fleXa Israël tussen de Arabieren Taxi verpletterd door krantenpapier Meditatie Wij gaan op naar Jeruzalem. F^CKORTENECaZOON VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN De Amerikaanse ruimtevaart 37e jaargang Vrijdag 26 maart 1965 No. 3374 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWS^ EILANDEN BUITENLAND het beste bed ooit gemaakt! 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! Fruitmanden en Fruitbakjes Zondagsdienst artsen PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bij contract speciaal tarief. Er zijn op het ogenblik twee gebieden in de wereld, die als vuurhaarden voor een groot conflict liunnen worden be schouwd: Vietnam en Israël. Over het laatste willen we in artikel handelen. Er is geen vollï op aarde, dat zulk een bewogen en tragische geschiedenis heeft als dat van de Joden. Als af stammelingen van de aartsvader Abra ham, speciaal van diens kleinzoon Ja cob of Israël, schetst het Oude Testa ment ons uitvoerig de historie van dit volk. Het werd als zodanig geboren tijdens hun verblijf in Egypte onder steeds wreder onderdrukking. IMozes voerde ze via de Sinaï-woestijn in een veertigjarige omzwerving naar het land der vaderen, het Beloofde Land, in welke periode een groot deel van het volk omkwam. Toen moesten ze onder Jozua het land veroveren op de Ka- nanaanieten en ook in de Richteren- tijd moesten ze voortdurend strijd voe ren. In de tijd van de koningen, die voor het Tienstammenrijk ongeveer 300 en voor het Tweestammenrijk ruim 400 jaar duurde, werd het eveneens telkens weer bedreigd door allerlei vijanden. Alleen Salome's regering vormde een periode van rust en vrede. In 722 v. C. gaat Israël in de Assyrische balling schap en Juda in 584 v. C. in de Baby lonische. Een deel van het volk keert terug en heeft dan wederom overheer sing te doorstaan van Perzen, Grieken, Egyptenaren en Syriërs, totdat het in 63 c. C. ten prooi valt aan de Romei nen. Bij de opstand der Joden in het jaar 70 n. C. wordt Jeruzalem verwoest en begint de verstrooiing van Israël over de Westelijke w^ereld. Het heeft geen eigen land meer en wordt overal gehaat. Tijdens de Kruistochten vallen vele slachtoffers door het zwaard van de Christenen op allerlei valse beschul digingen. Uit menig Europees land werden ze verdreven. Velen trokken naar Polen en Rusland, maar ook daar keerde het getij en werden ze periodiek in afschuwelijke progroms vreselijk vervolgd. Na 1800 werd het in de westerse lan den beter voor hen. Velen trokken naar de Verenigde Staten en verder bleven ze verstrooid over de gehele wereld. Hun eigen land was in handen van de Arabieren en de Turken gevallen en ze konden er dus niet terecht. Het an- ti-semitisme bleef zijn kop opsteken in Europa. Dat bleek in Frankrijk met de Dreyfusaffaire en daaruit kwam eigen lijk de beweging voort van het Zionisme, het streven om Palestina weer tot een nationaal tehuis voor de Joden te ma- Iten. Dit ging echter zeer langzaam, want de Turken regeerden er aanvan kelijk nog. Omstreeks 1920 ivoonden er ongeveer één mAljoen Arabieren tegen lOO.OOO Joden. Het was dus een Arabisch Imd. Maar toen in de eerste wereld oorlog de Engelsen Palestina verover den op de Turken en minister Balfour verklaarde, dat de Britse regering de vestiging van een Nationaal Tehuis in. Palestina voor het Joodse volk met een gunstig oog beschouwde en dat streven wilde bevorderen, werd de situatie be ter, hoewel Engeland eigenlijk een dub belzinnige rol speelde, daar het Palesti na ook aan de Arabieren had toege zegd! In 1922 werd door de Volkenbond het mandaat over Palestina aan Engeland toevertrouwd. Dit land heeft er niet veel plezier aan beleefd, want Arabieren en Joden lagen steeds met elkaar over hoop. De eersten vreesden, dat ze ver drongen zouden worden en verzetten zich heftig. Deze vrees werd sterker door de steeds toenemende immigratie van Joden