J INPAKSTERS histoRische schetsen Nieuws BeVftiJDINGSUeD Dhr. L. Bogert, Nieuwe Tonge, win naar solisten-concours Steilenilani STRUSJK Komt over de dam CANDY Super wasautomaat Huis Kraanmachinisten Maciiinebedienden onderlioudsmonteur FLINKE KNECHT Fa. A. van Eesteren Nieuws uit Zeeland Veerdienst Van der Schuyt Yr. fidm. Kracht Fa. J. D. de Korte S Zn. Publieke verkoop Een mooi gesclienk voor Moeder DE WAALI SPECIALISTEN VAN LEEUWEN BUIZEN -ZWUNDRECHT Bericht van inzet NIEUWE VERTEGENWOORDIGER VIT DE KERKEN administratief werk Riant woonhuis DE WAAL WONINGEN BESCHIKBAAR. net meisje Fa. D. Vroegindeweij PUTTERSHOEK" VERPAKKINGSAFDELING Wisselbeker weer heroverd pinsdag 4 mei 1965 „El LAND EN-NIEUWS" Bladz. 3 Hoofdstuk 117 IN DE SIVUSSE Doavid was 'n Pruis van 'n vaant. As 'n die groóte voorhaemer zwoaide dan Icojje wel uut de buurte bluuve. Hie waaAte in de smisse, bie Kors de smid. Die smisse was mar Itlein, zoedoende stonge ze veulal op straete te waarreke. In de smisse brandde oaltied 'n klein viertje. Kleine, blaauwe vlammetjes flikkerden 'n beetje van tussen de gruuskooltjes. D'r hienge iesdere wae- genbanden, hoefiesders in sclirepels an de muure. Van de sloepen hienge d'r oak katrollen, in d'r steng oak nog 'n iesmeule (ijzeren handmolen, waarmee het ijs bestemd voor de vis, in gemalen werd) in de smisse. Nog 'n ploege, in wat ander boerespul, zoedoende was de smisse bie de waarke lieelemaele vol. Dan was 't 'r haest gien ruumte om te slaen mit die groóte haemers. D'r wazze gien raemen in de smisse, deur de deure mos oalle licht komme. Mar soms, as 't 'r zoe 'n iesdere band van 'n waegenwiel in 't vier mos, vlo gen de vlammen hoag op. Dan wier 't liciit in de smisse, in dan zag je de scliaeduwe tegen de muure. De jongers mogge dan an d'n blaesbalk trek- ke van den baes. Dat deeje ze aarg graeg. Mar je mos hard trekke, in goed oppasse, dat 't touwe mit d'n beugel niet uut je handen vloog. Baes Kors in Doavid hadde 'n groóte iesdere band van 'n waegenwiel onderhanden. Dat mozze ze mit z'n tweeën in 't vier hou- we, zoe zwaer as 't was. De jongers mogge dan an d'n blaesbalk trekke, soms mit z'n drieën tegelieke trokke de jongers d'r hard an, zoedat de vlam men haest 'n meter hoag opvlooge. As dien iesderen band witgloeiend was, wier 'n d'r uut gehaeld, in op d'n aem- beeld geleid. In dan begonne ze te slaen, mit z'n tweeën, datte de viervonken d'r of vlooge. De stikken vier vlooge tegen de zwarte mu-ure, in bovenan tegen de zolderbalken. Mar d'r kwam gien brand. Ze slooge die kapotte plekke in dien band weer anmekoare. Vooral Doavid, die was jong, in staark die kon hard slae. Hie had z'n mouwen opgestroapt, in dan sloog 'n mit d'n hae- mer; tsjoeng,, tsjoeng! D'n ouwen baes kon 't haest niet biehouwe. Voor de smisse stong de trawaelje (travaille). Daarin wiere de paeren beslooge. Vier zwaere balken mit dworsbalken, zoe dat 'n paerd d'r net in paste, 't Was 'n aerdig dieng voor de jongers om d'r in, in d'r op te speulen. Ze klomme in de balken, in ze duukelden over die iesdere stange, waer het paerd z'n hoeve an vastgemaekt wier. Mar daer was dat dieng niet voor gebouwd. Was somstieds aarjg moelluk