De Ku Klux Klan üfscheid van veerschippers Gebr. Maas S Zoon te Bruinisse wekelijks koopje Burgem. B. Rijnders jubileert Plaatselijk nieuws INTERNATIONALE SCHOENENBEURS IN^UTRECHT Fa. CJordaan betrok nieuw winkelpand flktieve inbreker ingerekend Kerkelijke handreiking over Grevelingendam 2 PAAR NYLONS Grevelingendam trok duizenden bezoekers Opening nieuwe slagerij I te Bruinisse Nozems uit Schouwen over Grevelingendam 37e jaargang Dinsdag 6 april 1965 No. 3377 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Veerdienst Zijpe—Anna Jacoba-Polder zaterdag opgeheven geldig van woensdag tot woensdag VAN WEZEL ZONEN (v.h. te Middelharnis) PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kanioor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mtri. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De laatste tijd vernemen we uit de berichten, die ons vanuit de Verenigde Staten bereiken, weer één en ander over het optreden van de Ku Klux Klan tegen de negerbevollïing. Nu de emanci patie van de negers onder leiding van dominee Martin Luther King steeds verder voortschrijdt en hun strijd voor de burgerrechten telkens nieuwe resul taten boekt, wordt ook de reactie daar op in de zuidelijke staten voortdurend feller. Over het negervraagstuk in de V. S. hebben we een half jaar geleden uit voerig geschreven en we zullen er dus nu niet op ingaan. Trouwens, ieder weet nu wel hoe de verhoudingen er liggen. In de strijd tegen de negers speelt niet alleen de overheid in de zuidelijke sta ten een rol en een groot deel van 'de blanke bevolking, maar er is ook een speciale geheime organisatie, die met alle middelen meehelpt de negers eron der te houden. Dit is de Ku Klux Klan, waarvan men de laatste tijd weer veel leest. Ze vormt een typisch Amerikaans verschijnsel en ze is een merkwaardig produkt van de zo djmamische en brui sende maatschappij van dat land. De Ku Klux Klan viert volgend jaar zijn honderdjarig bestaan. Dat zal wel in het geheim moeten gebeuren, want president Johnson heeft deze terreur organisatie enkele weken geleden for meel de oorlog verklaard na de gruwel daden, die ze de laatste tijd gepleegd heeft. We herinneren ons nog wel de moord op drie 'betogers voó'r gelijke rechten en die op de blanke mevrouw Viola Liuzzo in Alabama, die betogers vervoerde bij de grote demonstratie van ds. King. De maat is nu vol bij de fe derale regering. Een eeuw lang, zij het met kortere of langere tussenpozen, heeft de K.K.K. negers en anderen ge terroriseerd. In 1866 is het genootschap opgericht direct na het einde van de Burgeroorlog, die van 1861 tot 1865 woedde en die eindigde met de afschaf fing van' de slavernij. De oprichting vond in het geheim plaats in Pulaski in de staat Tennessee door veteranen uit de burgeroorlog. De eigenaardige naam is gevormd uit het Grieks „kuklos, dat kring of cirker betekent. Ku-klux is een verbastering daarvan en klan is een Schots woord, dat groep betekent. Evenals de organisatie zelf moest haar naam geheimzinnig zijn met opzettelijke alliteratie (gelijke beginklanken.) Het is dus een geheim genootschap van blanken in de zuidoostelijke staten, gesticht om de gevolgen van de afschaf fing der slavernij en ingrijpen van het noorden in de rassenkwestie te voorko men, 20 nodig met geweld. Haar leden moeten uit blanke Amerikaanse ouders geboren zijn en van protestantse gods dienst. Velen zijn afkomstig uit metho distische kring. Deze hebben op grond van de Schrift althans volgens hun exegese de opvatting, dat de blanken een hoger ras vormen dan de andere en dus superieur zijn aan de negers. Er zijn echter ook een groot aantal ongure ele menten, zoals beroepsmisdadigers bin nengedrongen en dat zijn uiteraard de eigenlijke terroristen.. De K.K.K. maakte al direct gebruik van de bijgelovigheid van de negers, hun angst voor spoken enz. en daardoor