Coöperatieve Raiffeisenbank ,Middelharnis - Sommelsdijk" Diploma- Schakelcursus uUreiking Bloemenieeli Rya. Het Testament van de boedei van Pieter Bigge te Ooltgensplaat Coöp. Raiffeisenbank „Nieuwe Tonge" liield 50e jaarvergadering r----------------------N Leidt uw bankzaken Aanleg van de tuin N.V. SLOVENBURG'S BANK een oud handwerk in nieuwe vorm Mosselvissers op de Waddenzee J. Keuvelaar Kopzielcle lean dreigen Bladz. 2 „E I L A N D E N - NI E U V/ S" Vrijdag 16 april igj Balans totaal passeerde in 1964 de 10 miljoen De Algemene vergadering der Coöp. Raiffeisenbank „Middelharnis-Som- melsdijk" is donderdagavond 8 april ge houden in Hotel Spee te Sommelsdijk. De vergadering werd door de voorz. de heer J. A. Doornbos geopend die er zijn blijdschap over uitsprak dat de le den, ondanks het gevorderde seizoen en drukke voorjaarswerkzaamheden, trouw waren opgekomen ter vergade ring. Enkele gebeurtenissen van bete kenis, die in het afgelopen jaar plaats vonden, werden in het kort gememo reerd o.a. de ontsluiting van het eiland door het gereedkomen van de Haring- vlietbrug. Tot secretaris van de vergadering werd herbenoemd G. van Lente, Mid- delhamis. De secretaris kon in zijn jaarverslag dat we in een vorig nummer hebben opgenomen constateren, dat het jaar 1964 voor de bank een alleszins gunstig jaar is geweest. Het balanstotaal pas seerde in 1964 de 10 miljoen, terwijl de toevertrouwde spaargelden op het eind van het jaar de 9 miljoen overschreden. De directeur de heer Tieleman gaf een toelichting op de cijfers die uit de verschillende rekeningen hiertoe rede nen gaven. Met instemming der verga dering werd de rekening en balans over 1964 goedgekeurd, waarna besloten werd de winst over dat jaar aan de reserve toe te voegen. Daarna vond verkiez.ing plaats we gens periodiek aftreden van de heren J. A."Doornbos (bestuur) en J. A. Struijk Jr. (raad van toezicht). Beide heren werden met grote meerderheid van stemmen herkozen en namen hun be noeming aan. Ontwikkeling en saneringsfonds voor de landbouw. Na afloop van dit gedeelte der ver gadering kreeg de weledelgestrenge heer drs. B. Veltman uit Bennekom het woord, die een causerie hield over het actuele onderwerp: Welke mogelijkhe den biedt het Ontwikkelings en Sane ringsfonds voor de Landbouw? Het O. en S. fonds heeft allereerst tot doel om die ondernemer in de land bouw, welke een bepaalde leeftijd be reikt hebben en onrendabele bedrijven beheren, de mogelijkheid te geven hun bedrijf met financiële steun te beëindi gen. De belangstelling voor deze moge lijkheid is in Nederland zeer groot en voorziet in een grote behoefte. Om voor steun uit dit fonds in aanmerking te komen is nodig om o.a. de volgende voorwaarden te voldoen. 1. Men moet minstens 54 jaar zijn om een aanvraag in te dienen, de rege ling gaat in bij een minimum leef tijd van 55 jaar. 2. Men moet sinds I960' ingeschreven Onder leiding van de heer G. J. Buth, voorzitter van het bestuur, hield de Coöp. Raiffeisenbank alhier, haar 50e jaarvergadering. Ruim 70 leden gaven blijk van hun belangstelling. Uit het verslag van de directeur bleek dat de bank in bet jubileumjaar weer verder gegroeid was. Op alle terreinen was uit breiding te constateren. Na een meer algemeen overzicht over de Raiffeisen- organisatie in het algemeen waarbij aandacht werd geschonken aan de fi nanciële en economische maatregelen van de overheid, enerzijds betrachtend het bevorderen van het sparen, ander zijds het nemen van maatregelen ter beperking van de steeds meer stijgen de krediet verstrekking, werd opge merkt dat in het jubileumjaar voor de eerste maal op de balans een bedrag van f 5 miljoen aan spaargelden voor kwam. Meerder malen was dit cijfer in de loop van voorgaande jaren voor korter