nadat in Duitsland Hitler aan het 'bewind gekomen was. En na 1945 werd dit nog veel erger door de wassende stroom Joodse vluchtelingen. Wie daar meer van weten wil leze het beroemde boek van Leon Uris „Exodus" De Engelsen kw^amen in zo'n moeilijke positie, dat de regering besloot het mandaat op te geven. Op 15 mei 1948 (op een zaterdag, dus sabbath) trokken de Engelse militairen weg en de dag ervoor riep de Joodse leider Ben Goe- rion de staat Israël uit. Zoals te voorzien was begonnen de Arabische landen direct de oorlog te- Sfin de pasgeboren staat, waarbij Israël vanzelfsprekend in een uiterst ongun stige strategische positie verkeerde. Egyptenaren, Jordaniërs, Syriërs etc. vielen het van alle kanten aan, maar la een maand vechten hadden ze nog Weinig winst behaald. Onder auspiciën Van de Verenigde Naties kwam een wa penstilstand tot stand, maar deze werd enige weken later weer verbroken en toen maakten de Israëliërs in tien da gen enorme vorderingen. Ze veroverden ^eel Galilea en de Negebwoestijn. Al leen het oosten van Midden-Palestina Jiel in Arabische handen en dit ge bied werd ingelijfd bij Jordanië. Ook Egyptenaren hadden weinig gepres teerd. Zij behielden de smalle strook ^an Gaza. Sedert dien hebben deArabische lan den zich niet meer aan een gezamen lijke aanval gewaagd, maar vrede werd niet gesloten Er is slechts een wapen- ^Wstand van kracht tussen beide par- '■ien en de Arabische landen wachten ^lechts op een gunstige gelegenheid om Israël te verpletteren. Intussen ging dit 'and voort zich te consolideren en te versterken. In 1949 werd het toegelaten rot de Verenigde Naties. De immigratie ^"ig nu in versneld tempo. Enerzijds jvaren honderdduizenden Arabieren het 'and uit gevlucht, naar schatting wel «OO.ooo en anderzijds stroomden de Zie, het Lam, Gods. (Johannes 1 29m) III Bunyan was een reformatorisch pre diker en dus staat de verlossing door het bloed van Christus en de rechtvaar- digmaking in het middelpunt van zijn boek. De christen, die op het smalle pad wandelt en vele dingen heeft be leefd kan zo niet sterven en God ont moeten. Hij draagt niet de mantel der gerechtigheid. Hij draagt wel een onuit sprekelijk zware schuld. Hij heeft ook geen bewijs van toegang voor het nieu we Jeruzalem. Moeizaam zet hij zijn tocht voort. En dan opeens is daar het kruis. Hij ziet het Lam Gods. Het wordt hem uit genade gegeven Hem te kennen die niemand kent, tenzij de Vader Hem ons openbaart. Zo wens ik in deze lijdensweken u allen veel leed over de zonde, ook de kinderen Gods, die door een waar ge loof Christus zijn ingelijfd. Wij blijven vleselijk, verkocht onder de zonde. Het is niet best gesteld met een christen als hij niet meer lijdt onder zijn zonde. Paulus riep uit: ik ellendig mens. Hoe zal de Heere Jezus dierbaarder worden als de zonde niet verschrikkelijker wordt in de ogen van Gods kinderen? Ze mochten meer beleefd worden. Het vrome volk van deze tijd lijdt erg onder de scheurziekte. Waar komt dat van daan? Ze zien allemaal kwaad bij een ander. Dat mocht in deze lijdensweken eens veranderen. ledere ware christen mocht lijden onder eigen zonde. Dat zou hen dichter bij elkander brengen, want het zou maken dat zij den ander uit- nemender achten dan zichzelf. Maar zijn er nog ware christenen, die bij het kruis hun schuld in waarheid zijn kwijt geraakt en de klederen des heils uit Gods hand hebben ontvangen en met de perkamentenrol zijn toegerust? Daar is zoveel zelfverheffing in onze dagen, maar de nodige zaken worden menig maal gemist. Ik wens allen veel leed over de zonde en bovenal over hun zon de. Maar de Heere mocht dat arme en ellendige volk, dat eiken dag in lijden is, inleiden in Gethsemané en Golgotha. Dan zouden zij zien de liefde des Va ders, die de Zoon heeft gegeven. Zij zouden ook zien, hoe de Zoon zichzelf heeft gegeven. Daar is nu het Lam Gods. De Heere mocht de