viel het haar vooral aanvankelijk gemakkelijk de toen nog domme negerbevolking te intimideren door schrikaanj aging, geheimzinnige op tochten, brandende kruisen, nachtelijke bijeenkomsten, brandstichting, veem- gerichten, geseling, overvallen en lynch partijen. Met geweld wil men de supre matie van de blanken handhaven o.a. ook door de negers van de stembus weg te houden. De K.K.K. heeft vele plaatselijke af delingen. De leider geeft men een af schrikwekkende naam: de Opperste To venaar, de Grote Cycloop (éénoog) de Geheime Turk enz. De eerste was de oud-generaal Forrest uit de Burgeroor log, de eigenlijke opzichter. In de eerste jaren had de beweging al een grote macht. Niet alleen de negers moesten het ontgelden, maar b.v. blanken uit het noorden, die met vrijgeworden slaven zaken kwamen doen, werden zonder vorm van proces uit de weg geruimd. Door de toevloed van echte bandieten liep de beweging Forrest uit de hand en heeft hij ze ontbonden, terwijl de fe derale overheid met de militaire macht haar grondig bestreed. Daarna was het tientallen jaren be trekkelijk stil rondom de K.K.K. In de eerste wereldoorlog stak ze echter de kop weer op en zo zegt men wel, dat de tweede Klan in 1915 ontstond op initia tief van de methodistenpredikant Sim mons, een warhoofdige idealist. Het lu gubere werk werd voortgezet. Met lange ■witte mantel of pij, witte puntmuts en rood kruis hielden ze hun optochten. Ze bleven in de eerste plaats strijden tegen de negers, maar meer en meer ver breedde zich hun activiteit. De K.K.K. zette ook de Joden, de Rooms-Katholie ken, de Indianen, de immigranten, de vakbondsleiders en vooral na Wereld oorlog II de communisten op de zwarte lijst. Men beschikte en beschikt nog over veel geld, gefourneerd door sym pathisanten achter de schermen. Zo kon er ook een reuzenpropaganda worden gevoerd. In de twintiger jaren ging gol ven van terreur en misdaad over het «Rd. Zo kwamen in 1923 in de staat Oklahoma 2400 geselingen van tegen standers voor. Roomse kerken werden verbrand en herhaaldelijk werden ne- Sws gelyncht d.w.z. zonder officiële rechtspraak door een opgezweepte volksmenigte vermoord op valse be schuldiging van misdaad. In die tijd had de K.K.K. in sommige staten een enor me machtspositie. In de staat Indiana beheerste ze zelfs de regering en ze heeft het gepresteerd om in de hoofd stad van de Veren. Staten Washington D.C. met 30.000 vermomde Klanridders te paraderen. Volgens hun bewering tel den ze omstreeks 1923 meer dan drie miljoen aanhangers, allen angelsaksisch en protestants georiënteerd. Ze voer den een z.g. heilige oorlog, waarbij ze de suprematie (oppergezag) van de Nor- dische mens verkondigden, dus zoiets als Hitler deed. Al spoedig daarna ech ter is de beweging door grote onderlin ge twisten verlopen en telde ze in 1930 nog slechts 25.000 leden! In de Wereldoorlog II heulde menig Klan-lid met het Duitse nationaal-so- cialisme, dat geheel in dezelfde lijn lag met zijn rassenwaan. Na afloop daarvan leefde de zaak weer wat op in de strijd tegen het communisme, maar de hoofd zaak bleef toch de Anti-neger-terreur. Er zijn dus in de historie van de K.K.K. perioden geweest van grote macht, maar ook tijden, dat men niets ervan hoorde. Thans is ze nog slechts een zwak overblijfsel van haar vroegere po sitie, maar doordat de negerbevolking steeds meer successen behaalt in haar strijd voor emancipatie, steekt ze nu weer meer de kop- op, vooral na een uitspraak van het Hooggerechtshof in 1954, waarbij de rassenscheiding op de Openbare scholen strijdig werd ver klaard met de Grondwet. Het rassenvicaagstuk ligt in Amerika dit moet men goed in het oog hou- deii heel anders dan in Zuid-Afrika In dit laatste-land is het aantal negers drie a viermaal zo groot als dat van de blanken. In de V.S. behoort slechts 10»/o van de bevolking tot het zwarte