I Vereniging RIeingrundbezit Herkingen iiestaat veertig iaar Orgeiconcert op Koninginnedag te Middeiiiarnis KitideAAa-e^e Het Testament van de boedel van Pieter Bigge te Ooitgenspiaat Plaatselijk nieuws Alle verzekeringen Tippelaars Pachtprijs lager dan bij de oprichting Nico V. d. Hooven en Arie J. Keijzer zullen improviseren XXXXXXXXXX X X X X X X X X •njmen J. Keuvelaar X Wi mei Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 april 1965 Vrijdag 23 Het was 22 april 40 jaar geleden, dat te Herkingen door een aantal personen stappen werden ondernomen om te ko men tot oprichting van een vereniging, zoals bedoeld en omschreven in de Land arbeiderswet 1918. Men had hiervoor een vergadering uitgeschreven welke door veel personen werd bezocht, en waaruit bleek dat er inderdaad behoef te was aan land bij de landarbeiders. Deze vergadering werd gepresideerd door wijlen Joh. KaUe. Na afloop gaven 77 personen zich op als lid, zodat de vereniging een feit werd. Óoedkeuring op de statuten werd al spoedig aangevraagd en ook verkre gen. Als eerste bestuursleden werden ge kozen de heren: J. W. v. Houdt; Abr. Munters; M. de Geus, M. Breur, iE. Slis: Joh. Kalle en A. v. d. VeMe. Als voorzitter werd benoemd M. de Geus, als secr.-penningmeester Joh. Kalle. In het begin van 1926 werden po gingen in het werk gesteld, het gesteTde doel der vereniging te bereiken n.l. grond aan te kopen voor de leden. Deze eerste pogingen faalden helaas, maar reeds in juli van hetzelfde jaar werd land aangeboden gekregen door wijlen de heer L. Wamaer. Na enkele bespre kingen werd de koop een feit. Zo kon men dan in 1927 starten met de uitgifte van 5 perceeltjes, wel heel erg in het klein, maar het begin was er. Men bleef niet stil zitten, want reeds in 1929 had men weer contact opgeno men over enkele percelen land, in ge bruik bij wijlen Gebr. Keizer, en gele gen in polder Oud Herkingen. Deze po gingen werden met succes bekroond en in 1930 konden weer 50 percelen aan de leden worden verhuurd. In totaal waren nu 55 percelen aan de leden verpacht, met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 10% ha., waarmee een bedrag was gemoeid van 42.000, Men kon echter niet slagen om te ko men tot het bouwen van plaatsjes, zo als er in vele gemeenten werden ge sticht. In de crisisjaren moesten veel pach ters afstand doen van hun perceel, daar deze de pacht niet opbrachten. AUeen zij, die wat extra inkomsten hadden of wat gelukkig hadden geboerd, konden zich handhaven. Een enkeling kon zich de luxe permiteren de vrij gekomen percelen er bij te huren, zodat sommige leden meerdere percelen in pacht kre gen. Tweemaal inundatie In 1944 ging het land der vereniging onder water. De meeste leden werden geëvacueerd. Het land heeft door deze inundatie veel geleden. Na de oorlog nam de vraag naar land weer sterk toe. De animo werd zo groot, dat men weer ging uitzien naar mogelijkheden het grondbezit te verruimen. Deze opzet mislukte echter, waarna het bestuur zich genoodzaakt zag, de enkele leden die zich tot kleine boer hadden opge werkt, de pacht op te zegen, om de landloze leden te helpen. Tijdens de ramp in 1953 verdween het land alweer onder het zoute water. Door de beide inundaties en mede i.v. met de verkeerde ligging van het land ten opzichte van de bestaande drainage werd in 1962 overgegaan tot toale ver nieuwing van de drainage. Dit werk werd door de Ned. Heide Mij. uitge voerd en uit eigen middelen gefinan cierd. Het was voor de vereniging een ader lating, daar hiermede een bedrag was gemoeid van 3.400, Als gevolg van de ramp moest men ook nog een veer laten. Wegens ver zwaring van de Oud-Herkingse zeedijk moest men een stuk grond afstaan. Dat de tijd, vooral na de ramp veel is