EIIMIDEn-niEUWS Paasdrukte op Grevelingendani Goede bestuursleden voor scholen steeds moeilijker te vinden folklore Weer tuinwedstrijd te Stellendam Meitelling 1965 automobielen Plaatselijk nieuws BEDFORD Ruim de helft van de Belgen beeft een eigen woning Nieuws uit Zeeland Land- en Tuinbouw Jeugd van Stellendam straks naar de speeltuin 3e blad Vrijdag 23 aprU 1965 No. 3381 BUITENLAND A. V. d. Vliet ZusterC.de Jong neemt afscheid als wifkverpleegster Plastic Muur- en Plafondverf Ettense Veemarkt Herdenking bevrijding te Stellendam en TAAL 2 Garage Knöps Onderzoek stads tuinen neemt toe Viel/nam Week in week uit blijft de Vietname se crisis de buitenlandse politiek be heersen. We maakten vorige maal reeds melding van het aanbod van president Johnson om 'besprekingen te beginnen zonder voorwaarden vooraf, en van de afwijzing van dat voorstel door Ohina en Noord-Vietnam. De regering in Ha noi, de hoofdstad van Noord-Vietnam, heeft daartegenover, aangegeven op ivelke m.anier de kwestie naar haar in zicht het best kan worden opgelost. Het Icomt hierop neer, dat de akkoorden van Génève van 1954 als basis voor verde re onderhandelingen moeten worden gebruikt. Volgens deze akkoorden die nen de Amerikanen zich terug te trek ken uit Vietnam en hun aanvallen op doelen in het noorden te beëindigen. De Verenigde Staten hebben deze zienswijze verworpen, maar waarne mers achten het niet mogelijk dat ze te zijner tijd bepaalde voorstellen toch zouden overnemen. Het wordt als een hoopgevend teken opgevat, dat de re actie van Noord-Vietnam niet louter negatief was, meer dat Hanoi tevens een bijdrage tot een mogelijke oplos sing heeft gegeven. De Franse regering heeft laten we ten dat de Amerikanen er goed aan zouden doen, inplaats van met de re gering in Hanoi, maar te gaan onder handelen met de Victoung, het zoge naamde bevrijdingsfront. De Gaulle zelf wilde indertijd niets te maken heb ben met de organisatie van de opstand in Algerije, alleen met de strijders. Pre sident Johnson denkt daar anders over. Hij heeft geantwoord dat Hanoi niet hetzelfde is als de Vietcong. Weliswaar strijden beide voor dezelfde doelstellin gen, maar de Vietcong doet dat meer op eigen initiatief. Het nationale bevrij dingsfront is in 1960 opgericht als een soort verzetsgroep tegen het toenma lige bewind van de familie Diem, maar de huidige regering in Hanoi is altijd wat huiverig geweest dat deze bewe ging in het zuiden haar uit de hand zou lopen. Het is dan ook volkomen juist dat president Jonhson niet met ongeor ganiseerde opstandelingen, maar alleen met de regering wil onderhandelen. Voorts heeft president Jonhson een uitvoerig onderhoud gehad met premier Wilson van Engeland, waarbij onder meer gesproken werd over een even tuele conferentie over Cambodja en La os. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, had een dergelijke conferentie voorgesteld, daarin gesteund door de Sowj et-Unie, en Johnson en Wilson zouden nu geneigd zijn, dat voorstel in principe te willen aanvaar den. Alleen zou er een grondige voor bereiding aan vooraf moeten gaan, op dat de conferentie niet van tevoren tot mislukken gedoemd zal zijn. Misschien zou uit deze onderhandelingen ook een regeling voor de kwestie-Vietnam voort komen, zo hopen de Amerikaanse pre sident en de Britse regeringsleider. Van Russische zijde is bekend ge maakt, dat de Sowjet-Unie overweegt, vrijwilligers naar Vietnam te zenden, voor het geval Amerika van plan is, „z'n agressie te intensiveren." Over vrede wil Rusland in geen ger val