De bevrijding Flakkee bracht ruim f 13.000 bijeen voor ambuiance-auto Plaatselijk nieuws De heer L. Bogert uit Nieuwe Tonge lieroverde de wisselbeker Dodelijk vericeersongeluk te St. Annaland Dhr. NV. van Okkenburg, Dirksland koninklijk onaerscneiaen 37e jaargang Dinsdag 4 mei 1965 No. 3384 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN T Zendingsdag Geref. Gemeenten te Utrecht I^erdenlcingsdiensten bevrijding GOEDEREEDE Groot aantal deelnemers aan solistenconcours Bromnozems uit Bru gefcnuppeid PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het is een zeer goede gewoonte ge worden, dat wij sedert 1946 ieder jaar onze bevrijding van de Hitler-tirannie gedenken. Wie deze bewust heeft mee gemaakt en dat zijn alle Nederlan ders van boven de dertig jaar die weet uit eigen ervaring, welk een ver schrikkelijke druk er vijf jaren lang rustte op ons volk. Het nazi-regiem was een satanisch systeem, gebaseerd op de waanzinnige ideeën van een monomaan, die met bruut geweld niet alleen streef de naar de wereldheerschappij, maar ook de geest van de mensen in de vrije wereld wilde omvormen tot die van willoze slaven in een duizendjarig rijk van het nazidom met een heidense on dergrond en een barbaars schrikbe wind. Het is ons nu nog altijd een raadsel, hoe het mogelijk is geweest, dat ook nog enkele honderdduizenden Nederlanders, waarbij zelfs mensen van christelijke levensovertuiging, zo wei nig geestelijk onderscheidingsvermogen bezaten, dat zij deze anti-christelijke en onmenselijke ideologie niet hebben on derkend in haar ware karakter. Ons volk heeft er kennis mee gemaakt op een wijze, die voor ieder onvergetelijk moet zijn, En daarom gedenken wij ook nu weer onze bevrijding met grote dankbaarheid aan God, die ons, zij het langs een weg van jarenlange en voor ons gevoel eindeloze onderdrukking, tenslotte de geestelijke en staatkundige vrijheid teruggaf. Wie onzer herinnert zich niet de avond van de vierde mei 1945, die ge- dienkwaardige vrijdagavond, toen we tegen acht uur, net vóór de spertijd in ging, vernamen dat de Duitse troepen in Nederland hadden gecapituleerd en dat de oorlog met ingang van zaterdag morgen acht uur zou zijn afgelopen. Wat was er een blijdschap in onze har ten, dat de jaren van dwang, levens gevaar, verraad en honger nu achter de rug waren. Wat zijn er toen een dank gebeden opgestegen tot God, die tenslot te alles nog goed deed eindigen. Een loden last viel van ons hart en heerlijk verruimd haalden we diep adem in de vrije lucht. Laten we nimmer vergeten, dat wij deze bevrijding van onderdruk king en geweld, van angst en vrees, van doodsgevaar en dreiging, van hon ger en ellende te danken hadden aan Hem, die de wereld regeert en die ti rannen doet neerstorten van hun ge- weldadig veroverde tronen. Hij had ons gevoerd door een zee van beproevingen. Hier dreigde ons het water te over stromen, daar werden wij bedreigd door vuur, maar Hij deed ons 't gevaar ont komen, verkwikkend ons te goeder uur. Wij vragen ons nog wel eens af, of aUe Nederlanders eigenlijk wel goed beseffen aan welke gevaren wij ontko men zijn. Het is niet onmogelijk, dat ve len zich dat nimmer goed hebben ge realiseerd. Dat wij, overlevenden van de grote catastrofe, het einde van de oorlog mochten aanschouwen, is een onschatbare weldaad geweest, want on geveer 260.000 Nederlanders hebben dit niet meer beleefd, waaronder 110.000 Joodse landgenoten. Wij ontkwamen aan 'bombardementen, aan de dood voor het vuurpeleton of in