Minister van Jlartsen opent 1 april Grevelingendam 3,50 STOMEKIJ SOEKK Formateur Cals De heer J. Hierop, Ouddorp koninklijk onderscheiden twee wollen dekens Feesiel'ijkheden ie Zierikzee Oudste inwoonster van St. Philipsland 102 jaar Uitspraak ex-gem. secr. Stellendam De Amerikaanse ruimtevlucht met de Gemini Irene poters Opel Rehord Profiteer van onze Profiteer van onze Voorjaarsreclame Flakkee was moeilijk te bereiken 37e jaargang Dinslag 23 maart 1965 No. 3373 chr; streekblad op gereformeerde grondslag VOOR de zuid-HOLLANDSE en ZEEUWSE eilanden Plaatselijk Nieuws I Rashonden 1955-56 Opel Kapitan of Relcord Chemisch reinigen van let weltwee stuks voor slechts P. DINGEMANSE - Dirksland Voorstraat 3 - Tel. (01877) 4 85 t PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEME>rTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm, Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Met de aanwijzing door H.M. de Ko ningin van Mr. Cals tot kabinetsforma teur is de regeringscrisis haar tweede fase ingegaan. Drs. Schmelzer moest in derdaad als informateur eerst pogen het zittende kabinet-Marijnen te testen op de mogelijkheid het tot een homogene groep te maken. Naitdat dit mislukt was, stond dus vast, dat dit kabinet als zodanig zijn taak niet kon voortzetten en moesten er andere wegen worden gezocht om een nieuw team te vormen. Om alsnog alle mogelijkheden open te laten, werd de opdracht aan Mr. Cals zeer ruim gesteld: de enige beperking is, dat het nieuwe kabinet zal moeten steunen op een goede parlementaire meerderheid, althans daar komt ze in de praktijk op neer. De aanwijzing van Mir. Cals kwam voor ieder als een verrassing, ook voor hemzelf. Men had op dhr. Schmelzer gerekend, maar deze blijkt voor de K.V.P. fractie nu en later onmisbaar en heeft vermoedelijk daarom gewei gerd. Nu is dhr. Cals zonder enige twij fel een zeer bekwaam man. Als hij in 1963 wat zijn gezondheid betreft ertoe in staat ware geweest, zou hij toen zeer waiarschijnlijk in plaats van Mr. Marij- nen minister-president zijn geworden. Hij is onbetwist één vsp de knapste koppen uit de K.V.P. en bovendien een zeer voortvarend man. Men kan ervan opaan, dat hij geen dag langer aan zijn formatie zal werken dan beslist nodig is. Het is niet onmogelijk, dat hij is aangezocht, omdat nu in elk geval de P.v.d.A. zal moeten worden ingescha,- keld bij het overleg en hij bekend staat als een voorstander van samenwerking met de socialisten. Voor de enige com binatie, die buiten een extra-parlemen tair kabinet nog mogelijk is, n.l. een re gering, die steunt op de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R.P. de V.V.D. is zeer beslist en de C.H.U. vermoedelijk uitgeschakeld is dhr. Cals de aange wezen man. Hij beschikt over een gro te politieke ervaring, is als oud-mi- nister v^'n O.K.W. volkomen op de hoogte met het omroepvraagstuk en wat zijn kennis betreft, zou hij als mi nister-president zonder twijfel een goed regeringsleider zijn. Aangezien we de eerste weken in ieder geval nog veel over Mr. Cals zul len lezen en horen geven we hier enige bijzonderheden over zijn persoon en ar beid. Hij werd in 1814 te Roermond ge boren, bezocht aldaar het gymnasium en studeerde in de rechten aan de R.K. Universiteit van Nijmegen. Daar is hij ook advocaat en procureur geweest. Bovendien was hij praktisch werkzaam bij het middelbaar onderwijs als leraar in staathuishoudkunde (economie), staatsinrichting en handelsrecht. In 1951 werd hij staatssecretaris vain On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en