Loonpolitiek en arbeidsmarkt Wereldfederatie van Tandartsen gaf resolutie inzake drinkwater- fluoridering Feestelijke herdenking in juni in voorbereiding Mpdüaüp F^C. KORTEHEG s ZOON Zondagsdienst artsen 37e jaargang Vrijdag 28 mei 1965 No. 3391 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Hemelvaart. Fruitmanden en Fruitbakjes .*''2Je y'-uitce -*^' - - PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDKLHARNTS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemeuü per week: dinsdag' en vrijdagavtmó Men behoeft geen econoom, te zijn om het verband te begrijpen tussen de hoogte van de lonen en de stand van de arbeidsmariït. Het lang geleden ge- huligde beginsel, dat arbeid in zijn be loning evenals de produktie van indus trie en landbouw onafhankelijlt is en moet zijn van de kwestie van vraag en aanbod, dus van de vrije markt, is reeds lang verlaten. Dit systeem heeft be wezen niet goed te werken, omdat de werknemers daarvan in hoge mate de dupe werden. Anbeid is nu eenmaal in beginsel geen koopwaar; de beloning ervan moet ook van andere factoren afhangen dan van het aanbod en de vraag op de arfbeidsmarkt. ledere werk nemer heeft recht op een inkomen, waarvan hij zijn gezin behoorlijk kan en onderhouden. Het moet dus niet zo zijn, d^t de lonen omlaag worden ge draaid wanneer er werkloosheid gaat heersen, doordat het aanbod groter is dan de vraag. Maar het mag evenmin voorkomen, dat bij een tekort aan ar beidskrachten de va,kbonden daarvan op handige wijze gebruik maken door te sterke loonsverhogingen te forceren. En dat proces is nu al jarenlang aan de gang en de gevolgen ervan blijven niet uit. Wat de werkloosheid betreft, vóór de oorlog in de dertiger jaren is er een tijd geweest, dat er meer dan 400.000 men sen „in de steun" liepen. In 1939, het laatste jaar vóór de oorlog dus, .waren er nog 250.000. Maar na 1945 was het verdwenen. In 1947 waren er slechts 30.000. Iedereen kon worden ingescha keld bij de wederopbouw en het her stel. Een aantal van 30.000 a 40,000 is normaal in verband met verandering van werkkring en seizoenwerkloosheid. Na de oorlog vertoont het werkloos heidscijfer heel duidelijk het beeld van de Conjunctuurlijn. Omstreeks 1952 loopt het aantal op tot 100.000, maar daarna, gaat het steeds weer vermin deren en loopt het in 1956 terug tot 30.000. Met geringe schommelingen' is het op dit peil gebleven. Tegenover dit kleine aantal inge schrevenen op de arbeidsbureaus staat echter thans een aanvraag van werk gevers van ver over de 100.000. Dit is al jarenlang een permanent verschijn sel. Ondanks het grote aantal buiten landers, dat hier werkt, is er dus een schrijnend tekort aan arbeidskrachten. En dit brengt allerlei vervelende con sequenties met zich. Het gezag in de bedrijven vermindert, de artoeidslust en -ijver laten te wensen over, het ver loop is groter dan anders, want men ké^n overal terecht, het verzuim wegens ziekte idem enz. En vooral komt deze voor de werknemers zo voordelige situ atie hen te stade in de loonvorming. De werkgevers zitten om arbeiders te springen, dus zijn bereid hoge Ionen te betalen, desnoods zwarte lonen. Zo drukt de z.g. volledige werkgelegenheid de lonen veel sterker omhoog dan in verband met een gezonde economie ge wenst is. Daarbij komen dan ook nog allerlei andere eisen omtrent vakanties, een 40-urige werkweek (dit werd in de Eerste Kamer onlangs gevraagd door de P.S.P.'er Va,n Pelt), premie- vrij staatspensioen, een kosteloze na tionale gezondheidsdienst, te financie ren uit de algemeene middelen. We herinneren ons nog