Ontgoocheld Stellendam fleXa Fa. J. n. Witvliet S Zn. - Herlüngen opende nieuw wini(elbedri|f P, kPuisiQinq aasme ditatie Koningin beëdigde nieuwe minisiers VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN FüC.KORTEMEGsZOON Volgende week Onderzoek bestaande tuinen 37e jaargang Vrijdag 16 april 1965 No. 3380 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Opstanding Fruitmanden en Fruitbakjes J^Ue ^ruitcentreiLe" Zondagsdienst artsen EXCURSIES Voor Herkingen rooskleurige toekonrïst verwacht verschijnt yEilanden-nieuws' alléén op vrijdag PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEUIARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Het zal weinig voorgekomen zijn in de geschiedenis van de Nederlandse ge meenten, dat er zich ergens een situatie heeft voorgedaan als het laatste half jaar in Stellendam. Dat van de vier personen, waaruit in een dorp het Da gelijks Bestuur bestaat, er drie genood zaakt waren hun functie prijs te geven, is toch wel een unicum. De redenen er voor waren tot op zekere hoogte ver schillend. Er hebben in Stellendam in de ach terliggende periode allerlei kwesties door elkaar heen gespeeld en door dit alles zijn het geestelijlï klimaat en de onderlinge verstandhouding er niet op verbeterd. Het bestuur van de gemeen te is onder deleiding van burgemeester Mr. Verplancke gekomen, die een be kwaam en energiek man is, zodat ver wacht mag worden, dat Stellendam spoedig alle strubbelingen en hun con sequenties te boven zal zijn. Meer zul len we er niet van zeggen. We hebben ons tot dusver steeds onthouden van commentaar op wat er zich heeft afge speeld, omdat zich dit minder leende voor publieke beschouwingen en de ma terie bovendien erg gecompliceerd was. Intussen zijn de Stellendammers door dit alles diep ontgoocheld. Het oude ge meentebestuur stevende regelrecht aan op een Groot-Stellendam, de plannen kwamen aan de lopende band op tafel en men voorspelde een glorieuze toe komst Alleen reeds door de betreurens waardige debacle van verleden jaar kreeg dit alles een grote deuk. Het bleek, dat men te hoog gegrepen had en dat de realiteit geen gelijke tred hield met de al te optimistische plan nenmakerij. Men behoeft er de Raad geen al te groot verwijt van te maken, dat hij in vele opzichten zijn sanctie hechtte aan de voorstellen van het Da gelijks Bestuur. Het is niet zo gemak kelijk om met beide benen op de grond te blijven staan wanneer steeds weer opnieuw een rooskleurige toekomst wordt voorgespiegeld. Men wil dan geen spelbreker zijn en geen domper zetten op de activiteiten. Bovendien, loopt men dan nog de kans voor pessi mist uitgemaakt te worden en dat wil uiteindelijk niemand zijn. De voorzit ter van de Stellendamse Vissersvereni ging heeft dit twee jaar geleden ook ondervonden, toen hij er bij de inge bruikneming van de nieuwe vissersha- ven zijn twijfel over uitsprak of de ont wikkeling van Stellendam wel zo snel zou gaan als in het Structuurplan was gesuggereerd. Hij werd toen door de burgemeester van Middelharnis bij de pessimisten ingedeeld, hoewel hijzelf meende niets anders dan een nuchtere realist te zijn. We geloven thans wel te mogen constateren, dat hij niet ver mis is geweest. Het raadslid Brinkman toonde in de jongste raadsvergadering de moed te liebben ongelijk te erkennen toen hij zei: „Wij zijn een stel optimistische plannenmakers geweest." Het Stellen damse gemeentebestuur heeft zich te kritiekloos overgegeven aan illusies, die gewekt waren door andere opti misten. Daar was in de eerste plaats het plan van Verolme om bij de vissers- haven een grote scheepswerf voor nieuwbouw en reparatie te vestigen, niet alleen voor moderne vissersvaar tuigen maar ook voor andere typen. Vanzelfsprekend is dit plan vanuit Stel lendam gestimuleerd en toegejuicht. Het zou prachtig geweest zijn wanneer het was doorgegaan. Aanvankelijk werd gezegd, dat deze nieuwe industrie wel