Een tijdbom Haringvlietbrug tolvrij I havenwerkers Meditatie ;«»*«»'«!fjff^«f^; Bezoek van koningin Elizabetli aan Bondsrepubliek FtC. KORTEHEG s ZOON 37e jaargang Vrijdag 21 mei 1965 No. 3389 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! .Komen' Fruitmanden en Fruitbakjes ,^De y-ruitasntraie" Zondagsdienst artsen Rotterdam '-■ KONINGIN REIKT VAANDEL UIT AAN DE KONINKLIJKE LUCHTMACHT 'i PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond We hebben van de zijde van enkele anti-revolutionaire voormannen op ons eiland mondelinge reacties gehad op de artikelen die we de laatste tijd geschre ven hebben over de kabinetsformatie en het optreden van de regering-Cals, waarin we uiteraard ook de houding van de A.R.P. moesten betrekken. Men protesteerde tegen de aanvallen op de A.R.P. en daarbij kwamen enkele pun ten naar voren, waarop we in dit ar tikel wat nader zouden willen ingaan. Allereerst schijnt er een misverstand te bestaan omtrent de beweegreden van schrijver dezes om in de geest, zoals dit geschiedt, te schrijven over de A.R.P. Er wordt zelfs gedacht, dat hierbij per soonlijke rancune in het spel is. We kunnen hier echter met de hand op liet hart rustig verklaren, dat hiervan ab soluut geen sprake is. We ontkennen niet, dat we lang geleden door persoon lijke en ambtelijke tegenwerking van gereformeerd A.R.-zijde daarcoe alles zins reden zouden hebben gehad, maar dat is voor ons geen aanleiding geweest de A.R.P. een kwaad hart toe te dragen. Voorzover wi] kritiek op deze partij hebben uitgeoefend en dit nog doen, wordt deze ingegeven door de hoop haar te kunnen terugbrengen tot het voeren van een waarlijk calvinistische politiek, hetgeen wij in het geestelijk en stof felijk belang van ons land en volk acn- ten. We vleien ons niet met de hoop, dat dit veel uitwerking zal hebben, maar we mogen ons niet van deze plicht ontslaan. Trouwens wanneer b.v. de C. H.U, met de .Pv.d.A. in dit kabinet ware getreden en de A.R.P. niet, dan zouden we eenzelfde soort lo-itiek hebben uit geoefend. De andere opponent zei, dat we „leu gens" hebben geproduceerd in die arti kelen, speciaal in dat onder de titel „De kwestie-Roolvink". We zouden valse voorlichting hebben gegeven omtrent de houding en het standpunt van de A. R. Tweede-Kamerfractie. Nu, als wij dat hebben gedaan, dan heeft zo onge veer de hele Nederlandse dagbladpers zich daaraan schuldig gemaakt. Wij zijn uiteraard-niet aanwezig geweest bij de fractievergadering, dus moest alles wat we vermeld hebben, uit tweede- handsbronnen komen. En nu staat het als een paal boven water, dat er in de fractie rechts- en links-georiënteerden zijn. Dat is 'vroeger al duidelijk geble ken. Er was ook verschil van opini aan gaande samenwerking met de P.v.d.A. De heer Roolvink heeft zelf op verga deringen gezegd, dat we de P.v.d.A. niet nodig hebben om een goed sociaal beleid te voeren. Van de heren Aantjes en Meulink is het algemeen bekend, dat ze meermalen afwijkend van de andere hebben gestemd. De heer Schakel, de exponent van de „bezwaarden" in de partij, wordt algemeen tot de rechtse vleugel gerekend en heeft daarom in 1963 veel voorkeurstemmen gehad. En nu beweert onze opponent, dat dit ka merlid zich in deze zin heeft uitgelaten, dat de fractie eenparige besluiten heeft genomen en zich achter de samenwer king met de P.v.d.A. heeft geschaard. Op dit pimt zouden dan onze „leugens" liggen. Wij hebben geschreven over een ver deelde fractie. Wanneer nu onze oppo nent uit goede bron meent te weten, dat de besluiten van de fractie eenparig zijn geweest, dan is dit toch een wonder lijke zaak. Uit datgene wat de secreta ris van de fractie in „Nederlandse Ge- dachfcen" heeft