Plechtige ontmoeting van bruids paar op Grevelingendam Ouderavonif Cbr. Nationale School te Den Bommel KittdeAdae^e Bijeenkomst Foto- en Diaclub Symbool van vereniging van Leiae eilanden Plaatselijk nieuws OPEL Het Vatlcaan, Toespraak van burgemees ter H. Bos bij de huwelijksvoltrekking te Herkingen Diekhuusnieuws Garage Knö^s de grootste belastingontduiker Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUV/S" Vrijdag 2 april 1965. De bruidegom A. C. Klaasse uit Drei- solior en de bruid mej. T. Hoogerwerf met de wederzijdse families uit 'Schou- wen-Duiveland en GU>eree-Overflaldiee, hebl>en ellcaar donderdag 1 april ont moet op heit moment dat de Grevelin gendam geopend werd. Burgemeester H. Bos had dit zo georganiseerd, omdat hiermee I(on worden gesymboliseerd de verbinding die door de dam met de bei de eilanden is tot stand gekomen. Het bruidspaar kreeg op de dam vele han den te drukken en werd geluk toege wenst, ook van de aanwezige autoritei ten. Daarna begaf zich de bruidaltoet on der veilig geleide van burgemeester H. Bos en het college van b. en w. naar Herkingen, waar het huwelijk werd voltrokken. Burgemeester H. Bos heeft in het raadhuis te Herkingen bü deze gelegen heid de volgende toespraak gehouden. Op deze voor u en voor de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Dui- veland zo gedenkwaardige dag heet ik u en de uwen en allen die hier zijn sa mengekomen hartelijk welkom in het gemeentehuis. Op een wel zeer bijzon dere wijze werd u enige ogenblikken geleden in de gelegenheid gesteld elkaar te ontmoeten, teneinde uitvoering te kunnen geven aan uw voornemen om met elkaar in het huwelijk te treden. En het spreekt natuurlijk vanzelf dat ik bij het bijzondere karakter van uw hu welijk, in verband met de gebeurtenis van deze dag, wat nader zal stilstaan. Op deze eenste april van het jaar 1965 heeft een, voor ons land in het algemeen en voor de provincies Zuid-Holland en Zeeland in het bijzonder, historische gebeurtenis plaats gehad. Het meest zuidelijke van de Zuid-Hollandse ei landen en het meest noordelijke van de Zeeuwse eilanden zijn aan elkaar ver bonden door de 5 km. lange dam door de Grevelingen en deze dam is het die vandaag is opengesteld voor het ver keer, waardoor de daadwerkelijke ver binding tussen beide provincies en tus sen beide eilanden en haar bevolking is tot stand gekomen. Dat contact nu tussen de elandbevol kingen van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland wordt treffend gesymboliseerd door uw huwelijk. Als eerste werd een bruid van Goeree- Overflakee en een bruid van Schou wen-Duiveland in de gelegenheid ge steld elkaar over de Grevelingendam te ontmoeten om direct daarop een ver bond te gaan sluiten voor hun verdere leven. En net zoals u het grootste ge deelte van uw leven onbekend voor el kaar bent geweest is dat ook het geval met de bevolking van de beide eilanden. Hoewel behorende tot hetzelfde taalge bied, was de scheiding door de brede zeearm de Grevelingen er oorzaak van dat de bewoners van Goeree-Overflak kee en Schouwen-Duiveland vrijwel onbekend voor elkaar gebleven zijn. Het aantal huwelijken tussen bewoners van beide eilanden is tot nog toe zeer gering geweest, en uw huwelijk, bruid en brui degom, is de bekende uitzondering op deze regel. Punlten van overeenkomst Zoals u, bruidspaar, vandaag voor goed de weg tot elkaar gevonden hebt over de Grevelingendam, evenzo zullen de Flakkeenaren en de Schouwenaren over dezelfde dam de weg tot elkaar vinden, en deze ontmoeting zal, gezien de vele punten van overeenkomst tus sen deze bevolkingsgroepen, ongetwij feld