EHMIDEn-niEUWS Ooitgensplaat verhoogt enkele plaatselijke belastingen r BANKGIRO Melksliiterswagen in de haven van Middelharnis VERDRAG VOOR BENBLUX-HOF ONDERTEKEND Niei! Open een rekej^ing De Psalmberijming 3e blad Vrijdag 2 april 1965 No. 3376 S.G.P. fractie stemde tegen Goedkeuring voor zwembad wordt verwacht K.V. SLQVENBURG'S BUNK BUITENLAND Plaatselijk Nieuws OOLTGENSPLAAT 1965. In de vergadering van dinsdagavond heeüt de gemeenteraad van Ooltgens- plaat met 72 stemmen besloten tot verhoging van enkele gemeentelijke be lastingen. Tegen waren de heren Leijdens en van Dam (s.g.p. fractie). Zoals b. en w. meedeelden is het, ter verkrijging van goedkeuring op de gemeente begroting 1965, 'gewenst, een verbetering van de financiële positie der ge meente te verkrijgen van rond f 10.000,per jaar. „Wil het bereikte verzor- gingspeil van de gemeente gehandhaafd kunnen blijven valt er aan belasting verhoging niet te ontkomen, daar bezuiniging op de uitgaven tot een derge lijk bedrag naar b. en w. menen niet verantwoord is. Voorgesteld werd de straatbelasting voor gebouwde en ongebouwde eigen dommen te verhogen van resp. 10"/o en 5«/o tot 12% en fio/o. De hondenbelasting voor honden uit sluitend gehouden ten dienste van de landbouw enz. van f 5,op f 10,en voor de overige honden van f 10,op f 20,— te stellen. De opcenten Personele Belasting van 150 tot 200 te verhogen; het leges te verhogen met SOVo. En eveneens werd voorgesteld een wijziging van de tarie ven bepaald in de Drankwet n.l.: Voor de berekening van het vergunnings recht voor de veroop van sterke drank in het klein, krachtens een volledige vergunning, het huidige tarief van f 5,- te verhogen tot f 7,50 voor elke vijftig gulden huurwaarde of gedeelte daar van, welke de localiteit i.v.m. de omzet van sterke drank in het bedrijf, geacht kan worden te bezitten. De voorz. burgemeester v. d. Harst gaf het punt in behandeling. De heer v. d. Vliet (p.v.d.a) zei niet te spreken te zijn over de manier waar om de verhoging moet worden toege past. De gemeeinten worden door het Rijk te slecht bedeeld en als stok achter de deur zegt G.S. dat bij niet opvoering van de inkomsten de begroting niet wordt goedgekeurd. De heer v. Dam (s.g.p.) meende dat door een versobering van verschillende plannen gemakkelijk bezuinigd had kunnen worden. Spr. meende dat voor een grote groep de fiscale lasten zo hoog zijn gestegen dat het plafond be reikt is. Sommigen zitten erg moeilijk; enkel door de belastingen. De heer Leijdens deelde de mening van zijn fractiegenoot. „We gaan als gemeente maar over tot het creëren van sportvelden e.d. maar als S.GP. fractie hebben wij tijdig gewaarschuwd voor de consequenties" aldus dhr.,Leij dens. „Al staat de stok achter de deur, het beleid van de regering tegenover de gemeente is niet juist en het is on smakelijk dat we vanuit den Haag steeds meer worden geregeerd. Spr. meende dat vele van de lasten o.m. rioolbelasting op een zekere groep van de bevolking drukken waarom spr. het voorstel niet met een vrij ge weten kon aannemen. „We moeten ook eens „nee" durven zeggen" vond hij. „Wanneer we durven voteren moeten we ook de belasting durven te verho gen" gaf dhr. Hokke (c.h.u.) als zijn mening te kennen. Het viel spr. tegen dat er tegenstanders van verhoging zijn Het was volgens spreker óf geen beslui ten meer nemen óf de belasting ver hogen. Weth. de Vos begreep dat de s.g.p. fractie zou tegenstemmen. Hij wees er op dat de diverse voorstellen waren gedaan om de leefbaarheid van de ge meente te verhogen. Wanneer we onze gemeente goed willen presenteren