wel de loon explosie van 1964. Deze was een ge volg van de zware overspanning van de arbeidsmarkt, waardoor de werkge vers met de rug tegen de muur ston den. Het gevolg was een sterke prijs verhoging en derhalve versterkte in flatie. Ook de regering kon deze ont wikkeling niet tegenhouden. De vak bonden nemen natuurlijk de kans waar. Economische wetten worden dan met voeten getreden. De norm, dat de stij ging van de lonen ongeveer gelijke tred moet houden met die van de ar- beidsproduktiviteit, wordt stelselma tig genegeerd. Ze wordt zelfs door steeds meerderen al geheel verworpen. Er gaan al stemmen op, dat de oude klassestrijd aan het terugkeren is, het geen betekent, dat men zoveel mogelijk uit loonacties moet zien te halen, des noods via stakingen, zonder rekening te houden met gezonde economische be ginselen. Het gaat ernaar uitzien, dat de span ningen op het loonfront straks tot chao tische toestanden zullen leiden. Men wil nu af van de heel of half geleide loon politiek en alles op lager niveau gaan afhandelen, waar de vakbonden nog sterker staan. De verhoudingen tussen werkgevers en werknemers bij de onderhandelin gen in de Stichting van de Arbeid en bij de debatten in de Sociaal-Economi sche Raad worden gaandeweg slech ter. Wanneer echter de vakbonden vrij heid van loonvorming wensen, hebben de werkgevers (fabrikanten) ook het recht op vrijheid van prijsvorming. En dit zou uiteraard grote gevaren met zich meebrengen wat betreft de kos ten van levensonderhoud, onze export en dus ook onze betalingsbalans. De overspanning op de arbeids markt leidt automatisch tot een ge weldige machtspositie van de vakbon den. Vandaar dat ze niet alleen veel te hoge looneisen stellen, maar Onlangs ook een voorstel deden aan de werk geversorganisaties om een fonds, te stichten waaruit georganiseerde werk nemers restitutie van een deel van hun contributie konden krijgen ten einde op die manier het ledental van de vak bonden, dat slechts 40 "h van alle werk nemers bedraagt, te kunnen opvoeren. Wij vinden dit toch wel een zeer bru taal stukje. Zo zouden de werkgevers moeten meehelpen om de vakbonden, die toch hun tegenspelers zijn, in hun machtspositie te versterken. Dit is toch werkelijk ongehoord. En toch schijnt het dat er al werkgevers zijn, die door de knieën willen gaan. Het is een be wijs van de ongezonde toestanden, die er steeds meer op sociaal gebied gaan heersen. Bij het debat over de begroting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer heeft de tweede voorzitter van het N.V.V., de overigens nogal bezadigde heer Kloos, uiteraard eveneens gespro ken over de loonpolitiek. Hij oefende kritiek uit op het Centraal Planbu reau, dat volgens hem in zijn periodie ke economische prognoses stelselmatig te pessimistisch is in zijn voorspellingen evenals trouwens de president van de Nederlandse Bank Dr. Holtrop. Inder daad zijn een aantal cijfers gunstiger uitgevallen dan die van de prognoses. Zo was b.v. het betalingabalanstekort voor 1964 geschat op 1250 miljoen en het werd 650 miljoen, maar dit was nog geflatteerd, omdat er 400 miljoen extra-voorraad-vorming 'had plaatsge vonden. Hij vergat echter erbij te zeg gen, dat er 400 miljoen aan buitenlands kapitaal was ingevoerd voor aan koop van effecten zodat dit tegen over elkaar staat. Dhr. Kloos stelde, dat het C.P.B, en Dr. Holtrop opzette lijk te pessimistische prognoses geven om de lonen te kunnen drukken, maar hoe verklaart hij dan, dat Ir. Vos (so cialistisch econoom) lid van de Eerste Kamer, het betalingsbalanstekort had geschat op 2 