VERF EN LAK Renault 4 Econoom PESGH Ouddoiv nieuwe lente Tast Toe: TURKSTRU gemeentewerkman koop nu iVëveda METEOR Het Testament van de boedel van Pieter BIgge te Ooitgensplaat Fiat 1500 1963 UITNODIGING aardig meisje Aktieve vertegenwoordigers Uitbreidingsplan in lioofdzaalc Fa. Wed. G. Boender assistente MEVR. DE VRIESE Garage M. A. v. d. Sluys Alléén bij uw bakker deze verrukkelijke kwallteits- beschuit. leder pak een rol vol fijn gebak! En... op iedere verpakking vele voordelige ver rassingen. Een nieuwe serie TURKSTRA merk-speldjeö GRATIS bij Inievering van 4 TURKSTRA speld jeszegels Uw bakker brengt ze voor U mee! Gemeente 's-Gravendeel FLAKKEE ZADEN N.V. BEKENDMAKING de nieuwe breiwoi van Neveda die enorm uitbreit. 95 et per bol Verkrijgbaar in modieuze kleuren. Met gratis Neveda speldje bij aankoop van 500 gr Neveda wol. De fijnste gezinswagen die er bestaat Nieuweweg 6 8 Tel. (01878)295 Vervolg raad Middelharnis Dit ka 8e blad „EltiANDEN-NIEUWS" Vrijdag 9 april Gevraagd in gezin met jonge kinderen als hulp voor de huisho:uding en baby. Voor de dag of dag en nacht. Meerdere htilp aanwezig. OUDDORPWEG ld R0TTERI>AM;-24 TELEFOON (MO) 13 63 24 f TE KOOP: uitgerust met slaapbanken enz. Weinig ge lopen. DEN BOMMEL TELEFOON (01871) 4 72 PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS „BLOEMENDAAL" LOOSDUINEN tot het bijwonen van een Reunie op 13 mei 1965. Allen, die na 1950 als verplegenden in opleiding zijn geweest, worden op deze dag om 10.30 uur verwacht. Gaarne vernemen wij van u of u in de gelegen heid bent deze reunie bij te wonen. Burgemeester en Wethouders der gemeente 's- Gravendeel roepen sollicitanten op voor de be trekking van voor deze vacature is een dienstwoning in aan bouw. Salaris overeenkomstig bezoldigingsverordening. Sollicitaties met opgave van referenties te rich ten aan de burgemeester van 's-Gravendeel bin nen 14 dagen na verschijnen van dit blad. gevraagd voor het afsluiten van teelt- cohtracten op provisiebasis van bloemza- den voor Tholen en Schouwen-Duiveland. X SOMMELSDIJK TELEFOON (01870) 26 53 X Het hoofd van het gemeentebestuur van NIEU WE TONGE geeft kennis, dat het besluit van de raad dier gemeente van 20 november 1964 tot wijziging van de renvooien behorende bij het plan van uitbreiding in hoofdzaak en bij de eer ste herziening van het plan van uitbreiding in hoofdzaak, door Gedeputeerde Staten is goedge keurd bij hun besluit van 31 maart 1965 G.S. No. 427. Het besluit ligt ter gemeentesekretarie voor een ieder ter inzage. Het hoofd van het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge, C. NIEUWEINHUIZEN Dubbele Ring 27, Sonmielsdijk Telefoon (01870) 23 48 supr PRIJS f TTa t^^f%J n^ 6f Amslerdam Vier zitptaatson met comfort voor vijf. Haalï gemakkelijk de 110 km per uur. Voorv^'ielaandrljvlng: dus oen socpolo besturing en oen klevende w/egllgglng, SuperzachtG zetels. Gesloten koelcircutt, waardoor geen zoro om water of anti-vries. Duurzaam boGcIiermd tegen rcest, danit zIJ roeDtworend. dompolbad. VcHlghoIdQs^oten, verwarming, vontilctlo, ultneombaro stoelen enz. Vrcsci vo'tlotiiGS InHohtln^ün en msak oen proefrit b-ï: DE COÖPERATIEVE RAIFFEISENBANK „NIEUWE TONGE" vraagt voor liaar kantoor een Gewenst enige Itantoorervaring en diploma