fleXa petRus 1965 EEN GROOTS VANGORP Welke partner? Ernsiig ireinongeluk in Brazilië Goereese kotter op laatste reis gezonken Meditatie Nieuw orgel in Gereform. Ketk te Middelliarnis in gebruili genomen VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN Zondagsdienst artsen Dirksland 37e jaargang Vrijdag 9 april 1965 No. 3378 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bloed en water Kom naar onze showroom; daar staan de magnifieke 1965 - modellen Vrodge pruimen in Zuid-Beveland staan bloei in 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! Fruitmanden en Fruitbakies PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MTDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond op het moment dat we dit artikel gaan schrijven, is Mr. Cals nog steeds bezig aan de kabinetsformatie. Hij is daarmee de laatste fase ingetreden n.l. die van het aantrekken van de perso nen der ministers. Daar dit om ver schillende redenen niet zo vlot schijnt te gaan kan het dus nog wel even duren alvorens hij zijn regeringsteam bij el kaar heeft. Het lijkt ons daarom wel goed in afwachting daarvan eens de vraag te beantwoorden, die boven dit artikel staat. He Engelse woord „partner" betekent deelgenoot, makker, compagnon. In po litieke zin wordt er dus mee bedoeld, welke andere groep(en) een bepaalde partij geschikt acht om samen mee in de regering te gaan zitten. Er zijn in dit opzicht allerlei mogelijldieden, die we onlangs hebben besproken. De huidige formatie is gebaseerd op samenwerking van de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R.P. nadat eerst de V.V.D. en de C.H.U. zich hadden onttrokken. We willen thans eens nagaan hoe het met dit partner ship (deelgenootschap) staat gezien van uit de positie van de A.R.P., ten eerste omdat ons dit het meest interesseert en vervolgens omdat deze kwesie in de A.R.P. zelf een zeer omstreden probleem vormt daar zij naast de K.V.P. ook de P.v.d.A. als partner heeft geaccepteerd. Het vraagstuk van de samenwerking van de diverse grote partijen is naar onze mening van principiële aard. In dien hierin de beginselen geen rol meer spelen is de partij beginselloos gewor den en behoeft ze bij verkiezingen niet zo hoog van de toren te blazen. Bij elke stembus komen alle partijen met hun specifieke beginselen aandragen, doch als daarna een kabinet moet worden ge formeerd, gaan ze grotendeels of geheel in het archief. Dat zij daardoor bij hun aanhangers heel veel sympathie ver spelen, ligt voor de hand. Dit verschijn sel wordt steeds verdedigd met het ar gument, dat er toch een regering moet zijn en dat dxis elke partij water in de wijn moet doen. Dit moge waar zijn, maar daar staat tegenover, dat er gren zen zijn, die men niet mag overschrij den op straffe van beginselverzaking. In de A.R.P. openbaart zich momen teel een tegenstelling, die er latent steeds aanwezig was, tussen hen, die voorstander zijn van samenwerking met de P.v.d.A. en degenen, die de V.V.D. als partner prefereren. De partijleiding geeft de voorkeur aan de eerste, maar er is een beduidend aantal leden en kiezers, die daar fel op tegen zijn, doch daarvan trekt de leiding onder aan voering van dr. Berghuis en dr. Bruins Slot zich niets aan. Ook de A.R. Ka merfractie heeft in meerderheid die keus gedaan. Vele kiezers zouden al vóór de stembus open gaat duidelijk willen weten of de A.R.P. al of niet met de P.v.d.A. wil samenwerken, maar de ze uitspraak heeft men nimmer willen doen en dat stelt deze kiezers voor een grote moeilijkheid. Van 1945 tot 1952 wenste de A.R.P. niet in een kabinet met socialisten te zitten vanwege de Indonesische kwestie. Maar die verviel automatisch en zo is sedert 1952 bij elke kabinetsformatie de