ras. Er dreigt dus geen zwarte overheersing. De kwestie speelt voornamelijk in enkele zuidelijke staten aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico, waar vroeger slaven gehouden werden. Het zijn speciaal Alabama (hoofdstad Mont gomery), Zuid-Carolina, Missisippi, Georgia, Florida en Arkansas, die een flink aantal negers hebben. Nergens echter komen ze boven de 50'Vo, alleen in Alabama en Zuid-Carolina naderen ze dat percentage. Voor een overheer sing van de blanken dreigt dus nergens gevaar, maar een zeer groot deel van de blanke bevolking in de zuidelijke staten wenst toch hun gelijkstelling niet. Men wenst de z.g. „colour-line" (de kleurgrens) streng te handhaven. Merk waardig is, dat de haat tegen de negers over 't algemeen niet individueel is ge richt, doch alleen tegen de groep als zodanig. Ze bestaat ook niet alleen in de hogere kringen, maar minstens even sterk bij de arme blanken. En hoe meei de negers emanciperen, des te sterker schijnt de haat te worden. Het is een probleem met vele- facetten, psycholo gische, sociale en politieke. De Ku-Klux -Klan heeft de haat steeds gecultiveerd en mede vanwege haar gewelddaden acht de federale regering nu het ogen blik gekomen om haar krachtig aan te pakken en zo mogelijk te liquideren. De Amerikaanse negers zullen onge twijfeld binnen afzienbare tijd ook in de zuidelijke staten wel van de volledi ge burgerrechten kunnen genieten, maar de verhouding neger-blanke zal niettemin naar het zich laat aanzien nog heel lang een probleem blijven. J.l. zondag 4 april is de Herv. predl- kan ds. H. N. van Hensbergen te Dirks- land voorgegaan voor de Gemeente van Sirjansland op Schouwen en Duiveland. Het kleine Sirjansland heeft de primeur in deze kerkelijke handreiking, onmid dellijk na de vaste oeververbinding. met of zonder naad C^\ nu voor Mm f 9\/ TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS Zaterdagmiddag en -avond was Zierikzee druk bezocht door Flakkeeërs en zondag was de stroom auto's vanuit de Hoekse Waard en van richting Rot terdam wel drie rijen dik. De drukte concentreerde zich hoofdzakelijk op Zierikzee en het duingebied in de kop van Schouwen. 25 jaar in het burgemeesiiersaiiibit De Gebrs. Maas en Zoon hebben zaterdag de veerdienst Zijpe'-A. J. Polder voor het laatst gevaren. De gemeen schap van Schouwen-Duiveland heeft deze bijna 50-jarige dienst niet zonder meer laten uitsluipen, maar de veerschippers,Nelis en diens zoon Jacob Maas plechtig uitgeluid en hartelijk dank gebracht voor de vele goede dien sten aan de bevolking verleend. Op de foto staan de veerschippers geflankeerd door twee burgemeesters; v.l.n.r. burgemeester F. Th. Dyckmeester te Zierikzee; Nelis Maas,- burgemeester C. v. d. Linde; de zoon van N. Maas en Jacob Maas. Een verslag van het afscheid is te lezen aan de binnenzijde van ons blad. Donderdag 15 april a.s. zal de heer D. Rijnders, thans burgemeester van Am stelveen, herdenken dat hij voor 25 jaar het burgemeestersambt aanvaardde. Zijn eerste gemeente was Oude Tonge waar hij op 1 april 1940 werd geïnstal leerd. Kort daarop brak de Tweede we reldoorlog uit; in het jaar 1941 werd- hij door de bezetter ontslagen. Door de waarn. Commissaris der Koningin in de provincie Z. HolL, werd hij voor enige tijd te Woubrugge benoemd. In maart 1946 werd de heer Rijnders burgemees ter van Middelharnis, tot hij in mei 1955 benoemd werd tot burgemeester van Amstelveen. Op 15 april des n.m. 2 uur wordt in de aula van het Casimir Lyceum te Amstelveen een buitengewone raads vergadering en na afloop daarvan een receptie gehouden. HERKINGEN Kerkdienst. Donderdag 8 april hoopt des avonds om 7 uur voor de Ger. Ge meente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland, alsdan zal bevestiging plaats vinden van de gekozen ambtsdragers. Groene Knds. In de ledenvergade ring van Het