2 in de fles zonder statiegeld Bier waarbij een iTi^iy zich thuis voelt! öe tRoosteR Land- en Tuinbouw Kori nieuws /o en TAAL 2 Oude versjes Geen statiegeld: geen lege sta-in-de-weg; geen gesjouw. De moderne fles. Voor gemak en plezier. DE FLES DBE WEJWIG RUIMTE VRAAGT. NEEM MEE IISI 6-FLESSEN PAK. Neemt weinig plaats in tas, koelkast, auto, koffer, fietstas, picnicmand. Voor veel gemak, veel plezier. DE FLES MET MÉÉR BIER! De fles met 33 cl inhoud 70% meer bier voor de normale prijs van 53 et. Profiteer f Beter brood door windmolenmeel Draaibare wastafel voor klein behuisden Gedroogde koemest Tuinturf of turfmolm Ds. C. van der Wal 40 jaar predikant Slechte ti|d voor Canadese veeliouders Dinsdag 25 mei 1965 „EILANDEN-NIEUW S" Bladz. 3 2e serie nr. 131 Deze serie kreeg ik van een oudere (Jame, wier moeder voor haar grote ge- jin de versjes zong en ze de kinderen leerde zingen of opzeggen. Bij een aan tal ervan maakte men met en voor het liind allerlei bewegingen. Een, twee, drie, vier, hoedje van papier. En als het hoedje je niet past dat zetten we 't in de glazen kast, één twee drie vier, hoedje van papier. Onze haan dat is een baas, 't is een echte rakker. 's Morgens vroeg is hij het eerst, 's avonds 't laatste wakker. 's Ochtends roept hij, o zo luid, 't jonge volk de veren uit. Kukeleku, kukeleku! Er zat een aapje op een stokje achter moeders keukendeur, hij had een gaatje in zijn rokje en daar stak zijn staartje deur. Tante Jans zat op een gans. Wip, zei de gans en weg vloog tante Jans Aaltje zat op een paaltje Wip, zei 't paaltje! Weg was Aaltje! Koen, maak je mijn schoen? Ja, juffrouw, dat zal ik doen. Koen, maak je hem sterk? Ja, juffrouw, dat is mijn werk. Koen, is mijn schoen k^aar? Ja, juffrouw, betaal maar. Koen, ik heb geen geld ontvangen. Nou, dan blijft je schoen hier hangen. Dag Koen. Dag juffrouw zonder schoen. Dikkerie, dikkerie dok, de muis zat op de klok De klok sloeg één, de muis verdween. Humpie Dumpie zat op een hek, Humpie Dumpie brak zijn nek. Daar is geen éne timmerman die Humpie Dumpie maken kan. Hela! diedel, diedel! De kat speelt op de fiedel, de koe springt over de maan, O, wat zal dat gaan! Ehe, dene, echorteband! 't Is niet ver van Engeland. Engeland is gesloten, de sleutel is gebroken Boer bind toch je hondje an, dat het mij niet bijten kan. Bijt het mij dan straf ik u. Honderd gulden kost het u. Meisjes die vragen worden overgeslagen. Jongens die vragen komen achter de wagen! 'k Zou zo graag een ketting rijgen, maar ik kon de draad niet krijgen. Ha, ha, victoria! ha, ha, victoria! Moeder als je me kousen koopt. Koop me dan kousen met kuiten, alle jongens roepen me na: spillebeen, kom buiten! Raad eens, wie ik tegen kwam! Een hele dikke boterham, twee ijzeren mannetjes, twee koekepannetjes, twee achten die konden zien, acht en acht is zestien. Waar ben je dan geweest? Bij tante, bij tante. Waar ben je dan geweest? Bij tante op het feest Wat heb je daar gehad? Een koekje, een koekje Wat heb je daar gehad? Een koekje met een gat. Wel te rusten, Neus in 't kussen. Neus in de veren, Morgen eten we lekkere peren. Ben je boos? Pluk een roos, Zet 'm op je hoed, dan ben je morgen weer goed. A. B. C. de kat gaat mee, de hond blijft thuis Piep zegt de muis in 't voorhuis. Onze poes zit voor het raam en zij likt haar pootje, en zij kijkt haar oogjes uit naar mijn vogelkooitje. Hoor eens poesje, dat je bent, laat mijn kooitje hangen Vogeltjes zijn niet voor poes Jij moet muizen vangen. Ouwe Jan en jonge Jan die gingen samen pompen. Ouwe Jan die brak zijn been en jonge Jan zijn klompen. Och Jantje, blijf toch niet huilen, hier heb je mijn beste muilen, daar heb je mijn mooie beugel tas daar al mijn goeie geld in was. Op de brug daar liep een muis Is mijnheer De Wit niet thuis? Mijnheer