ver anderd, wordt ook in deze vereniging gevoeld. De animo voor land is er af. Momenteel is het zo dat bij het vrijko men van een perceel land, men er mee moet gaan venten om het aan de man te krijgen. Ook blijkt het wel uit de opkomst bij de jaarvergaderingen. Door het uitno digen van sprekers, die door landarbei ders aktuele onderwerpen behandelen, door het vertonen van dia's of fihns tracht men de leden te trekken, maar alles zonder resultaat. Van de thans 70 leden tellende vereniging komen er niet meer dan 15 of bij een goede opkomst 20 ter vergadering. Dit is ook de reden dat het bestuur gemeend heeft geen aandacht te moeten besteden aan dit jubileum. Pacbtprgs lager dan in 1927 Het is msischien interessant te verne men, dat bij de eerste uitgifte van land de pachtprijs was gesteld op 50,per perceel, en dat die thans ongeveer 47,bedraagt, waarin dan nog een be drag zit van 10,voor het vormen van een reserve die door het uitvoeren van de nieuwe drainage was opgemaakt. De werkelijke pachtprijs ligt dus nu op 37,De hoofdoorzaak hiervan is dat de annuïteit die eerst op 30 jaar was gesteld, later werd uitgesmeerd over 75 jaar. Dat de contributie de eerste jaren 40 cent bedroeg en nu 2,50. Dat het aan tal leden thans 70 bedraagt, waarvan er slechts 20 in de landbouw werkzaam zijn. Dat de bij de oprichting benoemde voorzitter M. de Geus, gedurende 32 jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. Dat de variatie in de door de leden verbouwde gewassen groot is. Was in de eerste jaren de uienteelt hoofdzaak, thans zijn het voornamelijk de bloemzaden die een hoofdrol spelen. Vele leden zijn goed geweest met hun perceel, maar ook velen die het niet meezat. Een feit is echter dat de zoveel om streden Landarbeiderswet zijn nut heeft afgeworpen en dit nog doet. Vooral veel bejaarden zoeken nog hun vertier in hun perceeltje. Het huidige bestuur is als volgt sa mengesteld: Voorzitter T. Kalle; secr.- penn. J. Struijk; leden M. Melissant Joh.z.; Chr. Huizer Hz.; P. v. Wezel; Jac. Bestman; J. Looij. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op Koninginnedag 30 april a.s. in de Ned. Herv. kerk te Middelhamis een orgelconcert worden gegeven. Het co mité „Orgelconcerten Goeree en Over- flakkee" heeft voor deze orgeltaespeling twee bekende organisten uitgenodigd n.l. Nico V. d. Hooven, organist van de „Goede Vrijdagkerk" te 's-Gravenhage en Arie J. Keijzer uit Middelhamis. Nico V. d. Hooven werd in 1962 winnaar van het Nationaal Orgel-improvisatie concours te Bolsward, en was in 1963 deelnemer aan het Intematioaal orgel improvisatieconcours te Haarlem. Arie J. Keijzer won in 1963 en 1964 resp. de bovengenoemde concoursen te Bolsward en Haarlem. Hij hoopt dit jaar deze prijs te Haarlem weer te verde digen. Door de beide organisten is een pro gramma samengesteld met orgelmuziek van verschilende componisten. Naast deze orgelwerken zullen de concertge vers elkaar een thema opgeven, waar voor door hun een improvisatie zal wor den gegeven. Tevens zal tijdens dit orgelconcert het orgel weer te beluisteren zijn na een grote ingrijpende restauratie, die onge veer een half jaar in beslag heeft geno men. Deze belangrijke restauratie werd uit gevoerd door de firma Ernst Leeflang, orgelmaker te Apeldoorn. De aanvang van dit buitengewoon or gelconcert is gesteld op 7.30 uur n.m. Programma's a 0,75 zijn aan de kerk vóór het concert verkrijgbaar. Voor de orgelliefhebbers belooft het een interessant „orgeluur" te worden. Houdt dus op Koninginnedag dit orgel concert te Middelhamis vrij om te ge nieten van het orgelspel van twee be faamde jonge organisten. Hypotlieken op huizen en landerüen tot 90»/». Financiering van uw auto, motor, machines etc. Vlugge discrete behandeling. JOH. KNAPE - Tel. 231 - Ouddorp MIDDELHARNIS E.H.B.O.