Dhr. F. V. d. Vlugt, Sommelsdijk i(oninl(lijk ondersclieiden Het kabinet Cals wekelijks koopje Wegverkeer over Haringvlietbrug a.s. week 's nachts gestremd OPEL Brand bij de C.S.M, te Ooitgensplaat Vrachtwagen brandde uit Paasappèl 1965 Nieuwe vakantiebonnen Landbouw 1965-'66 Heren Slips en Singlets 37e jaargang Dinsdag 13 april 1965 No. 3379 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN' Mededelingen van de redactie V.. Garage Knöjis Veertig jaar bij Ford dealer - Firma Witvliet Wervelstormen teisteren V.S. VAN WEZEL ZONEN PREDIKBEURTEN PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167B30 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Mr. Cals is erin geslaagd in betrekke lijk korte tijd althans voor Neder landse begrippen een nieuw kabinet te vormen. Het is het tiende sedert 1945 zodat de levensduur van een naoorlogs ministerie hier ruim twee jaar bedraagt, hetgeen niet pleit voor de stabiliteit van ons regeringsapparaat, althans voor de leiding daarvan. Achtereenvolgens hebben we gehad: 1945—1946 Min. Schermerhorn-Drees Soc, en R.K.; 1946—1948 Min. Heel, P.v.d.A. en K.V.P.; 1948—1951 Min. Drees - Van Schalk P.v.d.A., K.V.P., V.V.D. en CH.U.; 1951—1952 Min. Drees P.v.d.A., K.V.P., V.V.D. en C.H.U.; 1952—1956 Min. Drees P.v.d.A., K.V.P., A.R.P. en C.H.U.; 1956—1958 Min. Drees P.v.d.A., K.V.P., A.R.P. en CH.U. 1958—1959 Min. Beel K.V.P.,A.R .P. en CH.U. 1959—1963 Min. De Quay K.V.P., V.V.D. A.R.P. en C.H.U.; 1963—1965 Min. Ma- rijnen K.V.P., V.V.D., A.R.P. en CH.U. En nu hebben we dan het ministerie Cals, gerecruteerd uit de K.V.P., de P.v. d.A. en de A.R.P. We hebben dus al diverse partij com binaties gehad, maar voor het eerst in de geschiedenis is er nu een kabinet van de huidige samenstelling doordat met de V.V.D. ook de CH.U. niet wenste mee te doen. Onze lezers zullen wel begrijpen, dat dit kabinet allerminst onze sympathie heeft. Het bestaat ongetwijfeld uit knappe mannen, die zeker voor hun taak berekend zullen zijn. De minister president Cals is een man van hoge in telligentie, voortvarendheid, taktisch, een geslepen politicus en ervaren als be windsman. De heren Biesheuvel, Vonde ling, Luns, Veldkamp, Samkalden, Suurhof, De Jong en Bogaers hebben als minister goede prestaties geleverd, afgezien natuurlijk van de lijn, die zij volgden. Smallenbroek zal het wel goed doen op Binnenlandse Zaken, want dat is zijn speciale terrein. Drs. Den Uyl en Mr. Vrolijk zullen het, wat de materie van him departement betreft, ook wel klaren. Op Onderwijs komt een A.R., wiens naam op het moment dat we dit artikel moeten schrijven nog niet be kend is, maar aangezien de A.R.P. op dit terrein vele deskundigen heeft, zit dit ook wel goed. En Mr. Bot, die zonder portefeuille op Buitenlandse Zaken de ontwikkelingshulp onder zijn hoede neemt, heeft ook al ervaring genoeg als bewindsman. Het gaat ons dus niet om de capaci teiten van de nieuwe ministers. Dat is' wel safe. In de poliiek is het van min stens even groot belang, welk beleid men zal gaan voeren. Eigenlijk is dit nog veel belangrijker. Welke richting dit team uitgaat, zal blijken uit de aan staande regeringsverklaring in de Tweede Kamer. Gezien echter de sa menstelling van dit kabinet behoeft nie mand eraan te twijfelen welke richting het zal uitgaan. Dit kabinet wordt er één van. een uit gesproken proigressiviteit in rood-rooMi- se zin met hartelijke medewerking van de A.R.P. 