concentratiekam pen, aan honger en ontbering en aller lei andere gevaren. Laat er deswege grote dankbaarheid zijn in onze harten voor deze goddelijke bescherming, want we waren niet beter dan zij die het Ipven lieten. En laten we in deze da gen denken aan hen, die van ons heen gingen, die sneuvelden aan de Grebbe- linie en elders, die bij oorlogshandelin gen op zee de dood vonden, die om kwamen in de gaskamers van Ausch witz of in Dachau, Buchenwald, Mant- hausen en andere kampen. Maar ook aan de duizenden Amerikanen, Engel sen en Canadezen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land en nu rusten in vreemde aarde. Die allen gaan a=in onze geest voerbij in een schier eindeloze rij. Zij moesten hun leven geven, opdat wij weer de vrijheid zou den aanschouwen. De offers, die zij gebracht hebben, zijn niet vergeefs geweest. Ook niet die van onze verzetstrijders, die in de onge lijke strijd tegen een meedogenloze vij and het leven lieten. Ook hen gedenken we in diepe dankbaarheid. Zij allen hebben een goede strijd gestreden, want het ging uiteindelijk om het hoog ste goed, dat een volk bezitten kan: de geestelijke vrijheid, de mogelijkheid om God te dienen naar Zijn Woord. Die vrijheid zou ons ontnomen zijn gewor den, wanneer Hitler had gezegevierd en hij zijn in wezen heidense ideologie met geweld aan ons volk zou hebben opgelegd. Dat is het grootste gevaar ge weest, waarin wij vijf jaar lang hebben verkeerd en dat tenslotte door Gods voorzienig ingrijpen is afgewend. Dit is de diepe betekenis van de herdenking der bevrijding. En laten we ook eens een ogenblik me diteren over het verschil tussen de situ atie in de winter van 1944/45 en die waarin we nu leven. Realiseren wij ons wel, dat het ook anders had kunnen zijri? Wat een weldaden en zegeningen heeft de Heere ons geschonken, ondanks al onze zonden. Twintig jaren zijn voor bijgesneld en in die periode heeft zich een ander wonder voltrokken. Aanvan kelijk langzaam, maar door noeste ar beid steeds sneller, werd de oorlogs economie omgezet in één van herstel en vernieuwing. Mede dank zij de formi dabele Amerikaanse Marshall-hulp ge lukte het ons volk in betrekkelijk wei nig jaren de gevolgen van de oorlog in materieel opzicht ongedaan te maken. En toen dit was geschied schoot ons economisch en sociaal bestel steeds sneller omhoog en nu na twee deceimia l«ven we in een welvaartsstaat zoals De vlasakkers in Amersfoort, waar H.M. de Ko ningin op Bevrijdingsdag de grote Nationale wa- penschouw zal afnemen. De toren is gebouwd ten behoeve van de Parade-commandant (Poto boven). Terwijl de regen in stromen neervalt, staan op de vlasakkers in Amersfoort de tanks onder dek zeilen gegroepeerd voor de wapenschouw op be vrijdingsdag, welke door H.M. de Koningin zal worden afgenomen. De 23-jarige Jan Elenbaas door auto geschept en omgekomien. Een zeer ernstig verkeersongeluk, waarbij één dode valt te betreuren en vijf gewonden waren, heeft zaterdag avond plaats gehad op de Langeweg te St. Annaland. Vier jongens van 18 en 19 jaar kwa men circa half twaalf van een avondje uit van Bergen op Zoom terug op weg naar huis. De auto waarin zij zaten werd bestuurd door Th. R. uit St. An naland. Op de Langeweg liep de 22-ja rige Jan Elenbaas met zijn verloofde te Nederland nimmer heeft aanschouwd. Staan we daarbij wel eens stil? Is ook dat niet een gave Gods? Zijn wij niet rijkelijk bevoorrecht boven vele ande re volken in verre landen, die nog al tijd in de meest kommervolle omstan digheden