U.L.O. of daarmede gelijk te stellen opleiding. de civiel technische werken een bedrag zijn gemoeid van f 1856.245,De ge middelde uitfigteprijs van de grond be draagt f 32,50 per m2. Daar een differentiatie in de grond prijs gewenst is, zijn de uit te geven gronden in een drietal vakken verdeeld. In de verschillende vakken geldt een aparte uitgifteprijs. De vakken zijn zodanig ingedeeld, dat de beter ge legen gronden voor een hoger bedrag worden verkocht dan de percelen, wel ke in het binnengedeelte van het totale terrein liggen. B. en w. menen dat voor de verschil lende vakken de volgende prijzen moe ten gelden: vak 1 32486 m2 a f 36,50 per m2 is vak 2 33192 m2 a f 33,— per m2 is vak 3 23437 m2 f 29,— per m2 is B. en w. voeren aan dat het verschil tussen beide bedragen verantwoord is. Zeker is een verdere stijging van de lonen en prijzen te verwachten. Voorts kunnen er bij de uitvoering van het plan tegenvallers zijn. Het verschil kan voorlopig worden gebruikt om de kos ten van deze verhogingen van. deze eventuele tegenvallers op te vangen aldus b. en w. De heer Kievit vond de variatie in de grondprijzen te gering. Tussen de hoog ste prijs en de laagste grond, waar schijnlijk bestemd voor woningwet bouw, zit slechts f 7,— verschil. Spr. meende dat wanneer deze prijs wordt vastgesteld daar geen woningwetbouw te verwezenlijken is. Ook de heer Koppelaar zei de grond prijs voor de woningwetbouw aan de hoge kant te vinden. De voorz. concludeerde dat de raad met de totale conceptie wel akkoord ging onder voorbehoud betreffende de indeling van de prijscategoriën. Spr. kon niet instemmen met dhr. Kievit dat de prijs van f 29,voor woning wetbouw niet haalbaar zou zijn. „Het lijkt erop dat men de woningwetbouw te bekrompen moet opzetten om het te verwezenlijken. Spr. maande van dit starre standpunt af te stappen. Hij zegde toe te bezien of er een ruimere differentiatie in de prijzen kan worden bereikt. Mevr. van Groningen wees erop dat Stad en Land ook wel eens een uit schieter maakt. Zij doelde op de bun galow van dhr» Bolle, waarvan het dak veel minder schuin loopt dan van de overige daar staande bungalows. „De een wil in een lucifersdoosje en de ander in een burcht wonen" ant woordde de voorz. CursiLs lastechniek Het leerplan van de Techn. avond school, zal worden uitgebreid met een opleiding voor elektrisch lassen. De behoefte aan geschoolde lassers blijkt steeds toe te nemen. De benodigde ap paratuur is in de school aanwezig. De 'kursus zal gegeven worden onder toezicht van de Nederlandse Vereni ging voor Lastechniek. De opleiding duurt 1 jaar, 1 avond per week in hoofdzaak praktisch on derricht. De kursus is in de eerste plaats be doeld voor werkers in de metaalnij verheid, daarnaast kunnen echter ook anderen worden toegelaten indien zij naar het oordeel van de schoolleiding over voldoende technische vaardigheid beschikken om de kursus met resultaat te kunnen volgen. Volgens art. 25 van de Nij verheids onderwijswet is voor het verkrijgen van subidie o.m. noodzakelijk, dat de raad de oprichting en instandhouding van bedoelde kursus nodig oordeelt. Aldus werd besloten. Aankoop schuur met grond Van de heer M. Born werd voor f 45.000,aangekocht een schuur mefr erf staande aan de Westelijke Achter weg