fleXa 1965 EEN GROOTS^^pjAAR VAN ËORP Met Pasen 20.000 auto's over Grevelingendam Hebben verkiezingen nog zin Meditatie KONINGIN ELIZABETH 39 JAAR VERNIEUW MET KLEUB KLEUREN VERNIEUWEN Outlste preilikant ter wereld overleden FiC. KORTEHEG s ZOON „Eilanden-nieuws" 37e jaargang Vrijdag 23 april 1965 No. 3381 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Liefelijkheden Kom naar onze showroom; daar staan de magnifieke 1965 - modellen Op Haringvlietbrug was nood-tolpost nodig het beste bed ooit gemaakt! 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! Fruitmanden en Fruitbakjes Zondagsdiensten artsen Sommelsdijk Meiissant PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - IdDDKT .HARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 187930 ABONNEMENTSPRIJS f 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond We zijn in Nederland thans wel in een zeer merkwaardige politieke situa tie terechtgekomen. El- ontstond bin nen het kabinet-Marijnen een ci-isis rondom het omroepbestel, de regering trad af en nu ig het resultaat van de formatie-Cals, dat er een kabinet is ge vormd, waarvan het meest opvallende niet is, dat de omroepkwestie in hoge mate een zuilen-oplossing krijgt daar voor is immers een zeer grote meerder heid in het parlement aanwezig maar dat op fiscaal-financieel-economisch- sociaal gebied een uitgesproken linkse koers zal worden gevolgd door het nieu we ministerie. De kiezers zijn hier niet aan te pas gekomen. Momenteel geldt nog altijd de uitspraak van de stem bus van 1963, toen de P.v.d.A. een grote nederlaag leed, die trouwens al in 1959 was ingezet en daaruit werd terecht al gemeen de conclusie getrokken, dat het roer om moest naar „stuurboord". De heer Cals en de drie samenwerkende partijen hebben zich daarvan totaal niets aangetrokken. De stembusuitslag van 1963 is volkomen genegeerd en men stevent nu met voUe zeiden af op een sterk progressief bewind zoals de P.v.d. A. en de roodgetinte K.V.P.'ers en de Anti's zo graag zien. Het blijkt dus, dat een Nederlandse regering haar beleid principieel kan ombuigen zonder dat het kiezersvolk zich in die zin uitgesproken heeft. Van een man als Cais kan men dit verwach ten. Hij is een linkse K.V.P.'er met sterke voorkeur voor samenwerking met de P.v.d.A. Bovendien is hij een dy namisch man, een „doordrukker", die met grote kracht èn handigheid zijn doel weet te bereiken. De V.V.D. heeft de verregaande domheid begaan terwil- le van haar voorkeur voor een ander omroepbestel, waarvan ze kon weten dat het in het parlement absoluut niet haalbaar is en terwille van verwachte stembuswinst een conflict teforceren, waaruit een politieke situatie resulteer de, die wij en talloze andere rechts- socialen ftinest achten voor ons land en die zijzelf evenzeer als hoogst onge wenst moet afwijzen. Wanneer de lei ders van de V.V.D. deze constellatie niet voorzien hebben getuigt dit van weinig politiek inzicht. In elk geval is hun spe culatie f alikant uitgekomen en nu is het resultaat ervan ten eerste dat ze op om- roepgebied toch hun zin niet krijgen, ten tweede, dat ze uit de regering zijn, ten derde dat ze wellicht bij de verkie zingen van 1967 stemmenwinst behalen, maar deze moeten betalen met verlies van regeringsinv^oed en de grote kans, dat ze ook in 1967 niet meer aan bod komen, omdat de thans zo sterke ultra- progressieve machten dit met alle kracht zullen pogen te verhinderen. De V.V.D. heeft zich dus in een positie ge manoeuvreerd, die zij bitter zal betreu ren en waarmee ze noch zichzelf noch het landsbelang heeft gediend. Ook de houding van de K.V.P. en de A.R.P. is tot op zekere hoogte onbegrij pelijk. De roomse leiders Aalberse en Schmelzer hebben tot vlak vóór het op treden van mr. Cals als formateur steeds beweerd, dat ze voorstanders wa ren van voortzetting van de koers-Ma- rijnen. Toen mr. Cals echter aanstuurde op een kabinet met de P.v.d.A. zwaai den ze direct om. Van de A.R.P. kan hetzelfde gezegd