EiiArtDEn-rtiEuws Vlissingen 650 jaar stad Te Ooitgensplaat 50-jarig huwelijksfeest Tarieven loon- werkzaamheden VAUXHALL Plaatselijk nieuws Uniformen voor UDl bruining RECORDVERKOOP BIJ FORD Echipaar Joh. de Bonie-Hobbel in hei goud 3e blad Vrijdag 21 mei 1965 No. 3389 ^^eeuwós wand&iinqisn. BUITENLAND PiGtnaderm F2.95 Ettense Veemarkt Garage Knöps POLDERLASTEN „DE OUDE PLAAT" VERHOOGD Bij het snuffelen in oude papieren ontdekte ik dat Vlissingen in 1315 van Graaf Willem III (uit liet Henegouwse huis) stadsrechten heeft gekregen. Dat is dit jaar dus 650 jaar geleden, van daar een artikel over het oude Vlis singen. Deze graaf gaf in dat jaar de eerste keuren (verordeningen) en van toen af berustte de regering der nieuwe stad bij de baljuw, burgemeesters (2), schepenen (9) en raden (13). In hetzelfde jaar liet de graaf een nieuwe haven ma ken, de nu gedeeltelijk gedempte Oude of Koopmanshaven. Een oud dorp Voor het eerst wordt Vlissingen ge noemd in een oorkonde uit 1247 van bisschop Otto van Utrecht. In deze charter erkent de bisschop het bestaan van 4 moederkerken op Walcheren, waartoe ook die van Vlissingen behoort. Toen moet het dus al een flink dorp geweest zijn met een kerkelijk leven van betekenis. Er stond een kerk met een kerkhof er omheen, een pastorie (het papenhuis) en een gasthuis of hos pitaal. Behalve ziekenhuis was dat in vroeger eeuwen ook dikwijls een tijde lijk verblijf voor vreemdelingen, een soort middeleeuws hotel dus. Het ontstaan van Vlissingen moeten we nog verscheidene eeuwen vroeger zoeken. U kent misschien wel het ver haak over de bekende evangelieprediker Willebrord. Uit Engeland gekomen 690) had hij bij Zoutelande en Westka- pelle gepredikt. Nu wilde hij vanuit een veerhuis op de plaats waar nu Vlissin gen ligt de Schelde oversteken naar Vlaanderen. Door dieven werd zijn zil veren drinkfles gestolen. In toom riep hij uit: „Gij zult voortaan F'iessingers heten!" ,Dit scheldwoord „flessedieven" zal iedere echte Vlissinger nog woeden der maken dan Willebrord het bij het ontdekken van de diefstal was. Het wa pen van de stad is nog aHijd een fles. Deze geschiedenis speelde zich af in de tijd toen hier een klein vissersdorpje was. Hoeveel waarheid en hoeveel fan tasie het verhaal bevat is moeilijk te controleren. Het is zeer waarschijnlijk dat hier een veer naar Vlaanderen be stond, we lezen van „een veer aan de Vlesse". Misschien hing! aanihet veerfiuiis wel een fles uit en dat daaruit de naam Vlissingen is ontstaan, een naam die wel wat overeenkomt met de Franse naam Flessingue. Dan is dat aardige verhaaltje over Willebrord misschien wel pure fantasie. Nog een andere ver klaring van de naam heb ik bij de kro niekschrijver Boschorn gelezen. Hij zegt dat de verandering in waterstand bij eb en vloed door de Denen „v''es" genoemd wordt en dat daaruit de naam Vlissin gen is ontstaan. Een oude schrijfwijze is Vlissijnghe. Handelsdrukte. Eerst waren het vooral vissersschepen die de haven van het nu verdwenen oud-Vlissinsen aandeden. Later ook handel sschepen, want omstreeks het jaar 1000 was er volsens sommige schrijvers ai een tamelijk drukke vaart tussen Walcheren en Antwerpen, waar van ook Vlissingen wel zijn deel zal hebben gehad. In vroeger eeuwen bloeide hier ook de zelnering, de zouthandel. De nu gesa neerde straten Lange en Korte Ze'ke herinneren er nog aan. Uit darrink werd zout bereid, een bedrijf waarover ik al eens uitvoerig heb geschreven (3 maart 1964). Ook hielden de oude Vlissingers zich bezig met landbouw. We moeten niet vergeten, dat een deel van de oude heerlijkheid oo 't ogenblik in zee ligt. Waar nu het badstrand is, was vroeger bouw- en weiland, tegen