EiiAnDEn-niEuws Yerolme ziet af van vestiging werf te Stellendam Gemurmureerop Goeree-Overflakkee ys me smeesr nme. of Zending? Siormen zijn zeldzaam in de voorzomer kW Fluoridering, liet grootste bedrog... lubileum-collecte Waarom mm ■iB BEDFORD Plaatselijk nieuws automobielen 4 j H. Algra over fluor Ir. C.N. van Dis over fluor OF ENTIRE WATER SYSTEMS SKULDUGGERY EVER PUI OVER ON THE AMERIGAN PEOPLE 3e blad Vrijdag 26 maart 1965 No. 3374 Gemeentebegroting 1965 heeft batig saldo Uitwerking plannen Vissershaven-Molenpolder en Zuiderdiepboezem voorlopig gestaakt WEERPRAATJE J. Keuvelaar '''%fi Abonneert U op „Eilanden-nieuws'' Garage Knöps Land- en Tuinbouw A. V. d. Vliet 40 jaar SIMAVI Bij de ingekomen stukken die de taad van Stellendam in de hedenavond Ie houden raadsvergadering zal doorne men is een schrijven van Verolme Uni ted Shipyards te Rotterdam [houdende de mededeling dat wordt afgezien van de Stichting van de nieuwbouw en re- paratiewerf aan de binnenhaven. Aan gevoerd wordt dat het onder de huidige, in vergelijking met de oorspronkelijke geldende factoren en overwegingen we zenlijk sterk ten slechte gewijzigde om standigheden en gegevens voorlopig niet verantwoord mag worden geacht om het „Plan Verolme Stellendam" uit te i'oeren. Het gemeentebestuur van Stel lendam onder leiding van de vorige wnd. burgemeester J. A. Kleijnenberg besloot in een spoedeisende raadsver gadering op 20 maart 1962 aan de Stichtingsplannen van Verolme mede werking te verlenen. De werf zou aan een groot aantal krachten werk ver schaffen en men zajg in de stichting van de werf een grote stap in de oplossing van het pendelprobleem. O.m. werden gelukwensen ontvangen van de voorz. van de Flakkeese Gemeenschap burge meester Hordijk te Middelharnis. Ook werd gerakend dat een groot aantal werknemers van de te stichten werf zich te Stellendam zou vestigen. Afwij zing van de vestiging zal voor Stellen dam zeker een desillusie betekenen. Begroting 1965 In deze vergadering zal tevens de ge meentebegroting 1965 worden behan deld. De begroting is sluitend met een post onvoorziene van f 9399,54. In de bijbehorende geleidebrief wordt opge merkt dat niettegenstaande de samen voeging der gemeenten voor het jaar 1965 nog verschillende taken c.q. wer ken te wachten staan. O.m. worden ge noemd: De bouw van de tijdelijke vismijn waar mee een aanvang is gemaakt; de bouw van 2 lokalen voor de bijz. Ulo school i.v.m. de uitbreiding met het derde en vierde leerjaar; de bouw van het win kelcentrum waarmede eveneens is be gonnen en de bouw van een bijzondere kleuterschool, voor nieuwbouw is de Rijksgoedkeuring ontvangen en zo zul len voorstellen worden gedaan tot aan koop van een permanent houten ge bouw en aanschaf van meubilair, ont- wikkelingsmajteriaal e.d. Riolering Door de uitbreiding van de gemeente zal in het reeds vastgestelde plan in onderdelen „Den Aanwas" de riolering worden aangelegd, terwijl plannen in voorbereiding zijn voor het bouwen van een nieuw rioolgemaal en een inrichting voor het zuiveren van rioolwater in verband met de afsluiting van het Zui- derdiep. Zodra het uitbreidingsplan Mo lenpolder is goedgekeurd, zèl worden overgegaan tot het bouwrijpmaken van deze polder. Met de bouw van bergplaatsen aan de nieuwe binnenhaven is een aanvang gemaakt en er worden onderhandelin gen gevoerd om gronden in het uitbrei dingsplan „Den Aanwas" aan te kopen. Woningbouw Het aantal woningzoekenden alhier neemt nog steeds toe, alhoewel vele woningen in aanbouw zijn of binnen kort mede zal worden begonnen, n.l. 1.20 woningwetwoningen Woningbouw vereniging „Beter Wonen"; 2. 