Vlamingen en Walen Echtpaar P. A. v. d. Berge-Smits te Middelharnis 50 jaar getrouwd Jupons-week Plaatselijk nieuws De Westdijk te Middèiharnis Echtpaar n. Wolfert-B. Wolfert-du Pree te Oude Tonge 50 jaar getrouwd wekelijks koopje Leven in en rondom de bakkerij Jacht sloeg om voor haven Middelharnis Vandaag (dinsdag 1 juni) gaan hogere posttarieven in Uitreilcing F. G. culturele prijs aan Weer auto van de dijii bij Oude Tonge 37e jaargang Dinslag 1 juni 1965 No. 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN geldig van woensdag tot woensdag VAN WEZEL ZONEN Anno 1890-1895 Arie J. Keijzer PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - AODDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNTiMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Verschijnt tweemaal per tveek: dinsdag- en vrijdagavond De jongste verkiezingen in België, die zulk een spectaculaire uitslag heb ben opgeleverd, geven ons aanleiding eens stil te staan bij de zeer bijzonde re verhoudingen in de Belgische staat in verband met de samenstelling van de bevolking en speciaal de talenkwes tie. Evenals bij ons is de verkiezing van de leden van de Kamer van Afgevaar digden (onze Tweede Kamer) het meest belangrijk, omdat zich daar in hoofd zaak de politieke strijd afspeelt. Aan het bewind was de regering-Lefèvre- Spaak, die berustte op een coalitie van de C.V.P. (Christelijke Volkspartij) en de B.S.P. (Belgische Socialistische i?ar- tij). Zij bezetten samen 173 van de 212 zetels. Beide partijen hebben grote ver liezen geleden en zijn nu gezakt op 141, net één te weinig voor een twee derde meerderheid, die nodig is voor een grondwetsherziening. Ze hebben dus samen nog wel een ruime meerder heid in het parlement, maar deze is net niet groot genoeg om ingrijpende wijzigingen aan te brengen in het staatsbestel en de wetgeving. Wat de oorzaken van deze enorme nederlaag der regeringspartijen be treft, deze moeten gezocht worden in de talenkwestie en de tegenstand bij velen tegen het volgens hen te progres sieve bewind van de katholiek- socia listische coalitie. Hoewel ook de laat ste ons zeer interesseert, willen we het nu alleen hebben over het taalpro bleem. België is eenmerkwaardige staat. De bevolking is wat de taal, de cul tuur, buitenlandse sympathieën enz. sterk verdeeld. Er bestaat geen Belgi sche taal, evenmin als er een Zwitserse V)f een Oostenrijkse taal bestaat. Er wonen in het land ruim 9 miljoen men sen. Daarvan zijn ongeveer 5,1 miljoen Vlamingen, 3,8 miljoen Walen en een kleine 100.000 Duits-sprekenden. De laatsten vindt men uiteraard bij de Duitse grens in de provincies Luik en Luxemburg. De Walen spreken een Frans dialect, de Vlamingen een soort Nederlands, dat zij evenals onze Frie zen als een taal beschouwen. België is dus een tweetallig land (het Duits is te verwaarlozen). De scheiding ertussen noemt men de taalgrens en deze loopt vanaf de zuidpunt van onze provincie Limburg bij Eysden in westelijke rich ting juist tussen Brussel en Waterloo door naar de Franse grens ten zuiden van Kortrijk en zet zich daar voort door de noordelijkste punt van Frank rijk, zodat de streek rondom Duinker ken een Vlaamse enclave in dit land is. De hoofdstad Brussel zelf spreekt hoofdzakelijk Frans. En verder is er altijd een Idein deel Vlamingen ge weest uit de hogere kringen, die even eens Frans spreken. De Walen 'beschou wen het Vlaams als een minderwaar dig Nederlands dialect, hoewel ze zelf dialectisch Frans spreken en