worden, alleen met dit verschil dat bij deze partij in de top leiding een kennelijke voorkeur bestond voor de P.v.d.A. boven de V.V.D. en de heren Berghuis, Smallenbroek, Bruins- S'ot e.a. beslist blij waren, dat de V.V. D. uitviel, zodat ze nu hun links-sociale verlangens kunnen realiseren. Dat zij daardoor een enorme verwarring en on rust onder hun partijgenoten ontketen den, deert hen blijkbaar niet. Hun de vies is immers: leve de progressiviteit! Ook de K.V.P. en de A.R.P. hebben dus meegedaan aan de ommezwaai in de re- geringspolitiek zonder dat het kiezers volk, dus ook hun eigen kiezers, daar over waren geraadpleegd. We menen te mogen constateren, dat tot deze principiële koersverandering besloten is door diverse leiders buiten het Nederlandse volk om. De stembus van 1963 wees niet in de richting van een bewind met de P.v.d.A. als partner. Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef. (01874) 3 57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnis, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 28, Telef. (01873)3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 „Liefelijkheden z\jn, in üwe rech terhand, eeuwiglijk" Ps. 16 lic. Als er in onze tekst gesproken wordt over Gods rechterhand, dan moet dit natuurlijk oneigenlijk worden verstaan. Want God heeft in de eigenlijke zin geen lichaamsdelen gelijk wij mensen lichaamsdelen hebben. Want God is een Geest en die Hem aanbidden moeten Hem aanbidden in geest en waarheid. Als er dan toch gezegd wordt dat God een rechterhand heeft^ dan gescliiedt dit om ons stoffelijke mensen, iets van God te doen verstaan. Gods rechterhand is dan het symbool van Gods gunst, terwijl Zijn linkerhand het symbool is van Zijn ongunst. Daar om lezen we dat in het laatste oordeel de schapen zullen gezet worden aan Zijn rechterhand, terwijl de bokken een plaats zullen ontvangen aan Zijn linker hand. Nu staat er dat er in Gods rechter hand liefelijkheden zijn, eeuwiglijk. Dat wil zeggen dat Zijn rechterhand vol lie felijkheden is, vol bewijzen van liefde, welke Hij mededeelt aan Zijn volk. Zijn rechterhand is zo vol dat zij nooit leeg- gegeven Kan worden, want het is eeu wiglijk, het gaat door tot in de eeuwig heid toe. En waarom kan Gods rechterhand nu vol liefelijkheden zijn? Omdat Christus zich aan Gods rechterhand bevindt, en door Zijn lijden en sterven aan Gods recht volkomen genoegdoening heeft ge geven. Daarom kan God op de grond slag van het recht Zijn liefde bewijzen aan Zijn volk. Bewijzen van Zijn liefde zijn dan, wanneer Hij een zondaar van dood le vend maakt. Wanneer Hij hem trekt uit het rijk der duisternis en hem een plaats geeft in het Koninkrijk van Zijn heerlijk en wonderbaar licht. Bewijzen van Zijn liefde zijn als Hij Zijn Heilige Geest tot een inwoner geeft in des mensen hart, die daar Zijn zalig makend werk verricht, door een zon daar met zichzelf bekend te maken, door plaats te maken voor het borgwerk. van de Heere Jezus Christus, door hem met het geloof te begiftigen, dat op Christus ziet, dat Christus aaim.eemt, als zijn Borg en Zaligmaker. Bewijzen van Zijn liefde zijn het als Hij op rgond van het werk van Christus de meest liefelijke beloften in het hart brengt, waardoor Hij de zondaar doet verstaan dat Hij gedachten des vredes heeft en niet des kwaads. Dat Zijn naam Ontfermer is. Dat Hij vol barmhartig heid is. Dat men zo diep niet gevallen kan zijn, of dat men zo zwaar niet ge zondigd kan hebben, dat er dan nog bij Hem vergeving is. Bewijzen van Zijn liefde zijn het ook als Hij met Zijn kastijdingen Zijn volk bezoekt. Want die Hij liefheeft die kas tijdt Hij en Hij geselt een iegelijke zoon die Hij aanneemt. Bewijzen van Zijn liefde zijn het ook als Hij Zijn aangezicht verbergt, omdat men het heilspoor door eigen schuld bijster geraakt is, wanneer men n.l. in dagen van geesteloosheid het zo gemak kelijk buiten de Heere kan stellen. Want dan doet de Heere dit opdat men Hem weer zou gaan zoeken met sme king en met