aan 1500 man werk zou kunnen geven, hetgeen een bijzonder goede bij drage zou zijn aan de werkgelegenheid op Goeree en Overflakkee. Later liep dit aantal al terug tot 300 en nu is kortgeleden bericht ontvangen, dat de hele vestiging niet doorgaat. Men zat in Stellendam maar te wachten, op die werf en nu blijkt achteraf, dat er in concreto nimmer iets aan het plan is gedaan! Noch het Verolme-concern zelf noch het gemeentebestuur hebben ooit in Den Haag zulk een plan ingediend. De één zat blijkbaar op de ander te wachten en zo leefde de illusie voort. En nu heeft Verolme geconstateerd, dat de omstandigheden zodanig gewijzigd zijn, dat vestiging van een nieuwe werf bij de Haringvlietdam geen perspectief meer biedt. Alweer dus een ontgooche- Ung en teleurstelling. Eerlijk gezegd hebben wij er altijd aan getwijfeld of een werf op die plaats wel enige zin had. En bovendien was het twee jaar geleden al goed te zien, dat de scheepsbouw in ons land een Zware tijd tegemoet zou gaan vooral door de moordende Japanse concurren tie, waardoor het zelfs de vraag is of de reeds bestaande werven wel gehand haafd kunnen worden. Het is dus nu de tijd niet om op dit gebied tot uit breiding over te gaan, zelfs niet voor een groot concern als dat van Verol me. Maar intussen is Stellendam een illusie armer. Er is nog een andere kwestie. In het Structuurplan, dat in 1962 is opgesteld ook al door optimisten stond, dat Stellendam zich zou ontwikkelen tot een flinke gemeente, welks bevolking 2ich van 1885 in 1962 zou ontwikkelen tot één van 3500 in 1975 en zich der halve in die periode zou verdubbelen. Waarop was deze verwachting geba seerd? Volgens de toelichting op de nieuwe vissershaven en de vestiging; van een scheepswerf. Omdat uiteinde lijk de vissers van Stellendam, Goe- dereede en Ouddorp hun vaartuigen in Hij is hier niet, li/ant Hy is opge staan, grelijk Hij gezegd heeft. We hebben de laatste zeven weken de M'an van smarten gevolgd op de weg Zijn lijdens. Hij wist wat aan die weg verbonden was. Al de baren en golven van Gods oneindige toorn zijn over Hem heengegaan. Hij leed niet als martelaar maar als plaatsbekledende Borg en Middelaar. Hij werd om onze overtre dingen verwond, om onze ongerechtig heden verbrijzeld. Kent ge uw zonden en ongerechtig heden? Weet ge wat dat gekost heeft? Vanwege de gerechtigheid en de waar heid Gods, kon niet anders voor de zonden worden betaald, dan door de dood Zijns Zoons. Maar gelukkig. Hij is niet in het graf gebleven maar opgestaan. Daarom is de opstanding van Christus van zo grote betekenis. Overgeleverd om onze zonden, opgewekt om onze rechtvaar- digmaklng. Aan het kruis drie uren duisternis, toij de opstanding een grote aardbeving. Satan moest het lichaam van Christus loslaten. In dat geweldige ogenblik, beefde de aarde, scheurden de steenrotsen, en werden de graven geopend. Nu de tweede Adam over dood en graf heeft getriumfeerd, naar ziel en lichaam, is de zekerheid voor Gods Kerk dat ook zij van de dood zullen worden ontheven. Enkele vrouwen gaan bij het aan breken van de dageraad op weg naar het graf. Mattheus noemt er slechts twee: Maria Magdalena en Maria, de moeder van Jacobus, de vrouw van Cleopas. De andere evangelisten noe men er nog meer. In het Paradijs werd ook eerst de vrouw genoemd, die at, waartoe de duivel haar verleidde en hier de vrouw weer het eerst maar nu gedreven uit liefde tot Christus. Er is veel in de harten van deze vrou wen omgegaan. Ze wisten het niet meer. Bekommernissen vervulden hun hart. Want ze kenden Jezus. Zijn zoete om gang genoten en nu, ja wat nu? MIaar de Heere zal het voorzien voor de Zij nen. Bij het graf gekomen zijnde werd 'hun toegeroepen door de engel, waar voor de wachters gevlucht waren: „Vreest gijlieden niet, want ik weet dat ge zoekt Jezus" enz. Vreze had die vrouwen aangegrepen toen ze de engel zagen: De breuk tussen mensen en en gelen is er door