-wedstrijd. De afd. Middel- hamis-Sommelsdijk van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. houdt op 24 april a.s. in de R.H.B.S. Burgem. Mijslaan 5 te Mid delhamis zijn vriendschappelijke wed strijd in eerste hulpverlening aan on- gevalsslachtoffers. Hieraan werken me de E.H.B.O. ploegen uit Ooltgensplaat, Ouddorp, Dirksland en Middelhamis- Sommelsdijk. De jury zal bestaan uit de instructeurs de heer C. Verkerk en de dames Verkerk en van Putten uit Dor drecht, alles onder supervisie van de artsen-docenten. Voor deze wedstrijd zijn verschillende prijzen beschikbaar gesteld voor de winnende ploegen en hun leiders, o.a. is de wisselbeker be schikbaar gesteld door het Gecombi neerd van Weel en Bethesda ziekenhuis te Dirksland en een leidersprijs door de firma J. Keuvelaar en door de afd. Mid- delhamis-Sommelsdijk. Een ieder die enige interesse heeft voor dit werk ra den wij aan die middag vrij te houden voor het bijwonen van deze wedstrijd, die aanvangt om 2.30 uur. U bent allen hartelijk welkom, en de toegang is gra tis. SOMMELSDIJK Voorjaarsmarkt. De marktmeester van Sommelsdijk maakt bekend dat in deze gemeente op 28 april 1965 de voor- jaarsmarkt zal worden gehouden. OOLTGENSPLAAT Bevestiging en intrede. De oud-Pla- tenaar, ds. A. J. Overbeeke, hervormd predikant te Gemert (N. Br.) is voorne mens zondag 25 april a.s. afscheid te nemen van zijn eerste gemeente en zon dag 2 mei d.a.v. intrede te doen te Overdinkel (Ov.) Inenting DTP. De inenting (herha ling) voor DTP, voor kinderen geboren in 1953 zal te Achthuizen plaats vinden in het Wit Gele Kruisgebouw op don derdag 29 april a.s. van 3.30 tot 4 uur nam. te Ooltgensplaat in het Groene Kruisgebouw op donderdag 13 mei a.s. van 3.00 tot 3.30 uur nam. KoUekte „Het Hoogeland". Heden vrijdagavond en zaterdag zaj er een huis-aan-huis-koUekte gehouden wor den voor de Stichting „Het Hoogeland", voor haar verzorgings- opvoedings- en reklasseringswerk. Honderden personen van alle gezindte worden door deze Stichting verpleegd in de 5 inrichtingen en 4 tehuizen. Deze kollekte, voor dit mooie christelijke, maatschappelijke en sociale werk, bevelen wij hartelijk bij U aan. Ongeregeld werk voor veerdienst. Voor en tijdens de paasdagen heeft de veerdienst Ooltgensplaat (Sluishaven) - Dintelsas het ongeregeld druk gehad. Zaterdag was het aanbod beneden de verwachting. De beide veerboten had den dikwijls maar een gering aantal wagens over te zetten. Maandag (2e Paasdag) was het in de morgenuren ook niet druk. 's Middags kwam er veel werk en bleven veel wagens staan. Overigens had men niet veel tijd om te wachten. De wagens die bij Zijpe niet direltt over konden gingen via de Gre- velingendam naar de Sluishaven en om.gekeerd ging men van de Sluishaven naar Zijpe. Had men op beide plaatsen pech, dap koos men de veilige weg en verliet men via de Haringvlietbrug de eilanden. Extra diensten heeft men tussen Sluishaven en Dintelsas niet ge varen. Wagens die met de laatste dienst van 7.30 uur niet meer mee konden, vertrokken van de havens en gingen via de brug huns weegs. „Advendo" gaf avond voor bejaarden De Gemengde Zangvereniging „Adven do" gaf vorige week een avond voor de bejaarden in het vereen, gebouw „'t Gen trum" te Ooltgensplaat. Medewerking werd tevens verleend door het Platte- landskoortje en de Oudercommissie van de O.L. School. Ongeveer 70 bejaarden hadden aan de uitnodiging gevolg ge geven. „Advendo" zong deze avond in stijl, zware nummers werden achterwe ge gelaten. Voor „Het Slavenkoor" werd vooral uitbundig geapplaudiseerd. Door het Plattelandskoortje werd ook veel goeds gebracht, terwijl men zeer genoot yan een stukje dat