uitlopen op het leggen van een hechte band tussen beide, te vergelijken met de band die zo aanstonds tussen u beiden gelegd wordt. Uw huwelijk is dan ook te beschouwen als het symbool van de eenwording van de bevolking der beide eilanden. Het zou natuurlijk niet juist zijn als ik in mijn toespraak uitsluitend bij deze symboliek zou stilstaan. Daarvoor heeft een huwelijk een te grote persoonlijke betekenis, waaraan niet voorbijgegaan mag worden, ook niet wanneer een hu welijk onder zulke bijzondere omstan digheden plaats heeft als het uwe. Bruidspaar, u beiden bent hier geko men om met elkaar te trouwen, dat wil eigenlijk zeggen om elkaar in het open baar trouw te beloven, te beloven dat u elkaar als echtgenoten trouw zult zijn en trouw zult blijven voor uw gehele verdere leven. Dat is ongetwijfeld een schone belofte, die echter ook een grote verantwoordelijkheid op u legt, want u wordt door deze trou-nrbelofte verant woordelijk voor elkaar, verantwoorde lijk voor eikaars welzijn, eikaars geluk. En dat wil heel wat zeggen. Bruidspaar, de wet verplicht u niet alleen tot wederzijdse getrouwheid, maar ook tot het verlenen van weder zijdse hulp en bijstand, zoals het Bur gerlijk Wetboek dat in artikel 158 be paalt. Het een is eigenlijk een uitvloei sel van het ander. Waar wederzijdse liefde en trouw aanwezig zijn daar zijn verder alle goede eigenschappen van het huwelijk aanwezig. Daar wordt het niet meer als een plicht gevoeld deze eigenschappen te verwezenlijken. Daar is het toch immers een vanzelfsheid el kaar hulp te verlenen en elkaar bij te staan in alle omstandigheden van het leven. Daar worden het liefdeplichten waar men niet gaarne meer buiten zou willen. En in welke omstandigheden van het leven u ook zult komen te verkeren denk steeds terug aan het plechtig ogenblik, dat voor u persoonlijk nog oneindig veel plechtiger is dan de inge bruikneming van de Grevelingendam, dat ogenblik n.l. waarop u nu aanstonds de handen ineen zult leggen, als zicht baar bewijs van uw innerlijke verbon denheid, om elkaar trouw te beloven voor uw verdere leven. Sohouws-Flakkeese contact leidde tott kettingreactie. Daarna ging de burgemeester tot de wettelijke handeling over en werd het huwelijk voltrokken. Burgemeester Bos sprak dan verder als volgt: Zo is dan onder wel zeer originele en gedenkwaardige omstandigheden uw huwelijk tot stand gekomen. U zult het nooit hebben kunnen denken, toen u el kaar in de barre winter van 1962-1963 voor het eerst hebt leren kennen dat u nog eens op deze wijze als man en vrouw verenigd zoudt worden. Toen nog scheidde de Gervelingen, aan welks boorden u beiden bent opge groeid, de twee buureilanden in zijn volle breedte en moest de bruidegom om op zijn motor naar Herkingen te ko men een reis ondernemen van enkele uren, hoewel de dorpen Herkingen en Dreischor hemelsbreed nog geen 10 km. van elkaar verwijderd liggen. En net zomin als er onder normale omstandigheden sprake van zou zijn geweest dat u elkaar ooit zou hebben leren kennen, zo min ook zouden onder gelijk gebleven omstandigheden de be volkingen van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee elkaar ooit bekend geworden zijn. In uw geval, bruid en bruidegom, is uw kennismaking met el kaar een indirect gevolg geweest van voor deze eilanden rampspoedige ge beurtenissen, die de evacuatie van de bevolking tot gevolg hadden waardoor, wat anders nooit voorkwam, Schouwse en Flakkeese families bij elkaar terecht kwamen in de evacuatie-oorden. En die kennismaking bleek zo goed te bevallen dat 2 zusters van de bruid daar hun le vensgezel vonden. Dit weinig