geschreven is niet dui delijk geworden hoe de gang van zaken is geweest. Op dit punt werden de par tijgenoten geheel in het duister gela ten en wat iedereen graag weten wou, werd in een rookwolk gehuld. Het is de vraag maar bij welke besluiten een parigheid bestond. Gebleken is, dat er aanvankelijk geen eenstemmigheid was over de benoeming van de heer Rool vink als voorzitter der fraktie. Later kwam ze er door sterke druk uit de partij. Zo is h§t ook mogelijk, dat in zake de samenwerking met de P.v.d.A. de druk van de partijleiding zo sterk is geworden, dat de tegenstanders ervan als het ware voor een voldongen feit zijn gesteld en zich er tenslotte maar bij hebben neergelegd. We moeten naar deze dingen slechts raden door de ge- heimzinnigdoenerij van de leiding, die de kiezers blijkbaar als onmondig be schouwt. In elk geval, als de bladen „leugens" vertellen, dan ligt dat aan de leiding zelf, die tekort schiet in de voor lichting. Wij kunhen vooralsnog niet ge loven, dat een deel van de fractie zich vrijwillig geconformeerd heeft. En mocht het inderdaad zo zijn, dan zullen de duizenden bezwaarden in de -partij wel diep teleurgesteld zijn in de persoon van burgemeester Schakel en de andere rechtse leden. En nu de tijdbom. Onze tweede op ponent had zich er zeer aan geërgerd, dat wij aan het eind van het bevmste artikel hebben geschreven: „We gelo ven vooralsnog niet aan een A.R.-tijd- bom onder het KabinetrCals, al zouden we de explosie daarvan met vreugde begroeten." Dit vond hij het grofste van alles. Het is inderdaad nogal krachtige en duidelijk taal en ze maakt een enigszins revolutionaire indruk. We zijn tot deze uitdrukking gekomen doordat in diverse bladen de mogelijkheid werd geopperd dat althans een deel van de A.R. fractie, die toch al niet erg sympathiek stond tegenover samenwerking met de P.v.d. A., wel eens amok kon gaan maken bij bepaalde stemmingen in de Kamer. Wij hebben de laatste weken tientallen An ti-revolutionairen gesproken, ook menig gereformeerd A.R., die het helemaal niet met de gang van zaken betreffende HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B, de nieuwe coalitie eens waren met de partijleiding en één van de laatsten sprak zelfs van een „clan" (een kliek) die de partij regeert. Wanneer het nieu we kabinet zich steeds meer gaat ont poppen als van rode signatuur, zou de oppositie in de A.R.-gelederen wel eens zo groot kunnen worden dat er een con flict ontstaat en dat de samenwerking uiteenspat. Vooralsnog geloven we dit wel niet, maar in de politiek is niets onmogelijk. Dit bedoelden we natuur lijk toen we het over een tijdbom had den. Overigens was deze beeldspraak geen originele gedachte van onszelf, maar ze was al door meerdere kranten schrijvers gebezigd. Ieder weet wat een tijdbom is. Zo'n explosief apparaat bevat een mecha niek, dat zo kan worden afgesteld, dat de bom op een bepaald moment ont ploft. De beeldspraak gaat, zoals vrij wel steeds, ook weer niet helemaal op in dit geval, want in de politiek weet men nooit precies van tevoren, wan neer de explosie zal plaats heibben. Het gaat hier dus om een onbepaalde en niet-gefixeerde tijd. Dat was ook zo met de radio- en televisiekweètie, waar van men gezegd heeft, dat ze als een tijdbom lag onder 'het Akkoord van Wassenaar, waarin deze zaak aan een commissie was opgehangen en waar omtrent geen duidelijke afspraken wa ren gemaakt. Toen hebben de V.V.D. en de C.H.U. deze tijdbom laten explode ren met als gevolg het optreden van het kabinet-Cals. Nu meent onze opponent, dat wij als Christenen niet op zulk een politieke explosie mogen aansturen en ze dus zeker niet met vreugde mogen begroe ten. Hij wijst zelfs op Romeinen 