De kwestie- Roolvink fleXa 1965 EEN GROOTS V&NGORP b Verjaardag var) onze Vorstin Koningin Juliana Meditatie Prachtige tuin rondom rustliois ,D8 Goede Ree' Sommelsdijli 171 Kv Iw VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN F"; C. KORTEHEG s ZOON Zondagsdienst artsen P.T.T. op Koninginne dag en Bevrijdingsdag 3Te jaargang Vrijdag 30 april 1965 No. 3383 it\ 1*1*1*1* K*l*l* 16 hju TEN CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETT.ANDEN bieraad voor as. Tuinman C. Polder heeft eer van zijn werk VRIJDAG 30 APRIL Kom naar onze showroom; daar staan de magnifieke 1965 modellen Fruitfflanden en Fruitbakjes 0^Dm ^ruUcentraie" h I Idijk SLUIS PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lange weg 13, Sommelsdiök f ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dat het de laatste tijd in de eertijds zo roemruchte A.R. partij aan alle kan ten kraakt is geen geheim meer. ledere partij poogt altijd de vuile was zo als men dat noemt binnenshuis te houden, maar dat lukt meestal slechts tot op zekere hoogte. AI sedert jaren is er een brede groep van „verontrusten" in de A.R.P., die hun bezwaren via bro chures publiek aan de orde hebben ge steld. We herinneren slechts aan die van prof. dr. L. W. G. Scholten, van dhr. Goossens, van dr. Hommes en aan het boek van „Patrinomium"„Antwoord aan deze tijd". Het Kamerlid Schakel kreeg bij de verkiezingen van 1963 veel voorkeurstemmen, omdat hij de expo nent van de bezwaarden was. We zullen hier verder geen namen noemen, maar het is algemeen bekend, dat verschil lende prominente figuren in de partij, die buiten het bestuur ervan 'Staan, tot de malcontenten behoren en met angst en vrees de koers van de partijleiding gadeslaan. Speciaal de voorkeur voor samenwerking met de P.v.d.A. vindt bij velen sterke bestrijding. Een symptoom van deze interne strijd kwam tijdens de kabinetsformatie open baar in de kwestie-Roolvink, waarover in de pers veel geschreven is en waarbij we in dit artikel willen stilstaan. Men weet, dat de heer Roolvink sedert 1963 lid is van de A.R. 'fractie in de Tweede Kamer en haar tweede voorzitter tot voor kort. Wat de levensloop en de per soonlijkheid van deze omstreden figuur betreft het volgende. Hij is 53 jaar en Fries van geboorte en hij denkt zoals de meeste Friezen dus nogal rechtlijnig. Na de lagere school had hij geen andere opleiding dan de ambachtsschool en la ter de kaderschool van het C.N.V. Als machine-bankwerker heeft hij jaren lang gewerkt bij de Jaarsma-haarden- fabriek in Hilversum. Hij heeft dus geen middelbare of universitaire op leiding gehad en is geheel en al „self made-man" of autodidact, dus iemand die door eigen studie, scherp verstand en ijzeren wilskracht zichzelf heeft op gewerkt tot een hoge en verantwoorde lijke positie. Als zoon van een landar beider werd hij secretaris van het C.N. V,, staatssecretaris van Sociale Zaken (en dus „Excellentie"!) en lid van het parlement. De toenmalige A.R.-minister prof. Zijlstra heeft Roolvink in 1959 bij prof. De Quay aanbevolen als staatssecretaris van Sociale Zaken en dit is hij geduren de vier jaar geweest. Zijn minister mr, dr. Van Rooyen was een zwakke figuur, die op deze post is mislukt en Roolvink overschaduwde hem dan ook geheel. Wij hebben hem in die periode dikwijls in de Tweede Kamer zijn beleid horen verdedigen, met name tegen de P.v.d.A. die toen in de oppositie was. Het was Verkrijgbaar bij A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef. (01874) 3 