voorko mende Schouws-Flakkeese contact leid de tot een kettingreactie. De bruidegom van vandaag, bekend geworden met de Herkingse familie, wilde ook wel eens nader kennismaking met Flakkee en in zonderheid met Herkingen en om kort te gaan, het resultaat van deze kenns- making leidde tot dit huwelijk. Het was eveneens een rampspoedige gebeurtenis, die er oorïiaak van was, dat de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, eeuwenlang van elkaar gescheiden, nu verbonden zijn. Die gebeiurtenis was de watersnood van 1 febr. 1953, die onze regering deed be sluiten tot het vaststellen van de Del tawet, waarin o.a. het maken van de Grevelingendam werd bevolen. Symbool En daarom mogen we, bruidspaar, uw huwelijk met recht zien als een symbool van de vereniging van de beide eilan den. Nu zijn er over de gevolgen van deze vereniging al veel goede dingen ge zegd. De verwachting is dat er een pret tig en nuttig contact zal ontstaan, om dat beide bevolkingsgroepen veel pun ten van overeenkomst hebben: dezelfde taal, dezelfde bestaansmiddelen, dezelf de bestuurlijke problematiek enz. Goe de verwachtingen dus voor de toekomst. We hopen van harte dat deze verwach tingen allemaal in vervulling zullen gaan. Dat kan ook gezegd worden van uw huwelijk. Ook u en de uwen zullen goe de verwachtingen koesteren van uw hu welijk. De voorwaarden daarvoor zijn aanwezig. Maar nu moet ik toch de ver- gelijldng met de eilanden gaan beëin digen, want het in vervulling gaan van beiderlei verwachtingen ligt op een ge heel verschillend vlak. De eilanden blij ven ondanks hun verbinding, vrijblij vend van elkaar, dat is met u niet het geval; u hebt een verbond gesloten, u hebt elkaar trouw beloofd en u hebt zich aan elkaar weggeschonken en daarom koestert u de verwachting dat u gelukkig zult worden met elkaar en dat hopen we allemaal en wensen we u van harte toe. Maar daarvoor is no dig dat u elkaar trouw blijft en elkaar blijft liefhebben, ook al zou het in uw huwelijk onverhoopt wel eens niet hele maal overeenkomstig uw verwachtingen gaan. Aan uw huwelijk, op deze historische dag gesloten, zult u, behalve door het gouden symbool aan uw vingers, steeds herinnerd worden door de machtige Grevelingendam, die de eilanden Goe ree-Overflakkee en Schouwen-Duive land verbindt en waarop u elkaar de bruidskus gegeven hebt. Moge deze dam ook het symbool zijn van de hechtheid en de kracht van de band der liefde tus sen u, zodat deze moge stand houden gedurende al de dagen van uw leven. Het bestuur, maar vooral het perso neel van de Chr. Nationale school te Den Bommel getroost zich telkenjare veeJ moeite om de ouderavond een suc ces te laten worden. Daarin z^n ze, zo als we uit ervaring weten, de laatsTte Jaren goed geslaagd, terwijl deste ouder avond daarvoor zeker niet onder deed. Ja, we zien hierin zelfs een stijgende lijn, als we zien melt welk een klein groepje leerlingen toch een belangrijk deel van de avond gevuld wordt, en de toenemende belangstelling der ouders. Het hoofd der school, de heer A. van der Jagt, heette namens het bestuur de aanwezigen hartelijk welkom en zag tot zijn genoegen dat het zaaltje bijna gevuld was. Spreker vroeg zich af wie deze en wat deze belangsteUing gold. Was het voor hun kind, of het mooi een gedichtje kon opzeggen? Het thema en doel van deze avond is om ons te bezinnen op de opvoeding van onze kin deren. U hebt gekozen voor onderwijs en opvoeding in de christelijke geest. In het klankbeeld dat wij u dadelijk gaan tonen zult u zien hoe wij op school de kinderen iets trachten mee te geven. Wij als ouders zijn er niet mee klaar om