zul len we daar allen, achter moeten staan, aldus de weth. De voorz. meende dat het voor een gemeente die zichzelf respecteert mo gelijk moet zijn iets aan het tekort te doen. Spr. vond het niet onredelijk dat' een klein deel van de loonexplosie tot uiting komt in de gem. begroting. Hij vond het zelfs een voorrecht een be lastingaangifte in huis te krijgen. Spr. wilde niet langer met verhoging wach ten omdat later de klap te hard zou zijn. Spr. waarschuwde dat bij niet aan vaarden van de verhoging de begroting 1965 niet zal worden goedgekeurd en de gemeente zal dan voor elk uitgaaf je moeten vechten. Nogmaals zei dhr. v. d. Vliet te be treuren dat de gemeente op deze ma nier gedwongen wordt en dhr.. Moe renhout zag de gemeente als een slecht betaalde werknemer. De heer Leijdens achtte het tegen over de kiezers niet verantwoord in deze vorm de belastingen te verhogen. Weth. van Es meende dat de veron derstelling van dhr. Leijdens als zou den de belastingen op een bepaalde be volkingsgroep drukken thans niet in het geding was. Het belastingstelsel zou daartoe moeten worden herzien. Spr meende dat door uitvoering van ver schillende werken het aanzien van de gemeente is gestegen, daartegenover wordt wel eens een offer gevraagd. Spr vond het onmogelijk te werken met een niet goedgekeurde begroting. De heer van Dam zei de verdeling van de belasting wel op papier te wil len zien. „We leven als partikulier én als gemeente te groot" vond hij. „Wanneer we zouden gaan versobe ren moeten we niet teveel van nieuwe vestigingen verwachten" aldus de voorz. Daar zijn we juist vóór en de kosten zijn voor de baten." Spr. noem de de straatbelasting een billijke bij drage in de kosten. Van aanleg, on derhoud, vérlichting e.d. van straten. De gemeente maakt die kosten altijd maar de bijdrage moeten nu weer bil lijk gemaakt worden. Spr. meende daar om dat het getheoretiseer over grote besluiten geen opgeld doet. „De lezing die u nu geeft strookt niet met de toelichting" vond de heer Leijdens. „De inkomsten hielden geen gelijke tred njet de uitgaven." We had den het zelf misschien eerder moeten inzien maar nu hebben G.S. het ge zegd" aldus de voorz. De voorz. bracht de verschillende on derdelen apart in stemming. De heer Leijdens en van Dam waren tegen alle onderdelen. De hondenbelasting ondervond meer tegenstand. De heer Groenendijk wilde het z.i. te grote verschil wegwerken en allen over één kam scheren. Ook dhr. Moerenhout was daar voor. Overeengekomen werd de belastin gen op f 19,— en f 20,— te stellen. De raad ging accoord, de s.g.p. fractie was tegen, evenals tegen de resterende on derdelen. Jaarwedde wethouder Blijkens een brief van G.S. kunnen de jaarwedden van de wethouders m.i.v. 1 jan. 1965 worden verhoogd tot ten hoogste f 2000,Voorgesteld werd de wedden op dit hedrag was te stel len. De heer Hokke herinnerde eraan dat de laatste verhoging nog geen jaar ge leden werd toegepast. De wedde be draagt thans f 1730,en spr. vond dat dit het maximum benadert. De heer v. d. Vliet wilde met de wedden niet achteraan komen. Hij vond het nodig om als goed wethouder zijn werk te kunnen doen. „Zoveel meer kunnen we van hem verwachten" meen de hij. Ook dhr. Moerenhout zei accoord te gaan. De heer Leijdens zei niet afwijzend tegenover dit voorstel te staan. Hij was het niet eens met de opmerking van de heer v. d. Vliet. „Al zouden ze het morgen voor niets moeten doen dan nog mochten we van hen hetzelfde verwachten." Het voorstel werd aangenomen. Subsidie Zoals bekend worden door de „Com missie voor huishoudelijke voorlich ting ten