hoek Kerkepad. Op enkele vragen verduidelijkte de voorz. dat de Oostdijk en omgeving zijn opgenomen in het saneringsplan. Bij sanering zal de Nieuwstraat meer naar het zuiden worden verlegd waardoor er b.v. voor de middenstanders op de Westdijk ruimere gelegenheid komt hun bedrijven te bevoorraden. Tussen de Nieuwstraat en het Kerkepad komt er een vrije ruimte. In de ruimte tussen Eendrachtstraat en Kerkepad is gele genheid tot het stichten van bedrij fs- bebouwing. Aangekocht werd de onbewoonbaar verklaarde woning Ring 132 van de heer A. Verhage voor f 800, Subsidie Aan het Mannenkoor „Ons Koor" dat deze zomer i.v.m. haar jubileum een concours organiseert werd een subsidie van f 500,verstrekt. Besloten werd tot onteigening van „de bouwval van Vermaas" op de West- dijk. Pogingen om de grond aan te ko pen, teneinde een ruime doorgang van het Spui naar het winkelcentrum te krijgen, hadden geen resultaat, zodat tot deze maatregel wordt overgegaan. De voorstellen tot aankoop konden op basis van de waardering van de grond geen doorgang vinden. Aan- en verkoop grond In verband met de vestiging van de •inrichting voor geestelijk hulipbehoe- venden op gronden, begrepen in het uit breidingsplan in onderdelen Oostplaat, moet de gemeente de eigendom verkrij gen van een perceel grond in die pol der. Dit perceel is kadastraal bekend gemeente Middelharnis, sectie A, num mer 733. Het is groot 1.36.30 h.a. Dit perceel is eigendom van A. Rosmolen te Sommelsdijk. Genoemde Rosmolen heeft tevens in eigendom een perceel grond gelegen in de gemeente Sommelsdijk en ka dastraal bekend in die gemeente sectie A, nummer 147. Dit perceel is groot 1.97.70 ha. i Het ligt onmiddellijk ten noorden van de havenkom dier gemeente en gedeel telijk in het uitbreidingsplan Haven- eind. De heer Rosmolen wil de eigendom van de percelen 733 en 147 aan de in stelling overdragen, indien hij eigenaar wordt van enkele percelen, tesamen groot plm. 4.08.40 ha., en pachter kan worden van een perceel groot pkn. 78.50 ha., allen bezit van de Instelling voor Soc. Belangen. Dit laatste perceel wordt niet verkocht, omdat het dichter bij de bebouwde kom van de gemeente Sommelsdijk ligt. De burgerlijke instelling is bereid haar medewerking aan deze transactie te verlenen. Zij wordt dus eigenaresse van perceel 733, gelegen in het uitbrei dingsplan Oostplaat. De waarde van beide percelen is getaxeerd op totaal f 48339.60. Indien de ruil doorgang vindt, is de burgerlijke instelling bereid het perceel in het uitbreidingsplan Oostplaat aan de gemeente voor het getaxeerde bedrag van f 19.673,10 te verkopen. Niet het gehele perceel ligt binnen het terrein, waarop de inrichting gevestigd zal wor den. Het perceel ligt direct aan de noordzijde van de 2e waterkering. In het uitbreidingsplan is hier een weg plus groenvoorziening geprojecteerd. VaA de totale oppervlakte van 1.36.30 h.a. ligt plm.' 93.66 ha binnen het ter rein van de inrichting. De resterende plm. 42.64 h.a. dient eigendom van de gemeente te blijven in verband met de toekomstige aanleg van de weg en groenvoorziening. Met het bestuur van de inrichting is overeengekomen, dat de totale kosten van aankoop van de gronden door de stichting worden gedragen. Dit houdt in, dat de kosten van aankoop