on ze kinderen naar de chr. school te stu ren. Daarover zal ds. van 't Veld na de pauze het woord tot u richten. Vervolgens gaf spreker een kort over zicht van de dagelijkse bezigheden van een onderwijzer, omdat daarover nogal eens misvatting bestaat. Het aantal leerlingen bedroeg per 1 jan. 1964: 110 leerlingen; per 1 jan. 1965 105, dus gemiddeld over 1964 ruim 108. Dit geldt ook voor 1965 zodat getracht zal worden in september een 4e leer kracht aan te stellen voor klas 1. De lessen zullen voorlopig in de bestuurs kamer worden gegeven. Toegelaten werden 19 1.1., er vertroklten 25 1.1., n.l. 20 uit klas zes en wel: 9 naar v.g.l.o., 3 naar u.l.o., 3 naar h.b.s., 1 naar l.t.s., 3 naar huishoudschool, 1 naar 1. land bouwschool, terwijl 4 kinderen vertrok ken wegens verhuizing. Personeelswis seling had dit jaar niet plaats, maar wel kwamen dit jaar alle onderwijzers in aanmerking voor kinderbijslag en spreker dankte voor de grote belang stelling bij de geboorten. Op 10 maart werd het schriftelijk jeugdverkeersexa- men en op 28 april het mondeling ge deelte, waarvoor allen slaagden, waar van Agnes van Kempen en Kees Ver kerke met lof. De zendingsbusjes lever den dit jaar 470,op. Voor Hemava 375,collecte vorige ouderavond 83,70 en de kinderpostzegelaktie f 523,75, dus een totaalbedrag van 1452,45. Spreker herdacht in gevoelvolle woorden het overlijden van een der ou ders n.l. mevr. Bakelaar. Zo is de droef heid ons ook dit jaar niet bespaard ge bleven. Spreker besloot met woorden van dank aan bestuur, schoolschoon- maakster en personeel voor de prettige samenwerking. Het klankbeeld „Bijbel en kind" o.l.v. de heer R. L. v. d. Scheer met afwisse lend bijbellezing, declamatie, kinder zang, korte praatjes, Bijbel-kind-teke ning; Bijbel-kind-lied door A. M. Okker en Bij bel-kind-Bijbel door A. v. d. Jagt. Dit toonde ons een dermate afwisselend klankbeeld dat het ons te ver zou voe ren dit in finesses e resumeren. Wij willen er alleen op wijzen dat geen ouder dit had mogen missen, want het was meeslepend actueel. Na de pauze sprak ds. Van 't Veld over het onderwerp: „Christelijke op voeding thuis". Spreker begon met erop te wijzen dat opvoeding een der mooiste maar ook een der moeilijkste taken is die aan de ouders is opgelegd en we mogen deze taak niet aan de school overlaten. De school is een noodzake lijke aanvulling van de opvoeding thuis. Heel belangrijk is de sfeer thuis; of de ouders zelf leven uit het geloof; of va der en moeder God liefhebben. Het ge bed is een van de belangrijkste dingen in ons' leven; het is de ademhaling van de ziel; daarom moeten we voor en met de kinderen bidden, hardop, en eerbie dig, want we spreken met God. Verder besprak spreker het bij bellezen thuis en haar talrijke aspecten. De collecte aan de uitgang voor noodlijdende scholen in binnen- en buitenland bracht 55.39 op. Personeel, bestuur en ouders mogen met dankbaarheid terugzien op deze ge slaagde ouderavond. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Ruilbeurs. Voor a.s. zaterdag staat de ruilbeurs weer op het programma. De belangstelling is zo groot de laatste tijd dat er wordt uitgezien naar een aantal vrijwilligers voor elk onderdeel. Het zou wat gemakkelijker werken en het is voor de bezoekers wat prettiger en overzichtelijker. Zij die belangstel ling hierbij te helpen zijn van harte welkom. Het ruilen is voor iedereen bedoeld, niemand hoeft lid te zijn en de voorwaarde is alleen maar dat er de dubbele exemplaren worden meege bracht naar de ruilbeurs. Morgen dus weer ruilbeurs van 23 uur in het Diekhuusü Foto's muziekuitvoering. De foto's