Recreatie legt beslag op gebruik agrariscbe gronden enkele energieke mannen Vertegenwoordiger Vaker eten IGLO Wist U dat Zaai- en pootwedstrijd L J. C Grote Financiële Instelling De algemene ledenvergadering W.V. LIMONADEFABRIEKEN BREDA Mackloet's Zelfbediening CAAGO MEISJE boerenkool Fa. P. KASTELEIH Leest U graag? Polders kunnen wegenlasten niet meer aan! W. ROBIJN W. ROBIJN In onze Afdeling BOTTELARIJ kunnen wij, in verband met seizoen- drukte plaatsen. Onze gedachten gaan uit naar personen boven de 18 jaar. Wij kunnen een GOED LOON MET HOGE REISKOSTEN VERGOEDING in het vooruitzicht stellen. Degenen, die geïnteresseerd zijn in een funktie in ons bedrijf, willen wij vrijbHjvend alle inlichtingen verschaffen op donderdag 25 maart a.s. tussen 19.30 en 21.00 uur in Café Huybregtse, „'s Lands Wel varen" te Achthuizen. IHospltaallcerlcschip „De Hoop" W. Akershoek t Werkster WOONHUIS Onkruid- bestrijding in granen in bieten in erwten in uien Pachtovername gevraagd of jonge vrouw Kerkbijbels Zakbijbelü TatelbiJhelM pinsdag 23 maart 1965. „EILANDEN-NIEUW S" Bladz. 3 Ir. D. S. Tuynman, secretaris vaxi de goU- Mfl van Landbouw en lid van de jflreede Kamer, heeflt j.l. donderdag avond voor de afdeling Goeree en Om streken van de HoU. Mij in het Ver. jetM>uw te Ouddorp een interessante in leiding gehouden over het onderwerp Landbouw en recreatie". In zijn Inlel- Jing scheitste spre&er di© veranderingen jie een toenemende recreatiebeoefening la de landbouw teweeg brengt. „Er ffordt t.b.v. de recreatie beslag op de fuimiie gelegd en er bestaat de neiging (.l).v, de recreatie de gebruiksvrflheid van de agrarische gronden te beperlten, ffat ook voor de kop van ons eiland tan worden verwacht, zo bleek uit spr. Ijetoog. Dilt zal niet enkel beperkt blö- ven tot de gronden dicht langs de kust omdat hel verschynsel zich voordoet! ttl het te Ouddorp in mindere mat© ^t de recreërende massa zich verplicht acl^terwaarts begeeft. Allereerst wees Ir. Tuynman erop dat het beoefenen van recreatie niet nieuw is, Vroeger bezat n.l. de Adel lustho ven en vonden de rijken rust in hun buitenverblijven. Thans maakt de door Ijetaalde vakantie het mogelijk dat ook de gewone man met vakantie kan gaan. Pe sterke toename van de bevolking die nagenoeg in zijn geheel met vakan tie gaat roept ook voor de landbouw vraagstukken op. Spreker wees erop dat men geconcentreerd gaat wonen. Men voelt zich echter in de stadse bijenkorf gevangen en bij gunstig weer komen de stedelingen in beweging naar buiten. Bij ongunstig weer leven ze daarentegen naar binnen gericht. Naast een sterke toename van de motorisering noemde spreker de verkorting van de arbeids duur de belangrijkste oorzaak waardoor de recreatie sterk wordt bevorderd. M.b.t. de invloeden die de recreatie op de land- en tuinbouw zal hebben noemde ir. Tuynman o.m. het psycholo gisch element. Het platteland kwam open te liggen en de bewoners komen in contact met de mensen uit de stedelijke sfeer. Ook de beloning en de arbeidstij den op de kleinere landbouwbedrijven steken t.o.v. de lonen en werktijden in de industrie ongunstig af. Verder wees spreker op de bestaande neiging de ge- bruiksvrijheid van de agrarische gron den te gaan beperken. Vnl. in het wes ten van het land weegt dit het zwaarst. Spreker zag met name in Zuid- Holland in de nabije toekomst een ver vreemding van 8 90O0 ha. per jaar. Uit ervaring wist spreker dat de wijze waar op de landbouw deze ontwikkeling op neemt sterk uiteen loopt. Wanneer een oudere landbouwer zijn grond tegen een goede prijs kan verkopen is dat voor hem niet onaantrekkelijk doch door de jongeren wordt het meestal gevoeld als een aanslag op de persoonlijke vrijheid. Komend tot de streekplannen wees spreker erop dat men hierin mikt in drie richtingen n.l. grond met volle agrarische bestemming, een