O iiAriDEfi-niEiJii/s [aiff eisenbank „Middelharnis- ^ommelsdijk" bad goed jaar Groeizaam naar de paasdagen Twijfel over jnistheid voorlich ting l.e.a.o. onderwijs Ik Diijes en Datjes Gemeenieraad Middelharnis VAUXHALjL 5420 [ayon :t blad Vrijdag 9 april 1965 No. 3378 ndanks geldsanering toenemende bloei Onrustige Zenuwen? WEERPRAATJE W -A- Tir BUITENLAND Nieuw uitbreidingsplan „Zuid-West" vastgesteld. Vernfaas-bouwval op de Westdijlc wordt onteigend. Garage Knöps Engelse begroting ingediend |1 1965. ling fièiam Coöperatieve Raifieisenbank „Mi<3'- (IharTiisSommelsdijk" is donderdags pril 1965 in algemene vergadering hij- (II geweest om de jaarstukken te be vielen. Uit het jaarverslag van de icretaris, de heer G. van Lente bleek, iit het voor^de bank, ondanks de geld- tnering toch weer een goed jaar is ge- iirden. Het jaarverslag geeft van dit s een goed overzicht, waarom we in zijn geheel overnemen. De heer jit Lente gaf dit verslag als volgt: ,Wanneer ik thans een verslag zal [even over het achter ons liggende loekjaar, zal ik mij beperken tot een ipreking van de voornaamste activi- (ilen van onze eigen bank. Gewoonlijk egon ons verslag met een weergave lan het economisch gebeuren in ons gedurende het afgelopen boekjaar. )it jaar werd een en ander eohter reeds memoreerd in het U toegezonden ge- irukte jaarverslag over 1964. Wij zul- n het dus houden bij onze eigen bank. Het jaar 1964 is voor onze bank we- jerom een jaar geweest van veel acti- fiteit. 'We mogen met dankbaarheid tonstateren dat ook in 1964 de betekenis jnzer bank verder is toegenomen. In de terste maanden was deze groei betrek kelijk traag, een verschijnsel dat aller- cege in die tijd werd waargenomen. Het tweede halfjaar heeft echter weer leel goedgemaakt. De kredietverlening was in het voorbijgegane jaar allesbe- lialve gemakkelijk. 0e regering nam ledietbeperkende maatregelen en on- :e Centrale Bank wijzigde de dispensa- liegrenzen zodanig dat wij al weldra inoei'Ujkheden ondervonden bij de ver- itreliking van ooorsohotten en kredie ten. Ondanks deze moeilijkheden zijn «•ij er niettemin in geslaagd iedere bo nafide aanvrage toe te staan en te ver- stteliken. Gelukkig veranderde aan het eind van het jaar veel ten goede, zodat sinds dien 'dit onderdeel van ons bedrijf nt vlotter en gemakkelijker kan wor den afgehandeld. Door de geschetste van zaken werd het afgelopen jaar vederom meer van het bestuur en de r,vt. gevraagd. Het bestuur vergader- 14 maai in combinatie met de raad van toezicht. Tussendoor waren diver- spoedbesprekingen noodzakelijk waarvan er enige een hele middag in beslag namen. Door de inspectie van de Centrale Bank werd de gehele administratie weer aan een onderzoek onderworpen en werd daarna een rapport afgegeven waarin men o.a. verklaarde zich met de jaarstukken en verdere bescheiden te kunnen verenigen. Van de zijde der inspectie drong men in verband met de uitbreiding der werkzaamheden wel aan op mechanisatie der administratie. Deze materie was reeds door ons be studeerd en inmiddels werd besloten tot aanschaffing van een boekhoudma- cliine over te gaan. Het aantal leden der bank bedroeg per einde 1964 totaal 580 tegen verle den jaar 572, Het totaal aantal spaar rekeningen beliep 3236 stuks, een toe name ten opzichte van verleden jaar met 221 rekeningen. Deze aanwinst is groter dan in enig voorgaand jaar, het jaar van de geldsanering dan buiten beschouwing gelaten. Wij kunnen deze rekeningen nog als volgt splitsen: 2938 gewone rekenin gen, 69 termijndepositorekeningen, 208 jeugdspaarwetrekeningen en 21 ambte- narenspaarrekeningen. De spaarbank