in 1952 minister van dit departement, wat hij tot 1963 is gebleven. In die func tie heeft hij vrijwel ons hele onderwijs gereorganiseerd. Hij bracht de Kleu- teronderwijswet tot stand, de Wet op het Wetenschappelijk (Hoger) Onder wijs en ten slotte de z.g. Mammoetwet, die alle onderwijs regelt tussen de zes- klassige lagere school en de universi teit. De laatste is de kroon op zijn werk geweest, maair de langdurige arbeid daaraan en de behandeling ervan is het parlement, vooral in de Tweede Ka mer, die hij op briljante wijze heeft ge voerd, vergden teveel van zijn krach ten en hij raakte overspannen. Mede daarom traid hij in 1963 af en werd toen lid van de Tweede Kamer. Dhr. Cals is dus een bijzonder be kwaam man. Er zijn echter twee din gen, die hij tegen heeft. Allereerst zijn karaktereigenschappen. Hij is lastig voor zijn medewerkers en ondergeschik ten, bemoeiziek en kan'niet gemakke lijk iets aan anderen overlaten. Daajr- bij heeft hij de neiging wellicht een overblijfsel uit zijn lerarentijd om graag gelijk te willen hebben. Vanwege deze hoedanigheden is hij nu niet be paald een populair man, ook niet in zijn eigen partij en fractie. Hij is wat dit betreft het tegenovergestelde van zijn vroegere collega Luns. Deze twee heb ben het dajn ook nooit zo best met el kaar kunnen vinden. Dit is één van de redenen, waarom hij in 1963 niet geko zen werd tot fractievoorzitter van de K.V.P., maar drs. Schmelzer daartoe werd benoemd. Er is echter ook nog een andere reden. Mr. Cals is namelijk, evenals zijn politieke vriendin ex-mi nister mej. Dr. Klompé, voorstander van samenwerking met de P.v.d.A. en tegen die met de libera[len. De K.V.P.- fractie is in dit opzicht verdeeld. Men zegt, dat 19 van de 50 leden ervan links georiënteerd zijn. Dit geeft uiteraard in deze fractie nogal eens spanningen. Toen in 1956 de P.v.d.A. een grote stem busoverwinning behaalde, was het Cals, die na een langdurige kabinets crisis voorkwam, dat de K.V.P. toen de ..liberfjle richting" insloeg. Tijdens de Nieuw-Guinea-kwestie was hij in het kabinet-De Quay steeds de grote te genspeler van Minister Luns. Omge keerd heeft hij het aan de P.v.d.A. te danken, dat zijn Mammoewet aangeno men werd, want een deel van de A.R. en C.H. plus alle liberalen stemden daartegen. Het socialistische blaid „Het Parool" schreef dezer dagen dan ook, dat zijn prestige bij de P.v.d.A. wellicht groter is dan bij zijn eigen K.V.P. Nu dus de mogelijkheid moet worden onderzocht van samenwerking met de socialisten, lijkt hij de aangewezen man om dit te doen. Hij is immers bij hen "Persona grata" (een gewild persoon). Als het toch die kant op moet, zo rede neert de K.V.P. wellicht, zal hij bij hen Weer kunnen bereiken dan dhr. Schmel zer. En vragen ze te veel, dan kan zij gemakkelijker „neen" zeggen tegen Cals dan tegen Schmelzer. Ongetwijfeld zou Mr. Cals als minis ter president van een rooms-rood-a.r.- kabinet zeer goed op zijn plaats zijn. Het zou onder zijn leiding een echt links-sociaal georiënteerde combinatie vormen. Minister Luns zou dan wel moeten verdwijnen, want die hoort niet in dit gezelschaip. Bovendien zou de sa menwerking tussen beide heren niet zo soepel lopen, daar dhr. Cals zich als premier heel wat meer met de buiten landse politiek zou bemoeien dan mr. Marijnen doet. Hij zou ook in 't alge meen heel wat meer op de voorgrond treden dan de laatste. De vraag is dan ook ,of liij erin zou slagen een even knap teaon bijeen te brengen als het nu zittende, want het moet geen onver deeld