57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnis, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 28, Telef. (01873)3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 een genot, daarnaar te luisteren. Hij had de gedifferentieerde loonvorming inge voerd en daartegen verzetten de socia listen zich met alle kracht. De loonex- perts van die partij zoals Suurhoff, Roe mers, Berger en Baart vielen hem hef tig aan, soms zelfs heel persoonlijk. Maar Roolvink bleef ijzig kalm en wist ze met grote welsprekendheid, met ijze ren logica en buitengewone kennis van zaken te doen afdruipen. De socialisten kregen ronduit een antipathie tegen hem en beschouwden hem blijkbaar als een soort renegaat. Omgekeerd is het te begrijpen, dat Roolvink, die tevoren veel met hen had samengewerkt in de vakbeweging, steeds minder sjnnpathie kreeg voor de P.v.d.A., al is het niet zo erg als dezer dagen beweerd werd, dat hij thans een anti-P.v.d.A.-complex heeft. In elk geval is hij een zeer be kwaam man en is hij de laatste twee jaar een populair en gevierd spreker geworden in de A.R. Partij. Vanwege zijn bekwaamheid werd hij ook twee de-voorzitter van de partij. De eerste voorzitter Smallenbroek is nu minister geworden, zodat een op volger gevonden moest worden. En daar over is grote deining ontstaan, zowel in de fractie als in de partij. Uiteraard was Roolvink de eerste, die daarvoor in aan merking kwam. De fractie stond nu voor een grote moeilijkheid. Hij had in de eerste fase van de kabinetscrisis meermalen laten blijken, dat hij tegen stander was van samenwerking met de P.v.d.A. en dat hij voorkeur had voor de V.V.D. Zo zei hij op een vergadering in Rotterdam, dat hij een samengaan met de socialisten niet in het belang van het land en ook niet in dat van de A.R. partij vond; dat de A.B. voorstanders zijn van de coalitie, waarop het demis- ,.Al laagt gij tussen twee rijen van stenen, zo zult gij toch worden als vleugelen ener duive, overdekt met zilver en welker vaderen zijn niet uitgegraven geel goud." (Ps. 68 14). Psalm 68 is een bron van troost. Me nigeen van Gods kinderen heeft daar uit reeds mogen putten en ervaren: Hij sterkt Zijn erfenis als zij mat gewor den is. Het veertiende vers dat hierboven staat afgeschreven, behoort tot een van de moeilijkst verklaarbare plaatsen uit de bijbel. We zullen u echter alle me ningen bespa,ren en de tekst maar heel eenvoudig zoeken te lezen. Mocht het dan nog tot troost en bemoediging strekken van een vermoeide ziel. In het eerste deel wordt o.i. de el lende van het volk bezongen, waarin het menigmaal verkeerd heeft en nog verkeert. Want Gods Woord is een woord voor alle tijden. Wij hebben dit uitgedrukt in het opschrift met het woordje „as". In het tweede deel gaat het over de rijkdom van genade waar mede de Heere zijn volk begunstigt. We hebben dit uitgedrukt met het woord „sieraad". Voorwaar de Heere geeft sieraad voor as. Die'verstand van zaken hebben weten uit ervaring daar iets van. Al laagt gij tussen twee rijen van stenen. Dit doet ons denken aan twee lage stenen muurtjes waartussen een vuur gestookt werd, waarboven men kookte of bakte. Degene die met het stoken belast was, was, met de primi tieve middelen van toen, tot zware ar beid geroepen. Men werd er door be rookt en besmookt, zwart en onogelijk. Het ziet op een dienstbaarheid, gelijk aan die van de kinderen Israels in Egypte. Farao deed dat volk dienen met hairdigheid. NUj zo kunnen Gods kinderen zich nog wel eens bevinden in dienst van de