Festiviteiten in Miililelliarnis folklore er zijn miljoenen mensen die lezen gaan. Jubileum Jacob van Noord te Hchtbulzen geeft daarvoor geld, zoveel als mogelijk is. brood voor het hart giro 500100 - amsterdam Wetenschappelijk Genootschap Hengelspori en TAAL 2 Lepeltje 500-jarig bestaan Sommelsdijk Wijziging ophalen van hulsvuil i.v.m. Koninginnedag Vijfentwintig jaar bij familie Noordermeer Plaatselijk Nieuws Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 april 1965 2e serie no. 127 Oude gebruiken bij sterfgevallen en begrafenissen. Nog niet zo lang geleden werd aan de oude gebruiken bij sterven en begraven op het platteland streng de hand ge houden. Ik beschrijf ze hier voor de dorpen op Goeree en Overflakkee, be trekkelijk kleine gemeenschappen, •waarin de mensen nog met elkaar mee leven. Ook nu nog gaat het als een lo pend vuurtje door het dorp, als er een dorpsgenoot is overleden. Zodra er een sterfgeval had plaats ge had, werd er „gesloten". De rolgordij nen werden geheel neergelaten of er werden lakens voor de ramen gehan gen. Waar luiken waren, sloot men die, of sloot er een en nam het andere eruit. Bij alle familieleden tot in de derde graad en bij de buren werd ook geslo ten met luiken (vaak alleen dat aan de kant van het sterfhuis. Bij velen werd er een doek over de spiegel en de schil derijen gehangen of werden deze om gekeerd; de klok werd stil gezel. Etens waren werden zo ver mogelijk van de dode verwijderd, in de eerste plaats het spek en de worsten, die aan de zolder hingen; er ging een doek over de ka narie en de koerduif werd bij de buren gebracht. Onmiddellijk werd de „aflegster" ge haald, meest een oudere weduwe, die ook uit „bakeren" ging. Ze waste en kleedde het lijk. Vroeger gebruikte men speciale lange linnen doodshemden", vaak met een keurig kantje afgezet, nu komen deze nog sporadisch voor. De af legster ging de dood bekend maken, bij de buren, de familie en de dominee; zij nam vaak de leiding van 't huishouden in handen en deed de boodschappen voor de dagelijkse behoeften en wat er verder nodig was. De „doodbidder ook lijkebidder en vroeger leedaanzeigger" genoemd regel de alles voor de begrafenis. Zijn eerste daad was het rondzeggen van het over lijden in 't gehele dorp, van huisje tot deurtje, of als dit te groot was in be paalde wijken. Hij was dan gekleed in een zwart kostuum met een lange ge klede jas, had een zwarte hoge hoed op (in sommige dorpen een zwarte steek) waaraan een lange zwarte krippen lam fer en zwarte handschoenen aan (voor een kind witte). Als de deur geopend was en de mensen verschenen, sprak hij op plechtige toon een vaste formule uit: „Er wordt namens de familiebe kend gemaakt dat heden te ure is overleden in den ouderdom van zo veel jaren en maanden. Men wordt ten begrave verzocht op dag de zo veelste (datum) te elf ure aan het sterf huis". Voor de „grote lui" moest hij de rondte twee keer maken, de eerste al leen voor het aanzeggen van het over lijden, dat noemde men „het lijk ont bieden" (Het werkwoord ontbieden be tekende vroeger: laten weten, aanzeg gen. Men zei ook „iemiand goeden dag bieden en er van afgeleid is het woord beul, uit beudel, oorspronkelijk de man, die het doodvonnis aan de veroordeelde aanzegde). In de tweede rondte werd iedereen ter begrafenis verzocht. De doodbidder zorgde ook voor de aangif te van 't overlijden op het gemeentehuis en voor de toestemming voor de begra fenis. Hij of de aflegster waarschuwde de timmerman, die de kist mioest ma ken. De timmerman zorgde er voor altijd voldoende hout in voorraad te hebben, want het maken van de kist was haast- werk en