Plattelande" te 's Gravenhage ook in deze gemeente periodiek cursus sen gegeven. Tot dusverre werd dit werk door de gemeente gesubsidieerd in de vorm van een vergoeding gelijk aan de verschiddigde zaalhuur. Door vermindering van de provinciale sub sidie ziet genoemde commissie zich thans genoodzaakt verhoging van de gemeentelijke bijdrage te verzoeken en wel in dier voege dat de gemeente in het vervolg in de plaats van deze zaalhuur voor iedere inwoner die een voorlichtingscursus volgt een sub sidie toekent van f 0,65 per les. Waar b. en w. van mening zijn, dat dit werk de inwoners van de gemeente ten goe de komt en derhalve dit voorlichtings- werk in stand gehouden dient te wor den, stelden zij voor, de gevraagde sub sidie toe te kennen. De heer Leijdens zei het nut van ge noemde Commissie niet te willen ont kennen of tegenspreken maar het zat hem tegen dat de gemeente de bijdra ge moet verhogen omdat de Prov. die vermindert. De heer Hokke waarschuwde niet af te ivijken van het subsidie-beleid. Er was n.l. geen begroting o.i.d. verstrekt, ook vroeg spr. zich af of het werk van de commissie wel nut heeft, hij meende dat de cursussen hetzelfde lezen als wat in de damesbladen staat. Wijzend op de toegepaste belastingverhogingen adviseerde spr. het bij het oude subsi diebedrag te laten. De voorz. wilde er geen halszaak van maken. De cursus geeft een zekere vor ming. Spr. hoopte dat de cursussen door een flink aantal dames zal worden bezocht. Bij stemming waren de heren Leij dens, van Dam en Hokke tegen. Brandweerpakken De brandweerpakken, welke reeds acht jaar in gebruik zijn, verkeren in slechte staat, zodat tot aanschaffing van 16 nieuwe pakken dient te worden over gegaan. De hieruit voortvloeiende kos ten worden geraamd op f 1050,Voor gesteld werd dit crediet hiervoor be schikbaar te stellen. „Zover had het niet moeten komen, het is een nalatigheid van-ons beleid" vond dhr. Leijdens. „Als ze niet op tijd aanvragen hebben ze dat aan zichzelf te wijten" dacht ook de heer v. d. Vliet. Het voorstel werd aangenomen. In de pisaktijk doet zich de behoefte gevoelen, dat bij bepaalde feestelijkhe- den door b. en w. geheel of gedeeltelijk ontheffing kan worden verleend van de vermakelijkhedenbelasting. In verband hiermede stelden zij voor, de betreffen de belastingverordening in diervoege aan te vullen, dat b. en w. voor door hen te bepalen festiviteiten van natino- nale of regionale aard. (gedacht wordt bijv. aan Koninginnedag enz.) geheel of gedeeltelijke vrijstelling van de be-"- lasting kunnen verlenen, en stelde daar om voor de ontwerp-verordening te aanvaarden. De raad ging accoord. Bouwgrond Bij besluit van 20 januari 1965 is aan de plaatselijke woningbouwvereniging, voor de houw door deze vereniging van 14 woningwetwoningen te. Achthuizen een oppervlakte grond verkocht ter grootte van plm. 3300 m2 tegen een voorlopige prijs van f 12,per m2. De en U ontvangt en betaalt op een snelle en eenvoudige wijze. Een handtekening is voldoende en wij zorgen voor de rest. Voor al uw bankzaken naar de BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN xm^^m^^ BRUSSEL: Namens de regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben de ministers (v.l.n.r.) Luns, Fayat en Werner woensdag het verdrag ondertekend voor de instellingen van eenBenelux-gerechtshof in de Belgische hoofdstad. Zoals we dinsdag berichten reed maandagmorgen de V.W. van de melkhandelaar C. v. d. Laan te Middelharnis in de havenkom aldaar. Op de foto wordt de drenkeling weer op het droge gebracht. De lading melk e.a. artikelen 'bleef op de bodem