helse farao de duivel. Hij kan het hart zo bezetten dat men zich geheel als nog in zijn dienst gevoelt. Men kan dan niet anders dan zondigen. De ene zonde na de andere rijst dan uit het hart op. De ene zonde is ook nog afschuwelijker dan de andere. Het wordt echt bevonden een vuile bron van wanbedrijven te zijn. Dit geeft aan dat volk grote be nauwdheden. En wie zal Israël verlos sen uit al zijn benauwdheden? Dat is een vraag waarop de Heere zelf hét antwoord moet geven. Want dat heeft men niet zelf zo maar bij de hand. Men gevoelt zieh zwart, vuil, onogelijk, weg- werpelijk, verdoemlijk voor God. „As", in alles onwaairdig Doch hoor nu het wonder van Zijn genade. Zo zult gij toch worden als vleugelen ener duive, overdekt met zil ver en welker vederen zijn met uitge graven geel goud. De dichter zegt-hier wat God van dat ellendige volk ma ken kan en naar Zijn welbehagen ook maakt. Zelf kunnen zij zich niet verlos sen uit hun dienstbaarheid waaxin zij zwart geworden zijn. Maar Hij kan het wel. Hij kan hen maken als vleugelen van een duif overdekt met de kleuren van gezuiverd zilver en gelouterd goud. Ge moet er de duiven maar eens op na kijken welke schone vogelen het zijn. Hun schoonheid komt des te meer uit als de zonnestralen er op vallen. Dan is het alsof het zilver en het goud u te- genblinkt. Zo zult gij nu tóch worden. Ja, het is 'haast niet te begrijpen, dit menselijk onmogelijke. En toch is het waar. Het kan door het bedekkende kleed van Christus gerechtigheid, dat geweven is ,met de zilverdraden van zijn lijdelijke gehoorzaamheid en de gouddraden van zijn dadelijke gehoorzaamheid. Als God daarmede zijn volk omhangt, dan ziet hij hen als hadden zij nooit zonden ge kend of gedaan, ja als hadden zij alle gerechtigheid volbracht die Christus voor hen volbracht heeft. Dan ziet Hij ■hen schoon, geheel rein, geheel verheer lijkt, inwendig. Dit wordt door het ge loof verstaan en door de gelovige met zalige bewondering gezien en' bezien. Hier bij tijden, doch straks zal het als eeuwige zaïlige werkelijkheid worden beleefd, als bet geloof verwisseld zal zijn door aanschouwen. Zwart en toch liefelijk. Voorwaar, Hij geeft sieraad voor as. Verstaat gij dit wonder? Middelharnis. Ds. H. C. v. d. Ent. sionalre kabinet steunde en dat deze niet te gauw moest worden opgeofferd aan de ruzie met de liberalen over het omroepvraagstuk met verwaarlozing van allerlei andere punten. Voor een gezond financieel, econo misch en sociaal beleid hebben we de P.v.d.A. niet nodig, zo sprak hij, dat hebben de laatste jaren duidelijk bewe zen. Het is bekend, dat de leidende figu ren in de partij zoals Berghuis, Smal lenbroek, Bruins Slot (hoofdredacteur van „Trouw") er heel anders over den ken. Die zijn zeer P.v.d.A.-minded. Er openbaarde zich dus een controverse in de partij die trouwens al lang be- „Waarom zou je om van de natuur te genieten naar het buitenland gaan" hoorden we onlangs een heel verbaasde Sommelsdykse mevrouw vragen „Als ik de mooie natuur wil zien ga ik niet verder dan het rusthuis!" De mevrouw heeft daarmee niets teveel gezegd. Wondom het rusthuis ligt een bijzonder mooie tuin waardoor de gehele omge ving een grote rust ademt. De tuinman de heer Polder komt voor zijn vakken nis en liefde voor zijn werk beslist een groot compliment toe. De tuin is 2 ha. groot waarvan de helft gazon is dat el- K6 week gemaaid wordt. De heer Polder heeft in zijn tuin een iimke dagtaak. Met uiterste zorg poot De foto laat slechts een klein ge deelte van de