genoegen zijn onder zulk een do minerende en bemoeizieke premier te „dienen." Intussen zullen we rustig moeten af wachten of het zover komt. De ver wachting is, dat de P.v.d.A. met hoge eisen zal komen, want haar leiders we ten, dat de z.g. christen-democratische partijen in een uiterst moeilijke positie zitten. De omroepkwestie heeft de sa menwerking met de V.V.D. stuk ge maakt; de C.H.U. voelt weinig of niets voor samengaaai met de P.v.d.A.; in de A.R.P. en de K.V.P. zijn er velen, die evenmin die kant uit willen. Het om- roepprohleem blokkeert momenteel een gezcmde oplossing van de politieke cri sis. Een kabinet van socialisten, room sen en anti's kan wel met een flinke meerderheid een voor de „zuilen" gun stige regeling doorvoeren, maar de con sequenties daarvan zijn, dat in de eer ste plaats terwille van de P.v.d.A. en de linkse elementen in K.V.P. en A.R.P. het financieel-economisch-sociale beleid nog roder wordt dan het zonder de P.v.d.A. al is en bovendien de zozeer door velen gewenste samenwerking tus sen de drie christelijke partijen verbro ken is, afgezien nog van de spanningen, die een dergelijke combinatie in de K.V.P. en de A.R.P. zou veroorzaken. Beide zouden zich naar onze mening kunnen voorbereiden op een flink stem menverlies in 1967. Zo zitten de oude rechtse partijen in een uiterst moeilijk parket. Zelf zijn ze niet sterk genoeg om samen te rege ren. Vroeger kon dat, maar het socialis me heeft in de loop der jaren te veel protestantse en roomse arbeiders als deserteurs binnen kunnen halen. Gaan ze met de liberalen mee, dan moeten ze het offer 'brengen van hun principi ële omroepsysteem. Gaan ze onder het Caudijnse juk van de P.v.d.A. door, dan moeten ze meewerken aan een half of driekwart rood bewind. Zo zitten ze in een afschuwelijke dwangpositie. Naar onze mening zou de V.V.D. er wijs aan doen flink wat water in de wijn te doen en het landsbelang te stel len boven stemmenwinst, dus boven partijbelang. Dat is de enig redelijke oplossing. Maar we rekenen daar niet op. Het zou ons ten zeerste spijten, wan neer de omroepkwestie tenslotte er de oorzaak va,n zou zijn, dat de rode in vloed nog sterker zou worden dan ze al is. We moeten juist de andere rich ting uit n.l. minder dirigisme, minder potverteren, minder inflatie, minder be lastingen, minder woningwetbouw, geen geld naar de anti-westerse achtergeble ven gebieden etc. We hopen derhalve van harte, dat de formatiepogingen van dhr. Cals spoedig mislukken. Voor de A.R.P. zou dit ook het beste zijn, want als zij aan een combinatie als boven genoemd zou meedoen, zou dit voor haar in 1967 niets minder dan een de bacle betekenen. Al met al ziet het er met de naaste toekomst van onze bin nenlandse politiek niet bijster rooskleu rig uit. ~De situatie is zó verward en gecompliceerd, dat niemand een bevre digende oplossing ziet. En dat in een tijd, waarin zoveel uiterst gewichtige problemen aan de orde zijn, die ook om een eensgezinde oplossing vragen. Het staat nu vast dat de Grevelingen dam op donderdag 1 april geopend zal worden door de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. v. Aartsen. Te Nieuwe Tonge zullen te ongeveer twee uur in het Dorpshuis met de minister en de Com.missaris van de Koningin van de provincie Zuid Holland mr. J. Klaa- sesz en Zuid Hollandse gedeputeerden, funktionarissen van de Rijks Water staat, burgemeesters e.a. verzamelen, die daarna in gezelschap de Grevelin gendam op rijden. Van de zijde van Schouwen Duiveland kom.t op dezelfde tijd een Zeeuws gezelschap