Rechts- en links-sociaal fleXa IVORO liavenwerl(ers Wordt merkwaardig bouwsel de ideale bungalow? Meditatie Waarn. gemeente-secretaris Stellendam uit functie ontheven VERNIEUW MET KLEUB KLEUREN VERNIEUWEN FfC. KORTEHEG k ZOON Fa. C. van Wezel t Zn. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAITOSE EN ZEEUWSE EILANDEN SPELDJE ^W HU l'ff^ Rotterdam „Neigen" Fruitmanden en Fruitbalcies jDe ^rultcstHtralf" Leest de advertenties! -^ Ontwerp van architekt Brinkman Middelharnis nnet „leefbaarheid" als hoofddoel Oorzaak: Anonieme brief schrijverij De Camp-adviseuse treft u bij Ds. G. van Driel van Ouddorp, van zijn ambt vervallen verklaard Grenswijziging Ooltgensplaat niet nodig No. 3387 ipBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELBARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk iTel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweenmal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het onderscheid tussen hen, die rechts- en links-sociaal denken, Itomt ,.p nog meer punten tot uitdruklcing dan die we reeds in de voorgaande ar tikelen hebben opgesomd. Hieronder volgt nog een aantal. 9, De herverdeling van inkomens en vermogens. Dat er een groot verschil bestaat in inkomen en eventueel ook in vermogen tussen de burgers van ons land behoeven we niet te zeggen. We zullen de statistiek hiervan niet laten spreken, want dat is overtoodig. Ze lo pen zeer ver uiteen. Ook hier is het weer zo, dat we de ontwikkeling aan de vrije maatschappij kunnen overlaten of dat de overheid zoals in communisti sche landen alles poogt te nivelleren, wat overigens slechts ten dele geschiedt. Het traditionele middel in een demo cratie daartoe is de 'belastingheffing. Langs die weg kan men enigermate de ontwikkeling beïnvloeden door de rij ken veel waarde te 'belasten dan de an deren. Dit geschiedt door de progressie. De staat treedt dus als herverdeler op. Bij de hoogste inltomens wordt zelfs 70*/o ervan wegbelast, terwijl de lage re inkomens 'helemaal vrij zijn. Een an dere methode is de loon- en 'salaris- politiek, waardoor meer nivellering mo gelijk is. Hier ligt een probleem, waar over men verschillend kan denken. De overheid grijpt hier in op een wijze, die zeer radicaal is en de vraag is, tijdelijk met 1 JAARGETIiDE :jrANOP>iS7V5j^ Uit serie van 4 Bij tube van f 1.- waar ze de bevoegdheid vandaan 'haalt om dit te doen. Ook bij deze kwestie gaat het om meer of minder. Wie geen absoluut of relatief eigendomsreoht er kent za,l hier geen probleem zien, maar wie uitgaat van 'het principe van par ticuliere eigendom en recht op eigen in komen, die zal dit systeem afkeuren. In elk geval kan de 'herverdeling slechts in zeer gematigde vorm geschieden. Algehele nivellering van inkomens en vermogens is 'bovendien grote dwaas heid, want dan ka.n men wel aan de gang blijven, daar na korte tijd de he le verdeling weer in de war is doordat luiaards en verkwisters er wel voor zorgen, dat er gedenivelleerd is. Onze conclusie kan zijn, dat er geen toezwaar is via 'de belasting enigermate in deze richting te werken, maar da,t er ver schil bestaat over cie grens. Rechts zal deze lager stellen dan links. 10. Ook op onderwijsgebied openbaart zich de tegenstelling, maar eveneens in teimen van meer of minder. Het gaat hier hoofdzakelijk over 'de vraag of kinderen uit lagere, dus minder-gegoe de milieus via 'het middelbaar en ihoger onderwijs ook Itansen moeten ihebben tot stijging op de m.aatsc'happelij'k6 lad der. Deze vraag zal ieder bevestigend beantwoorden, alleen kan men ver schillen over de kwestie tot welk inko men de subsidie moet verleend wor den. Sociaal-linksen zullen dit 'hoger stellen dan de rechtsen. 