om 'n wild paerd d'r in te kriegen. Die paeren gienge nogal te keer, ze wouwe meestal niet tussen die vier paelen in. As ze d'r eenmael in stonge, trapten de paeren nog aarg ge vaarlijk mar Doavid was heelemaele niet benauwd. Hie nam 'n dik touwe, in pakte het paerd bie z'n hoeve vast, in bond die stevig an de iesdere stange van de trawaelje. Het ouwe hoefiesder wier d'r ofgeslooge. Mit 'n schaarp mes wiere de hoeven gelieke gesnee je. Dan kwam d'n baes mit 'n niew hoefiesder tussen 'n tange, om d'r onder te slaen. Dat iesder was nog heet, want de roak vloog d'r of as 't op de hoeve gezet wier dan siste 't, in je kon de verbrande hoeve ruuke. Dan kwam Doavid d'r weer an te pas. Mit vierkante spiekers wiere 't hoefiezer an de hoeven vastge- slooge. Eén keer sloeg 'n in 't leven. Toen had je dat paerd motte zieë sprienge in snokke (rukken). Gelokkig dat het goed vast stong. Doavid heit nog 's 'n meisje bedroge mit 'n vierduitestik. Jae, da's waer ge beurd. Annekee vriejde mit Doavid, in ze had zoe graeg 'n verlovingsrienge, net eender as d'n riekdom. Annekee wilde beslist 'n rienge, oarres maekte ze 't uut. Zoe'n rienge daer hou je mekoare oaltied mee in gedachten. „Daer zit wel wat in" zei Doavid, „mar zoe'n" dieng is aarg diere. Mar Doavid had toch gien rust meer, je kon 't an z'n maarke dat 'n niet zoe was as 'n weeze mos, D'n baes maarkte 't wel, mar hie sei mar niks, want Daovid sloog nog eens zoe hard as anders op het iesder. Toen op zekeren dag de baes niet in de smisse was, nam Daovid z'n kans waer. Hie nam 'n vierduitestik, in mit 'n klein kouwbeiteltje sloog 'n in 't mid den van dat vierduitstik 'n gat. Dat waark mos secuur in netjes gebeure. Hie mos oak rekenienge houwe mit de maete van Annekee d'r riengvienger. Mar die wist 'n zoe om in de bieë wel. Om dat dieng mooi glad te viele, in de vurme mos precies eender weeze as 'n echte gouwe rienge. Mit veul viele in poesse gieng 't er eindelijk wel 'n beet je op liekene. Eindelijk glom de rienge as goud, je kon d'r om 't leven gien ver schil meer in zieë mit 'n echten. Thuus hadde ze nog wel 'n mooi doosje, in daer wier 'n ingeleit. Op d'r uutgaensaevend, die had An nekee mar eens in de weeke, heit Doa vid de rienge gegeeve. 't Was donker op d'n pad. Onder de flikkerende gaslan- taem glom de rienge nog 'n beetje. „Mar Doavid, waer hei joe ineens die caanten vandaen gehaeld. Zoe'n rienge kost ommers 'n hoap geld". „Ik hadde nog 'n ouwe kouse, in die hauw ik mar leegggehaeld". „Ik haauwe dat wel voor joe over." „Waer hei joe die rienge ge kocht?" „Bie Elias op de Westdiek", loog Doavid. D'n oaren ochtend al, zag Annekee dat ze mit die rienge bedrobge was. 't Metaal had uutslag op d'r vien- ger gegeeve. In toen hiew ze de rienge bie de gouwe krullen van d'r moeder, om te zieën, dat de rienge von koper was. 