RAP Prijzenregen bij jubileumconcours ie Middelharnis LEERLING- VERPLEEGSTERS LEERLING- VERPLEGERS Het Testament van de boedel van Pieter Bigge te Ooltgensplaat stuhje grond Christelijke opleiding voor kleuterleidsters inschrijving van leerlingen Plaatselqk nieuws Eiland Tholen moet één gemeente worden la, nu is het tijd MARVVISSER«| VOOR BERG EN DAL CAMPFENS r' „HULP EN HEIL' en „SCHAKENBOSCH" Voor bromfietsen leerling* of halfwas schilder automobielen hennen gemeubileerde bungalow Beloning van f 300,- W. Akershoek Bij inschrijving te koop WOONHUIS met erf Verkoping bij Inschrijving HUIS Bap klimt en daalt als de beste. Is ook de beS' te. Met felle PucJi-motor en koele remmen. Full swing comfort voor 2 personen 3 model' Jen (2 toer en 1 cross) vanaf 799. SERVICE STATION Telefoon 2770 Middelharnis Gepensioneerden genieten niet naar billijkheid van welvaart A. V. d. Vliet meljssAnt Voorstel Ged. Staten van Zeeland J. Keuvelaar Vrouwenvereniging schenkt doopvont aan Herv. Gemeente Middelharnis en G ERO- artikelen NAPPA of SUÈDE JASJE Vrijdag 4 juni 1965. „EILANDEN-NIEUWS' Bladz. 8 Te koop te Stellendam: grote kamer 8% x 4 m.; 2 slaapkamers, keuken, dou che, toilet en bijkeuken. Koopsom 45.000,k.k. Direct te aanvaarden. Bezichtiging na telefonische afspraak (070) 8'5 49 28. bij succes. Wie weet voor mij vacature gemeentebode, daar v^aar kerk der Ger. Gemeente is? Brieven on der no. 4264 bur. v. d. blad. uw adres Ouddorp Sparta de goedkoopste en de beste. In of nabij Ouddorp een te koop of te huur gevraagd door particulier voor het plaatsen van een zomer- liuisje. Aanbiedingen aan F. VAN DER PLICHT Merelstraat 28 Krimpen aan de IJssel Telefoon (01895) 32 41 het te Ooltgensplaat aan de Tuinstraat 3, kad. bek. gem. Ooltgensplaat, sectie A. no. 2048, groot 51 ca. 1 Behoudens goedkeuring b. en w., dadelijk ontruimd te aanvaarden. Jaarlijkse lasten plm. 68,82. Ten verzoeke van de erven mej. S. P. Braber te Oolt gensplaat. Inschrijfbiljetten t.m. 15 juni 1965 in te leveren ten kantore van notaris J. de Vries te Dirksland. van het met het altijddurend erf- pachtsrecht van de onder en omliggende grond aan de Weeshuisstraat 6 te Som- melsdijk, kadastraal be kend gemeente Sommei s- dijk sectie B. no. 2381, groot 65 ca. Zakelijke lasten en erf pacht per jaar 36,94. Mits met toestemming van b. en w. van Sommelsdijk direkt vrij te aanvaarden. Inlichtingen te verkrijgen en inschrijvingsbiljetten, in te leveren vóór of op 12 juni 1965 ten kantore van notaris mr. J. M. Hempe- nius te Middelharnis, i Bij de Woningbouwvereniging „MIDDELHAR NIS" kan worden geplaatst een Sollicitaties te richten aan het bestuur der ver eniging, Meidoornstraat 10a te Middelharnis. MIDDELHARNIS Juliana van Stolberglaan 17-19 Directeur de heer H. J. P. Wijnmalen Tel. (01870) 22 09 b.g-.g. 26 71. Gelegenheid tot (Liefst voor 1 juli a.s.) Toelatingseisen: Ulo-diploma, diploma 3-jarige H.B.S. enz. Ook zij die nog geen beslissing inzake beroeps keuze hebben genomen worden verzocht zich schriftelijk of telefonisch aan te melden voor de voorlichtingsavond. Dit geldt ook voor hen die niet in het bezit zijn van bovengenoemde diplo ma's. De neuwe cursus begint 1 september 1965. Aanmeldingen en nadere inlichtingen bij de Di recteur. In de veiUnghalIen te Middelharnis is het een groot zang- en muziekfestijn geworden ter gelegeniheid vaui het der tig jarig bestaan van de zangvereniging Ons Koor te Sommelsdijk. Voorheen was dat eigenlijk niet mogelijk, omdat de geïsoleerde ligging van het eiland het verenigingen buiten GoereeOverflakkee onmogelijk maakte deel te nemen. Zelfs