van de ondergrond voor de weg en groenvoor ziening begrepen worden in de uitgif teprijs. Voor de aan de stichting over te dragen grond zal dus het door de gemeente aan de burgerlijke instelling te betalen bedrag van f 19.673,10 wor den terugontvangen. Besloten werd het in de Oostplaa't gelegen perceel, groot 1.36.30 ha voor f 19.673,10 aan te kopen van de Burg. Instelling. Tevens werd besloten aan de Stich ting Ned. Herv. Inrichtingen voor Gees telijk Hulpbeihoevenden te verkopen een gedeelte, groot 93.66 ha, van het onder 1 vermelde perceel voor een be drag van f 19.673,10. In dit bedrag is dan begrepen de «bijdrage van de stich ting in de kosten van de ter plaatse geprojecteerde weg en groenvootzie- ning. GOEDEREEDE Burgerlijke stand over maart 1965. Geboren: Lena Pieternella, d.v. K. Tanis en M. v. d. Wende; Baaltje Cor- Cornelia,d.v. N. C. Krijger en K. J. Sperling. Overleden te Stellendam: Pieternella van der Wal 87 j. Ingekomen: M. K. Witte uit Ouddorp echtg. van J. Menheer; C. J. v. Es, uit Melissant e.v. K. Troost; H. M. v. Win den uit Rotterdam e.v. K. v. Beek; E. Hardon uit Sommelsdijk; W. H. v. d. Wende uit Rotterdam. Vertrokken K. Tanis en gezin naar Middelharnis; G. Roos, naar Delft. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Ned. Chr. Vrouwenbond. Bejaarden middag. Op dinsdag 13 april a.s. nodigt de N.C.V.B. afd. Middelharnis-Som- melsdijk de bejaarden uit naar „Jeugd- haven". Kerkepad 7 te komen. Deze Paasmiddag vangt als gewoonlijk om half 3 precies aan. Allen hartelijk wel kom. Voor eventueel vervoer kunt u zich teelefonisch of schriftelijk wenden tot de volgende adressen te Middelhar nis Mej. de Boer, Secr. Nijgstr. 1, Tel. 2671; mevr. Peeman, Marietjespad 42, tel. 2070; mevr. de Wilde, Voorstraat 18, tel. 2388; mevr. Westdijk, Donkereweg, tel. 2499, mevr. Passchier, Pr. Bernhard- laan 23, tel. 2147, mevr. Kommers, Ds. Montijnstraat 28, tel.-2818 te Sommels dijk. MIDDELHARNIS Burgerlijke stand over maart 1965. Ingekomen: F. W. P. Aandeweg van Spanje; K. Tanis en gezin van Goede- reede; J. Kopenaal van Weert; C. J. de Visser en echtg. van Wissenkerke; L. A. Keus-van der Boom van Sommels dijk; J. Wals van Beemster; G. Mouw, en gezin van Sommelsdijk; S. G. Blok van Sommelsdijk; J. Leentjes en gezin van Rotterdam; J. Witte en gezin van Spijkenisse; P. C. van Sliedrecht en echtgenote van Sommelsdijk; J. de Vos- van Erkel van Sommelsdijk; N. J. Krui- denier-Lierop en kinderen van Rotter dam; J. Blok-de Vos en kind van Oolt- gensplaat. Vertrokken: T. Kardux naar Dirks- land; G. de Beurs naar Soest; C. van Oijen naar Sommelsdijk; N. M. Hempe- niuB naar Amerongen; H. W. Eickhoff en echtg. naar Stellendam; P. M. de Vos naar Utrecht; F. Radauer naar Steen bergen; M. B. Boeter naar Apeldoorn; T. P. Vlieg en gezin naar Dordrecht; D. Vijfhuizen en gezin naar Dirksland; E. 0. Ehmke, vertrokken onbekend waar heen; F. Wielaart naar Bruinisse. Geboren: Geertje d.v. K. Kievit en P. van Lente; Marinus z.v. P. Jongejan en P. Brobbel; Johannes Job z.v. J. Je- lier en M. W. van Veen; Cornelia Geer trui d.v. W. Oosterling en G. C. Gulde- meester; Dina Jacoba d.v. J. de Geus en 1. V. d. Valk; Willem Pieter z.v. J. v. d. Valk en J. K. M. Krijgsman; Jan z.v. C. Briek en T. van Eek; Marinus