samenwerking met de P.v.d.A. een punt van meningsverschU geweest. En dat is het nu nog, hoewel de leiding vastbe sloten schijnt geen rekening te houden met de oppositie daartegen. We zullen deze zeer belangrijke kwestie, die voor menigeen het kernpunt vormt voor de vraag of ze nog langer de A.R.P. zullen steunen, dus eens wat nader moeten be zien. We hebben er al meermalen op ge wezen, dat er in de Nederlandse politiek twee scheidslijnen door elkaar heenlo pen, een vertikale en een horizontale. De eerste maakt scheiding tussen de partijen op confessionele en die op niet- confessionele basis. Ze vormt dus de oude antithese, die Kuijper altijd zo scherp stelde. De andere is de tegen stelling tussen de links- en de rechts- socialen. We geloven deze op die ma nier het best te kuimen formuleren. Nu is het zo, dat beide scheidslijnen elkaar geenszins dekken. In de drie confessio- aele partijen zijn zowel rechts- als links-socialen te vinden. In de K.V.P. en de A.R.P. zijn de laatsten in de meer derheid en bij de C.H.U. houden ze el kaar misschien in evenwicht. Cijfers Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef. (01874) 3 57 J- Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnig, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 28, Telef. (01873) 3 48 A. J. j. ivan Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 en terstond kwam daar bloed en water uit." (Joh. 19 34b.) Bovengenoemde tekst behelst een van de mededelingen die alleen de apostel Johannes ons verstrekt, als begelei dende verschijnselen van de dood van de Heere Jezus. Wij willen er in deze meditatie niet op ingaan wat men van dit verschijn sel, dat er bloed en water uit zijn zijde stroomde, in de loop der eeuwen ge maakt heeft. Ook medici hebben zich met dit vraagstuk bezig gehouden en er hun mening over gegeven. Ook daar gaan wij niet op in. Johannes heeft er ook geen medisch probleem van gemaakt doch heeft alleen opgetekend wat hij als ooggetuige gezien heeft. Hij wil er dan in de eerste plaats door meedelen dat de Heere Jezus waarlijk gestorven is. Dat hij dit deed is hierom van zo grote betekenis omdat er in zijn dagen mensen waren die ge tuigden dat de Heere Jeaus slechts schijndood geweest is. Dat dit weerlegd werd op deze wijze was tot troost van de gelovigen, daar aan de waarachtig heid van de dood des Heeren, het leven van de kerk hangt. Dat was in de dagen van Johannes zo en dat is nu nog zo. Want indien de Heere Jezus niet waarlijk gestorven was dan zou Hij ook niet waarlijk opge staan kunnen zijn enz. Dan kwam hier door de zaligheid van de ganse kerk op losse schroeven te staan. Dan was alle prediking ijdel en dan was ook het ge loof ijdel. Dan zou ni^nand ooit tot het eeuwige leven kunnen komen. Toch hebben bloed en water nog ver dere betekenis. Want onder het oude testament moest er veel bloed vloeien. Het bloed van de schuldoffers die ge bracht werden, moest, nadat men de hoornen van het altaar er mee be- sprengd had, uitgegoten worden aan de voet van het altaar, Ex. 29 12. Het was bloed der verzoening. Lev. 17 11. Water moest er onder de oude dag ook veel gebruikt worden tot reiniging. Zo wezen bloed en w^ater op de recht- vaardigmaking en heiligmaking van de zondaar. Wat nu onder de oude dag schaduw achtig geweest is, dat is in de Heere Jezus Christus vervuld geworden. Hij heeft Zijn bloed op de kruisheu- vel Golgotha gestort geheel en al tot de laatste druppel toe. Hij heeft daar door in Zijn hart laten kijken dat vol is van liefde tot de Zijnen. Door Zijn bloedstorting is aan het recht Gods, dat voldoening eiste, volkomen vol daan. Het water dat uit Zijn zijde vloeide wijst er op dat er een fontein geopend is voor het huis van David en voor