de zee be schermd door een dijk, die ongeveer een km. van de kust van tegenwoordig in zee lag. Deze dijk is bezweken, honder den gemeten vruchtbaar land zijn ver gaan. De nieuwe zeedijk die werd aan gelegd is de tegenwoordig boulevard. Als u bij een wandeling hierover dus ongeveer een kilometer in de Schelde kijkt, hebt u daar de plaats van de oude kustlijn, de zuidgrens van de heerlijk heid Oud-Vlissingen. Uitbreiding Na het ontvangen van de stadsrech ten heeft Vlissingen zich sterk uitge breid. Met steun van dezelfde graaf Willem III werd de mooie en grote St. Jacobskerk gesticht (1328) Ook werd de stad versterkt met muren, bolwer ken en forten. Vissingen werd een plaats van betekenis. Hoe vaak wordt zijn naam niet genoemd in onze geschie denis! Enkele dagen na de bekende in neming van Den Briel op 1 april 1572 verklaarde Vlissingen zich voor de Prins: „Op april zes Verloor A'va zijn fles" Deze daad inspireerde de mensen zo, dat enkele weken later geheel Walche ren (behalve Midde'burg) zich van het Spaanse jiik had bevrijd. Tal van zeehelden zijn uit de oude stad aan de Schelde afkomstig. Ieder een denkt natuurlijk aan De Ruiter, die er op de toren kiom en aan het wiel draaide in de lijnbaan, die hier later met de vloot het zeegat uitvoer en er na mooie overwinningen zegevierend terugkeerde. Vergeten we ook niet de eenvoudge mensenredder Frans Naerebou,t, die hier evenals De Ruijter een standbeeld heeft gekregen. Vissingen werd door zijn strategische ligging een steunpunt voor de oorlog voering te water. In alle grote oorlogen 'heeft deze stad zijn steentje moeten bij dragen. Zo ook in 1809 toen bij het bom bardement van de Etigeise vloot het prachtige stadhuis verloren ging. Nog niet vergeten zijn we de bombar dementen* tijdens de jongste oorlog en de Engelse landing in 1944. Ook dan heeft het een zware tol moeten betalen terwille van de vrijheid.De stad is als het Zeeuwse wapen: worstelen tegen de golven van dreiging en gevaar, maar er niet door verzwolgen worden. Er iedere keer weer bovenuit komen. Een nieuw stadhuis Van feestelijkheden in verband met dit 650-jarig bestaan als stad heb ik niet gelezen. Wel is er feest a!s op 21 mei het nieuwe stadhuis door onze Ko ningin officieel wordt geopend, het is al enkele maanden gedeeltelijk in ge bruik. Zoals ik hierboven schreef is het stadhuis in 1809 verwoest. Naar het mo del van dat in Antwerpen was het in het begin van de 17e eeuw gebouwd. Een mooi gebouw met vrouwe Justitia in de top, met gebeeldhouwde dolfijnen en fles, het Vissingse wapen, in de voor gevel. Daarna heeft men een voornaam pa triciërshuis als stadhuis gebruikt, het in 1733 gebouwde huis van 4 verdiepin gen van burgemeester Van Dishoeck. Door uitbreiding van „De Schelde" is het de laatste jaren wat in de verdruk king gekomen. De straten er omheen zijn afgebroken en het staat daar nu ar een bij kranen en scheepsrompen. De tegenwoordige burgemeester heeft al eens het plan geopperd om het te ver plaatsen: afbreken en ergens anders weer opbouwen, vanwege de histori sche betekenis als monument. Daarvoor zal wel een miljoen nodig zijn. Bouw voor dat bedrag huizen en leg een mooi sportveld aan, zeggen anderen. Nu heeft Vissingen een nieuw stad huis aan de Paiü Krugerstraat, halver wege tussen de oude en de nieuwe stad. Een groot p^ein erbij zal in 't vervolg als markt gebruikt worden. Middelburg. L. van Wallenburg. De vissershaven van Vissingen zoals die er plm. 50 jaar geleden uitzag. West-Huitsland en Israël Tussen de regering van de Bondsre publiek en die van de staat Israël zijn vorige week de diplomatieke betrekkin gen officieel aangeknoopt. Het is een enigszins onwennige