bereikte door de bij schrijving der rente een nieuw record bedrag n.l. f 9.091.252,33, een toename ran f 721.581,11. We mogen hier zeker dankbaar voor zijn, daar dit na het slechte landbouwjaar 1963 in het voor jaar van 1964 niet door ons werd ver wacht. De post „voorschotten" ziet U op de balans verschijnen met f 2.378.929,77 to taal. Verleden jaar was dit f 2.001.174,67 De toename bedroeg dus f 377.755,10. Ten opzichte van vorige jaren een la gere toename die verklaard moet wor den uit de kredietafremming der Ne- derlandsche Bank. Wanneer wij de post te vorderen van de Centrale Bank ad f 3.985.385,88 op de balans bezien dan komt daar duide lijk onze liquiditeit in tot uitdrukking. Toch werden wij in de loop van 1964 nog herhaalde malen er op gewezen dat wij bij de verstrekking van bepaalde leningen eerst effecten dienden te ver kopen om de middelen voor de betref fende verstrekking vrij te maken. Wij zijn er echter steeds in geslaagd dispen satie te verkrijgen zonder effectenver koop. Inmiddels speelt dit probleem dus gelukkig thans niet meer, daar na half december allerwege en gelukkig ook bij onze bank een verruiming van de uit- zetmogelijkheden optrad. Het rekeningcourantverkeer neemt van jaar tot jaar verder toe en ook in het afgelopen jaar was dit weer duide lijk waarneembaar. Vorig jaar werd in deze sector 23,9 miljoen gulden ver werkt. In het nu afgelopen jaar steeg dit tot 27,2 miljoen gulden. De verkoop van pensioenzegels liep enigszins terug door de mogelijkheid Miinhardt's Zenuwtabtetten van automatische betaling der ver schuldigde premie. De vacantiebonnen- verkoop steeg met een kleine 4% dui zend gulden tot f 90.023,80. De effectenportefeuilie werd slechts vergroot door aankoop van f 10.000, nieuwe stukken, terwijl voor f 71.757,50 door uitloting vrij kwam. De post leningen aan rechtspersonen en publiekrechtelijke lichamen steeg eerst met 1 200.000,—, waarna f 183.368, 97 uit aflossingen terug kwam. U vindt de post op de balans voor f 1.401.507,27. De gebouwen komen op de balans voor f 111.800,69, nl. f 42.978,41 voor het bankgebouw en f 68.822,28 voor het woonhuis van de kassier. De rekening meubilair werd in de loop van het jaar 1964 belast voor f 3813,94 terwijl dit bedrag aan het eind van het jaar weer werd afgeschreven. Het reservefonds der bank steeg in de loop van het jaar 1964 van f 353. 049,11 tot f 387.372,46, een toename dus van f 35.323,35. De rekening „Reserve Belastingen" vindt U op de toalans staan voor f 13. 169,80 welk bedrag beschouwd kan wor den als nog te betalen vennootschaps belasting per 31 december 1964. De rekening „Raiffeisengarantie- fonds" werd opgenomen voor f 16.750, terwijl f 10.000,werd gereserveerd voor gedeeltelijke betaling van de me chanisering der boekhouding. De balanstellingen passeerden in het achter ons liggende jaar de 10 miljoen- grens en kwamen op f 10.443.577,53. Uiteraard vervult ons dit wel'met eni ge trots. De tellingen der baten- en lasten van de verlies- en winstrekening toedroe gen f 402.836,86. De nettowinst werd vastgesteld op f 21.563,42 na de eerder genoemde re serveringen voor belastingen en de me chanisatie van de administratie. De omzet in ontvang- en uitgaaf kwam dit jaar op het record van f 67.621.522, 48 tegen een jaar daarvoor f 63.696. 