11. Esn ander punt is de ontwikke lingshulp. Zowel reöhts als links is daarvóór. Het verschil is echter, dat de laatste groep uit een irreëel idealisme het bedrag steeds hoger wil opvoeren en te weinig rekening houdt met de praktijk, uit welke blijkt, dat 'er mis schien wel 50 a 80 "/o dat verschilt 'an land tot land niet terecht komt op de plaats waar het hoort, zodat er van een enorme verkwisting sprake is. Rechts wil daarom veel betere en ster kere waarborgen en toeziet deze k'wes- tie meer van de nuchtere kant. Zij acht een lager bedrag, dat goed terechtkomt, beter dan een vrijwel ongelimiteerde uitvoer van honderden miljoenen, die onefficiënt besteed worden. Bovendien IS het tegen elkaar opbieden van de po litieke partijen op dit punt een doorn in haar oog. p. Ook op het gebied van de buiten landse politiek zijn er verschillen. Links staat veelal soepeler tegenover het com munisme en is derhalve kritischer te- STUWADOORSBEDRIJF Waalhaven, Pier 2 vraagt Inlichtingen: Arbeidsbureau Middelharnls. of Afd. Personeels zaken. Van Oldenbarne- veltstraat 12, Rotterdam-2 Tel.: 114900 - toestel 277. „Neigt uw oor." (Jes. 55 3). Dit woord staat op een opmerkelijke plaats in de Schrift. Vlak bij het 53ste I hoofdstuk, dat wel eens het hart, 'het middelpunt van de Schrift is genoemd. Dat hoofdstuk handelt O'ver 'het Lam j Gods, dat vernederd, verbroken en ge slacht is geworden om Zijn Kerk 'het eeuwige leven te toereiden. Dat 'hoofdstuk predikt ons de oor sprong van dat Lam, het doel van zijn komst, de aard van Zijn werk en de vrucht op Zijn arbeid. Machtig klinkt het slot: „Het welbehagen des Heeren zal door zijn hand gelukkiglijk voort gaan." Gods welbehagen, dat is ten diepste de 'bron, waaruit alle heil ontspringt. Daarvan zongen de engelen bij Chris tus' geboorte. Dat wordt verstaan door 't hart, dat schreiend tot Hem is ge vlucht. Onweerstandelijk baant de Hee- re door dat welbehagen Zich een weg tot de mens. Maar nu moet de mens ook zijn weg vinden tot de Heere. Slechts in gemeen schap met God ligt het leven. Ocrspronkelijk was deze gemeen schap er ten volle. Dat was in het para dijs, toen de mens de Heere kende aan 't ruisen van de wind door het gebla derte van de hof. 'Door de zonde-val 'heeft de mens zich losge'maakt en is die gO'meenschap ver stoord geworden. En nu zijn we zo dood in de zonden en de misdaden geworden, dat die mens niet eens last heeft van die verbroken gemeenschap. We voelen ons in deze gebroken wereld aardig op ons gemak en vinden in ons hart geen enkele be hoefte aan de Heere. We zijn slaven geworden van de zon de. We werken hard, zonder ooit loon te ontvangen. Of ja, loon ontvangen we eigenlijk wel, want de bezoldiging van de zonde is de dood. En weet U wat nu zo erg is? Dat we dat niet zien en geloven en dat er daarom nooit iemand is, die uit zich zelf het roer omgooit, die uit zich zelf naar God gaat vragen. Ik zocht al om, zo zegt de Heere, of er iemand was die naar Mij vroeg. Maar Ik vond er geen. Maar als wij dan niet naar God vra gen, dan gaat de Heere het wèl naar óns doen. Daartoe ontdekl; hij de nnens door Zijn Woord en Geest allereerst aan zijn zonde en armoede. En tot die arm gemaakte mens komt Hij dan met de uitnodiging des heils. Dat doet Hij op allerlei ma,nier, maar inzonderheid door de prediking 'des Woords. En wat roept de Heere ons dan toe? „Neigt uw oor!" Wat is dat, het oor neigen? Dat is: zich nederzetten om met aandacht te luisteren naar datge ne, wat tegen ons gezegd wordt. Aan dachtig luisteren naar God. Dat is iets onzettend moeilijks. Heel gemakkelijk is het om ons oor en hart open te stellen voor allerlei wereldse klanken. Daarop zijn ■we a.'h.w. inge steld. Maar van die stem des Heeren sluiten wij 'het oor. Daar kunnen en daar willen we niet naar luisteren. Is het zo niet? Dringen de stemmen der wereld zich niet als bij voorrang aan ons op? En nu.neigt uw oor. De Heere wil a.h.w. zeggen: Toe, ge hebt nu al zo lang geluisterd naar die stemmen dor zonde en der wereld, buigt U nu eens naar Mij over en span U nu eens in om te luisteren naar Mijn Woord. Om dat te doen, moeten wij belang toij dat Woord gekregen hebben. Dan gaan we doen als Lydia, waar we van lezen: „En zij gaf acht op hetgeen van Paulus gesproken werd." Dan gaan we, door genade, open staan voor de stem des Heeren. Dan kan God wat aan