praten, zolang Amerika doorgaat met bombardementen in Noord-Viet nam. President Jonhson en de ministers Rusk en Mlc Namara hebben onomwon den verklaard dat Amerika de bom bardementen niet zal staken. Het aan bod om te onderhandelen blijft van kracht, maar Amerika zal met niets anders genoegen nemen dan met volle dige onafhankelijkheid van Zuid-Viet- nam. Zo is er dus in de standpunten van Rusland en Amerika geen enkele wij ziging gekomen. De aanvallen op doe-, len in het noorden gaan onverminderd voort, ook nadat de Verenigde Staten vorige week zware bombardementen hadden uitgevoerd op een denbeeldige 'basis voor luchtdoelraketten! Hoe lan ger hoe meer gaat het erop lijken dat deze strijd een doelloze en vruchteloze strijd wordt. En er is geen kijk op, dat op korte termijn aan deze strijd een einde komt, integendeel, er is meer kans dat de oorlog zich uitbreidt en nog in kracht zal toenemen. De Paasdagen hebben een groot aan tal auto's naar Flakkee en Schouwen- Duiveland gebracht als nooit te voren. Natuurlijk werd zaterdag en zondag in vloed ondervonden van het slechte weer maar toen maandagmiddag het weer beter werd, kon men op de Grevelin- gendam kennis maken met een ver keersdrukte zoals tot heden onbekend was. Een onafzienbare fille reed van 2 tot 5 uur het eiland binnen terwijl om 4 uur ook de stroom terug begon. Zeker mag wel worden aangenomen dat gedurende de Paasdagen 20.000 au to's de dam zijn gepasseerd. Maar ook op het veer Zijpe Anna Jacobapolder was het nog behoorlijk druk en werd zondag en maandag met 2 boten geva ren. Maandagmiddag kwamen hier nog wachttijden van 1% uur voor, al verliep de afvoer zeer vlot. Tot ernstige ongelukken is het geluk kig op deze route niet gekomen. Alleen de heer P. Brouwers uit Den Haag kwam vrijdagavond bij een in haal manoeuvre nabij Bruinisse in moeilijkheden. Hij werd dicht bij de ro tonde bij de Oude Dijk, door een tegen ligger geraakt, schoot door de midden berm en kwam in de langs de weg lig gende diepe sloot terecht. Zelf bekwam hij slechts een paar schrammen, maar zijn auto, een nieuwe N.S.U. bekwam ernstige schade. Zondag kwamen enkele botsingen voor die zich beperkten tot blikschade. Voor nieuwe en goede gebruikte onder volle garantie. OABAGEBEDRIJF Jnllanaweg 78 Telefoon <01877) 7 64 Meliia&ni De verzorging van onze vruchtbomen De aanplant van vruchtbomen en bessen is ook in dit seizoen weer uit gebreid. Op een belangrijk onderdeel bij de aanplant van vruchtbomen en bessen willen wij hier nog eens wijzen n.l. op het plaatsen van de steunpalen en het vastzetten van de bomen. In de moderne fruitteelt wordt hier voor veel draad gebruikt, de teelt van alle fruit, vooral appels aan draad on dergaat thans een grote uitbreiding. Aan het gebruik van draad willen wij thans vooral aandacht vragen. Vroeger gebruikte men hiervoor gegalvaniseerd draad, maar dat is sterk aan roest on derhevig. Dit ligt trouwens voor de hand nu steeds meer chemische midde len ter bestrijding van diverse plagen in de fruitteelt worden gebruikt, wel ke het roesten van draad nog meer in de hand werkt. Zelfs het moderne plas- ticdraad is niet afdoende. Hierin is nu grote verandering gekomen door het gebruik van de Synthetische spandraad op basis van Acryliek. Deze synthetische draad is onver woestbaar, is zelfs bestemd tegen sproei stoffen en elk klimaat De eigenschappen als soepelheid maakt deze draad tot een ideale vin ding. Door gebruik te maken van deze draad kan men thans voorkomen dat verwondingen van toast ontstaan, waar door schimmel kan