't Is niet naeer „an" gekomme. AEJANUS NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen C. den Boer te Sliedrecht,, Huizen W. C. Hovius te Nieuw Lekkerland, Kinderdijk W. van Tuyl te Rijssen. Bedankt voor Bennekom: F. v. Elstrik te Genemuiden, Zetten A. Romijn te Noordeloos, Rijssen J. H. Cirkel te Hui zen. Waarder; Na bevestiging door ds. J. Zwijnenburg van Oudewater, deed ds. A. Vlietstra intrede in deze, zijn eerste gemeente met Coll. 1 28. GEREF. KERKEN Beroepen te Roodeschool I. Hamming te Loppersum; Temeuzen M. C. Ker sten te Rotterdam, Staveren J. Mulder, kand. te Amsterdam. Zuidhom Ol. Kui per te Nordhom. Aangenomen naar: Nunspeet J. van Wattum te Landsmeer. Bedankt voor Naaldwdjk W. Dekker te Noordwijk, Lisse G. Gommer te Oostkapelle. Andijk, Joure, Maassluis en Surliuisterveen L. Krol te Midwolde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk P. Sneep, kand. te Vlaardingen. Bedankt voor Haarlem-N. I. de Bruy- ne te Rotterdam-C. Zierikzee: De kerkeraad heeft op dracht gegeven tot restauratie van de pastorie. De kosten (behalve nog het schilderwerk) zullen plm. 1 23000,— be dragen. Schooldag: De jaarlijkse Schooldag van de Theol. School te Apeldoorn zal D.V. 16 juni a.s. gehouden worden. Spre kers zijn prof. dr. J. v. Genderen te Apeldoorn, ds. J. Brons te Bunschoten en dr. J. de Vuyst te Amsterdam. GEREF. GEMEEaSTTEN Beroepen te Amsterdam en Zaandam G. Schipaanboord te Apeldoorn. Bors- sele P. Blok te Dirksland. Aangenomen naar Rotterdam:-Z. P. V. d. Bijl te Genemuiden. Bedankt voor Amsterdam, en Op- heusden G. Schipaanboord te Apel doorn. Gouda: De nieuwe kerk aan de Rid der van Catsweg, die dezer dagen in gebruik werd genomen, kostte f 900.000 en biedt plaats aan 1100 kerkgangers. ter gelegenheid van de 20-jarige herdeiJdng der bevrijding (naar Psalm 124) Was God, de Heer, ons niet nabij geweest, o volk, wil toch Zijn wonderen eren! wij zuchtten nóg onder het zwaar tempeest, dat Hij genadig van ons heeft doen keren. Door een niets ontziend begeren aangegrepen, verwekt door 't vum* van een demonenkracht, rustten zij niet, voordat de keel was toegeknepen van een volk, dat bukken moest voor vreemde macht. Had God ons niet behoed voor hun vernietiging, vi'ij waren in een zee van rampen omgekomen, Hij maakt^ dat ons volk tóch niet ten onder ging, aJ moest een vloed van leed ons bijkans overstromen. Want hoe vervolgd en hoe ook neergehouwen door hun schier nimmer eindigende haat, heeft God ons, als een prooi vanonder adelaar's klauwen bevrijd en ons behoed voor verder kwaad. Nu rijz' op deze dag in ieders hart dit lied: Onze enige hulp is in de Naam des Heeren, Die machten neerwerpt en aan volken vrijheid biedt De Schepper van 't heelal. Die eeuwig zal regeren! L. Kats. DANKBETUIGING Aan allen die mij bij mijn auto-ongeluk op 1 april be- hiüpzaam zijn geweest, be tuig ik hierbij mijn harte lijke dank. Inzonderheid aan dokter Ouderkerk en leden van de E.H.B.O. voor de medische hulp. Mej. N van Wijk Ouddorp, mei 1965. Fr. Hendrikweg 4. DANKBETUIGING Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank voor de grote belangstelling, ge schenken en bloemen bij mijn afscheid als wijkver- pleegster te Melissant. Zr. C. de Jong Melissant, april 1965. Marijkelaan 9. „^H- WEStOUKIS;?