22 wo ningwetwoningen Woningbouwvereeni- ging „Beter Wonen"; 3. 8 woning-wet- woningen Woningbouwvereniging „Be ter Wonen; 4. 10 ongesubsidieerde wo ningen fa. J. de Blok en P. L. A. Tiele- man; 5. 2 dienstwoningen. De bouw van 8 woningwetwoningen zal geschieden aan de zgn. Dreef, terwijl door de fa. de Blok en Tieleman een begin zal worden gemaakt met de bouw van woningen in het uitbreidingsplan „Den Aanwas". Voorts zal de heer D. C. W. Rooth in de Molenpolder een tweetal dienstwoningen bouwen ten be hoeve van zijn personeel, dat wordt aangesteld, zodra het restaurant-motel gereed is voor exploitatie. Visserij Nog steeds wordt een goed gebruik gemaakt van de in het leven geroepen financieringsregeling ten behoeve van de visserij. Ook dit jaar zal eenzelfde gedragslijn worden gevolgd, opdat de vissersvloot alhier in een betere staat komt te verkeren. Uitbreidingsplan Vissershaven Het uitbreidingsplan in hoofdzaak vissershaven is nog niet goedgekeurd. Inmiddels was door het Instituut Stad en Landschap een begin gemaakt met het maken van een uitbreidingsplan in onderdelen vissershaven, doch b. en w. hebben verzocht de uitwerking van dit plan voorlopig te staken, omdat omtrent de ontwikkeling rondom de haven nog grote onzekerheid bestaat. Het concern Verolme heeft inmiddels bericht, dat van het stichten van een reparatie-scheepswerf voorlopig wordt ajEgezien. Gehoopt wordt dat de reeds gevestig de bedrijfjes aan de nieuwe binnenha ven in die mate mogen uitbreiden dat aldaar meer werkgelegenheid zal ko men. Molenpolder en Zuiderdiepboe zem (recreatie en sport) Nadat het College van Ged. Staten goedkeuring heeft onthouden aan de raadsbesluiten tot het beheer van gron den in de Molenpolder en de grondprijs berekening eveneens onjuist voorkwam, werd voor deze polder een geheel nieu we opzet gemaakt. Voorstellen zullen worden gedaan tot het vaststellen van een nieuwe grond prijs, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat deze gronden uitsluitend moeten worden verkocht en niet in erf pacht moeten worden uitgegeven. Wat betreft de recreart:ie in de zgn. Zuiderdiepboezem kan worden mede gedeeld, dat aan deze plannen geen uit voering kan worden gegeven, daar hier omtrent eveneens nog grote onzeker heid bestaat en de financiële positie der gemeente het daarnaast niet toelaat hiervoor duizenden guldens beschikbaar te stellen. B. en w. hebben daarom het Instituut van Stad en Landschap op dracht gegeven het maken van een plan voorlopig te staken Binnenkort zal worden voorgesteld de zgn. gorsgronden, die vorig jaar eigendom zijn geworden van de ge meente te verkopen aan de provincie Zuid-Holland. Het instructie-zwembaid kan waar schijnlijk nog deze zomer in gebruik worden genomen. Oude haven Omtrent de oude haven kan worden medegedeeld, dat naar b. en w. menen nog steeds moet worden vastgehouden aan de mogelijkheid om die haven in te richten als jachthaven. Dit jaar zal de oude haven worden uitgebaggerd, zodat waarschijnlijk het vorig jaar geplaatste noodgemaal ten behoeve van de afvoer van het water kan verdwijnen. „Vele problemen en moeilijkheden zullen dit jaar nog overwonnen moe ten worden" aldus b. en w in de ge leidebrief. De financiële armslaig is niet groot en mede daardoor is het noodza kelijk dat voor het jaar 1965 een verant woord beleid wordt gevoerd. De saldi-reserve bedroeg per 1 jan. 1964 f 47.194,16 en de reserve fonds dorpsuitbreiding (grondbedrijf) f 20. 