De nozems Het 500-iarig bestaan van Middelharnis f3,95 BEDFORD wekelijks koopje Autobotsing nabij Haringvlietbrug 3 zwaar gewonden Twee antieke iiuizen te Midilelltarnis Z Veer- en liusdiensten op Hemelvaartsdag Nieuws uit Zeeland In 1765 werd 300-jarig bestaan gevierd DOKTERSDIENSTEN Evangelist Joh. Baart overleden 37e jaargang Dinsdag 25 mei 1965 No. 3390 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Garage Knöps H.H. Adverteerders en correspondenten SPECIALE PRIJS! Uitsluitend deze week Jongensoverhemdjes VAN WEZEL ZONEN PREDIKBEURTEN PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per nim. BiJ contract speciaal tarief. Eén van de vele brandende proble men in onze naoorlogse maatschappij is dat van een deel onzer hedendaagse jeugd in de teenager-leeftijd (13 tot 19) en nog wel iets daarboven, die men be titelt met de vreemdsoortige naam „no zems." Waar en hoe deze naam gepro duceerd is staat niet met zekerheid vast. Sommigen denken, dat ze uit het ,,jiddisch" afkomstig is, een soort dia lect, dat in Oost-Europa onder de Jo den is ontstaan als een mengsel van Hebreeuws, Duits en Romaans en waar van ook in de Amsterdaanse Joden wijk woorden in omloop zijn b.v. „penose", dat is „onderwereld." Wel licht is de term daarvan afgeleid. Van Dale meent, dat ze uit het Bargoens komt, een soort geheimtaal van dieven, landlopers etc, die eveneens Joodse en Duitse elementen bevat. Met no zems worden bedoeld opgeschoten jon gens soms ook al meisjes uit bo vengenoemde leeftijdsperiode, die door hun opvallende, excentrieke kleding en haardracht, door hun lusteloos, maar ook branieaohtig optreden hun onwil demonstreren om zich aan te passen aan de gangbare publieke normen in onze maatschapp^ij en derhalve een zeer onevenwichtige 'indruk maken. Deze jeugd „vermaakt" zich op een zeer luid ruchtige en hinderlijke wijze in onze straten, waar ze op bepaalde punten sa- menscholen, speciaal in de grote ste den en burgers en politie op baldadige wijze lastig vallen. Ze balanceren eigenlijk op de rand van de criminali- tsit. Hoe groot hun aantal is valt moei lijk te schatten. De Haagse politie meent, dat men het kan stellen de meelopers erbij gerekend op onge veer 4 "/o van het totaal van deze leef tijdsgroep. Ze vormen een onderdeel van de z.g. ongrijpbare jeugd. Daannee wordt be doeld dat gedeelte, dat men niet in op voedende zin kan bereiken via sport-, culturele en andere verenigingen en dat derhalve in een soort anarchistische situatie verkeert met alle gevolgen van dien. De leeftijd, waaruit de nozem benden voortkomen, is op zichzelf al een heel moeilijke wat betreft de on derwerping aan de diverse gezagsver houdingen ouders, school, politie maar bij dit soort jeugd is ze in heel sterke' mate een probleem geworden. Het is een algemeen naoorlogs ver schijnsel en het dateert uit het begin van de vijftiger jaren, toen ook de naam „nozem" ontstaan is. Het merkwaardi ge is, dat het niet alleen een Neder lands, maar een algemeen, internatio naal verschijnsel is. Daarom hebben al le cultuurvolken er een eigen naam voor: de Duitsers spreken van „Halb- starken" (halfsterken), de Engelsen van „teddyboys" (jongens met een soort teddyjasje aan), de Fransen „blousons- noirs" (zwartkielen), de Italianen „vi- tellone" (groot kalf!), de Amerikanen „beatniks" (beat slag en niks is het zelfde achtervoegsel als van spoedniks) en de Russen van „stiljagi," een woord, dat we helaas niet kunnen vertalen, aangezien we de Russische tkal niet machtig zijn. Om een beeld te geven van datgene, wat deze jongelieden op straat zoal uit spoken, geven we hier een uittreksel uit een politierapport, gepubliceerd in de „Haagse Courant" van verleden week, dat handelt over de gebeurtenis sen van één bepaalde avond in die stad. Het vermeldt het volgende. Ze ventig jongens met brommers (het ge liefde apparaat van deze heren om zich snel te kunnen verplaatsen en veel la waai te schoppen) en slagwapens hebben gisteravond