of langer tijd toereikt, dit jaar was het eerste jaar dat f 5.084.611,89 aan spaargelden op de balans voor kwam. Spr. wenste 'het bestuur geluk met dit bereikte resultaat, waarbij spe ciaal de voorzitter in werd betrokken, die 35 jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd en daarmede het grootst aantal jaren aan dit resultaat heeft me degewerkt. Op alle terrein van het spa ren, speciaal ook bet sparen ingevolge de Jeugdspaarwet, was groei te con stateren. Het eindresultaat van de jaar rekening wijst een winst aan van f 9896.13, een bevredigend resultaat, dat het mogelijk maakt de reserve verder uit te bouwen als een garantie voor de leden welke hun spaargelden aan de bank toevertrouwen. De winst voldeed aan de gestelde eisen zoals de Cen trale Bank dit voorschrijft. Het aantal leden van de bank nam toe met 15 en daalde met 6 wegens vertrek en over lijden zodat de bank aan het eind van het boekjaar 327 leden telt. Na verslag van de heer J. N. van Es voorzitter van de Raad van Toezicht werden re kening en balans goedgekeurd. Besloten werd de winst toe te voe gen aan het reservefonds dat hier me de stijgt tot f 223.815,58. Bij de gehou den verkiezingen werden de heren G. J. Buth, voorzitter van het bestuur, de heer J. Verseput lid van de raad van toezicht alsmede de heer J. A. van Loon, pi. V. lid van de Raad van Toe zicht als zodanig herkozen. Aan het slot van de vergadering werd de voor zitter toegesproken door de heer van Es als voorzitter van de Raad van Toe zicht. Hoewel 35 jaren geen gebruike lijk jubileum is, meende bestuur en raad van toezicht toch aandacht te moeten schenken aan het feit dat de heer Buth nu 35 jaar bestuurslid en daarvan 30 jaren voorzitter van het be stuur geweest is. Hem werd dank ge bracht voor zijn werk en als tastbaar blijk van waardering een sierlijke set glaswerk aangeboden. staan als ondernemer in de land bouw. 3. De laatste 5 jaar mag geen bedrijfs- splitsing hebben plaatsgehad. 4. Men mag de laatste 3 jaar niet meer dan gemiddeld 6500,verdiend hebben, welker inkomsten voor ten minste 50Vo in de landbouw ver diend moeten zijn. 5. De laatste 5 jaar mag geen bedrijfs- vergroting hebben plaats gevonden. Wanneer iemand in aanmerking denkt te komen voor deze vergoeding kan hij zijn aanvraag indienen bij de dis trictagent. Na beëindiging mogen de ge bouwen niet meer voor landbouwdoel einden door de gesanneerde onderne mer worden gebruikt. Wel mogen deze gebouwen verhuurd worden aan andere reeds bestaande ondernemingen in de landbouw. Wanneer de grond eigendom was van de gesanneerde ondernemer mag hij deze met goedkeuring ver pachten of verkopen. In ruilverkavelingsgebieden zal ver koop meestal plaats vinden aan de „Stichting beheer landbouwgronden" die dan voor een nieuwe bestemming zal zorgdragen. Zo zijn er ook voor waarden waar pachtgrond aan moet voldoen. De vergoeding die de gesanneerde ondernemer ontvangt is welvaartsvast doordat deze vastgekoppeld is aan het loonpeil. Voor 1 jan. 1964 was de vergoeding als volgt vastgesteld: 55 jaar t.m. 60 jaar via Middelharnis - Sommelsdijk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Persoonlijke behandeling van al uw belangen. 250,— 60 jaar t.m. 64 jaar 380,—. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd wordt de vergoeding lOOO,inmid dels is wegens de loonexplosie 1964 een verhoging van ISVo toegepast. De 3 standsorganisaties streven naar een verruiming van de mogelijkheden o.a. door minimum leeftijd op 50 jaar te stellen en een verhoging van de inko mensgrens. Het O. en S. fonds beweegt zich niet alleen op het vlak van de bedrijfsbeëin- digingssteun maar verstrekt ook sub sidie bij het moderniseren van de be drijfsgebouwen voor de stalling van vee. Aanvragen voor deze subsidie moeten ingediend worden bij de Rijks- landbouwconsulent. Tevens wordt uit dit O. en S. fonds subsidie verleend bij omschakeling van bijv. akkerbouw naar tuinbouw. Uit de bespreking die volgde bleek dat met grote aandacht naar de spreker was geluisterd. De vele vragen werden op duidelijke wijze beantwoord. I Nadat de film over Flakkee die des- tij ds op de Fluzie draaide was ver toond sloot de voorzitter de vergade- I ring. Dat er bij de land- en tuinbouwers van Goeree-Overflakkee belangstelling bestaat voor het kweken van bollen is algemeen bekend, maar minder bekend is dat er een groeiende interesse is voor een andere tak van de tuinbouw nl. het kweken van bloemen in het algemeen. In het afgelopen winter halfjaar werd voor de geinteresseerden een schakel cursus bloementeelt georganiseerd, waar bij naast het trekken van bolbloemen, ook aandacht o.a. werd besteed aan het kweken van chrysanten en anjers. Maa,ndagavond werd deze cursus in een lokaal van de lagere land- en tuin- boufwschool te Sommelsdijk besloten met het uitreiken van de diploma's aan de geslaagden. De voorzitter van de commissie van toezicht op deze cursus, de heer Hokke heette in zijn openings woord in het bijzonder welkom de heer A. V. Erkel de toezichthouder en ver tegenwoordiger van de inspecteur van het landbouwonderwijs in de Zevende inspectie, die vervolgens het woord kreeg. In de eerste plaats bracht spreker dank aan de organiserende verenigin gen te weten de afdeling G.O. van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de Tuinbouwvereniging Goeree- Overflakkee voor het op touw zetten van deze belangrijke cursus. Spreker wees in zijn korte inleiding op het grote belang van de bollen- en bloementeelt voor ons gehele land en in het bijzonder op de mogelijkheden die hier voor ons eiland nog liggen ver scholen. Er is een begin, U hebt ge toond toelangstelling te bezitten. Ga door er liggen kansen. De beer van Er kel wees 'op de ontwikkeling in de laat ste jaren en toonde dit aan met enkele cijfers over de prijzen van geboste tul pen die vanaf 1954 tot 1961 een stij ging hadden vertoond van gemiddeld 70,3 et. tot 103,5 cent maar in 62/63 ge daald waren tot 91,8. Hij wees verder op de mogelijkheden die liggen in het forceerbedrijf en wel om bollen die niet geschikt zijn voor export te werken en verder te werken met goedkope partijen. „Flakkee zoekt naar een nieuwe en betere bedrijfsstructuur. De broeierij kan een deel zijn van een vernieuwing, maar begin vooral niet in het wilde weg. Laten we met elkaar niets nalaten om ons mooie eiland tot ontwikkeling te brengen." Vervolgens bracht de heer van Er kel nog dank aan de leraren van deze cursus voor het werk dat zij verricht hadden, waarmee hij aan de geslaagden het diploma uitreikte. Vervolgens sprak namens de afd. G. O. van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur nog de heer v. d. Kroon, die ook de geslaagden feliciteerde en hen veel succes wenste met het behaalde diploma. Namens de cursisten sprak de heer Klink een woord van dank tot de or ganiserende verenigingen en de leer lingen die hij als blijk van erkentelijk heid een boeken- of een platenbon over handigde met het verzoek aan de heer van Heusden deze economisch te beste den, aan de heer Preesman om er geen boek over techniek voor aan te schaf fen terwijl hij de heer Liemburg wees op de mogelijkheid om voor de platen bon muziek van Bach, Beethoven of „Tulpen van Amsterdam" te verkrij gen. Na de pauze werden door de heer van Liemburg een aantal kleurendia's be trekking hebbende op het forceren van bolbloemen vertoond en behandeld. Na afloop bleven de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen. De volgende personen behaalden het diploma: J. Aleman