moest soms 's nachts of 's zondags gebeuren. De gegoede burgerij bestelde een eikenhouten kist, de ge wone man een vuren of grenen. De laatste werden wel zwart geverfd, de eerste soms van binnen bekleed. Men maakte ze uit zes planken, vandaar ge zegden als: hij krijgt zijn zes plankjes" en „het laatste dat je meekrijgt zijn „zes, planken". Het kisten van 't lijk geschiedde vroe ger door de timmerman en zijn knecht, waarbij de aflegster ook hielp. De laat ste zorgde er voor, dat de dode netjes in de kist lag, soms tot de hals bedekt met een wit laken. Was de sterfkamer tegelijk de woonkamer, wat vaak voor kwam, daar men sliep in bedsteden in de kamers, dan werd het lijk opgebaard in een ander vertrek, de mooie kamer of in een zijkamertje, soms zelfs in de gang. De kist werd op een paar schra gen geplaatst. Als het lijk gekist is, komt de hele fa milie kijken. Buren en kennissen komen condoleren en aan de meesten wordt ge vraagd, of ze de dode nog willen zien. Dat gebeurt tot de begrafenis, tenzij een snelle ontbinding het noodzakelijk maakt de kist eerder dicht te schroeven. Ook wordt wel volstaan met een glazen ruit, waardoor alleen het hoofd te zien is. Als de ogen van de dode niet gesloten waren, legde men er een geldstuk op meestal een cent, ze trokken dan van zelf dicht. Het was en is geen gewoonte de dode iets mee te geven. De armen werden kruiselings op de borst geiegd. Trouwringen waren er vroeger niet veel sommigen lieten die ring aan de dode, maar meestal werd hij van de hand genomen, de achtergebleven echtgenoot deed hem dan aan de rechterhand. Als een vrouw in het kraambed stierf en het kind levenloos was, dan werd dit in de arm van de moeder gelegd. In 't alge meen kende men op 't eiland geen do- denwacht. Wel werd meestal een klein lampje of brandende kaars bij de kist gezet, men wilde de dode niet in 't don ker laten. Ook plaatste men vaak een bakje water, koffie, eau de cologne of brandewijn in de nabijheid van de kist, naar men zei voor de lijklucht. Vroeger ging de naaste familie in de rouw, men droeg alleen zwarte kleren. Voor grote families was het dikwijls een ramp; in allerijl moesten rouwkle ren gemaakt worden, gekleurde jurken en bloesjes stopte men in zogenaamde „borstelverf". De vrouwen droegen toen nog „keuvels", witte kappen met staart. De rouwkeuvels, zogenaamd „een blin de keuvel, waren effen, d.i. zonder kant of borduursels. Als sieraden waren al leen zwarte kralen en broches en verder de gouden krullen en „hartespelden", zilver mocht niet gedragen worden. De zware rouw duurde twee tot drie jaar, langzamerhand ging ze van zwart via donker- en lichtgrijs weer over in de gewone kleding. Men zei dan: ze zijn „uit de rouw." De sluiting voor de ramen duurde zes weken, de eerste weken volledig, maar dan worden de rolgordijnen elke week een eindje hoger opgetrokken tot ze na de zes weken weer normaal boven de hor uitkwamen. De huisgenoten kwa men die tijd alleen voor hun bezigheden op straat. De dag voor de begrafenis was voor de aflegster erg druk, vooral in grote gezinnen. De mannelijke leden moesten allemaal een hoge hoed hebben met een zwarte rouwband om de bol en met een lange krippen sluier, de lamfer. De vrouw werd er op uitgestuurd om die sluiers bij familie en kennissen ter leen te vragen (soms ook de hoeden) en de hoeden in gereedheid brengen. Om;dat de naaste familie en de goede kennissen in huis kwamen, moest ze de nodige stoelen gaan vragen bij de buren en ook witte kopjes voor thee en koffie en grote witte koffie en theepotten, in som mige dorpen kon men die ook huren. Bij de bakker ging ze de broodjes be