Grevelingendam verenigt twee eilanden 98 ct. Be istrijd om het beistaan, Publiek bij opening Grevelingendam Plaatselijk nieuws wekelijks koopje VAUXHALL Tijdelijke verlceersmaat- regelen rijksweg Rotterdam-Numansdorp en Grevelingendam Modehuis NIpius heropende vernieuwde zaak 37e jaargang Dinsdag 30 maart 1965 No. 3375 CHR. STRE3EKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN in dit nummer begint nieuw vervolgverliaal Uitstel opruiming voederbieten Verloting Landbouwbuisfioudscliüol Partij damesslips VAN WEZEL ZONEN Garage Knöps De aardbevingen in Chili Melksiijterswagen in de haven TENTOONSTELLING LANDBOUWHUISHOUD SCHOOL TE SOMMLLSDIJK PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Donderdag 1 april 1965 is de datum waarop Schouwen Duiveland officieel uit zijn isolement wordt verlost en door de Grevelingendam met het eiland Goe- ree Overflakkee en daarmee meteen aan het vasteland wordt verbonden. Het is het laatste van de Zeeuwse eilanden groep dat dan geen eiland meer zal zijn. De openstelling van de Grevelingen dam zal voor Sohouwen-Duiveland een grote omkeer brengen in het gehele le venspatroon, precies zoals dat met de opening van de Haringvlietbrug voor het eiland Goeree Overflakkee het ge val is. De oudere mensen zijn er evenals op Flakkee min of meer be ducht voor dat door invloeden van bui.- tenaf verkeerde levensgewoonten zul len worden overgenomen, maar overi gens is de bevolking zeer enthousiast dat men niet meer aan veren is gebon den maar naar goeddunken het eiland op en af kan. Rotterdam is van Zierikzee uit per auto in één uur te bereiken. Er moet nog wel tol betaald worden op de Ha ringvlietbrug, wat echter maar tijdelijk is en dit moet men ook op het veer Zijpe-A. J. Polder doen, zodat het niet veel uitelkaar loopt. De route naar de randstad Holland is bijna de helft kor ter geworden, n.l. van 100 km. op 60 km., zodat na donderdag op de Haring vlietbrug een dubbele drukte kan wor den verwacht. Schouwen-Duiveland is door deze verbinding ook beter bereikbaar gewor den voor recreatie. Het verblijfstoerisme stond er al op een hoog peil maar het dagtourisme zal ongetwijfeld sterk toe nemen. De wegen op Schouwen-Duive land zijn na de ramp 1953 alle in goede staat gebracht, maar er liggen toch nog tal van problemen, omde duizenden re creanten goed te kunnen opvangen. Zoals in de kop van Flakkee, moeten er voorzieningen worden getroffen voor duinovergangen, aanleg parkeerterrei nen, verbetering van recreatie-wegen enzovoort. Maar de lange wachttijden aan het veer Zijpe-A. J. Polder beho ren tot het verleden. Ongetwijfeld zullen er door de ver eniging van beide eilanden nauwere verbindtenissen tot stand komen op ve lerlei gebied. Het wordt bij de opening gesymboliseerd door een huwelijk van een jongeman uit Dreisohor en een jon- gedochter uit Herkingen die op 1 april in het huwelijk treden en elkaar op de middag van de opening op de dam zul len ontmoeten. Er bestonden reeds vroeger banden tussen beide eilanden: het midden-ge deelte van Flakkee w.o. Sommelsdijk behoorde tot het jaar 1805 tot de pro vincie Zeeland. Het hoge rechtsgebied over de Heerlijkheid Sommelsdijk werd uitgeoefend door de Baljuw en „s- Gra ven Mannen van Zeeland Beooster- schelde te 's Gravensteen binnen Zie rikzee". Dit 's Gravensteen te Zierikzee is hetzelfde gebouw waar gedurende de maand april de tentoonstelling „Open Eiland" in gehouden wordt. Er worden in het stadsmuseum te Zierikzee nog herinneringen aan bewaard, o.m. het beulszwaard, waarmee Joos Janse uit Sommelsdijk is terechtgesteld. Door de Grevelingendam wordt de route vanuit Holland naar Zuid-Beve land en Walcheren nü reeds een stuk 'korter, wanneer van de Prov. veerdienst Zierikzee-Kats wordt gebruik gemaakt. Wij verwachten deze zomer een toene mende drukte op dit veer; gedurende het vakantie-seizoen varen er meestal twee boten, „de „Koningin Emma" en de „Noord-Beveland"' die o.i. méér auto's te verwerken zullen krijgen dan op