in de Van Musschenbroek- straat de politie omsingeld en getracht het oveibrengen van een IB-jarige ar restant, alsmede een in beslag genomen bromfiets naar het bureau te verhin deren. De politie maakte gebruik van de gummiknuppel. Op de Sportlaan hield de politie een 18-jarige school jongen aan, die met een stilettomes op zak Kep. Op het strand stak een grote groep jongens en meisjes een aange spoelde, acht ton zware en met pro- paangas gevulde lichtboei in brand. Op verschillende plaatsen kon de politie het werk niet meer aan. Grote groepen jeugd veroorzaakte onrust en moeilijk heden. Twee agenten hielden een 18- jarige schilder aan, die zijn bromfiets als racemotor gebruikte. Daarbij bood hij hevig verzet. Grote groepen vrien den snelden hem te hulp. Nog drie po litieauto's rrioesten uitrukken om twee, door 70 jongens omsingelde agenten te ontzetten, waarbij gebruik gemaakt werd van gummieknuppels. De arres tant werd in de knevelketting wegge leid en liep een blauw oog op. Eeri scho- leir werd aangehouden wegens te hard rijden op de brommer en bleek ook een stilettomes bij zich te dragen. Twee an dere politieauto's moesten de jeugd herberg „Ockenburg" in de gaten hou den, waar een grote groep jongelui moeilijkheden veroorzaakte. En zo gaat het verhaal door met nog een aantal incidenten. Het nozem-gedoe beperkt zich niet tot de grote steden, maar ook in de Kleinere en in centraal gelegen dorpen vertoont het verschijnsel zich meer en meer. Het is een echt probleem ge worden. Steeds meer wordt erover geschreven in kranten en tijdschriften; m de laatste speciaal door psychologen en paedagogen. Deze proberen zich dan m de situatie van de nozems te verdie pen en komen dikwijls tot halfzachte conclusies over het optreden van deze ..halfsterkeh." Meestatl) zoeken ze de oplossing in de bewering, dat de vol wassenen zelf de schuldigen zijn. Zij hebben twee wereldoorlogen ontketend en de atoombom geproduceerd. Daar door is deze generatie zo onzeker ge worden en zo labiel (onevenwichtig), dat dit in verwildering uitmondt. Wij zijn het echter met Godfried Bomans eens, die daar niets van gelooft. In „De Volkskrant" schreef hij dezer da gen, dat de volwassenen ook wel schuld hebben, majar in een andere vorm. De laatste oorlog was allang afgelopen toen deze jongelieden nog geboren moesten worden en aan die atoombom hebben ze maling. Daar liggen ze geen minuut van wakker. Hij gelooft eerder het tegendeel: „Er is geen dreiging en daaraan gaan ze kaïpot." Bomans slaat hier de spijker op de kop. Het nozem-vraagstuk is er speci aal één van de landen in hoogconjunc tuur, zoals Duitsland, Nederland, Ame rika en de Scandinavische landen. Het is een luxe-üerscliijnsel. Ze tieren al leen in de beschutting van welvaart en veiligheid. Door de overdreven sociale zekerlheid, door de veel te ruime vrije tijd en het vele geld waarover ze be schikken zien ze geen kans de leegte behoorlijk te vullen. Ze hebben een te veel aan ontspanning, interesseren zich in wezen echter nergens voor en ver keren zo in een toestand van verveling, die leidt tot explosies van baldadig heid, verzet tegen het gezag, excen triek optreden, onmaatschappelijk ge drag enz. De psychologen kunnen heel diepzinnige studies maken over dit soort' jeugd en evenals de psychiaters voor de rechtbank met allerlei zwaar wichtige verontschuldigingen komen, waar een nuchter denkend mens óf om lacht óf er zioh aan ergert, maar wij geloven dat het hele nozemisme een lo gisch gevolg is van de ontwikkeling van onze moderne maatschappij. Deze brengt mee een te groot surplus aan vrije tijd, waarmee velen geen raad we ten, een ruime beurs, zodat ieder ge makkelijk aan een bromfiets etc. kan komen, een veel te vrije opvoeding, die voorzover men nog van opvoeding spreken kan, volslagen normloos is en in verband daarmee ook een ontwen ning aan gezag. Het is vooral het ge zagsprobleem, dat in deze kwestie een rol speelt. Daaruit bestaat voornamelijk het