alleen in hun schrijftaal en in redevoeringen het officiële Frans gebruiken. Deze taalgrens bestaat vermoedelijk al sedert de Romeinse tijd, althans in zoverre, dat ten noorden ervan de Ger maanse bevolking het Vlaamse en ten zuiden de Romaanse bevolking het Waalse element vertegenwoordigt. Merkwaardig is, dat deze taalgrens in de loop van vele mensen zo goed als geen wijzigingen heeft ondergaan. Brus sel was aanvankelijk Vlaams, maar doordat daar de regering met al haar ambtenaren gevestigd was, is het in de loop der jaren grotendeels verf ranst. Er is dus geen sprake van een eigen Belgische cultuur. De Walen zijn gees telijk, cultureel, literair en wetenschap pelijk geheel georiënteerd op Frankrijk en het Frans terwijl de Vlamingen veel meer op al deze terreinen gericht zijn op Nederland en het Nederlands. Al leen in politiek opzicht is België geheel zelfstandig. Ook de cultuur is dus ge splitst. Het ligt voor de hand, dat dit tot ontzaglijke moeilijkheden leidt, die zich steeds hebben toegespitst in de taalstrijd. Om alles goed te begrijpen dienen we ook nog één en ander te weten van de historie van België. We kunnen deze natuurlijk niet de eeuwen door hele maal aangaan, maar herinner er alleen aan, dat de Belgen eigenlijk pas door de Belgische opstand van 1830 tegen Nederland tot een onafhankelijk volk geworden zijn. Daarvóór hebben ze, ge leefd onder de heerschappij van de Bourgondiërs, de Spanjaarden, de Oos tenrijkers, de Fransen (Napoleon) en de Nederlanders. Aan de vrijmaking van Spanje onder Filips II hebben ve len wel meegedaan, maar dat is door de veroveringen van Parma mislukt en vele Vlamingen zijn toen, vooral na de val van Antwerpen in 1585 naar Ne derland gevlucht ter oorzake van de godsdienst. Men denke b.v. aan IWarnix van Sint-Aldegonde. Door heel deze ontwikkeling zijn de Belgen dus pas ruim een eeuw geleden een zelfstandige natie geworden. En toen ze dit eenmaal waren, werd hun tweeslachtig karakter inzake cultuur en taal een geweldige handicap voor dit volk, die tot op van daag voortduurt. Toen dus in 1830/'39 de Belgische staat ontstond onder koning Leopold I zag het ernaar uit, dat de Vlaamse cul tuur ten dode opgeschreven was. De jonge staat proclameerde het Frans als de officiële taal van bestuur, onder wijs, rechtspraak en leger, dus van het hele openbare leven, ook in Vlaande ren. De Vlaamse élite hielp hieraan zelfs mee uit statusoverwegingen. Maar al heel spoedig omstreeks 1840 ontstond de z.g. Vlaamse beweging als reactie op deze aanslag op de meest elementaire rechten van de Vlaamse volksgemeenschap. Men ging strijden voor het eerherstel van de Nederland se volkstaal, die dreigde tegenover het Frans in de verdrulcking te geraken. Deze strijd is langdurig geweest en gaat nog steeds voort, maar, hoewel hij slechts langzaam vorderde, zijn er toch flinke resultaten bereikt. Er was veel enthousiasme voor, er kwamen literaire en politieke leiders en men slaagde er op de duur in de Vlaamse taal niet alleen te behoeden voor totale verdrin ging, maar ze vrijwel geheel op gelijke voet gesteld te krijgen met het Frans. De Vlamingen drongen ook in het par lement door en daar werd in 1873 de eerste taalwet aangenomen. Het was maar een pover begin: het Nederlands kreeg in Vlaams-België een plaats bij de rechtspraak naast het Frans. Dit is nu niet meer de taal van de Belgische staat. Alle wetten etc. worden in beide talen officieel gepubliceerd. En Vlaan deren is eentalig geworden. Het