Wat nu fleXa Veerdienst Gebr. Maas Flakkee-Schouwen wordi 1 april a.s. opgeheven J^editatie Wij gaan op naar leruzalem. Stuk hïstorÊe van een halve eeuw wordt afgesloten FüC. KORTEWEG s ZOON VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN Districtswedstrijd Roode Kruis 37e jaargang Vrijdag 19 maart 1965 No. 3372 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Zondagsdienst artsen Fruitmanden en Fruitbakjes .*^e ^rultceMtraLe" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De informatiepoging van Drs Schmel- zer, die gericht was op een vergelijk in het kabinet en tussen de regeringspar tijen inzake het omroepvraagstuk ten einde de 'breuk te herstellen, die in de regering zelf was ontstaan, maar die direct ook openbaar gekomen zou zijn zodra de zaak in het parlement aan de orde was gekomen, is helaas mislukt. Dit is niet de schuld van dhr. Schmel- zer. Hij heeft, voorzover men dat als outsider kan beoordelen, een zeer ver standige procedure gevolgd, geen tak- tische fouten begaan, zich volledig op de hoogte gesteld van het totale pro bleem en van de diverse standpunten der partijen en tenslotte de mogelijkhe den voor een compromis-oplossing ge peild. De eindconclusie was, dat deze er niet in zat. Het overleg liep uiteindelijk over de volgende punten: 1. de toelatingseisen voor nieuwe ge gadigden. 2. de verdeling van de zendtijd. 3. de verdeling van de reclame-op brengst. 4. schadeloosstelling aan de pers. 5. de samenwerking in N.T.S. en N.R.U. 6. de kwestie-Radio-Veronioa. Men is het over vrijwel geen enkel punt eens geworden. Speciaal de pun ten 1, 2, 5 en 6 vormden onoverkome lijke hinderpalen voor een oplossing. Aan de éne kant stonden de K.V.P. en de A.R.P., die de positie van de oude omroepverenigingen zoveel mogelijk veilig wilden stellen' en diametraal daartegenover stond de V.V.D., die het pleit voerde voor een radicale veran dering in het omroepsysteem door toe lating van nieuwe concessionarissen met vergaande rechten met de uiteindelij ke bedoeling het z.g. zuilenstelsel te doorbreken en te verlammen. De C.H.U. nam een bemiddelende positie in. Door het mislukken van de poging om tussen de huidige regerings partijen een compromis-oplossing tot stand te bren gen is voortzetting van het kabinet- Marijnen onmogelijk geworden tenzij men zou besluiten het omroepvraagstuk voorlopig in de ijskast te zetten. De heren Van der Ploeg en Smallenbroek, resp. fractieleiders van de K.V.P. en de A.R.P., hebben zich hier echter perti nent tegen verklaard en de V.V.D. zal zich er ook moeilijk mee kunnen ver enigen. Het is trouwens slechts uitstel van executie, want men zou bij de ver kiezingen en de kabinetsformatie van 1967 voor precies dezelfde situatie ko men te staan. De herziening van het omroepbestel is urgent. Door het op treden van Veronica en de R.E.M, is ze ook actueler geworden dan ooit en bo vendien vertroebelt dit vraagstuk in ho ge mate onze binnenlandse politiek. Het bleek zelfs in staat de huidige rege ringscombinatie, die sinds 1959 betrek kelijk goed functioneerde, kapot te ma ken. Hoe eerder dit struikelblok uit de weg wordt geruimd hoe beter. Uitstel is niets anders dan struisvogelpolitiek. De vraag kan gesteld worden waarom de V.V.D. zulk hoog spel speelt in deze kwestie. Uit alles is gebleken, dat zij gaarne deelneemt aan de regering in de huidige combinatie. Bovendien ligt de veronderstelling voor de hand, dat ze toch wel zeer ongaarne de P.v.d.A. in het regeringsblok zal zien terugke ren. Zij kan dit niet in 's lands belang achten. Haar leiders moeten echter we ten, dat de kans