Opening Grevelingendam Dirk Verkerke Het bruidspaar A. C. Klaasse-Hogerwerf op de Grevelingendam VoorjaarVerloven? J. KEUVELAAR vrouwelijke kraclit B( Laatste kubel beton op wegdek sluizencomplex Haringvliet NIEUWE SERIE MASSEY. FERGUSON Fa. C. Korteweg S Zn. Tolbruggen apart tarief Pootaardappelen Fa. C. V. d. Meide contracttelers Raiffeisenbank „Dirksland" Als de zon gaat schijnen E. van der Bok Twee oude R.T.M. veerboten naar de sloper Sci Il Feest te Zierikzee Weemoed Funktie van de Grevelingendam Ram tam tam Wij leverden hel eerste bruidsbouquet over de dami PREDIKBEURTEN Zondagsdienst artsen Leest de advertentï»'»* TE KOOP Jaarsma oliehaard J. r4 N. O Bladz. S „E LAN DEN-NIEUWS" Vrijdag 2 april 1965, (Vervolg van voorpaffina) De Provincie Zuid Holland was danlc- ibaar voor ieder geschenk van de R. Waterstaat ook voor de nieuwe ver binding van de Grevelingendam. Geweldige belangstelling op de dam Van de zijde van beide provincies was geweldige belangstelling op de dam. Duizenden waren te voet naar de sclieidingslijn gekomen om de ceremo nie van de minister mee te maken. Vóór de opening werden geen fietsen of auto's toegelaten. De scheidingslijn was met een grote poort afgesloten; helle baardiers compleet in tenue met lans en al, om de' minister een handje te helpen bij het openduwen van de poort. Minister v. Aartsen, de beide Com missarissen met hun gevolg kwamen naar de Oostkop toegewandeld. Daar ontving Z. Excellentie een „gouden" sleutel van het dochtertje van Ir. v. d. Weele, hoofddir. bij de Rijkswaterstaat die met de uitvoering van de Greve lingendam is belast geweest. De minis ter opende de poort op plechtige wijze, sirene's loeiden en er ging een gejuich op van de duizendkoppige menigte. De bruidskus op de dam Intussen naderde Burg. Bos met de bruid, mej. T. Hogerwerf en van de andere zijde de bruidegom de heer A. C. Klaasse die elkaar een klinkende bruidskus gaven. Door minister v. Aart sen, de beide Commissarissen werd het bruidspaar geluk gewenst. De minis ter dankte zowel bruid en bruidegom dat zij als symbool van vereniging de ze opening hadden willen meemaken en wenste hen in hun huwelijksleven veel geluk toe. Aan de bruid schonk hij als blijvend aandenken een fraai lepel tje met het Haagse wapen. Dat er nu juist een ooievaar op stond daar kon hij niets aan doen zo zei hij. Er werden nog meer handen gedrukt, door de burgemeesters van Flakkee en Schouwen-Duiveland; door mr. Klaasesz en mr. dr. Mes, waarbij werd opge merkt dat Zeeland en Zuid Holland el kaar nooit zo gemakkelijk hadden ont moet. Vlaggen werden gehesen Bij de poort stonden op een terrein naast de weg masten met provinciale en gemeentelijke vlaggen, die door de Commissaris der provincie Zuid Hol land, burgemeester Nieuwenhuizen van Nieuwe Tonge en burgemeester van der Harst van Oude Tonge, werden gehe sen. De muziekverenigingen uit Middel- harnis en Nieuwe Tonge en twee mu ziekverenigingen uit Schouwen-Duive land zetten aan het geheel luister bij. Daarna werd in de auto's en autobus sen plaats genomen om naar Zierikzee te rijden. Toen het hoge gezelschap de dam had verlaten werd de Grevelin gendam voor het verkeer opengesteld. Schouwen-Duiveland was uit zijn iso lement verlost en evenals Flakkee een schier-eiland geworden. Zierikzee was het centrum van de feestelijkheden bij de opening van de dam. In dé grote concertzaal van Hotel Mondragon hebben 's middags vier sprekers het woord gevoerd, die hun zienswijze over de gevolgen van de nieuwe verbinding duidelijk signaleer den. Op het toneel in de concertzaal was ook een symbool van de vaste verbin ding, een grote meerpaal gaf aan dat Schouwen-Duiveland altijd nog water land blijft, twee horizontale gepunte balken gaven de verbinding met de vaste wal aan. Er flitsten regelmatig lampjes aan wat de bewegelijkheid op de dam voorstelde, een bewegelijkheid zowel op maatschappelijlï, economisch en cultureel gebied. De