13: „Alle ziel zij de machten, over haar ge steld, onderworpen." We mogen die dus blijkisaar niet „opblazen." We menen, dat hij xieze tekst in dit verband toch wel heel wonderlijk exegetiseert. Hoe verklaart hij dan, dat onze calwinisti- sche vaderen in een tachtigjarige oor log de wettige Spaanse macht hebben afgeworpen en dat Groen van Prinste- rer behaüve deze „revolutie" ook de Engelse van 1689 en de Amerikaanse van 1776 heeft verdedigd? Hieruit blijkt. Kiomt tot Mij Jesaja 55 De eerste nodiging in onze tekst is: „Neigt uw oor". Dat is de eerste voor waarde om te geraken tot de vervulling met het heil des Heeren. „Komen" is de tweede voorwaarde. De Heere maakt niet alleen dat we open komen te staan voor zijn stem, maar Hij legt ook de be geerte in het hart om de plaats waar we wonen te verlaten, zoa^s Abram eens is uitgetogen uit het land Ur. Dat land waar u en ik van nature wonen, heet: „de stad Verderf". Die stad wordt in haar einde omgekeerd met al haar inwoners. Daarom is het zaak om te haasten haar te ontvlieden. Het vuur komt, zoals het ééns over So dom en Gomorra gekomen is en ook bij ons dringen de engelen aan. Zijn we soms als Lot, van wie we lezen dat hij vertoefde? De wetenschap, dat wij So dom uit moeten, geword ons wanneer wij ons oor leerden neigen tot God. Dan gaan wij het grote onderscheid zien tussen de wereldling en het kind van God. Door het neigen van het oor is er binnenin de mens iets veranderd. Er is een leegte ontstaan, die om vervul ling roept. Dan kunen wij het, met de verloren zoon niet langer doen met ons zelf en onze vroegere vrienden en al waren de banden met de wereld nog zo sterk, het blijkt dat er nog een sterkere band is. Dat zijn de onzichtbare woor den van liefde en barmharigheid des Heeren. Liefde is de sterkste band, die er ooit geweest is, en vanuit Jesaja 53 worden nu deze liefde-koorden a.h.w. om de ziel van Gods Gunst genoten geslagen. Het is daardoor, dat wij het oor gaan neigen, maar ook, dat wij leren komen tot de Heere. Komen! Wat is dat eigenlijk? Dat is niet: blijven op de plaats waar ik tot nog toe vertoefd heb. Dat is ook niet, op de plaats waar ik mij tot nog toe bevond allerlei beschou wingen en bespiegelingen gaan houden. Komen, dat is, dat wij door de stem des Heeren dusdanig geraakt zijn, dat er van binnen iets geraakt is. Het was daar van nature zo hard en zo koud. Maar nu is er iets gesmolten. Er is een wond ontstaan die om genezing vraagt. Er is een hunkering gekomen in het besef dat wij iets missen, dat niet gemist kan worden. Och, wat niet uit de Heere is, dat kan ook nooit verza digen. Daarom zegt de Heere dan ook in ons teksthoofdstuk: „Waarom weegt gij geld uit, voor het geen geen brood is en uw arbeid voor hetgeen niet verzadigen kan?" Waar dit doordringt, daar kunt ge niet langer vertoeven in de dingen der wereld, maar komt er een hunkerend laeimwee naar God des levens. En in de droefheid van het gemis, wordt al zulk een rijkdom gevonden, dat men niat meer terug wil. Eén dag is in uw huis mij meer dan duizend waar ik U ontbeer. Ja, dan komt er een honger en dorst naar 't brood en het water des levens. Komen, dat is, als die verloren Zoon uit de gelijkenis, opstaan om tot de Va der te gaan. Dan verlaten we zonder reserves alles wat voorheen ons dierbaar en bemin- nenswaardig scheen. Dan komen we als een Esther. Haar doodvonnis was ge veld en getekend. Verhezen kon ze niets meer. En toch heeft ze de stem des ge- loofs gehoorzaamd, zeggende: „Kom ik om dan kom ik om, maar ik zal noch tans tot de koning gaan. En zoals Ruth op de grensscheiding Moab achter liet en Kanaan binnentrok zo komen ook al Gods kinderen tot de besliste levenskeus. O, kom