De Wit is uitgegaan en heeft alles laten staan. Lief Elsje loopt in de Lindelaan, in de lange lange Lindelaan Daar woont lief Elsjes grotemoe, daar gaat lief Elsje zo graag naar toe. trala, trala, tralala! Wij hebben twee aardige poesjes roet huidjes zo zacht als fluweel De ene die noemen we Mopje en de andere dikzak heet Neel. Laatst waren ze nergens te vinden, We zijn toen aan 't zoeken gegaan, we keken in gaten en hoeken. Waar kwamen ze, denk je, vandaan? Wit Neeltje die zat in de turfmand en Mopje bij broertje in bed. We gingen toen gauw weer naar binnen en rolden haast om van de pret. ■Ga je mee naar de lezing van dominee Tesing? Ik zou je bedanken, zei dominee Franken, Om met het touw van dominee Blauw dominee Thijsen op te hijsen. In de winkel Van Sinkel is alles te koop: hoeden en petten en damescorsetten; drop om te snoepen en pillen om te poepen. Jan Huygen in de ton, met een hoepeitje d'r om. Jan Huygen, Jan Huygen en de ton die viel in duigen. Wie weet waar Willem Wouters woont? Willem Wouters woont wijd weg. Wie weet wat Willem Wouters werkt? Willem Wouters werkt witte wol. Onder de vloer van Wiro ztjn huis, daar woonde de hele familie muis: vader, moeder en zes kleintjes. en die kleintjes piepten zo fijntjes: piep-piep, piep-piep, piep-piep. Hup, hup, paard, in den draf! morgen is het zondag, dan komen de heren met de mooie kleren, dan komt Jan de akkerman met zijn paardje achteran, huup, paardje huup! Men zong dit voor een kindje op schoot, dat men op z'n knie deed wippen. Bij huup! ging het handje omhoog. Kijk dat ventje daar eens roken, o, wat heeft hij een plezier. Hij blaast grote wolken rook uit en dat hindert hem geen zier. Op het asbakje in de kamer lag e enheerlijk eind sigaar, de ondeugd heeft het weggenomen en hij stak het aan zowaar. Ondeugd, dacht jij waarlijk dan, dat jij, sigaren roken kan? De ijverige inzendster wordt vriende lijk bedankt. Sommige versjes zijn niet geheel af, wie kan ze aanvullen? En wie heeft nog andere? Er komt nog een serie, samengesteld uit verschillende brieven. F. DEN EEBZAMEN Bestrijding van bladluizen, wittevlieg e.d. Bladluizen vormen naast rupsen en kevers een groot gevaar voor de land en tuinbouw. Het is noodzakelijk dat steeds wordt gewezen op het grote belang van de bestrijding. Wil men een goede oogst verkrijgen, dan moeten aanwezige bladluizen en andere insekten worden bestreden. Vooral de particulier wacht daar dik wijls te lang mee en begint pas met de bestrijding als het te laat is. De vermenigvuldiging der luizen gaat zeer snel, vooral bij droog en zonnig weer. Maar al te dikwijls hoort men, dat het middel ter bestrijding niet beeft geholpen en dat tegen bladluizen geen kruid gewassen is. Deze bewering is niet altijd juist. Nog maar al te vaak worden middelen gebruikt o.a. D.D.T., waarmede blad- luis niet afdoende kan worden bestre den, of parathion dat voor mens en dier (vogels) zéér giftig is en op sommi ge planten schade kan geven. Men kan de bestrijding ter hand ne men met Basudine op basis van dia- zinon, welk middel voor bladluizen en andere insekten zoals: bladvlooien, zaagwesp, bladwesp, trips e.a. uitste kend voldoet. Naast toet 2»/o stuifmiddel bekend als het middel tegen wortel- vlieg, waarvan de werking gelijk is aan die van parathionstuifltniddelen, is het grote voordeel dat basudine zelfs tot 10 dagen voor de oogst kan worden toegepast. Voor de particulier is vooral van be lang te weten dat voor kamerplanten en rozen in de tuin er een Basudine spuit bus verkrijgbaar is bij de zaadhandel, bloemist en drogist. Met deze directe en veilige methode, houdt men het ge hele jaar de planten vrij van ongedier te en daardoor in onbelemmerde groei. Veere op zomerpostzegel Op één van de zomerpostzegels 1965, die vanaf 1 juni tot eind