burgemeester van Zierikzee Mr. F. Th. Dyckmeester die voor de stamp volle zaal een openingswoord sprak wees öp de „opzienbare" ontwikkelin gen," die zich door de ontsluiting zullen afspelen. Tussen de beide eilanden Flakkee en Schouwen zag hij in de toe komst een net van relaties ontstaan en hij vond het jammer dat er een provin ciegrens tussen zit. Hij betreurde dat de commissaris Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot door de dood was wegge nomen, die zoveel medewerking aan de totstandkoming van de dam had gege ven. De burgemeester schonk de minister als aandenken een grote sier lijke asbak uit Zeeuwse klei gebakken, waarvan we op de voorpagina melding hebben gemaakt. Uit de toespraak van de wnd. Com missaris van de provincie Zeeland mr. dr. A. J. J. M. Mes bleek eveneens hoezeer de overleden commissaris mr. de Casembroot wordt betreurd. In zijn weldoordachte speech gaf hij zo een en ander door aan diverse ministeries, o.m. hoopte hij dat Schouwen-Duive land industrie kern zal blijven; dat Goeree Overflakkee en de gehele Zuid- Holl. archipel bij Zeeland zal worden gevoegd en liet duidelijk uitkomen, dat de Provincie Zeeland een eigen brug bouwt zonder enige subsidie! Mir. Dr. Mes bracht zijn oprechte gelukwensen over met het grote werk dat tot stand is gekomen, wat strekken mocht tot groei en bloei van Schouwen-Duive land. In de rede van minister Van Aartsen bracht Z.Exc. de funktie van de Greve lingendam naar voren in het kader van de Deltawerken. De uitvoering is een drastische ingreep in het waterloop kundig regiem van de Zeeuwse en Zuid Hollandse stromen. De Grevelin gendam moet bezien worden als een scheidingsdam, die gereed moest zijn voor de afsluiting van het Brouwers- havense gat. Als verkeersfunktie is de dam van grote betekenis door de recht streeks verbinding tussen Z. Holl. en Zeeland; is de Oosterschelde brug ge reed, wordt de funktie nog belangrijker. De minister deelde mee dat tegelijk met de openstelling van de dam de provinciale weg no. 47 op Flakkee bij Oude Tonge is opengesteld, een ge deelte nieuwe Rijksweg bij Klaaswaal Rotterdam-Haringvlietbrug en de rijks weg no. 18 op Duiveland. Geholpen door de hellebaardiers opende minister mr. J. v. Aartsen de poorten vanaf Goeree Overflakke die toe gang verschaften tot de provincie Zeeland. De Grevelingendam was hiermee opengesteld. Tijdens de Smithfield Show in Lon den werd als primeur een volledige se rie MF trekkers tentoongesteld. FM 130 FM 135 FM 165 FM 175 30 pk 45,5 pk 58,3 pk 66,4 pk Ir. J. W. A, Diderick directeur Am sterdamse Ballast Mij. verrichtte plechtigheid Woensdagmorgen is de laatste kubie ke meter beton gestort in een sleuf op het wegdek van het sluizen-complex in het Haringvliet. Deze plechtigheid is verricht door ir. J. W. A. Diderick, di recteur van de Amsterdamse Ballast Mij., welke maatschappij al het beton- werk voor de sluizenbouw en het weg dek heeft uitgevoerd. Op de foto ziet men ir. Diderick de laatste kubel be ton ledigen. Al had deze laatste be- tonstorting geen officieel karakter, was er toch grote belangstelling ook van de zijde van de Rijks Waterstaat, van chefs en werkers, die de sluizen hebben gebouwd. Van het hoofdgebouw wap perde de driekleur. In september 1959 is men begonnen met de eerste stortingen; in totaal is 647139 m3 beton verwerkt. Het duurt nog tot 1969 eer de afsluiting gereed is; de stalen schuiven in de doorlaatko- kers moeten nog worden aangebracht, het Rak van Scheelhoek gedicht en de bouwput worden weggezogen. Er is echter reeds veel personeel af gevloeid; van de 700 man werken er nog 100 man in de bouwput. Voor de meeste dealers kwam het gro te nieuws als een complete verrassing. Overigens bleek het een bijzondere aangename verrassing te zijn, want zo wel uiterlijk als de constructie bewijzen dat we hier met een zeer moderne con ceptie te doen hebben, waaraan enorm veel research ten grondslag heeft gele gen. Met deze