door de oudercommissie en andere medewer kenden ten tonele werd gebracht. Het bestuur van „Advendo" had de leiding, terwijl de zang onder leiding stond van de dirigent, de heer J. van den Heuvel. Er werd twee keer gepauzeerd waar in een rijke tractatie volgde van koffie en gebak. De heren loregen hun sigaar tje. Een en ander werd door leden van „Advendo" spontaan verzorgd. Men hoopt in de toekomst op een volgende avond. De opkomst was nu buiten ver wachting goed. Handwerk met eerste prijs bekroond Op een door de Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zuid-Holland, uitge schreven handwerk-wedstrijd te Rotter dam behaalde mevr. L. T. Ras-Marcus, alhier, de eerste prijs met haar werk stuk „Schilderen met lapjes", groot 1% meter lang en 1 meter breed, voorstel lende een landschap waarop veel die ren voorkomen. Een en ander is op mo derne leest geschoeid en had aUe lof van de jury. Er waren zeer veel werk stukken ingezonden. De bekroonde stuldcen worden later te Utrecht op een landelijke bijeenkomst tentoongesteld. De mogelijkheid bestaat dat het werk stuk van mevr. Ras tevens naar een tentoonstelling te Dublin (Ierland) zal worden gezonden, waar tevens een con gres zal worden gehouden. Inbraak op veerboot „Prinses Bea trix". Onbevoegden hebben zich in het afgelopen weekend toegang tot de veer boot „Prinses Beatrix" verschaft, wel ke in de Sluishaven te Ooltgensplaat ligplaats had. Maandagmorgen ontdekte het personeel dat er ongeveer f 200, aan wisselgeld was ontvreemd. In wel ke nacht de inbraak heeft plaats gehad weet men niet, het kan ook op zondag gebeurd zijn daar de boot dan ook niet vaart. De politie heeft de zaak in on derzoek. De Sluishaven is wel een ope ratieterrein voor inbrekers. De afgelo pen jaren is er in het aldaar staande Wachtlokaal ook meer dan eens inge broken en zijn daarbij geld en goede-' ren ontvreemd. Programma voor 30 april, 4 en 5 mei De Oranjevereniging „Ooltgensplaat" heeft het volgende programma samen gesteld voor 30 april (Koninginnedag), 4 mei (herdenking bevrijding) en 5 mei (nationale feestdag). 30 april: 8.30 uur traktatie voor de kleuters op hun scholen; 9.30 uur auba de schoolkinderen voor het gemeente huis; 11.00 uur optocht met versierde fietsen met prijsuitreiking; 14.00 uur kinderspelen op het sportveld aan de Boomgaardpad, daarna tractatie van de schoolkinderen op de wei; 18.00 uur zeepkisten-race op de Voorstraat; 20.30 uur lampionoptocht, voorafgegaan door de muziekvereniging U.D.I. 4 mei: Interkerkelijke Herdenkings dienst in de Herv. Kerk uitgaande van de Hervormde kerk, Geref. Kerk en Geref. Gemeente, waarin voorgaan ds. A. W. Meeder en ds. P. Vermaat. Aan vang 8.15 uur nam. 5 mei: 8 uur klolduiden. Op dit mo ment wordt men verzocht de vlag uit te steken; 8.10 uur vlaghijsen door de padvinders bij gebouw „'t Centrum"; 8.30 uur opstellen voor de allegorische optocht op het Weespad. Hiervoor kan men zich opgeven bij mevr. M. L. Geerts-Quispel en de heren P. Kamp en W. A. V. d. Welle; 9.00 uur vertrek alle gorische optocht voor een rondgang door het dorp en Langstraat en Acht huizen; 12.30 uur aankomst allegorische optocht terug in het dorp. Uitreiking van prijzen op de Voorstraat; 14.30 uur volksspelen bij gebouw „'t Centrum"; 18.00 uur voetbalwedstrijd O.F.B, te gen???; 20.30 uur muzikaal programma van U.D.I. en „Advendo" op de muziek- tent. Het draaiorgel „De Waterpoort" uit Schiedam zal die dag muzikaal op luisteren. Verder wordt men verzocht op 4 mei 's avonds 6 uur de vlaggen halfstok uit te hangen. Feestverlichting wordt aangebracht Vanaf 30 april zal te Ooltgensplaat de bekende feestverlichting weer bran den vanaf het raadhuis en de toren. De verlichting van de Voorstraat zal nu in de