miljard? Da,t was dus wel een super-pessimist. Jammer genoeg heeft niemand van de Kamerleden Kloos dit onder het oog gebracht. Dit Kamerlid wenste dan ook het C.P.B, in het vervolg maar niet langer te ge bruiken voor de loonpolitiek. Wij ge loven echter, dat het altijd nog beter is aan de veilige kant te blijven dan zich aan een overdreven optimisme over te geven. Ook de heer Kloos stelde vast, dat de spanning op de aribeidsmarkt in ster ke mate de loonhoogte bepaalt. Hij vindt dit blijkbaar wel mooi. Uit een oogpunt van algemeen belang en van gezonde economie werkt het echter fu nest. Wij blijven op deze manier steeds verder gaan in de richting van inflatie. Deze moeten we maar beschouwen als de prijs voor de volledige werkgelegen heid, zeggen velen. Dat kan wel zijn, doch wij zien in dit systeem het gevaar, dat vroeg of laat de spanningen zo groot worden, dat onze hoogconjunc tuur ineenstort. In he|t Nederlandis TanidartsenWad (n». 5 mei 1965) kom,t een versla.g voor van de jaarvergadering F.D.I. (Federa tion Dentair International) Wereldfede ratie van tandartsen) en A.D.A. (Ame rican Dental Association) te San Fran- sisco in november 19'S4 geliouden, waar in o.m. een resolutie is aangenomen in zake de drinkwaterfluoridering. Wij geven deze reso'Iutie Iiieromder onver kort weer. RESOLUTIE De Algemeen Vergadering van de Fe deration Dentaire Internationale San Francisco - november 1964, OVERWEGEINDE dat tandcariës een over de gehe'e wereld sterk verbreide ziekte is, die pijn veroorzaakt, het uiterlijk ontsiert en de gezondheid be- OVERWEGENDE dat het weten schappelijk bewijsmateriaal dat de onschadelijkheid, de doeltreffendheid en de toepasbaarheid van de drink waterfluoridering om het optreden van tandcariës te verminderen on-' dersteunt, gewogen en aanvaard is door een Expert Committee bijeen geroepen door de Wereld Gezondheids organisatie, door regeringen en door wetenischappe''ijke en beroepsorgani saties over de gehele wereld; OVERWEGENDE dat onafgebroken proefnemingen en waarnemingen van de afgelopen dertig jaar de fluoride- ring van het drinkwater hebben aan gewezen als het meest doeltreffende en minst kostbare middel om tandca riës te voorkomen en de gezondheid van het gebit voor het gehele leven te verbeteren; BESLUIT derhalve dat de fluoride ring van het leidingwater aan alle in aanmerking komende autoriteiten moet worden aanbevolen als de meest doeltreffende thans beschikbaar zijnde maatregel op het gebied van de volks gezondheid om op veilige en econo misch verantwoorde wijze het ont staan van de tandcariës te verminde ren. Verder is het vermeldenswaard, dat naar aanleiding van het verslag van de Commissie „Public Dental Health Ser vices" waarin de mogelijkheid werd ge opperd uitdrukking te geven aan dank van de zijde der F.D.I. aan personen buiten de professie, die in bepaalde lan den een belangrijk aandeel hadden in de introduktie van de drinkwaterfluori dering, door onze delegatie de suggestie werd gedaan aan de Nederlandse volks- gezondheid-autoriteiten niet te onthou den. In 500 jaar kreeg Middelharnis groots aanzien Deze prachtige foto gemaakt door Aero-camera Rotterdam. toont Mid delharnis in vogelvlucht. Het dorp is sinds het in het grijze verleden werd uitgegeven om tot korenland te worden, bedijkt geweldig uitgebreid. Op de ba lans die thans bij het 500-jarig be staan van deze gemeente kan worden opgemaakt prijkt een inwonertal van plm. 5300 zielen, verdeeld in plm. 1550 gezinnen. Vooral de laatste jaren is Middelharnis sterk uitgebreid. Vijftig jaar geleden nog