deel voor niet agrarisch gebruik en een deel met een beperkt agrarisch gebruik. Vooral dat laatste heeft naar spreker meendt een bijzonder onaangename bijsmaak. Waar de landbouw positief mee te ma ken heeft is het vraagstuk van een groeiende bevolking die geconcentreerd woont en de welvaart tracht te beleven. Als voorbeeld noemde spreker dat Rotterdam in een straal van 10 km. uit het centrum voor elke inwoner een stukje recreatiegrond beschikbaar heeft van slechts 4 m^! De recreatiegebieden langs de kust zijn niet enkel voor de Nederlander een trekpleister, maar ook voor mensen uit de Duitse - Belgische en Franse indus triegebieden. De druk komt dus niet en kel uit eigen land. Spreker wees erop dat Goeree-Overflakkee door de ont sluiting zeer dicht bij een zeer gecon centreerde bevolkingconcentratie kwam te liggen. Spreker verwachtte voor dit gebied een overwegende kustrecreatie. Ook de afgesloten zeearmen zullen een belangrijke funktie in de watersport- beoefening krijgen. De duinen zijn voor recreatie niet geschikt, wanneer er geen paden zijn aangelegd lijden de duinen schade en ook voor de watervoorziening is duinrecreatie niet gewenst. In dit Verband wees Ir. Tuynman erop dat 50 procent van de duinen op de kop van liet eiland is opengesteld. Spreker be nadrukte dat er meer recreatie mogelijk heden dienen te worden gemaakt. Voor al bij gunstig weer is een toestroming van dagjesmensen en ander recreanten te verwachten. Voorts verwachtte spr. dat het forensisme zal toenemen. De af stand noemde hij minder belangrijk dan bet aanwezig zijn van goede wegen met een goede verkeersvlotheid. Spreker verzekerde dat het leggen ran beslag op de ruimte op de landbouw begint af te komen, temeer waar men voorzieningen treft om de natuurgebie den te sparen. Ook ontstaan door de toenemende recreatie vraagstukken m.b. 'ot natuurmonumenten. Zo worden in bet Noorden van het land steeds meer boerderijen tot monument verklaard. Ook wat de arbeidsvoorziening in de landbouw betreft zullen zich verande ringen voordoen, nu de arbeidskrachten "'t de landbouw een betrekking kun nen vinden in het recreatieapparaat. i,Hoe de ontwikkeling zich voltrekt bangt voor een groot deel van de ge- "lesntebesturen af" aldus Ir. Tuynman. ^V dienen een aanloopmogelijkheid te ^roeppen en niet direct al te hoge eisen K stellen. Naast de gemeenten kunnen ook verenigingen en bedrijven e.a. de recreatie van hun leden en personeel levorderen. De Centrale overheid wil voorkomen dat men zich over grote af standen gaat begeven, en probeert de "«volking immobiel te maken door de 'screatiemogelijkheden dicht bij huis te sctieppen. Ir. Tuynman vond dat op de ^esuwse en Zuid-Hollandse eilanden net hotelwezen dient te worden ver- ruimd van 33.000 tot 90.000 bedden. Op de vraag of .de landbouw economisch Sezien beter zal worden van de recre- ''6 antwoordde spreker ontkeimend. Ze zullen nauwelijks bij de levering van b.v. groenten betrokken zijn omdat dit wordt aangekocht door de grootwinkel bedrijven. Spreker verwachtte dat in ons gebied de recreatie zich niet snel achterwaarts landinwaarts zal verplaatsen omdat de stedeling de pol ders maar matig waardeert. Het feit dat In een recreatiegebied wat geld bin nenkomt hoeft op de landbouw geen in vloed te hebben" zo stelde spreker. Wel zal een en ander voor de landbouw be perkingen meebrengen m.b.t. het ge bruik van de agrarische gronden. Discussie Na de pauze die op de inleiding van Ir. Tuynman volgde werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Als eerste vroeg de heer G. Tanis of het n. a.v. de uitkomsten van de tuinbouw in de laatste jaren verantwoord is een nieuw tuinbouwbedrijf te stichten. Ir. Tuynman meende dat er voor een goed tuinbouwbedrijf zeker goede pers pectieven zijn. In dit verband wees hij erop dat men zoekt