achter. MAAK GEBRUIK VAN Gratis formulieren en interestvergoedinx. Inlichtingen bij Middelliarnis - Sommelsdqk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 provinciale directie voor de volkshuis vesting en bouwnijverheid heeft thans bericht dat voor dit bouwplan een f 2645,per woning. In verband hier- grondprijs kan worden aanvaard van mede werd voorgesteld, eerder genoemd besluit in dier voeg ete wijzigen dat de onderhavige grond wordt verkocht voor een prijs van 14 x f 2645,of in totaal voor f 37.030,—. De raad ging accoord. Kleuterleidster Nog steels vaceert de betrekking van hoofdleidster van de kleuterschool. Me vrouw F. C. den Braber-Birkhoff te Dordrecht, die tot dusevrre deze func tie heeft waargenomen, heeft thans naar deze betrekking gesolliciteerd. In over leg met de inspectrice van het kleu teronderwijs stelden b. en w. voor, haar met ingang van 1 april a.s. in deze functie te benoemen, waarmee de raad instemde. De woningen Pr. Bemhardstraat 2a, Molendijk 9b en 9c, Molendijk 41a en 41c, Langstraat 6, 37, 56 en 60 en Ben. Molendijk 24, werden onbewoonbaar /verklaard. De heer v. d. Vliet hoopte dat de e.v. huidige bewoners niet behoeven te wo nen met een hord boven de deur. De heer Leijdens was het hiermee eens. „Wanneer tot deze maatregel wordt overgegaan moet er achter de bewoning een punt gezet worden" vond hij. De voorz. antwoordde dat er nog slechts een tijdelijk wordt bewoond. De Woningbouwvereen. heeft een plan voor de bouw van 24 woningen in voorbereiding. Rondvraag De heer van Dam informeerde naar de vorderingen aan het Fort. De voorz. hoopte dat de inrichting eind april gereed zou zijn en dat het Fort deze zomer gebruikt zal worden. De heer Leijdens zei vreemde schil ders van den Bommel te hebben gezien aan het gemeentehuis. „Alles wat in Ooltgensplaat moet gebeuren behoeft geen fa. L. v. d. Welle te heten" mop perde de heer Leijdens die het afkeur de dat de eigen middenstand die voor hogere lasten komt te staan, werd ge passeerd. Verder attendeerde de heer Leijdens op de slechte staat van de West-Ach terweg en op het feit dat de nieuw aan gelegde parkeerplaats in de Esdoorn- straat door de jeugd als voetbalterrein- tje wordt gebruikt. Spr. had er nog geen spijt van destijds te hebben te gen gestemd. De voorz. antwoordde dat het her stel van zoutschade aan het gemeente huis een georganiseerde aanpak nodig had met veel vaklieden. Er was geen discriminatie toegepast, ieder heeft de kans gekregen. Voor de bestrating van de W. Achter weg is een crediet uitgetrokken, het werk moet nog worden ingepast in het program van de gem. werken. De par keerplaats is in aanleg en spr. ver wachtte dat het voetballen nu gereed gekomen gebeurd zal zijn. Op een informatie van dhr. van Ros- svun m.b.t. het zwembad antwoordde de voorzitter dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Spr. zei in elke post de goedkeuring te wachten. De heer Moerenhout informeerde naar het gerucht dat de brandweer te Acht huizen zal worden opgeheven. „Informeert u eens nader en dan praten we nog eens" raadde de voorz. Beplantig De heer v. d. Vliet klaagde over de hoge beplanting in de nieuwbouw die het uitzicht voor het verkeer belem merd. De voorz. antwoordde dat de dienst openbare werken met snoeien e.d. bezig is. „Hoe staat het met de nieuwe vuil niswagen" vroeg dhr. Groenendijk. De voorz. antwoordde dat een drif tige brief naar de leverancier onderweg is teneinde hem tot spoedige levering te ■bewegen. Daarna sluiting. Vietnam Maandenlang sleept de crisis in Zuid Vietnam zich voort en de kans op een vreedzame