omgeving van „'t Centrum" worden aangebracht. Op zondagen en op 4 mei zal de ver lichting niet branden. Het bestuur van de Oranjevereniging verzoekt een ieder op 30 april zijn vlag met wimpel uit te steken, op 4 mei van af 6 uur nam. de vlag halfstok uit te hangen en op 5 mei vanaf 8 uur v.m. weer uit te steken, (op 4 en 5 mei zon der wimpel). Vergadering Op maandag 26 april des avonds 8 uur zal er in Hotel Hobbel een verga dering gehouden worden, uitgaande van de Oranjevereniging, waar leden en be langstellenden zeer welkom zijn. In ver band met de feestelijkheden op 5 mei zullen op deze samenkomst belangrijke mededelingen worden gedaan. De ver enigingen hebben ook voor deze verga dering een speciale uitnodiging ontvan gen. Besto jong'ens en meisjes Deze week wordt het vierde raadsel van de maand geplaatst, maar toch is het nog geen inzenden. Er komen in april namelijk 5 raadsels. Hier volgt het vierde; APRILRAADSEL i 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 0. X 1. Wordt deze maand herdacht; 2. Op één van Paulus' zendingsreizen voer het schip van lyrus naar(Handel. 21) 3. Kleinzoon van Cham (Gen. 10)4. Se- kretaris, die Paulus hielp bij het schrij ven van de Brief aan de Romeinen (Rom. 16); 5. Meisje'dat David verzorg de in diens ouderdom (1 Kon. 1). 6. Zus ter van Tubal Kaïn (Gen.); 7. E^n Edo- miet, de machtigste onder de herders van Saul 8. Davids opperofficier (2 Sam. 20); 9. Volkrijke stad (Nahum 3); 10. Let ter. De beginletters van deze woorden vormen het woord, dat gevraagd wordt bij 1. Dit raadsel werd ingezonden door Magdia Peeman, Den Bommel. BRIEVEN Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Heb je het boekje al uitgelezen, dat je van de catechisatie kreeg? Het gaat over een geschiedenis in Abessynië, meen ik. Dat was niet leuk, dat vader ziek was op zijn verjaardag. Ben je al op de fiets naar Zeeland geweest? Annie van D. Zoetermeer. Is meneer J. ondertussen helemaal hersteld? Het heeft nogal lang geduurd, hè? Je raad sel is op tijd gekomen en zoals je ge zien hebt, is het al geplaatst. Het was 'n hele uitzoekerij voor je, zeg! Nog vrien delijk bedankt er voor. Buiten slapen valt niet mee voor de soldaten. Nu vin den wij dit in de regel erger dan die jongens hoor! Piet van K. Ouddiorp. Nee, voor schrijven zal je geen acht hebben, denk ik. Een mager zesje misschien. En hoe is het met taal uitgevallen? Dat hoor ik in 't vervolg wel. Dat was een fijne les, om naar het Havenhoofd te mogen fiet sen! Henk van R. Melissant. Over de dam zijn de kinderen nog niet uitgepraat. Het is ook een geweldige verbetering in het verkeer, hè? Is tante Mien al bij jullie geweest? En zijn jullie al in Nieu- werkerk geweest over de Grevelingen- dam? Is jouw rapport nogal meegeval len? Tineke D. Stad aan 't Haringvliet. Hebben jullie de boekjes nu ook gekre gen? Welk was het? Ik ben er wel een beetje nieuwsgierig naar. Moet ik raden hoe oud je vader is? Ik denk het omge keerde van zijn datum. Ben ik veel mis? Dat moet je volgende keer eens schrij ven, hoor! De groeten aan allen terug; ook van tante. Rien de G. Dirksland. Nu heb je meer geschreven dan de vorige keer. Ik weet nu heel wat van de familie. Dat was toen een ernstig ongeluk met die scooter Ik heb horen zeggen, dat deze dingen erg gevaarlijk zijn, maar ik weet het niet uit ervaring. Fijn, zeg, een nieuwe fiets! Ik hoop dat je hem dit jaar nodig zal hebben naar de landbouwschool. Hoe gaat het met de bijlessen? Jan de V. Vrouwenpolder. Toen je schreef zat je misschien nog wel druk in de repetities voor het rapport. Hoe was dat? Nu heb je een week kimnen uitrusten. Volgende week kun je dan weer verder met de studie als je ge zond bent. Hoe lang duurt het nog op school? Jan de