naar een verplaat sing van de tuinbouw uit het Westland omdat men daar met problemen van verzilting en vervuiling van het water kampt. Spreker meende dat voor glas ook op Flakkee beperkingen zuUen zijn omdat men de glasverbouw wil concen treren. Ook meende spreker dat de tuinbouw een sterke concurrentie te wachten staat uit Hongarije en Bulga rije en adviseerde daarom op Flaldcee geen wilde dingen te doen. Wel heeft Flakkee klimatologisch een groot voor deel en heeft het een goed vervoersap- paraat in de buurt maar spreker ver wachtte hier geen tuinbouw op grote schaal. Verder trok de heer G. Tanis de juistheid in twijfel van de bewering van Ir. Tuynman dat de duinen op de kop van het eiland voor 50 "/o toegankelijk zouden zijn. Spreker concludeerde dit gezien het vele prikkeldraad en de ver bodsborden. Ir. Tuynman las ten antwoord de cij fers uit het rapport van de Rijksdienst. Nat. Plan. Goeree heeft 1200 ha. duin (exclusief het strand) waarvan 670 ha. vrij en 470 ha. niet toegankelijk en 80 ha. beperkt toegankelijk. De heer G. Tanis wees er verder op dat er op de gemeenten druk wordt uit geoefend om meer recreatieruimte be schikbaar te hebben. De aanleg hiervan kost echter veel geld wat spreker ver duidelijkte aan de hand van een voor beeld uit het recreatie uitbreidingsplan van Ouddorp. Hij vroeg zich af of dit voor de recreanten op de duur nog te betalen zijn zijn. „De spijker op zijn kop!" antwoordde Ir. Tuynman, die zonder meer conclu deerde, dat wanneer parkeerterreinen en wegen voor zeer hoge kosten moeten worden aangelegd de aanleg niet door zal gaan. N.a.v. de opmerking van de heer Tanis dat de scheve verhouding rijk- gemeenten dient te worden recht getrokken wees Ir. Tuynman erop dat iedereen trekt aan het budget van het Vaderland. Spreker vergeleek dit met de situatie in een gezin waarin ook niet alles tegelijk kan worden aangeschaft, er dient een zekere planning te zijn. Spr. waarschuwde dan ook zich als gemeen te niet te diep voor de recreatie in de schuld te steken omdat men primair de verantwoordelijkheid voor de eigen bur gerij draagt. Grondverkoop belemimerd De heer Joh. Mol, Stad aan 't Haring vliet zei wel een bunder land te willen verkopen tegen 10,per m^. Hij meende dat grondverkoop door de ge meentepolitiek wordt belemmerd. Ir. Tuynman wees erop dat men een te nadrukkelijke bebouwing van de open ruimten wil voorkomen. Men wenst niet overal nederzettingen van groepjes woonhuizen, maar men wil dit beperken tot in die gebieden die daar voor planologisch bestemd zijn. Ook is de factor bouwvolume voor de gemeen ten een probleem. Ze zouden het moeten hebben van de algemene vrije bouw, waarin de mogelijkheden zijn beperkt. „De ontwikkeling is dat men niet de bouw van de z.g. 2e woning stimuleert, voordat de woningnood is opgelost" zo stelde Ir. Tuynman. De heer C. Lodder klaagde dat men volkomen over het hoofd heeft gezien dat er plaatsen, o.m. parkeerterreinen dienen te zijn om de recreanten op te vangen. Het land in Ouddorp is eigen dom van kleingrondbezitters door welke de polderwegen worden onderhouden. Spreker wist dat de wegenlasten voor de polders bijna niet meer te dragen zijn. tervsrijl het grote publiek naar deze wegen wordt afgestoten. Ir. Tuynman meende dat wanneer de wet uitkeringen wegen in werking komt de uitkeringen voor quartaire wegen zullen toenemen. Tot dusver kwam er bij het Eijk geen enkele regeling uit de bus. De heer Lodder wees erop dat wan neer de wegen als tertiair zouden wor den aangemerkt er door het polderbe- stuur slechts 25P/o van de aanleg- en onderhoudskosten betaald zou moeten worden. „We zitten in de allerzwaarste hoek", klaagde hij. Ze laten ons mooi met zorgen zitten. „Wanneer 's zomers de parkeerterreinen vol staan verwijst de politie de auto's naar de polder" zo verweet de heer