geween. Zo zijn ook de sacrementen, doop en avondmaal, bewijzen van Zijn liefde en hartelijke trouw. Het zijn tekenen en zegelen van Gods genadeverbond, om daardoor het geloof te sterken, om daar door te doen proeven en smaken dat de Heere goed is. Zo zouden we door kunnen gaan om de bewijzen van Gods liefde op te noe men. We hebben er slechts enkelen ge noemd. Want ze allen te noemen is on mogelijk. Daar is de eeuwigheid voor nodig. Want Zijn rechterhand is onuit puttelijk vol, eeuwiglijk". Nu is er geloof nodig om Gods liefe lijkheden te zien en te ervaren. Al Gods kinderen kennen er iets van. Menigmaal hebben zij er geen oog voor. Zij kijken dan op zichzelf. Luisteren naar de oor blazer, de duivel die zegt: Gij hebt geen heil bij God. Hij probeert dan Gods kind harde gedachten van God bij te brengen. Dat lukt hem menigmaal ook nog. Doch niet zodra gaat het licht op over het leven en Gods bemoeienissen, dan, ja dan stamelt men het de dichter weer na: Liefelijkheden zijn in Uwe rechterhand, eeuwiglijk. Dan wordt het liefdevuur in het hart ontstoken tot de Heere. Dan denkt men van God geen kwaad, doch enkel goed. Dan ziet men alles wat men in dit le ven ervaart, als een bewijs van Gods liefde, waardoor men voorbereid wordt om straks eeuwig in Zijn liefde, onge stoord, eonder onderbreking te delen. De liefelijkheen van het zalig hemelleven Zal eeuwiglijk Uw rechterhand mij geven. Gelooft gij dat ook? Dan zijt gij als een arme zondaar in u zelf, zalig te noe men. M. Ds. H. C. v. d. E. Dealer voor Dordrecht, Brlelle en omgeving Alb.Cuypsingel296, Dordrecht, tel 22044. Subdealer Rotterdam tel. 010-275802. En bij de wijziging van de regerings constellatie ig het voUc als zodanig niet geraadpleegd. We zijn het eens met mr. Hilterman, die in de „Haagjse Post" schreef, dat de laatste uitspraak van het kiezersvolk (1963) deze koersverande ring heeft afgewezen. De- vraag, die we boven dit artikel plaatsten, of n.l. verkiezingen nog wel zin hebben, is d\is alleszins op haar plaats. De politieke leidslieden gaan hun eigen gang volgens hun eigen voorkeur en lappen de uitspraak van de kiezers èn de oppositie in eigen partij, met na me in de A.R.P. en K.V.P., volledig aan hun laars. De stembus van 1963 had dui delijk uitgesproken, dat de P.v.d.A. niet fovoriet was. Nochtans krijgt zij nu in het kabinet-Cals een zo sterke positie, dat ze met name op financieel-econo misch gebied een totale ommekeer in de tot dusver gevoerde politiek kan bren gen. Het was in overeenstemming met de uitslag van de verkiezingen van 1963, dat de P.v.d.A. niet bij de regering be trokken werd en twee jaar later gebeurt dit toch. We vragen ons dus af of het nog wel zin heeft te gaan stemmen als de partijleiders toch de dienst uitmaken ongeacht de uitslag van de stembus. Wanneer de leden en de kiezers van een partij als onmondig worden beschouwd en uitsluitend als stemvee worden ge bruikt kan men evengoed de periodieke verkiezingen afschaffen. Als de P.v.d. A. toch in de regering komt of ze nu wint of verliest, dan kunnen we even goed thuisblijven. Wil de leiding van de A.R.P. en vóór de K.V.P. geldt hetzelfde persé liever in principe samenwerken met het socialisme, laten ze dit dan ronduit zeg gen. Dan weten hun kiezers waar ze aan toe zijn en kunnen ze hun positie be palen. Nu is het zo, dat de leiders graag ook de rechts-sociale stemmen ontvan gen, maar deze tenslotte mede gebruikt om een links-sociale politiek te voeren samen met de dirigistische P.v.d.A, En dat is tocK zeer beslist de bedoeling niet van deze kiezers, integendeel zij willen door hun stem proberen het beleid om te buigen. Het blijkt echter telkens weer dat dit niet lukt en daarom voorzien we dat zeer veel A.R. en R.K. kiezers dit niet langer zullen nemen. De politieke ontwikkeling in ons land na de oorlog heeft ongetwijfeld de po sitie van de confessionele partijen steeds moeilijker gemaakt. Dat heeft behalve bij de A.R.P. nog niet tot stemmenver lies