leven? Wanneer wij nu voor de twintigste maal onze bevrijding her denken dient in de allereerste plaats onze dankbaarheid uit te gaan naar Hem, die met Zijn machtige hand ons bevrijdde uit een meedogenloze tiran nie, die ons de kracht ga;f tot weder opbouw van ons geplunderde en ge ruïneerde land en die ons daarna ze gende met zoveel andere zegeningen. Dat alles verplicht ons tot de inzet van ons leven in Zijn dienst, want van Hem en door Hem en tot Hem waren en zijn alle dingen. wandelen. De met grote snelheid nade rende auto schepte ter hoogte van het Veilinggebouw het wandelende paar, die tegen de weg werden geworpen. Dhr. Elenbaas bleef roerloos liggen, hij moet door de klap onmiddellijk zijn gedood. Toegeschoten hulp constateerde dat hij geen tekenen van leven meer gaf. De verloofde van Elenbaas bleek door de auto een eind te zijn meegesleurd, zij riep in het donker om hulp op het kruispunt Langeweg bij de Veiling. Het meisje bleek aan beide benen ernstig te zijn gewond. Auto ging over de kop. De auto sloeg over de kop, de bestuur der werd er uit geslingerd alsook de in zittende J. den B. Naast de b^estuurder zat P. D. die beklemd raakte eti moest worden losgesneden.. De vierde passa gier H. D. werd slechts licht gewond. Alle vier inzittenden alsook de ver loofde van de verongelukte Jan Elen baas, werden per ambulance-wagen naar het Alg. Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Twee van de lichtgewonden konden zondag naar huis terugkeren. Het stoffelijk overschot van de ver ongelukte werd overgebracht naar het Groene Kruisgetaouw te St. Annaland. De bestuurder van de auto moet hebben verklaard het wandelende paar niet te hebben gezien. De Rijkspolitie heeft een breed onder zoek ingesteld. Het droeve ongeluk met dodelijke afloop verwekte grote ontstel tenis in de gemeente St. Annaland. In de donkerte van zaterdag op zondag waren veel belangstellenden op de plaats van het onheil. In ons j.l. vrijdagnummer maakten we melding van het feit dat de heer W. van Okkentourg t.g.v. zijn 40-jarig dienstverband bij de Coop. Verbr. Ver. „Vooruitgang" een koninklijke onderscheiding ontving. Op de foto het moment dat hem het eremetaal door burgemeester Bos op de rever wordt gespeld. Wij herinneren nogmaals aan de her denkingsdiensten voor de bevrijding die te Middelharnis en Sommelsdijk in de Herv. Kerk door de predikanten van de onderscheiden kerken heden dinsdag avond zullen worden geleid. Te Middelharnis begint deze dienst om vijf minuten voor acht. Achtereen volgens zal aldaar worden gesproken door ds. K. Schipper, ds. H. C. v. d. Ent, een geref. predikant die nog niet be kend is en ds. G. Mouw. Te Sonunelsdijlc vangt deze dienst aan te 8.30 uur, omdat er vooraf nog een stille omgang is in de gemeente. In de Hervormde Kerk wordt allereerst ge sproken door ds. H. C. Bultman, dan door ds,. H. C. v. d. Ent, een Geref. predikant en door ds. G. Mouw. DIRKSLAND Parkeren aan het Spui, woensdag avond hij het vuurwerk De Rijkspolitie te Dirksland verzocht ons het publiek er op te attenderen, dat bezoekers die w^oensdagavond naar het vuurwerk komen, dat 's avonds 10 uur wordt afgestoken, hun auto's en brom fietsen met het oog op de veiligheid aan het Spui dienen te parkeren. STELLENDAM Bromfietsers botsten. Doordat de 1.7- jarige mej. J. Mosselman uit Sommels dijk zaterdagmiddag op haar brommer geen voorrang verleende aan een andere bromfietser, de heer M. Grinwis uit Stellendam, volgde op de kruising Mei- doomsti-aat - Schoolstraat - Haagsestr.