ons kwijt. U voelt wel, dat we daartoe eerst overtuigd moeten worden va,n onze schuld en armoede. Alleen een behoeftig mens heeft iets nodig. Dan moet ons hart zijn aangeraakt door de werking van Gods Geest en genade. Dan worden we hongerig en dorstig gemaakt naar de gerechtigheid en gaat de bede leven in ons hart: Neig mijn hart en voeg het saam Tot de -vrees va,n Uwen Naam! Dirksland. C. J. Kesting. genover de N.A.V.O., ofschoon dit ver- sdhil niet zo groot is. In de Ind_onesi- sche kwestie waren de verschillen ech ter zeer duidelijk. Rechts stond fel te genover de aanspraken van Soekarno op Nieuw-Guinea, links ging spoedig door de knieën. Dit hing uiteraard sa men met 'het verschil in waardering van wat men het kolonialisme noemt. Dat dit eenmaal geliquideerd zou wor den staat wel voor ieder vast, maar de wijze waarop en het meest geschikte tijdstip vormt een kwestie van verschil vvan inzicht. 13. Dan is er de 'houding tegenover Zuid-Afrika. Al wat 'progressief, dus links wil zijn, staat tegenover de re gering van 'dit land buitengewoon fel of ze nu protestant, rooms-katholiek of socialist zijn. Verwoerd is een soort Hitler. Het is ook hier weer het wereld vreemde idealisme, dat de hoofdrol speelt. Zij vergeten, dat een volledige rassenintegratie in Zuid-Afrika onher- roepelij'k het einde van de blanke be schaving aldaar betekent en een ka- tastrofe in velerlei vorm. 14. De 'houding tegenover de Verenig de Naties is oo'k verschillend. De idea listen 'van links houden terwille daar van vast aan deze in politiek opzicht van landen, waarin het Westen steeds meer inplaats van de hoofdrol de rol van beklaagde inneemt. De V.N. in grote meerderheid anti-Westersen wor den overheerst door allerlei tiende- rangslanden, die de „kapitalistische" staten van het Westen laten betalen en zelf 'de lakens uitdelen. Rechts is rea listisch van opvatting en zou óf de V.N. willen verlaten of ze onvormen tot een bond, die zich niet langer met we reldpolitiek bezig houdt, maar alleen met culturele arbeid. 15. Tenslotte, om ma,ar niet meer te noemen, overgaande naar een heel an der terrein, wijzen we nog op de ver schillende desiderata van de vakbonden als medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven, arbeiderscommissaris sen, vfermogensaanwas deling bij de ondernemingen en andere verlangens, die het kara'kter ervan, vooral wanrieer dit slechts een begin is, grondig en principieel zullen veranderen. Ieder zal begrijpen, dat het een groot verschil maakt of men zich stelt op de basis van 'de particuliere eigendom dan wel van hele, halve of kwart socialisatie. Hoe op dit punt de stukken liggen tussen rechts eh links, behoeven we wel niet nader toe te lichten. We zouden nu nog kunnen handelen over de 'beschouwing van de welvaarts staat, de nationalisatie van bedrijven, de O'verheidsdwang enz. maar we wil len het hierbij laten. Ieder, die na 'het lezen van de drie artikelen, die we aan dit onderwerp hebben gewijd, zich de 'Verschillen tussen rechts- en links-so ciaal goed 'heeft gerealiseerd, zal ge makkelijk andere controversen kunnen ontdekken en begrijpen. Het lijdt geen twijfel, dat hier een soort antithese ligt, zij het dan in 'horizontale richting. Het zal nu ook duidelijk zijn, dat de ze tegenstelling wel een heel grote rol in de politiek moet spelen, te'meer om dat met name de sociale en economische politiek tegenwoordig voor een over wegend deel het hele overheids'beleid en de defbatten in het parlement be- 'heerst. Daarbij moeten de verschillen tussen recht en links op dit gebied wel aan de orde komen. En aangezien deze controversen geheel anders liggen dan die op wereldbeschouwelijk terrein, lo- Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef. (01874) 3.57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnis, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 28, Telef. (01873)3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 pen ze dwars door de confessionele par tijen heen. Het is daarom voor de lei ding