geleid, maar feit is, dat het voort durend meer moeite gaat kosten om de links- en de rechtsgeoriënteerde leden bijeen te houden. Principiële vraagstuk ken van geestelijke aard zoals vroeger dikwijls de stembus beheersten zijn er in de praktijk vrijwel niet meer. De po litiek spitst zich meer en meer toe op economische, sociale en financiële aan gelegenheden en daarbij speelt de nieu we tegenstelling rechts-links een over heersende rol. Wanneer de partijbestu ren er niet in slagen staatsdirigisten en voorstanders van zo groot mogelijke maatschappelijke vrijheid bijeen te hou den, zullen er op de duur onherroepe lijk politieke verhoudingen ontstaan op een andere grondslag dan nu. En dit zal verhaast worden, wanneer de A.R. partij leiding een uitgesproken linkse koers gaat volgen in het voetspoor van dr. Berghuis' uitspraak, dat de A.R.P. links sociaal is en moet zijn, zonder rekening te houden met hen, die er heel anders over denken. Wanneer we de verschUende kabinets formaties na 1945 nagaan in verband met de uitslag van de verkiezingen, dan blijkt, dat deze laatste meermalen op zonderlinge wijze is verwerkt in de sa menstelling van het nieuwe kabinet. Vóór- of acheruitgang van een be paalde partij kwam lang niet aHijd tot uiting in de nieuwe regeringsconstel latie. Nu 'behoeft dit ook niet altijd, vooral ook omdat we niet over zoveel mogelijkheden beschikken. Sedert 1952 hebben de drie z.g. chr. democratische partijen (K,V.P., A.R.P. en C.H.U.) steeds deel uitgemaakt van de regering. Van 1952 tot 1958 was de P.v.d.A. hun partner, daarna de V.V.D. En nu is men zonder verkiezingen op de P.v.d.A. te ruggevallen, waarbij ook de C.H.U. uit viel. We zitten nu dus wel in een zeer verwarde situatie en het schijnt, dat slechs weinig mensen er gelukkig mee zijn. Intussen zullen we het kabinet- Cals vermoedelijk wel tot zomer 1967 moeten verslijten en dan kan ons kie zersvolk uitspraak doen. Of deze duide lijk genoeg zal zijn en of men er reke ning mee zal houden zal de tijd leren. Ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de Engelse Vorstin (op 21 april) werd deze opname op het buitenver blijf van de Engelse Koninklijke familie in Berkshire (Windsor) gemaakt. De foto toont v.l.n.r.: Prinses Ann (14%), Ko ningin Elizabeth, Prins Charles, de Prins van Wales (16%), Prins Andrew (4) en Prins Philip In de kinderwagen de een jaar oude Benjamin, Prins Edward. De nieuwe verbindingen Goeree Overflakkee-vasteland en de Grevelin gendam van en naar Schuowen-Duive- land zijn de afgelopen paasdagen en vooral op de TWeede Paasdag een ge weldig aantrekkingspunt geweest, daar er een enorm aantal personenauto's is gepasseerd. Naar schatting passeerden van zater dag tot maandagavond 20.000 personen auto's over de dam, die gezamenlijk on geveer 65.000 personen vervoerden. Zierikzee was het centrum van de be langstelling, waar Tweede Paasdag geen plaats was om de auto te parkeren. Over de wegen en vooral op de Gre velingendam moest men bumper aan bumper rijden. Gelukkig deden zich weinig aanrijdingen voor, er werd wel eens blikschade veroorzaakt door te plotseling stoppen in de file's, maar persoonlijke ongelukken vrerden niet geregistreerd. De politie had, zoals op de knooppunten, handen vol werk om 'het verkeer te regelen. Veer A. J. Polder-Zijpe Op het veer Anna Jacoba Polder-Zij pe was het niet minder druk dan op andere feestdagen. Er werden duizen den auto's naar Schouwen-Duiveland overgezet, die ook weer terug moesten, zodat de gehele dag twee veerboten heen en weer voeren. Er onstonden zelfs nog wachttijden van een tot anderhalf uur. Drukte op de Haringvlietbrug Op Tweede Paasdag zijn ruim 8000 auto's over de Haringvlietbrug gereden. Het verkeer moest met 'assistentie van de rijkspolitie uit Numansdorp in goe de banen worden geleid. Er werden tij delijk drie rijbanen in gebruik geno men en er moest om de tolgelden te kunnen innen een noodtolpost worden opgezet. De nieuwe tolpost hoopt men ongeveer met