prachtige tuin zien. Wanmeer men de Moemenweelde in natura ziet, ontvouwt zich een prachtig kleurenspel. De moeite waard, er (van de weg af) eens een liijkje e nemen. Op de voorgrond de heer Polder. en plant hij en zorgt er zelfs voor dat de verschillende kleuren met elkaar har- moniereii. Er staan in de tuin o.m. on geveer 25 soorten tulpen, waarvan de bollen elk jaar weer uit de grond wor den gehaald. De bewoners van het Rust huis koesteren zich op de gemakkelijke banken in het zonnetje'temidden van de kleur en fleur van duizenden bloemen. Ook anderen maken wel eens een om metje door de prachtige tuin hoewel dit eigenlijk verboden is. De tuin lijkt dan meer een openbaar park. Mits de „gas ten" zich weten te gedragen wordt hun bezoek wel door de vingers gezien maar de heer Polder moet nog al eens consta teren dat prachtige bloemen heel ondes kundig zijn geplukt en soms gestolen. Wij hopen dat dergelijke practijken voortaan achterwege worden gelaten, opdat de prachtige tuin een ongeschon den sieraad voor de gemeente Sommels dijk zal kunnen blijven. stond tussen diverse kopstukken. Ook de Kamrefraktie is verdeeld. De heren Si'hakel, Meiilink, Aantjes en Geelker ken zijn evenmin als Roolvink voor de P.v.d.A. geporteerd. De moeilijkheid was nu, dat het kabinet-Cals, waaraan de A.R.P. meewerkt, straks wellicht in de Tweede Kamer een A.R.-fractie ont moet, die zeker niet con amore het ka binet steunt en waarvan ongeveer de helft wel eens „uit de boot" kon vallen, vooral wanneer ze geleid wordt door de hoogst bekwame heer Roolvink, die geen blad voor de mond neemt en recht op zijn doel afgaat. Ten koste van al les moest dus verhinderd worden, dat hij eerste voorzitter zou worden. Zo werd door SmaUenbroek, Berghuis en Biesheuvel het Kamerlid Elfferich als kandidaat naar voren geschoven, een wethouder van Delft en tuinder van be roep. Hij is een betrekkelijk onbekend persoon in de partij en zeer beslist niet de man om de fraktie te leiden. Daar voor heeft hij te weinig parlementaire ervaring en is hij niet all-round genoeg. Ondanks de zware druk, die vanuit de partijleiding en de nieuwe A.R. minis ters op de fractie werd uitgeoefend om Roolvink te passeren, ging dit spel niet door. In een bewogen vergadering van bijna vier uren werd hij tenslotte zon der stemming als voorzitter van de frac tie aangewezen. Er was n.l. in brede kring zulk een ontstemming ontstaan, dat van alle kanten brieven en tele grammen aan de fractie regende om de ze te weerhouden van het passeren van Roolvink. En aangezien de fractie auto noom is en geen richtlijnen van de lei ding der partij op dit pimt in ontvangst behoeft te nemen, vond zij het blijk baar beter te handelen in de geest van de partij. De grote vraag is nu, wat de conse quenties hiervan zullen zijn. Onze verwachtingen zijn niet al te hoog gespannen. De toekomstige ont wikkelingen in de A.R. partij laten zich moeilijk voorspellen. De vraag is, wat de verdeelde fractie zal doen ten op zichte van het sterk links-sociale kabi net-Cals, waarin drie prominente A.R.- figuren zitten. Ongeveer de helft van de fractie schijnt tegen de coalitie met de P.v.d.A. te zijn. In hoeverre heeft de fractie zich tevoren moreel gebonden tot medewerking? En hoever gaat haar vrijheid van handelen? Is het mogelijk, gesteld dat hij dit zou willen, dat Rool vink en de zijnen idit kabinet gaan be strijden? De binding zal wel zo zijn, dat dit bezwaarlijk zal gaan. Bovendien moet men Roolvink beslist niet zien als een rechts-sociaal man. Daarvoor is hij teveel vakbondsfiguur. Als staatssecre taris heeft hij wel de kans gehad de dingen ook van regeringskant te bezien, maar dit zegt niet zoveel, want de heren Veldkamp en Suurhoff hebben dit als minister ook gedaan en nochtans blijven ze ultra.