en M. Aleman (Ouddorp), F. Arensman en Joh. Arens- man (Stad aan 't Haringvliet), A. Bak- i ker (Sommelsdijk), L. Bom (Ooltgens- plaat), D. H. Bijleveld (Middelharnis), J. Ml Coolbergen (Middelharnis), C. v. d. Doel Azn. en C. v. d. Doel Pzn. (Nieu we Tonge), M. Donkersloot ,Ooltgens- plaat), M. V. Driel (Nieuwe Tonge), L. V. Eesteren (Sommelsdijk), J. A. Fluit (Oude Tonge), E. Grinwis (Ouddorp), G. Groenendijk (Oude Tonge), A. T. v. Gurp (Ooltgensplaat), J. Hogchem (Dirksland), J. Holleman (Sommelsdijk), D. Huizer (Stad aan 't Haringvliet), J. M. de Jonge (Acbthuizen), J. Kamp (Den Bommel), K. v. Klaveren (Oolt gensplaat), J. A. Klink (Stellendam), J. Kreeft (Ooltgensplaat), N. C. Krijger (Goedereede), P. H. v. Rossum (Oolt gensplaat), R. Smit (Sommelsdijk) C. P. Tanis (Ouddorp). Sinds kort is een nieuwe vorm van handwerken, het Rya-knopen, bezig het Nederlandse publiek te veroveren. Voor Nederland is deze vorm van handwer ken dan wel nieuw, in Skandinavië wordt het reeds eeuwen gedaan. Daar werd het Rya-knoopwerk geimpor- teerd door de Vikingen, die de kunst afkeken op hun verre tochten. Aanvankelijk werden de Rya's ge bruikt om zich tegen de koude te be schutten, waarvoor ze bijzonder ge schikt waren, omdat men daarvoor het dekhaar van de schapen gebruikte. Toen men geen behoefte meer voelde om Rya's als beschutting te hebben, ging men toch door met het knopen daar van om ze als versiering aan de muur te hangen. Het knopen van Rya's is n.l. een bijzonder gezellig werk, waar door het zich als huiselijke bezigheid de jaren door heeft kunnen handhaven. Sinds een jaar of tien geleden door de Kopenhaagse firma C.U.M, de Rya's opnieuw geheel in het middelpunt der belangstelling geplaatst zijn, heeft zich in Denemarken en de andere Skandina- vische landen als het ware een rage ontwikkeld in het Rya-knopen. Men telt eenvoudig niet mee als men geen Rya aan de muur of op de grond heeft. En dan moet het bij voorkeur nog een Rya van C.U.M. zijn. Een vervelende mode is het aller minst, want deze Rya-tapijten zijn alle gemaaict naar bijzonder fraaie ontwer pen. Voor het maken van deze ontwer pen heeft de firma C.U.M, vele vooraan staande textiel-kunstenaars uit Dene marken, Zweden en Finland aangetrok ken. Het artistieke peil is daardoor zeer hoog en sluit heel mooi aan bij de meu belen en andere produkten van binnen huiskunst uit Skandinavië, die hier thans ook zo hoog gewaardeerd wor den. De techniek van het Rya-knopen is zeer eenvoudig. Men werkt met drie dikke randen in een grove naald, die men om een liniaal heen haalt. Nadat men een rij klaar heeft, kan men de lussen van zo'n rij doorknippen. Rya- knopen is niet moeilijk, maar vraagt toch de aandacht. Het is inspanning en ontspanning te gelijk. Dat is het, waar zo veel mensen behoefte aan hebben in deze haastige tijd. Een verkwikking voor menige huis vrouw en zakenman. Maar ook heel geschikt voor de oudere mens, omdat het materiaal grof is. Dat „grof" doet overigens geen afbreuk aan het mate riaal. De gebruikte wol is van het mooie, glazende dekhaar en het aantal kleuren en tinten, waaruit de ontwer pers kunnen kiezen, bedraagt maar liefst zo'n honderdvijftig! De onder grond voor een C.U.M. Rya is hand- geweven van linnen en koehaar, oer sterk dus en goed-liggend. Dat de ma terialen uitstekend zijn, blijkt trouwens wel uit de zeer lange garantieteimijn. En een C.U.M. Rya kan bovendien schoongemaakt worden, wat in de prak tijk bij lang niet elk tapijt mogelijk blijkt zonder schade aan te richten. Doordat de knopen echter geheel aan de ondergrond vast zitten, kan een C.U.M. Rya zowel stofgezogen als ge wassen worden. Wilt U er nog meer van weten? Vraag dan toezending van het in prachtige kleuren uitgevoerde Rya-boek. Behal