augustus op de postkantoren verkrijgbaar zijn, komt de haven van Veere voor, met de stadhuistoren op de achtergrond. Korf gene krygt twee zwembaden In de verleden week gehouden ge meenteraadsvergadering van Kortgene is besloten tot aankoop van twee zwem baden, n.l. een instructiebad voor Kort gene en een provisorisch bad voor Co- lijnsplaat. Het instructiebad komt op f 210.000,— waarvan 75 »/o wordt gesub sidieerd. Het bad voor Colijnsplaat, dat mogelijk dit seizoen nog gereed komt, is geraamd op f 6700, GOES Godsdiensitoefening op Hemielvaarts- dag. Donderdag 27 mei (Hemelvaarts dag) hoopt in het Doopsgezinde kerkge bouw (Westwal 41) alhier te 2.30 en 6.30 uur voor te gaan de Eerw. Heer G. J. Edelman, Ned. Herv. godsdienstonder wijzer en voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie „Calvijn" te Dordrecht. FAMILIE-BERICHTEN Hedenmiddag om 12.30 uur behaagde het de Heere van leven en dood na een geduldig gedra gen lijden, plotseling van onze zijde weg te nemen, onze zeer gelief de man, vader, behuwd- groot- en overgroot vader JACOB VAN DEN TOL echtgenoot van Adriaantje de Korte in de ouderdom van 75 jaar en 8 maanden. Psalm 116 7 ber. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Sommelsdijk: A. V. d, Tol-de Korte MiddeUiarnis: D. Vroegindeweij- V. d. Tol W. Vroegindeweij Dirksland: M. V. Ast-v. d. Tol J. V. Ast Nieuwe Tonge: E. Kabos-v. d. Tol L. Kabos Rotterdam: N. Koote-v. d. Tol C. Koote Hellevoetsluis: A. de Vos-v. d. Tol J. de Vos Sommelsdijk, 21 mei 1965. Nieuwstraat 39. De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 25 mei des nam. 13.30 uur op de algemene begraaf plaats te Sommelsdijk. Hedenmiddag nam de Heere plotseling van ons weg onze lieve en zorgzame opa JACOB VAN DEN TOL echtgenoot van Adriaantje de Korte in de ouderdom van 75 jaar en 8 maanden. In dankbare herin nering zullen wij hem gedenken. Middelharnis: C. Lisseveld- Vroegindeweij H. A. Lisseveld J. Vroegindeweij Dirksland: M. P. V. Ast A. V. Ast-v. Brussel A, de Jong-van Ast K. de Jong J. V. Ast F. V. Ast Rotterdam: N. Koote A. Koote Hellevoetsluis: I. de Vos C. de Vos D. de Vos en achterklein kinderen Sommelsdijk, 21 mei 1965. Plaatst uw familie-berichten in Eilanden- Nieuws GEMAK PLEZIER MEER BIER HUIM OP DIE FLES! 'T IS VEILIG 1 "T STAAT NETJESI Oranjdbooin 6^ In molenaarskringen worden pogin gen gedaan om de molen weer mee te laten werken bij de bereiding van ons dagelijks brood. Men wil er twee doelen mee bereiken: een betere kwaliteit brood en het weer nuttig maken van de Nederlandse windmolens. De actie inge zet door het vakblad „De Molenaar", heeft tot nu toe bij rond dertig mole naars, voor het overgrote deel windmo lenaars, weerklank gevonden. Eind vol gende maand hopen zij bijeen te komen om de definitieve plannen te smeden. Op het ogenblik zijn ei* in ons land nog enkele windmolenaars die in beperkte mate meel en bloem voor de brood bereiding vervaardigen. Lukt de aktie, dan zal hun aantal vemeerderd en hun produkten vergroot worden. De mole naars zijn er van overtuigd dat brood gebakken van in de molen geprodu ceerde bloem, beter is dan brood van fabrieksmeel en -bloem. Hun streven heeft de sympathie van de vereniging. „De Nederlandse molen", aldus „Het Fries Landbouwblad." De oplossing voor kleiner dan kleine woonruimte was op de juist geëindigde 81ste Wiener Internationale Messe te zien: de draaibare wastafel. Zij heeft een bak gemaakt van kunststof, met verchroomd afvoerventiel en gebogen afvoerbuis die in de douchebak uit mondt. De ruimte voor de douchecel moet er natuurlijk eerst zijn, maar is die bar klein, dan brengt uw draaibare wastafel misschien totfh nog uitkomst! (DIA) Uit de resultaten van het grondonder zoek in stadstuinen blijkt dikwijls dat het organische stof, oftewel humusge- halte