Vlaams moet zeer beslist even als het Zuidafrikaans beschouwd wor den als een zelfstandig element van de Nederlandse taalgroep. Het heeft als zodanig ook een eigen geschiedenis. De Vlaamse literatuur mag er zijn. Zo is o.i. volkomen gelijkwaardig met die van andere talen. Uit vroeger tijden kent menigeen de namen van Hendrik Consïence, August Vermeylen, Stijn Streuvels, Karel van de Woestijne, Guido-Gezelle, later Felix Timmer mans, Marnix Gijsen, Herman Teir- linck, Karel Jonkhere e.a. Deze letter kundigen, schrijvers en dichters, ne men een eervolle plaats in de litera tuurgeschiedenis in. Het is dus volko men terecht, dat de Vlamingen blijven strijden voor een volledige gelijkberech tiging met het Frans, dus zonder enige vorm van discreminatie. Het is wel jammer, dat een klein deel van de Vlamingen in een extreme rich ting zijn gegaan en als zodanig in de politiek een heel verkeerde koers zijn ingeslagen. Het waren de Vlaamse Na tionalisten, die streefden naar federa lisme of seperatisme. Gedurende de Eerste Wereldoorlog gingen velen van hen collaboreren met de Duitsers, die deze verdeeldheid van de Belgen uiter aard in de hand werkten. In 917 werd zelfs met hun hulp de zelfstandigheid van Vlaanderen uitgeroepen. Hun lei der was Borms. Deze z.g. activisten kwamen natuurlijk in 1918 in een moei lijk parket. De kopstukken vluchtten naar Nederland, behalve Borms. Allen werden ter dood veroordeeld bij ver stek. Borms' straf werd veranderd in levenslang. Onder hen was b.v. ook Dr. Vrijdaghs, die in de twintiger jaren nog leraar Frans is geweest aan de H.B.S. in Middelharnis en bij wie schrijver dezes zijn Franse akte heeft gehaald. In de "Tweede Wereldoorlog gingen ze terug naar België en op 10 mei 1940 werden ze door Belgische sol daten evenals bij ons Rost van Ton ningen en consorten naar Frankrijk gebracht, doch door de Duitsers be vrijd. Dr. Vrijdaghs moet toen nog bur gemeester van een Belgische stad zijn geworden gedurende de bezetting. Hoe het met hem afgelopen is, weten we niet. Dr. Borms is in 1946 terechtge steld. De Vlaamse kwestie heeft dus in Bel gië steeds een grote rol gespeeld en ge heel opgelost is ze nog niet. Dat blijkt wel uit de jongste verkiezingen. Het drukke leven van het echtpaar P. A. V. d. BergeN. v. d. Berge-Smits te Middelharnis dat a.s. dinsdag 8 ju ni het gouden huwelijksfeest hoopt te vieren heeft zich voor een groot deel afgespeeld in en rondom de bakkerij. De heer v. d. Berge die uit een echte bakkers-familie stamt heeft een traditie voortgezet en heeft vakbekwaam als hij was aan de Kade te Middelhar nis een bloeiend bakkershedrijf opge bouwd. Niet minder dan 30 familiele den van het gouden paar verdienen thans hun brood in de bakkersbranche. De heer en mevr. v. d. Berge zullen op 8 juni a.s. in hotel Zaaijer te Mid delharnis recipiëren. Gezien de vele functies die dhr. v. d. Berge heeft be kleed en nog behartigd naast zijn raads lidmaatschap en de vele relaties be looft de belangstelling zeer groot te worden. Het echtpaar heeft vijf kinde ren, 1.5 kleinkinderen en 1 achter kleinkind. Voor de bakker De heer v. d. Berge had al jong zijn licht in de bakkerij opgestoken. Zijn vader, dhr. C. v. d. Berge was bakker te Oude Tbnge en het lag voor de hand dat ook junior het bakkersvak zou kie zen. Nadat hij te Stad aan 't Haring vliet in het huwelijksbootje was ge stapt kocht hij te Oude Tonge een bak- karij om vandaar naar Ooltgensplaat te verhuizen. In 1934 vestigde