B. Geldermalsen. Ja, ik weet wel wat stroppen is, tenminste als het hetzelfde is ais toen ik zo'n jongen was. Het ging toen op een lege klos met spij kertjes en dan steeds maar draadje-om slaan. Dan kreeg je een mooi koord en daar speelden we paard mee. Dat was net iets voor jou om salamanders te vangen en kikkers te zien. En ik weet zeker, dat jij die beestjes geen kwaad zal doen. Gesa K. Middelhamis. Zie je wel dat het gaat om een lange brief te krijgen? Als je maar begint; dan komt het van zelf. Hoe is het donderdag in Lisse ge weest? Ik denk, dat je het best naar je zin gehad zal hebben. Op de grote ver eniging zal je ook wel wennen, is 't niet? In het begin een beetje vreemd natuurlijk. Arie van G. Sommelsdijk. Gefelici teerd met al die jarigen in de laatste helft van april. Komt jouw meester he lemaal ui Groningen? Wat heeft hij het dan ver gezocht, maar juUie boffen er nu en dan bij. Hoe gaat het met Sjaak op de h.b.s.? Zou jij daar in 't vervolg ook naar toe moeten, als je 't mag beleven? Dat zal veel van je rap port afhangen, denk je ook niet? Rien K. Sommelsdijk. Heb je de fiets nog gekregen voor het Pasen was? Dan ben je misschien al naar de overkant geweest over de dam. Ja, jullie hebben veel vakantie gehad tot nu toe en tot de grote vakantie is het niet zo'n groot stuk meer. Mia B. Middelharnis. Ik vind ook dat je vooruit gaat met schrijven. Dat zal je op je rapport ook wel gemerkt hebben. Het is fijn. Leen, dat je zo graag naar de kleuterschool gaat. Maar van de zon dagsschool weet je niet veel meer, hè? Daar ben je nog wel wat jong voor. Nu zal de schoonmaak wel klaar zijn, denk ik. Elias G. Middelharnis. Ja, dat ene raadsel was voor jou wel wat moeilijk. Het is goed, dat je toen hulp hebt inge roepen. Dat mag best. Vind je de schoonmaak niet leuk? Het moet toch gebeuren, hoor! Ik vind je nog niet oud Je vroeg dat aan het eind van je brief. Leo K. Sommelsdijk. Was de jarige Paultje blij met de beer? Dat je men sen op de eerste april probeert te fop pen is best, maar er gebeiiren wel eens dingen, die eigenlijk afgekeurd moeten worden. Wij mogen geen mensen voor niemendal laten werken; kopen en niet betalen gaat niet op. Dat is geen grap je meer. Lenie van L. Dirksland. Ik ben blij dat het geholpen heeft bij opa. Hij heeft het wel naar zijn zin gehad in het zie- kenhuis. Als ik tenminste hoor hoeveel sigaren hij daar gerookt heeft! Is het kleedje en de muts al klaar voor de pop? En hoe galat het met de groenten in de tuin? Heleen van R. Zeist. ICind, kind, wat een verjaardagen! Maar jij bent maar goed af met dat horloge! Fijn zeg, dat jullie zo dicht bij het bos wonen. Daar kon de meisjesvisite zich wel vermaken en het is beter dan als oude vrouwtjes binnen te zitten. Ineke G. Middelhamis. Toen je schreef had je een drukke week, maar nu zal je wel heerlijk uitgerust zijn in de vakantie. Al had je niet veel te schrijven, toch kwam de brief vol. Daar weet jij wel raad mee. Is het verbouwen klaar gekomen voor Pasen? Annie van L. Dirksland. Neen, ik wist niet wat stansen was. Nu weet ik het een beetje. Om het goed te weten zou ik eens aan moeten komen bij jullie. Een paar repetities waren niet best, maar toch zal het gemiddelde nog wel een voldoende zijn geweest. Viel het mee? A ja den B. Herkingen. De brief kon niet lang worden, want het was al laat toen je er aan kon beginnen. Het schoolwerk moet vóórgaan. Leuk, dat oom en tante op dezelfde dag jarig zijn, Hoe gaat het met tante? Fijn, dat het met Lenie nog erg goed gaat in Rotter dam. Jaap V. d. B. Den Boaauel. Ik denk dat je moeder zich nu weer goed zal gevoelen. Zij zal blij zijn dat het ge beurd is. Het was de moeite waard met die stenen, zeg! Het zal wel een hele verlichting zijn, nu