van de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. altijd een moeilijkheid geweest ■hoe beide vleugels bijeengehouden moeten worden. Zo was de splitsing in de A.R.P. van 1894 in sterke mate een gevolg van verschil van opvattingen op dit punt, daar Kuj^jer meer links en L&hman meer rechts dacht. De latere afsplitsing van Staalman (Chr. Demo craat) berustte hier ook op, al -ging de ze in linkse richting. Bij de K.V.P. is 'dhr. Welter een aantal jaren zelfstan dig O'Pgetreden met de Kath. Nationale Partij, die rechts .georiënteerd was. Bij de Roomsen is de kerk een zo sterke band, dat daaridoor rec^hts en links tot dusver bij'eengebleven zijn, al zijn de interne spanningen dikwijls heel 'hckog. Bij 'de A.R.P. worden deze steeds ster ker, maar een splitsing is tot nog toe uitgebleven, omdat men geen heid ziet in nog meer partijen en vele rechtsen niet weten op welke partij ze anders moeten stemmen. Daarom blijven velen erbij hangen, die anders al lang verdwenen zouden zijn. Ook in de C.H.U. zijn vleu gels, maar deze partij is een unie en 'dus gewoon veel vrijheid toe te laten. Hoe deze tegenstelling zich intussen zal ontwikkelen is niet te voorspellen. De vorming van het kabinet-Cals heeft in ieder geval naar onze meningen de spanningen sterk vefhoogd. Speciaal in het opmaxen van B. V. d. VEEK Telefoon 2682 Westdgk 36 MIDDELHARNIS ^,Dui'zenden mensen 'hebben er al naar gekeken en sommigen hebben niet 'begrij'pend de schouders opgehaald. „Een gek ding" vinden ze het wel wat merkwaardige bouwsel dat te Middel harnis aan de Doetinchemstraat zijn voltooiing nadert. Met veler vraag op de lippen „wat dat nou eigenlijk worfen moet" hebben we bij de ontwerper ar chitekt Brinlonan te Middelharnis aan geklopt die ons onze lekenkortzichtig- heid niet verweet maar in minder dan geen tijd zijn geestesproduct met te- kenstift ge'stalte gaf waarmee hij wees op 'de doelmatigheid en de bijzonder practische indeling van de nieuwe bun galow die in opdracht van 'de heer I. C. Bolle, rustend söhoenhandelaar, wordt ge'bouwd. „De architectuur moet een levend element zijn" zegt de heer Brinkman waarbij hij met een gebaar probeert duidelij'k te maken wat hij niet zeg gen kan. Duidelijker brengt 'hij zijn ge voelens tot uiting in een onder een foto geschreven stukje proza: Een huis met dakterrassen, met nissen om in weg te kruipen, een burgt in een oneindig landschap, van golvende duinen en laag hakhout vanuit deze, voor de mens te grote natuur, een trap van beton naar 'het 'da,k waar je de zon kan zien on dergaan, of: Een stoep voor het huis is vertrouwd voor het kind, de steen ge barsten maar het is liefelijk aanvaard en vergroeid tot een deel van onszelf." Kijk, dat is het nou, het huis moet iets van jezelf zijn, het moet leefbaar zijn zo mogelij'k met een zekere overruimte. De indeling van de nieuwe bungalow lijkt ons na de verduidelijking door ar chitekt Brinkman volkomen logisch. De 'woonkamer is om gezondheidsreden 70 cm boven de koude Holla<ndse grond gehouden. De Slaapkamer is via een trap van slechts 5 treden te be reiken en ligt 1,40 m tooven de grond. De beide pieken op het dak ontstonden doordat de kamers al hoger liggen en de trap'pen naar het dakterras een vrije 'hoogte behoeven. Door de grote raam in een der pieken wordt een gedeelte van de slaapkpimer en de 'gehele hal door de vriendelijke zon verwarmd en verlicht. De beide toppen waren oor spronkelijk wat minder hoog en wat meer afgeplat geprojecteerd, maar de VOOR BETER 4^ l^"^ •^-^- .->,,,, NflflJ} DE MIDDELHARNIS-TEL:Z3Z8 B. en w. van Stellenidam hebben j.l. ■woensdag de wnd. 