ogen der zondaren en ellendigen openen. Zij hoeven niets te zijn, zij hoeven alleen maar te zien. Houdt uw blinde ogen geheven naar de hemelen. Luister scherp naar het evan geliewoord. Hier heb ik nog een portret. „Och roept menigeen, mocht de Heere toch mijn gevangenis wenden, en ook mij tot de heerlij Icheid der kinderen Gods brengen! Ach, wat is het toch, dat mij zo gevangen houdt! Mijn verdraaid- heid houdt mij vast, en mijn onoprecht heid verhindert de omgang met God. Mijn eigenliefde is schuld, dat ik slechts draf kan eten. Ach! somwijlen woeden zulke verschrikkelijke zonden in mij, dat ik bijna niet weet of God mij reeds verdoemd heeft, dan wel of er nog ge nade voor mij is. Och dat ik maar een levendig berouw had, een waarachtig hongeren naar gerechtigheid, een smachten naar verlossing. Maar ik voel in mij zelfs onverschilligheid omtrent de zonde, hardheid, verstoktheid. Uit het oog willen geen tranen vlieden, het hart wil niet breken! Och was er maar een oprechte droefheid naar God, ge voelde ik maar een verslagen gemoed in mij; maar een steen is niet zo koud en hard als ik ben. Moedwillig heb ik gezondigd! Zou er nog een offer voor mij zijn? Wat is hierop het antwoord? Zie het Lam Gods. Wat zoekt ge nog een deugd kracht of iets rechtvaardigs in u. Bui ten Hem is niets. Alleen Hij kan u de Geest der genade en des gebeds geven. Ik wens alle zieken toe, dat zij veel op Christus rnogen zien en dat de Almach tige hun ogen opene om de heerlijkheid te zien van het Lam Gods. 't Zou toch kunnen! Hij kan volkomen zalig maken, die door Hem tot God gaan, al zijn ze nog zo verloren in zichzelf. Delft Ds. L. Vroegindeweij VOOR BETER 1^^^ -^ N'AAI) DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 Joodse immigranten toe. De verhoudin gen werden dus totaal omgekeerd. Om streeks 1940 woonden er in Palestina plm. 1.200.000 Arabieren en 500.000 Jo den, thans wonen er in de staat Israël nog ongeveer 200.000 Arabieren, maar 2.250.000 Joden! Wat de bevolking be treft is Israël voor 890/0 Joods, voor T>/o Arabisch of Islamietisch en voor 3'°/o Christelijk. De stichting van de Joodse staat is dus een gevolg van de Zionistische pro paganda, maar veel meer nog van de gebeurtenissen in de Tweede Wereld oorlog, toen zes miljoen Joden door het Hitler-regiem in concentratiekampen en gaskamers om het leven werden ge bracht. Men wilde als ieder ander volk een eigen thuis hebben. Men wist tevo ren, dat men zich temidden van fana tieke vijanden zou vestigen, maar dat heeft het Joodse volk gewaagd. Intus sen is ook deze ontwikkeling weer een deel van de eeuwenlange lijdensge schiedenis van dit volk: na de hel van Hitler, nu temidden van Arabische doodsvijanden. De staat Israël is n.l. geheel door Ara bische landen omringd: Egypte, Jemen, Saoedi-Arabië, Jordanië, Irak, Syrië en Libanon, samen met een totale bevol king van ongeveer 60 miljoen. Bij deze zeven komen dan nog een aantal andere zoals Algerije, Soedan, Tunesië, Libye, Marokko en Koeweit, in totaal 13, die samen de Arabische Liga vormen en periodiek in Kairo samenkomen om maatregelen tegen Israël te beramen, nu eefis over het Jordaanwater, dan weer over de verhouding met West- Duitsland. Alleen in Jordanië wonen 500.000 Arabische vluchtelingen in kam pen en deze zijn uiteraard fel tegen Is raël. In de Gaza-strook verblijven er 200.000. De Arabische landen doen niets voor hen: de Verenigde Naties moeten ze in 't leven houden. Egypte en zijn bondgenoten willen, dat ze in Israël wor den toegelaten, maar dit is natuurlijk onaanvaardbaar. Ze zijn met haat ge laden, te lui en te dom om te werken en betekenden dus een gevaar voor de staat, die bovendien toch al overbelast is met uitgaven voor opbouw en defen sie. Ondanks de permanente dreiging heeft Israël sedert 1948 een enorme prestatie geleverd. In de eerste tien jaar zijn er 500.000 woningen gebouwd, 500 