ze die kwijt is. Ging het in die tijd goed bij tante in Oude Tonge? Geirda N. Middelhamis. Toen je schreef was je niet erg in orde. Heeft dat nog lang geduurd? Flink, dat je toch schreef. Het raadsel over die jon gens was goed, zoals je wel zal gezien hebben. Wat woont je nichtje Carla nu ver weg! Niet zo leuk, hè? Annie den B. Herkingen. Bijna elf uur? Dat is te laat, Annie. Op die tijd moet je de wind al kwijt zijn. Ja, dat eerste raadsel hebben meerdere kinde ren leuk gevonden. Je hebt het goed op gelost. Het wordt nu gezond om 's mor gens een eind te fietsen naar school. Agatha K. Middelhamis. Ik merk dat je het al aardig gewend bent in je nieu we plaats. Er zijn wel voordelen. Voor al die vereniging zal je wel bevallen. Maar je zal het toch ook weer wel aar dig gevonden hebben om poters te leg gen in het land van je vader. Beyke den B. Herkingen. Ja, de avon den zijn nu niet zo lang meer als in de winter. Dat is voor het werk binnen wel een nadeel. Maar de voordelen zijn ook groot. Vooral voor kinderen is het heel gezond om veel buiten te zijn. Hoeveel lammetjes zijn er ondertussen al? Ik hoor je er niet meer over. AUemaal de brieven kan ik niet klaar krijgen, maar wij hopen op een volgen de week. Nu dus nog niet inzenden! Wachten op het vijfde raadsel! De hartelijke groeten van OOM KO. Pieter Bigge heeft dus zijn bezittin gen gelegateerd aan instellingen, die speciaal belast waren met de verzor ging der armen, n.l. de diaconale en burgerlijke armbesturen. Vooral in 1721, toen er van Over heidswege nog niets werd gedaan voor de armenzorg, w^as dat een daad van grote betekenis. Wanneer men de ar menzorg vanuit een positief christelijk standpunt wil bezien dan is de kerk het aangewezen instituut om de armoe de te lenigen en te weren. Dat was zo onder het Oude Verbond en dat behoor de ook zo nog te wezen in 1965. Israël heeft op de duur zijn roeping van armenzorg niet verstaan. Het ver slapte in de bestrijding der armoede en het heeft van zijn weldadigheid een verdienstelijk werk gemaakt, waarop het zich verhief en dat het niet uit lief de tot de naaste, maar uit eigenliefde volbracht. Vele zijn de klachten der profeten over het ontbreken van de so ciale gerechtigheid en de ware welda digheid; zie b.v. Jesaja 58. En toen de HeUand kwam moest Hij Israël ook ernstig bestraffen vanwege de wijze, waarop het zijn aanlmoezen gaf. Daarentegen is Christus Zelf de ware vriend der armen. Die zich liefdevol tot hen nederbuigt en met wondermacht in RUMEN VAN TIJMEN Wandelen naar Bruinisse Heel uit Rotterdam, Da's iets wat een ieder, Zo niet ondernam. Daar is moed voor nodig. Plus een sterke wil. Ook al is 't soms prachtig. Maar het blijft april. Maart kan roerig wezen, In de buurt van Bru. Tippelaars, ze wensen, Heel geen paraplu! Maar die was wel nodig, Op die vlakke dam. Toen men daar het tochtje, Hoopvol ondernam. Twaalf uren lopen. Is een heel karwei. Maar het hoort er immers, Wel zo'n beetje bij. Nat tot op het hemdje, Zat men in de bus. Dat ging ietwat vlugger. Maar wel bleek aldus, Dat men samen lopend, Heden ver kan gaan. Brug en dam, ze geven Heden wel ruim baan. hun behoefte voorziet. En zijn gemeen te, gedreven door de Heilige Geest, ver toonde als een der eerste kenmerken van het herboren leven, dat er onder hen niemand was, die gebrek leed. En nu weten wij van de persoonlijke en geestelijke eigenschappen van Pie ter Bigge niets af. Maar zoveel is ze ker, dat hij de armen lief had, dat hij in zijn tijd, na rijp beraad, (want slechts twee dagen voor zijn overlijden heeft hij het bewuste testament laten ma ken), besloten heeft een georganiseerde armenhulp aan de kerkelijke en bur gerlijke armbesturen te schenken. Pie ter Bigge heeft voornamelijk