056,49, voor de visserij is een bedrag beschikbaar van f 34.659, 35. (Van onze weerkundige medewerker) De maanden april, mei en juni vor men over het glgemeen een vrij rusti ge tijd. De winterstormen zijn voorbij en de toestand met zware, onstabiele zomerbuien, al of niet vergezeld van windhozen, culminerend in augustus, moet nog komen. Dr. C. Braak geeft in Mededelingen en Verhandelingen 32 (publicatie van het KNMI) een overzicht van de fre quentie van grote windsterkten. We gaan uit van het winderige kust- station Den Helder. Over een periode van 25 jaren kwam het daar in juni geen enkele maal tot een momentaflezing van winkracht 10 Beaufort, dat is zware storm. In april en mei elk werd één zo'n geval van grote windkracht waargenomen tegen in maart acht, februari achttien, okto ber 20 en november (maximum) 22. Windkracht 9 (storm) kwam in die bewuste kwart eeuw in Den Helder in mei en juni elk slechts vijf keer voor Zandpad Mlddelharnlt* Sï5!S'!SKSS®S5Sö>S<ïNS<a5S>S5Sïi>cs>,3>j>^^^ ;j Mannen berijden 84 procent van de "rommers en 28 procent daarvan is 16 tot 24 jaar. Wij zijn er drie van. Ze noe- "'^en ons bromnozems. Ouderen vinden ons een gevaar op de *6S, maar wordt de verkeersveiligheid bedreigd als wij soepel weten te ma- noevreren in het drukke stadsverkeer? behendiger dan heel wat volwassenen? Opvoedkundige kreten lappen wij aan onze gepoetste laars. Waar wij ons wel aan willen houden is de maximum snel heid van 30 km. in de bebouwde kom. En nogal glad dat wij onze glanzende brompaardjes inhouden voor een droom van een meisje dat een zebra oversteekt Maar ook voor bejaarden, de kleuters en andere weggebruikers! Over volwassen gesproken: misschien kimnen zij van ons wat meer behendig heid leren in het verkeer. Want met snel reageren is de verkeersveiligheid toch pok gediend? tegen 17 keer in april, 66 keer in maart en 87 keer in november. Geen enkele maal werd in april, mei, juni, juli en september windkracht 11 (zeer zware storm) geregistreerd en windkracht 12 (orkaan) in die gehele kwart eeuw slechts tweemaal, en wel in december. Uit dezelfde frequentietabel is o.a. ook af te leiden hoe snel het aantal stormachtige winden (7 en 8 Beaufort) van de kust landinwaarts afneemt. In Den Helder vormen zij 7.7»/o, in Vlissin- gen 3.5% van het aantal waarnemingen, terwijl Groningen, De Bilt en Maas tricht respectievelijk 0.7, 0,2 en ...COP/o geven. De afneming van de windkracht boven land is natuurlijk een gevolg van de grotere wrijving door obstakels, zoals heuvels, bossen en gebouwen. Dat verschil kan de badgast op zeer korte afstand al bespeuren wanneer hij van het strand de duinen in gaat. Aan zee waait er op onstuimige dagen een har de en opvallend gelijkmatige Westen wind, maar deze is in de duinen en speciaal in de duinpannen veel minder sterk en bovendien onregelmatiger. De sterkste windstoot in deze eeuw te Den Helder waargenomen in een van de maanden april, mei en juni (voor zover ons bekend) is er een van 25.5 meter per seconde, dat is bijna 92 kilo meter per uur, op 3 april 1938. Bij de storm van 7 en 8 april 1932 gaven IJmuiden en Vlissingen 32 meter per seconde op of 115 kilometer per uur. In de beschrijving van zware stormen van prof. E. van Everdingen, vóór de tweede wereldoorlog