woonde men aan het begin van de Steeneweg „buiten het dorp" terwijl deze woningen thans door de nieuwbouw zijn opgeslokt. In het midden boven de Iterk in het centrum is een gedeelte van de nieuwbouw te zien. Nadat deze foto werd gemaakt werden weer tientallen woningen bij gebouwd. Het 500-jarig bestaan van Middelharnis zal a.s. vrijdag 18, zater dag 19 en zaterdag 26 juni worden her dacht. Door een comité wordt een feest programma opgemaakt dat we a.s. dinsdag na definitieve vaststelling hopen te publiceren. „Deze Jezus, Die van u opgeno men is in de hemel, zal alzo ko men, gelijkerwijs gij Hem naar de hemel hebt zien henenvaren". (Hand. 1 6-11) Hemelvaart bepaalt ons bij een ande re wereld. De wereld daarboven. Sinds Hemelvaart is alles voor Gods kerk zo anders geworden. U moet eens op de discipelen letten. De Heere Jezus is straks weg, en dan lezen we, dat ze met grote blijdschap teruggaan naar de bloedstad Jeruzalem. APes heeft voor hun oog een andere gedaante gekregen. Ze zien alles héél anders dan dat ze het vóór die tijd za gen. Wat is er dan gebeurd? Wel, ten eer ste is Jezus Christus opgestaan, en Hij is hun Koning geworden. En dat heb ben ze nu voor zichzelf mogen geloven, want veertig dagen lang heeft Hij Zich met gewisse kentekenen met ontwijfel bare zekerheid aan hen geopenbaard, en ze zo vast onderwezen in de grondsla gen van het zalig worden, en in de al- genoegzaamheid van Zijn verdienste en zich zo geheel aan hen weggeschonken, dat wat dat betreft, er een vaste grond slag in hun ziel was gelegd. En nu zien ze hun Koning opvaren naar de he mel. Is dat op zichzelf niet reeds een on begrijpelijk wonder? En is het ook niet een geweldig voorrecht, dat de discipe len wel hele dagen behoorden te zingen? Moet u eens indenken, dat u een Ko ning hebt die in de liemel is! Is dat niet een voorrecht om dat uit te mogen zingen? Hun Koning is in de hemel, dat is toch geen reden om bedroefd te zijn? Ja, al moeten Zijn volgelingen, al moeten Zijn soldaten hier nog een poosje in de loopgraven verkeren, maar wat geeft dat? De overwinning is ver zekerd! Hun Koning is in de hemel. En het is niet zó, dat ze dat met bespiege ling voor zichzelf vaststellen, dat ze zeggen: onze Koning is in de hemel. Hij beloofde hen. er immers wat bij: ik zal u straks óók hemels maken. Hoe dan? Wel, Ik zal u Mijn Geest geven, waardoor ge zult zoeken de dingen die boven zijn. Niet alleen dat Ik in de hoogste heerlijkheid verheven ben, maar Ik zal uw innerlijk ook door Mijn Geest zó bearbeiden dat ge alles wat in dit leven gebeurt, moogt zien vanuit de Hemel, als een regcerstuk van Zion's Koning, en dat zal u voor moedeloos heid bewaren. Dat zal u zoveel kracht geven, dat gij de weg u voorgesteld, met lijdzaamheid loopt. En wat geeft het dan, als we óm ons de duivel en de dood en de zonde en de vijandschap hebben, als we in ons een stukje van de hemel mogen omdragen? En dan gewaar word, hoe ik gesteld ben, dan komt het er alleen voor u en mij op aan: Is Deze ook uw en mijn Koning? Dat is het be slissende punt waar het voor ons op aan komt. Als Jezus onze Koning is, nu la ten we dan maar beginnen te zingen, en dan zingen we dwars door alle el'ende en vijandschap heen, ja zelfs door de dood omgeven gaan we er dwars door heen zingen. Dat hebben de discipelen gedaan. Het was omgekeerd in hun le ven. Eerst voorwerpelijk in Christus, hun Koning. En toen ze de Heilige Geest hadden ontvangen is het ook van bin nen onderwerpelijk, alles omgekeerd. Toen hebben ze iets gekend van het he melburgerschap dat boven is, en toen