nozemvraagstuk. De rijpere jeugd is in menig gezin de baas, niet de ouders. De ultra-democratie wordt zo ver doorgevoerd, dat tegenwoordig de minderjarigen een vrijheid genieten op allerlei gebied, die funest is voor hun geestelijke vorming. Voor ons is nog altijd niet bewezen, dat in dit opzicht het nieuwe beter is dan het oude. De bestrijding van de nozemplaag is heel gewoon een kwestie van opvoeding en is dus primair een zaak van de ouders. Intussen staat met name de politie voor een zware taak. Zij verdient daar om ons aller steun. Van haar wordt verwacht, dat ze de publieke orde hand haaft, maar dan moet ze er ook de middelen voor hébben. De hoofdinspec teur van de voorlichting in Den Haag, met wie we hierover eens een gesprek hadden, stemde ons volkomen toe, dat de politie over veel te weinig machts middelen beschikt. Ze mag dit niet en ze mag dat niet en zo staat ze dikwijls vrijwel machteloos. De straffen zijn eveneens veel te klein. Wat ons betreft kan men de politie in bepaalde geval len gerust blanco mandaat geven om op een ouderwetse manier op te tre den, teneinde zo het nozem-bendewe zen met wortel en tak te helpen uit roeien. Op vrijdag 18 juni en zaterdag 19 juni a.s., met de daarop volgende zaterdag Z6 juni zal het 500 jarig bestaan van de gemeente Middelharnis feestelijk wor den herdacht. De organisaitie voor dit feest waarop o.m. een historische op- tooht wordt geho:uden is in handen van een comité, met als voorzitter de heer Abr. Boöier, die tevens voorzitter is van de Oranje-vereniging. Daar de gemeente Sonunielsdijk in 1964 vijfhonderd jaar bestond, lag het eerst in de bedoeling, dat de herden king daarvan door beide dorpen gelijk tijdig zou worden gevierd; zoals bekend werd aan de Sommelsdykse Oranje vereniging niet voldoende financiële medewerking verleend, zodat dit niet kon doorgaan. Over het ontstaan van beide dorpen zowel van Sonunelsdijk (dai!; het oudste is) als van Middelhar nis, hopen wij de e.k. weken enige bij zonderheden te vertellen. Het dorp Middelharnis (oudtijds Mid- delharnasch genaamd) is uitgegeven „om tot een koorenlant te bedijken" door de abt van Sint Michiels Klooster en Prior der Karthuyzers orde en die van Sint Salvatoris Klooster te Ant werpen, benevens door Jan Ruygrok van der Werve, Pieter Spiemagel en Pieter Manne Jacobsz., die toen eige naars van het gors en heren van Mid delharnis waren; voorts door „haare meededelers" (d.w.z. die er portie in hadden) Mr. Jan van der Pot, Jacob van Santvoort, Willem Ruygrok en Andries Pieterszoon. De uitgifte werd voltrok ken, bezegeld en getekent op 17 febr. 1465. In de bedijking was niet alleen Middelharnis begrepen, maar ook het oude la.nd van Sommelsdijk en de pol der Duyvenwaard. Ter herinnering van deze eerste uit gifte en bedijldng van deze heerlijkheid is te Middelharnis op vrijdag 1 febr. 1765 feest gevierd; de Hervormde pre dikant ds. Michael Kerwal Hannot, die de twintigste predikant was na de Re formatie, en van 1757 tot 1792 tot zijn emeritaat deze kerk diende, had een groot aandeel in dit 300 jarig bestaan. Deze dominee Hannot, die de oude ar chieven van Middelharnis onder zijn be rusting had, heeft daaruit veel geput, waardoor veel voor het nageslacht is bewaard gebleven. Op genoemde datum 1 febr. 1765, heeft hij in de Hervormde kerk een dank- predikatie gehouden, waarbij hij tot tekst had 1 Samuel 7 vers 12: „Samuel nu nam een steen en stelde die tussen Mispa en Sen en hij noemde diens naam Eben Haëzer, en hij zeide, tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen. In de voorrede van deze preek wekte hij op om de Heere te loven en te dan- Middelharnis - Telefoon 2043 NIEtrWE TONGE Kerkdienst. Morgen woensdag hoopt tg 7.30 uur nam. ds. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. ken voor de weldaden die Hij 300' jaar aan het dorp bewezen had. Ook en voor al, dat men verlost was van het Spaan se juk en de dwang der consiëntie, waaronder men tachtig jaar lang had moeten zuchten. Onder de vele toehoorders waren vijf predikanten uit Voome en Putten aan wezig. Voor de armen werd in deze dienst de som van 195 gulden gecol lecteerd, wat toen een kapitaalbedrag was. Ds. Hannot verzocht aan het eind van de predikatie dat de herdenking „binnen de palen der ordentelijkheid zouden blijven en geen ongeregeldheden zouden plaatsvinden". De geschied schrijver zegt er van dat „alles is wel- begormien en ook geëindigd." Illuminatie en vuurwerk Er was bij dit 300-jarig bestaan ook feestverlichting en vuurwerk. Boven de deur van het raadhuis was een groot bord geschilderd, waarop de Aarts engel Michael, staande met zijn ene voet op de draak en in zijn hand een schild waarop het wapen van Middel harnis stond. Dit, om af te beelden, dat Middelharnis in de opkomst aan de Aartsengel Michael was gewijd, onder de naam van Sint Michael in Putten. 's Avonds werd er voor het raadhuis een fraai vuurwerk afgestoken. Boven de deur van de Grutterije op de Voorstraat was ©en afbeelding van de Grutmolen aangebracht en met kaarsen geïllumineerd. Electriciteit kende men toen nog niet. Ook het huis van de „Wijnkooper" waarschijnlijk van Kolff was 's avonds met kaarsen verlicht en ook daar werd een vuixr- werk afgestoken. In de haven van IVEiddelharnis waren de visserschepen en de beurtschepen ge- pavoiseerd met kleurrijke vlaggen. Bij honderden kwamen de mensen, ook uit het eiland, de versieringen bezichtigen. Het 300 jarig bestaan van Middelhar nis heeft men dus niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Wij verliezen deze week een dag werk tijd om ons blad van vrijdag a.s. ge reed te maken, omdat donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) niet gewerkt wordt. Onze adverteerders worden vriende lijk verzocht hun advertenties voor het a.s. vrijdagnummer reeds woei^dag ite willen opgeven. Correspondenten gelieven hun berich ten, predikbeurten enz. eveneens woensdag desnoods telefonisch door te geven. N.V. EILANDEN-NIEUWS Middelharnis korte mouw, no-iron structuur in 6 verschillende dessins maten 26 t.m. 34 voor geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS Op de kruising Provinciale weg no. 47 leidend naar de Haringvlietbrug en de Lag'eweg onder Den Bommel is gistermiddag maandag een zeer ernstig verkeersongeluk gebeurd. Drie ernstig gewonden moesten in het zie kenhuis te Dirksland worden opgeno men. Het ongeluk gebelirde toen de heer M. J. Campfens, smid te Adhthui- zen met zijn Taunus 17M combi vanaf de Lageweg de drukke Provinciale weg wilde kruisen. Hij reed de weg op op het moment dat uit de richting Oude Tonge een Renault 8 naderde. Deze werd bestuurd door de heer W. K. Hulstijn, gepensionneerd leraar te Oegstgeest. Medeinzittende was het echtpaar Kleijnenberg-Hulstijn uit Oosterbeek (De heer Kleijnenberg is een broer van de burgemeester van Ouddorp, mevr. Kleijnenberg is een zuster van de bestuurder). De Renault 8 greep de Taunus in de linkerflank. Beide w^agens schoten als wrakken de weg over en kwamen in de berm tot stilstand. De drie inzittenden van de R8 waren uit de wagen geslingerd en lagen zwaar gew^ond op de weg. De ver- keersgroep Dordrecht van de Rijkspo litie stelde ter plaatse een onderzoek in. De bestuurder van de Taunus bleef ongedeerd. Hij hielp met een tractor mee aan het wegsiepen der wrakken. Op deze gevaarlijke kruisingen waar op reeds enkele ernstige ongelukken gebeurden, is de uiterste oplettendheid geboden. 1 Het linkse van deze twee oude huizen aan het eind van de Voorstraat, vroe ger winkeltje van de wed. L. Krijtenberg, is gerestaureerd. Het andere staat ook op de lijst van Monumentenzorg, maar is zeer in verval. Te Middelharnis treft men meer antieke huizen aan, met soms zeer fraaie geveltjes. DIRKSLAND Wedvlucht uitslag P.V. Gevl. Vrien den vanaf Creil (Fr.) Gebr. Smit 1, 13, 14, 15, 16, 21; A. Mans 2, 7, 26; W. Nieuwland 3, 8, 18, 25, 33; L. Arensman 4, 6, 20, 24,' 31; W. v. 