gedachte dat Is raël, dat zoveel van de Duitsers te lij den heeft gelhad, nu officieel -met de Bondsrepuibliek toevriend is. Tot deze stap zijn beide landen min of meer ge dwongen door het bezoek van de Oost- duitse leider Ulbricht aan Egypte in het en bescherming begin van dit jaar. De vriendschap van Oost-Duitsland met Egypte werd de aanleiding tot de nu gesloten vriend- sohap tussen West-IXiitland en Israël. Daar zijn dan nog twee maanden on derhandelingen voor nodig geweest, want de ver'houdingen van Duitsland tot de landen van 'de Arabische wereld zijn er grondig door gewijzigd, maar uiteindelijk liet toch de Bondsrepubliek de vriendschap met Israël prevaleren boven die met de andere Arabische sta ten. Terstond nadat het nieuws officieel was bekend gemaakt, hebben acht Ara bische landen de betrekkingen met de Westduitse Bondsrepubliek verbroken. Het zijn: Irak, Jordanië, Egypte, Saoe- di Arabië, Syrië, Algerije, Jemen en Koeweit. Deze breuk is alleen een di plomatieke breuk, de consulaire en eco nomische betrekkingen blijven normaal gehandlhaafd. Andere Arabisohe lan den, waarvan eveneens een breuk met Bonn werd verwadht, zijn niet tot ac ties overgegaan (Lylbië, Marokko en Tunesië). Egypte is nog een stap verder ge gaan en heeft in Oost-Berlijn een con sulaat-generaal geopend. Hlennee was al gedreigd tijdens bet bezoek van Ul bricht. Uit de reacties in de Arabische we reld blijkt wel, dat bet aanknopen van diplomatieke toetrekkingen van Duits land met Israël een gevoelige slag is voor de Nasser-gezinde landen, en voor het prestige van Nasser in die staten. De Egyptisdhe leider heeft met grote woorden de Arabische landen voorge houden dat deze daad van West-Duits land niets minder inhield dan verraad aan de Arabieren, want hij wist dat verschillende van deze staten het de gewoonste zaak ter wereld vonden dat Israël, reeds door tachtig regeringen erkend, nu ook van de zijde van Duits land, erkenning vond. Het heeft Nas ser wel enige moeite gekost, de omrin gende landen ervan te overtuigen dat zij nu de betrekkingen met West-Duits land dienden te verbreken, en bij de drie reeds genoemde landen is dat niet eens gelukt. In Bonn meent men dat de breuk van de andere Arafoisöhe landen ook slechts van tijdelijke aard zal zijn. Dominicaanse republiek Zonder overdrijving kan men zeggen dat er in de Dominicaanse republiek een felle burgeroorlog aan de gang is. Tijdens het weekeinde zijn er in de straten van Santo Domingo zware ge vechten gelevei'd 'en de vele dioden konden niet eens begraven worden om dat dit onmogelijk werd gemaakt door de sluipschutters. De twee partijen, die van de junta van generaal Imbert en die van de regering van kolonel Ca- maano, staan fel tegenover elkaar. Inmiddels is een delegatie van de Verenigde Naties, op verzoek van sec retaris-generaal Oe Thant, naar de Do minicaanse republiek gegaan om ver slag uit te brengen van de toestand al daar. De uit vijf man bestaande mis sie staat onder leiding van de Indiase generaal Rikhye. De aanhangers van kolonel Cammano hebben deze dele gatie met groot enthousiasme ontvan gen. Amerika heeft zijn troepen in de Dominicaanse republiek ter beschik king gesteld van de Organisatie van Amerikaanse staten, om te worden ge ïncorporeerd in de internationale Ame rikaanse strijdmacht ter lhan(ihaving van de vrede. Het betreft hier meer dan 20000 man Amerikaanse troepen. Het valt niet te ontkennen dat Ame rika z'n politiek ten aanzien van de opstE^nd in Santo Domingo drastisch heeft gewijzigd. Terwijl de Verenigde Staten eerst de militaire junta de hand boven het hoofd hield, trachten ze nu de leiders van deze junta tot aftreden te dwingen. Hieruit