uit Groningen was er een vereni ging en uit vele andere plaatsen in Ne derland. Van Goeree-Overflakkee werkten er muziekverenigingen mee, maar daarmeide was dan ook alles ge zegd. De opening Vrijdagavond opende de heer K. J. Kleingeld, wethouder te Middelharnis het concours in zaal Zaayer te Middel harnis. Hij zei het volste vertrouwen te hebben in he't vsrelslagen van het con cours. Hij zei tevens blij te zijn in de jury mensen van naam te zien, zoals de heren Ed Flipse, H. Altink en G. Zoon, de laatste dirigent van Ons Koor. „Dertig jaar is voor een zangvereni ging lang. Mede daarom staat Ons Koor in een goed blaadje", aldus de heer Kleingeld, die voor het koor en voor de zang in het algemeen mogelijkheden zag met het eiland Schouwen dat nu wat dichterbij is gekomen. Hij hoopte, dat er werkelijk een nieu we sporthal zal komen en dat men bij het volgend lustrum van Ons Koor de deelnemende verenigingen in een grote en doelmatige ruimte zal kunnen ont vangen, al moest hij toegeven, dat de veilinghal momenteel een goede uit komst is voor de vele activiteiten die zich in de centrumgemeenten afspelen. Prqzen. De eerste avond kwamen verschillen de koren uit de provincie, alsmede het fanfarecorps Viribus Unitas te Wilnis; en de Koninklijke fanfare Sempre Cres cendo te Middelhamis-Sommelsdijk voor het voetlicht. De gemengde zang vereniging Morgenrood te Oud-Beij er- land behaalde een prijs met 283 punten; in de superieure afdeling het dames koor. Onvermoeid Vooruit te Waddinx- veen behaalde in de eerste afdeling fan fare een Ie prijs met 309 punten en SempreCrescendo te Middelharnis 278 punten in de superieure afdeling een 2e prijs. Zaterdagmorgen behaalde het dames koor BUjde Stemmen te Wateringen een eerste prijs met 311 punten; in de vier de afdeling. In bekroonde kinderkoren de zangvereniging „De Zwaluwen" uit Hoge- en Lage Zwaluwe een Ie prijs met 338 punten. De fanfare De Hoop te Stellendam een Ie prijs met 339 punten in de 2e af deling. De Arb. Zangvereniging Het Vrije volk te Zwijndrecht in de Ie afdeling een 2e prijs met 286 pnt. Eveneens in de Ie afdeling Gruno's P.I.T. dameskoor uit Groningen, behaalde een eerste prijs rnet 331 punten. Ih de afdeling uitmuntendheid het Ge plengd koor Meerdervoort te Zwijn drecht een 2e prijs met 242 punten. In de afdeling uitmuntendheid voor tanfare Puttershoek gemengd koor 339 punten een Ie prijs. i.Die Rhijnse Sanghers" te Bodegra ven behaalde met het mannenkoor in de ^e afdeling 336 punten. ^>K^nst na arbeid" te Heer jansdam kwam uit in' de superieure afdeling ge- "^engde koren en behaalde een Ie prijs •ïiet 342 punten. ..Zanglust" te Krimpen aan de IJssel behaalde in de superieure afdeling man nenkoren een Ie prijs met 362 punten met lof van de jury. Ido's manenkoor te Hendrik Ido Am bacht kreeg grote waardering van de jury voor het eerste nxmimer, Gloria van Gerrit Zoon, maar moest 'gedis- kwalificeed worden, omdat bij het twee de nummer het koor niet verder kon. Tensoltte de Koninklijke fanfare Apol lo te Goedereede, die een eerste prijs kreeg met 366 punten, waarmede ze het hoogste aantal van het gehele concours behaalde. Verder lof van de jury en de dirigentenprijs. Na de ere-ronde kwam ApoUo met het hoogst aantal punten en het maimenkoor Zanglust te Krimpen aan den IJssel werd eerste in de afde ling zang. In de afdeling uitmuntendheid kwam zaterdag ook het fanfarecorps ApoUo te Nieuwe Tonge, die eigenlijk op vrijdag had moeten spelen. Zij behaalde 325 pnt. en een eerste prijs. Dit corps is in een hogere afdeling uitgekomen en ze heeft opmerkelijke prestaties