549,87. Wanneer ik met deze opsomming van getallen en bedragen aan het eind ge komen ben van mijn verslag dan kan ik als eind-conclusie vaststellen dat onze bank liet in 1964 zeer goed heeft gedaan. Ook nu werden alle bedragen weer hoger dan een jaar er voor en enige belangrijke mijlpalen werden toe reikt. Door het uitbreiden van onze bank zal steeds meer van bestuur en raad van toezicht en ook van het personeel der bank worden gevraagd. Wij leven in een tijd waarin alles snel en doelma tig moet geschieden en er zich steeds weer nieuwe problemen maar ook mo- gelijliheden presenteren. (van onze weerkundige medewerker) Waren er over de afgelopen winter vrijwel geen klachten wat het weer be treft, ook over het verloop van het voor jaar kunnen wij tot op heden tevreden ^ijn. April is met zonnige en warme da gen van start gegaan en de eerste week- end-genieters hebben alweer bij dui zenden onze wegen bevolkt. De laatste jaren zijn wij niet meer verwend met warme en zonrijke aprilmaanden. De taaiste zeer zonnige april met in De Bilt 206 uren zon tegen normaal 164 uren, was die van 1957. Voor een warme 3pril met maar even 11 dagen boven de 20 graden moeten wij tot 7952 terug gaan. Maart bleef in ons land iets te ™ud en plaatselijk viel teveel regen na een eerste week met winterweer. Zeewind Zeewinden bederven vaak in het voor jaar het weer in de kustgebieden. Ook dat hebben wij de afgelopen week weer ervaren. Wanneer bij zonnig weer het kwik in het binnenland soms tot bij 20 g'aden steeg, stonden IJmuiden en Den «elder nog op 8 tot 10 graden doordat °6 lucht daar van zee werd aangevoerd Dit tempefatuurverschil kan tojj een zwakke zeewind en zonnig weer op kor te afstand groot zijn. Op de Boulevard ^ati Scheveningen had men ondanks de *h de jas nog nodig op het moment, waarop het vliegveld Ypenburg zacht lenteweer van 12 tot 15 graden meldde. Ook Zeeland kan in het voorjaar vaak niet met de temperatuur meekomen. Ook daar valt het op, dat Vlissingen, aan de frisse Schelde gelegen,, dikvrijls een paar graden kouder blijft dan Mid delburg. De Waddeneilanden staan ook bekend om hun lage voorjaarstempera- tuur, doordat de wind, uit welke hoek ook, steeds via zeewater binnenblaast. Momenteel melden de lichtschepen voor onze kust een watertemperatuur van ongeveer 6 graden, hetgeen voor begin april niet ongunstig is. Pasen vrü laat. Pasen is dit jaar vrij laat. Ook in 1949 was dit het geval (17 en 18 april), maar toen werden de paasdagen met maxima van 25 graden en hoger de warmste van de laatste honderd jaren. Wij blijven hopen, dat de depressies voorlopig haar baan in de richting van Frankrijk en Spanje blijven houden, want dan blijft er boven West-Europa een overwegend Zuidelijke luchtstroom aanwezig. Gaan wij af op de normaal- cijfers, dan is vanzelfsprekend de kans op aangename temperaturen tijdens pa- sen in de 2e helft van april, belangrijk groter dan tijdens pasen in de laatste week van maart, (Nadruk verboden) In onze organisatie wordt veel gestu deerd op allerlei gebied teneinde de service-verlening onzer organisatie te vergroten en de betekenis der banken voor het platteland verder te vergro ten. Voor suggesties uit onze ledenkring staan wij altijd open. Uiteindelijk vor men wij met elkaar onze bank. Wij be sluiten als gewoonlijk ons verslag met de oproep zoveel mogelijk Uw eigen bank voor al Uw bankzaken in te scha kelen. Wanneer wij allen meebouwen mogen we ook thans de toekomst weer met vertrouwen tegemoet zien." RIJMEN VAN TIJMEN Alles zit zo'n beetje Nu wel in de grond, En wie slaapt er heden, Nu nog klokje rond? Handen uit de mouwen Werk in overvloed. En het is het zonlicht, Dat soms wonderen doet Alles is zo anders. Lente brak flink door. Ook al was de winter, Bar gezellig hoor. Ooievaars, ze minderen, Telken jare weer 't Lijkt wel of ze zeggen: Voor de laatste keer! Eir zijn heel wat nesten. Ieder jaar weer leeg. Daar men geen bewoners, Uit Egypte kreeg. Jammer, dubbel jammer. Alles op z'n tijd. Ooievaars, ze zorgen, Voor gezelligheid. -A- -^ -iïr Eir komt heel wat kijken, In elk huisgezin. Ook al spant de huisheer. Zich soms dubbel in. 