blijkt wel dat Ame rika in het begin niet voldoende in zicht had in de Dominicaanse venhou- dingen. Het waren geen communisten, die dsar een greep naar de macht de den, maar met het schrikbeeld van Cu ba voor ogen, werd dat aanstonds ver ondersteld. Door deze onjuiste gedachte heeft het prestige van Amerika in de Zuid- Amerikaanse staten een gevoelige klap gekregen. Het neutralisme heeft hier en daar de kop opgestoken en de reacties waren over het algemeen fel. Het zal misschien wel even duren, voordat de Verenigde Staten het vertrouwen weer hebben herwonnen, Vietnwm Vijf dagen lang heeft Amerika geen luchtaanvallen ondernomen op doelen in Noord-Vigtnam. In het geheim had den de Verenigde Staten voorstellen gedaan voor vredesbesprekingen en nu wilden ze afwachten of de regering in Hanoi daarop wenste in te gaan. Hanoi heeft echter laten weten, dat het de voorstellen „laf" en „vals" vindt en het zal ze dus afwijzen. De Noord-Vieta- mezen schijnen een groot offensief in voorbereiding te hebben en van het slagen of mislukken van dit offensief zal het wel afhangen of ze willen on derhandelen of niet. Intussen heeft Amerika de luchtaan vallen hervat. Bommenwerpers hebben grote olie- en benzine-opslagplaatsen in het Noorden totaal verwoest. Waarne mers verwachten dat de aanvallen in frequetie en in kracht zullen toene men, en dat ze wellicht ook niet langer beperkt zullen blijven tot militaire doelen. Op de veemarkt van woensdag 19 mei 1965 werden aangevoerd 51 runderen. Het aanbod van runderen was minder, de handel levendig en de prijzen aan de hoge kant. Het aanbod van slachtvee was zeer maitig, de handel vlug en goed prijs- houdend. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1250; guste koeien 700—950; kalfvaarzen 850—1150; pinken 450650; grakalve- ren 300—500; biggen 50—65; lopers 70— 90; paarden 800—1000; vette koeien 3,70 3,90 per kilo geslacht. Henry Ford II heeft bekend gemaakt, dat de wereldverkoop van de Ford Mo tor Company gedurende het eerste kwartaal van 1966 de grootste is, die ooit werd bereikt gedurende een kwar taal in de geschiedenis van de maat schappij. In vergelijking met het eerste kwar taal van 1964 steeg de verkoop van au to's, vrachtwagens en tractoren met 19 procent tot een aantal van 1.192.825 eenheden. De verkoop van de in Amerika ge bouwde auto's, vrachtwagens en trac toren steeg gedurende dezelfde verge- lijkings-periode zelfs met 21«'/o tot 807.576 eenheden. Vrijdag 28 mei a.s. zal het voor het echtpaar Joh. de Bonte-Hobbel, Ben. Mo lendijk 18 te Ooitgensplaat een gedenkvolle dag wor den. Het is dan namelijk precies 50 jaar geleden dat zij elkaar trouw hebben beloofd en te Den Bommel in het huwelijksbootje stapten. Hun scheepje heeft in die halve eeuw de wa,teren des levens toeva ren zowel bij mooi als bij onstuimig weer. Maar on danks de hoogte- en diep tepunten is er grote reden tot dankbaariheid. Dit toleek ons tijdens het bezoek dat wij aan hen brachten. Sma kelijk weet men te vertel len over vroeger toen het niet zo best was en opge togen met een gulle lach weet men zijn zegeningen te tellen die men in die 50 jaar heeft ondervonden en nog ondervind. Bijzondere woonoorden Johannis de Bonte (77 jaar) werd ge boren Op 't Hol, een huisje bij de boer derij van de familie Van Vugt aan de Kranendijk, dicht bij de Langstraat. In die tijd woonde er de heer Ator. van Prooijen. Zijn vader, de heer Hendrik de Bonte was er knecht. Hij heeft zijn vader evenwel vroeg moeten missen. De gewestelijke raad voor Zuid-Hol land van het Landbouwschap heeft, ge hoord zijn commissie Landbouwam- bachten in welke commissie naast de werkgevers- en de werknemersorgani saties in de Landbouw ook de Bond van Agrarische Loonbedrijven Holland- Utrecht-IJsselmeerpolders en de Fede ratie van Landbouwwerktuigen Exploi terende Coöperaties vertegenwoordigd zijn zich verenigd met de tariefadvie zen voor de volgende loonwerkzaamhe- den in Zuid-Holland voor het seizoen 1965. Voor de Zuidhollandse eilanden Maaidorsen 100,per ha. 30, a 35,per draaiuur, wat overeen komt met een ha.