stellen, bij de slager de vleesgerechten voor de belegging daarvan. In de Flakkeese bladen heb ik de le zers gevraagd mij inlichtingen te ver schaffen over de gebruiken bij sterfge vallen. Ik heb ze met mijn eigen erva ringen hierboven verwerkt. Hier zijn nog enkele aanvullingen uit de brieven. In enkele dorpen kwamen twee vrou wen om voor alles te zorgen; de „af- legsters" gingen 's avonds naar haar ei gen woning en waren 's morgens weer vroeg present. Een lezeres uit Stad aan 't Haringvliet schrijft: Als doodskleding gebruikte men voor de man vaak een gereedliggend wit overhemd, voor de vrouw een nacht japon, soms een mooie witte jurk. De minder gegoeden lieten hun doden in de gewone onderkleding begraven of kochten een paar el katoen met een fijn streepje. Er werd van boven een zoom ingelegd, waardoore en bandje ging, dat men aan de hals vaststrikte. Zo is het nu nog! Een oud Herkingenaar schrijft dat vroeger in de straat, waarin iemand overleden was, van ieder huis één luik werd uitgezet. De doodskisten waren vroeger zwart, nu zijn ze blank gelakt. Een ander zegt, dat een zwangere vrouw niet bij een dode mag komen, daar dit fatale gevolgen kan hebben voor de vrucht. Er is de laatste tijd veel veranderd. De „aflegsters" zijn uit de tijd; tegen woordig zorgen gediplomeerde wijkver- pleegsters voor het „afleggen". Wel ne men sommigen nog een vrouw voor hulp in de huishouding tot na de begra fenis. Er zijn geen rolgordijnen en horren meer, men schuift de kanten en stoffen gordijnen toe in het sterfhuis en bij de allernaaste familie. Na de begrafenis wordt er niet meer gesloten. Er wordt heel weinig rouwkleding meer gedragen, zelfs niet door eigen kinderen, broers en zusters. Oude men sen ergeren zich nog wel eens. „Er is tegenwoordig geen liefde meer voor de naaste en geen rouw om zijn dood", klaagde een vrouwtje van 80 jaar. Van zes weken in huis blijven van de huisgenoten is ook geen sprake meer. Wel gaat op vele plaatsen de zondag na de begrafenis de familie naar de kerk, waar de te voren verwittigde predikant de dode herdenkt en troostwoorden tot de familie richt. Men noemt dat „de rouw in de kerk brengen". In een volgend artikel bespreek ik de oude gebruiken bij begrafenissen. F. DEN EERZAMEN. Het levensmiddelenbedrijf fa. P. Kas telein te Sommelsdijk heeft t.g.v. het 500-jarig bestaan van Sommelsdijk door de Sola fabrieken een zwaar ver zilverd theelepeltje laten vervaardigen. Blijkens een advertentie in dit nummer is het lepeltje tegen een geringe prijs te verkrijgen. Het massieve lepeltje toont het gemeentehuis van Sommels dijk met als opschrift: Sommelsdijk 500 jaar. Het zal voor later een leuke her innering zijn. De Hengelsport die gaat Dan nu alweer beginnen Daarvoor kreeg ik weer De mooiste spullen binnen. Hengels, iedere soort Met ogen roestvrij staal Leefnetten voor bot Maar tevens ook voor aal Molens die men in Geen jaren meer verslijt Snoer dat nimmer breekt En wartels, „kwaliteit" Haken, scherp van punt Lood heb ik licht en zwaar Stalen onderlijnen En tuigjes, kant en klaar Dobbers, mooie kleur Kosten haast niemendal Hengelsteunen, voor De boot en op de wal Foudralen, iedere maat Waar veel naar wordt gevraagd. En van dit alles is De prijs drastisch verlaagd TAMBOER - Middelharnis MIDDELHARNIS Geslaagd voor kerkorguniste Onze plaatsgenote mej. Jannie Smit slaagde dinsdag 13 april j.l. te Utrecht voor het Getuigschrift „Kerkelijk Orgel spel" van de Nederlandse Organisten vereniging". De examen co-mm. toestond uit de organisten Oor Kee, Han Hooge- woud en Piet v. d. Kerkhof. Haar op leiding ontving zij van Arie J. Keijzer. Prijs