daarop beslist niet uit gesloten is. Door een aantal concessies te doen zou zij wellicht de huidige com binatie hebben kunnen redden. Ze heeft dit echter niet gedaan. We geloven niet ver mis te zien, wan neer we daarvoor de volgende rede nen opgeven. In de eerste plaats heeft de V.V.D. zich al jarenlang, maar vooral de laatste tijd, opgeworpen als pleit bezorger voor een heel andersoortig om roepsysteem als we nu hebben. Met na me Mevr.' Van Someren heeft met gro te felheid het „monopolie der zuilen" aangevallen. Liberalen zijn altijd voor standers geweest van een algemene school en een algemene omroep en te genstanders van systemen op levensbe schouwelijke basis. Het is dus voor hen een principiële zaak. Zouden zij nu als voorvechters van het nieuwe systeem gaan terugkrabbelen terwille van enkele ministerszetels, dan zouden ze niet al leen hun beginsel verloochenen, maar bovendien hun medestanders in ernstige mate teleurstellen en beide zijn voor een partij zeer gevaarlijk. Daarbij komt nog een andere overwe ging. De V.V.D. hoopt en terecht Op een flinke winst bij de eerstvolgende verkiezingen. Ze heeft thans 16 zetels in de Tweede Kamer. Het is helemaal niet onmogelijk, dat ze er 2 a 4 bij zou winnen. Dat zou haar positie aanmer kelijk versterken. Ze zou graag ver vroegde verkiezingen willen hebben mr. Geertsema heeft er al op aange drongen want ze wil het ijzer smeden zolang het heet is. Wanneer ze nu ge heel of gedeeltelijk door de knieën zoii zijn gegaan, zou ze deze kans verspeeld hebben. Vandaar haar onbuigzaarnheid. Wanneer er thans verkiezingen wer den gehouden, zou ook de C.H.U. onge twijfeld winst hebben. Maar de drie andere grote partijen zouden er niet zo gunstig voor staan. De P.v.d.A. heeft toch al weinig werfkracht meer en er zit ook een groep in, die niet erg V.A.R.A.-minded is, maar anti-zuil, zo dat ze weer verlies zou kunnen lijden. De K.V.P. kon ook wel eens een zetel verliezen en bij de A.R.P. is dit vrijwel Zeker, temeer omdat deze partij met ernstige interne tegenstellingen kampt. Deze partijen zullen dus ten koste van Zie, het Lam Gods. (Johannes 1 29m) H Alles wat wij doen is tekort voor de eeuwigheid. De lammeren, die wij bren gen, kunnen aan de eis der wet niet voldoen. Ons bidden, kerkgaan, bijbel lezen, onze liefdedaden voor de aarde, het is alles tekort. „Wie zal die prijs der ziele, dat rant soen, aan God in tijd of eeuwigheid voldoen?" Tobt u daar wel eens over? Daar is geen Christus nodig als u het zelf kunt. Maar nog eens, wat is uw godsdienst? Is er de werkelijke verne dering voor God? Hebt u er een gevoel van, dat voor uw zalig worden toch wel een onbegrijpelijke goedertierenheid zal zijn. Ik steek nog wat dieper af. Wie van mijn lezers ziet geen mogelijkheid meer in iets van zichzelf. Het is een staande uitdrukking, die gemakkelijk onnaden kend kan worden uitgesproken: „wij hebben aUes verbeurd en verzondigd." Maar wie beleeft het? Voor dezulken is de Heere Jezus het Lam Gods ge worden. Moet ik dat dan eerst weten?, zegt iemand. Ja, dat moet u eerst we ten en anders komt u nooit verder dan een gestolen Jezus, zoals de oude uit drukking dat noemt. De Heere Jezus is alleen gekomen voor verloren mensen. Dat zijn zulken, die hun verlorenheid beseffen. De Farizeërs waren ook ver loren, maar ze beseften dit niet. Tot hen zei de Heiland: zo blijft dan uw zonde (Joh. 9 41). Maar wie hun ver lorenheid beseffen, die zoekt de Heere Jezus en die zaligt Hij. Zie het aan Zacheüs. Maar wat is dan een gesto len Jezus? vraagt iemand. Dat is een Jezus van wie menzegt: Hij is mijn Borg, en