de inwoners van Jeruzalem tegen de zon de en tegen de onreinigheid, Zach. 13 1. En nu komt de vraag: Is Hij ons zo al dierbaar geworden? Want zijn bloed zal alleen dan voor ons positieve waarde hebben wanneer wij onszelf in onze doemschuld leren kennen voor God vanwege de zonden. Dan leert het geloof verstaan dat God voldaan is door de bloedstorting Zijns Zoons en dat Hij daarom van Zijn schullig volk niets meer te eisen heeft. En als men zichzelf in zijn onrein heid kent vanwege de zonden dan krijgt ook het water positieve waarde voor het geloof. Want dan wordt men daardoor gewassen en gereinigd van alle zonden. Zodat rechtvaardigmaking en heilig making voor het geloof in Christus voorhanden zijn en door het geloof er varen worden. Zalig diegenen die in het geloof ver toeven mogen aan Jezus zijde, waaruit bloed en water stromen. Zijt gij dat ook? MSddelhlamis. I>s. H. C. v. d. Ent. 'f} Een haan kraait in de ochtendstond Een nieuwe dag ontwaakt. Ik lees van Petrus, hoe hij trots Zijn Meester trouw zwoer, als een rots Die nooit een wank'ling maakt. Weer kraait de haan zijn luide roep. Als ik wat verder lees. De rotsman wankelde en viel, Het gif droop langzaam in zijn ziel, Dat gif van mensenvrees. De Satan heeft u zeer begeerd Te ziften, sprak de Heer, Maar Mijn gebed was om u heen En Petrus, bitter in geween Buigt zich heel diep ter neer. Een haan kraait in de ochtendstond Er komt een nieuwe dag De wereld om mij is zo sterk, Geef Heer dat 'k in mijn woord en werk U niet vervloeken mag. Lanerta. <^'*c^p^(^<>QC^c>C^C;C^c;C^C^c;^^ hierover bestaan natuurlijk niet, want er zijn allerlei nuances en velen willen zich persé niet laten indelen. Schrijver dezes ischaart zich het kan uit de in houd van zijn artikeen bekend zijn welbewust onder de recht-socialen. De ze dubbele antithese nu is oorzaak van allerlei moeilijkheden in de confessio nele partijen en het lijkt erop, dat de A.R.P. er in de toekomst danig mee te kampen zal krijgen. Bij de andere partijen is het zo, dat zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. bij de principiële antithese links staan. Wat de geestelijke beginselen betreft staan ze dus beide voor ons precies gelijk. Zo wel het socialisme als het liberalisme hebben een humanistische basis en zijn daarom als zodanig voor ons gelijkelijk verwerpelijk. In een tijd, waarin prin cipiële vraagstukken in de politiek do mineren men denke aan de school strijd is het vanzelfsprekend, dat de grote tegenstelling ligt tussen de con fessionele en de niet-confessionele par tijen. Hoewel beginselkwesties uiteraard blijven bestaan is het thans praktisch zo, dat de sociaal-economisch-financiële sector in de politiek zo enorm de over hand heeft, dat deze al het andere over heerst en dat ze bij wijze van spreken go'/o van alle overheidsbeslissingen om vat. Het ligt dus voor de hand, dat te genwoordig de horizontale antithese in de praktijk veel meer accent krijgt dan de andere en dat de partijen daarmee in hun samenwerkingspolitiek rekening moeten houden. In de sociale controverse liggen de verhoudingen dus anders. De rechts- socialen in de confessionele partijen voelen zich vanzelfsprekend op dit ge bied meer aangetrokken tot de V.V.D., die in dit opzicht ook rechts is en de links-socialen tot de P.v.d.A., die een sterk progressieve politiek voert zoals men dat pleegt te noemen. De rechts- socialen zien in de P.v.d.A. een groot gevaar voor de gezondheid van onze economie en derhalve ook voor de basis van onze welvaart. Zij zijn en blijven sterke tegenstanders van het socialisme ook nu het zijn vroegere scherpe kanten heeft verloren. Het is duidelijk, dat het door elkaar heen spelen van de twee antithesen de confessionele partijen