-tarief van minimum 145,a maximum f 165, Dorsen van graszaad uit zwad met maaidorser 110,per ha, 35,— per draaiuur, 'Statiomiair dorsen van erwten en gra nen (vanaf hok en/of ruiter) 150,a 175,per ha. Pick-up persen van stro 0,35 a 0,40 per pak, overeenkomende met: erwten- stro 45,a 65,per ha.; gersten- stro 55,a 75,per ha.; tarwestro 75,a 90,per ha.; bij abnormale hoge opbrengsten van (tarwe) stro kan een hoger tarief worden overeengeko men. Pick-up persen van hooi. 0,35 a 0,40 per pak bij een gemiddeld gewicht van 20 - 25 kg. bij afwijkende gewich ten 16,50 18,50 per ton. Aardappel rooien. Bij normale om standigheden, inclusief rooimachine, trekker, chauffeur en één man (in zak ken of op wagen): voor eenrijer 265, per ha. 17,per draaiuur; voor tweerijer 265,per ha. 30,per draaiuur. Bieten rooien Op een afstand van 44 cm, 300,a 320,per ha. op zwad; op wagen 50,extra per ha.; Op een afstand van 50 cm. 285,— a 300,— per ha. op zwad; op wagen f 50,extra per ha.; Bunker rooien 375,a 400,per ha. Gras maaien 17,per uur; kanten en dijken 20,per uur. Bespuitinig^en 14,a 15,per ha. voor het bespuiten met minder giftige middelen tot 600 liter; 16,— a 17,50 per ha. voor het bespuiten met meer gif tige en sterk risicodragende middelen tot 600 liter; 20,per ha. voor spe ciale gevallen als onkruidbestrijding in vlas en erwten, spruiten, alsmede be spuitingen boven 600 liter; 25,per ha. voor bespuitingen van koper en so- dex. Opdrachten van een paar honderd roe: 4 a 5 et. per roe. Bij al deze prij zen kan 2,50 aanvangskosten per op dracht per keer worden berekend. Precisie-zaaien 55,a 60,per ha, 5,aanvangskosten. Slootkanten miaaien 19,a 20', per uur. Graszaad maaien met maaibalk 19,— a 20,— per uur of 60,— a 70,per ha. bij rondmaaien en 90', per ha. van één kant. Eggeni-slei>en eenmaal 30,per ha.; tweemaal 45,a 50,per ha. of 17,a 20,per uur, afhankelijk van soort machine - werktuig en werk. Schoffelen 30,— a 35,— per ha. of 20,per uur. Frezen 25,a 30,per uur. Greppelfrezen 27,50 per uur of 4 et. Hiddelharnis'- TeUloon 2043 DRIVER Op cocktail-parties, die in Londen worden gehouden, kan men de laatste tijd gasten aantreffen, die een penning dragen, waarop het woord „driver" (chauffeur) staat. Gastheren weten dan, dat de 'betrokkene uitsluitend vruch tensap of spuitwater wenst te drinken om veilig naar huis te kunnen terug rijden. Wie neemt dit initiatief in ons land over met een plaatje als: „ik moet nog rijden"? Na een korte ziekte van 1% dag over leed hij, nalatende een vrouw met ze ven kinderen, waarvan de jongste 3 maanden was. Al deze zeven broers en zusters leven nog, wat een grote zeld zaamheid kan worden genoemd. Zes wonen er in de Plaat en een broer (Cornells) zit in Amerika. Onze Hans (de derde van het gezin) was een leu ke jongen, zegt zus Geertrui. Hij was een vader voor zijn vaderloze broers en zusters. De echtgenote van de heer De Bonte, Krijntje Ho'bbel (71 jaar) is geboren te Den Bommel. Zij komt uit een gezin met 7 kinderen, waarvam er twee zijn overleden. Haar man kwa-m vroeger zaterdags naar Den Bommel lopen ver telde zij ons. Hij had er dus nog-al-wat voor over. Het 'huwelijk -werd op 28 mei 1915 aldaar door burge'meester De Winter voltrokken. De heer De Bonte heeft heel zijn leven op het