Groene Kruis te houden op a.s. vrijdag 9 april des avonds om acht uur, zullen ook dames hartelijk welkom zijn, daar de heer Coenradie dia's zal vertonen, OUDDORP Inlevering vakantiebonnen. Voor de Paasverzilvering kunnen vakantiebon nen van de Landbouw ingeleverd wor den van vrijdag 9 t.m. zaterdag 17 april voor een bedrag tot f 100,bij D. v. d. Linde, Julianaweg 22 alhier. Eindstand Jeugdcorapetitie Schaak club. 1. Adri Nelisse 18 pnt, 2. Teun Grinwis 17% pnt., 3. Piet Grinwis 16 pnt, 4. Maart Breen 15% pnt, 5. Johan Hameeteman 13% pnt., 6. Wim Hamee- teman 12 pnt., 7, Hans Lokker 12 pnt., 8. Piet van Splunder 9% pnt., 9. Rinus van Splunder 7 pnt, 10. Kees van Kop pen 5% pnt., 11. Thijs van Wijk 5 pnt. 12. Koos Goedegebuur pnt. OUDE TONGE B.B. onderscfieidingen. Vrijdagavond 2 april j.l. heeft in het vereen, gebouw alhier, een bijeenkomst plaats gehad, van de diverse leden van de Blokploeg van de B.B. en brandweerlieden in BB verband. Om 7.30 uur werd door het Hoofd Zelfbescherming te Oude Tonge dhr. C. Gebraad deze bijeenkomst ge opend met een woord van welkom, in bijzonder burgemeester W. M. v. d. Harst. Hierna sprak de burgemeester V. d. Harst een woord tot de leden van de B.B. Toen ging hij over tot het uit reiken die daarvoor in aanmerking ko men de jaarsterren en diploma. Aan dhr, J. Buijs en L. Kievit voor 5 jaar ster, (verbindingsdienst); aan J. Jacobs, F. V. Peperstraten en J. Westdijk voor 5 jaar ster (Zelfbescherming), aan L. D. De Internationale Schoenenbeurs, die op 5, 6 en 7 april in de Utrechtse Irenehal wordt gehouden, staat in het leken van de wintermode. Hoewel het nog echt zomer moet worden, passen deze dames dus al laarsjes voor de winter van 1965. Kievit, J. Knoope en C. Westdijk 5 jaar ster (Brandwacht); aan Doedens, Joh. V. Es, P. Groenendijk, Adr. Hartog, M. Jochems, T. B. Luiendijk, T. F. van Peperstraten, L. Polder en C. A. Prince, ontving een diploma en medaille voor Zelfbescherming 10 jaar trouwe dienst bij de B.B. De heren J. Dalen, Th. Es- ser, C. S. Hameete, M. Kantors, D. de Leeuw, A. N. de Looze, B. Stander, G. Tuns, C. Volwerk en A. v. d. Voorde ontving uit de handen van de burge meester eveneens een diploma en een medaille voor Brandwacht 10 jaar trou we dienst. Hierna besloot dhr. C. Ge braad deze mooie bijeenkomst van de B.B. en nog een woord van dank aan burgemeester v. d. Harst. Verzilveren vakantiebonnen. De verzilveren van vakantiebonnen voor de Landbouw zal plaats hebben op za terdag 10 april a.s. van nam. 2 tot 3 uur tot een bedrag van f 100,kan worden verzilverd bij de penningmeester dhr. L. Brinkman Bemhardstraat 1 alhier. De verzilvering van de vakahtiebonnen voor de Bouwvakken zal plaats hebben op zaterdag 10 april a.s. van 3 tot 5 uur nam., er kunnen 40 dagzegels 'worden verzilverd bij de penningmeester dhr. L: Brinkman, Bemhardstraat 1 alhier. DEN BOMMEL Burg. Stand. Geboren: Johanna Koertdina, dochter van R. L. van der Scheer en A. A. Heijs; Anthony, zoon van G. Lokker en E. de Graaff. Overleden: Anthonius Lodevicus Houthuijzen, 67 jaar; Johannes Isodorus Rommelse, 50 jaar, overleden te Rot terdam. Ingekomen: Adriaantje Zoon van Katwijk; Anna Pietemella Flora Her mans van Katwijk, Abraham Kamer ling van Rotterdam; Margaretha Wil- helmina van der Mast, echtgenote van J. Grave van Rotterdam. Vertrokken: Jacobus Cornells Koene naar Ooltgensplaat; Arend Holleman naar Oude Tonge; Catharina Adriana Maria Smeets, echtg. van A. P. Les naar Oude Tonge. OOLTGENSPLAAT Bejaardemniddag. Woensdag 7 april nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maan delijkse bejaardenmiddag gehouden worden. Kerkdienst Vrijdag 9 april a.s. des nam. 7 uur zal voor de Geref. Gemeen te voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. J.l. vrijdagmorgen heeft burgemees ter Hordijk van Middelharnis het nieu we bedrijf van de heer