binnendringen. De toepassing van deze synthetische grondstof is veelzijdig, niet alleen als spandraad, maar vooral ook als bind- band biedt deze vinding vele mogelijk heden. Voor de moderne fruitteelt waar zeer veel draad wordt gebruikt zal deze nieuwe vinding dan ook alleen maar voordeel betekenen. De waarnemend voorzitter van de Schoolraad voor scholen met den Bij bel, dr. B. Rietveld uit Den Haag, heeft de indruk dat volk en school uit elkaar drijven, lazen we in een verslag in de Nieuwe Rotterd. Courant. Steeds moei lijker wordt het om bruikbare bestuurs leden voor scholen te vinden. De reden is niet te vinden in de mentaliteit van de Nederlander, want hij vergadert veel en graag. Dr. Rietveld meent dat de specialisatie ook tengevolge heeft dat 06 figuur van een bestuur dat niet des- ^ndig is, over een organisatie die door deskundigen wordt gevormd, een hoe langer hoe onbehaaglijker gevoel geeft. Op de deze week te Utrecht gehouden algemene vergadering van de School raad voor scholen met den Bijbel zei dr. Rietveld onder meer dat het in eenvoudigere houding nog wel moge- iiJK was met de onderwijzer mee te le- \'en bij de beoordeling van een nieuwe methode en de keuze van leermiddelen. «J de steeds verder gaande ontwikke- ™g en specialisering van de deskun digheid zal een niet deskundig be stuurslid zich evenwel steeds meer ge- nouden voelen tot luisteren en volgen, waarbij het verantwoordelijkheidsbesef wel eens in de knoei kan komen, aldus dr. Rietveld. Voor het-onderwijs heeft men een di ploma didactiek nodig en voor de op voeding een diploma psychologie. De Bestuurder van de school bezit geen van oeide. Vroeger kwam hij een heel eind met zijn gezond verstand, maar de rondborstige nuohterling, die het vroe ger winnen kon, maakt zich volgens dr. Rietveld nu belachelijk. MIELISSANT Donderdag 29 april aanstaande zal zuster C. de Jong afscheid nemen als wijkverpleegster van Melissant wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Zij heeft de bevolking van Melissant dan gedurende ruim 22. ja ren gediend als wijkverpleegster. Een comité uit de burgerij, gevormd door de dameskrans van „Het Groene Kruis" heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een gezellige avond Een ieder wordt dan in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van de zus ter. Die avond zal gehouden worden in de grote zaal van het verenigings gebouw „Melishof" op donderdag 29 april 1965 vanaf 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Kerkdienst. Dinsdag 27 april 1965 's avonds om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Afscheid ds. Netjes. Zondag 25 apr. hoopt ds. W. Netjes predikant van de Geref. Kerk alhier te 2 uur afscheid te nemen van zijn Melissantse gemeente. SOMIVÜELSDIJK Middenstandsvereniging organiseert etalage-letterwedstrijd De Kon. Ned. Middenstandsbond afd. Sommelsdijk, organiseert van donder dag 22 april tot en met zaterdag 1 mei een etalage-letterwedstrijd. Er zijn mooie prijzen te winnen o.a. waarde bonnen van f 75,—, f 35,f 25,enz. Iedereen kan geheel gratis zonder ver plichting hieraan meedoen. Invulfor- mulieren zijn hiervoor verkrijgbaar bij de deelnemende winkeliers, herkenbaar aan een oranje raambUjet. In de etala ge van de deelnemende winkeliers zijn één of meerdere letters goed zichtbaar opgesteld, deze letters vormen te sa men een slagzin. De formulieren kan men t.m. maandag 3 mei inleveren bij de fa. J. W. Mastenbroek, Enkele Ring no. 11 te Sonmielsdijk. De uitslag van de wedstrijd wordt bekend gemaakt op de avond