nieuwe trekkers krijgen de gebruikers ook weer nieuwe mogelijk heden tot hun beschikking, mogelijk heden, die men tien jaar geleden voor onbestaanbaar hield en die zelfs de bekwame uitvinder constructeur Harry Ferguson over het hoofd heeft gezien. Het meest opvallend aan jde nieuwe trekker-serie is de aanvulling die men nog heeft weten te realiseren aan de hydraulische hefinrichting. Ferguson ging bij zijn onvolprezen 3- punt-systeem met automatische diep- teregeling uit van een lichte trekker, en 3-pimts werktuigen, maar voor ge trokken werktuigen was een liohte trekker in het nadeel. Door een ingenieuze vinding, thans gepatenteerd, is deze onvolkomenheid opgeheven, door het instellen van een afzonderlijke hefboom, op het kwa drant van de hefinrichting kab men ge wichtsoverdracht krijgen bijjgetrokken werktuigen zoals b.v. een landbouwwa- gen en zodoende de lichte trekker naar keuze 400500 kg enz. verzwaren. Verder viel op de prachtige lijnen van de motorkap met ingebouwde kop lampen, brandstofmeter, aansteker enz. Van zeer bijzondere constructie was de chauffeur-stoel met fantastische vering. Tevens werden getoond de MF trek kers met Multi Power (met hydrauli sche schakeling) zonder te ontkoppelen 12 versnellingen. Samenvattend kunnen we zeggen, een mooie serie moderne trekkers waarmee wij importeur-dealer en toekomstige gebruikers willen gelukwensen. OUDE TONGE Kerkdienst. Woensdag 7 april hoopt voor de Ger. Gem. des sav. 7 uur voor te gaan ds. P. Blok uit Dirksland. f irjf*i,^«(»M;rt*'rfW'i niiddelharnis. Zandpad 6S Telefoon (01870) 23 28 Door de heer A. M. Geluk, dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duive land werd een belangrijke rede gehou den over de historie van. Schouwen- Duiveland, waarbij hij er op wees dat eeuwen lang een heroïsche strijd tegen het water is gevoerd. De Grevelingen dam vormt een belangrijke fase in de beveiliging van Schouwen-Duiveland al zal dit nog beter worden bij de gereed komen van de Volkerakdam. Het recreatie bezoek zal sterk toe nemen; dit drukke verkeer wordt bij het waterschap met 375 km. weg extra belast. Spr. drong aan op Rijkssteun voor dit ■"wegonderhoud en voerde ook een pleidooi voor een apart tarief tolgel den, daar de opheffing van het isole ment duur moet worden betaald. Er was z.i, reden voor de bewoners tus sen de tolbruggen een apart tarief te la ten betalen, want èn tolgeld èn weggeld was te veel van het kwade. ZONDAG 4 APRIL MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Schipper. (Extra coU. v.d. kerk) Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. M. V. Veldhuijzen te Westbroek. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. V. d. Ent. Ger. Gem, 10 en 6 uur ds. G. Mouw Ger. Kerk (vrijge maakt) 10 en 4 uur ds. O. J. Douma van Overschie. Herv. Kring de Oecumene 10.30 uur ds. P. H. Quartel te Rotterdam. SOOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. Bultman (v.m. H.A. en nam. dakz. H.A.) (Extra coU. voor de kerk). Rem. Kerk 10 uur mevr. ds. A. B. Pool-Bart uit Haarlem. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur dhr. C. J. Kesting. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. (voorber. H.A.) HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. B. J. Wiegeraad (v.m. H.A. en nm. dankz. H.A. en H. Doop.) (Extra coll. voor het Fonds Chr. Belangen. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Exalto. (Extra coll. voor de kerk). STELLENDAM! Herv. Kerk 10 uur ds. H. J. Smit en 6 uur dhr. A. Terlouw. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. C. van Wijnen. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. J. van Vliet. (nam. H. Doop.) (Extra coll. voor het Orgel fonds). Ger. Kerk 10 uur ds. Mee- der uit Ooltgensplaat en 15.30 uur ds. de Valk van Stad aan 't Haringvliet. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.00 uur dhr. Mali- paard van Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk Dorps huis 9.30 uur ds. van Dijk van Poort- vliet en 6 uur ds. H. J. Smit. Vereen, gebouw 9.30 uur ds. J. van Vliet en 6 uur ds. van Dijk. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 9 en 10.30 uur ds. A. Jonkers en 6 uur ds. T. van 't Veld. Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. A. Baars van Papen- drecht en 6 uur ds. P. van Wakeren (Maandel. coU. voor de kerk). Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. de Valk Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. T. van 't Veld en 6 uur ds. A. Jon kers. (Extra coll. voor de kerk). Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Munting uit Middelharnis. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. P. van Wakeren en 6 uur ds. P. Vermaat. (Extra coU. voor de kerk) Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. A. Zijl stra en 6 uur ds. A. W. Meeder. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur ds P. Vermaat en 2.30 uur ds. A. Baars. Van zaterdag 3 april v.m,. 12 uur t.m. maandag 5 april v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-MelisscLnt: Dienst heeft dokter Boot, tel. 0187'?- 227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Voogd, telef. 01874-259, Oude Tonge en dokter Kra mers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLÉN Zondagsdienst artsen. Zondag 4 apr. hebbeii voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vos semeer. Eigenheimer A 28/35 Furore A 28/35 Prijs 35,— per 100 kg. MIDÖEIHARNIS Nog enkele gevraagd voor gladiolen. N. C. VAN HEUKELEN Marijkelaan 22 - Dirksland Telefoon (01877) 7 38 ie MOTORMAAIERS -k ENORME SORTERING •k VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE WESTDIJK 33 Middelharnis - Telef. 2564 Nieuv/e Tonge - Telef. 415 1 V.w: 1962 met roldak. Zeer mooie staat. 1 V.W. 1958 met gereviseer de motor 1 V.W. 1955 1000,—. 3 maanden garantie op deze wagens. GARAGE A. v. d. VLIET Melissant Telefoon (01877) 7 64 TE KOOP: een (kleur grijs) tegen de prijs van 75, A. DEKKER Nieuweweg 45, 'SteUendam KLASSIEK 4-5-6-7-8 en 10 mm. DESIRES 5,5 - 6,5 - 8 mm. DESIREE DE LUXE DESIREE FANTASIE Onze koUektie ringen werd geheel aangepast vopr jonge.mensen met. nieuwe smaak. De mooiste ringen uit binnen- en buSienland vindt u bij; ZANDPAD MIDDELHARNIS VrijdaJ Heden van leve een kort| uit ons ze gellie:^ huwd- arootvadJ huwdbro^ heer VAN Wedu Mad in de ou| jaar. Ons vl ming dend Rottere^ I. v. W. Dintelo L M| G. Nieuw^ W. M. Dinteld L. Jd J. JcJ Achthu K. V. d.l Oude A. J.l B. vj Joh. I M. v. J. v.| M. Kleiil klein Oude Toi Oostdijl De begra op maa des nam.| gemene Oude Tol DANP Voor de van belar 40-jarig hJ dervondenl namens of kleinkindel lijke dank| D. M. Ouddorp (I Dorpsweg Op ons kantoor is plaats voor een Leeftijd 16 a 17 jaar. Moet genegen zijn enige huishoudelijke werkzaamheden en loopwerk te verrichten. Diploma typen en het volgen van de cursus Handelsavondschool strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven sollicitaties vóór 15 april 1965 te richten aan het kantoor der Bank: Sta tionsweg 1, Dirksland. Ziet men u per fiets verschijnen Maar o. wat een kar Dat is toch al te bar Alles roest en narigheid Maar die"raakt u bij ons gauw kwijt Wij hebben vele nieuwe fietsen staan. Een keus is daarom snel gedaan. O wat geeft dat een vrolijkheid. Een nieuwe fiets waar je met plezier op.rijdt. RIJWIELHANDEL Bij de bushalte OUDDORP KANTC Wij ACCOT Eigenh^ aan Alle le\l mogelij I J deskuni 4 leverinj t Heeft al met I Steeds i Ook alll Donderdagmorgen zijn van uit de Rijkshaven te Middelharnis de R.T.M.-veer- boten „Stad Zierikzee" en „Grevelingen" naar de sloperij te Hendrik Ido Ambacht gesleept, getrokken door de „Broedertrouw 10" van Gebrs. Boer uit Zwijndrecht. Deze veerboten voor de Flakkeeënaars oude bekenden heb- ■ben tientallen jaren, dienst gedaan op het veer Middelharnis-Hellevoetsluis. Mr. lensl Tijde als verf heer WïLHF

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2