'En aangezien we een derge lijke politiek niet in 's lands belang achten, ligt het voor de hand, dat we genoodzaakt zullen zijn het in vele op zichten ten scherpste te bestrijden. Wat wij in de allereerste plaats be treuren is, dat de P.V.d.A. in dit kabi net is opgenonien. Het ware ons veel liever geweest als het kabinet Marijnen in funktie gebleven was. Het is helaas gestruikeld over de omroepkwestie, maar ofschoon we deze beslist niet vnl- len bagatelliseren lijkt ons het finan- cieel-economisch-sociaal beleid van zeer veel hoger belang voor ons volk. Niet dat we de politiek van het kabinet Ma- rijnen m deze sectoren onverdeeld heb ben toegejuicht, zeer beslist niet ook dat ministerie was niet in staat op te roeien tegen de steeds sterker wordende tendenzen tot ongelimiteerde opvoering van de rijksuitgaven en staatsbemoeie nis tegen de loonsverhogingen aan de lopende band met versterkte inflatie enz. maar het remde toch nog zoveel mogelijk. Met het kabinet-Cals gaan we nu echter met de rode vlag in tóp regel recht aan op een beleid, waarbij de uit gaven nog meer zullen worden opge voerd, van belastingverlaging geen sprake meer zal zijn, verzachting der progressie is uitgesloten, de woningwet- bouw nog meer zal worden vertroeteld, de staatsschuld door leningen nog meer zal gaan stijgen, de onderontwikkelde landen nog meer geld gaan ontvangen Voor hun bodemloze schatkist en ver kwistende regeerders, de sociale wet geving, waarvan de premies zo lang zamerhand onbetaalbaar worden nog sterker wordt opgevoerd enz. enz. We lïioeten ons dus nu maar voorbereiden ?P in versneld tempo voortschrijdende inflatie. En daarvan wordt uiteindelijk niet alleen het bedrijfsleven, maar ook ledere gewone burger de dupe. In de tweede plaats betreuren we het buitengewoon, dat de leiders van de A.R.P. zich ertoe hebben geleend dit Kabinet mogelijk te maken. Als zij had den geweigerd, zou het niet tot stand gekomen zijn, want de K.V.P. wenst niet met de P.v.d.A. alleen een coalitie 'e vormen. Dat is haar in de periode 1W6 tot 1948 te slecht bevallen. De lei- omg van de A.R.P. is dus in feite ver antwoordelijk voor deze regering en derhalve ook voor de politiek, die zij Kan gaan voeren. Die verantwoordelijk heid is er dus niet alleen voorzover de A.R.P. deelneemt aan dit bewind, maar dat zij het mogelijk.heeft gemaakt ver zwaart haar in hoge mate. De partij- tóiding poogt blijkbaar op deze wijze de Met Goede Vrijdag a.s. moet ons blad vroeger gereed zijn, waarom wij een dringend beroep doen op onze correspondenten om hun copy ook voor predikbeurten e.d. vroegtijdig in te zenden. Don derdag eerste post, moet alle copy op ons redaktie-bureau zijn. Dit geldt ook voor het inzen den van advertenties, waarvan we het materiaal g:aarne donder dagmorgen uiterlijk binnen bieb- ben. Wij delen alvast mede, dat a.s. week, omdat op Tweede Paasdag niet gewerkt wordt, ons blad slechts éénmaal zal verschijnen. Directie N.V. Eilanden-nieuws arbeiders te behouden, maar ze zal er varen, dat zij aan de andere kant dui zenden van zich vervreemdt. Of is het deze leiding onbekend, dat er onder de genen, die op 9e A.R.P. stemden, zeer velen zijn, die dit progressivistische ge doe zo langzamerhend niet moe maar zat worden? Weet zij wel, dat de toe treding van de partij tot deze combina tie voor velen het sein