land ge werkt. Niet bij een vaste werkgever, maar overal heen. Naar Groningen Het echtpaar heeft te Den Bommel en Ooitgensplaat op plaatsen gewoond met een bijzondere benaming. Men zat op „Den Ezel" en woonde bij „De Kinder- pit". In 1925 verhuisde men naar De Plaat en kwam daar in „Dubbelzee" terecht. Behalve „'t Hol" kan de heer De Bonte aan deze rij nog toevoe'gen „Sluis" (bij de Galathesehaven) waar hij nog met zijn ouders heeft gewoond. Met de evacuatie 1944'45 kwam de familie De Bonte te Baflo in Gronin gen. Ze hadden het daar best. Weinig last van de Duitsers en veel en goed eten. Men herinnert zich nog goed het bezoek van de hervormde predikant ds, A, H, Sonnenberg met ouderling G. H. L. 'de Bruin. Een bezoek aan de geëva- cueerden, dat zeer op prijs werd ge steld. Terug in 'Ooitgensplaat betrok men nog even de oude woning. In 1947 kreeg men een nieuw huis toegewezen aan de Ben. Mlolendijk. Een mooi huis waar nfien zeer tevreden mee is. Het echtpaar De Bonte heeft 8 kin deren, 18 kleinkinderen en 2 achter- kleinldnderen. Ze hebben er geen moe ten missen, wat vroeger zeer vaak voorkwam. De kinderen wonen overal heen, o.a. te Woerden, Rotterdam, Hoek van Holland, Bergen op Zoom en een paar in de Plaat. Met 'heel de familie 'hoopt men het 50-jarig huwelijksfeest vrijdag 28 mei dankbaar te herdenken, 's Middags na 3 uur is er in „'t Centrum" gelegenheid om te feliciteren. Wij voegen gaarne, bij de vele gelukwensen die men onge twijfeld zal mogen ontvangen, ook de onze. SOMMELSDIJK Opening'suren postagentschap. Met ingang van donderdag 20 mei a.s. is de openstelling van het postagentschap te Sommelsdijk voor enige weken gesteld op 9.0O uur tot 12,00 uur, 'DIBKSLAND' Verleden week hield de Polder Oude Plaat in het gemeentehuis de jaarver gadering van stemgerechtigde Ingelan den, Jfe rekening van deze polder over 1964 werd vastgesteld met een batig slot van 2680,94, De polderlasten voor 1965 werden vastgesteld op 76,per ha. (vorig jaar 71,95) en voor het kostbaar land op 73,75 (vorig jaar 69,50). Als aanslag in de Dijkkringlasten werd vast gesteld 45, Uitslog P.V. Gevl. Vrienden. Wed- vlucht va,naf Noyon (Fr.) A. Mans 1, 13, 29, 30. Arensman 2, 4, 16, 19, 37, 39. Joh. Doorn 3, 14, 22, 23, 31, 32, 38. W. v. 't Hof 5, 35. Comb. v. d. Groef 6, 18, 21. A. Koole 7, 36, B. Leijdens 8, 12, 26. Gebrs. Smit 9, 10, 11, 15, 24, 25, 27, 33, 34. W. Nieuwland 17, 20. J. Roodzant 28. D. Hameete 40. OUDDORP E.H.B.O.-reis. Op zaterdag 12 juni hopen wij met de E.H.B.O. het jaar lijkse reisje te maken. Het ligt in de bedoeling een bezoek te brengen aan Amsterdam en den Haag, waar ver schillende bezienswaardigheden zullen worden bezichtigd, o.a. Schiphol, de Amsterdamse havens en grachten en Madurodam, De leden-donateurs en belangstellenden die aan 'het reisje wil len deelnemen kunnen zich op'geven bij L, Hoek Emmaweg 9, J. M, v. Dam Nieufweweg 10, A, Hoek Oosterweg 34, voor donderdag 3 juni, OUDE TONGE Fanfarekorps „Vooruit" viert 40-jarig bestaan Het fanfarekorps „Vooruit" zal za terdag 3 juli a,s, haar 40-jarig jui'bileum 'herdenken. Door een uit de bevolking samengesteld comité zal het korps te dezejr 'gelegenheid worden gehuldigd. Ook zal op die dag een groot muziek feest worden gehouden waaraan vele korpsen zullen 'deelnemen. „Vooruit" begon in 1915 -met 16 leden. De heren Joh. de Jong en Joh. v. Zante hébben al die veertig jarendapper mee- gefoiazen. Op 6 mei 1925 werd dhr. Ter- horst van Sommelsdijk tot directeur benoemd en werden 16 gebruikte mu ziekinstrumenten aangekocht voor to taal f 600,—. Thans anno 1965 moet dit bedrag voor één nieuiv instrument worden neergeteld. Sinds 1926 toen ook dhr. P. Vis