z.v. P. Taaie en I. Vroegindeweij. Huwelijken: D. Vroegindeweij 26 j. en D. Wittekoek 21 jaar. Overlijden: A. Taaie, 75 jaar en S. J. van den Doel 24 jaar. ^^^^5^^5CSCs5vc>5sg;5NC^5vcsc;^^^5^^;^Sj^ Daar kwam een zuchtje uit 't-Zuiden gewaaid Het streek over 't zonnende land Als wilde het wekken wat lang was gezaaid Met zachte, met strelende hand. En hoger al hoger klom juichend de zon Het jolige leven brak uit! Toen plotseling het stralende licht overwon Brak open de dokkere kluit. Een komt er een dag o verwonderlijk schoon! Gods Geest wekt een ieder ten leven Die hier heeft geloofd in de macht van de Zoon De mens tot verlossing gegeven. Lanerta ^5sS>s>;55s^s>;^;^:^^;^;^^SnS^;^5ïSn5sSï3ï;>Sn5ïs*S5S^3^ In de eeuw der Hervorming poogden onze Vaderen met alle gebeurtenissen ook uit het dagelijks leven, in God te eindigen en Hem in alles te eren. Zo hadden zij de vaste gewoonte om elk testament, maar ook wel huurcon tracten, te beginnen met de aanroeping van God Drieënig. Men beschouwde het testament maken als een daad, die men voor Gods aangezicht verrichtte. De laatste daad van het rentmeester schap. Of althans een bevel, waaruit die laatste daad vanzelf zou geboren worden. Vaak had men zelfs de gewoonte, eer het testament werd gemaakt in het gebed te gaan en God Almachtig aan te roepen, dat Hij door Zijn indachtig makende Geest leiding wilde geven, opdat alles wel beschikt en niets ver- i geten mocht worden. Zo droeg oudtijds elk testament een vroom of althans ernstig karakter. Men schreef het zelf. Men sprak er zich in uit. De een zus, de ander zo. En daardoor bezat zulk een testament ook persoonlijke waarde. Men kent onder ons het testament van Calvijn wel. En zo deed niet enkel Cal- vijn het, maar duizenden met hem. En zo heeft Pieter Bigge het in januari 1721 ook gedaan. Sinds 260 jaar geleden is dit alles anders geworden. Onze hedendaagse testamenten kennen de Heere van le ven en dood niet meer. Het zijn bijna uitsluitend materiële testamenten. Ze lopen over bezittingen en over geld en nogmaals geld. En als iemand geen geld nalaat, wie vraagt dan naar een testa ment? Vandaar dat voorzichtigheid bij het testament thans hoofdzaak is, en men het deswege meestal door een notaris laat maken en schrijven, zodat men zelfs niets doet dan er zijn naam onder zetten. Uit niets beter dan uit stijl en vorm der testamenten wordt het karakter ener eeuw gekend. Raadpleeg tien, twintig testamenten uit de 16e en 17e eeuw, en terstond zegt alles U, dat ge toen te doen had met een geslacht dat God vreest. Maar zie nu tien, twintig testamenten in, en aan alles merkt ge dat God Mammon in onze 20ste eeuw tamelijk wel de geest der mensen heeft doen verdorren. Het zijn alle testamenten naar een vast model. Zo heeft Pieter Bigge, Stedehouder der gemeente Ooitgensplaat in 1721 on geveer 200 Hectaren bouw- en weiland aan de kerkelijke en burgerlijke in stellingen van Ooitgensplaat en Den Bommel vermaakt. Dat tekent in zulk een testament de persoon nog. Daaruit merkt men al thans, wat richting zijn geest uitging en wat de instellingen waren zijner liefde. En toch roeme men daarop in onze eeuw niet te hoog. Immers er wordt in onze eeuw geld verdiend als water en de vermeerdering van het vermogen vergeleken bij twee