de zonde geslagen. Nu is het geen bode van Gods wrekende gerechtigheid, maar om het Evangelie van de opgestane Christus voor hen te prediken. Het was in de hemel bekend dat ze Jezus zochten. Van ons ook? Weten we wat we met Jezus doen moeten? Daar wordt veel over Hem. gepreekt, gepraat, maar weet de Heere er van? Van het niet meer kunnen leveq buiten Hem en het' alles vinden in Hem? Ze zoch ten een gestorven Jezus, er werd gepre dikt en opgestane Jezus. Kent ge ook een gestorven Jezus voor uwe zonden? Dan zal ook de prediking van de opge stane Jezus voor U worden. Opdat ik Hem kennen in de kracht Zijner op standing. In de geschiedenis lezen we dat Maria Magdalena de eerste is geweest aan wie de Heere verschenen is. (Marcus) en in Johannes de verschijning zelf. En toch ligt er wat tussen, en wel dit. We lezen dat de engel zegt: Want Hij is opgestaan, gelijk Hij gezegd heeft. Christus had meermalen tot hen ge sproken dat het met Hem zou gaan van lijden tot heerlijkheid, van kruis naar de kroon. Maar het geloof in dat woord werd gemist, al ontbrak de lief de niet. En om nu al de nevelen, van ongeloof en twijfel weg te nemen zegt hij: „Komt herwaarts, ziet de plaats waar de Heere gelegen heeft." Mijn lezer, daar ligt een zaak tussen Goede Vrijdag en Pasen. Veracht het eerste niet, maar sta naar het tweede: Al kunt ge zeggen: Mijne Heere met Maria acht dat niet klein, maar Hij is opgewekt tot hun rechtvaardigmaking, heiligmaking en volkomen verlossing. Het is een grote troost, dat de vrouwen en met haar al het volk Gods, vanuit de 'hemel onderwezen worden. Daar gebruikt de Heere Zijn knechten ook voor. En dat zal zijn loop hebben door alle eeuwen heen. De Heere zal zor gen voor de Zijnen, er is in de hemel wetenschap van. We beleven donkere tijden. Oorlogen, geruchten van oorlogen, aardbevingen en hongersnoden. Alle deze dingen roe pen ons toe: Maranatha, Jezus komt. Maar wat een vertroosting voor diege nen die de Heere vrezen: „Als nu deze dingen beginnen te geschieden zo ziet om'hoog, en heft uw ogen opwaarts om dat uw verlossing nabij is." Dat zal dan de volkomen verlossing zijn. Verlost van een lichaam der zonde en des doods. Eeuwig zichzelf kwijt. En dat alles in Hem, die waarlijk is opgestaan om eeuwig met Hem te leven. H.M. de Koningin heeft woensdagochtend op palies Soestdijk acht nieuwe ministers beëdigd. V.l.n.r. prof. dr. I. Samkalden, J. Smallenbroek, prof. dr. I. A. Diepenhorst, mr. J. M. L. H. Cals, drs. J. M. den Uyl, dr. ir. A. Vondeling, mr. M. Vrolijk en J. G. Suurhof op het paleisbordes. Nunspeet. Ds. G. Zwerus. „'t En zijn de Joden niet, Heer Jesu, die U kruisten" (Revius) Zij hebben U aan handen en aan voeten doorboord, en als misdadiger gekruisd, U fel beschimpt, gesmaad, verguisd, toen z' U als Koning spottend groetten. Zij zagen, toen G' in eenzaamheid moest strijden en 't hels gericht ten volle ondergaan, met wreed vermaak Uw zieleangsten aan, verzwarend Uw onpeilbaar bitter lijden. Doch wij zijn 't, die nog dagelijks U honen, en steeds weer nagels drijven in Uw vlees, versmadend 't Kruis, dat eens op Golgotha verrees; O God vergeef! En kom in onze harten wonen! L. KATS de nieuwe haven bij de Haringvliet dam moeten concentreren, planden de planologen daar een vissersdorp in de verwachting, dat alle of vrijwel alle vissers uit de drie gemeenten daarheen zouden verhuizen. Wij hebben er bij de bespreking van het Structuurplan in ons blad destijds reeds op gewezen, dat aan deze verwachting elke grond ont brak, omdat de vissers er in 't algemeen niets voor voelen en zo'n verplaatsing nog nergens is gelukt. Naar het schijnt gaat men dit nu zo langzamerhand ook inzien, want volgens onze laatste in lichtingen hebben G.S. de beslissing over het al of niet doorgaan van het scheppen van woongelegenheid voor de vissers in de vorm van een dorp bij de haven weer een half jaar opgeschort en laat het zich aanzien, dat er grote kans is, dat er van dit hele project zal worden afgezien. Ook dit moet dus weer een teleurstelling zijn voor de op timisten. Tenslotte is het niet onmogelijk, dat het hierbij niet blijft. Er dreigen n.l. grote moeilijkheden voor de garnalen visserij vanuit SteEendam. In het week blad „De Visserijwereld" troffen we dezer dagen een artikel aan, waarin deze werden besproken. De heer W. 