oplossing schijnt hoe langer hoe kleiner te worden. De aanvallen van de Verenigde Staten op doelen in Noord Vietnam blijken de rebellen ook niet meer af te schrikken, zij worden zelfs gonnen is met een overigens onschuldig soort gas. Desondanks heeft de Amerikaanse ambassadeur in Zuid Vietnam, Maxwell Taylor, j.l. zondag in de hoofdstad Sai gon verklaard, dat de toestand enigszins verbeterd is sinds zijn laatste reis naar Washington in 1964. Voor een nieuwe reis naar de Verenigde Staten zou hij op het ogenblik geen redenen aanwezig achten ware het niet dat hij af en toe president Johson persoonlijk op de hoogte moet houden. De Zuid-Vietnamese regering is er zelfs toe overgegaan, de staat van be leg, die sinds november van het vorige jaar van kracht was, op te heffen. Het optimisme, waarvan Taylor blijk gaf, is echter ongegrond, wanneer we althans de commentaren in Washington mogen geloven. Misschien waren diens kalmerende woorden slechts als een afleidings-manoeuvre bedoeld, want in Amerika meent men dat hij juist over gekomen is voor overleg inzake ingrij pende beslissingen. Welke die beslissin gen zijn en welke motieven eraan ten grondslag liggen, kunnen we voorlopig alleen gissen. Er wordt beweerd dat de Verenigde Staten teleurgesteld zijn over het geringe succes dat de vergeldings- aanvallen hebben opgeleverd. Amerika zou zelfs voor het dilemma staan: nóg fellere aanvallen te ondernemen of zich uit Vietnam terugtrekken. Terwijl Maxwell Taylor in Amerika is, is er op de Amerikaanse ambassa de in Saigon, de hoofdstad van Viet nam, een bom ontploft. Daarbij zijn verschillende slachtoffers gevallen en is grote schade aangericht. Het is nog niet bekend, wie voor deze aanslag ver- antivoordelijk is. Van de zijde der re gering van de Verenigde Staten is tot nog toe weinig commentaar op het ge beurde gegeven. Eén vergeldingsactie waaraan sommigen dachten, lijkt niet waarschijnlijk. Alabama Ook in eigen land staan de Verenigde Staten nog voor grote moeilijkheden wat het negerprobleem betreft. De mars van Selma naar Montgomery in Ala bama is een groot succes geworden, maar heeft ook een slachtoffer geëist. Een journaliste, mevrouw Liuzzo, een blanke strijdster voor rassengelijkheid, is tijdens de mars doodgeschoten, toen ze enkele deelnemers per auto vervoer de. De beruchte organisatie Ku Klux Klan, die ijvert voor rassenscheiding, blijkt voor deze moord aansprakelijk te zijn. Op grond daarvan heeft president Johson een speciale actie tegen de Ku Klux Klan aangekondigd. Vier leden van deze bende zijn al aangehouden op beschuldiging van moord. De aanklacht luidt: „samen zwering tegen de burgerrechten." Verder heeft Johson de leden van de Ku Klux Klan aangeraden, terug te keren voor de maatschappij, voordat het te laat is. Hij wil proberen, de activi teiten van deze verzetsgroep onder con trole van de wet te stellen. Zo zal er een verbod komen op het dragen van de kenmerkende kleding en op het na leven van bepaalde gebruiken. Men schat het aantal leden van de Ku Klux Klan op 65000. West-Duitsland In de West-Duitse Bondsrepubliek heeft een ernstige regeringscrisis ge dreigd als gevolg van het aftreden van de liberale minister van justitie, Bucher De liberale partij wilde één der hun nen als opvolger zien aangewezen, doch bondskanselier Erhard wilde dit niet en gaf er de voorkeur aan, de minis terszetel vakant te laten totdat in sep tember de verkiezingen zijn gehouden. Het aftreden van Bucher vindt z'n oorzaak in het aannemen van de wet op de verjaring van oorlogsmisdaden. De verlenging van de termijn, die door