eeuwen terug is niet te schatten. En naar die maatstaf is de som der legaten op verre na niet wat ze zijn moest. Zó weinig, dat de vermeerdering van het kapitaal der in stellingen zelfs van verre geen gelijke tred hield met de vermeerdering der bevolking. Vooral de rijk geworden burgerij volgt het voorbeeld van zovelen onzer voorvaderen niet meer. Zelfs onder de Christenen sterven mensen, die grote schatten nalaten, die niet voor kinderen e.d. hebben te zor gen, maar die de belangen van kerk en diaconie aan hun plaats laten en geen cent legateerden. Wanneer wij de kerk der reformatie na een eeuw vol strijd als de zestiende, hier in Nederland gadeslaan in de ze ventiende en achttiende eeuw, dan ont dekken wij dat de kerk onzer vaderen toen over grote rijkdom beschikte. En dat was voor een groot deel te danken aan de grote kapitalen, welke in die tijd door rijke gemeenteleden gesciion- ken werden aan de kerkediensten, aan de instellingen ter .verzorging van de armen, der weduwen en wezen. Hier van getuigt ook het Testament van de Heer Pieter Bigge, ten behoeve van de Kerken en Armen van Ooitgensplaat en Den Bommel. In zeventienhonderd een en twintig, 23 januari, Schreef Pieter Bigge uit zijn allerlaatste wil; Twee dagen voor zijn dood, gedenkend aan zijn naasten, Maar meest aan 's Heeren Kerk; straks stond het harte stil. Belangrijk was die dag voor Kerk, Diaconieën, In Bommel, Ooitgensplaat, in het Sint Adolfsland; Tweehonderd Hectare land met alle de gebouwen Ze kwamen door zijn dood geleidelijk in hun hand. (Wordt vervolgd} P. Bom, Administrateur Boedel Bigge. STICHTING „DE SPAANSE EVANGE LISCHE ZENDING" ZEIST Laatste berichten uit Spanje: 26 kerken hebben geen vergunning ontvangen tot opening van een kerk- zaal. De kerk te Chiclana is nog steeds verzegeld en gesloten. De Engelse Kerk te Madrid heeft dit jaar geen vergunning ontvangen voor het houden van haar gebruikelijke jaar vergadering. Aan Ds. Santana in Madrid is ver boden de jaarlijkse samenkomst te hou den met de studenten (en familieleden) van de Bijbelschool. Het vonnis tegen de beboete predi kanten in Cartagena, wegens versprei ding van het Evangelie van Johannes, is in hoger beroep bevestigd. In Barcelona zijn pakketten Bijbels, afkomstig uit Engeland, in beslag ge nomen en verbeurd verklaard. Aan een drietal protestantse a.s. ecM paren (Madrid en Barcelona) is huwe- lijkstoestemming geweigerd. In Burgos zijn 50 Bijbels in beslag genom.en. He En nu Cals, gere d.A. en We heb binaties de geschi van de met de V. niee te Onze dit kabin heeft, knappe taak bere president telligentiï een gesle windsmai ling, Suurhof, als minis afgezien volgden, doen op is zijn sp Mr. Vrol van hun klaren, wiens na artikel kend is, dit terre dit ook portefeui ontwikkf neemt, bewindsi gesprok) se zin de A.R.; lijke po achten, genoodz zichten Wat treuren net is liever j., in funk gestruik maar ol len baE cieel-ec veel ho dat we rijnen ben toe dat mil roeien tendens van de nis teg lopende enz. mogelij nu echt recht gaven voerd, sprake progres bouw de staa zal lant voor moetet op in inflatie niet i ieder In buiten A.R.P. kabine den te vor 1946 t( ding anlwu derhal kan gi heid i A.R.P dat zi: zwaar leidin

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10