't Mannetje, visser van Goedereede en tevens raadslid, sprak tegenover de re dacteur de verwachting uit, dat op de duur de nieuwe vissershaven geheel onbruikbaar zal worden vanwege de verzanding. Hij betwijfelt of de zes mijl lange toegang van zee naar deze ha ven open te houden Is. Nu reeds Is het verzandingsproces zo toegenomen, dat men bij minder gunstig weer en laag water de haven niet meer kan in- en uitvaren en hij meent met zijn colle ga's, dat het zeer de vraag is of ook wanneer de bouwput verdwenen is, er voldoende stroom zal blijven om de geul vanaf de schutsluis naar zee op de gewenste diepte te houden. Het uitlaten van water door de grote spulsluizen zal slechts zeer spaarzamenlijk geschieden en daar zowel ten zuiden als ten noor den ervan afsluitdijken komen dreigt de toegang te verzanden, terwijl perma nent baggeren onbegonnen werk lijkt. Ook in het rapport van de Stellen damse Vissersvereniging over de con sequenties van de afdamming, opge steld in 1957, werd deze ontwikkeling reeds waarschijnlijk geacht. Alles bijeengenomen kunnen we dus wel vaststellen, dat er voor het over dreven optimisme van het vroegere ge meentebestuur geen plaats was. We houden het erbij, dat het beter is rea list te zijn. Speciaal in het opmaiten van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS Jubileum Frans v. d. Vlugt In 'het verslag betreffende de ko ninklijke onderscheiding die de heer Fr. V. d. Vlugt ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum by de fa. Witvliet heeft ontvangen, was niet vermeld dat mej. L. Witvliet de jubilaris een en velop met inhoud heeft aangeboden. Wij meenden goed te doen, dit nog even te vermelden. Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud dorp, Telef(01874) 3 57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnis, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 38, Telef. (01873)3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 Van zaterdag 17 april v.m. 12 uur t.m. dinsdag 20 april v.m. 9 uur Middelharnis Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirfcsland-HerJcin.geri.-Melissfl'n.t; Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakfcee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondasfsdienst artsen. Zondag 18 apr. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en 'Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542 Tholen en dok ter Renes, tel. 01667-400, Oud Vosse meer. Nu de eerste fase van de verbou wing, centralisatie en mechanisatie bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek ten einde loopt, bestaat met ingang van mei weer de mogelijkheid om een excursie te maken naar de diverse laboratoria. In de afgelopen jaren hebben vele dui zenden boeren en tuinders en ook de diverse agrarische scholen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Meestal wordt een dergelijke excursie gecom bineerd met een excursie object in de omgeving. Speciaal het Instituut voor Landbouwmechanisatie en Rationalisa tie te Wageningen blijkt een geliefd excursieobject, vooral bij de scholen. Aangezien er een grote belangstel ling uit de praktijk en van de zijde van de scholen wordt verwacht ver dient het aanbeveling om de aanvraag tijdig in te zenden. „Ik voel me vieer wat trotser als wnd. burgemeester van Herkingen" zei bur gemeester Bos van Dirksland woens dagmorgen toen hij in die gemeente voor de eerste Tnaal in zijn B-jarige ami>tsperiode een nieuwe winkel het winkelbedrijf va!n de fa. J, A. Wif'uUet Zn. opende. Fa. Witvliet