ve een inleiding en een duidelijke be schrijving van de werkwijze bevat dit boek tientallen reprodukties van ont werpen in kleuren, die de echte sterk benaderen. De prijs van dit boek bedraagt slechts f 3,50 en is verkrijgbaar bij Rya Ne derland te Haamstede. Beste meisjes en jongens! Het raadsel van deze week is be trekkelijk lang, maar ik kan toch niet laten om het een plaats te geven, want het heeft betrekking op het lijden van de Heere Jezus, Als deze krant ver schijnt is het Goede Vrijdag, met Pasen is het vooruitzicht. Nü is het nog een raadsel, dat in het teken staat van Gol gotha. APRIL-RAADSEL 3 Het geheel bestaat uit 55 letters en is te vinden in Mattheüs 27. Al de ge stelde vra,gen zijn ook te vinden in dat hoofdstuk. I. 5, 46, 4, 10, 52, 29, 52, 15, 11, 32, 48, 32, 17, 32, ch, 9, 32, 55, 25 is een kruiswoord van de Heere Jezus. II. 1, 36, 14, 33, 39, 22, h, 32 is een andere naam voor Hoofdschedelplaats. III. Jozef van 32, 45, 4, 11, 15, 42, 44, 15 schonken zijn graf aan de Heere Je zus. IV. De beschuldiging van Jezus, aan het kruis gehecht, luidde: 3, 7, 50, 19, 25, 48, j, 20, 50, 49, 48, 6, 34, 21, 47, 35, 25, 8, 33, 31, 13, 18, j, 47, 27, 23, 24. V. De hoofdman riep uit; 41, 32, 15, 45, 46, 2, 21, 6, 30, 50, 44, 41, 32, 48, 33, 36, 3, 50, 47, 36, 8. VI. En 37, 4, 46, 32, 42, 40, 48 zeide: „Wat zal ik dan doen met Jezus?" VII. 50, 2, 35, 38, 46, 36, 5, 6, (twee woorden) kome over ons en onze kinde ren. VIII. Christus heeft geleden onder 12, 36, 35, 42, 4, 49, 48, 37, 4, 46, 32, 42, 49, 48. IX. De akker van de pottenbakker werd gebruikt tot een begraafplaats voor 43, 28, 30, 7, 11, 31, 34, 46, 25, 81, 33, 51. X. Toen Jezus stierf werden de 33, 28, 15, 53, 34, 26 geopend. XI. En het 33, 28, 15, 16 werd verze kerd tot de derde dag. Dit raadsel werd ingezonden door Annie van Dijke, Zoetermeer. PRIJS'WIiSrNERS Sari Meijer, Oud Beijerland. Rineke Kardux, Dirksland. Henny de Jonge, Middelburg. Addie Kardux, Dirksland. Rinus Jansens, Poortvliet. Dat zijn ze dan weer. Wie zullen het de volgende keer zijn? BRIEVEN Teuntje en Johan van G., Bruinisse. Jammer dat jullie allebei ziek waren. Gelukkig kon er één nog schrijven. En wa,t nog nooit is gebeurd, gebeurde nu: je bracht de brief zonder postzegel op het bureau! Ja, nu is het voor jullie maar een wipje naar de overkant. Ben je nog geslaagd, Johan, met de tas? Joke V., Ouddorp. Fijn zeg, dat de dokter tevreden over je was. En mag je nu een half jaar wachten? Ik boop dat het steeds beter mag gaan. Dus je was blij met de prijs? Dat doet me groot genoegen. Henny de L., Oude Tonge. Jammer dat je nummer één niet kon vinden. Heb je de lange oplossing in de krant gezien? Dat is heel erg voor oma om zo lang m het ziekenhuis te moeten doorbrengen. Gaat het lopen nu al een beetje? Zij mag wel een groot doorzet tingsvermogen hebben. Wil je vriendin netje ook mee doen? Dan moet haar moeder een abonnement op de krant nemen. Het is niet duur en geregeld komen er nog abonnees bij! Willy de K., Herkingen. Leuk, dat Hans op zijn verjaardag naar huis mocht komen. En voor jullie was het ook fijn. Dat beeft opa D. nooit kunnen dromen dat hij nog eens op de fiets naar Bruinisse zou «rijden. De afstand naar Zeeland was wel niet zo ver, maar je zat met het water. Thea N., Dirksland. Je brief is pre cies een dagboek: bijna van elke dag staat er iets in. Op die manier is er altijd stof om te schrijven en ondertus sen 'weet ik een heleboel nieuwtjes. Zo weet ik nu ook waarom jullie de oplos singen niet volledig hebben. Als het ook zo'n rommel in huis is, nietwaar? Maar nu zal alles wel opgeknapt zijn! Het is nu een beetje paleis, denk ik. Nel van D., Zoetermeer. Ja, het is altijd jammer als er een beste meester vertrekt. Het is veel waard