hij zich te Middelharnis aan het Spui waar thans de winkel van Jordaan is gevestigd. De zaken gingen goed en in '42 kocht hij het pand waar in de bakkerij nog steeds gevestigd is. In aug. 1940 toen we al enkele maanden met de Duitsers opge scheept zaten adverteerde bakker v. d. Berge nog met WiUielmientjes en Opvarenden na een uur gered Zaterdagavond omstreeks half zeven is de lieer J. Grinwis, Dirkslandse Sas, ■met zijn jacht vlak voor de haven van Middelharnis omgeslagen. Aan boord waren zijn zoon Kees en zijn dochter Pia. De anders zo drukke haven van Middelharnis lag op dat moment ge heel verlaten en de drenkelingen heb ben zich van kwart vóór zes tot kwart vóór zeven drijvende moeten houden met hun zwemvesten en met behulp van de omgekeerde boot. De heer Grinwis heeft het jacht zelf gebouwd. Het is een Karamatang en eigenlijk niet geschikt voor open wa ter. Vader en kinderen van 14 en 17 jaar, waren die middag naar Willem stad geweest, toen ter hoogte van de haven van Middelharnis het jacht plot seling door een windvlaag werd gekan teld. De zware mast en de grote opper vlakte zeil maakten het de zeilers on mogelijk het jacht te keren. Vader en dochter hebben het even moeilijk ge had, toen de capuchon van Kees vast bleef zitten. Het jacht was juist klaar en de eer ste in haar soort op het eiland. Nadat de drenkelingen zich een uur drijvende gehouden hadden, kwam er onverwacht toch hulp. De heer L. van Es van de zandzuiger AHOY, die in het Haringvliet ligt, kwam even een luchtje scheppen, toen hij de drie men- sen zag worstelen tegen het water. Met iVieuwe Soorten Boterkoekjes. Bakker V. d. Berge ging niet enkel eigen maar ook de belangen van de ander dienen, ten koste van de weinige vrije tijd die hem nog gelaten werd. Menige malen bakte hij 's nachts door om de volgende»., dag een vergadering bij te wonen. Hij werd secretaris van de eilandelijke bakkersbond, lid van het hoofdbestuur van- de Zuid Hollandse bakkersbond, in 1946 medeoprichter en bestuurslid van de plaatselijke middenstandsvereni ging, lid van de rayonale bakkerij com missie Zuid Hollandse eEanden, lid van de woonruimtecommissie, bestuurslid van de Vereen, voor Volksonderwijs; mede-oprichter van de toakkersvak- school aan de Techn. school en cursus leider van de Nederlandse bakkerij stichting. In 1953 werd hij raadslid voor de V.V.D. Foto's, diploma's, oorkondes en me dailles en meerdere verslagen in oude re vakbladen zijn nog tastbare bewij zen van de vakbekw^aamheid en de ac tiviteiten van dhr. v. d. Berge. Ritst In 1959 kreeg dhr. v. d. Berge er ge noeg van. Mevr. v. d. Berge die 40 jaar in de winkel had gestaan docht er ook zo over en de zaak werd overgedaan aan de huidige eigenaar, dhr. Westdijk. In hun riante bovenwoning boven de bakkerij vindt het echtpaar nu ver diende rust. Dhr. v. d. Berge heeft voor enkele functies bedankt en vindt nu de tijd voor een spelletje biljart of de hen gelsport. Het gezegde „uw bakker, uw dokter" lijkt ook hier op te gaan. De 72-jarige bruidegom bruist nog van energie. Mevr. V. d. Berge tobt wat met haar gezondheid. Wij wensen het 'gouden paar met hun familie een feestelijke dag toe. een gast en in een vlet „Kees" zijn ze er heen gegaan en hebben eerst de drie mensen in veiligheid gebracht. Daarna zijn ze aan het jacht begonnen. De mast was veel te zwaar om het jacht te keren. Hij heeft het toch naar Dirks- lands Sas gesleept, waar het bij een aanlegsteiger door helpende handen is gekeerd. De