men kent hem niet. Men zegt dan ten onrechte: Hij is mijn Borg. Een voorbeeld daarvan vinden w^e. in Joh. 8 54, 55. Daar gaat het over God de Vader. Jezus zegt daar: „Mijn Vader is het, die Mij eert. Welfcen. gij zegt, dat uw God is. En gij kent Hem niet, maar Ik ken hem. Hoe ziet een verlorene er dan uit, wat denkt en gevoelt hij? Ik schrijf even het portret over, dat Jus tus Vermeer ergens van hem tekent: „Zulk een blijft daar liggen voor God. Hij klaagt over zijn harde hart, dat niet mede wil, dat geen indruk heeft; hij wordt een onwaardige in zijn eigen ogen en voor God. En uit onwaardig heid ziet hij al eens op, om vrijheid, om licht te mogen begeren. Zulk een begint te leren, daar wachtende, om God te heiligen en te rechtvaardigen met zijn ganse hart, in geval God het doodvonnis over hem wilde uitvoeren, en hem geen genade geven. Hij erkent alle genade verbeurd en de verdbeme- nis verdiend te hebben, en zegt me nigmaal in overgifte van zichzelf en toevallen in de handen van zijn heili gen en rechtvaardigen Rechter: zie daar, Heere! ik geef mij in Uw handen, doe met mij, zoals het goed is in uw ogen." Op een of andere wijze zullen we al lemaal zulke verloren mensen voor God moeten worden. Maar wij hebben toch de prediking zegt iemand. Ik hoop van harte, dat gij de rechte prediking van zondag tot zondag in de lijdensweken moogt horen. Dan wordt de Heere Je zus hl uw midden gesteld. Maar daar mee ziet gij Hem nog niet. In Joh. 1 26 staat van Jezus: „Hij staat midden on der ulieden, dien gij niet kent." Nie mand kent de Heere Jezus, zelfs niet de dominee, die Hem predikt, tenzij hij door de Heilige Geest verlicht wordt. Daarom wens ik alle verlorenen toe en allen die bitterlijk wenen over hun zonden, dat zij in deze lijdensweken, waarin zij lijden, de lijdende Christus mogen zien. Aan wie zou dat voorrecht worden geschonken? Het is immers een voorrecht. De ene moordenaar zag Hem de ander zag .Hem niet. Wat was het verschü tussen deze twee? De ene was zich van geen schuld bewust en de an der zei: wij hangen hier rechtvaardig. Die rechtvaardig naar de hel gaan, mo gen Jezuè zien. Bunyan vertelt er van in zijn Christenreis. Christen mocht Je zus zien. Het heeft hem onuitsprekelijk goed gedaan. Hoe was die christen? Hij was de stad Verderf ontvloden. Hij had net zo lang geworsteld in de poel mis trouwen, totdat hij er aan de kant van het nieuwe Jeruzalem uitgekropen was. Hij had de goede keus mogen doen om niet door de werken der wet zalig te willen worden, doch langs het smalle pad van het evangelie. Was hij behou den door zijn goede keus? De goede keus van het smaUe pad rechtvaardigt niet. Alleen Christus maakt vrij van zonde en schuld. (Wordt vervolgd) Delft. Ds. L. Vroegindeweij. alles vervroegde verkiezingen pogen te verhinderen. Wij zien er ook geen op lossing in van het omroepprobleem. Of de respectieve zeteltallen nu 50 - 43 - 16 - 13 - 13 zijn of 49 - 41 - 19 - 14 - 12, dat verandert praktisch niets aan de partijconstellatie. Noch vervroegde ver kiezingen noch normale in 1967 lossen dit vraagstuk op. De grote vraag is dus in welke rich ting de kabinetsformateur moet wer ken om een nieuwe kabinet te vormen. Hij zal eerst wel proberen een parle mentair kabinet te formeren, d.i. een regering, die steunt op een meerder heid in de volksvertegenwoordiging. Daarbij zal hij dan rekening moeten houden met het standpunt van de par tijen inzake de omroepkwestie, maar evenzeer met hun algemene politieke doelstellingen. Nu doet zich daarbij de moeilijkheid voor, dat er bij een com binatie van K.V.P., A.R.P. en