C. Jordaan in Middelharnis' winkelcentrum de Westdijk officieel geopend. De sleu tel werd de burgemeester aangeboden door de jongste zoon Kees. De heer Jordaan heeft thans de beschikking ge kregen over een riant bedrijf. Daar door werd het mogelijk de voorraad artikelen belangrijk uit te breiden. Mien vindt in de nieuwe zaak o.m. een grote collectie lederwaren, sport- en kam- peerartikelen en straks ook scheepsbe- nodigdheden i.v.m. de ligging van de zaak nabij de jachthaven. Het oude be drijf, Westdijk 26 bleef gehandhaafd. Zoon Leen die in de zaak meewerkt voert daar o.m. schoenreparaties uit. De heer Jordaan begon in zaken plm. een kwart eeuw geleden in een afge dankte gesloten vrachtwagenbak, ach ter de Eendrachtstraat. Het is steeds excelsior gegaan totdat thans het mo derne winkelpand kon worden betrok ken. In zijn openingsspeech heeft burge meester Hordijk gewezen op de vele perspectieven die de huidige en de te verwachten recreatie beoefening voor een zaak als van dhr. Jordaan biedt. Wij wensen de ondernemer goede za ken. Dankzij de oplettendheid van mevr. van Splunter uit de Steeneweg te Mid delharnis heeft de politie vrijdagavond een jeugdige, maar niettemin zeer ak- tieve inbreker kunnen insluiten. Da jongeman, de 18~jarige H. de G. te Her kingen heeft reeds een flink aantal in braken bekend. Hij blijkt echter niet schuldig te zijn aan de inbraak in het hulp-postkantoor te Sommelsdijk. Maandagmorgen is hij voor nader ver hoor naar Rotterdam gebracht. De jongeman werd vrijdagmiddag door mevr. v. S. aangetroffen toen hij aan haar huisdeur morrelde. Op de vraag van mevr. v. S., die even weg geweest was, wat dat te betekenen had antwoor dde hij dat hij een gebruikte auto wil de kopen. In zijn schrik over de ont dekking vertelde hij aan mevr. v. S. zijn naam. Zij verwees hem naar de ga rage van de Gebr. v. Splunter. Toen zij 's avonds informeerde of hij zich daar gemeld had, bleek dit niet het geval. De politie werd daarop van het gebeurde in kennis gesteld waarna de dader spoedig werd aangehouden en door de mand viel. Een groot gedeelte van het her en der ontvreemde geld (enkele duizenden gul dens) werd teruggevonden. Woensdag 7 april, des n.m. 2 uur wordt door burgemeester C. H. v. d. Linde de nieuwe slagerij geopend aan de Lange Ring 16 van de heer F. Wielaart. De heer Wielaart die alle diploma's bezit op slagerij-gebied is een prima vakman hij is afkomstig uit Middel harnis, waar zijn vader eveneens een slagerij drijft. Met de opening van dit bedrijf wordt dus op zakelijk gebied reeds contact gelegd met Flakkee. Men zie verder de advertentie elders in ons blad. Onder de vele Schouwenaars die na de openstelling van de Grevelingendam ons eiland hebben bezocht bevond zich zaterdag ook een minder beter ge heel niet gewenst gezelschap. Een twaalftal bromnozems uit Bruinisse is na een hoeveelheid drank te hebben genuttigd, met veel bravour door Mid delharnis getrokken. Op hun brommers scheurden ze onder het Zandpad tot dat burgemeester Hordijk die toevallig passeerde ingreep Toen hij een van de nozems in de kraag greep en zich be kend maakte als hoofd van de politie nam de rest de benen. De politie onder zoekt of de naam die de jongeman op gaf vals is geweest. Ook de heer A. Kruider had wel een bijzonder ergerlijke ervaring met de nozems. Ze klauterden onvast, lallend en joelend tegen een ladder die i.v.m. reparatiewerkzaamheden tegen het woonhuis stond en verpoosden zich op het platte dak. Dhr. Kruider kon uiteraard niet tegen de overmacht op anders zouden zeker rake klappen ge vallen zijn. Hopenlijk ontziet Schouwens jeugd een voortzetting van dit wangedrag. STELLENDAM Beroepen. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is toezegging van be roep gedaan op Cand. J. H. van de I Bank uit Wilnis. i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1