geleverd. Herinneringsmedaille Aan het eind van het concours heeft de heer H. L. van Kampenhout de tot standkoming van „Ons Koor" gerele veerd. Sprekend namens het bestuur van de Oranjevereniging te Sommels dijk zei spreker tot voor een half uur te hebben gewacht of er iets bekend zou worden over het aanbieden van gemeentewege van een speciale at tentie aan „Ons Koor". Nu dit niet het geval bleek te zijn zegde hij namens het bestuur van de Oranjevereniging Sommelsdijk elk lid van „Ons Koor" een bronzen herinneringsmedaille toe", uiteraard doen we dit zonder gemeente lijke subsidievoegde hij er veel zeggend aan toe. ZUver zegde hij toe aan de 5 jubila rissen die sinds de oprichting van „Ons Koos" lid van deze vereniging zijn .n.l de heren Gerrit Zoon (dirigent) de heer Faasse, Cor Lodder, Jaap Lodder en de heer de Boer. Een langdurig applaus volgde op deze spontane geste. Over het algemeen genomen is de po sitie der gepensioneerde ambtenaren en hun weduwen en wezen niet zodanig geworden, dat gezegd kan worden dat deze naar billijkheid mede genieten van de welvaart, waarin het gros van de medeburgers reeds lange tijd in toe nemende welvaart kan leven". Aldus de heer C. J. van As, voorzitter van de algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, in zijn openingsrede op de te Utrecht gehouden jaarverga-' dering van deze bond. De heer Van As merkte op, dat zolang dit z.i. rechtvaar dige niveau niet bereikt is, de organi saties der gepensioneerde ambtenaren moeten blijven strijden voor de nodige verbeteringen in de pensioenwetgeving. De heer Van As wees er op, dat de bond een aantal suggesties heeft gedaan tot verbetering van de wet pensioenmaat- regelen 1963 en de verwezenlijking daarvan, zou naar zijn oordeel, belang rijke voordelen opleveren. „Wij hopen, dat de onzerzijds terzake naar voren gebrachte wensen geheel of voor een belangrijk deel in vervnlling zullen gaan, maar wij bijven werkzaam en pa raat, om als dit nodig mocht bijken an dermaal in aktie te komen", aldus de heer Van As. Hij deelde mee, dat het le dental van de bond de 70.000 dicht ge naderd is. Voor nieuwe en goede grebruikte onder volle garantie. GARAGEBEDRIJF JuliMawet T8 - Telefoon (01877) 7 64 Melluant Huisvuil. Inplaats van op maandag 7 juni a.s. zal het huisvuil i.v.m. 2e Pinksterdag op dinsdag 8 juni wor den opgehaald. Vakantiebonnen. Bouwvakarbeiders en schilders kunnen hun vakantiebon nen, seizoen 1964-1965 inleveren a.s. donderdag 10 juni vanaf 6.00 uur n.m. bij L. Oudewaarden; Binnenweg, 52, alhier. OUDDORP Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt ds. G. Mouw van Middelharnis voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan. OUDE TONGE Bouwvakvakatiebonnen. Het inleve ren van het zegelboekje met bouwvak bonnen voor de zomervakantie vindt plaats op dinsdag 8 jimi bij C. Both, Wilhelminastraat 27, Oude Tonge. Nieuwe zaak geopend. Woensdag middag om, 2 uur j.l. is in de gemeente Oude Tonge in de Prins Bernhardstr. (Oostplan) een nieuwe zelfbedienings zaak geopend, het 2de Levensmiddelen- bedrijf van de heer J. S. van Oorschot. OOLTGENSPLAAT Burgerlijke stand over de mnd. mei. Geboren: Cornells, z.v. W. van Kem pen Czn. en P. Hokke Ld. Overleden: Hendrik van Nieuwen- huijzen, 84 jaar, wedn. van L. Mijs,; Leendert Kagchelland, 63 jaar, echtg. v. D. van Putten; Dingena Huibrechtse, 83 jaar, wed. van Joh. de Waal. Gehuwd: Gerardus Hendrikus Otte, 23 jaar te Halsteren en Cornelia Eliza beth Maria Vervloed J.Ad. 18 jaar; Theodorus Jacobus Maria van Kouteren 20 jaar en Dimphina Adriana Moeren hout Jd. 18 jaar. Ingekomen: R. H. van Lier