't Hof 5, 9, 10; Joh. Doorn 11, 23, 30, 32; B. Leijdens 12, 28; P. de Jong 17; v. d. Groef-Knops 19, 27; A. Koole 29. A.s. vrijdag inmanden voor Neufvilles. HEBKINGEN Over de kop. De heer H. Doomhein had het ongeluk bij Hoeve De Klaver met zijn auto over de kop te slaan en in de sloot teredht te komen, de auto werd totaal vernield. D. met mede in zittende de J. bekwamen geen letsel. Wedvlucht P.V. De Luchthode uit Creil: Gebr. Molenaar 1, 6, 27; H. Kie vit 2,13,14, 26, 29, 30, 31, 32; Joh. d. Geus 3, 7, 21, 33; M. Huizer 4, 9, 10, 12. 17, 20, 23; A. Riedijk 5, 16, 22, 25; J. kie vit 8, 11, 28; A. Volaart 15, 24; H. v. d. Ochtend 18, 19. MELISSANT Aktie „Barthimeus". De in onze ge meente gevoerde aktie voor het Chr. Blindentehuis „Bartimeus" is zeer ge slaagd. Verschillende personen hebben zich als lid opgegeven. De kollekte bracht ruim f 40O,op. Een woord van dank aan de medewerksters is zeker op zijn plaats. Huisvuil. In verband met Hemel vaartsdag zal het huisvuil niet op don derdag maar a.s. vrijdag 28 mei worden opgehaald. STELLEND AM Opening nieuw winkelpand. Woens dag 26 mei, des avonds 19.30 uur zal de nieuwe meubelzaak van de fa. D. Kie vit en Zn. Voorstraat 10 alhier worden geopend. Burgemeester Mr. Dr. C. J. Verplanke zal de openingsplechtigheid verrichten. OUDDORP Heropening drogisterij Santifort Woensdagmiddag hoopt de heer E. Santifort, Stationsweg 1 alhier, zijn ge heel gemoderniseerde en groter inge richte drogisterij-parfumerie te ner openen. De verkoopruimte is veel ruimer ge worden en alle artikelen zijn door een nieuwe winkelbetimmering overzichte lijker uitgestald. De zaak heeft tevens gedeeltelijke zelfbediening, er staan een paar prachtige gondola's in. Tijdens de verbouwing is in het naaststaande ver enigingsgebouw gewinkeld. Ongetwijfeld zal men in deze keurig verbouwde zaak nóg prettiger inkopen doen dan voorheen. Aan de clientèle wordt een aardige heropenings-attrac- tie verstrekt; voor jonge meisjes iets dat wel in de smaak zal vallen en ook de kinderen ontvangen iets heel leuks. Roode Kruis collecte. De afd. Oud- dorp van het Nederl. Roode Kruis houdt van 24 mei tot en met 5 juni haar jaarlijkse inzameling-actie. Bij de collectanten kunt U zich weer opgeven als bloed-donor. STAD AAN 'T HARINGVLIET Cfir. Bibliotheek. Gedurende de zo- piermaand'en zal de Chr. Bibliotheek op donderdagavond geopend zijn van 6.15 tot 6.45 uur. Deze wijziging gaat in donderdag 3 juni a.s. Eventuele ver anderingen zullen tijdig worden bekend gemaakt. ATTENTIE'. De Chr. Bibliotheek zal deze week niet op donderdag, maar op woensdagavond 26 mei geopend zijn. OOLTGENSPLAAT Kind onder melkwagen. Doordat zij plotseling de weg overstak kwam maandagmorgen de 3-jarige Cornelia Broeders te Achthuizen, op de Bom- melsedijk onder een melkwagen van de heer Osseweijer. De kleine kreeg een hersenschudding en een flinke hoofd wond. Zij werd naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Op Hemelvaartsdag worden bij de R.T.M, de diensten op Schouwen-Dui- veland, Voome en Putten en Goeree- Overflakkee uitgevoerd als op zonda gen. In de Hoekse Waard als op zater dagen. Het veer Zijpe-Anna Jacoba als op werkdagen, aanvang dienst 7.30 uur van Zijpe af; het veer Numansdorp Willemstad als op werkdagen, het veer MiddeHiamis-Hellevoetsluis als op zon dagen. Verder raadplege men de gel dige dienstregeling. De veerdienst Ooltgensplaat-iDintelsas wordt op He melvaartsdag uitgevoerd als op werk dagen. Donderdag 27 mei (Hemelvaartsdag) Oost-FUlkkee: Dienst heeft dokter Voogd, telefoon 01874-259 Oude Tonge en dokter Kra mers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat. (afkomstig uit Dirksland) Zondagavond, kort voordat de heer Joh. Baart te Willige Langerak in een kerkdienst zou voorgaan overleden. De heer Baart, die 65 jaar oud is, was Hervormd godsdienstonderwijzer te Utrecht. Zaterdag voelde de heer Baart zich niet helemaal in orde, maar toch heeft hij zondagmorgen nog gepreekt in het dorpje Est in de Betuwe. 