zal zijn om, zij het met een bezwaard hart, haar voor goed de rug toe te keren? Zij weet dit alles en toch gaat zij voort op deze heil loze weg. De besmetting met rode ten denzen moet wel heel erg vergevorderd zijn. Dat de P.v.d.A. zich heeft meester ge maakt van drie departementen, die in de financieel-eoonomische-sociale sector liggen, n.l. die van Financiën (Dr. Vondeling), Economische Zaken (Drs. Den Uyl) en Maatschappelijk Werk en Culturele Zaken (Mr. Vrolijk), wijst op de bijzondere grote invloed, die deze partij in de nog resterende twee jaar vóór de nieuwe verkiezingen van 1967, zal uitoefenen op deze terreinen. Daar bij komt, dat de roomse minister van Sociale Zaken Dr. Veldkamp praktisch wat zijn opvattingen betreft niets van de P.v.d.A. verschilt. In het kabinet- Marijnen voelde hij zich allicht, watge- remd, maar hij kan nu zijn gang gaan. Dr. Vondeling heeft ook nog gepro beerd minister Luns weg te werken en zelf minister van Buitenlandse Zaken te worden. Dit is hem niet gelukt door de felle oppositie in r.k. kringen. Ook wij zouden het ten zeerste betreurd heb ben wanneer deze bekwame minister het slachtoffer had moeten worden van socialistische machtsbegeerte. Niet in de eerste plaats omdat hij een populair en joviaal man is, maai- omdat hij als onze topdiplomaat al vele jaren in de hele wereld op voortreffelijke wijze de Nederlandse belangen behartigt en zelfs niet schroomt de voor ons land onaan vaardbare politiek van President De Gaulle van Frankrijk de voet dwars te zetten. Er zou over het optreden van het ka binet Cals uiteraard nog veel meer te schrijven zijn. Voorlopig zij het boven staande voldoende. We betreuren het buitengewoon dat het kabinet-Marijnen verdwijnt, ook al had het zwakke plek ken en tekortkomingen. Helaas is de baan nu vrij voor een bewind, dat wij als funest beschouwen voor onze econo mie. Over beginselen zullen we maar niet spreken, want die komen blijkbaar tegenwoordig helemaal niet meer aan de orde. Wanneer zelfe anti-revolutio- naire voormannen, volgelingen van de eertijds zo roemruchte partij van Kuy- per en Colijn, wier strijd voor een groot deel altijd stond in het teken van scher pe afwijzing van het socialisme, nu daarmee een coalitie aangaan, dan is dit een teken des tijds. Geef ons dan de oude „mannenbroeders" maar, die thans in deze kringen als museumstukken worden beschouwd. Het spijt ons, want we hadden het liever anders gezien, m.aar het kabmet- Cals kunnen we geen „welkom" toeroe pen. Het wegverkeer over de Haringvliet brug zal in de nachten van 20' op 21 april tot en met 23 op 24 april a.s. van af des avonds 22.00 uur tot des morgens 6.00 uur, of zoveel langer dan nodig of zoveel korter als mogelijk zal blijken in verband met konstruktiewerkzaamhe- den zijn gestremd. Slechts in zeer drin gende noodgevallen zal passage kunnen worden verleend. Middelharnis - Telefoon 2043 MIDDELHARNIS In de nacht van zaterdag op zondag is een in garage L. Groen aan de Prut-; v/eg staande DAF vrachtwagen uitge brand. De brandweer die te 0.45 uur gewaarschuwd werd trof een afgesloten garage waarin naast de brandende auto nog 6 andere wagens stonden. Het eerste blussingswerk werd door een ingesla gen ruit ter hand genomen. Toen de deuren open waren werden de zes wa gens naar 'buiten gereden en de bran dende DAF weggesleept. De cabine van: de wagen brandde geheel uit. Over