van het bevrijdingsfeest, 5 mei 1965 te Sommelsdijk. STELLENDAM Afscheid ds. H. J. Smit. Op zondag 27 juni a.s. hoopt ds. H. J. Smit afscheid te nemen van zijn gemeente, die hij bij na acht jaar heeft gediend. Op zondag 4 juli a.s. hoopt hij zich te verbinden aan de Herv. Gemeente van Oud-Al- blas, na bevestigd te zijn door ds. L. Roetman van Gouda. Afscheid ds. Netjes. De Geref. predi kant ds. W. Netjes, hoopt zondag te vier uur afscheid te nemen van zijn ge meente. Na de dienst is er gelegenheid ds. en mevr. Netjes de hand te drukken. Voor genodigden wordt in het Vereni gingsgebouw een kopje koffie gepresen teerd. OUDDORP Schietvereen. Raak de Roos. Uitslag serie. Geweer: 1. E. de Jong 217 pnt. 2, Kr. Hameeteman216pnt. 3. D. v. d. Bok 207 pnt. Bouwvakarbeiders. Vanaf 24 t.m. 30 april kunt u plm. 40 dagzegels inleveren bij uw P.V. dhr. Joh. Hameeteman Oos terweg 41. Vitloting Obligatielening. Burge meester en wethouders van Ouddorp ZH maken bekend, dat per 1 mei 1965 van de 4% "/o obligatielening 1957 de volgende 12 obligaties zijn uitgeloot nrs: 24, 26, 27, 29, 137, 144, 167, 179, 283, 307, 337 en 338. De betaling van de uitgelote obligaties zal tegen overgif te van de stukken met alle daarbij behorende niet verschenen rentecoupons plaats vinden op 3 mei 1965 van 9 tot 12 uur ten kan tore van de gemeente-ontvanger. De verschenen rentecoupons kunnen even eens op die datum en die uren ter ver zilvering worden aangeboden. Verzilvering vakantiebonnen Bouw vakken. Voor de komende feestdagen kunt U 40 dagzegels verzilveren van zaterdag 24 t.m. woensdaig 28 april bij de P.V. penningmeester Ned. Chr. Bond J. L. Meijer, Oosterweg 63 alhier. per pak 1,20. VerfroHers 1,75 Verf- en witkwasten. WED. J. KtJRVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP OUDE TONGE Kerkdienst. Dinsdag 27 april hoopt ds. G. Mouw voor te gaan in de Dienst des Woords in de Ger. Gem. des nam. 7 uur. OOLTGENSPLAAT Bromfietscursus: 13 geslaagden Uitgaande van de afdeling Ooltgens- plaat van het Verbond voor Veilig Ver keer heeft de opperwachtmeester van de Rijkspolitie, de heer H. Otten deze winter een bromfietscursus gegeven in café R. van Oostende. Er waren 13 deel nemers, die allen slaagden. Op een vo rige week gehouden bijeenkomst werd door de waarnemend voorzitter van ge noemde afdeling, de heer P. Kamp, aan de volgende personen het diploma uit gereikt, de heren: D. Bekema te Acht- huizen; L. A. Buscop Az;., Joh. Buur man; W. J. van Dam Wzn.; J. van Dron- gelen Jzn.; A. Hobbel Gzn.; L. Hokke Czn.; D. HoUeman; W. Korteweg Mzn.; C. H. van Oorschot (Achthuizen); P. Troost Dzn.; B. de Vos Jzn. en W. de Vos Jzn., allen te Ooltgensplaat. De cursus was nuttig en aangenaam. Laatste iepenbomen gerooid. De laat ste groep oude iepenbomen van het eiland Flakkee is verdwenen. Vorige week zijn aan de Oudedijk te Ooltgens plaat 29 kolossale iepen met de grond gelijk gemaakt. Zij waren de laatsten van een groot aantal dat eens de Oude dijk, de Oudelandsedijk en de Gala- theesedijk hebben gesierd. In 1896 zijn deze bomen gepland. Zij kwamen in de plaats voor een groep bomen, welke door de klompennaker, de heer A. Mans te Herktngen (grootvader van de heer A. Mans te Ooltgensplaat) van 1887 tot 1890 werden gerooid. Van deze bomen werden toen klompen gemaakt. De nu gerooide 29 bomen zijn bestemd voor fineerwerk. De Ambachtsheerlijkheid Sint Adolfsland, eigenaar de heer C. Goekoop, heeft ze verkocht aan de fir ma Christiaanse te Haarlem. De Oude dijk is met het verdwijnen van deze iepen erg „kaal" geworden. Op de veemarkt van woensdag 21 april 1965 werden aangevoerd 140 run deren, 24 stuks kleinvee. Het aanbod van runderen was min der, de handel zeer levendig en de prij zen oplopend. Het aanbod van slachtvee was ruim, de handel vlug en goed prijshoudend. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900— 1250; guste koeien 700950; kalfvaarzen 850—1150; pinken 450—650; graskalve- ren 300—500; biggen 50—65; lopers 70— 90; paarden 800—1000; vette koeien 3.60 —3.90 per kilo geslacht. De laatstgehouden jaarvergadering van de Speeltuinvereen. „Onze Jeugd" heeft het bestuur zeer teleurgesteld, omdat hiervoor zo weinig belangstel ling bestond, temeer daar de vereniging 156 leden telt. Dit heeft het bestuur echter niet ontmoedigd, integendeel, want het streeft juist naar de dag waar op de speeltuin kan worden geopend, 'hoewel dit nog wel enige maanden zal duren. De acties die zijn gehouden, hebtoen een goed resultaat opgeleverd en het gemeentebestuur heeft zich eveneens niet onbetugid gelaten. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de speeltuin volledig kan worden ingericht. De volgende speelwerktuigen worden in de speeltuin aangetroffen: 1 zand bak, 2 looptrommels, klimklauterstel- ling, 4 wippen, kleuter-familie-schom- mel, klimtoren, klimboog, kUmladder, glijbaan, 1 stel korfbalpalen, draaischijf, familleschommel voor grotere kinde ren, wipplank, bouwkist voor de klei nere jeugd, klimhuis, rolschaatsen, jeep en een opberghok. De speeltuin biedt de jeugd een mooie sortering speelmateriaal, evenals een prachtig terrein, zodat de jeugd daar van een dankbaar gebruik zal kunnen maken. Het programma luidt als volgt: Op 4 mei een gezamenlijke kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Op 5 mei een aubade en kinderspe len. De burgemeester hoopt des morgens zelf op Stellendam aanwezig te zijn om een kort woord tot de bevolking te spre ken. Voorts zullen er des middags nog verschillende wedstrijden worden ge houden, waarvan volledige programma's worden uitgereikt. Het geheel belooft ongetwijfeld een gezellige dag te worden, waarop ieder een iets geboden zal worden. (Vervolg van het artikel no. 126 2e serie) Dan kiTjgt Jan een jae met knopen, een nette sjako, een ransel en een kapotjas om in dienst te gaan als ramplasant voor de zoon van zijn baas. Hier is het lied van de schuin-tamboers. Drie schuintamboers, die kwamen uit de oorlog (2 keer) Van rom-bom-bom, wat maal ik erom, Die kwamen uit de oorlog. De volgende coupletten hadden deze re gels: Een van de drie zag een aardig meisje. Zeg meisjelief, mag ik met jou verkeren? Dat moet je dan, maar aan mijn vader vragen. Zeg, meisjelief, zeg mij waar woont je vader? Mijn vader woont daar ginder bij de molen Zeg ouwe heer, mag ik je dochter trouwen? Zeg jongeheer, zeg mij wat is je rijkdom? Mijn rijkdom is een trommel met twee stokken Dan mag je niet met mijne dochter trouwen Zeg ouwe heer, ik heto nog wat vergeten Mijn vader is groothertog van Bretagne Mijn moeder is de koningin van Spanje Dan mag je wel met mijne dochter trouwen Eh dan maar zingen: van Rom-tK>m- bom. Van de Kermissen komt ook het lied van de schilder. Schilder, 'k wou mezelf graag zien op het doek getekend. En mijn Lijsje bovendien, vrolijk met mij sprekend. Klaas mijn oudste moet er bij en mijn dochters aan mijn zij, Trijn en Truitje beiden zijn twee knappe meiden. En dan volgen er nog een aantal cou pletten met allerlei aanwijzingen hoe de schilder te'werk moet gaan. Een tijd terug hoorde men overal zingen van 't Paard van Ome Loeks op de wij ze van „Ach du Ueber Augustin". 