voor brandweercorps. Het brand weerkorps heft de tweede prijs be haald in de (schriftelijke) preventie wedstrijden. De prijs bestaat uit een zilveren medaille. Vestiging dependance Magazijn Ne derland Kattenburg N.V. Door maga zijn Nederland Kattenburg N.V. te Rot terdam, wordt te Middelharnis of di recte om.geving binnen enige tijd een atelier geopend. In het Flakkeese fili aal, zal men voornamelijk uniformen vervaardigen, tevens zal dit atelier een dependance zijn van het bedrijf te Rot terdam. Door Kattenburg N.V. is inmiddels een wervings actie voor het aantrek ken van modinettes gestart, waarbij eveneens dames zonder ervaring alszo- danig welkom zijn, omdat in het nieu we bedrijf een opleiding tot modinet- te gegeven zal worden. DIRKSLAND Verzilveren van vakantiebonnen. Op dinsdag 27 april zaj gelegenheid worden gegeven voor het inwisselen va» vakantiebonnen bij T. Knops, Bosdreef 36 Dirksland van 6 tot 8 uur. HERKINGEN Gemeenteraad. De raad van Herkin gen komt dinsdagavond 8 uur bijeen om een korte agenda af te werken. Onder de ingekomen stukken komt ook het schrijven voor van dhr. P. Grin- wis te Sommelsdijk over fluoridering drinkwater. Er zal een voorstel worden behandeld tot verhoging van de jaarwedden van de wethouders tot f 1700,per jaar en het beschikbaar stellen van een kre diet voor douchecellen in de woning wetwoningen Nieuwstraat. Groene Kruis. In de gehouden le denvergadering van de afd. Het Groene Kruis zijn als bestuursleden herkozen de heren J. Bestman en J. L. Coenra- die. In de commissie tot nazien der re keningen zijn benoemd de heren Chr. Huizer Lz. en G. de Keizer. De reke ning sloot met een gering ba,tig saldo en alle jaarverslagen werden goedge keurd. Na de rondvraag werden dia's vertoond uit Suriname door de heer J. L. Coenradie. SOMMELSDIJK Eindles. A.s. woensdagavond 28 apr. te 7.30 uur zal in de lagere land- en tuinbouwschool eindles worden gehou den van de Algemene Tuinbouwschool- cursus. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. vrijdag 23 april des avonds om 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. MELISSANT Lezing. Uitgaande van de Stichting Jeugd- en Verenigingsgebouw zal a.s. woensdag 28 april te 20.00 uur in Me lishof een lezing worden gehouden. De heer Hut, directeur van de R.H.B.S. te Middelharnis zal deze avond spreken over moderne letterkunde. Toegang voor abonnementhouders gratis. Niet-abon- nementhouders f 1,25. STELLEND AM Bedankt. Cand, H. J. van de Bank uit Wünis heeft voor het beroep naar de Herv. Kerk alhier bedankt. Prachtig resultaat. De lijstcollecte welke gehouden is ten bate van de Oranjevereniging heeft opgebracht f 907,50. Alle gevers en geefsters en col lectanten hartelijk dank. Een dezer da gen zal het feestprogramma aangebo den worden. Werkt allen mee, door uw woning te versieren en wat er bij zo'n feest past. Doopaam.gifte. Vrijdagavond 23 april om 8 uur (precies) zal er in de consis torie dar Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot doopaangifte. Doopbediening zal worden gehouden op D.V. zondag 2 mei a.s. Verjaringsfonds bracht in de Ned. Herv. Kerk over de maand maart f 238, 40 op. Opbrengst Hemava bv.sjes Ie kwar taal 1965. De contributies in deze bus jes verzameld worden bestemd voor de verzorging va,n meer dan duizend kin deren, die tengevolge van over hen ge komen leed zijn opgenomen in de pro testantse Heldring stichting te Zetten, de Martha stichting te Alphen a.d. Rijn en de Stichting Valkenheide te Maars- bergen. In het afgelopen kwartaal gingen de jeugdige collectanten weer trouw iede re maand in de gemeente rond om de gaven in te