P.v.d.A. (samen 106 van de 150 zetels) een flin ke meerderheid is voor een omroep systeem, waarbij de oude omroepver enigingen behoorlijk „beschermd" wor den, maar op vele andere punten zou deze coalitie gevaar lopen schipbreuk te lijden. Het zou een combinatie van de zuilenpartijen zijn op omroepgebied, maar deze zou op het terrein van de financiële, economische en sociale pro blemen voor grote moeilijkheden komen te staan. Daarbij komt, dat de P.v.d.A. voor haar eventuele hulp om uit de impasse te komen, zeer hoge eisen zou stellen. Aangezien er zowel in de K.V.P. en in de A.R.P: velen zijn, die zich te gen samenwerking met de socialisten verzetten, zouden deze partijen onge twijfeld in een moeilijke positie komen. De situatie is dus naar het schijnt zo, dat samenwerking van de rechtse par tijen, met name van de K.V.P. en de A.R.P. met de P.v.d.A. wèl een meer derheidsoplossing van het omroep vraagstuk derhalve zonder compro mis zou kunnen doorzetten, maar daarna al spoedig weer uit elkaar zou spatten. We zien dus, dat onze vaderlandse politiek zich vanwege het omroepvraag stuk, dat ongetwijfeld nu eens definitief moet worden opgelost, in eenernstige impasse bevindt. Een bevredigende op lossing van deze crisis vermogen wij niet,te zien. Men weet, dat wij een re geringscombinatie van de drie rechtse partijen met de V.V.D. verre prefereren boven één met de P.v.d.A. Het „waar om" behoeven we niet weer opnieuw uiteen te zetten. Anderzijds -wordt deze door de fanatieke actie van de V.V.D. tegen de „zuilen" onmogelijk gemaakt. Wij hebben er geen behoefte aan de V.A.R.A. te steunen, want we zijn wel vóór levensbeschouwelijke omroepen, maar tegen politieke en zeker tegen een socialistische. Daardoor wordt de hele VOOR BETER f -------- NflflR DE MIDDELHARNIS-TEL :23Z8 Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef(01874) 3 57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelharnis, Hobbemastraat 31 Telef. (O1870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 2B, Telef. (01873) 3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 zaak nog gecompliceerder. Wie een om roepbestel voorstaan, waarin de N.C. R.V. beschermd wordt, helpt automa tisch ook de V.A.R.A. zuil! Zo zien we, dat een democratie ons voor allerlei problemen stelt. Niemand kan voor honderd procent zijn zin krijgen. In dien er dan ook geen compromis ge vonden wordt op het gebied van de omroep, ziet het ernaar uit, dat we een politieke periode tegemoet gaan van instabiliteit en van moeizame kabinets formaties. Het zal voor oud-minister Cals, die o.i. bovendien helemaal niet de geschikte man is ondanks zijn hoge intelligentie, wel onmogelijk blijken met een nieuw-kabinet, dat op een behoor lijk fundament rust, uit de bus te ko men. Van zaterdag 20 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 22 maart v.m,. 9 uur Middelharnis-SOrmnelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Voogd, tel. 01874- 259, Oude Tonge en dokter Buth, telef. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zowda£rsdienst artsen. Zondag 21 mrt hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dok ter Menger, tel. 01677-500, St. Philips- land. Bö de openstelliiiig van, d« Grevelin- gendam voor heit wegverkeer, zal de veerdienst van Gebr. Maas en West broek tussen Goeree-Overflakkee en Sohouwen-Duiveland worden stopgezet. Dan heeflt dit veer ook geen zin meer. Deze veerdienst is onderliouden sinds 1915; in oktober a.s. zou het 49 jaar z^'n Bijna een halve eeuw was deze veer dienst een uitkomsit voor het passagiers vervoer tussen bedde eilanden; zonder dat had men via Brabant of via Oolt gensplaat, toen de R.T.M.