de oorzaak is niets bekend. SOMMELSDIJK Op 2e Paasdag a.s. wordt 's middags om half drie in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk een Paasappèl gehouden. Sprekers: ds. L. Blok, Ridderkerk, over „Pasen voor mij?" en ds. W. L. Tukker, Zwolle, over „Sterker dan de ijver," Algehele leiding: ds, H, C, Bultman, Orgelsoli en samenzang: organist, de heer G. Zoon, Het belooft een mooie middag te worden. Daarom moedigen wij veel jon gelui en ouderen uit alle plaatsen van ons eiland aan om aan dit appèl ge hoor te geven, OUDDORP Kerkdienst. A,s, woensdagavond om half acht hoopt voor de Ger, Gem, al hier voor te gaan ds, P, Blok tevens zal er doopsbediening zijn. Voorlopig programma der feestelijk heden ter gelegenheid van het 20-jarig bevrijdingsfeest op 5 mei 1965. 8,30 uur: Reveille van de gemeente- toren, uitsteken vlaggen, 9,00 uur: Zang schoolkinderen met begeleiding muziek vereniging. 10,00 uur: Kinderspelen, 13,00 uur: AUegorisclre optocht. Opga-' ve voor deelname aan deze optocht bij M, Mastenbroek Hzn,, Oudelandseweg 66, Tel, no, 379 en bij Jac, Hameete- man, Bokweg 6, alhier. Alleen bij vol doende deelname zal deze optocht door gang kunnen vinden, 16,00 uur; Wed strijden met fietsen en bromfietsen, 19.00 uur: Zang van muziektent. 20.30 uur; Lampionoptocht. 22.00 uur: Concert door muziekvereniging. OUDE TONGE Vakantiebonnen. Het inleveren van vakantiebonnen van de landbouw, zal plaats hebben op dinsdag 13 april a.s. van 79 uur, des avonds bij de pen ningmeester M. Jochems, Nieuwstraat alhier. En op donderdag 15 april kun nen de vakantiebonnen tot f 100,in geleverd worden van de landbouw tus sen 78 uur bij de penningmeester Th. V. Eek, Wilhelminastraat 10 alhier. Oudste inwoner jarig. Donderdag j.l. heeft de oudste inwoner van Oude Tonge, de 'heer Jac. Koert, zijn 94e ver jaardag gevierd. Het laatste jaar komt hij niet meer op straat wegens het moeilijke lopen. Jeugdbrandweer. Donderdagavond l j.l. heeft in de brandweerkazerne, een bijeenkomst plaats gehad van de jeugd brandweer. Burgemeester v. d. Harst, was ook aanwezig, die het jeugdcorps heeft toegesproken. Hij overhandigde een zeer mooie „Set-brandweer", een mooi en leerzaam geschenk voor de jon gens. De bevelvoerder van dit corps, bracht zijn dank uit aan de burge meester en wethouders voor dit fraaie geschenk. een bikkel waren en thans zijn het de gestroomlijnde wagens. „Ze rijden wel harder en werden wel mooier maar ze werden beslist niet „taaier" vond burge meester Hordijk die in dit verband wees op de vele autokerkhoven in het land. Spreker vond het een goed idee de wagens met een pers in elkaar te klap pen en de vergane glorie in zee te gooien. Tijdens de veertigjarige dienstperiode van de jubilaris nam zijn verantwoor delijkheid steeds toe en iemand, die veertig jaar bij een en dezelfde baas blijft moet tegenwoordig ook met een lampje worden gezocht," wist de burge meester die begreep dat er zowel van de zijde van werkgever als werknemer steeds een goed vertrouwen en waarde ring heeft bestaan. Ook mevr. v. d. Vlugt werd niet vergeten, zij was steeds een stimulans tot een goede arbeids prestatie" aldus de burgemeester die daarna overging tot het uitreiken van de Koninklijke Onderscheiding waarna hij de jubilaris hartelijk gelukwenste. Felicitaties De heer v. d. Vlugt kreeg hierna vele handen te drukken. O'.m. werd hij toege