als een meester goed kan zingen en mooi orgel kan spelen. Is mevrouw K. nog geko men? Was haar arm dan al beter? Toos de H., Zwijndrecht. Een reis met de trein naar Limburg is beel mooi en een treinreis is voor de geleiders ook gemakkelijk, want er wordt door het spoor voor alles gezorgd. Over het vol gend jaar zou ik nog maar niet praten, want dat is nog zó ver af en wat kan er niet in die tijd gebeuren! Wat heb jij al veel nichtjes en neefjes! Al bijna zoveel als ik. Loesje N., Dirksland. Is de meester lang ziek geweest? Of mocht hij toch zijn werk doen op school? Kun je die nieuwe delingen al? Als ze op nul uit komen zijn het fijne sommen, hè? Heeft Margreet lang moeten hoesten? Aad van D., Zoetermeer. Ben je al aan de nieuwe meester gewend? Die mevrouw heeft nu een herinnering aan het burgemeesterfeest. Of ik er in ge lopen ben op 1 april? Nee, ik was ze te gauw af. Per telefoon probeerde het nog iemand, maar het lukte echt niet. Jan P., Middelburg. Dat is niet leuk, hè, als je in de krant kijkt en je ziet je naam niet staan. Maar nu ben je er weer bij zoals je ziet. Wat kan jij mooi schrijven. Jan! Ik wed dat je een acht op je rapport voor schrijven hebt. Sien de V., Koudekerke. Als je dit leest weet je al hoe het er met je rap port uitziet en dan weet je ook al zo'n beetje hoe de afloop van de zomer zal zijn. En nu je poesieversje: Voor Sien. Nu krijg j' ook zo'n wondervers, dat gedrukt werd op de pers, in de leuke kinderhoek, 't Werd geschreven op papier, uitgeknipt staat het nu hier in je mooie poesieboek. Omdat jij een nichtje bent, heb ik 't voor je neergepend. Ineke R., Rotterdam. Wat hebben j^ lie het rapport al vroeg gehad! Het best, hoor! Ga zo maar voort! Ga; het nogal met je oom? Een rustig I5 ven zal hem wel voorgeschreven zij; Hyacinten zijn prachtbloemen en ruiken zo heerlijk. Een b.s.a. is een gof de fiets. Wees er maar zuinig op. René van D., Zoetermeer. Dat mof wel naar je zin geweest zijn om in h( huis van Lenie te slapen. En op he luchtbed sliep je bepaald als een roo Ik denk dat je nog wel eens terug m;. komen. Kent Anja jou al een beetje Ans S., Nieuwe Tonge. Ik denk datdi zwemproef nu wel afgelegd zal zijn. Ho ging dat met je kleren aan? En kon i( de zeven meter diep halen? Daar hoó: ik nog wel van. Ben je al over de nies, we dam geweest? Of heb je geen ker, nissen aan de overkant? Marijke van D., Zoetermeer. Je ks merken dat je mama een rasechte raad selnicht is geweest, want zij moet jullj er vaak aan 'herinneren dat het inzer,. den is. Nou, ik denk, dat Lenie en Piei liever in R. zullen wonen dan in d» grote stad. Nu zal het wel rustiger ziji Wat heeft de duitse leraar veel gekre. gen! Is 'hij al op school? Lourina P., Middelburg. Nee, di hoeft niet, alle drie de oplossinger, schrijven. Jullie hebben ze met zj drieën opgezocht, dus als één ze op. schrijft is dat voldoende. Kunnen jullij dat niet om de beurt doen? Op Paultji ben ik niet 'boos om die króssen. Hij j nog klein en hij wou ook al aan mij schrijven. Corrie S., Nieuwe Tonge. Doe je de groeten terug? Zij had het wel drui; toen Toos weg was. Is je trommelvlie al in orde? Of is dat iets wat moeüijt geneest? Ik heb daar niet zo'n ver stand van. Ma van 't G., Dirksland. Wel, wel, wat een lange brief! Ik daoht: dat wordt een fopbrief, omdat je die fop. datum er boven had gezet en dat rijmp. je. Maar bet is me meegevallen. Ik heb aandachtig alles gelezen en niets van foppen gemerkt. Maar ik weet wel, da jij een reuze briefschrijfster bent! Adriana P., Middelburg. Mooi post papier en netjes geschreven. Ik denk, dat jij en Jan een wedstrijd houden wie het mooist schrijft. Eerlijk gezegd zot ik 'het niet weten. Misschien heb jij ooi wel een acht op je rapport. Je ant woord is later toch