Lodder. Rotterdams terrein De heer J. Bruggeman te Goedereede wees op het terrein van de gemeente Rotterdam met een oppervlakte van 10 ha. Eerst dit jaar zal 1 ha. van dit ter rein voor recreatie worden opengesteld. „Is het niet de taak van de overheid te zorgen dat dergelijke terreinen niet ge sloten blijven? vroeg spreker zich af. Ir. Tuynman noemde dergelijke ge vallen grote vraagstukken. Zo ook met de landgoederen die worden gekocht en voor een groot deel particulier terrein worden. Een groot gedeelte wordt dan Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van ons erelid, de heer Met dankbaarheid zullen wij blijven gedenken wat hij voor onze afdeling heeft gedaan. Bestuur en leden van E.H.B.O. afdeling Dirksland. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze zeer gewaardeerde voor zitter de heer Zijn werken en ijveren voor onze vereniging vergeten wij niet. Bestuur en leden van de Bejaardenvereniging „Dirksland" suikerbieiten, uien en aardappelen. Opgave bij: K. JACOBS - Kerkrinig 21, Oude Tonge, Telefoon (01874) 3 76. zoekt voor Goeree-Overflakkee een die naast zijn hoofdberoep, in de avond uren een behoorlijk extra inkomen wil verdienen. Bezit van een vervoermiddel is gewenst. Voor het verstrekken van nadere gegevens zullen wij u gaarne voor een persoonlijk onderhoud uitnodigen. Brieven te richten onder no. 3497 bureau van dit blad. van de COöPERATrEVE RAIFFEISENBANK „NIETJiWE TONGE" wordt a.s. vrijdagavond 26 maart gehouden te 7.30 uur dit in afwijking van een eerdere pu blicatie en de convocaties in hotel Osseweijer. Franse patiën(ten van „De Hoop" bleven liever aan boord dan naar huis te varen met eigen schip. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" kruiste gedurende de eerste reizen van dit jaar tussen Vikingbank en Doggers- bank. Donderdag 11 maart meerde het schip af in dê Parkhaven te Rotterdam voor een kort verlof. „De Hoop" is op station geweest van 19 jan. - 9 febr. (negende reis) en van 17 febr. - 11 maart (tiende reis). 38 maal werd materiële hulp verleend en in 74 gevallen werd 'advies via de scheeps- zender verstrekt. In totaal werd op sta tion 1500 mijl (2O0O km.) gestoomd op weg naar schepen, die assistentie ver zochten en terug. Medische dienst Deze werd waargenomen door dr. N. J. Teljer, voormalig scheepsarts van de walvisvaart. Overeenkomstig het devies van de Vereniging: „ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit" werden naast dertien Scheveningers, Katwdjkers, Vlaardingers, etc. ook vier Fransen, drie Duitsers en één Engelsman geholpen. Zestien patiënten moesten worden opge nomen met in totaal 54 verpleegdagen. Vele gevallen waren van chirurgische aard: beenbreuken, vishaak in het vlees etc. Op 23 febr. werd een Franse visser 's avonds bij ruwe zee met de rubber boot overgenomen en naar Haugesund (tussen Bergen en Stavanger) gebracht. Enkele patiënten aan boord worgden nog voor een verrassing. Als het schip van de patiënt eerder thuis vaart dan „De Hoop" wordt de patiënt, indien zijn toestand het toelaat, teruggebracht. Eni ge Fransen hadden het zo goed in het hospitaal, dat ze graag aSm boord waren gebleven, al duurde het dan een week of wat langer voor ze thuis waren! Geestelqke verzorging. Gedurende de 9e reis was aan boord ds. L. Loosman, Geref. predikant te Den Haag en tijdens de 10e reis ds. K. G. Scheepstra Hervormd predikant op Ter schelling. Ze hielden zestien kerkdiensten, waar van er vijftien konden worden uitgezon den op de 130 m. (2316 kc.) Gemiddeld twintig schepen per uitzending, waar onder ook Urker kotters en coasters, melden goede ontvangst. In dit jaargetijde blijven de bezoeken aan andere schepen beperkt. De pa tiënten op het eigen schip worden ech ter regelmatig bezocht en aan enkele doopleden onder de bemanning belijde nis catechisatie gegeven. Radiodienst Er werden 94 radiotechnische advie zen verstrekt en zestien maal stapte monteur P. Ouwendijk in de scheeps- boot om elektronische plaatsbepalings instrumenten, zenders en ontvangers van allerlei merken te repareren. 