welke genomen zijn op de muziekavond zijn in de gang opgehangen. Zij die nog wensen te bestellen, kunnen tot a.s. woensdag terecht. Nadien zijn geen be stellingen meer mogelijk. Mededeling voor de kindergroepen. Binnenkort volgen berichten via ons clubblad over het Paasontbijt in het Diekhuus. Naar gewoonte is hier altijd genoeg belangstelling voor. Verder zul len zieken worden bezocht, er worden voor die zieken ook weer fruitbakjes gemaakt en bezorgd. Zij die er andere jaren aan mee hebben gewerkt weten hoe fijn dat is om zieken hiermee een plezier te doen. In de week vóór Pasen is er gelegenheid om fruit hiervoor af te geven in het Diekhuus. We ver trouwen erop dat ook veel ouders me dewerking zullen verlenen om ook voor de zieken iets te willen doen. 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X X X X X 6. X 7. X 8. X 9. X Beste meisjes en jongens! Eerst het nieuwe raadsel. Deze week gaan wij een begin maken met de april- raadsels. Hier is het eerste er van, APRIL-RAADSEL 1 X X X X 1. Letter. 2. Vlaktemaat. 3. Zoetwater- vis. 4. Stekelhuidig zeedier; kan men aan het strand vinden. 5. Tijd waarin wij nu leven. 6. Lustoord. 7. Ander woord voor vierdedeel. 8. Plaats in de Noord-oost Polder. 9. Letter. Zoals gebruikelijk vormen de kruis jeslij nen hetzelfde woord. OPLOSSINGEN I. Het getal 7. Meer behoefden jullie voor deze oplossingen niet op te schrij ven. Toch wil ik het wat uitvoeriger doen. Ik kreeg namelijk van de per soon, waarvan ik het raadsel ontving, een oplossing op rijm. Misschien vinden velen van jullie dat wel aardig en daarom laat ik het nu volgen: Een onderwijzer werd eens de vraag gedaan, hoeveel jongens ér naar zijn school toe gaan. En de meester, lang niet dom, gaf daarvan een rekensom. Als antwoord geef ik 't volgende tot besluit, of mijn rekensom komt niet uit. U weet dat Jacob 12 zonen had. De ark ging 7 maal om Jericho's stad. Vermenigvuldig ik dit getal nu met elkaar, dan krijgt ge 84, in getal, nietwaar? Tel daar de 6 maten gerst van Ruth nu bij, dan krijgt ge 90 op uw lei. Nu moet ik de 10 zonen Hamans delen, op die 90, dan houdt u over 9 helen. Trek daar de 7 reine dieren af, zie toch, dan houdt u 2 maar over nog. Die 2 moet ik nu vermenigvuldigen gaan met 50 dappere profeten die bij Elisa staan, dus dan krijg ik 100 in getal. En wat ik je nu zeggen zal? Trek hier 30 levensjaren af, toen Jozef voor Farao verscheen, dan hebt ge het getal 70 zo meteen. Bij die 70 moet je tellen gaan de stenen, 5 in getal, die in Davids tas verdwenen. Dan krijg ik 75, maar nu verder af gaan trekken, de 15 stadiën, die je doen verstrekken de lengte tussen Bethanië en Jeruzalem en daarom hoor ik thans je stem, dat je dan op 't getal 60 komt te staan. Nu moet ik weer aan 't delen gaan, met 4 ankers, welke werden neergelaten uit het schip, waar Paulus met de anderen op zaten. Dus deel ik goed, dan houd ik 15 over thans. Nu krijg ik nog de laatste kans: Van die 15 trek je af 8 personen, die samen in Noachs ark gingen wonen. En dan houd je over het getal 7 maar en daarmee is de rekensom klaar. 