- MIDDElHflRHIS Terstond gevraagd: (goed kunnende typen) Apeldaomse Nettenfabriek SteUendam Telefoon (01879) 418 Dagelijiss demonstratie bij: Telefoon (0H13) 2 27, Bruinisse DICHTERBIJ DAN U DENKT. en geeft Uw vrouw met MOEDERDAG het mooist denkbare geschenk een met onovertroffen wasresultaat. Vraagt vrijblij vend een folder of U belt en wij komen. Wie helpt per 1 juni a.s. jongeman aan op kantoor of thuis. Vier dagen per week. Contact kan telefonisch worden op genomen onder no. (01878) 449. TE KOOP: te Middelharnis. Binnen kort leeg te aanvaarden. Te bevragen Juliana van Stolberglaan 32 te Middel harnis. Tel. (01870) 28 95. Ten overstaan van notaris A. A. Risseeuw te Goede- reede op vrijdag 14 mei a.s. bij inzet en op vrijdag 21 mei daarna bij afslag, tel kens des avonds 8 uur in hotel „Kaashoek" te Stel- lendam van een met schuur en erf aan de Voorstraat 53 te SteUendam. Kad. gem. SteUendam B. no. 2307, groot 82 ca. Eigendom van de heer A. Bruinsma te SteUendam. Behoudens toestemming van B. en w. onmiddellijk na betaling kooppenningen te aanvaarden. Verdere in lichtingen ten kantore van voornoemde notaris. vindt u bij Naaidozen, naaimandjes, breitassen, breinaaldenko kers, byouteriedoosjes, schrijf mappen, pruUeman- den, leesboeken, foto-al bums, portemonnaies, post papier in diverse luxe uit voeringen, bloempotten, bloemvazen en niet te ver geten ons groot sortiment visite- en boodschaptassen. Zie onze speciale etalage. Zandpad 118, Middelhamis Wij vragen voor de buizenwalserij. (2 of 3 ploegendienst) Bij geschiktheid zullen de banlcwerkers in eigen bedrijf wor den opgeleid tot in funkties die hoog worden beloond. Een VOORLICHTINGSAVOND wordt gehouden op don derdag 6 mei a.s. om 7.30 uur n.m. in CAFé „DE GOUDEN LEEUW", MELISSANT. 8.00 uur n.m. in HOTEL „KARDUX", DIRKSLAND. 8.30 uur n.m. in CAFé „KIEVIT", HERKINGEN. Wegens huwelijk der te genwoordige voor hele da gen gevraagd voor de huishouding. Mevr. van Groningen, Ho tel Bellevue, Zandpad 60, Middelharnis, Telef. (01870) 2522. 5 TERSTOND GEVRAAGD EEN BOOMGAARDWEG TELEFOON (01870) 2319 of 26 89 MIDDELHARNIS Bij de veiling van de perce len Verlengde Spuistraat 48 en 50 en Vingerling 35 te Middelharnis d.d. 29 april 1965, zijn deze percelen in gezet als volgt: Perceel Verlengde Spui straat 48 op 2500,—; Perceel Verlengde Spui straat 50 op 3700,—; en Perceel Vingerling 35 op 2400,—. De afslag blijft bepaald op donderdag 6 mei 1965 nam. 7.30 uur in Hotel Jacobi te Middelharnis. Notaris Hempenius. De heer MAR. v. d. REEST Langeweg 19, Oude Tonge, telefoon (01894) 413 heeft zich bereid verklaard, ingaande 1 mei 1965, als vertegenwoordiger op te treden van ons In- en Verkoopbureau op het eiland Goeree-Over- flakkee. Hij doet dit in samenwerking met de heer A. E. Struik te SteUendam. De heer D. Witte zal zijn rayon Ouddorp blijven behartigen. N.V. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS LISSE GEVRAAGD: voor in de limoniadefabriek. DORPSWEG 31 SOMMELSDIJK COöP. SUIKERFABRIEK RAFFINADERIJ G.A. »J» P vraagt voor de Het werk wordt verricht in twee-ploegen dienst, 's morgens van 6 tot 2 uur en 's- middags van 2 tot 10 uur (elke dag een halve dag vrij). De ploegen wisselen wekelijks. Weekloon voor 18-jarigen ca. 75,bruto voor 23 jarigen en ouder ca. 125,bruto De sollicitanten worden bezocht voor na dere inlichtingen. Aanmelden: Schriftelijk of telefonisch (01856) 2 41 aan de afdeling