Pinksteren gereed te heb ben. Men heeft ons meegedeeld dat er Tweede Paasdag ruim f 30.000,aan tolgeld is 'binnen gekomen. Dit is een geweldig bedrag maar als men gaat re kenen, dat er aan rente, onderhoud enz. BINNENVERING HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. van de brug die 50 miljoen heeft ge kost jaarlijks vier miljoen gulden op tafel moet ko'men, is 'het nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Het dagelijks verkeer over de Haring vlietbrug is door de ontsluiting van Schouwen-Duiveland via de Grevelin gendam sterk toegenomen. We hopen daarover binnenkort enige cijfers te brengen. Speciaal in het opmaxen van .^De ^ruitceMtrale" B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS Van zaterdag 24 april v.m. 12 uur t/m. maandag 26 april v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdyk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herfcmgew-JVTelissant; Dienst 'heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. TH'OLEN zondagsdienst artsen. Zondag 25 apr. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vosse meer. Dr. Arnold Frank, 's werelds oudste predikant is op 106-jarige leeftijd in Belfast, Noord-Ierland overleden. Hij werd de „vader" genoemd van de sy node van de Presbyteriaanse Kerk in zijn land. Reeds in 1884 werd hij be vestigd tot predikant voor het werk on der de Joden. Vijftig jaar lang werkte hij in Hamburg. In de oorlog werd hij door de Duitsers gevangen genomen, maar slaagde er in te ontsnappen naar Engeland. Dr. Frank was onder meer een van de stichters van de Interna tionale unie van hebreeuwse christe nen. VOOR BETER f^ •-'■ NflJR DE MIDDELHARNIS-TELiZazS Gemeenteraadsvergadering op 27 april a.s. De raad der gemeente Sommelsdijk komt op 27 april 1965 te 19.30 bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Notulen van de vergadering van 18 maart 1965. 3. Ingekomen stukken ei> mededelingen. 4. Recognitie gebruik openbare gemeentegrond langs de ha ven. 5. Salarismaatregelen gemeente personeel. 6. Aankoop pand Kerkstraat 11. 7. Benoeming vertegenwoordige? van de gemeente in het „Binnenhof", 8. Aankoop .van een perceel grond in de nabijheid van de Langeweg. 9. Wijzi ging van het besluit tot verkoop van grond voor de bouw van 24 woningen door de bouwvereniging „Sommelsdijk" 10. Verhoging van het krediet voor her stel en verbetering van de woning Voor straat 40. 11. Vaststellen van een ver ordening tot wering van ontsierende reklame in het niet-landelijk deel der gemeente. 12. Verhoging krediet kosten rattenbestrijding 1965. 13. Restauratie van de panden Kerkstraat nrs. 2, 4 en 6; 14. Aanleg parkeerplaats aan de We- vershoek. 15. Aankoop van de panden Zuidelijke Achterweg 39 en 41 met bij behorende grond. 16. Benoeming afge vaardigde in N.V. E,M.G.O. Agenda geiueen-teraad maandafir 2& april De gemeenteraad te Melissant komt maandagavond 26 april te 7 uur bijeen. Op de agenda komt een voorstel voor tot verhoging van de jaarwedde der wethouders, n.l. van f 1460,— op f 1700 per jaar. Verder een voorstel tot her ziening bezoldiging secretaris en het ambtelijk personeel in dienst der ge meente. Goedkeuring wordt gevraagd voor de rekening maatschappelijke zorg 1962; rekening woningbedrijf 1962 en voor lopige vaststelling van de gemeentere kening 1962. Daar de Oranjevereniging nog een te kort heeft op de kosten van het bevrij dingsfeest op 5 mei (die f 1200,bedra gen en waarvoor via een lijstcollecte f 400,is opgehaald) wordt voorgesteld hierin een subsidie te verlenen groot f 600,^. Naast de gebruikelijke activi teiten zal een openluchtfilm worden vertoond, een film voor de jeugd in het verenigingsgebouw en er wordt een eta lagewedstrijd gehouden. Verder is er een voorstel tot een sub sidie-verlening van f 150,voor de gym nastiekvereniging „Kwiek" en het be schikbaar stellen van een crediet tot verlenging van de Marijkelaan over een afstand van 26 meter. telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1