't Is niet bij te houden. Wordt er vaak gezucht. Want een prijsverhoging, Is niet van de lucht. Het kent tot op heden, Nog geen paal en perk. Ook al is he soms maar Enkel centenwerk. Tijmen West-Duitsland De afgelopen week zijn er weer moei lijkheden geweest rondom de voorma lige Duitse hoofdstad Berlijn. Woens dag zou de Westduitse bondsdag, in- plaats van in Bonn, in Berlijn worden gehouden en uit protest daartegen heb ben de Oostduitse autoriteiten het ver keer naar de stad ernstige beperkingen opgelegd. Het begon met officiële protesten in de vorm van nota's aan de drie Wes telijke mogendheden. De Oostduitse re gering kondigde daarin aan, dat ze zich alle nodige maatregelen voorbehield, in het belang van veiligheid van de Oost duitse republiek, en voor handhaving van het recht. Volgens haar was het met dit recht in strijd dat de bondsdag in Berlijn wil de vergaderen. Dit is een uitdaging en een provocatie, die tot ernstige inter nationale verwikkelingen zou kunnen leiden, West-Berlijn kan niet de plaats van vergadering voor de bondsdag zijn, omdat deze stad geen deel van de bondsrepubliek is, maar een stad die gelegen is op het territoor van Oost- Duitsland! De voorzitter van de bondsdag, Ger- stenmaier heeft daarop laten weten dat de vergadering in elk geval zou door gaan. Het is ruim zeven jaar geleden dat in Berlijn is vergaderd. Voor die tijd gebeurde dat regelmatig, maar na het Russische ultimatum van 1958 is er een eind aan gekomen. Als represaille-maatregel tegen het Westduitse voornemen werd maandag en dinsdag de grote autoweg van Ber lijn naar Helmstedt tijdelijk gesloten voor alle verkeer. Als motief hiervoor werd aangevoerd, dat er deze weke mi litaire oefeningen zouden worden ge houden in de omgeving van Berlijn, aan welke oefeningen zowel Russische als Oostduitse troepen zouden deelne men. Het is natuurlijk zonder meer dui delijk dat deze manoevres juist zijn georganisedrd omdat deze week de bondsdag in Berlijn samenkomt. Ook het luchtverkeer met Berlijn werd be perkingen opgelegd. Aan de grens tus sen Oost en West werd de autocontrole zo langzaam uitgevoerd dat het verkeer uren stagneerde. Op het ogenblik dat we dit schrijven, op de dag van de vergadering af bleken de Oostduitsers nog meer chicanes in petto te hebben. De Westduitse auto riteiten waren daarop al voorbereid. Ook woensdag werd de weg Berlijn- Helmstedt versperd. Overigens heeft men de conflicten niet al te ernstig op genomen, al heeft de Westduitse rege ring scherp geprotesteerd tegen de sluiting van de autowegen. In Moskou beschouwt men de Oostduitse maat regelen als routine-demonstraties. Ook de regering van de Bondsrepubliek zou „de ontwikkeling van de situatie rustig volgen." Vietnam De aanvallen van de Verenigde Sta ten op doelen in Noord-Vietnam gaan met onverminderde hevigheid voort Waarnemers zijn zelfs van mening dat een nieuwe fase in de strijd is inge luid, nu de regering in Hanoi besloten heeft, Mig-straaljagers te gaan gebrui ken. De Amerikanen zouden daardoor worden gedwongen, nu vooral Noord- Vietnamese luchtmachtbases te gaan bestoken. Voor het eerst maken de Amerikaan se rapporten melding van verliezen. Een bepaald aantal vliegtuigen is door de communisten neergeschoten, maar hoe veel is niet bekend gemaakt. Dit ge beurde tijdens zware luchtaanvallen op spoorlijnen en bruggen in Noord- Vietnam. Later hebben de Verenigde Staten nog een zware aanval gedaan