's Avonds zou hij te Willige Lange rak voorgaan, om half zeven voelde hij zich onwel en overleed kort daar na. De heer Baart is 26 juli 1900 te Dirks land geboren. Eerst was hij schilder in het schildersbedrijf van zijn broer te MIelissant; in 1931 kwam hij naar Dirksland terug, daar hij benoemd was als godsdienstonderwijzer in de Herv. Kerk. Hij was hulpprediker onder ds. C. V. d. Wal. Bovendien was hij bi bliothecaris van de Herv. leesbiblio theek en jeugdleider in een gebouw naast het gemeentehuis op de Voor straat. Vlak na de oorlog is hij (tot eind 1947) wethouder geweest voor de A.R.-partij. Eind 1947 werd hij benoemd tot evangelist te Utrecht, door de Neder landse Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde grondslag, met op dracht om samen te werken met de centrale Hervormde kerkeraad van Utrecht. Zijn werk werd door de Her vormde Stadszending zeer gewaardeerd en zijn heengaan wordt als een groot verlies betreurd. Ook te Dirksland was hij een zeer geziene persoonlijkheid, hij genoot op Flakkee de algemene achting. Tragisch is wel, dat enige weken terug zijn broer A. -J. Baart te Melissant overleed,.waar hij op de begrafenis is geweest. Ook op de begrafenis van de onlangs over leden dr. Boot te Dirksland was hij aanwezig. De heer Baart had 4 kinderen, waar van er twee predikant zijn in de Ne derlands Hervormde Kerk. Ds. G. C. Baart staat te Nieuwpoort en ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude. Een dochter is göhuwd met Ir. Vermaas, zoon van een broer van ds. Vermaas, voorheen Herv. predikant te Dirksland, de an dere dochter is gehuwd met een onder wijzer te Katwijk. DONDERDAG 27 MEI (Hemelvaartsdag) MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. K. Schipper. Ger. Kerk 10 uur ds. G. C. Muntingh. Ger. Gem. 10 uur ds. G. Mouw. SO'MMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. C. Bultman. DIRKSLAND Herv. Kerk 9 uur ds, H. N. van Hensbergen. HERKINGBN Herv. Kerk 9.30 uur ds. B. J. Wiegeraad (Extra coU. v. Brood voor het hart). Ger. Gem. 10 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. K. Exalto. Ger. Gem. sav. 7 uur ds. G. Mouw. STELLE:NDAM Herv. Kerk 10 uur ds. H. J. Smit. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur ds. D. C. van Wijnen. OUDDORP Herv. Kerk 7 uur ds. J. van Vliet. Ger. Kerk 7.00 uur ds. Moe der. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 7 uur ds. B. J. Zaal. OUDE TONGE Herv. Kerk 10.30 uur STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. P. van Wakeren. Ger. Kerk 10 uur ds. H. de Valk. Ger. Gem. 9.30 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. T. van 't Veld. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. P. Vermaat Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. W. Meeder. Ger. Gem. 9.30 uur lezen. Oud Ger. Gem. 9.45 uiu: lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur dhr. A. Terlouw. BRUINISSÈ Onderling J. v. d. Panne overleden. In het Zweedse Roode Kruis Zieken huis te Zierikzee overleed op ruim 79- jarige leeftijd de heer J. van der Panne, in leven ouderling van de Gereformeer de Gemeente alhier. De heer van der Panne was dit te Bruinisse de laatste zes jaar, maar ook voordien toen hij op andere plaatsen woonde heeft, hij vele jaren zijn kerk in het ambt gediend. Maar niet alleen, dat hij 's zondags voorging in de kerkdiensten door het lezen van predikaties, to,en hij eenmaal zijn beroep van schipper er aan had gegeven en hij hoewel op leeftijd nog zeer fit was, trok hij er met de Bijbel tas op uit, in dienst van de kerken der Gereformeerde Gemeenten, als colpor teur met de Bijbel en andere boeken en geschriften. Een slepende ziekte maakte een einde aan een werkzaam leven in dienst van kerk en Evangelie. THOLEN Plattelandsvrouwen. De afd. Tholen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen zal op 15 juni a.s. een reisje gaan maken naar de Deltawerken de Biesbos en Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1