dan! Wie tot Hem komt, zal geenszins worden uit geworpen. Lezers is zo ook uw hart reeds ge neigd geworden om te komen tot Hem? Zalig zo ge behoort tot dat volk, waar van gezongen wordt: „Zij komen aan door Goddelijk licht geleid." Dirksland C. J. Kesting dat er grenzen zijn aan de gehoorzaam heid jegens de macht, die over ons ge steld is. In het onder'liavige geval gaat het echter helemaal niet om afwerping van het wettige gezag. Onze Koningin is souverein en we denken er niet aan deze souvereiniteit aan te tasten. Maar - in een parlementaire democratie is er een voortdurende wisseling van raads lieden der Kroon ai naar de politieke constellatie. We zouden waarlijk niet weten, waarom, we niet met geoorloof de politieke middelen zouden mogen streven naar verandering van regering. Dit heeft met Ronj. 13 absoluut niets te maken, dus ook niet met revolutie. Het is niets dan een parlementair spel, dat al meer dan een eeuw is gespeeld. Wanneer hierbij van een tijdbom wordt gesproken dat moge onze opponent goed bedenken dan is dat slectits beeldspraak, gebruikt om de discussie wat levendiger te maken. I Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS Van zaterdag 22 mei v.m. 12 uur t.m. nuiandag 24. juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdiik: Dienst heeft dokter Dogterom, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissami: Dienst heeft dokter Boot, telefoon 01877-227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth, telefoon (01871) 306 Den Bommel en dokter Kra mers, tel. (01873) 201 te Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. TYlouw, tel. 2357, 'Middelhamis. THOLEOSr Zondagsdienst artsen. Zondag 23 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dok ter Menger,, tel. 01677-500, St. Philips- land. STUWADOORSBEDRIJF Waalhaven, Pier 2 vraagt I Inlichtingen: Arbeidsbureau Middelharnis. of Afd. Personeels zaken, Van Oldenbame- veltstraat 12, Rotterdam-2 Tel.: 114900 - toestel 277. BONN: Koningin Elizabeth van Engeland en de Westduitse president Hein- rich Luabke bij aankomst voor de gala-ontvangst in het slot Bruohl. NIEUWE TONGE Muziek. Zaterdagavond te 7.30 uur geeft de muziekver. „ApoUo" een con-' cert vanaf de muziektent bij het her tenkamp. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ongeluk. Het zoontje van de f am. Knops is rijdend op zijn fietsje over de Zeedijk met zijn gezicht langs het daar staande prikkeldraad geschramd. De ernstige verwondingen moesten in het ziekenhuis worden gehecht. Op de vliegbasis Soesteriberg heeft H.M. Koningin Juliana woensdagochtend in aanwezigheid van Z.K..H Prins der Nederlanden een vaandel uitgereikt aan de Koninklijke Luchtmacht Foto: Terwijl Prins Bernhard salueert overhandigt de Koningin het vaandel aan luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten. Onder bovenstaande kop, komt in de „Kantlijn" van de Provinciale Zeeuwse Courant van 18 mei j.l. een artikel voor dat onze aandacht heeft getrokken. Het werd geschreven naar aanleiding van de Zeeuwse Gedeputeerde A. J. Ka^and, die op een bijeenkomst van de CXH.U. te Goes er op wees, dat op de Haring vlietbrug voor een auto vice-versa ze ven gulden moet worden betaald en wanneer de Oosterscheldebrug gereed is, zal dit hier niet ver onder komen, „Alles bij elkaar wordt het berijden van deze weg weinig aantrekkelijk", concludeerde de heer Kaland. Nu hjkt het er op, aldus lezen we in de P.Z.C, dat Gedeputeerde Kaland an tireclame maakt voor deze verbinding. Maar hij bepleit om de Haringvlietbrug, die tussen 1968 en 1974 wordt overge nomen, nu reeds tolvrij te maken, om dat de overeenkomsten zijn gesloten vóór de instelling van het Wegenfonds. De P.Z.C, gaat