op een radarpost. De roep om onderhandelingen over Vietnam wordt steeds luider, maar de kans dat de partijen met elkaar aan ta- Tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering te Middelharnis heeft de heer L. C. Kievit (p.v.d.a.) gewezen op een z.i. twijfelachtige voorlichting over het l.e.a.o, voorheen v.g.l.o, onder wijs te Middelharnis, middels een ge plaatste advertentie. Dhr. Kievit vond een dergelijke voorlichting misleidend en vroeg de voorz. burgemeester Hor dijk wat daartegen kon worden gedaan. De raad stelde een nieuw uitbreidings plan „Plan Zuid West" vast, gelegen tussen de Doetinchemse straat, Rotten- burgeseweg, Langeweg en Kon. Julia- naweg. Een aanvullend crediet van f 1826.795,werd beschikbaar gesteld voor het bouwrijpmaken van de gron den in 't genoemde plan en werden de grondprijzen vastgesteld. Voorlichting l.e.a.o. N.a.v, de bemerking van de heer Kie vit op de voorlichting van bestuurs zijde van de v,g,l,o, school zei de vootz, er aan te twijfelen of het karakter van deze school in de publicaties juist is ge tekend, „Men dient zich te realiseren dat de v.g.l,o, een opvangcentrum is van het 7e en 8e leerjaar van de lagere school, terwijl men zich op het vlak van de ulo, H,B.S. e.d. gaat trekken" aldus de voorz. Spr. noemde een derge lijke voorlichting misleidend voor de ouders. „Kan er iets tegen gedaan worden" informeerde de heer Kievit. De voorz. wees erop dat het bestuur van de school de verantwoordelijkheid draagt. Spr. meende dat de school op basis van de Mammoetwet nog niet als l.e.a.0 school is aangemerkt en derhal ve nog v.g.l.o. school is. Hij vroeg zich af of ouders, afgaande op de voorlich-- ting, geen verkeerde keuze hebben ge daan. Mevr. van Groningen (p.v.d.a) gaf haar mening als volgt: Het is zeker hun bedoeling om een tanende glorie weer een fris tintje te geven." Plan Zuid West Bij, inmiddels door G.S. goedgekeurd, raadsbesluit van 6 sept. 1961 werd door de raad vastgesteld het uitbreidings plan in hoofdzaak en onderdelen Rot- tenburgseweg A. In dit plan zijn de gronden gelegen tussen de Doetinchemsestraat, Rotten- burgseweg, Langeweg en Koningin Ju- lianaweg in hoofdzaak aangewezen met de bestemming van gronden voor als nog bestemd voor agrarische doelein den, in de toekomst bestemd voor woon wijk, waarop geen gebouwen mogen worden opgericht. Nu de gronden gelegen in het aan grenzende uitbreidingsplan „Rotten- burgseweg B", bijna geheel zijn uitge geven, diende de bestemming van het plan Rottenburgseweg A in hoofdzaak nader in onderdelen te worden be paald. Voor deze nadere bestemming werd een uitbreidingsplan in onderdelen ont worpen, welk plan bekend zal staan als „Plan Zuid-West." Dit plan dat een logische afronding moet vormen van de uitbreiding aan de zuidzijde van Middelharnis, werd door b. en w. als volgt toegelicht. Midaelharnl»'- Tcijïlooii 2043 fel zullen gaan zitten, lijkt nog niet groot. De Sowj et-Unie heeft vorige week Japan gevraagd om te bemiddelen in de Vietnamese kwestie, maar daar van schijnt niets te komen. Volgens an dere geruchten zou communistisch China geen belangstelling hebben voor onderhandelingen. En intussen woedt de strijd voort, zonder uitzicht op een voor alle partijen bevredigende op lossing „Aan de noordzijde van het plan is, in aansluiting op het bungalow-kom- plex aan de andere zijde van de Doe- tinchemesestraat, plaats gereserveerd voor bungalows en woningen van het type twee onder een kap. Achter de ULO-scholen en de RTM- restauratie zijn sportvelden gecreëerd mede ten behoeve van genoemde scho len. Aan de Langeweg en de Doetinchem sestraat is