hoofddirecteur van het KNMI, komen geen stormen in april en juni ter sprake. Wel een storm in mei: de zo berucht geworden pink- sterstorm van 28 mei 1860, die een waarnemer op het lichtschip Noordhin- der beschreef als: „Vliegend weer met orkaanvlagen, donker zwarte lucht en een als zand stuivende, wild verbolgen zee". Over de Waddeneilanden trok toen een zeer diepe depressiekern, die in Groningen een barometerstand van 737 mm (983 mb) deed aflezen en meer naar het Noorden nog lager. De Britse eilanden zijn in het voor jaar meer dan eens geteisterd door een blizzard. Een markant voorbeeld hier van vormt de zware sneeuwstorm, van 26 april 1950, de ergste over 30 jaren. Veertien dagen daarna werd in het Lagerhuis medegedeeld, dat er onge veer 1230 telefoonpalen waren gebroken of omgewaaid, waardoor 37,800 abon nees werden afgesneden. Schade; 2.500.000 gulden. Op de hoofdweg van Londen naar Landsend lagen meer dan 50 telefoonlijnen ineengedraaid langs de weg. Nog op 20 mei was men bezig met het opruimen ervan. Op die bewus te 26e april was er sprake van een (ge middeld) 9-Beaufortstorm. In De Bilt werd een winduitschieter van 92 km per uur waargenomen, d.i. windkracht 10. Die bewuste aprilmaand van 1950 was toch bijzonder roerig: op 8 april (daags voor pasen) een Zuidwesterstorm van 70 tot 80 kilometer per uur in Ne derland. Op Ie paasdag een verwoesten de windhoos in het Duitse Gronau en.... het optreden van een wervelwind in Frans Marokko (Oran) met hagelste- nen van een half pond. Onder deze titel wordt in het laatst verscheenen mededelingenblad van de Ver. tot bescherming van het drinkwa ter melding gemaakt van de actie van dhr. P. Grinwis te Sommelsdijk gericht tegen de fluoridering van het drinkwa ter. Tevens namen we uit genoemd blad over de uitspraken van dhr. Algra (A.R.) en Ir. van Dis (S.G.P.) waarin beiden zich tegen fluoridering verkla ren. Het blad begint: Onze fluorgezinde medische ambtena ren kan men geen élan ontzeggen. Enige jaren geleden wisten ze onbe grijpelijker wijze de gehele bevolking of liever gezegd alle gemeenteraden op het eiland te overbluffen met de fluo- riderings-leuze. Na de proefplaats Tiel was en is tot nog toe Goeree Overflak- kee het enige gebied, waar gefuorideerd water gedronken wordt. En dat in een streek waar de rechtzinnige protestan ten zulk een grote invloed hebben. En juist die rechtzinnige protestan ten hebben verder in het gehele land tot de principiële tegenstanders der flu oridering behoort. In Rotterdam telde de gemeenteraad één tegenstander, een staatkundig gereformeerde. Sedert dien is die tegenstand gegroeid met een en kele uitzondering zoals Gorinchem, Een slechte beurt van die stad. Bleef het raadsel Goeree -Overflakkee. Maar ook daar begint het te dagen. Bij de be handeling der begroting van Sommels dijk drong het raadslid Grinwis aan op afschaffing van de fluoridering. Zeker 90"/o van de bevolking zou zich bij een enquête tegen de fluoridering uitspre ken. Hij voorspelde protestacties op het eiland. Een afschaffing van de fluoridering is in Amerika en Engeland vele malen geschied, in ons land zal men daar ook toe over moeten gaan. Wellicht begint Goeree Overflakkee. Ik kan niet beoordelen of fluoride- ring van het drinkwater bij ieder ook op de lange duur volstrekt onschadelijk is voor de gezondheid. Het lijkt mij moeilijk, die onschadelijkheid ooit exact te bewijzen. Het spreekt vanzelf, dat de medische wetenschap