sproken door de heer J. L. Koert, mede eigenaar van garage Witvliet en de heer M. Verolme die gewaagde van de goede samenwerking die steeds had bestaan, en herinnerde aan de duizenden auto's die de jubilaris door de jaren heen heel huids in Middelharnis heeft gebracht. „Frans, er ontbreekt nog een parel aan je kroon, n.l. dat je voor de burgemees ter ook nog eens een Ford haalt" lach te de heer Verolme. Tevens waren aan wezig de dames Witvliet, de heer Zoe- teman en de heer Jac. Appel. In zijn dankwoord haalde de jubila ris aardige herinneringen op. O.m. hoe hij met een 6-tons vrachtwagen met massieve banden kolen reed. Hij den derde dan zo hard over de kinderkop jes dat in de woningen de klokken van de wand vielen. Ook werden herinne ringen opgehaald overde filmwagen. Fa. Witvliet vertoonde vroeger reclame films. Ze zorgden dan zelf voor de elec- triciteit door middel van een agregaat, waarmee ze ook enkele panden op het Zandpad van electriciteit voorzagen. Voor de jubilaris en familie is het een prettige dag geweest. Frans van der Vlugt is eigenlijk al vijf jaar aan pensioen toe, maar vrij dag werd liij t.g.v. zijn veertigjarig dienstverband bij de Ford-dealer Firma Witvliet te Middelharnis Koninklijk on derscheiden met de Eremedaille in brons. Het eremietaal werd de jubilaris opgespeld door burgemeester P. W. Hordijk. Veertig jaar geleden reed Frans in de befaamde T.-Fordjes rond en tot voor kort bracht hij ook de groot ste Amerikanen vanaf de importeur via de garage naar de afnemer en dat steeds ongeschonden. Een prestatie waarvoor hem in de feli'citatlewoorden van zijn superieuren veel lof werd toege zwaaid. Burgemeester Hordijk herinnerde er aan dat de heer v. d. Vlugt vroeger bij Moos de Haas had gereden, voor hij als chauffeur bij de fa. Witvliet in dienst trad. Spreker tekende de ontwikkeling van de automobile die door de heer v, d. Vlugt van meet aan werd gevolgd. Eerst waren het de T-Fordjes die zo hard als STAD AAN 'T HARINGVLIET Aanrijding. Zaterdagmiddag had er op 'de Molendijk, op het punt Zweed- sestraat een aanrijding plaats van de familie van Beveren uit Zierikzee met een DAF auto, en dhr. Jb. Koppenaal uit Middelharnis met een motor. Het zoontje van de familie van Beveren dat in de auto zat, bekwam daarbij een hoofdwonde en Koppenaal werd aan zijn been gewond zodat beiden door dokter Bouman behandeld moesten worden. Zowel de auto als de motor waren ernstig beschadigd. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 14 april des nam. 7 uur zal voor de Ger. Gemeente voorgaan ds. W. Hage te Klaaswaal. Maandagmorgen omstreeks 10.30 uur heeft er een korte maar hevige brand gewoed in een der loodsen van de Con structie- en Scheepsreparatie Mij: „C.S.M. Ooitgensplaat N.V." aan de Steigerdijk. Een en ander beperkte zich tot materiële schade; een cantine brand de uit, terwijl het magazijn en het kan toor door het water van de brandspuit werden aangetast. Het werk kan ove rigens gewoon doorgang vinden. Het personeel van de aan de werf grenzende Metaalhandel en Sloopwer ken „Heuvelman Ooitgensplaat N.V." zag achter de loods een grote rookont wikkeling. Men sloeg direct alarm. Te gen de loods was een grote stapel iso latiemateriaal opgeslagen. Op deze plaats kwam ook een pijp naar buiten van een kac'hel die in de cantine stond te branden. Mogelijk is de pijp door oververhitting oorzaak van