heeft dé zaak belangryk uitgebreid. Naast de winkel die plm. 30 jaar geleden werd betrokken werd een groot nieuw win kelpand opgetrokken dat de burge meester betitelde als het „Herkingse Wafenhuis." De opening werd bekrach tigd door een instemmende dwverende knal van aanvankelijk onbekev/de her komst. Een kroon In de opening van het vernieuwde bedrijf zag burgemeester Bos de kroon op het werk van de oprichter wijlen Jasper Abraham Witvliet wiens naam In de firmanaam voortleeft. Het bre ken van een been was destijds voor dhr. Witvliet aanleiding in het zaken leven te gaan. Hij begon een zaak op de Kaaidijk; 30 jaar geleden werd in het huidige Ijedrijf betrokken wat nu be langrijk werd uitgebreid. „De fa. Wit vliet leidde voor Herkingse begrip pen tot voorheen een ietwat verholen bestaan" aldus de burgemeesteir. „Het was een soort winkel van Sinkel waar in wel alles te koop maar lang niet al les te zien was. Deze periode is nu af gesloten en thans zijn alle artikelen in de branches dameslingerie, manufac turen, woninginrichting, rook- en dro gisterij- en kruideniersartikelen over zichtelijk geëtaleerd in de nieuwe zaak. Spr. begreep dat de heren Witvliet zich op Herkingens toekomst hebben bera den. Hij dacht Herkingen een rooskleu rige toekomst toe i.v.m. de ontwikkeling langs 'het Grevelingenmeer; van welke ontwikkeling de middenstand zeker zal profiteren. In de opening van het 'be drijf zag de burgemeester niet enkel een belang van de middenstand, per soonlijk of algemeen belang maar ze ker ook een gemeentebelang, o.m. om dat met de bouw van het nieuwe be drijf een begin werd gemaakt met de nieuwe regeling van de bebouwde kom die beoogt meer ruimte te scheppen in het hart van het dorp. Twee oude pan den maakten plaats voor de nieuwe zaak. Herkingen is een mooi dorp dat echter t.a.v. de kern enkele bezwaren heeft. In de toekomst zal het een aan trekkelijk dorp worden waar het goed wonen en goed toeven zal zijn aldus VOOR BETER -^NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 spr. die daarna de fam. Witvliet geluk wenste in 'de nieuwe zaak. Dankwoord De heer H. J. Witvliet dankte de bur gemeester en mevr. Bos alsoo'k de ver dere aanwezigen voor hun belangstel ling. Architect A. Koole uit Middelharnis leverde een prachtige creatie. Het met sel- en timmerwerk werd verricht door fa. Chr. v. d. Veer Zn.; fa. Arie Klem verzorgde het loodgieters- en smidswerk, fa. L. van Putten legde elektriciteit aan en schilder en behan ger was fa. J. W. Witvliet te Kerkin gen. De centrale verwarming werd aan gelegd door fa. Seton. De winkelbetlm- mering en inventaris werd geleverd door fa. Boomgaards uit IJsselmonde. Doordat op maandag tweede Paasdag niet gewerkt wordt zal ons blad „EUandea-nieuws^' a.s. week slechts éénmaal verschijnen. Het e.k. nummer komt uit op vrg- dag 23 april a.s. Directie N.V. Eilanden-nieuws Middelharnis. Uit de resultaten van het onderzoek op de bemestingstoestand van reeds be staande tuinen blijkt dat de pH (zuur graad) dikwijls op een goed tot hoog peil ligt. Ongetwijfeld is dit een gevolg van het feit dat regelmatig wordt be- kalkt en/of compost wordt toegediend. In vele gevallen is het dus niet nodig en dus zeer zeker niet raadzaam om een bekalking te geven. Anders staat het met de kali- en magnesiumvoorzie- ning. Op de meeste zandgronden is deze te laag, doordat deze plantenvoedings- stoffen op lichte, humusarme. gronden gemakkelijk uitspoelen. Extra aandacht aan de bemesting is daarom jaarlijks aan te bevelen. Ten aanzien van fosfaat is een jaar lijkse onderhoudsbemesting met bij voorbeeld mengmeststoffen voldoende. In borders moet men voorzichtig zijn met het geven van stikstof meststof f en; men zou namelijk de kans lopen veel blad en weinig 'bloemen te krijgen. Voor het verkrijgen en behouden van een mooi gazon is een ruime stikstofgift noodzakelijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1