de Bondsdag is aanvaard, vindt hij ju ridisch onjuist, en hij kan daarvoor geen verantwoordelijkheid dragen. Erhard bleek later toch een minister van justitie te hebben gevonden, maar niet uit de liberale partij. Benoemd is nu Karl Weber, die tot de christende mocraten behoort. De crisis is hiermee wel bezworen, maar de liberalen zullen hieruit bij de verkiezingen wel probe ren munt te slaan. RUMEN VAN TIJMEN Neen, geen nieuwe scheepswerf, In ons Stellendam. Al die schone plannen, Liggen vleugellam Niet meer over praten! Het is nu voorbij. Al of niet een scheepswerf, Staat Verolme vrij. Nu maar andere plannen, Heel vlug uitgewerkt. Gaan ze in vervulling, 't Wordt dan wel gemerkt. Maar het is wel jammer, Dat de werf niet gaat Stellendammers blijven, Echter zeer paraat. Want men grijpt zo nodig, Alle kansen aan. Het gaat toch tenslotte. Om een dorpsbestaan. School voor kosmonauten? Voor de ruimtevaart? Zoiets maakte zeker, Stellendam vermaard. Maar nu zoiets wellicht, Toch ook niet gebeurt. Heeft geen Stellendammer, Nog zo erg getreurd. Tijmen HSTGEZONDiEN Wanneer er sprake is van „De Psalm berijming van 1773" wordt menigmaal gesproken van „de oude berijming" en de „Proeve van een nieuwe berijming" wordt dan genoemd „de nieuwe berij ming". Is deze tegenstelling juist? We hebben daarover eens nagedacht, waar bij we tot de slotsom zijn gekomen, dat het antwoord daarop kortaf „neen" moet zijn, het zou alleen kunnen, wan neer beide (let wel!) berijmingen naar de Staten-Vertaling waren. Dit is nu niet het geval, we lezen nadrukkelijk in het voorwoord van de „Proeve van een nieuwe berijming", dat haar berijmin gen aansluiten bij de nieuwe Bijbelver taling; waarop volgt „ieder voor zich kan beoordelen of aan de grondtekst recht gedaan is". Nu moeten we van dat woord „grondtekst" niet al te .erg schrikken, hebben we bemerkt, het ware eenvoudiger geweest, als men vermeld had, dat zij aansluiten, bij de „Bijbel in de nieuwe vertaling van het Nederl. Bijbelgenootschap met verklarende kant tekeningen." Die verklarende kantteke ningen geven te kennen, hoe de „Bijbel in de nieuwe vertaling gelezen wil wor den en van dat inzicht hier dan nu, van de ter zake doende, verklarende kant tekeningen bij de Psalmen, getuigt de inhoud der berijmingen uit de „Proeve van een nieuwe berijming". Duidelijke onderscheiding is dan ook geboden, ook in de toekomst, want aan dat bepaalde inzicht houdt men wel vast Er dient bedacht te worden, dat beide berijmingen apart staan, n.l. „De Psalm berijming Staten-Vertaling" en „de Psalmberijming Nieuwe Vertaling". A. H. C. Postma-v. d. Kooij DIRKSLAND Geslaagden Modevakschool Te Utrecht slaagden voor tailleuse: Hanneke v. Gurp, Achthuizen; Kitty Gebraad, Oude Tonge; Hilde Spring- vloed-Dubbeld, Middelharnis; Sjaan Koningswoud en Klazien de Bruin, Dirksland; Lenie de Geus, Herkinge'n; Elza Krijger, Melissant. Voor Costumière: Dineke Arensman, Middelharnis; Gerda Groenendijk en Adri V. Dalen, Dirksland; Sientje Breen, Aat Moyses, Stellendam; Klaaske du Pree, Melissant. Zij genoten hun opleiding aan de En- said modevakschool te Dirksland. MELISSANT Kerkdienst. Ds. G. Mouw hoopt dins dag 6 april te 7.30 uur voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan. Kerkdienst Oud Geref. Gem. Dins dag 6 april des nam. 7 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan ds. J. W. Slager te Stavenisse. Zie verder de advetrentie in dit nummer. Opbrengst koïlekte. De huis-aan- huis-kollekte voor de Hheumatiekbe- strijding heeft opgebracht f 163,22.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9