van Schie dam; C. van Putten Jd. van Poortugaal A. B. A. Kamp van Rotterdam; C. E. Moerenhout van Breda. Vertrokken: A. C. Mosselman naar Dordrecht; W. J. P. Legierse naar Noordwijk; K. de Bonte Jd. naar Noord- wijk; F. Remis Pzn. naar Rotterdam. Zandpad Mlddelbarnla De Herv. kerk te Middelharnis krijgt morgen, zaterdag 5 juxd, een nieuw doopvont. Het wordt de kerkvoogdij aangeboden door de plaatselijke Ned. Herv. vrouwenvereniging „Eenheid en Arbeid". Te dezer gelegenheid worden belangstellenden uitgenodigd deze over handiging te 4.0O uur n.m. bij te wonen Ds. Schipper zal een toepasselijke me ditatie houden. Aan de zeven gemeentebesturen van het eiland Tholen t.w. St. Annaland, Tholen, Stavenisse, St. Maartensdijk, Oud Vossemeer, Poortvliet en Scherpe- nisse hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland een ingrijpend voorstel gedaan n.l. om al deze gemeenten tot één nieu we gemeente santen te voeigen. De ge meenteraden krijgen drie maanden de tijd om hun miening hierover kenbaar te maken. Eind 1961 hebben Ged. Staten hun eerste herindelingsvoorstel gedaan. Het ging toen meer om een aanpassing van de gemeentegrenzen aan de uitgevoer de herverkavelingswerken. Dit eerste voorstel zou het aantal gemeenten op Tholen terugbrengen tot zes. Ged. Staten zijn tot hun nieuwe voor stel gekomen omdat zij het „voor de toekomstige recreatieve industriële en agrarische ontwikkeling van dit eiland met rum 15.000 inwoners noodzakelijk achten dat één levens- en bestuurs- krachtige gemeente wordt gevormd met een technisch en administratief appa raat, dat in staat is alle zich voordoen de problemen en belangen te behande len en te behartigen." Het dagelijks bestuur van de provin cie is er daarbij van uitgegaan dat de industriële ontwikkeling in westelijk Noordbrabant, mede als gevolg van de aanwijzing als primaire ontwikkelings kern van Bergen op Zoom en de aanleg van de Schel de-Rij nverbinding van grote invloed zullen zijn op de verdere ontwikkeling van het eiland Tholen. Overwogen is dat een verdere ont sluiting van Tholen i.v.m. de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal een mogelijke directe verbinding met Zuid-Beveland en de uitvoering van het Reimerswaal- plan voor Tholen perspectieven openen die, bestuurlijk vanuit één centraal punt bezien dienen te worden. Grootste onderlinge afstand 19 km. De sociaal-economische structuur van de zeven gemeenten vertoont volgens Ged. Staten een grote mate van over eenstemming. Hoewei op het eiland ver schillen in godsdienstig en politiek op zicht bestaan, behoeft dat de realisering van het plan, aldus betogen G.S. niet in de weg te staan. Het grondgebied van het eiland wordt voor de vorming van één gemeente niet te groot geacht/ De grootste afstand van kern tot kern bedraagt ongeveer 19 km. Ged. Staten vinden dit niet be zwaarlijk. Mochten er op dit punt toch bezwaren worden geopperd dan kan daaraan tegemoet worden gekomen door het houden van zitdagen of het instellen van één of meer hulpsecreta rieën. In het Ned. Hervormd psychiatrisch ziekenhuis te Leidschendam kunnen in de opleiding voor het zieken- diploma B geplaatst worden in de leeftijd van 16 jaar en ouder. Gaarne worden meisjes in het bezit van de diploma's Huishoudschool, Inas en Ulo aangenomen. 16-jarigen ontvangen een vooropleiding. Inlichtingen worden gaarne verstrekt, mondeling zowel als schriftelijk. Uw brieven kunt U richten aan de geneesheer-directeur. TE KOOP: 8 weekse zwartjes Over 10 dagen 6 weekse MESTKANEN Koppelhennen tegen de leg. Koppelzware slachtkippen. VAN ROSSUM'S OPFOKBEDRIJP Telefoon (01873) 318 Ooltgensplaat New Foresstal Wegeling Capelle, vraagt te koop: tuigen, bitten, karren, rij tuigen, lantaarns, karren e.d» ook niet complete. Aanbiedingen tel. (01804) 22 07, of Elandstraat 53, Rotterdam-17. GEZ. VAN PUTTEN Westdilk 46 - Telef. 