schade is niet gering. Naast wat kleren, een radio en derge lijke zaken, is de mast in drieën gebro ken en het zeil is gescheurd. Het jacht heeft of had een waarde van f 10.000,Er is zeker voor f 1.00,— schade. De heer Grinwis gaat een nieuw jacht bouwen, maar nu een kieljacht. Kees wil niet meer mee varen; zijn vader en zus wel! Maar dan met een ander schip. Ondertussen heeft de Karamatang veel bekijks in de ha,ven van Dirksland se sas. Vandaag (dinsdag 1 juni) gaat de aan gekondigde verhoging van de posttarie ven in. Thans moet op een brief tot 20 gram voor het binnenland in plaats van een zegel van 15 et, een van 18 et, wor den geplakt. Drukwerk van 50 gram kost nu acht in plaats van zeven cent; de tarieven voor postpakketten en pak jes zijn omhoog gegaan voor zover het gewicht meer dan een kilo is. DEZE WEEK: extra voordelig I My4w Maten: smal; medium en large TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Bouwvak vakantiebonnen. Inleve ring van het zegelboekje met de daar in geplakte vakantiebonnen zal plaats vinden dinsdag 8 en woensdag 9 juni sav. 6.30'^9 uur bij M. Driesse, Prinses- selaan 5, Sommelsdijk. DIRKSLAND Botsing. Zaterdagavond verleende de bromfietser H. uit Nieuwe Tonge geen voorrang op de Stationsweg aan mej. M. uit Stad aan het Haringvliet die met een volkswagen uit de P. van Weellaan kwam. Er ontstond een botsing waar door de bromfietser en zijn echtgenote (duopassagiere) tegen de grond werden gesmakt. Zij moesten zich in het zie kenhuis laten verbinden. Auto zowel als bromfiets werden flink beschadigd. HERKINGEN Motor in de haven. Toen de heer J. Ras na het verlaten van de beurs te Oude Tonge zijn motorfiets startte kon zijn karretje kennelijk niet wachten tot hij „op de bok" zat. Onbemand schoot de motor de haven in oni on der water te verwijnen. Zonder zijn vertrouwd vervoermiddel kon dhr. Ras huiswaarts keren. OUDDORP Zom,erinlevering vakantiebonnen. Bouwvakarbeiders U kunt uw vakan tiebonnen inleveren op zaterdag 5 ju ni a.s. in het verenigingsgebouw van 2 tot 5 uur. Dinsdag 8 t.m. 10 juni aan huis 's avonds van 7 tot 8 uur bij de P.V. J. L. Meijer, Oosterweg 63 Oud- dorp Z.H. OUDE TONGE Zilveren jubileum. Heden dinsdag 1 juni is het 25 jaar dat dhr. C. Kamer ling op voortreffelijke wijze de Ned. Herv. Kerk als boekhouder heeft ge diend. Naar concours. De muziekver. Voor uit en Drumband hoopt op de 2e Pink sterdag a.s. deel te nemen aan het groot nationaal muziekconcours uitge schreven door de muziekver. „Ons Ge noegen" te Renswouden. OOLTGENSPLAAT I Bejaardenmiddag. Woensdag 2 juni des nam. 2.30 uur zal de maandelijkse bejaardenmiddag gehouden worden in „Elthato". Deze samenkomst is be doeld als jaarvergadering. Ds. P. Ver maat zal deze middag openen, terwijl ds. A. W. Meeder een slotwoord zal spreken. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. KerfcdieTist. Donderdag 3 juni des avonds 7 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. P. Blok te Dirks- land. DOKTERS-ECHTPAAR IN HET KOPER Serenade door XJ.D.I. Zaterdag j.l. was het 12% jaar gele den dat dr. P. J. H. Kramers en mej. M. C. H. E. van den Dorpe in het hu welijk traden en zich beiden als prac- tiserende artsen vestigden te Ooltgens plaat. Ze kwamen in de practijk van hun vader, nu wijlen dr. C. W. Kra mers, welke in 1955 overleed. Dit ko peren huwelijksfeest zouden dr. en me vrouw Kramers in de huiselijke kring herdenken, althans dat was hun plan. Het liep echter anders. Opmerkzame dorpsgenoten