andere jaren. Volgend jaar omtrent deze tijd heeft Schouwen-Duiveland in het zuiden ver binding door de Oosterscheldebrug en loopt ook dit veer af, zodat de Provincie wel niet veel moeite zal doen om voor In dit nummer begint een nieuw ver volgverhaal, getiteld: „Strijd om het bestaan" door D. Menkens v. d. Spie gel. Het begint direct al boeiend; over een klein winkeltje van Jan Koster in kruidenierswaren, garen en band, zeep, petroleum e.d., dat door de opvolgen- "ie jonge Jan Koster wordt vernieuwd tot een flinke zaak, met een prachtwo- ning, dat dé zaak van de streek werd. Maar er kwam concurrentie: er was een ondernemer die in de plaats een groot bedrijf opzette met filialen, wat de winkel van Koster deed tanen, dat het op niets ^terugliep. Daar waren heel Wat drama's aan verbonden; de kinde ren moesten hun studie opgeven, ver lovingen werden er door verbroken en weer zulke trieste dingen. Ondanks hard werken raakte het gezin geheel aan lager wal. Het verhaal boeit van begin tot eind |n de geweldige strijd om het bestaan in de crisisjaren van 1920 tot 1930. Aan het slot komen er lichtpunten: de heer Alberts eigenaar van diverse zaken •naakt Koster filiaalhouder, waarmee hij weer een goed bestaan krijgt. die korte tijd nog eens extra boten in te leggen. Er schiet dan één veer over voor de verbinding naar N. Brabant, n.l. het R.T.M.-veer Zijpe-A. J. Pol der, dat door de opening van de Gre velingendam sterk zal teruglopen en waar het aanbod om overgezet te wor den in 1966 bij het gereedkomen van de Oosterscheldebrug nog sterker zal min deren. Donderdag a.s. is Schouwen-Duive land eiland-af en zal er in alle dorpen een feestelijke stemming zijn, al concen treren zich de feestelijkheden te Zierik zee. En van de zijde van Goeree Over flakkee zal Schouwen-Duiveland ook worden „ontdekt"; zeker de helft van de bewoners heeft dit eiland nimmer betreden. Dat is ook omgekeerd zo. De Schouwen-Duivelanders waren onze naaste buren, dichtbij en tóch vér af. Na donderdag a.s. wordt dit anders: dan kunnen wij elkaar de hand reiken en zullen de eerste contacten worden gelegd. Een goede buur is altijd beter dan een verre vriend. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland te 's Gravenhage maakt bekend dat er wegens het uitvoeren van werken aan de in aanleg zijnde rijksweg Rot terdam-Numansdorp (Rij kswegenplan, 1958, nr. 19) en aan de rijksweg op Flakkee voor de na te noemen gereed gekomen gedeelten van deze rijkswegen met ingang van 1 april 1965 de navol gende tijdelijke verkeersmaatregelen als bedoeld in artikel 6, lid 1, en artikel 61a van het Wegenverkeersregelement zullen gelden: I. Voor het gedeelte, gelegen tussen de bestaande rijksweg Boonsweg-Kroos wijk-Numansdorp (Stougjesdijk) en provinciale weg nr. 48 (Schaapsweg), met inbegrip van de brug over het Ha ringvliet: a. aanwijzing als voorrangsweg, b. aanwijzing als autoweg, c. geslotenverklaringen in één of bei de richtingen, d. verboden links- rechtsafslaan, e. verboden inhalen, f. verboden doorgaan, g. verboden stilstaan, h. verboden wachten, i. snelheidsbeperkingen (naar be hoefte 90, 79, 50 of 40 km per uur.) II. Voor het gedeelte, gelegen tussen provinciale weg nr. 47 (Tonisseweg) en de Grevelingendam: a. aanwijzing als voorrangsweg, b. aanwijzing als autoweg, c. geslotenverklaringen in één of bei de richtingen, d. verboden linksafslaan, e. verboden inhalen, f. verboden doorgaan, g. snelheidsbeperkingen ,naar behoef te 90, 70 en 50 km per uur). Deze tijdelijke verkeersmaatregelen Het publiek kan van dichtbij de openstelling van de Grevelingendam door Mlinister van Aartsen meemaken. Men dient van de Flakkeese kant voor kwart over twee op de dam te zijn. En kel voetgangers worden doorgelaten. Men dient strikt gevolg te geven aan de (parkeer) aanwijzingen van de poli tie. Auto's en andere voertuigen moe ten op de hoek van St. Jacob worden geparkeerd. Ook van de zijde van Brui- nisse dient men voor kwart over twee de schutsluis te zijn gepasseerd. Voer tuigen uit die richting kunnen worden geparkeerd op de Oostkop. In verband met de nog grote voor raden voederbieten op vele bedrijven dit voorjaar is er vanuit de praktijk-' aandrang uitgeoefend om de „oprui mingsdatum" voor voederbie;ten van 1 april, uit te stellen. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft na overleg met de deskundige instellingen besloten de ze datum te verlengen tot 12 april, zulks omdat dit jaar dit plantenziekten- kundig geen bezwaren oplevert. Het Landbouwschap wil erop wijzen, dat een dergelijke maatregel slechts in bijzondere jaren plantenziektenkundig verantwoord is, en vertrouwt er dan ook op dat de houders zich geheel zul len houden aan de nieuwe einddatum van 12 april. Dit bericht geldt voor de volgende gebieden: de gehele provincie Zeeland; de Zuidhollandse eilanden: Rozen burg, Voorne-Putten, IJsselmonde, Hoek sewaard. Eiland van Dordrecht, Tien- gemeten, en Goeree en Overflakkee; de Noordbrabantse gemeenten: Ossen- drecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren, Nieuw Vossemeer, Steenber gen en Kruisland, Dinteloord ca. Oud en Nieuw Gastel, Oudenbosch, Fijnaart en Heiningen, Standdaarbuiten, Wil lemstad, Klundert, Zevenbergen, Ter- heijden, Hooge en Lage Zwaluwe,,Geer- truidenberg, Made en Drimmelen en de gemeenten Dussen en Werkendam, voor zover gelegen ten westen van de rijks weg Gorinchem-Geertruidenberg; de Noordhollandse gemeenten: Haar lemmermeerpolder en Wieringermeer- polder. zullen, voor zoveel nodig aangevuld of gewijzigd, worden gehandhaafd totdat er op die wegen definitieve verkeers maatregelen zijn vastgesteld. Mijn kennisgeving voor het wegver keer d.d. 10 juli 1964 moet hiermede als vervullen worden beschouwd. 's Gravenhage, 26 maart 1965. De hoofdingenieur-directeur voornoemd, WIEBES. J.l. donderdagmorgen heeft Modehuis Nipius te Middelharnis het vernieuwde bedrijf heropend. Wij brachten daarvan in ons vrijdagnummer een kort ver slag. Op de foto laat dhr. J. J. Nipius aanzijn kleindochtertj e Anj a een prach tig jurkje zien. Links op de foto is nog juist de bekende Sien te zien. SOMMELSDIJK Prijzen voor de verloting ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Landbouwhuishoudschool op 19 mrt. 1965, ten overstaan van notaris mr. J. M. Hempenius te Middelharnis. Ie prijs een koelkast of gasfornuis t.w.v. f 350 op lotnummer 273; 2e pr. een pick up lot nr. 1279; 3e pr. een elektrische deken lot nr. 1367;4e pr. een fototoestel lot nr. 314; 5e pr. een handmixer, lot nr. 524; 6e pr. een Skultuna koekepan lot nr. 454; 7e pr. een lepelrek lot nr. 548; 8e pr. een personenweegschaal lot nr. 953; 9e pr. een pedaalemmer lot nr. 114; 10e prijs een keukenweegschaal lot nr. 1015; 11e pr. een controle-wekker lot nr. 105; 12e prijs een heksenketel lot nr. 791; 13e pr. een theemuts lot nr. 1551; 14e pr. een boekenrek lot nr. 2352; 15e pr. een houtfiguur lot nr. 1885; 16e pr. éen koffiekan lot nr. 2051; 17e pr. een wandbusopener lot nr. 2308; 18e pr. een eierstel lot nr. 2211; 19e pr. een dienblad lot nr. 1406; 20e pr. een Melit- ta koffiekan lot nr. 332; 21e pr. een bloemgieter lot nr. 600; 22e pr. een zoek licht lot nr. 242; 23e pr. bekers lot nr. 703; 24e pr. een patatsnijder lot nr. 918; 25e pr. een vuurvaste schaal lot nr. 1919;26e pr. een bloemenschaal en prikker lot nr. 970; 27e pr. een fluitke tel lot nr. 759; 28e pr. een prullemand lot nr. 2153; 29e pr. een panlappenrek lot nr. 485; 30e pr. een bloempot lot nr. 926; 31e pr. een stel voorraadbussen lot nr. 685. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond half aeht hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Blok. (Bev. ambtsdragers). STELLENDAM Woonhtiis. Het woonhuis van de heer D. Nagtegaal aan de Mr. Iman Caustraat is aangekocht door de heer A. Bruinsma taxibedrijf en een woonhuis aan de Emmastraat van de fa. Blok en Tiele- man is bij inschrijving verkocht aan H. Struijk alhier. Kerkdienst. A.s. donderdagavond 1 april om 7.30 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk in de dienst des Woords voor te gaan cand. J. H. van de Bank te Wilnis. Bevolkingsonderzoek. In deze ge meente wordt er weer het bevolkings onderzoek op longtuberculose gehouden Het onderzoek wordt gehouden in het Haegse Huus op de volgende data's en uren: dinsdag 9.30-12 uur v.m.; 2-5 en 7-9.30 uur n.m.; 31 maart 2-5 en 7-9.30 uur n.m.; 1 april 10-12 uur v.m. Aller opkomst is in ieders belang. Verzuim dus niet. OUDDORP Roode Kruis E.H.B.O. De afd. Roode Kruis en E.H.B.O. zul len weer op de middenstandbeurs ver tegenwoordigd zijn. Er zullen Roode Kruis en Welfare artikelen worden aan geboden. Tevens verloting en het raden van de naam van een pop in verpleeg ster uniform. OOLTGENSPLAAT Gemieentera.ad. Heden dinsdagavond 7 uur komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. Zangavond „Jubiia(ie". Donderdag 1 aprü. zal in „Elthato" een zangavond worden verzorgd door het Chr. Gem. koor „Jubilate" en het Kinderkoor, met medewerking van mej. Trijny Okker (solo). De predikanten ds. A. W. Meeder en ds. P. Vermaat zullen een openings- en slotwoord spreken. Een en ander staat onder leiding van de dirigent, de heer O. C. v. d. Heuvel, die ook het elec- tronisch orgel zal bespelen. Aanvang 7.30 uur. Alle belangstellenden zijn har telijk welkom. KoUekte „Simavi". Eind deze week zal er een huis-aan-hiiis kollekte gehou den worden voor „Simavi", de veren, tot Medische hulp aan Tropenlanden. maat 4046 Maat 48 1,10 geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS In liet Veerse Meer wordt 10 ton schol uitgezet De visserij-inspectie is voornemens om een half miljoen kleine schol (wat neerkomt op 10 ton) uit te zetten in het veerse meer. Voor dit werk zijn drie beroepsvissers ingeschakeld. De uitzet ting zal plm. drie weken duren. Uit proef visserij en is gebleken dat zich sedert 1961 in het Veersé'Meer een goe de scholstand heeft ontwikkeld. Het wa ter heef nog een vrij hoog zoutgehalte. Deze ontwikkeling is van grote beteke nis zowel voor beroep- als voor sport vissers. t'llddelharhlt% TaUloon 2043 Enorme rotsblokken versperren gedeeltelijk een van de hoofd verkeerswegen in het getroffen deel van ChUi. MIDDELHARNIS Maandagmorgen is de V.W. Pick-up van de melkhandelaar C. v. d. Laan te Middelharnis achteruit in de havenkom te Middelharnis gereden. Met een vracht melk en bij artikelen verdween de wa gen geheel onder water. Dhr. v. d. Laan was voor de zaak van de fa. Huibrecht- se aan het Vingerling even uitgestapt om wat hout dat i.v.m. een verbouwing aldaar op straat lag weg te ruimen. Achter zijn rug is zijn auto, naar later kwam vast te staan, met aangetrokken handrem, aan de wandel gegaan. Dhr. V. d. Laan probeerde de zaak nog te redden echter zonder resultaat. Een kraanwagen van de fa. de Lignie heeft de drenkeling op het droge gebracht. Honderden belangstellenden keken langs de kaderand toe. Met haken en harken zijn de melkkratten en bussen op het droge gebracht. De bij-artikelen als boter, margarine, koffie e.d. dre ven in de haven rond. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SOMMELSDIJK Uitslag van het raden Bazar Oranjevereniging Aantal kolen 1613 stuks. Het gewicht van de kip 2180 gram. Aantal erwten 7921. De naam van de pop was Truus. Het gewicht van de rollade 2652 gram. Prijzen worden thuisbezorgd. SCHERPENISSE Benoeming. De heer R. E, de Meij te Baarn is benoemd tot leraar aan de Land- en Tuinbouwschool te Scherpe- nisse. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de school werd verleden week een tentoonstelling gehouden, ge heten „Het meisje vroeger en nu." Op de foto rechts, ziet men hoe vroeger werd gekookt. De (verhitte) kookster, doet er nog wat kolen in het fornuis. Het linkse meisje heeft het met haar elektrische kookfornuis heel wat ge makkelijker. De tentoonstelling die steeds het contrast toonde tussen vroe ger en nu werd druk bezocht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1