in verschillende tuinen te wensen overlaat. Veelal wordt het advies gege ven om extra aandacht aan de organi sche benaesting te schenken in de vorm van stalmest. Midden in grote steden en ook in tuinen waar kinderen spelen is het echter bezwaarlijk om een gift rotte stalmest te geven. Daarom gaan velen over tot het gebruik van gedroog de stalmest. Dit produkt laat zich uit stekend strooien en verdelen en verder behoeft m.en niet bang te zijn voor mestlucht. De prijs is weliswaar hoger dan het ruwe produkt, doch het gemak en de afwezigheid van mestlucht mag ook in rekening worden gebracht. Verschillende tuinbezitters hebben terecht een zwak voor rhododen drons, azalia's of heideachtigen en wil len deze planten een plaatsje geven in hun tuin. Een grote moeilijkheid daar bij is dat deze sierplanten alleen willen groeien op een zure, kalkarme grond. Is de grond nogal kalkrijk dan moeten voorzieningen worden getroffen om de grond zuurder of armer aan kalk te ma ken. Dit is mogelijk door de grond te mengen met tuintvu-f of turfmolm. Tuintiu^ is doorgevroren zwartveen en bovendien zeer stabiel. Voor deze aan gelegenheid is het dus een uitste kend produkt. Turfmolm dat gemaakt wordt van de bolsterlaag die niet ge schikt is voor het maken van turf, ver teert aanzienlijk vlugger en is in dit verband minder aanbevelenswaardig. Een goed begin is het halve werk, spe ciaal bij de aanplant van deze sier planten. DIRKSLAND Maandag 17 mei j.l. was het 40 jaar geleden, dat ds. C. van der Wal, em. pred. te Harderwijk, het predijïambt aanvaardde Ie Rijnsaterwolde. Hij dien de deze gemeente tot 1928. Van 1928 tot 1946 stond hij te Dirksland, vandaar vertrok hij naar Daarle, waar hij tot 1951 verbleef. Polsbroek diende hij van 1951 tot 1956 en zijn laatste gemeente was Muiden, waar hij op 1 mei 1964 met emeritaat ging. Zondag 16 mei hield hij een herdenkingspreek in de hervormde kerk te Rijnsterwoude. Volgens de Canadese minister van landbouw zal de Canadese regering dit jaar subsidies verstrekken aan de zui- velboeren van 65 tot 70 miljoen dollar, ongeveer 20 miljoen dolar meer dan het vorig jaar. Het geld zal worden uit betaald aan boeren die melk leveren voor de fabricage van produkten als boter en kaas. Toen hij deze politiek voor het op peil houden van de inkom sten der veeboeren aankondigde zei de minister dat het met de zuivelindustrie in Canada zeer slecht is gesteld. Jaar lijks beëindigen 15000 veehouders hun bedrijf en de melkproduktie dekt slechts precies de nationale behoefte. De minis ter verwacht dat Canada spoedig melk of melkprodukten zou moeten invoeren om aande binnenlandse behoefte te kunnen voldoen. Als we de industrie in haar huidige positie laten voortgaan zal er spoedig tekort zijn, aldus „Het Fries Landbouwblad." Ik zie in dit verw^arrend leven Zo vaak het doel, de lijnen niet. Wel kan ik sidderen en beven Om al het lijden, het verdriet. Om al die vastgelopen levens De bange nood die ons omringd En om mijn eigen leven tevens Wanneer de twijfel mij bespringt. De twijfel die mij los wil scheuren Van dat wat vast en eeuwig is Dat wat alleen ons op kan beuren Uit 's werelds nood en duisternis. Gods Woord, de krachtbron voor de zijnen Dat ons wil troosten door Zijn Geest Die ons Zijn licht in 't hart doet schijnen Dan wordt het zo op eens'weer feest. Neen ik begrijp niet al die dingen Vol raadselen is mijn bestaan. En toch kan ik opeens weer zingen En voel 'k mij in de ruimte staan. Lanerta. MIDDELHARNIS Naar Canada. Het echtpaar S. van Groningen-Vijfhuize, wonende Prins Hendrikstraat alhier, vertrekt a.s. zaterdag per vliegtuig van Schiphol, Amsterdam voor een trip naar Toronto, Canada. Zij hopen daar tot augustus a.s. bij hun kinderen te verblijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3