'geni®en)'esecretaris de heer Joh. Soetenuan te Ouddorp uit zijn functie ontheven. OmtreDlt de reden is de raad eerst in besloten vergadering geïnformeerd; in openbare zititing vol stond burgemeester Verplancke met de mededeling dat b. en w. helaas bepaalde redenen to|; het ontslag hebben. Als nieuw wnid. secretaris werd benoemd en beëdigd de heer J. Lugtlg uit Heken dorp bij Gouda. Het ontslag wordt in verband gebracht met de bekentenis van de heer Soete- man tegenover de districtsrecherche dat hij de anonieme brievenschrijver is die laakbare brieven aan mevr. W. en mej. V. S. heeft gezonden toen vorig jaar de ex-gemeentesecretaris, de heer W. werd gearresteerd en later per 1 jan. ontslag nam. Tegen de heer Soeteman is bij de off. van Justitie een aanklacht wegens smaadschrift ingediend. Hij blijft als ambtenaar ter secretarie in dienst. Vissersdorp De raad besloot in beroep te gaan te gen de onthouding van G.S. van de goedkeuring aan het plan Vissersdorp. Het plan hield in een sterke vergroting van de binnenhaven, een ruime be stemming voor industrie-terrein en de stichting van een woonkern. G.S. achten de wenselijkheid van laatst genoemd onderdeel niet aanwezig, doch b. en w. zijn overtuigd dat het uit het oogpunt van het behoud van het vissersam'bacht gewenst is langs en nabij de haven woongelegenheid te scheppen. De raad gaat bij de kroon tegen onthouding van goedkeuring op dit onderdeel in beroep. Met G.S. zijn b. en w. van mening dat de geplande havenvergroting en aan leg industrieterrein inderdaad wat fors van opzet is waarom werd besloten de ze onderdelen in een nieuw plan onder te brengen (met uitzondering van het vissersdorp) en dit ter goedkeuring aan G.S. te zenden. Telefoon 2596 Middelharnis gemeente stelde als eis in het uitbrei dingsplan alle woningen af te dekken met een dakkap van 30 graden. Wanneer straks een mooie tuin voor het nodige cachet zal zorgen hopen we naast bovenstaande foto ter vergelijking weer een foto te brengen. Architekt Brinkman weet het zeker en wij ver moeden het ook wel dat veler misken ning dan ondergrond zal .blijken te zijn. Reeds enige tijd waren er moeilijk heden rondom de persoon van ds. G. v. Driel, Geref. predikant te Ouddorp in verband met zijn levenswandel. Hij werd daarvoor geschorst in zijn ambtsbediening. Woensdag 12 mei j.l. vergaderde de classis Brielle der Geref. kerken te Hel- levoetsluis, waar een schrijven van ds. G. van Driel werd behandeld, houdende de mededeling, dat hij de band met de Gereformeerde kerken verbrak. De classis nam het besluit ds. G. van Driel van zijn ambt vervallen te verklaren. Naar België Ds. G. van Driel had één dag voor de ze classisvergadering aan de dagbladen o.m. aan „De Rotterdammer" het vol gende bericht gezonden: „Ds. G. van Driel, predikant der ge reformeerde kerk te Ouddorp, is in dienst getreden van het Evangelisatie- comité van de Protestants Evangelische Kerk in België en heeft het verband met de Gereformeerde Kerken verbro ken. Aan ds. Van Driel werd onder meer een leeropdracht verstrekt tot het geven van godsdienstonderwijs aan de staats scholen in België". Wij merken hierbij op dat de Prot. Evangelische Kerk in België niet res sorteert onder de Gereformeerde kerken in Nederland en daarmee ook geen con tacten onderhoud. Ds. G. van Driel is 49 jaar oud en werd predikant op artikel 6 van de kerkordening (singuliere gaven). Zijn eerste gemeente was Ouddorp, waar hij op 31 mei 1959 werd bevestigd. B. en W. Fijnaart Een van de punten van de agenda voor de raad van Fijnaart en Heijnin- gen, is een voorstel om aan het provin ciaal bestuur te kennen te geven, dat zij van oordeel is dat het niet nodig is om een gedeelte (water) af te staan ten behoeve van 'het grondgebied der ge meente Ooltgensplaat. De gemeente Ooltgensplaat heeft om een wijziging van de gemeentegrens gevraagd. Naar schatting 20 hectare water van het Volkerak zou daardoor bij Ooltgensplaat moet enworden ge voegd. Volgens het gemeentebestuur van Ooltgensplaat zou daardoor een meer „vloeiend grensverloop" worden verkregen. Het college van B. en W. van Fijnaart en Heijningen ziet de noodzaak daarvan evenwel niet in. Volgens hem is het evengoed mogelijk de gedeeltelijke oost grens te laten lopen over het gemeen schappelijke grenspunt van de gemeen ten Ooltgensplaat, Willemstad en Fij naart en Heijningen in het Volkerak.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1