zwaar belast. Hun grondslag is in oorsprong confes sioneel bepaald, maar de praktijk brengt er de splijtzwam in van de tegenstellin gen op het gebied van de sociale poli tiek. Dat leidt uiteraard tot zware span ningen, ook nu weer bij deze kabinets formatie. Wat de A.R.P. betreft, deze kan wat het levensbeschouwelijke principe aan gaat, geen keuze doen tussen P.v.d.A. en V.V.D. Gemeten met de maatstaf van het beginsel staan ze op één lijn. Op dit punt kan er dus geen voorkeur zijn. Maar aangezien het land geregeerd moet worden en de drie confessionele partijen samen daarvoor een te geringe aanhang hebben, moet er ten minste één partner bij en moet er dus een keu ze gedaan worden. Wanneer men nu vraagt, waarom de A.R.P. thans de P.v.d.A. gekozen heeft dan luidt het antwoord daarop twee ledig. In de eerste plaats omdat zij met de P.v.d.A. in bond beter de belangen van de omroep, in casu van de N.C.R.V. kon behartigen, daar deze samenvallen met die van de V.A.R.A., terwijl de V.V.D. de christelijke omroep bedreigt. Het gevolg is intussen, dat de positie van de V.A.R.A. als zuiver politieke omroep geconsolideerd wordt, waar wij tegen zijn. De N.C.R.V., de K.R.O. en de V.P.R.O. hebben terecht een levens beschouwelijke basis en niet een politie ke. De tweede reden, waarom de leiding van de A.R.P. vóór samenwerking was met de P.v.d.A. ligt hierin, dat zij sterk links-sociaal is georiënteerd en derhalve Waarsohijnlijk omdat de machinist van een passagiestrein door een onveilig signaal reed, botste bij Tres Rios, een stadje ten Noorden van Rio de Janeiro, twee treinen op elkaar. Hierbij werden tenminste 40 personen gedood, terwijl een onbekend aantal mensen werd gewond. De foto geeft een overzicht van de ravage, tijdens de reddingswerk zaamheden. Woensdagavond 7 april j.l. werd in de Geref. Kerk te Middelharnis het nieu- ■v/e door de firma Leeflang gebouwde orgel in een korte dienst officieel in ge bruik genomen. Dit geschiedde tijdens het gemeenschappelijk zingen van Ps. 105 1 en 2. Na de Schriftlezing Psalm 150 sprak ds. G. C. Muntingh zijn grote vreugde uit, dat de gemeente dit mooie orgel mocht ontvangen. Dankwoorden werden gericht tot het Rampenfonds, de orgelmaker Ernst Leeflang en de Herv. Syn. Orgelcomm. en in het bij zonder tot Hem die ons deze zegen gaf. Vervolgens ihield ds. Muntingh een korte meditatie over het laatste ge deelte van de 150e Psalm, waarin hij besprak de functie v^ het orgel en orgelspel in de eredienst. Deze medita tie werd besloten met het zingen van Psalm 150. Willem Hulsman uit Amers foort vertolkte in een korte orgelbe speling enige korte koraalbewerkingen van Joh. Seb. Bach o.a. „Liebster Jesu, wir sind hier", „O Lamm Gottes, un- schuldig," en „O mensch bewein, dein sünde gross," ,in het levendige drie delige concert in d. van Joh. Gottf Wal- ther. Tijdens deze bespeling maakten wij kennis met de verschillende regi stratie mogelijkheden en de klank van dit fraaie orgel. De verschillende stem men zijn mét zorg geintodeerd. Het rug werkje is zelfs zeer goed geslaagd. Het plenum is zoals wij verwachten leven dig en tintelend door de prachtige bo ventoon rijkheid. De totaalklank is mooi helder en karaktervol, door de juiste klankmenging. Door de bouw van dit geslaagde orgel heeft de firma Leeflang getoond dat zijn werk nog steeds in stijgende lijn is. Deze korte dienst werd met samenzang Gezang 50 besloten. (Men zie de foto van het front van het orgel aan de binnenzijde van ons blad. Red.) Dealer voor Dordrecht, Brielle en omgeving Alb. Cuypsingel 256, JDordrecht, tel. 