281 maal werd een scheepsweerrapport op gemaakt en aan De Bilt doorgebeld. Diverse diensiten Er werden enkele machinereparaties verricht en vele malen werd drinkwa ter overgepompt. In totaal 17.000 liter. Het is maar drinkwater, maar bedenkt u dan, dat de waterboot in deze geval len langszij komt in volle zee, op lOOO km. van de thuishaven! De recreatie van patiënten en bezoe kers had dit maal een bizonder. tintje door de films, die dr. Teljer van zijn reizen met de „Willem Barendsz" had meegebracht. Telefoon 390 Ouddorp WE5TDUKIS - MIDDELHPRHIS DUBBELE RING 26 SOMMELSDIJK TELEFOON 26 55 Eet nu kip, vanaf 295 et. Beschuit, 2 pakken van 68 voor55 et. 2 Sponsen van 98 voor 69 et. Toffees, 200 gram van 78 voor59 et. Choco slag 250 gram 49 et. j( Koffiebonen, goudmerk145 et. f Oploskoffie, 1 busje125 et. Schouderham 150 gram89 et. buiten de sfeer van het publiek ge bracht. Er is niets tegen te doen. „Bij ons staan er ook duizend ver bodsborden" mopperde de heer Brug geman. De avond werd daarna door de voor zitter de heer J. Breeh gesloten. Ratten en vele andere dieren^ o.a. ko nijnen, eten voortdurend Ideine hoe veelheden voedsel. Als men ze eraan went slechts één of twee keer per dag te eten, worden ze dikker en krijgen ze meer suiker en cholesterol in hun bloed. Dr. Grant Gwinup heeft 5 mensen be studeerd, die hij op een dieet hield dat bestond uit 44 pet. vet, 18 pet. eiwit en 33 pet. koolhydraten. 14 dagen kregen de proefpersonen 3 maalijden per dag. Daarna kregen ze ook weer gedurende 14 dagen, hetzelfde voedsel, maar nu verdeeld over 10 kleine porties. In een volgende proefperiode kregen de „proefkonijnen" dezelfde hoeveelheid voedsel, maar nu moesten ze dat in één keer verorberen. Het bleek dat als de proefpersonen ertoe overgingen vele kleine (10) maaltijden te nemen in plaats van de gebruikelijke drie hoofd maaltijden, het gehalte aan chlosterol (vet) en suiker in het bloed daalde. Kre gen ze één keer per dag een voeding, dan steeg hun vetgehalte in het bloed opnieuw. Men hoopt door verdere studies te kunnen uitmaken of slagaderverkal- king, waarvan men wel aanneemt dat ze in verband staat met het vetgehalte in het bloed, beïnvloed kan worden door het aantal maaltijden per dag. (Uit Medisch Nieuws Elsevier) GEVRAAGD een voor 1 of 2 dagen per week. FIRMA A. VISSER ZONEN Westdvjk - Middélhamis Te koop op West-Flakkee Leeg te aanvaarden. Ook geschikt voor winkel. Uitsluitend brieven te rich ten aan: G. VAN KOPPEN Boekluuiidel Ouddorp D.N.C, nevel D.N.C, vloeibaar PYRAMIN (beperkt leverbaar) AABITOXAN CAMPAROL D.N.B.P. RESIDUREN REGLONE XRI-P.E. CHLOOR I.P.C. MIDDELHARNIS van flink landbouwbedrijf op de Z.H. eilanden, tegen grote vergoedintg. Brieven onder no. 3505 bureau van dit blad. wfl luxe auto's verhuren van 5 tot 9 personen, dat alle waigens als nieuw zijn; dat de huur hiervan erg meevalt; dat W. AKERSHOEK te Ouddorp Uw verhuurder is. GEVRAAGD. Drie ochtenden per week, naar eigen verkiezing met of zonder warme maaltijd. Mevr. Rotsma-van Vulpen „Hier is 't" MiddeUiamls Grote keu« in BOEKHANDEL DE WAAL Zandpad 118 - Middelharnis Tijdelijk 500 gr. van 90 voor 79 et. 700 gr. van 122 voor 109 et. bij elk pak 1 verp. rookworst voor 0,98 Sonunelsdijk, Telefoon 2241 Dan kunt u bij ons terecht voor een goed boek! Niet alleen dat we er een grote voorraad pockets op na houden, maar ook in ge bonden boeken zijn we ruim gesorteerd. Ook vindt u bij ons theolo gische werken, Bijbelse dagboeken van diverse schrijvers en kinderbijbels. BOEKHANDEL DE WAAL Zandpad 118, Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3