de brand. Het materiaal, bestaande uit kurk en teer was voor het vuur gretig voedsel, terwijl het tevens een enorme rookont wikkeling teweegbracht. Men mag van geluk spreken dat de wind Zuid-West was, waardoor het vuur van de loods afging. Was de wind anders geweest dan was van de loods mogelijk weinig overgebleven. In dit gebouw staan kost bare machines en bevind zich de las- vloer. Verder staat er nog een jacht op stapel Voor dat de brandweer arriveerde had het personeel van beide werven het gehele kantoor leeggehaald. Teke ningen etc. konden worden geborgen. Bij het blussen werden eerst een serie poederblussers gebruikt, daarna werd het vuur met drie stralen door de brandweer bestreden. De uitslaande vlammen werden daardoor spoedig be dwongen. Ongeveer 11 uur was men de brand meester. Het isolatiemateriaal ging geheel verloren, terwijl de cantine uitbrandde. Van de loods werden en kele binten ontzet. Magazijn en kantoor kregen waterschade. Daar machines enz zijn gespaard kan het werk gewoon doorgaan. De schade wordt door verze kering gedekt. Drie voor de wal lig gende schepen lagen geheel buiten ge vaar. Een en ander trok veel volk; ook burgemeester W, M, van der Harst kwam een kijkje nemen. De aandacht van werkgevers en werknemers wordt gevestigd op het feit, dat per 1 mei 1965 een nieuw boek jaar ingaat van het Vacantiefonds voor de Landbouw, hetgeen gepaard gaat met het in omloop brengen van nieuwe va kantiebonnen. Deze nieuwe bonnen, welke zoals gebruikelijk een uitgiftegeldigheid zullen hebben van een jaar, n,l. van 1 mei 1965 tot en met 30 april 1966, zul- Bij wervelstormen in de V.S. zijn al meer dan honderd wiensen om het leven gekomen. Op de foto, gemaakt in Conway, is alleen een kinderfietsje heel uit 'het geweld gekomen. Een auto op de achter grond is als een veertje opgeno men. De huizen zijn bijna geheel verdwenen. NET TRICOT maat 5, 6 en 7 nu f J ,49 geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS GOEDE VRIJDAG 16 APRIL 1965 MttDDELHARNIS Herv, Kerk 7,30 uur ds, K, Schipper, Ger, Kerk 7,30 uur ds, P, A, Zeilstra, Ger. Gem. 7.30 uur ds, G, Mouw. SOMMELSDIJK Herv, Kerk 7.30 uur ds, H, C, Bultman, Rem. Kerk 7.00 uur ds. L. Schenk (H,A,) DIRKSLAND Herv, Kerk 7,30 uur ds, H, N, V, Hensbergen Ger, Gem, 7,30 uur ds, P, Blok, HERKINGEN Herv. Kerk 7 uur ds. B. J. Wiegeraad, Ger, Gem, 6 uur ds, G, Mouw, MELISSANT Herv, Kerk 7 uur ds, K, Exalto, STELLBNDAM Herv, Kerk 7.30 uur ds. H. J, Smit, GOEDEREEDE Herv. Kerk 7.30 uur ds. D. C, van Wijnen, 'OUDDORP Herv, Kerk 7 uur ds, J, van Vliet, NIEUWE TONGE Herv. Kerk 7.30 uur dhr. C, J, Kesting (Ver, gebouw.) OUDE TONGE Herv, Kerk 7,30 uur ds, A, Jonkers, STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 7 uur ds. P. van Wakeren Ger. Kerk 7,30 uur ds, H, de Valk, Ger. Gem, 7 uur lezen, DEN BOMMEL Herv, Kerk 7.30 uur ds T, van 't Veld. (bed, H,A,) OOLTGENSPLAAT Herv, Kerk 7 uur ds, P, Vermaat Ger, Kerk 7.30 uur ds, A, W, Meeder, Ger, Gem, 7 uur lezen, 'Oud Ger, Gem. 7 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 6,30 uur dhr, A. Terlouw. len worden uitgegeven in coupures van f 10,—; f 5,—; f 1,—; 30 cent, en 10 cent. De bonnen zijn van 1 mei a,s, af ver krijgbaar bij de plaatselijke boeren leenbanken. Bij aankoop is een toeslag verschuldigd van 1 'Vo van het nominale bonnenbedrag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1