plaats gereserveerd voor bij zondere bebouwing. De overige gron den zijn bestemd voor de bouw van eengezinshuizen, welke aaneen moeten worden gebouwd, garage en aanleg van bermen en groenstroken. De belangrijkheid van de Langeweg, Rottenburgseweg en de Doetinchemse straat zijn bepalend geweest voor de wegenstruktuur van het plan. Op de voor het doorgaand verkeer belangrij ke Langeweg en Rottenburgseweg zijn vanuit het plan een minimum aantal aansluitingen geprojecteerd. De interne ontsluiting, is gedacht via een ringweg, waarvan de aansluitpun- ten op de Doetinchemsestraat uitkomen ter hoogte van het nog te bouwen win kelcentrum en de ontsluitingswegen van het uitbreidingsplan Rottenburgseweg B. De aansluitingen zijn juist op de Doetinchemsestraat geprojecteerd, daar deze weg een gemakkelijke verbinding geeft met het centrum van Middelhar nis en het doorgaande interlokale ver keer. Een ander gegeven voor de hoofd- struktuur van het plan vormt het voet gangersgebied. Ook dit is gericht op het winkelcentrum en het busstation van de RTM. -Rondom de centrale -voetgangers ruimte en in de richting van genoemde ringweg zijn de woonblokken geplaatst. Woningen, die niet aan een ontslui- tingsv/eg liggen, kunnen in het alge meen, voorwat het autoverkeer betreft, worden bereikt via culs-de-sac (eigen parkeergelegenheid). Deze culs-de-sac staan haaks op de bouwblokken, zodat de auto's niet vóór maar naast de wo ningen moeten worden geparkeerd. Het klein-verzorgend verkeer en eventueel in noodgevallen ziekentrans- porten e.d, kunnen gebruik maken van het 3 m brede trottoir. Bespreking De heer J, H, Koppelaar (s,g,p,) vond het plan te toesloten. Hij vergeleek dat iemand wiens woning een uitgang heeft met heel kleine raampjes zich in een ge vangenis moet gevoelen, zo ook in dit plan. Spr, kwalificeerde de uitgang naar de Doetinchemestraat als „be hoorlijk", de overige als „kippenlopen" Wat betreft de verschillende bebou wing meende spr, dat er bijna sprake is van het invoeren van klasse-bouw, In de buitenste ring wonen de elite, meer naar binnen zij die het goed kun nen doen, de gesitueerden, en in het midden komen dan de minst bedeelden, Spr. verwierp de bouw in ringen op dat de mensen die daar binnen wonen zich niet omringd en ingesloten zullen voelen. Ook had spr. bedenkingen tegen de plaats waar de sportvelden zijn ge projecteerd terwijl de straat waarlangs deze velden zullen liggen tot aan een sportveld Concordia door loopt, Spr, vond het bezwaarlijk i,v.m. ge luidshinder, dat de huizen te kort op de sportvelden staan en hij adviseerde een ruime scheidstrook aan te leggen. Tenslotte wees dhr. Koppelaar erop dat niet ieder raadslid voldoende tijd beschikbaar heeft om het ter inzage lig gende plan voldoende te bestuderen. Hij wees daarom op de wenselijkheid, van een dergelijk groot plan, raadsleden een tekening met bouwvoorschriften e,d. te verstrekken omdat nu in korte tijd ja of nee gezegd moet worden. Met dit laatste bezwaar van dhr. Kop pelaar ging dhr. Kievit (p.v.d.a.) vol komen accoord. Het plan zelf vond hij modern van opzet waarmee hij zich gaarne conformeerde. De heer de Jong voerde ook als be zwaar aan dat over het plan moest worden beslist terwijl het slechts even ingezien was. James Callaghan, de Engelse mi nister van financiën, moest even op zijn hoofd krabben. Zoveel fotograven en filmmensen had hij niet verwacht, toen hij verge zeld van zijn echtgenote naar het Lagerhuis ging om de begroting 1965/66 in te dienen. De heer Koese herinnerde eraan dat de voetbalver. „Flakkee" een nieuw veld zou krijgen, waardoor Concordia zou