nog wel gekomen' Ik vergeet 'bijna nooit een kind. Cobi S., Nieuwe Tonge. Het spijt me, Cobi, maar ik kan je niel, tegenhouden, Je hebt lange tijd meegedaan en wij hebben nooit ruzie gehad. Je zorgt ook voor een opvolgster. Nou, Nellie zal welkom zijn. Het ga je verder goed, Cobi. Het laatste wat je nu nog mag doen is: tegen al de kinderen goede dag zeggen. „Dag, allemaal! Van Colli; En ook van Oom Ko!" April 1965 'Oom Ko. MELISSANT Afscheidsdienst. Zondagmiddag hoopt de consulent, ds. W. Netjes uit Stel lendam in een speciale afscheidsdienst die te 2.00 uur in de Geref. Kerk be gint afscheid te nemen i.v.m. zijn ver trek naar Lutten a.d. Dedemsvaart. Huisvuil. I.v.m. tweede Paasdag zal bet 'huisvuil a.s. dinsdag 20 april wor den afgehaald. 2. Een rijk bezit, een groot gevaar Op zeer veel plaatsen in ons land beschikken kerken en diaconieën 'heden nog over kapitalen in allerlei vorm, welke in vroegere eeuwen bij testamen taire bepalingen aan haar werden ver maakt. Deze 'bezittingen 'hebben de onrus tige tijden rondom Napoleon overleefd, en zijn in een eeuw van rustige ont wikkeling, de negentiende eeuw, over het algemeen voortreffelijk beheerd, zodat de opbrengsten een geweldige steun vormden voor het kerkewerijt, de diaconale arbeid in de volste zin van het woord. Wij mogen dit, met dankbaarheid aan de schenkers, met vreugde constateren. En toch: er schuilde in dat geërfde bezit een groot gevaar; kerk en diaco nie kregen vanzelfsprekend een gevoel van „gezetenheid", er was voor hun voortbestaan voor een belangrijk deel gezorgd. Bovendien gaat in de boezem der ge meenteleden de offervaardigheid verlo ren, welke wij zien in het leven der jonge kerk. Immeirs, men gaat zeer menselijk redeneren: de kerk is toch schatrijk, of de diaconie heeft het waar lijk niet nodig. Het gevoel van solida riteit: „als een lid lijdt, lijden alle le den mede," dat toch een volstrekt ele ment is van 'het christelijk samenleven, raakt op deze wijze zoek. Ik gaf mijn indruk op de eeuwen die achter ons liggen in korte vorm weer, om thans des te scherper te doen uit komen 'hoe de twintigste eeuw ten aan zien van kerk en diaconie een volko men ander beeld vertoont. Wij zullen deze twintigste eeww doen aanvangen met het jaar waarin de eer ste wereldoorlog uitbrak: 1914. De ruim vijftig jaar, welke wij be wust hebben beleefd, jaren van oor log en revolutie, jaren van grote werk loosheid en hoogconjunctuur, doen ons op allerlei levensgebied zoveel veran deringen zien, dat wij het bijna niet kunnen verwerken. Zelfs oude en wij ze mensen schudden vaak het hoofd over de snelle 'wrijzigingen in de gedach ten en handelingen der volkeren, zon der antwoord te kunnen geven op de tot hen gerichte vraag waar dit alles op moet uitlopen. En het is na het jaar 1945 zo, dat wij het gevoel niet van ons kunnen af schudden dat het tempo dezer verande ringen nog steeds wordt opgevoerd. 'Ook kerk en diaconie, met alle aan deze laatste verbonden werkzaamhe den, als weduwen- en wezenzorg, be deling der behoeftige kerkleden, zorg voor ouden van dagen, oprichting en onderhoud van sanatoria opvoedings gestichten, rusthuizen en wat al niet, zij zijn midden in de branding van de ze 20ste eeuw komen te staan, en blij ven allerminst daardoor onaangetast. I Zie het veranderd aspect der Her vormde Kerk: tot voor vijftig jaar gaf zij haar geld uit voor het bouwen en herstellen van kerken en pastorieën, voor het tractement van predikanten, godsdienstonderwijzers en evangelis ten, kortom voor de instandhouding van de Woordverkondiging en de her derlijke zorg over de gemeente, waar van practisch alle Hervormde inwoners lid waren door belijdenis en doop. Thans, nu de Hervormde Kerk nog steeds tracht om haar roeping als kerk te