Personeelszaken. De heer-L. v. d. Bogert uit Nieuwe Tonge, lid vam de Nieuwe Tongse mu- ziekvereen. „Apolló" is zaterdagavond op het te SteUendam gehouden solisten- concours vóór de tweede maal winnaar geworden van de wisselbeker. Hij kwam uit in de afdeling superieur eh blies op de bugel op de piano besreleid door Gerrit zoon „Air Varié" van L. Langlois zo zuiver en perfect dat het spel zelfs de critische juryleden, de he ren Leijnschoten en Pala respect af dwong. De heer van Leyn^choten die de prijzen bekend maakt sprak van een bewonderingswaardig spel. Organisatie Het concours dat in het Haegse Huus werd gehouden werd georganiseerd door het bestuur van de plaatselijke muziekvereniging „de Hoop" o.l;v. de voorzitter de heer A. Dekker. Er be stond van de zijde van deelnemers en publiek grote belangstelling. De 34 deelnemers leverden soms prima, pres taties, zoals uit de beoordeling van de jury bleek, wat ons deindruk gaf dat de muzikaliteit van de Flakkeeënaars hoog werd genoteerd. De winnaar behaalde 126 punten waarmee hij de wisselbe ker heroverde alsook de beker die door de gemeente SteUendam beschik baar werd gesteld. De prestatie van de heer A. van Dam uit Stellendam^ die 116 punten behaalde in de afdeling su perieur met trompet, -werd eveneens bewonderd, hij behaalde een'20 prijs. Verdere prijswinnaars: Lina Roozemond Ouddorp, 4e afd. gitaar, 114 pnt., Ie prijs; mevr. P. van Huizen-van Dam, SteUendam Ie afd. sopraan 114 pnt, ,1e prijs; mevr. Bruggeman-van Dam, Stel- lendam, sopraan 114 pnt Ie prijs, C. Nieuwland Dirksland; uitm. althoom' 113 pnt, Ie prijs; Alie Nieuwland, Som- melsdijk 2e afd. piano 112% pnt, Ie pr.; mevr. D. den Eerzamen Goedereede, uitm. sopraan 111 pnt, 2e pr.; Marianna Opstelten, Nieuwe Tonge, afd. piano 110% pnt, Ie prijs; Dubbelkw. „Excel sior" Dirksland Ie afd. s.a.t.b. 109% pnt, Ie prijs; Martien de Vries Dirks land, ere afd. piano 107% pnt., 2e pr.; Ineke Reinhoud Ouddorp, 4e afd. ac cordeon (eigen compositie) Ie prijs 1Ö6 pnt.; Accordeola Middelhamis, 3e afd. ace. en gitaar 105 pnt, Ie prijs; Ma rieke V. d. Put, S'dijk 3e afd. piano 104 pnt., Ie prijs; Janny de Ottevanger, Stad aan 't Haringvliet, ere afd. orgel 104 pnt, Ie prijs; Ria Hoek SteUendam 2e afd. accordeon 104 pnt, 2e prijs; M. de Waard Middelharnis Ie afd. trombone 102 pnt., Ie prijs; Irwartet Soli Deo Glo ria SteUendam 2e afd. s.a.t.b. 102 pnt., 2e prijs; J. van Lente Middelharnis Uitm. bugel 96 pnt. 2e prijs; Leni van Es, 3e afd. accordeon 92 pnt. 2e prijs; C. van Oudenaarden 2e afd. piston 90 pnt. 2e prijs; J. Lodder Dirksland 2e afd. bugel 84 pnt, 2e prijs. Prijsuitreiking De prijzen werden uitgereikt door Wethouder Visser die de overhandiging van de trofeeën steeds vergezeld liet gaan van een hartelijke gelukwens en een aanmoediging de kwaliteit van het spel nog op te voeren zodat straks ver schillende deelnemers binnen en over de grenzen kunnen optreden. Dhr. Vis ser prees de initiatieven van het be stuur van „De Hoop" dat al meerdere manifestaties heeft georganiseerd, die belangrijk .waren voor het culturele le- v«n. „Ér -zijn hier sterren genoeg, maar ze moeten nog gaan blinken" aldus weth. Visser die daarna