^ een hevige bosing. Beide bestuurders liepen ontvellingen en snijwonden aan het gezicht op en mej. Mosselman kneusde een sleutelbeen. Vakantiebonnen. Vakantiebonnen voor de landbouw met opdruk „Geldig tot en met 30 april 1965", kimnen inge leverd worden in de periode van vrij dag 7 tot en met zaterdag 15 mei a.s. Dit is de laatste gelegenheid om bon nen van het boekjaar 1964'65 in te leveren. Daartoe zal zitting worden gehouden op zaterdag 8 mei 's middags van 2 tot 4 uur bij A. de Reus 's Klooster 5 Goe- dereede. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand apr. '65 Geboren: Leendert, zoon van J. C. van Groningen en H. Drooger; Pieter Johannes, zoon van J. Koert en J. R. van 't Hof; Kaatje, dochter van M. No teboom, en M. Drooger; Lena Jannetje, dochter van P. Noteboom en D. J. Hel leman; Dina Cornelia, dochter van A. L. van Zielst en J. M. C. van Wee- nen; Stoffel, zoon van P. van Loon en M. van der Velde. Gehuwd: Leendert Meijer, oud 25 jaar en Wilhelmina Geertje van Rossum, oud 22 jaar; Andries Joost van Weenen, oud 28 jaar en Dirkje Goemaat, oud 22 jaar; Leunis Melissant, oud 36 jaar en Klaas je van der Kroon, oud 26 jaar; Come- lis van den Doel, oud 25 jaar en Adriana Johanna Tieleman, oud 19 jaar. Overleden: Adam Voordijk, oud 69 jaar, ongehuwd, zoon van Adam Johan nes Voordijk en Cornelia Anthonia Duijm. Op 30 april is te Utrecht de negen de Zendimgsdag der Geref. Gemeenten gehouden in de grote Margriethal op het Utrechtse Jaarbeursgebouw. Van heinde en ver waren bezoekers geko men; naar schatting waven er tussen de 6500 d 7000 bezoekers. De organisatie om zoveel mensen te ontvangen was prim,a geregeld; de geltlidsinstalla.tie, de begeleiding van de zang -enz., alles was af. Er heerste een opgewekte stemming en dat men ook geldelijk wat voor de zending over had bleek uit de grote op brengst van de collecte, die m,eer dan 20.000,bedroeg. Bovendien werd de collecte uit de classis Middelharnis aan geboden, tot een bedrag van f 13.183,69 voor de aanschaf van een oimbulance- auto, voor Zr. C. v. Rossum, (afkom^stig uit Dirksland) en Zr. Sonneveld, die in Nigeria werkzaam zijn. Het openingswoord van ds. H. Rijk- sen te Gouda, (voorz. deputaten zen ding) stond in het teken van dankbaar heid, hij noemde het een voorrecht dat door medewerking van de Geref. Ge meenten het evangelie onder de heide nen mag worden gepredikt. Sinds 1960 hebben de Geref. Gemeen ten hun zendingsterrein in West Irian, waar ds. G. Kuyt met zijn echtgenote werkt onder de Jali's. die bij Abenero wonen. In Eggede, West Afrika zijn de verpleegsters Diny Sonneveld en Coby van Rossum (uit Dirksland) werkzaam en in Noord Nigeria het onderwijzers gezin ten Voorde. Met het oog op de zendingsdag wa ren brieven gekomen als uiting van dankbaarheid dat er gebed en medele ven is voor het zendingswerk en de ac ties financieel worden gesteund. Iii het zendingsblad „Paulus" dat in een grote oplage verschijnt, komen regelmatig mededelingen over hun ervaringen. Ds. P. Blok van Dirksland bracht verslag uit vam, de opbrengst van de gehouden inzameling in de clas sis Middelharnis op Goeree Over- flakkee, voor aankoop van een am- hulancewagen voor Nigeria, die het mooie bedrag van f 13.183,69 op bracht. Hiertoe heeft wel m.eege- werkt dat „zuster Van Rossum uit ons midden is uitgegaan" aldus ds. P. Blok. Hij overhariAiigde de che que aan de voorzitter ds H Rijksen. Ds. D. Hakkenberg van Dordrecht sprak over: „Zendingsarbeid zonder be rekening." Hij