de dam op, bestaande uit de waarnemend Commis saris der Koningin mr. A. J. J. M. Mes, leden van het college van Ged. Staten burgemeesters enz. De opening zelf zal op de Grevelingeriidam plaats vinden. Feest te Zierikzee Te Zierikzee in de concertzaal zal het gehele gezelschap worden ontvangen, welke ontvangst wordt aangeboden door de gemeenten van Schouwen Dui veland, die geopend wordt door de bur gemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dyckmeester. De minister en mr. Mes zullen er het woord voeren en het slot woord door de heer M. A. Geluk, dijk graaf van het Waterschap Schouwen Duiveland. Door het gemeentebestuur van Zie rikzee wordt de gasten een diner aan geboden. Verder zal er een tentoonstel ling worden bezocht, waar het verleden van het eiland wordt getoond. De feest dag wordt besloten met een groots vuur werk en tot slot wordt er een taptoe gegeven op het Havenplein. Vandaag 23 maart bereikte de oud ste inwoonster van St. Philipsland, mevr. I. Benskens-Mol de leeftijd van 102 jaar. Zij mag zich nog in een redelijke wel stand verheugen en heeft zelfs belang stelling voor binnen- en buitenlandse gebeurtenissen. Zij geniet een uitsteken de verzorging bij haar zoon en dochter. Voor de heer E. Baerends, bondssec retaris van de C.P.J.O. is Flakkee on danks de Haringvlietbrug wel erg moei lijk te bereiken, zoals vrijdagavond bleek. Dhr. Baerends zou op de verga dering van de afd. Flakkee van de C.P.J.O. in hotel de Kok te Sommels dijk een inleiding houden maar hoe lang men in Sommelsdijk ook wacht te, dhr. B. was en bleef weg. Eindelijk kwam een telefoontje van een wanho pige heer Baerends uit het veerhuis Din- telsas de pont juist de laatste oversteek gemaakt zodat er voor de heer B. niets a(hders op zat dan rechts omkeert te maken. Om half tien was hij te be stemder plaatse. Afscheid Tijdens deze bijeenkomst werd af scheid genomen van de 22-jarige Da vid van Loon uit Oude Tonge die op 2 april a.s. met 70 a 80 landgenoten voor plm. 9 maanden naar Canada vertrekt als deelnemer van de z.g. Canade- stage. Dhr. van Loon gaat in Canada op een akker bouwbedrijf werken, waar schijnlijk nabij de plaats Alberta. Wan neer hij met de Rijndam te Montreal ar riveert zal hij nog 2% dag moeten trei nen. Als deelnemer van deze stage kan men zelf de duur van het verblijf in Canada/ bepalen. Door de voorz. van de C.P.J.O., de heer Han Struik werd dhr. van Loon hartelijk vaarwel en tot ziens gewenst. 10 maanden hechtenis waarvan 2 maanden voorwaardelijk In de zaak tegen de voormalige gem. secretaris J. L. W. te Stellendam, tegen wie de eis luidde 12 mnd. gevangenis straf waarvan vier mnd. voorwaarde lijk, is heden dinsdagmorgen door de Rotterdamse Rechtbank uitspraak ge- daian. De uitspraak luidde: 10 maanden hechtenis waarvan 2 mnd. voorwaarde lijk. Dhr. W. die reeds ruim 4 maanden ononderbroken gedetineerd is, zal, zoals ook de eis luidde, nog vier maanden in hechtenis verblijven. DIRKSLAND Huwelijksbevestiging. A.s. donderdag 25 maart hoopt ds. P. Blok in de Geref. Gemeente een huwelijk kerkelijk te be vestigen. Aanva(ng half drie. Kerknieuws. A.s. vrijdagavond hoopt de kerkeraad der Ger. Gemeente te ver gaderen. Doopouders kunnen dan aan gifte doen om negen uur. Doopsbedie- ning zondag 28 maart. STELLENDAM Huwelijksbevestiging. Huwelijksbe vestiging in de Ned. Herv. Kerk is aan gevraagd door H. J. Grootenboer (Ter- neuzen) en C. M. Kievit op vrijdag 26 maart a.s. des middags om half drie. Collecte. De bidstondcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk opgebracht ruim f 2500,en het verjaringsfonds bracht over de maand februari f 241,95 op. De landarbeider de heer J. Mierop, Waterweg 9 alhier is dezer dagen Ko ninklijk onderscheiden wegens zijn 40- jarig dienstverband op het landbouwbe drijf van de fam. M. Tanis. Namens H.M. de Koningin reikte burgemeester J. A. ICleijnenberg de heer Mierop de bronzen eremedaille uit. Hij liet dit ver gezeld gaan van een hartelijke geluk wens. Uit de gezellige sfeer die op de bijeenkomst in de woning van zijn vroegere patroon, de heer M. Tanis heerste bleek duidelijk dat er tussen werkgever en werknemers steeds een goede verhouding heeft bestaan. De ju bilaris ontving als dank van zijn hui dige werkgever, de heer J. Tanis Mzn. een enveloppe met inhoud. Door de heer J. Komtebedde werd namens de Holl. Mij van Landbouw aan de heer Mierop het diploma uitgereikt. Ook in huize Mierop is het jubileum herdacht. Fa milie, vrienden en kennissen hebben daar van hun belangstelling blijk gege ven. Groot is onze dank en blijd schap dat wij u de geboorte mogen berichten van ons dochtertje en zusje CORNEMA GEERTRUI (Corientje) W. Oosterling G. C. Oosterling- Guldemeester Piëta Netty Jaap Middelharnis, 19 maart 1965 Hobbemastraat 12 GETROUWD: J. J. DEN BAARS en A. M. HOOGSTAD Dirksland, 23 maart 1965. Tramweg 5 TE KOOP AANGEBODEN een partij D. F. OKKER Zaadhandel - Ooltg<ensi>laa(!; Telef. (01873) 350-203 Tot onze grote droefheid werd vrijdagmiddag j.l. uit onze familiekring weggenomen onze gelief de broer en oom, JOHANNES ISODORUS ROMMELDE Eohtgeaoot van Cornelia Johanna de Bruün in de leeftijd van ruim 50 jaar. De familie Rommelse- V. d. Vliet Bommelsedijk 66, Slagerij - Achthuizen. Achthuizen, 19 mrt. 1965. De teraardebestelling heeft hedenmorgen plaats gehad. Witte en snvarte dwergpoe- deltjes, Middelslagpoedels, Goudspaniels, Collies, Duitse doggen enz. enz. J. VAN DER SCHOOR Develsluis 32 Heerjansdam Telef. (01857) 3 70 TE KOOP prima Eik aannemelijk bod. J. DE NOOIJER Bonnedij kstraat 253 VLISSINGEN Uw familieberichten fcnnt u ook opgeven bq onze agenten en bezorgers. TE KOOP GEVRAAGD Bouwjaar 1961 of 1962 Brieven met opgave van kleur, k.m. stand en prijs aan no. 3517 bureau van dit Wad. Zo zullen de Amerikaanse ruimtevaarders Gris- som en Young in hun twee-mans Gemini-capsule om de aarde gaan. De lancering wordt heden dinsdag verwacht. (Foto links.) De Amerikanen Virgil F. Grissom (links) en John W. Yovmg in hun ruimtevaartpakken. Waar schijnlijk heden dinsdag zullen zij in een twee- mans Gemini-capsule drie banen om de aarde maken. OOLTGENSPLAAT Burgemeester spreekt over samen voeging gemeenten. „De taak en op dracht van de Kiesvereniging bij de samenvoeging van de gemeenten op Flakkee", over dit belangrijke onder werp zal burgemeester W. M. v. d. Harst spreken op donderdag 25 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het Vereen, gebouw „'t Centrum" aan de Van Weel straat te Ooltgensplaat. Er bestaat gele genheid om met de spreker van ge dachten te wisselen. Deze vergadering, waar iedereen welkom is, gaat uit van de A.R. Kiesvereen. ter plaatse. Kollekte Rheumabestrijding. Eind deze week zal een huis-aan-huiskoUek- te gehouden worden voor de Rheuma bestrijding, die wij gaarne bij u aanbe velen. Het is een zeer gevreesde volks ziekte met talrijke slachtoffers. Kerkdienst der Ger. Gemeente. Vrij dagavond (26 maart) te 7 uur zal in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente voor gaan ds. G. Mouw te Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1