dorpen en landbouwnederzettingen, z.g. kibboets, verrezen. De landbouw grond is thans vijfmaal zo uitgebreid als in 1948 en de irrigaties viermaal. Industrie, scheepvaart en luchtvaart hebben een enorme vlucht genomen. Het geld voor dit alles komt uit de ex port, de Duitse herstelbetalingen en omvangrijke steun uit Amerika, maar het land zit financieel heel zwaar, daar de betalingsbalans uiteraard zeer pas sief is. Een handicap is ook, dat verre weg de meeste immigranten uit Ooster se landen komen, uit Jemen en Noord- Afrika en die zijn achterlijk en armlas tig, terwijl het aantal kinderen onder hen buitengewoon groot is. Men zou liever Westerse Joden hebben, maar die komen slechts in zeer gering aantal meer. Zij hebben n.l. geen moeilijkhe den en zijn hier geassimileerd. Er wordt aangenomen, dat de immigratie omstreeks 1970 wel ongeveer ten ein de zal zijn. De grens van de opname capaciteit wordt geschat op plm. 3 mil joen en daar gaat het al aardig naar toe. De staat Israël zal dus nimmer volle dig het tehuis der Joden worden. Er zijn er over de hele wereld 12 miljoen en die het goed hebben, blijven waar ze zijn. Bijna de helft van hen n.l. 5 miljoen, woont in de Veren. Staten en verder nog 2 miljoen in de Sowjet- Unie. De rest is over de hele wereld verspreid. Zij, die in Israël wonen, heb ben het zwaar in elk opzicht. Wij zien echter nog niet zo gauw, dat Nasser en zijn trawanten zich weer aan een oor log zullen wagen. Zou dit gebeuren, dan is het niet meer dan plicht, dat het hele Westen direct doeltreffend ingrijpt. Gelijk de pekel het vlees voor be derf bewaart, zo worden de gelovi gen ook door tegenspoeden voor de zonde beveiligd. Amerika en de negers Maandag is de grote vrijheidsmars van Selma naar de tachtig kilometer verder gelegen hoofdstad van Alabama, Montgomery, begonnen. De leider van deze campagne voor gelijke burgerrech ten is de negerpredikant Martin Luther King. Volgens schattingen vah journa listen nemen ongeveer tienduizend mensen aan de betoging deel. Ze wor den beschermd door 2800 man militai re politie en leden van de nationale garde. De mars, waaraan ook een groot aantal blanken deelneemt, zal in tp- taal vijf dagen duren. Op dit ogenblik is nog niet bekend, hoe deze betoging zal aflopen. Dominee King was namelijk van plan, als sluit stuk van de mars aan gouverneur Wal- lace een petitie aan te bieden, waarin v/ordt gevraagd om gelijke rechten voor BINNENVERI NG HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Deze Parijse taxi werd verpletterd door een landing kranten-papier. Van een vrachtwagen bezweek de achteras, waardoor de tonnen papier aan de rol gin gen. De taxichauffeur stapte geschrokken uit, hij had slechts lichte verwon dingen opgelopen. de negers. De gouverneur heeft echter reeds laten weten, dat hij niet van plan is, de petitie in ontvangst te nemen. (De gouverneur staat bekend als een fel te genstander van gelijke rechten). Volgens sommige geruchten zou Wal lace zelfs van plan zijn, een tegenactie op touw te zetten. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de deelnemers aan de betoging bij hun aankomst in Mont gomery een verlaten stad zullen aan treffen. De autoriteiten overwegen na melijk op die dag alle kantoren te slui ten en de ambtenaren een vrije dag te geven. De zakenlieden zouden dit voor beeld willen volgen en eveneens hun winkels sluiten. In dat geval zou de mars op niets uitlopen, vooral omdat de negers in Alabama bij de bevolking niet erg populair zijn. Reeds eerder had Wallace gepro beerd, de betoging te verhinderen. De negers hadden echter toesteiöming van de federale rechter. President Johnson heeft toen de gouverneur nadrukkelijk laten weten dat hij verantwoordelijk is voor de veiligheid van de betogers. Zo nodig zullen de federale troepen die veiligheid ook garanderen. Amerika en de communisten Nu de Verenigde Staten eenmaal