hebben ze hier de reis gezien, ja, een reis met moeilijkheden en bezwaren door de woestijn heen, maar het ging regelrecht naar de eeuwige heerlijkheid. En dan die korte scheiding, van slechts tien dagen, zegt de ap.ostel, dat is niet te vergelijken met het gewicht der eeu wige heerlijkheid die aan hen zal wor den geopenbaard. De Koning immers van het hele wereldgebeuren heeft het roer in handen, want de Vader heeft al le macht en kracht in Zijn handen, ge legd. Misschien zegt u: ik zie daar niet veel van, wat ik zie zou haast het te gendeel 'bewijzen. Ja, dat komt omdat uw ogen niet deugen! U zegt; ik zie de afval komen, en ik zie de zonde toe nemen, en ik zie de wereld zich meer en meer in vijandschap stellen tegen Gods volk, en ik zie het kerkelijk leven zo achteruitgaan en ik zie zelfs het aantal van Gods kinderen verminderen. Wor den er nog mensen bekeerd? U zegt: de toekomst is bang; straks krijgen we oorlog, waar moet het heen! Kunt u zien dat Koning Jezus regeert? Ja, die re geert ook over de zonde, en Hij zal naar Zijn koninklijke wijsheid de zondaar zich laten dood zondigen. Dat hoort ook tot Zijn raadsplan. Hiertoe zegt de Hee re heb ik Farao verwekt, opdat ik Mijn gerechtigheid aan hem zou openbaren, dat de hele wereld weten zal, wie Goi" is, in de oefening van Zijn gerechtigheit Daarom laat de Heere de godde'ozen toenemen in goddeloosheid. Dat kan voor de kerk geen kwaad. Er is totaal geen schijn van risico. U moet niet den ken, dat het ooit nog mis zou kunnen gaan, die mogelijkheid bestaat niet. Dus laten de vijanden van buiten om de kerk heen, en volk van God, laat de vij anden van binnen in uw hart zich open baren, en laat die vijanden in hevig heid toenemen, en laat ze u verschrik ken en laat de duivel u met zijn hete adem in het gezicht blazen, maar er is geen risico aan verbonden. Dat is alleen opdat straks te heerlijker, de Almacht en de overwinning van Sion's Koning zal blijken Kloning Jezus regeert, of ge het nu zien kunt of niet zien kunt, dat is een andere wereld dan deze, en of ge het nu gelooft of niet gelooft, dwars door de zonde en door de ellende en door de moeite en het verdriet en door de ram pen en door de wereldweeën die we te gemoet gaan, dwars daar doorheen: de Koning komt! Nog een ogenblik, en Hij zal zijn op de wolken des hemels en uw aller ogen zullen Hem zien. En dan zien gelijk Hij is, niet meer in de verne dering, maar in grote pracht en heer lijkheid. (Fragment uit een preek van wijlen ds. J. W. Kersten) STAVENISSE Ongeluk. Zondagmiddag reed de heer S. J. E. van St. Annaland op zijn brom fiets tussen Poortvliet en Tho'en op het rijwielpad. Zonder op het verkeer te letten stak hij plotseling de rijweg over. Ondanks krachtig remmen kon de ach ter hem rijdende automobilist, de heer W. H. C. S. te Stavenisse niet meer voorkomen, dat de heer E. door zijn wagen gegrepen en tegen het wegdek geslingerd werd. Per ambulance-auto naar Bergen op Zoom vervoerd zijnde, b^eek hij een schouderfractuur te heb ben bekomen. VOOR BETER NflflP D£ MID0ELHnRNIS-TEL:2328 Vwn zaterdag 29 mei v.m. 12 uur t:m. maandag 31 ïTiei v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flafckee; Dienst heeft dokter Voogd, telef. 01874-259 Oude Tonge en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST' DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 30 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter Renes, tel. 01667-400, Oud Vosse meer. Speciaal in het opma'Ken van B. V. d. VEEB Telefoon 2(>82 - Westdük 3b MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1