zamelen voor bovenvermeld doel. Dit leverde het mooie resultaat op van ruim f 94,Hartelijk dank aan allen, die door hun gaven meehielpen dit te toereiken. We hopen ook in het nieuwe kwartaal weer op u te mogen rekenen. Solisten-concours Ongeveer 35 deelnemers hebben zich reeds gemeld voor het solisten-concours op zaterdag 1 mei in het Haegse Huus te Stellendam. Na weken van serieuze voorbereiding, zullen zij de resultaten laten horen en zal er voor de liefheb bers van muziek en zang weer veel te genieten zijn. De aanvang van het mid dagprogramma is bepaald op 3.30 uur. Om 5.30 uur tot 6.15 uur wordt gepau zeerd. Daarna begint het avond programma. De toegangsprijs voor de middag en de avond is afzonderlijk t 1,25 terwijl ook gecombineerde kaar ten voor middag en avond verkrijgbaar zullen zijn tegen de prijs van f 2,Mo gelijk volgen in het eerstvolgend num mer nog nadere mededelingen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. Stand. Ondertrouwd- P. C. Diepenhorst 21 jaar, van beroep trac tor-monteur en D. Trommel 20 jaar, zonder beroep. DEN BOMMEL Ledenvergadering Chr. Nat. School. De ledenvergadering van de Ohr. Nat. School te Den Bommel zal D.V. gehou den worden op maandag 26 april a.s. te 7.30 uur in de school. De agenda Imdt als volgt: Opening. Mededeling. Notu len. Verslag secretaris. Verslag contro le-commissie. Verslag penningmeester. Vaststelling rekening. Benoeming com missie 1965. Bestuursverkiezing, aftre dend A. L. Munters (herkiesbaar), A. Jongeling B.Czn., (herkiesbaar). Benoe ming commissie Uniecollecte. Rond vraag. Sluiting. Oranjefeest. Programma oranjefees- ten te Den Bommel: Vrijdag 30 april: 7.30 uur klokgelui en het uitsteken der vlaggen; 8.309.00 uur zangaubade van de jonge kerken vragen dringend onze hulp, want miljoenen mensoi gaan lezen en dat vraagt voorzieningen, die veel geld kosten. t. er moet hulp worden verleend bij de oprichting van dag-, week» en maandbladen; - bij de inrichting van drukkerijen; bij de opleiding van schrijvers; en er zullen méér boekwinkels moeten komen. voor dit alles is veel geld nodig, de jonge kerken rekenen op ons, wij zullen hen niet in de steek laten. want nodig is het als brood, dat door het gedrukte woord de boodschap van het Evangelie wordt verspreid en de lectuur wordt verschaft^ die mensen helpt om als christenen te leven. de kinderen der lagere scholen voor het gemeentehuis; 9.30—12.00 uur kinder spelen op het voetbalveld; 2.004.00 uur?? op het Emmaplein; 7.30 uur mu zikale rondgang; 8.30—10.00 uur open lucht filmvoorstelling op het Emma plein. Zaterdag 1 mei: 4.006.00 uur Voet balwedstrijden. Dinsdag 4 mei: n.m. 7.30 uur Herden kingsdienst in de Ned. Herv. Kerk. Woensdag 5 mei: 7.30—8.00 uur Re veille; 8.30 uur muzikale rondgang; 9.30 uur optocht met praalwagens; 13.30 uur volksspelen; 15.30 uur muzikale rond gang; 16.30 uur gecostumeerd voetbal; 19.00 uur stoelendans; 20.30 uur lampi onoptocht; 21,30 uur vreugdevuur bij de haven. Lezing over Bijhelse Muziek Het Wetenschappelijk Genootschap voor Goeree Overflakkee komt dins dagavond 27 april 1965 in de aula van de R.H.B.S. bijeen. Spreker voor deze avond is de heer Chr. Storosum: „Het wezen der Bijbelse Muziek." Het be looft een interessante avond te wor den. Ouddorp: De route waarin normaal op donderdag wordt opgehaald, wordt het huisvuil opgehaald op woensdag 28 april en in de route van vrijdag wordt donderdag 29 april opgehaald. Stellendam: In plaats van vrijdag wordt het huisvuil opgehaald op don derdag 29 april. Goedereede: In plaats van vrijdag wordt het huisvuil opgehaald op don derdag 29 april. Vlaggen uit op Koninginnedag en Bevrijdingsdag Burgemeester P. W. Hordijk heeft met het oog op de komende festivitei ten een circulaire aan de bevolking van Middelharnis gezonden van de volgen de inhoud. 