zijn begonnen met hun vergeldingsacties in Noord-Vietnam, wordt langzamerhand de vraag gewettigd, waarop dit optre den moet uitlopen. Het conflict wordt steeds verder uitgebreid, de aanvallen nemen in hevigheid toe en China wordt steeds meer geprikkeld tot een tegen aanval, terwijl het resultaat van al deze vergeldingsacties vrijwel nihil is. Amerika heeft zeker niet veel eer ingelegd met het gebruik van een soort gifgas, dat dezer dagen werd geconsta teerd. Het Noordvietnamese radiosta tion maakte melding van „giftige che micaliën", door de Amerikanen ge bruikt in de strijd tegen de Vietcongre- bellen. Deze chemicaliën zouden zijn uitgeworpen boven vele dorpen in een provincie voor de rebellen zich schuil houden. Niet alleen de mensen, maar ook de planten zouden van deze gas sen nadelige gevolgen ondervinden. Van vele kanten zijn scherpe pro testen uitgesproken tegen de nieuwe strijdmethoden van de Verenigde Sta ten. Een Russische commentaar sprak van „steeds barbaarser wordende met- thoden." Van de zijde van Amerika is toege geven dat inderdaad gifgas is gebruikt. Er werd echter bij vermeld dat het geen echt gifgas betrof, maar slechts een gas, dat vaak wordt gebruikt door de politie of relletjes te bedwingen. Ter verontschuldiging werd nog aan gevoerd dat dit type gas niet valt on der de bepalingen van het protocol van Génève, dat de Verenigde Staten wèl hebben ondertekend, maar dat de Ame- Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef. (01874) 3 57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnis, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 38, Telef. (01873) 3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Intrepid": Gris- som en Young verlaten de heli copter die hen uit zee heeft op gepikt. Links John Stonesifer, hoofd van de bergingsploeg. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS rikaanse Senaat nooit heeft goedge keurd. Het is wel begrijpelijk dat Amerika, dat de Vietcong kennelijk niet de baas kan, zijn toevlucht heeft genomen tot een dergelijk afweermiddel, maar deze tactiek heeft toch een zéér bedenke lijke kant, als men bedenkt, dat zelfs in de beide wereldoorlogen nooit gas is gebruikt. Ook al zou het gas betrek kelijk onschadelijk zijn, dan nog is het voor het Amerikaanse prestige in de wereld een hachelijke onderneming. Am,erïka en de ruimte Terwijl de hele wereld nog onder de indruk was van de Russische prestatie op het gebied van de ruimtevaart, heeft nu ook Amerika een dergelijk experi ment op touw gezet. Op dezelfde dag dat de twee Russische ruimtevaarders in Moskou feestelijk werden ingehaald, gingen twee Amerikaanse astronau ten de ruimte in. Ook deze proef is, naar verluidt, uitstekend geslaagd. Tocli blijkt uit dit alles dat de Russen in hun kennis van de ruimte een behoorlijke voorsprong hebben op de Amerikanen, al is die voorsprong nu ook weer niet verontrustend. Alleen worden de Russi sche prestaties veel gebruikt om het prestige van de Sowj et-Unie te vergro ten, terwijl Amerika minder ophef maakt over de vorderingen in de ruim tevaart. De propaganda van de ruimtevluch- ten is niet zozeer voor Amerika als wel voor China bedoeld. De communis tische wereld moet weten dat het niet China is, maar Rusland, dat in de in ternationale politiek en in de verove ring van de ruimte de lakens uitdeelt. Van zaterdag 27 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 29 maart v.m,. 9 uur Middelharnis-SOmmelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, telef. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 28 mrt hebben voor de gemeente Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dokter Looijsen tel. 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel. 01667-400, Oud Vossemeer. Niemand is ongelukkiger dan hij, die geen tegenspoed heeft gekend. (Seneca).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1