wisten er van en ook het bestuur en de leden van de Muziek vereniging U.D.I. kwamen er achter. Zaterdagavond half zeven stond het corps dan ook prompt voor de deur van de familie Kramers, die volkomen werden verrast. UD.I. bracht een spontane serenade. De voorzitter van U.D.I., de heer R. C. van Putten Czn. trad naar voren en complimenteerde dokter, mevrouw en de kinderen met het 12% jarig huwe- lijkfeest. Dirigent, de heer R. van Put ten Pzn. deed desgelijks en onder zijn leiding gaf men nog een enkel nummer tje ten beste. Uiteraard werd deze ges te op hoge prijs gesteld. Heel het corps werd uitgenodigd naar binnen te ko men. Mbgelijk dat mej. L. Struik, huis- genoe van de familie Kramers van een De Westdijk te Middelharnis is een der oudste dijken op Flakkee. Deze dijk is in 1465 dus 500 jaar geleden gelegd en diende toen als eerste waterkering. Op deze eeuwenoude dijk zijn altijd winkels gevestigd geweest en is nu door vestiging van moderne zaken in de loop der ja ren de boulevard van Middelharnis geworden. Op de foto links met pet, is de heer Elias Hartogs, (overleden 1949) die tijdens de toezetting door onderduiking aan de razzia op de Joden wist te ontkomen. Hij had zijn eerste zaak in goud en zilver op de Westdijk; later bouwde hij een grote zaak aan het Zandpad, thans eigenaar de heer H. v. d. Gijze. Het echtpaar A. Wolfert; B. Wolfert- du Pree, wonende Julianastraat 5 te Oude Tonge hoopt a.s. zaterdag 5 juni het gouden huwelijksfeest te herdenkea. De heer Wolfert is oud adjudant van politie en oud-groepscommandant van de groep Oude Tonge. Hij heeft een mooie staat van dienst en werd in 1934 door H.M. de Koningin onderscheiden met de eremedaille in goud wegens bij zondere verdiensten. Het echtpaar heeft vier gehuwde kinderen en 15 kleinkin deren. Het overlijden van een schoon zoon vorig jaar heeft over het huwe lijksjubileum een donkere schaduw ge worpen zodat dit in alle besoheidenheid in de C.C.H, barak zal worden gevierd. Geen kwaaie De heer Wolfert die evenals zijn echt genote in den Bommel werd geboren kreeg al gauw door dat er in de Flak- keese kluiten waarin hij als jongeman zijn boterham verdiende weinig car rière zat. Hij gaf gehoor aan de drang zich op te werken en zo kon men in 1920 door een ijverige agent van politie Wolfert te Vlaardingen op de bon wor den gezet. De sollicitatie die de heer Wolfert aan het adres van de Vlaar- dingse politie had gedaan had succes gehad en het jonge paar vestigde zich te Vlaardingen waar de heer Wolfert, een maal in de buitendienst geplaatst geen gemakkelijke taak had de vrede te handhaven tussen zeelui van vele natio naliteiten die Vlaardingen aandeden en het elkaar daar bij voorkeur moeilijk maakten. Thans na een prachtige loopbaan bij de Rijkspolitie kan de heer Wolfert in zijn gemakkelijke stoel prettig over die tijd navertellen. Hij greep stropers en dieven in de kraag en had een scherpe neus die voor een goed politieman een eerste vereiste is. Bij „de vijf sluizen" tussen Schiedam en Vlaar dingen was vroeger een tol waar per voetganger 1% et. en voor een auto 10 et. betaald moest worden. Op dat plek je heeft de jonge agent Wolfert enkele vreemde individuen ingerekend. Hij kreeg daarvoor een welverdiende eer volle vermelding. In 1926 werd hij gemeenteveldwach ter te Herkingen wat voor het echtpaar dat aan het Vlaardingse stadleven ge wend was geraakt een hele overgang betekende. Agent Wolfert zwierf nach ten door de polders en zat stropers