7 jongens waren bij de onderwijzer in de klas, dat vond ik in deze rekensom al ras. Daar zullen vast wel meerdere meisjes bij geweest zijn, anders vind ik deze klas voor de meester te klein. Wellicht geeft hij een andere keer van de meisjes een rekensom weer. Dat was dan nummer 1. De persoon, die het mij toestuurde, nog hartelijk bedankt! II. III. IV. Z A C H E S I CO NIU M EFFAT HA Dl D YMUS E L I Z E R MALCHUS EPA F RA S WEHEMI A S E F A T J A CESAREA HANANJA D E M A S A B D O N JV O A C H K E Z I A T I M N A G I H O N O B O T H DAVID I S A a K N I G E R A C H O R L I B N A L Y D D A E L I A B S A L M A GETHSEMiANE EDOMIETEN TIBERIAS HOSANNA STATER E L I A B MAAN ADA N T E BRIEVEN Johan van G., Bruinisse. Dat denk ik ook: de krokusvakantie is om kracht te verzamelen voor de komende repe titles. Of ik „krukels" lust? Heel graag! Ik heb er in mijn leven al veel geraapt. Dat zal wel een mooie plaats zijn! Is dat de sterkste sleepboot van de wereld? Dat wist ik niet. Dus de aardappelen van Duiveland gingen naar Spanje! En zij sturen ons sinaasappe len. Heleen van R., Zeist. Wat een hele boel spritskoeken heeft die meester moeten bestellen Ik schat het op 250. Zou ik ver mis zijn? Wat bedoelde je met treffen? Is dat een spel of een soort wedstrijd? Dat kwartiertje was best naar jullie zin, al is het nog zo kort. Henny de J., Middelburg. Ja, je hebt een keertje overgeslagen en dat zonder erg. Ik kan er in komen, want een week is om, eer je er erg in hebt. Ik moet ook altijd op mijn tellen passen om elke week klaar te zijn. Wat Ma rijke zegt, zou best een begin kunnen zijn van een versje: „Het regent niet en 't is niet koud, dan gaan wij naar de eendjes." Daar zou je op kunnen laten volgen: „Wij plagen niet, wij zijn niet stout, wij gooien niet met steentjes." Teuntje van G., Bruinisse. Kreeg jij geen krokusvakantie? Misschien idan wel tulpenvrij! Dat was pech met de fiets, zeg! Doe het nog maar een maand met de bus, hoor! Die maand is onder tussen ook weer al voorbij. Bah, die verf lucht, zeg je. Trouw maar nooit met een schilder. Anke van K., Ooltgensplaat. Nog maar goed oefenen op het orgel, want nu is het maar een week of wat meer. Zijn er ook prijzen aan verbonden? Hoe bracht je het er de vorige keer af? Is Marijke het al gewend op de kleu terschool? Toos de H., Zwijndrecht. Was het tweede blad blanko? Hoe kan dat in de wereld! Heb je direkt een andere aan gevraagd? Dat moet je altijd maar doen. Nu nog enkele weekjes je best doen en dan mag je met vakantie naar Tholen, als je gezond mag zijn. Anneke P., Ooltgensplaat. Leuk pa- pier van de Holland-America-Line! En een heleboel nieuws. Ik zal echt eens moeten komen kijken naar de Plaat, met al die veranderingen. Gelukkig dat vader weer kon gaan werken. Kan hij het volhouden? Greetje de J., Ouddorp. Ik geloof dat jij knappe zusjes hebt: zo goed de psalmversjes leren! En dan kleine Jan- ny ook al! Je schrijven ziet er best uit. Is dat ook met een balpen gedaan? Dan is het wel een heel goeie geweest! Gerda N., Middelharnis. Je broer zal ondertussen wel terug zijn uit London. Wat zal hij veel te vertellen hebben gehad! Ik ben net als je moeder en zeg; een beetje geduld; wie weet waar jij nog heen zal reizen! Ik heb je brief je gelezen, Ina. Jij kan al aardig schrij ven. Als je wat ouder mag worden, mag je ook meedoen, hoor! Allemaal de hartelijke groeten, maar inzonderheid de kinderen uit Zoeter- meer. Die trouwe nichtjes en dat neef je kon ik niet meer beantwoorden. Toch zal ik ze niet vergeten, want zij ver geten mij ook nooit. OOM KG. MELISSANT Culturele Commissie. De heer J. B. Kippers hoopt op donderdag 8 april a.s. te 20.00 uur in „Melishof" te spreken over passie-muziek en zal speciale aan dacht besteden aan de Mattheus-Pas- sion van Joh. Seb. Bach. Verschillende delen uit de Mattheus- Passion zullen ten gehore gebracht wor den en nader worden toegelicht. Tevens zal medewerking verlenen de Chr. Gemengde Zangvereniging „Laus Deo" uit Melissant. Onder leiding van de heer Kippers zal dit koor enkele koralen, eveneens uit de Mattheus-Passion zingen. Nu de tijd van de passie-muziek aan breekt meent de Culturele