de Kerk aangewezen om barmhartigheid te kun nen betonen. Van alle rechte armenverzorging geldt de regel van 1 Tim. 5, dat aller eerst hulp moet geboden worden door familie en vrienden, en eerst wanneer dit niet of niet voldoende kan, door de diaconie. Deze heeft mede te werken tot het voorkomen van armoede, en op te wekken tot milddadigheid. Wanneer het enigszins kan, strekke haar werk zich ook uit buiten de engere lering der gemeente; ja het ideaal ware dat de Kerk van Christus alle armoede kon verzachten. Waar generlei hulp gebo den kan worden, treedt als laatste de Overheid op als Gods dienaresse om de hongerdood te weten. Ook de armenwet van 1912 huldigt dit beginsel. Want krachtens deze wet is de Overheid verplicht om bij on macht van de diaconieën de armenzorg voor haar rekening te nemen. Doch haar armenverziorging kan nooit uitj liefde gebeuren, is slechts een uiterste maatregel, en moet zoveel mogelijk in geperkt worden. Krachtens de Heilige Schrift mag dus de gemeente van Christus niet toela ten dat haar armen geheel of ten dele door de Overheid •vvorden verzorgd. En toch zien wij dit thans helaas gebeuren. De rollen zijn nu precies om gekeerd. Want de Algemene Bijstand- wet gaat er van uit dat de kosten van armenzorg niet meer tot de taak van de diaconie behoeven te behoren. De Kerk is ook niet meer bij machte haar roeping van armenzorg in prak tijk te brengen. Een groot deel van het protestantisme heeft met de kerk af gerekend en heeft mitsdien ook niets over voor het werk der barmhartigheid dat de kerk behoort te verrichten. Anderzijds zijn er door de gestegen levensstandaard enz. veel grotere be dragen voor armenzorg nodig, zodat de meeste hervormde diaconieën de laat ste tientallen jaren voor de armenzorg een belangrijke subsidie kregen van de plaatselijke overheid. Tenslotte heeft de Overheid de ar menzorg geheel voor haar rekening ge nomen. Wij hebben er rekening mede te hou den dat sedert 1 januari 1965 de Alge mene Bijstandwet in werking is getre den. Ieder die daarvoor in aanmerking komt heeft recht op uitkering krach tens deze wet. De Bijstandwet heft het begrip „arme" op, terwijl Pieter Bigge zijn nalatenschap voor de armen bestemd heeft. Kunnen nu de gelden van Pieter Big ge niet meer worden besteed op een wijze zoals de arflater zich dat heeft voorgesteld? Zeer zeker, want de erf later kon in zijn tijd geen kennis ne men van de toestanden die na 250 jaar op dit gebied zouden bestaan. In 1965 liggen de zaken heel anders dan in 1721. De diaconieën hebben ook thans nog een veelzijdige taak. Er zijn vele taken, die ook onder de werking van de Bijstandwet door de diaconale armbesturen kunnen en moeten worden behartigd: Ie. de zorg voor mensen met chro nische ziekten; 2e. de zorg voor zwakken en rust- behoevenden; 3e. de zorg voor bejaarden; 4e. kinderbescherming; 5e. gezinszorg en gezinsverzorging; 6e. bijzonder jeugdwerk (jeugdzorg- werk); 7e. bescherming van vrouwen en meisjes; 8e. zorg voor maatschappelijke on aangepasten en verworden gezinnen en personen; 9e. zorg voor verdrukten en ver drevenen, inzonderheid voor hen, die lijden om der gerechtigheid wil; 10e. de hulpverlening aan hen, die sociaal-economisch in moeilijkheden verkeren of dreigen te geraken; 11e. getuigenis aan overheid en sa menleving. Er is dus nog een zeer breed arbeids veld voor de diaconieën, zodat zij de gelden, welke zij ontvangen, in welke vorm dan ook, nog beter dan voorheen voor alle deze noodzakelijke taken kunnen aanwenden. (Wordt vervolgd) De Administrateur van de Boedel Bigge, P. BOM. 3. het hl het Ving! delharnis, B no. 51, Perceel 1 2 omstree vrij van den. Zandpad MlddeltaaniU Me I in,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6