-links. We moeten Roolvink dan ook niet zien als een exponent van de VOOR BETER f^ nuaü de MmDELHflRNIS-TEL:Z328 (Foto Max Koot) Vrijdag 30 april is de verjaardag van onze geliefde Vorstin Koningin Juliana, die in het gehele land feestelijk wordt gevierd. Spare God de Heere H.K.H. lang, lang, lang voor het vorstelijk gezin en voor ons gehele Nederlandse Volk. Elders in ons blad leze men het artikel ter gelegenheid van de koninklijke jaardag geschreven. Dealer voor Dordrecht, Brielle eri omgeving Aib. Cuypsingel 296, Dordrecht, tej: 22044, Subdealer Rotterdam tel. 010-275802 Speciaal in het opmaxen van B. T. d. VEER Telefoon 2682 WestdQk 36 MIDDELHARNIS „verontrusten" in de partij. Hij; komt slechts in zoverre in hun lijn, dat ook hij tegen samenwerking met de P.v.d.A. is. Maar in elk geval is het wel een vreemde situatie, dat straks de fractie leider van de A.R.P. tegenstander van de regeringscombinatie, deze eigenlijk zal moeten verdedigen tegen de opposi tie van V.V.D. en C.H.U. De vraag is, hoe de partij zelf hierop zal reageren. Evenals de fractie is ook zij sterk verdeeld. De kopstukken schij nen vastbesloten sociaal naar links te blijven sturen. Duizenden geestverwan ten komen echter hierdoor meer en meer in een dwangpositie. Wanneer straks blijkt dat ook Roolvink namens zijn fraktie het regeringsbeleid volledig steunt hij is na zijn benoeming tot voorzitter al terug gaan krabbelen dan zullen velen weer een illusie ar mer zijn. En het resultaat: steeds ver dere aftakeling van de partij. De par tijleiding zal wel pogen de fractie in het gareel te krijgen en dat lukt wellicht ook, want nergens heerst groter dica- tuur dan in politieke partijen. Ondanks alle hulde, die men brengt aan de de mocratie heeft het gewone partijlid niets in te brengen. We geloven dus vooralsnog niet aan een A.R. tijdbom onder het kabinet-Cals, al zouden we de explosie daarvan met vreugde be groeten. Van zaterdag 1 mei v.m. 12 uur t.m. m,aandag 3 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sammelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. DirfcslaTMi-Herfcingen-MelissaTi.t; Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oost-Flafcfcee; Dienst heeft dokter Voogd, telefoon 01874-259, Oude Tonge en dokter Bon man, tel. 01871-269, Stad aan 't Haring vliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Terlouw, tel. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 2 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemseer, St. Phi- lipsland en Oud Vossemeer dienst dok ter Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, St. Phi- lipsland.' Den Haag, 26-4. Op Koninginnedagen Bevrijdingsdag zal de P.T.T.-dienst worden uitgevoerd als op zondagen. Op zaterdag 1 mei zullen ook pakjes en aangetekende stukken worden be steld. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 29/30 april. 30 april/l mei, 4/5 en 5/6 mei. In de vroege ochtend van zaterdag 1 mei en van donderdag 6 mei zullen ex tra vervoersmaatregelen worden ge troffen. .In het bijzonder voor de week waar in Koninginnedag valt, geldt dat stuk ken die voor bet weekeinde op bun be stemming moeten zijn, extra-vroegtijdig ter post worden bezorgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1