directeur was geweest, behartigt dhr. H. van Balen deze func tie. Door de loop der jaren werden meer dere prachtige successen behaald. Gezinsuitbreiding. Het zwanen echt paar in de graöht aan de Kolfweg heeft weer gezinsuitbreiding gekregen. Vijf donzige zwa,antjes zwemmen nu in de beschutting van hun ouders. Ook de eenden hefo'ben zich niet onbetuigd ge laten, zodat ook nu weer „alle eendjes in het w^ater zwemmen." Reis met ouden van dagen. J.l. dins dag hebben de ouden van dagen uit onze gemeente onder wie enkelen die in het rusthuis te Sommelsdijk verblij ven, een prachtige reis over het eiland Schouwen-Duiveland gemaakt. De rit werd georganiseerd door de Vrouwen- vereen. „Weest een Zegen", In de „Blauwe keet" werd gerust en in hotel Zeelust te Westersdhouwen werd een koffietafel gebruikt. Een woord va/n dank aan het bestuur van de vrouwen ver, en aan de eigenaars van de auto's die het gezelschap kosteloos hebben ge reden is zeker op zijn plaats. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden rood-geel gekleurd mand je, in'h. kinderportemonnaie, kinderstep geel-groen, speelgoed(tank), wit ge kleurde boodschappentas (touw), bruine portemonnaie (half rond), Lipssleutel nr 15, bankbiljet van f 10,kettinkje (met bedeltje), zwart herenrijwiel Ger maan. Verloren; Bruin lederen jongensporte- monnaie, groene w^indjack, zwart lede ren damesihandsdhoen (wit gevoerd), bedelarmbancijje (mét hartje en 'drie andere bedeltjes), lichtbruine porte monnaie (inh. f 12,padvindersriem met mes, blauw-groenen wollen dames- vest (petrol kleur), donkerbruin mon tuur 'herentoril, 'bedelkettinkje en 6 stuks bedeltjes, groen damesrijwiel merk Bato. OOLTGENSPLAAT Aktie voor aankoop start een dezer dagen. Onderstaand schrijven is in Ooitgens plaat en de buurtschappen verspreid. Het is een verblijdend verschijnsel dat in een tijd, waarin het leven als met een tuimelende vaart voortholt, en waarin zovele vraagstukken van allerlei aard hoofden en harten in beroering brengen, ook nog belangstelling getoond wordt in aangelegenheden van het plaatselijk verenigingsleven. Er zijn heel wat verenigingen in onze plaatselijke gemeenschap, die wij niet gaarne zouden missen. Daartoe behoort ook de muziekvereniging U.D.I. Wij willen ook gaarne onze mede werking verlenen om het aanzien van dit muziekkorps te verhogen. Dit kan o.a, geschieden door het aanschaffen van uniformen. Een uniform heeft voor de meeste mensen een niet te misken nen bekoring. Ieder ondergaat er in meerdere of mindere mate de invloed van. Tal van muziekkorpsen in den lande, ook op ons eiland, presenteren zich in mooie uniformen, In dit opzicht moeten wij ook met de tijd mee. Wanneer ons muziekkorps op de con coursen met andere muziekverenigin gen wedijvert om de prijzen, moet zij dit ook kunnen doen wat haar kleding betreft. Het is dus heus geen overbodige luxe wanneer U.D.I. voor haar leden uniformen aanschaft. Maar de muziekvereniging U.D.I. kan uit de gewone inkomstien de geünifor meerde kleding niet betalen. Binnen enkele dagen zal u worden ge vraagd een vrijwillige bijdrage voor dit doel te geven. Wij bevelen deze koUekte hartelijk aan en spreken de wens uit dat de op brengst daarvan toereikend zal zijn om alle leden van onze muziekvereniging van uniformen te voorzien. Het Comité van aanbeveling, W. M. van der Harst, burgemeester Adr. de Vos Jz., wethouder P. van Es, wethouder P, J, H. Kramers, Gem. arts J. A. V. Nieuwenhuyzen, voorzitter Coöp. Boerenleenbank. G. K. Timmerman, directeur C.S.M. C. W. J. Geerts, Hf d. O.L. School no. 1 G. Rietveld, Hfd. Chr. Nat. School P. Bom, Administrateur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9