remediën moet gebruiken, waarvan men alleen met grote waarschijnlijkheid kan zeg gen, dat zij geen schadelijke nevenwer kingen zullen hebben bij de patiënt die ze toegediend krijgt. Maar ik ben geen patiënt. In elk ge val niet een patiënt, die op enigerlei wijze gediend is met gefluorideerd drinkwater. En ik wens niet bemedici- neerd te worden via de Leeuwarder wa tertoren. Alle burgers zijn gedwongen, water van de waterleiding te betrekken. De N.V., die het water levert, heeft het dus in haar macht, om mij iets te leveren, waar ik niet om heb gevraagd en wat ik niet wens. Ik wens drinkwater te be trekken, niets dan drinkwater, van zo goed mogelijke kwaliteit. Ik wens niet, dat deze N.V. zich de vrijheid veroorlooft om mij ongevraagd, mij de gedwongen klant, iets anders te leveren dan goed drinkwater, n.l. drink water, vermengd met medicamenta. Wanneer dat aan zulk een N.V. zou worden toegestaan, dan is het hek van de dam. Dan kunnen er van tijd tot tijd meer en nieuwe medicamenta worden toegevoegd, waarvan óók wordt ver klaard, dat schadelijke gevolgen niet zijn gebleken, en waarvan het heet vast te staan, dat ze voor een déél van de verplichte afnemers zo heilzaam wer ken. Ik zie het begin wel, ik zie het eind niet. Als ik vrij was, om dit leidingwater wel of niet te betrekken, dan zou ik dit bezwaar niet hebben. Maar ik ben niet vrij. Mijn gezin is geheel afhanke lijk van deze monopolistische leveran cier. En-het is misbruik van dit mono polie, wanneer mij zonder mijn instem ming iets anders wordt geleverd, dan waarvoor ik bij de waterleiding ben aangesloten. Hier geldt het: principiis obsta. H. ALGRA lid der Eerste Kamer Middelharnis Telefoon 2043 DE KALITOESTAND VAN HET GRASLAND Bij het punt „kalibemesting" zijn twee dingen van belang: de grasproduktie (de voederhoeveelheid van het eigen bedrijf) en de gezondheid van het vee. Legt men teveel nadruk op het laatste, dan komt de grasproduktie in de ver drukking, tot schade van de bedrijfs economie. - En dit werkt dubbel op. Laat men de K-bemesting weg, of beperkt men deze tot het uiterste, dan daalt de kalitoe stand van de grond. Op het zand gaat dit vlug, op veengrond gaat dit geleide lijk. Maar als de kalitoestand daalt, daalt ook het K-gehalte van het gras. De koe neemt minder op, maar geeft ook minder terug. De organische mest, stalmest en gier gaat minder kali be vatten. Rekent men nog met de oude normen: zoveel kali met organische mest, een klein beetje erbij met kunstmest dan treedt al spoedig een „tekort" op in het gras. De grasproduktie loopt terug. Min der voeder van het eigen bedrijf. Meer aankoop. Het netto-overschot daalt snel. Het is daarom goed de kalitoestand van de grond degelijk in de gaten te houden. De bij het grondonderzoek ge adviseerde hoeveelheid is dan steeds zonder meer noodzakelijk. Een tekort in het gras wreekt zich in de produktie. Minder voer, meer aankoop. Een een voudig „letten" op de kalitoestand van uw grond, kan dit voorkomen. Een der principiële bezwaren, welke bij mij bestaan tegen de fluoridering van het drinkwater is dit, dat naar mijn mening de overheid door toepassing van deze kunstwerking toe te staan en te bevorderen de bevolking dwingt zich te bedienen van drinkwater waaraan een stof is toegevoegd, welke zou moeten dienen ter voorkoming van tandbederf bij jeugdigen van jaren. Ik zie hierin een ernstige aantasting van de persoonlijke vrijheid van iede re burger om zelf