't Paard van Ome Loeks is dood, Loeks is door, Loeks is dood. 't Paard van Ome Loeks is dood, helemaal dood. Gisteren nog goed gezond Sloeg 't met z'n staart in 't rond, 't Paard van Ome Loeks is dood helemaal dood. Veel van dergelijke straatliederen zijn uit het cabaret afkomstig, een groot deel van de dichter-zanger Speenhoff. Ik eindig met zijn lied over de Rotter damse schutterij: Daar komt de schutterij met vaandels en met pluimen, ze lopen in de rij en kauwen op hun pruimen; Wat zijn ze in hun sas, 't is of hun neuzen krullen; ze lopen in de pas als zoete lieve knullen. Daar komen de- schutters, daar komen ze an, de mannetjes-putters van Rotterdam. O wat een geschutter, wat hebben ze een lef, dat komt van de bitter en 't plichtsbesef.. Mochten de lezers een tweede serie straatliederen wensen, dan verzoek ik hun mij de teksten te doen toekomen. P. den Eerzamen Wassenaar Enkele jaren geleden werd op initia tief van de Stichting voor Maatschap pelijk en Cultureel Belang te Stellen dam, een plaatselijke Commissie in het leven geroepen tot bevordering van tuinaanleg. Men stelde als voorwaarde dat het hier ging om eigen tuintjes of borders welke goed zichtbaar vanaf de open bare weg zijn. Met de inbreng van wat flora in verscheidenheid zouden de be huizingen en straten kunnen worden opgefleurd en zou men de aantrekke lijkheid van de woonkern kunnen op voeren. Deze Commissie (bijgestaan door en kele deskundige tuiniers en bloemen- kwekers van elders) ging bij de opzet van de plannen van de gedachte uit, dat er tweemaal per seizoen een beoor deling diende te worden gehouden. Dit in verband met de vroege bloei der bol gewassen en de latere ontwikkeling van de meer specifieke zomerplanten. Verder stelde men dat er onderscheid gemaakt moest worden o.a. in: Tuinen, geheel vakkimdig aangelegd door een tuinier of tuinarchitekt; Tuinen die wat afmetingen betrof, meer mogelijkheden hadden dan de be trekkelijk kleine tuintjes of borders; Kleine tuintjes of borders die zelf standig, dus zonder hulp van anderen, werden aangelegd en van plantenmate- riaal voorzien. Door het hanteren van verschillende beoordelingsmaatstaven en waarderings cijfers was het mogelijk dat elke goed verzorgde en met smaakaangelegde tuin in de ingedeelde klasse een redelijke kans op een prijstoekenning kon ma ken, waardoor tevens het wedstrijdka rakter behouden bleef en de kleine tui nen niet bij voorbaat al kansloos zou den behoeven te zijn. Het streven van de Commissie was er vooral op gericht tijdens de tuinbeoor- delingsperiode gelijktijdig een advies uit te brengen met betrekking tot het gebruik van geschikt plantmateriaal en een gazonindeling om daardoor wat eenheid in verscheidenheid te propage ren. Het gemeentebestuur van Stellendam dat deze vreedzame demonstratie van kunnen en uiting van liefde voor wat groeit en bloeit gaarne wilde aanmoe digen, stelde destijds een wisselbeker beschikbaar voor het behalen van het hoogste aantal punten. Na een gedwongen rustperiode wil de Commissie nogmaals proberen een aan tal deelnemers voor een tuinwedstrijd in het komende seizoen te doen in schrijven, waarbij het de bedoeling is om eventuele prijswinnaars te belonen met wat vaste plant enof iets derge lijks. Opgaven voor deelname worden gaar ne spoedig verwacht bij: K. van den Houten, Voorstraat 28, alhier. Als inleggeld zal een bedrag van f 2- per deelnemer verschuldigd zijn. De Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen voor Noord- en Zuid- Holland (voorheen Bureau van de Pro vinciale Voedselcommissaris) vestigt de aandacht van alle telplichtigen er op, dat van 3 mei t.m. 9 juni 1965 een tel ling zal worden gehouden van: a. rundvee, varkens, schapen, kip pen, eenden en paarden; b. de verbouwde akkerbouwgewas sen, fruit, boom- en bloemkweke rijgewassen, bloembollen, zaden en groenten; c. de oppervlakte grasland; d. de arbeidskrachten. De in aanmerking komende gere- gistreerden ontvangen een oproep om op zitdagen de gevraagde gegevens te verstrekken. Men wordt verzocht persoonlijk en op de aangegeven tijd te komen en het ingevulde oproepformulier mede te brengen; dit zal het oponthoud zo klein mogelijk maken. Voor een gemachtigde dient de op het oproepformulier gedrukte machtiging te worden ingevuld en ondertekend. Telplichtig zijn: 1. aUe bedrijven met 1 ha cultuur grond en meer; 2. van de bedrijven met minder dan 1 ha cultuurgrond; a. alle toedrijven, die tuinbouw voor de handel uitoefenen (boom-, en bloembollenkwekers, groente- en fruittelers, enz.); b. alle houders van: één of meer stuks rundvee; één of meer fok- zeugen en/of beren; 3 of meer! mestvarkens; 3 of meer schapen, en 51 of meer stuks pluimvee. Middelharnis - Telefoon 2043 De belangstelling voor het grondon derzoek op bemestingstoestand in stadstuinen neemt de laatste jaren re gelmatig toe. Enkele jaren geleden toen de mogelijkheid nog bij slechts weinigen bekend was werden er en kele honderden uit deze sector ontvan gen. Nu het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek langs diverse wégen meer be kendheid gegeven aan de onderzoek- mogelijkheden voor stadstuinen, plant soenen, golfbanen enz. loopt het aantal monsters dat voor onderzoek op de be mestingstoestand wordt ingezonden sterk op. Ongetwijfeld spelen hierin di verse factoren een rol. Niet in het minst zal ook het feit dat in voorjaar 1964 begonnen werd met het meezenden van een speciaal toelich tingsboekje met de uitslag van het grondonderzoek, waarin nadere aanwij zingen over belangrijke punten werden gegeven, hiertoe hebben bijgedragen. KIND VAN TWEE DAGEN KIJKT REEDS BEWUST Zeer wijd verbreid is de mening dat babies niet kunnen denken, geen voor keur hebben, geen affectie, geen be langstelling. Er bestaan echter aan-wijzingen, dat dit niet juist is. Amerikaanse onderzoe kingen hebben aangetoond, dat babies van zeUs twee dagen oud reeds een voorkeur vertonen, naar aanleiding van verschilende visu^e prikkels. Aan de babies werden op een scherm tekenin gen getoond, die zich van elkaar onder scheiden, hetzij in helderheid, hetzij in complexiteit. Men werkte met drie gra den van helderheid en met drie soorten van complexiteit. Met een film-camera werden de re flecties op het hoomvlies vastgelegd. Wat bleek? Dat de babies in elk geval een bepaalde preferentie hadden en het be-wijs leverden op verschillende prik kels adaequaat verschillend te kunnen reageren. Wat de helderheid betreft verkozen ze de middelste soort en aangaande de complexiteit prefereerden ze de minst complexe. Een ander onverwacht resultaat was dat de babies beide ogen gericht konden houden op eenzelfde punt in de ruimte en dat ze dit konden doen, ter wijl ze beide ogen bewogen. (Protestantse Gezondheidszorg) Ruim SO"/» van de woningen zijn in 'België het eigendom van hun bewoners. Dit blijkt uit de cijfers die werden be kend gemaakt door het Nationaal Insti tuut voor de Statistiek in verband met de telling van 1961. Bij de vorige tel ling, in 1957, was de verhouding slechts 39 «/o. Waar, van 1947 tot 