26 37 MIDDELHARNIS Plaatst uw familie-berichten in Eilanden-Nieuws voor zo'n leuk, sportief Nieuwste modellen en kleuren. Suède reeds vanaf 99, Echte Franse Nappa149, Ook in en lange modellen. Royale Suède herenjas prima pasvorm, vanaf 135,— Keuze uit honderden stuks. Tevens uitgebreide M collectie Solide lederen kleding. SPECIAALZAAK SUEDE-, LEDER- EN SPORTKLEDING BEIJERLANDSELAAN161-163-TEL.278339-ROTTERDAM-Z. De Boerderij van de Boedel Bigge, thans bewoond door de heer J. M. van Rossum te Ooltgensplaat, is vanaf 1721 tot heden in pacht geweest door de hieronder vermelde personen. 1721 tot 1747 Jan W. Cardux 1747 tot 1755 Jan van Halsteren 1757 tot 1787 Jan Arendsz van Putten 1787 tot 1800 Johannes Jansz. v. Putten 1800 tot 1832 Dirk van Oostende 1832 tot 1852 Cornells Kardux 1852 tot 1860 Johannes Kardux 1860 tot 1906 Huibert van Rossum. In 1906 is deze boerderij verpacht aan de zonen van de heer Huibert van Ros sum. De heren A. J. G. van Rossum en P. van Rossimi hebben het grootste ge deelte gepacht. Van 1906 tot 1942 A, J. G. van Ros sum, op de boerderij, voorheen bewoond door zijn vader, de heer Huibert van Rossum. 1942 tot heden woont op deze boerde rij de heer J. M. van Rosstmi. Het bouwland, vóór 1940 in pacht bij de heer P. van Rossum, is thans in pacht bij de heren C. van Rossum en K. van Rossum. De hofstede van de Boedel Bigge, thans bewoond door de heer Jac. Ras te Den Bommel, hebben vanaf 1721 de volgende landbouwers gewoond. 1721 tot 1754 Jacques Teeuwisz. Braber 1754 tot 1761 Pieter Jacquesz. Braber 1761 tot 1788 Jacob Corn.z. Tiggel'man 1788 tot 1789 Ploris van Eek 1789 tot 1809 Arij van den Hil 1809 totl818 Kommer Willemsz. Braber 1818 tot 1830 Stoffel van de Tonnekreek 1830 tot 1844 Marinus Bogerman 1844 tot 1871 wed. Marinus Bogerman 1871 totl891 W. Gebuijs en J. van Dam 1891 tot 1901 Wed. W. Gebuijs en J. v. Dam. 1901 tot 1906 wed. J. v. Dam en Maria Gebuijs. 1906 tot 1948 Leendert Ras 1948 tot heden Jac. .Ras. De boerderij bewoond door de heer J. M. van Rossum te Ooltgensplaat wordt dus sedert 105 jaren bewoond door personen uit dezelfde familie en de boerderij door de heer Jac. Ras te Den Bommel is vanaf 1871 in pacht bij per sonen uit hetzelfde geslacht. De administratieur van de Boedel Bigge, P. BOM. DIERENVREUGD OP BUSKRUIT De echtgenote van de bedrijfsleider Radema van Ouwehands Dierenpark heeft al heel wat jonge dieren groot ge bracht, jonge dieren die óf door de moe der waren verstoten óf die aanvanke lijk geen levensvatbaarheid bleken te hebben. Al die dierenvreugd speelde zich jarenlang af in het torengebouw aan de hoofdingang van het dierenpark de „residentie" van de Radem.a's. Het ging er altijd vredig naar toe. Stelt u zich voor, dat er dan plotseling iemand komt vertellen dat er een lading buskruit onder het gebouw zit! Want zo is het gegaan. Bij graafwerkzaamheden voor een verbouwing van het torenhuis je stuitte men met een dragline op niet minder dan twee kisten explosieve stof fen, afkomstig uit de tweede wereldoor log. Het goedje bleek nog zo gevaarlijk te zijn dat de mijnopruimingsdienst er aan tepas moest komen. Vermoedelijk hebben de Nederlandse strijdkrachten uit de meidagen van 1940 de explosie ven hier begraven. In elk geval leefde de familie Radema twintig jaar op een vulkaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 7