uit te maken of hij al dan niet van een bepaald medica ment of profylacticum gebruik wenst te maken. Die aantasting van de vrijheid der burgers is des te ernstiger en dit is mijn tweede bezwaar omdat het lang niet zeker is, dat het gebruik van ge fluorideerd drinkwater op de lange duur zo onschadelijk is als de sterke voor standers van fluoridering dit doen voor komen. Het feit, dat tegen het eind van 1956 in Amerika 61 waterleidingbedrijven de fluoridering staakten omdat er behalve technische bezwaren ook schade voor de volksgezondheid gesignaleerd was, zegt ten deze meer dan genoeg. C. N. VAN DIS, lid der Tweede Kamer „Fluoridering van de gehele water leiding is het grootste bedrog dat het Amerikaanse volk ooit werd aange daan" zo vermeldt het bord voor op deze Amerikaanse personenwagen uit de staat Califomië. Meer dan in Nederland neemt men in Amerika alle mogelijke middelen te baat tegen de fluoridering te protesteren. De prent is n.l. als post kaart in omloop en één ervan kwam op het redaktiebureau terecht. Op de achterzijde van de kaart wordt tegen fluoridering gewaarschuwd. De uitgever wijst erop dat men door wa ter te drinken de binnengekomen vergif ten, (via voedsel en verontreinigende lucht) kan verdunnen, oplossen en ver wijderen. „Maar heeft het nu zin om ook het drinkwater te vergiftigen" zo wordt gevraagd. „Wanneer u uw kleren wast haalt u dan uit de goot een hand vol vuil en gooit u dat in het waswater? Dit is nog lang niet zo raar als het vergiftigen van drinkwater omdat men wel weer nieuwe kleren kan kopen maar geen vervanging van de tere or ganen in het lichaam." „Denk nee, zeg nee en stem nee bij fluoridering" eindigt het opschrift. MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 paar grijze wanten, 1 paar suède dameshandschoenen; kin derfietsje 3-wieler; sleutelring met 2 sleutels; ploegschaar; zwarte bontmuts grijsbruine sjaal; padvindersriem; kin- derwant; bankbiljet van f 25,huis sleutel; 3-wielig kinderfietsje; zwarte dameshandschoen (stof) grijze stoffen dameshandschoen; zwarte stoffen da meshandschoen; damespolshorloge met zwart bandje; 3-wielig kinderfietsje; kartonnen vat met landbouwvergifbei ge handtas; blokfluit; diabolo geel bruin kindervest; licht-bruine porte monnee. Verloren; Grijs-bruine kinderwant; bruin glacé dameshandschoen; rode step; bruine herenportemonnee met knipsluiting; kinderfietsje; jongensfiets; wit-lederen damesportemonnee; speel goed-geweer; bankbiljet van f 10,he- renrijvriel merk „Cormoran"; groene muts; zilverkleurig armbandje; kinder muts; bruine portemonnee met ritsslui ting; zilveren halsketting met hanger; damesrijwiel merk „Germaan"; school tas; paar jongensschoenen; autoped; kleur zwart-geel. Inlichtingen omtrent deze voorwer pen op het Groepsbureau der Rijkspo litie te Middelharnis, Hoilaan 52, tel. 01870-2444. GOEDEREEDE Chr. Nat. Kiesvereniging opgericht Op de stichtingsvergadering, gehou den op dinsdag 23 maart j.l. is besloten tot oprichting van een Christelijk Na tionale Kiesvereniging te Goedereede. Zij draagt de naam „Rehoboth". Een dertigtal leden traden toe en een voor lopig bestuur werd gekozen na vaststel ling der statuten. Binnen afzienbare tijd zal D.V. een vergadering belegd worden op het Ha venhoofd en in Goeree zelf om te trach ten het ledental nog belangrijk uit te breiden, wat toch altijd mogelijk moet zijn, gezien Goedereede bij vorige ver kiezingen toch altijd plm. 350 rechtse stemmen