achter het betoog van de heer Kaland staan en onderschrijft, dat inderdaad een geheel nieuwe situa tie is ontstaan: „er is n.l. een rijkswe genfonds ingesteld, waaraan de wegge bruiker moet bijdragen via opcenten op zijn wegenbelasting. Dit fonds heeft o.m. ten doel de achterstand in de we genbouw in Nederland in te lopen. Ge steld nu aldus vervolgt het blad dat de Haringvlietbrug er op dit mo ment nog niet zou zijn, dan zou zij ze ker thans (tolvrij) voor rekening van het fonds worden aangelegd. Met an dere woorden: de instelling van het wegenfonds heeft duidelijk een nieuwe situatie geschapen, die het mogelijk maakt bij de minister aan te dringen op het zo snel mogelijk tolvrij maken van deze Haringvlietbrug". Nu staat er in artikel 8 van het We genfonds, dat het rijk de bevoegdheid heeft tolgeld te heffen op nader aan te wijzen wegen of oeververbindingen. De tolheffing op de Haringvlietbrug zou dus onder dit artikel 8 kunnen vallen. De P.Z.C, wijst er o.i. terecht op, dat bij 'n e.v.t. verzoek aan de minister van verkeer en waterstaat tot opheffing van deze tol, dit artikel 8 geen reden be hoeft te zijn tot afwijzing. Bij de be handeling van het betreffende wetsont werp heeft de minister n.l. het volgen de gezegd: Het ligt in de bedoeling slechts bij wijze van uitzondering van deze mo gelijkheid gebruik te maken en het ligt vooreerst ook niet in de bedoeling tot het instellen van dergelijke tollen over te gaan. Hierbij moet uitsluitend worden gedacht aan het financieren van kostbare oeververbindingen, waarvan de uitvoering niet in het normale programma van het fonds kan worden opgenomen. Voorwaarde zal moeten zijn dat de vervroegde uitvoering voor de betrokken streek van uitzonderlijk belang moe worden geacht. Dus géén tollen, alleen bij kostbare verbindingen, die een uitzonderlijk groot streekbelang dienen. De P.Z.C, er kent, dat met de Haringvlietbrug wel een streekbelang aanwezig is, maar meer nog een nationaal belang met het ook op de verbinding naar Rotterdam. „Geen streekbrug, maar een nationale brug dus!" De P.Z.C, voegt er aan toe dat de mi nister dit laatste heeft erkend. In een ander Kamerstuk, de begroting van het wegenfonds, deelt hij mee, dat rijksweg 19 (Rotterdam-Haringvlietbrug) wordt aangepakt en vermoedelijk in 1968 zal zijn voltooid, inclusief de oeververbin ding bij Heinenoord (Oude Maas). Hier mee wordt het belang van deze ver binding van de Haringvlietbrug voor een groter geheel (Rotterdam) aange toond, waarbij uit de Kamer bovendien nog op versnelling van deze wegaanleg werd aangedrongen. Terecht, want deze verbinding is geen streekweg, maar een nationale verbinding, vooral als de aansluiting Oosterscheldebrug-Grève- lingendam gereed zal zijn. Op de Ha ringvlietbrug behoort naar onze over tuiging na de totstandkoming van de Oosterscheldeverbinding géén tol meer te worden geheven, aldus ge);ioemd blad. Wij dachten er goed aan te doen, deze mening nader onder de aandacht Van onze lezers te brengen. Er zijn n.l. nog meer zaken, die het tolvrij maken van de Haringvlietbrug motiveren. Toen het akkoord gesloten werd met de N.V. Haringvlietbrug en het Rijk zouden de kosten van de brug 36 mil joen bedragen. De toestand op de kapi taalmarkt en ook in de bouwwereld was toen zeer-gespannen; het is bekend dat de streek (Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland) vervat in de N.V. Haringvlietbrug, de vervroeging van de bouw heeft weten te bewerkstelligen door de lasten op zich te nemen, tot tijd en wijle het rijk de brug zou overne men. Op ,die 36 miljoen waren de lasten (Vervolg pag. 2, 1ste kolom) NAAD DE MIDDELHARNIS-TELiZaZS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1