ach ter hun broek. Steeds vatte hij zijn werk sportief op maar liet niets over zijn kant gaan. Vanaf maart 1943 tot jan. 1946 werd hij opperwachtmeester bij de Staatspolitie en vanaf jan. 1946 tot 1953 opperwachtmeester der Rijks politie. In 1952 werd hij bevorderd tot adjudant en werd groepscommandant te Oude Tonge. Met de ramp in 1953 heeft de adjudant zeer verdienstelijk werk ■gedaan. Hij haalde burgemeester en wethouders uit bed, die het nodige alarm sloegen. Ook nam hij actief deel aan de reddingspogingen. In 1954 werd de heer Wolfert onderscheiden met de gouden eremedaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Na zijn pen- fert in funktie als adjudant bij de re- sionering in 1955 bleef adjudant Wol serve Rijkspolitie. Gedurende 1% jaar had hij de inspectie over de Zuid-Hol landse eilanden. Adjudant Wolfert is nooit een „kwaaie" geweest. Hij wist w^anneer hij tot han delen moest overgaan. Het gouden echt paar beiden zijn 70 jaar zal op hun huwelijksfeest vele handen te drukken krijgen. Aan de vele gelukwensen die zij op deze dag zullen ontvangen voe- >gen we gaarne de onze toe. en ander op de hoogte was, want voor heel het gezelschap was er volop con sumpties en de nodige hulp voor het serveren. Alleen bij deze serenade bleef het niet, want overdag waren er aan huis al veel bloemen en cadeau's, bene vens een groot aantal schriftelijke ge lukwensen bezorgd. Een aanvankelijke stille herdenking werd een onvergete lijke dag. JVoar aanleidingen, nieuwe verbindingen Naar aanleiding van de openstelling van de Haringvlietbrug in 1964 en de Grevelingendam in 1965 zullen de be sturen van de Stichting Flakkeese Ge meenschap en van het Wetenschappe lijk Genootschap Goeree^Overflakkee een bijeenkomst beleggen in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis op 9 juni a.s. om vier uur precies. Burgemeester P. W. Hordijk zal de bijeenkomst openen, waarna Z.Eerw. ds. T. Poot te Driebergen zal spreken over „De mens en zijn verbindingen." Prof. dr. S. Groenman te Utrecht heeft als onderwerp „De Gemeenschap en haar verbindingen," Daarna zal de plechtige uitreiking plaats vinden van de jaarlijkse cultu rele prijs, ingesteld door de Stichting De Flakkeese Gemeenschap, aan de Zondagavond is op de plaats waar vorige week een dodelijk ongeluk ge beurde nabij de kruising Prov. weg Oudelandsedijk weer een auto van de dijk gereden. De wagen, bestuurd door de 18-jarige M. P. Nooteboom uit Nieuwe Tonge reed in de richting Acht- huizen. In de bocht raakte de bestuur der de macht over het stuur kwijt en de wagen schoot de dijk af. De mede inzittenden, de jongedames C. Hartog (16) Oude Tonge; A. M. Leijdens (16); Corn. Hotting (14) beiden uit Ooltgens plaat en de 18-jarige Cornells Leijdens en Joh. Beijer uit Ooltgensplaat kwa men er met enkele kleine verwondin gen af. De wagen, eigendom van dhr. A. Hobbel te Ooltgensplaat werd ge heel vernield. Bedenkelijk De groep Oude Tonge van de Rijks politie gaat het steeds drukker krijgen. Op de Prov. weg zijn in korte tijd en kele ernstige ongelukken gebeurd. In de maand mei werden in dit rayon 7 auto's totall-loss gereden! heer A. J. Keijzer, organist te Mid delharnis. Na afloop daarvan zal Arie Keijzer een orgelconcert geven. Het W.G. en de F.G. zijn er van over tuigd, dat de twee ontsluitingen be langrijke gebeurtenissen voor het eiland zijn, waarvan de waarde thans zelfs nog niet geheel kan worden overzien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1