uitbracht. OUDE TONGE Bejaardenmiddag. Op woensdag 31 maart a.s. zal de Bond van Bejaarden Afd. Oude Tonge een jaarvergadering en feestdag houden, des nam. 2 uur in de C.C.H. Brak aan de Julianastraat al hier. Er zal een verkiezing van bestuurs leden plaats hebben, aftredend zijn H. Beijer; M. L. Andriesse; G. Winkels en vacant door bedanken van Joh. Osse- weijer. Allen zijn herkiesbaar. Gevonden voorwerpen: Handschoen (linker); kinderstep; zakdoek (rood); das (wol); want (rechts); haarlint; arm bandje van plastic kraaltjes. Verloren: Rijwiel jongens); Vest (meisje), sleutel met plaatje. Inlichtingen groepsbureau der rijks politie Voorstraat alhier, tussen 912 uur v.m. en van 2^^6 uur nam. Simavo collecte. Vanaf 29 maatt a.s. t.m. 3 april a.s. zal de landelijke col lecte voor Simavi in de gemeente ge houden worden, die dit jaar 40 jaar be staat. Simavi collecte. Vanaf 29 maart a.s. ook een collecte voor de Rheuma be strijding gehouden worden voor patiën ten van alle gezindten. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gevonden: Gele matras (maat 115- 60-115). Inlichtingen bij de plaatselijke rijkspolitie. Voor nieuwe en goede gebruikte onder volle garantie. GARAGEBEDRIJF Jollanaweg 78 - Telefoon (01877) 7 64 Mrlluant In de week van 29 maartSapril a.s. wordt in elke gemeente weer de jaar lijkse SIMAVI-coUecte gehouden. Een JUBILEUM-COLLECTE, want het is thans 40 JAAR geleden, dat SI MAVI werd opgericht. Helaas is de medische nood in vele tropische landen nog ontstellend groot. GEEFT U in dit jaar een JUBILEUM;- GIFT! Geeft dubbel, want uw hulp is zo broodnodig. Laat uw barmhartigheid groter zijn dan de vertwijfeling van ve le moeders; vaders en kinderen. Die SIMAVI dubbel redden en helpen! Zó alleen kunnen rijen van wachtende pa tiënten bij poliklinieken en de in zie kenhuizen en lepra-kolonies opgenomen zieken behandeld worden. Mensen met slopende tropische ziekten, die hoop vol genezing zoeken. STEUNT dus de a.s. SIMAVI-col- lecte. IEDERE gift is welkom. Uit een geschrift van de 17e eeuwse theoloog Johannes Hoornbeek: „Wij moeten aantonen, dat het deel van de opdracht van Christus om zich te wijden aan de bekering der heidenen ook op ons ziet en een deel van ons ambt uitmaakt. En daar moeten we ons nu met des te meer toevsrijding aan ge ven, omdat waar de apostelen in hun tijd geen reisgelegenheid hadden om welke heidenen dan ook te bereiken, wij, in onze eeuw die zeer rijkelijk heb ben. Dat moet ons uitlokken om god vruchtig de reis te aanvaarden, hetgeen door de wonderlijke wijsheid Gods voor onze tijd en wellicht voor deze onze inspanning is bewaard. Des te minder mogen wij nu deze bezigheid aan an deren overlaten, waar ze door de bes ten in alle tijden is beoefend en waartoe ook onze roomse tegenstanders oproe pen. Tenzij we liever willen denken als de priesters en de levieten en met onbe wogen, koud gemoed voorbijgaan aan gewonden en stervenden, inplaats van ons over hen te ontfermen en, evenals de Samaritaan hun wonden te verzach ten en te verzorgen. Maar als we nog niet willen of aar zelen, dan zal misschien eens een ver volging of een persoonlijke of gemeen schappelijke ramp ons er toe brengen, zodat, waar wij ons er aan hebben ont trokken om spontaan het werk aan te vatten, het feit, dat we door één of an dere woedende storm van huis en haard verdreven worden, er ons dan wel toe zal dwingen."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9