vervullen, zijn er zeer grote bedra gen nodig, niet alleen voor de stoffelij ke en geestelijke noden voor de eigen gemeente, die door de duurte van het leven ook zeer zijn toegenomen, maar voor 'het werk der kerk in haar ge heel. Wij mogen hier noemen de aposto- laire taak te midden van een volk dat snel de weg der ontkerstening opgaat, de vorming van arbeidskrachten voor het vervullen van deze taak. Wij mogen hier noemen de fabelach tige uitbouw van tal van grote steden en industriesteden; er zijn synodale commissie nodig om het werk in deze woestijnen van steen te organiseren en voort te zetten. Wij mogen hier noemen de uitgaven voor de zending, welke niet meer van verenigingen, maar van de gehele kerk uitgaat, ook voor de medische verzor ging en het onderwijs van de inheemse bevolking. Wij mogen hier vooral niet verge ten de uitgaven voor inwendige zen ding. Ds. H. N. van Hensbergen te Dirksland, zeide zo terecht bij de aan beveling van 'de collecte van de in wendige zending, dat het gemakkelij ker is een heiden tot bekering te bren gen dan iemand die radicaal met God en godsdienst heeft gebroken. Wij mogen hier noemen de kerke lijke organisaties van de veelsoortige a,rbeid onder de jeugd, vooral onder de massajeugd. (Wordt vervolgd) Nu het mosselseizoen gesloten is, be vindt zich praktisch de gehele mossel- kwekersvloot op de Waddenzee, waar thans 'het verzaaien plaats vindt. Het schoonvissen van de percelen en het op nieuwe andere percelen zaaien van 'het opgeviste halfwas product, dat dan op deze andere daarvoor beter ge schikte percelen moet uitgroeien tot het aan de eisen van de handel voldoende leverbare product. Uit de resultatenvan het grondonder zoek in stadstuinen blijkt dat in vele gevallen bij de aanleg van de tuin extra aandacht aan de bemesting dient te worden geschonken. Op zandgronden blijkt de pH (kalktoestand) en ook de ma,gnesiumtoestand in de meeste ge vallen sterk te wensen over te laten, Het is bijzonder belangrijk dat de tuin- bezitter dit tijdig weet want kalk en magnesium'bemestingen moeten bij voorkeur goed door de bouwvoor vi^or- den gemengd. Bij het spitten gaat dit uitstekend. Is de tuin éénmaal beplant dan gaat dit aanzienlijk moeilijker en is het zelfs in veel gevallen niet mo gelijk om. 'de kallcmeststof door de grond te mengen. Ook het kaligehalte van de nieuwe tuinen laat meestal te wensen over, wat niet zo verwonderlijk is om dat de kali op zandgronden gemakke lijk uitspoelt. Het fosfaatgehalte ligt meestal op een voldoend hoog peil. Al met al voldoende aanleiding om alle aandacht te toesteden aan bemesting en bemestingstoestand bij de aanleg. Zandpad Middelharnis De grasmaand is dit jaar met redelijk goed weer begonnen en wanneer Ko ning Thialf zijn ijzige noordenwinden niet al te ver naar het Zuiden laat af stromen zouden vele melkkoeien de matige vrij'heid van het weideperceel deze maand wel eens terug kunnen krijgen. Of het voor deze koeien ge zond toeven en vooral consumeren zal zijn in de onderscheidene weiden, hangt voor een belangrijk deel af van het be mestingsblad van de eigenaar, speciaal ten aanzien van het element magne sium. Onderzoek van een groot aantal hooimonsters bij het Bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek heeft aangetoond dat de magnesiumtoestand nog veel te wen sen overlaat. Ook uit het snel kop- ziekteonderzoek in weidegras van de laatste jaren komt duidelijk naar voren dat aan de magnesiumtoestand van het weiland nog veel te verbeteren is. Er is de laatste jaren al een belangrijke verbetering te 'hespeuren, doordat steeds meer magnesium bevattende meststoffen worden gestrooid, doch dit is nog lang niet voldoende om de be hoefte te dekken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6