Commissie in een behoefte te voorzien door hier een avond aan te besteden. Mede door het beluisteren van de mu ziek en de uitleg er van wordt men op nieuw bepaald bij het gebeurde op Gol gotha. Tevens kan men zich verdiepen in Bach's meesterwerk en voor hen, die nog weinig van dit werk begrijpen, is dit een goede gelegenheid om te trach ten er waardering voor te krijgen. NIEUWE TONGE Geslaagd. Van de Chr. Lagere School te Nieuwe Tonge hebben de volgende leerlingen het zwemdiploma A behaald: Nellie Verolmej Tony Verolme, Anneke Strijdhorst, Heleen Nieuwenhuyzen, Frans van Moort en Piet Looy. Kerkdienst. Woensdag 7 april, des avonds half acht hoopt ds. G. Mouw voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan. (Voorber. H.A.) OUDE TONGE De huis aan huis collecte in de ge meente voor rheuma-bestrijding heeft opgebracht de som van f 224,14. Openbare verkoping. Op dinsdag 6 april a.s. zal er in café Dorpszicht v.h. V. d. Vliet des nam. 7 uur, door notaris A. H. Ris bij opbod een openbare vrij willige verkoping plaats hebben, ten verzoeke van de heer J. L. M. Sneele alhier. Een woonhuis met schuurtje erf en tuin, aan de Bastingstraat 2 Oude Tonge samen groot ongeveer 2.44 are. De afslag zal plaats hebben op dinsdag 13 april a.s. des nam. 7 uur in Hotel de Weerd. Middelharnis - Telefoon 2043 Door het bestuur van de foto- en dia club Goeree en Overflakkee is aan de leden het volgende schrijven gezonden: Bij de laatst gehouden bestuursver gadering zijn er enkele mutaties in de samenstelling van het bestuur geko men, die wij u hierbij doorgeven. Voorzitter blijft de heer A. Kruider, Ie sekretaris wordt de heer A. Graven deel, 2e sekretaresse wordt mevr. M. Zandstra-Blaauboer, die tevens de pen ningen blijft innen en uitgaven, de he ren A. Campfens en J. Groenendijk blijven leden van het bestuur. ■Tot onze grote vreugde kunnen wij U meedelen, dat op 9 april a.s. (vrijdag avond) om half tien (9.30 uur), de bondsvoorzitter de heer Hans Schrijen uit Heerlen voor onze vereniging een lezing zal houden. Deze lezing, getiteld: „Quo Vadis", wordt gehouden in de studio van J. Zandstra te Sommelsdijk. Wij hebben Robert Broere, N.L.K., bereid verklaard de cursus van dit sei zoen met een avond te verlengen en wel op vrijdag 14 mei a.s. om 8.15 uur, eveneens in de studio van J. Zandstra, de cursisten krijgen hiervan nog wel even een apart berichtje. Ook dit jaar zullen wij t.g.v. de „Week van de Fotagrafie", een foto tentoonstelling houden in de week van 8 tot 15 mei a.s. Foto's voor deze tentoonstelling die nen ingeleverd te worden op woensdag 14 april a.s. in het fotohuisje om 8 uur. Verzoek van de penningmeestersse: Laten diegenen, die de contributie over 1964 nog niet hebben betaald, dit als nog doen op een van de volgende club avonden of per giro 280396 tn.v. de penningmeesteresse van onze vereniging te Sommelsdijk. Tot slot doen wij nog een dirngend beroep op U, zeker de avond van de bondsvoorzitter, die speciaal riervoor uit Heerlen komt, allen bij te wonen. Uit „In de Rechte Straat," het maand blad voor het getuigende gesprek met Rome namen we onderstaand artikel tje over: De Nieuwe Linie haalt met instem ming een artikel aan uit „Time". Wij citeren daaruit: „Ramingen van ter zake deskundige bankiers over het vermogen van het Vaticaan variëren van 10 tot 15 miljard dollar. Van dit vermogen is een bedrag van 1,6 miljard belegd in Italiaanse fondsen ofwel IS^/o van de waarde der verhandelbare aandelen op de Itahaan- se markt. Het Vaticaan heeft grote in vesteringen in het bankwezen, verze keringsmaatschappen, chemische bedrij