wees er op, dat in het Zendingsblad „Paulus" steeds de cijfers voorkomen over opbrengsten collecten enz. Maar.zo stelde hij de vraag;... hoeveel mensen zijn er al bekeerd op West-Irian en in Nigeria? Komt er be weging in de dorre doodsbeenderen van de heidenwereld? Dat is de hoofdzaak. Met Ezechiël zei spreker: Heere, Hee re, Gij weet het. De predikanten Ds. F. Harinck van Benthuizen, en ds. G. Mouw van Mid delharnis voerden er ook het woord, door de laatste werd de tweede collecte aanbevolen. De heer Mj. Nijsse uit Middelburg vertelde op zeer boeiende wijze een historisch zendingsverhaal over de zen deling David Jones, die met veel zegen werkte op Magdagascar. De evangelist Van Kranenburg ver telde bijzonderheden over de zendings arbeid onder de roomsen te Merksem (België). Het slotwoord werd gesproken door ds. J. C. Weststrate te Meliskerke (Wal cheren). De heer L. Bogert uit Nieuwe Tonge werd zaterdagavond met een grote pun- tenvoorsprong winnaar van het te Stellendam gehouden solistenconcours. Op de foto links dhr. Bogert, rechts Gerrit Zoon, die hem op de piano begeleidde. Aan de binnenzijde van dit nummer is een kort verslag opgenomen. OUDE TONGE Vergadering Vrouwenver. Maandag 10 mei a.s. hoopt de Vrouwenver. „Weest een Zegen" een vergadering te houden nam. 7.30 uur in het Ver. ge bouw aan de Kolf weg. De bejaarden middag zal 'op dinsdagmiddag te 2.30 u. eveneens in dit gebouw gehouden wor den. Herdenkingsdienst. Hedenavond wordt in de Ned. Herv. Kerk alhier een herdenkingsdienst gehouden. Voorgan ger is ds. A. Jonkers. 40-jarig jubileum. De muziekver. „Vooruit" hoopt a.s. zomer zijn 40-jarig jubileum te vieren. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. A.s. vrijdag nam. 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Blok te Dirksland. Herdenking bevrijding. Heden (dins dagavond) te 8.15 uur zal er in de Her vormde Kerk een Interkerkelijke Her denkingssamenkomst gehouden worden, uitgaande van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Gerefor meerde Gemeente, waarin zullen voor gaan ds. A. W. Meeder en ds. P. Ver maat. Vooraf zal er om precies 8 uur aan de voet van het monument voor de geval lenen aan de Kerksingel enkele kransen worden gelegd, waarvan een door de burgemeester namens de Oranjever eniging. De Padvinders zuilen hierbij de erewacht betrekken. Hierna zullen twee minuten stilte in acht worden ge- Flakkeese bromnozems maken iedere zaterdagavond Bruinisse onveilig en hun optreden wordt iedere week dries ter. Alleenlopende jonge meisjes van hun leeftijd wordten lastig gevallen. Met groepen van 5 tot 10 wordt een niets vermoedende teener aangevallen en omzwermd, zoals een zwerm bijen de bijenkoningin. In cafetaria Tast-toe, maakten ze het Zo bont, dat de eigenaar hun met een zelf gemaakte zweep de deur uit ran selde. nomen. De bevolking wordt verzocht om 6 uur de vlaggen halfstok uit te hangen. Met scooter tegen muur. Zaterdag avond reed de heer J. Huijer Lzn. met zijn scooter tegen de muur van de wo ning van de heer L. Tiggelman aan de Brandewijnstraat. De heer H. kwam uit de Kerksingel en wilde op de Voor straat een bestelwagen, bestuurd door de heer W. Overbeeke voorlangs pas seren en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. Door de botsing tegen de muur kreeg hij enkele hoofdwonden en liep een hersenschudding op. Dr. Kramers verleende geneeskundige hulp De heer H. werd naar zijn woning aan het Weespad vervoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1