1940 1945 1965 „Het bestuur van onze Oranjevereni ging heeft een programma samengesteld voor de festiviteiten op 30 april (Ko ninginnedag), 5 mei (Nationale Bevrij dingsdag), 19 juni (500-jarig bestaan van Middelharnis) en voor de herden king van de oorlogs- en verzetsslacht- offers op 4 mei. Het is elk jaar een grote opgave voor dit bestuur om 30 april een feestelijk accent te geven. Daar de medewerking van de ingeze tenen dikwijls te wensen overlaat is het een ondankbare taak. Het dreigt ook nog een hopeloze taak te worden om dat het bestuur der Oranjevereniging niet over de vereiste geldmiddelen be schikt. Daaruit zou zijn af te leiden dat de bevolking geen belangstelling meer heeft voor onze nationale feest- en her denkingsdagen. Na 5 jaar tyrannieke Duitse overheer sing heeft ons volk zich vajiaf 1945 in volle vrijheid, met een toenmende wel vaart, kurmen ontplooien. Mlaar deze vrijheid is duur betaald! Dat weten de ouderen onder ons maar al te goed. En als wij dat vergeten, kunnen we het onze jong© mensen niet voorhouden. Gaarne doe ik een beroep op u allen om de activiteiten van het bestuur van de Oranjevereniging te steunen. U kunt voor een feestelijk klimaat zorgen door het uitsteken van onze na- tinonale driekleur, (op SO april met de oranje wimpel). Laat vanaf elk huis de vlag fier en vrij wapperen! Maak er een wedstrijd van, zodat niemand achter wil en kan blijven. Op deze wijze kunnen onze straten en pleinen op eenvoudige, maar waardige wijze, al feestelijk worden ver sierd. Laat elk gezin in elke straat er een eer in stellen dit erebetoon te bren gen! Dit vlagvertoon zal de schooljeugd, tijdens de traditionele kinderoptocht, veel vreugde geven. Er zijn ongetwijfeld straten, vooral in het centrum van de gemeente, die met eenvoudige middelen aantrekkelijk versierd kunnen worden door een goe de vorm van nabuurschap, een geza menlijke aanpak en een gezonde sam- menwerking. Misschien kunnen de jongeren daar bij ingeschakeld en tot enthousiaste me dewerkers gemaakt worden. Met het verlenen van hand- en span diensten vóór en op die dagen en door uw financiële bijdrage kunt u de taak van het toestuur van de Oranjevereni ging helpen verlichten. Op deze wijze kan 1965 een lustrum- jaar worden waarin de vrijheidsge- dachte weer herleeft en wordt beleefd. In de periode 19401945 werd zo'n manifestatie door de Duitsers in de kiem gesmoord en onmenselijk streng gestraft. Laat uit een royale bijdrage blijken dat u het bestuur van de Oranjevereni ging een hart onder de riem wilt ste ken. Ik verwacht dat een aantal ingezete nen, boven de 18 jaar, zich bereid zal verkla,ren om uw financiële bijdrage, een dezer dagen, bij u op te halen. Tot 26 april kan men zich daartoe opgeven ter secretarie". Verleden week werd ten huize van de heer P. Noordermeer in bijzijn van zijn vader als vroegere werkgever met de heer Jacob van Noord het feit her dacht dat hij gedurende 25 jaar in dienst was op de boerderij van de fa milie. De jonge werkgever kon zijn voor man prijzen als een ijverige werker die gedurende vele jaren met een flinke club volk moest omgaan bij het ver richten van allerlei landbouw-werk- zaamheden. De laatste tijd is het werk belangrijk veranderd ten opzichte van vroeger daar thans slechts wordt g werkt met drie man door de steeds verdergaande mechanisatie. De omgang onderling is steeds van prettige aard geweest en beiden kunnen dan ook te rugzien op tijd van