ven, staal, woningen, onroerend goed. In tegenstelling tot de gewone aandeel houders betaalt het Vaticaan geen be lasting op dit inkomen, en dit bracht het linkse Romeinse weekblad er vorige week toe, het Vatikaan „De grootste be lastingontduiker van Italië" te noemen. Belaagd door het kruisvuur van de so cialisten, heeft de christen-democrati sche premier Aldo Moro aan het Vati kaan gevraagd een lijst te willen over leggen van al zijn aandelen in Italië. Maar de staatssecretaris van het Vati kaan, kard. A. Cicognani, antwoordde koel, dat een souvereine regering de staat van haar financiën niet voorlegt aan een andere regering. De socialisten wilden echter toch doorzetten. „Dat wekte de woede op van het Vatikaan. Een zegsman liet weten, dat als deze blokkade niet ophield, de Heilige Stoel al haar Italiaanse fondsen zou verko pen. Het dumpen van miljoenen Ita liaanse aandelen op de toch al geschokte Italiaanse beurs zou echter een finan ciële crisis verhaasten en de Italiaanse regering ten val brengen." De Nieuwe Linie haalt in verband daarmee enkele woorden aan van de be kende Braziliaanse bisschop Helder Ca- mara die op het concilie telkens weer heeft gepleit voor de armoede van de kerk. Wij zouden het kort zo kunnen formu leren: De paus noemt zich „de andere Christus op 'aarde". Wij kunnen ons echter vanuit het Evangelie geen Chris tus voorstellen, die speculeert met mil jarden dollars, en die op grond van ma nipulaties met Italiaanse aandelen de Italiaanse regering ten val zou willen brengen om voort te kunnen gaan met belastingontduiking, en dat op grond van het argument dat deze andere Christus op aarde een soeverein staats- vorst is. BEMESTING GAZON Een gazon als een biljartlaken is een sieraad bij huis en vele tuinliefhebbers wringen zich in allerlei bochten om dit resultaat te bereiken. Echter niet altijd met evenveel succes. De redenen waar om dit niet gelukt kunnen vele zijn. In de eerste plaats is de bemestingstoe stand van groot belang. Op schrale grond en bij onvoldoende bemesting zal de zode hol en sprieterig worden. Daar om is het nodig om in de zomer regel matig en afwisselend met stikstof en meng-mest-korrels te mesten; om de twee of drie jaar moet in de winter maanden een laagje stalmest worden ge geven. Grote bomen hebben meestal een funeste invloed op de groei van het gazon, niet alleen omdat ze veel scha duw veroorzaken, maar vooral omdat ze veel vocht en voedingsstoffen ont trekken. Ein de grassen stellen aan laatstgenoemde hoge eisen. Het schaduw effect kan nog enigszins worden opge vangen door bij het inzaaien een spe ciaal mengsel te kiezen voor schaduw rijke gazons. MENGMESTSTOFFEN EN BEMBSTINGSADVIES In de voorjaarsmaanden worden grote hoeveelheden bemestingsadviezen ver zonden naar aanleiding van het verrich te grondonderzoek van de monsters die in dit winterseizoen werden genomen. De geadviseerde hoeveelheid fosfaat en kali worden daarbij opgegeven in kg. zuiver meststoffen, waarbij aan de boer de beslissing wordt overgelaten welke meststof hij kiest. In een speciale tabel achter in het toelichtingsboekje kan de boer de hoeveelheden meststoffen on middellijk aflezen. Moeilijker wordt het wanneer mengmeststoffen zullen wor den gestrooid. Bij een evenwichtige be mestingstoestand (toestand „goed") is het een vrij eenvoudige zaak om een ge schikte mengmeststof te vinden. Bij een onevenwichtige toestand is dit niet het geval. In zulke gevallen is het trouwens ook beter enige jaren met enkelvoudige meststoffen te bemesten voor het recht. trekken yan de toestand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10