vrijkomen. Verder vroeg spr. of de toestaande bebouwing zal worden ver wijderd of in het geheel zal worden opgenomen. De heer v. d. Ketterij (s.g.p.) wilde liever ook een andere vakverdeling met handhaving van de verschillende grond prijzen. Spr. informeerde wie van de sportvelden gebruik zal maken. De heer Tieleman (a.r.) sprak zijn waardering uit over het plan. Hij vond de mooie bebouwing langs de buiten ring een goed visitekaartje. Hij meen de dat het beter zou zijn geweest dat de gemeente andere grond dan die voor de sportvelden reeds in bezit had. De heer v. d. Berge vroeg naar de mogelijkheid dat de scholen gebruik maken van „Concordia." Antwoord N.a.v. de door dhr. Koppelaar ter sprake gebrachte beslotenheid merkte de voorz. op dat het plan dateert van 1956. Naarmate er meer stedebouwkun digen aan het plan werkten kwamen meerdere inzichten naar voren waaruit ook de Ringweg resulteerde. In de ove rige nieuwbouw zijn m.i. legio levensge vaarlijke kruispunten die in het nieuwe plan met opzet ook uit verkeerstech nisch oogpunt vermeden zijn. De voorgestelde indeling van de bouw grond in verschillende prijsklassen vond de voorz. juist. De grootste trek gaat uit naar de wijde blik waartoe vol doende gelegenheid is. De indeling zal afhankelijk zijn van de partikuliere bouw, het zal vermeden worden dat luxueuze en minder luxueuze bouw door elkaar komt te staan. De voorz. gaf toe dat de wijze waar op en de duur waarin de raad het plan kon bestuderen niet geheel bevredi gend is. Het college heeft na raadple ging van de stedebouwkundigen het plan afgerond en in de raad gebracht waarvoor het een maand ter inzage heeft gelegen. Sportterreinen De voorz. verzekerde dat de te pro jecteren sportvelden enkel door de scholen zullen worden gebruikt. Thans hebben de scholen te weinig gelegen heid. De jeugd leeft zich op Concordia uit waardoor dit terrein bij de scholen minder in trek is. Het terrein zal niet aan pi. verenigingen worden gegeven behoudens een enkele acceptabele uitzondering zodat geen toeloop van supporters te verwachten is. T.a.o. de grondprijs van de sportvel den merkte de voorz. op dat deze niet te duur gekocht zijn. De aanleg valt buiten de exploitatie opzet; wel valt de verwerving hierin. Voor woningbouw moeten nog vier percelen worden aan gekocht. De heer Koppelaar zei het eens te zijn met de theorie van de voorz. over het gevaar van vele uitvalswegen. Wel vroeg hij naar de mogelijkheid een uit valsweg te projecteren naar de Kon. Julianaweg, anders zou het volgens de heer Koppelaar een afzonderlijk dorp lijken. De heer v. d. Slik adviseerde langs de sportvelden een ruim parkeerterrein en garages te bouwen. De voorz. wees er nogmaals op dat b.v. de ulo's, Techn. school, lagere scholen, landbouwscholen e.a. niet de beschikking hebben over een sportveld. Dit gemis wreekt zich met de dag. Het terrein Concordia is niet in trek o.m. door gebrek aan kleedgelegenheid. Ook wanneer „Flakkee" een nieuw terrein in de Oostplaat krijgt wordt Concordia nog niet overcompleet. Het kan worden afgeschreven voor de schooljeugd. Tot dhr. Koppelaar merkte de voorz. op dat in het nieuwe plan aan het voet gangersverkeer grote prioriteit is gege ven. Ze worden niet gehinderd door het snelverkeer. Een doorgang als door dhr. Koppelaar voorgesteld is bewust weg gelaten. Er zou anders weer een ge vaarlijk kruispunt aan de reeks worden toegevoegd. Het plan werd na deze bespreking z.h.s. aanvaard. Kosten bouwrijp maken Volgens een begroting van de Tech nische dienst zal met de uitvoering van (Vervolg achterzijde)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9