gezamenlijk optrek ken in het belang van bedrijf en werk nemers. De boer overhandigde de ju bilaris met een gift in couvert. De voorzitter van de HoU. Mij. van Landbouw de heer J. Mol reikte het diploma van de Mij. uit en zei dat er door de organisaties van de Landbouw naar wordt gestreefd om te komen tot een speciale opleiding voor landarbei ders in schoolverband, waarbij zij dm gedurende enkele jaren algemeen vor mend onderwijs zullen genieten en te vens een technische vorming zullen on dergaan. Dit met het doel om dit be roep op een hoger plan te brengen. Getracht zal worden dat de scholing op het eiland plaats vindt en dat wel licht uit de omgeving van Schouwen en Hoeksche Waard ook leerlingen wor den aangetrokken. Door de werkgever werden tenslot te enkele zelf opgenomen films ver toond van 5üjn bedrijf. MIDDELHARNIS Onderhands verkocht. De heer P, Both heeft onderhands een woning, Ringstraat 53, verkocht aan, de heer L Schol P.zn. te Sommelsdijk. ZONDAG 25 APRIL MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Sohippers. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. A. J. Janssens van Rotterdam-Zuidwijk (Bed. H.A.) Ohr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. v. d. Ent Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 4 uur ds. W. H. de Boer van Vlaar- dingen. Herv. Kring de Oecumene 10.30 uur ds. D. Westerveld van Rot terdam. SOMlMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. Bultman Rem. Kerk 10 uur ds. L. Schenk. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 en 6 u. dhr. C. J. Kesting. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur dhr Terlouw en 6 uur ds. B. J. Wiegeraad Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MEUSSANT Herv. Kerk 10 uur ds. K. Exalto en 6 uur ds. P. Vermaat. STELLENDAM Heiv. Kerk 10 en 6 u. uur ds. H. J. Smit. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. C. V. Wijnen. OUDDORP Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. J. van Vliet. Ger. Kerk 10 en 18.00 uur ds. H. Scholing te Scharen- dijke. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. Malipaard van Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk Dorps huis 9.30 uur ds. P. M. v. Breugen van Achterberg en 6 uur dhr. C. Vroegindeweij. Vereen, gebouw 9.30 uur lezen en 6 uur ds. P. M. v. Breu- gem. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 9, 10.30 en 6 uur ds. A. Jonkers. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. P. v. Wakeren. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. de Valk. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur le zen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. T. van 't Veld en 6 uur ds. G. Bies- broek van Vlaardingen. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Noordhof. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. P. Vermaat en 6 uur ds. K. Exal to. Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. W. Mfeeder en 6 uur ds. H. de Valk. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur dhr. C. Vroegindeweij en 2.30 uur ds. A. Jonkers. ZEELAND WESTKAPELLE Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur (H. Doop) ds. Oosthoek Ned. Herv. Evang. 9.45 uur lezen. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. STAVENISSE Beroepen. Ds. J. W. Slager alhier ontving een beroep naar de Oud Ger. Gemeente te Rijssen. Opbrengst collecten. De ten bate van de Simavi gehouden collecte bracht m deze gemeente op f 545,45. De collecte voor het Studiefonds van de Ger. Bond, op de Paasdagen in de Herv. Kerk alhier gehouden heeft i 179,53 opgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2