'TM^è Subdealer Rotterdam tel. 010-275802,: Het is weer een mooi gezicht om de vroege pruimebome.a rond Kapelle-Bie- zelinge en Kloetinge in bloei staan. Dit jaar is door het zachte weer de bloei heel vroeg. Verwacht wordt dat tegen Pasen ook de vroege peren in bloei zullen staan, daar de knoppen zich reeds sterk ont wikkelen. Middelharnis T. Stolk HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Speciaal in het opmaicen van B. V. d. VEEK Telefoon 2682 WestdUk 36 MIDDELHARNIS aan haar de voorkeur geeft. Uiteraard betreuren wij dat ten zeeste. Als Mr. Cals slaagt, zal uit het kabinetspro gram wel blijken wat ons met deze progressieve regering te wachten staat. Wij hadden liever met Mr. Beemink gezien, dat men van het omroeppro- bleem een vrije kwestie had gemaakt bij alle partijen. Ieder zou dan gestemd hebben volgens eigen standpunt zonder gevaar voor het zittende kabinet. Ook de V.V.D. had zich bij een compromis moeten neerleggen, omdat haar eigen systeem nu eenmaal op geen stukken na haalbaar is. Indien dit was gebeurd zou het kabinet-Marijnen niet gevallen zijn en zou ons een bewind met sterke rode inslag bespaard blijven. Als dit er komt hebben we dat te danken enerzijds aan de V.V.D., die de omroepkwestie op de spits dreef en anderzijds aan de A.R.P. leiding met haar overdreven progres siviteit. Van zaterdag 10 april v.m. 12 uur t.m. maandag 12 april v.m, 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, tiefoon 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, telef. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, telef. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 11 apr. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 Tholen en dok ter Menger, tel. 01677-500, St. Philips- land. Opvarenden ongedeerd De Goereese kotter G:0. 5, de „Ora et Labora" van de heer J. Tanis te Goe dereed, Havenhoofd is woensdagmiddag ongeveer 25 mijl uit de kust voor Sche- veningen gezonken. De opvarenden, schipper Huib Tanis en Toon Witte uit Goeree en de Oud- dorpers Kommer Kleijn en Kees Sper ling kregen voldoende gelegenheid het zinkende schip te verlaten. Donderdag morgen kwamen ze te Stellendam aan. De „Ora et Labora" voer woensdag- midda.g te plm. 4.30 uur in de richting van Scheveningen waar de lading vis zou worden gelost. In de buurt voeren meerdere schepen, de S.L. 12; S.L. 14 en de G.O. 36. Toen de eveneens vissende G.O. 5 plotseling water maakte werden deze schepen via de zender gewaar schuwd. De S.L. 12 en S.L. 14 namen de zinkende G.O. 5 tussen in en tracht ten de kotter met op onder haar gespan nen staaldraden boven water te houden. De G.O. 36 trok het transport in de rich ting van Scheveningen. Het ging niet lang goed. Toen de G.O. steeds meer slagzij maakte en er gevaar bestond voor de S.L. 12 moesten de kabels wor den gevierd. Direct daarna ging de G.O. 5 ten onder. Het water is daar plm. 20 meter diep. De bemanning heeft niet anders daA het vege lijf kunnen redden. Ze wEiren op de S.L. 12 van schipper H. Brinkman overgestapt op welk schip ze overnachtten en waarmee ze don derdagmorgen in de Deltahaven te Stel lendam aankwamen. De „Ora et Labo ra" werd in 1»30 gebouwd. Het schip maakte- haar laatste reis. Op de werf Hakvorst te Monnikendam is voor dhr. J. Tanis een nieuw scnip in aanbouw, wat een dezer weken in bedrijf komt. Verdacht van oplichting en valsheid in geschrifte Door de Rijkspolitie te Dirksland is deze week in arrest gesteld de land bouwer K. K. te Dirksland, verdacht van oplichting en valsheid in geschrif te. Mevr. Wed. Ph. V.-M. te Dirksland had van K. een bedrag te vorderen van ruim f 500,wegens loonwerk. Dit bedrag was volgens K. per kwi tantie voldaan. Verd. K. heeft bekend dat de kwi tantie door hem van een valse hand tekening is voorzien. Na de bekentenis is K. vrijgelaten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1