1961, het inwoner tal met 7,9 */o toenam, steeg het aantal particuliere, bezette woningen slechts met 7,1 Vo tot iets boven 3 miljoen. Er valt echter een aanzienlijke verbetering waar te nemen in de huisvestingsvoor- waarden. Zo bedraagt het aantal ver trekken (met uitzondering van de gan gen, badkamers, garages, enz.) 14,4 mil joen, of 33 "/o meer dan in 1947, waar door het gemiddelde per woning van 3,86 vertrekken tot 4,79 verhoogde. Het aandeel van de woningen met badkamer is meer dan verdrievoudigd, terwijl de centrale verwarming in 1961 in 11 "/o van de woningen was geïnstal leerd, tegen amper 5 */o in 1947. Uit de statistiek blijkt verder dat 34 "/o van de woningen slechts een gedeelte van een huis vormen. Dit cijfer omvat zowel de verbouwde huizen als de flat gebouwen. In circa 90 "/o van de woningen stookt men steenkool voor de verwarming. Voor de keuken daarentegen wordt steenkool slechts in 36 "/o van de wo ningen gebruikt; de rest valt uiteen in stadsgas (35%), butaangas (24 "/o) en electriciteit (3 "/o). THOLEN Emmabloemcollecte. De te Tholen gehouden collecte voor de Emmabloem heeft f 346,22 opgebracht. Veilig Verkeer. Bij de gehouden exa men van de afd. Tholen van het Ver bond voor Veilig Verkeer behaalden de volgende cin-sisten het diploma Vei lig Verkeer: S. J. Beukelaar, Mevr. H. Blaas-Wesdorp; W. Com&lisse, J. van Dalen, mevr. W. J. van Dalen-van Luijk mevr. J. P. Deurloo-van der Velde (met lof), M. van Duivendijk, D. van Duiven- dijk, merv. C. A. van Droffelaar-Kos- ten, A. Geuze, A. C. Gorlee, J. de Jon ge, A. J. Roggeland, mej. C. H. Smits (met lof), E. D. van der Velde en J. J.- van der Zande. ST. ANNALAND Been gebroken. De 78-jarige Jb. Sla ger uit de Voorstraat te St. Annaland kwam tijdens het melken zodanig on der een koe terecht, dat hij een been breuk opliep en op dokters ad-vies naar het Algemeen Burger Gasthuis in Ber gen op Zoom vervoerd moest worden, waar zijn been gezet werd. Extra collecte op zondag 25 april a.s. In de Ned. Herv. Kerk te St. Annalanu zal D.V. op zondag 25 april a.s. een ex tra collecte gehouden worden, echter niet zoals aangegeven werd voor het sohulddelgingsfonds, maar voor het zie kenfonds, zoals dat op de laatste zon dag van de maand gebruikelijk is. Extra kerkdienst. Voor de Geref. Ge meente van St. Annaland hoopt D.V. op donderdag 29 april a.s. des avonds om half acht voor te gaan in de Dienst des Woords ds. D. Hakkenberg te Dordrecht. POORTVLIET Rheuma-collecte. De te Poortvliet gehouden collecte voor de rheumabe- strijding heeft f 484,75 opgebracht. BRUINISSE Gratis tentoonstelling oorlogsdocu mentatie. Nu het dezer dagen 20 jaar geleden is dat de oorlog eindigde en vele plaatsen tentoonstellingen organiseren om dit feit te herdenken heeft ook Brui nisse zijn tentoonstelling. Vorig jaar aug. reeds vestigden -wij de aandacht er op hoe de heer H. Kok, die zelf die tijd als schooljongen mee maakte, er in ge slaagd was een dergelijke verzameling oorlogsdocumentatie aan te leggen, dat hij genoodzaakt was daarvoor een huis je te huren omdat zijn eigen woning de verzameling niet meer kon bevatten. Sedert het vorig jaar is de collectie nog aanmerkelijk gegroeid en de heer Kok stelt zijn collectie gratis ter bezichtiging op iedere zaterdagmiddag van 24 april tot en met 22 mei van 2 tot 4 uur. In de verzameling van dhr. Kok is letterlijk van alles te vinden, wat aan de tijd 1940 -45 herinnert. Laat vooral jongeren niet verzuimen deze tentoonstelling te be zoeken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9