tot de uitrei king van de versdhiUende prijzen over ging. De prachtige avond werd door de heer A. Dekker gesloten met een har telijk dankwoord aan degenen die hun medewerking aan het concours hadden verleend. BRUINISSE Beroepen predikant. Ds. H. Jagers- ma te Nijega, beroepen predikant bij de Herv. Gemeente te Bruinisse zal maan dag 3 mei een bezoek aan de gemeente Bruinisse brengen. Er zal sav. op een te houden gemeente-avond gelegenheid bestaan tot wederzijdse kennismalting. Sportvisserij. Bij de zes of zeven be drijven, of personen die zich te Brui nisse bezig houden met het varen met sportvissers en het verhuren van vis- boten op de Grevelingen en het Kj-am- mer, heeft zich thans ook de heerG. Oomens gevoegd m.et zijn botter De Zeester. Deze maakte deze week daar mee zijn eerste toöht. Er werd ondanks het vroege seizoen al een redelijke hoeveelheid platvis, (schol en bot) gevangen. Door het zandtransportschip Maria, werd deze week de laatste vracht (zelf gezogen) zand aangevoerd voor de weg- verbetering van Rijksweg 18, (inrij- strook Bosweg). Hiervoor werd op de haven van Brui nisse plm. 20.000 m3 of ruim 30.000 ton zand gelost. Voor andere weggedeelten moet nog meer zand in de komende weken worden aangevoerd. THOLEN Opbrengst Zeeuwse collecte. De" op Tholen en St Philipsland gehouden Zeeuwse collecten hebben in totaal f 3060,42 opgebracht en wei Tholen f 896, PoortvUet f 315,50, Scherpenisse f 96;45, St. Maartensdijk f 168,62, Stavenisse f 138,70, St Annaland f 481,15^ Oud Vos- semeer f 401 en St Philipsland f 563,—. Collecten. De te Tholen gehouden col lecte voor het t.b.c. fonds van „Draagt Elkanders Lasten" heeft f 149,83 opge bracht. Burg. Stand. Geboren: Maatje Chris tina, dochter van A. Jansen en A. M. de Heer; Maria, dochter van P. C. Jan sen en C. J. Schot; Annemielre Geertje Christina, dochter van J. E. v. Boeijen en G. O. Katsburg; Erik Petrus Adri- anus zoon van O. M. van den Enden en A. M. Mertens; Arine Matthea, dochter van E. M. Bakker en N. van Dijk. Getrouwd: Leendert Jacob de Lang, 18 jaar met Lena Josina Baaij, 18 jaar. Leendert Moerland, 23 jaar, met Dina Francina Lindhout, 20 jaar. 'Tjeerd Sin- nema, 29 jaar met Aaltje Pietemella de Kok, 21 jaar. Overleden: Johannis David van der Velde 57 jaar, echtgenoot van M. Kors- man; Martinus Quaak, 71 jaar, echtge noot van P. M. de Kraker; Leentje Pau lina Hage, 91 jaar, wed. van Jac. van Stee; Delia van Marie, 73 jaar, echtge note van B. J. Kristelijn. Op maandag 10 mei a.s. zal op de veerdienst Ooltgensplaat (Sluishaven) - Dintelsas door de Reederij Van der Schuyt een nieuwe dienstregeling wor den ingevoerd. Tot deze datum blijft de winterdienstregeling van kracht. We komen hier in ons a.s. vrijdagnummer nader op terug. Wel kunnen we reeds vermelden dat er met de nieuwe dienst met één boot zal worden gevaren, (nu zijn het er nog twee), terwijl de zon dagsdienst geheel komt te vervallen. Op 5 mei (Nationale feestdag) zal de dienst als op werkdagen worden uitge voerd, volgens de thans nog geldige dienstregeling. De diensten bij de R.T.M, worden op 5 mei uitgevoerd als op zondagen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3