-boot aldaar nog aan de s)teiger kwam, büna een dag nodig om van het ene eiland op het andere te komen. Er heeft sinds jaar en dag een veer dienst tussen beide eilanden bestaan. Anno 1900 voer schipper Verschoor met 'n sprietboot van Herkingen naar Brui- nisse. Dat was toen geen geregelde dienst op bepaalde uren; men regelde zich naar vraag en aanbod. Zo'n tochtje kon ook lang duren, b.v. bij mist en windstilte; bovendien had men met het getij te maken. De Gebr. Maas hadden zich al vroeg gemotoriseerd voor een overzetdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder. Er kwam in 1915 nogal eens een aanvraag om te worden overgezet naar Flakkee, of van 'Flakkee naar Schouwen-Duiveland. In oktober 1915 besloten de gebrs. Maas een vaste dienst in te voeren. De zoons van de oude Verschoor kochten toen ook een motorboot, zodat er wel enige con currentie kwam. Firma Maas zette de passagiers af en nam ze aan boord aan de Hoek van S. Jacob, wat sneller ging omdat men daar bij niet al te laag wa ter ook aan de wal kon. In de oorlogs jaren 40-45 verkocht Verschoor zijn boot en was deze dienst van de baan. Voor de laatste wereldoorlog heeft er ook nog een bootje gevaren van de heer Volaart van Battenoord, maar dit had geen levensvatbaarheid. De consessie die een veerdienst be slist moet hebben, ook voor keuring van het vaartuig enz. was nu alleen voor de Gebr. Maas Westhoek. Jarenlang was het een drukke dienst met fietsen, bromfietsen en motoren. In de zomer maanden kon men zelfs drie maal per dag heen en weer en er werd op ver zoek tussendoor extra gevaren, wat, zeer begrijpelijk, dan ook extra betaald moest worden. By storm en onge^tq. Het moest wel een stoirm zijn van windkracht 10, wilde de „Jannis" zo is de naam van de veerboot blij ven liggen. En als het dan minder werd ging de veerschipper Jacob Maas er toch door. Al kon men dan aan de Hoek wegens zware golfslag niet aan leggen, dan deed men dit in het haven tje van Battenoord. Voor mist bleef men ook niet aan de wal, het ging wat lang zamer, maar de „Jannis" tjoempte er wel door. De eerste motorboot was de „Maria" die nu nog het veer Zijpe-Anna Jacoba Polder onderhoud. Later werd de „Jan nis" gekocht (genoemd naar de voor naam van de vader van Gebr. Maas, een zeer zeewaardig vaartuig, met ster ke motor, dat tegen een stootje kan. Het scheepje i.s nu 40 jaar oud. Eerste reis om een hoge hoed! De eerste reis naar Flakkee was op verzoek om een hoge hoed te halen! De heer Co van Striën (t) te Battenoord was in 1915 in Anna Jacoba Polder waar een familielid was overleden. Hij had zijn hoge hoed vergeten en ver zocht de Gebrs. Maas om deze thuis te halen! De voerkosten waren toen nog niet hoog en men moet er maar om ver legen zijn! Tal van verhalen zouden over de halve-eeuw-veerdienst te doen zijn, da mes die last hadden van zeeziekte, (en ook wel heren!) of die bij hevige golf slag niet over de plank van of aan boord durfden. Jacob Maas een prettig verteller in de stuurhut had ook tal van vaste passagiers. Een er van was (wijlen) bak. ker EVeraers uit Goedereede, die vaak zijn familie bezocht. Bang was deze man helemaal niet, maar toen schipper Maas bij een zware Noordwesterstorm telkens terug moest en het toch telkens weer probeerde, waarbij de krullers over dek rolden, werd het Everaers toch wel een beetje te bont. „Ga asjeblieft terug" vroeg hij de schipper, want zo wordt het verdrinken". Maas heeft daar toen maar gevolg aan gegeven. De stoere 69-jarige veerschipper Jacob Maas, zoals de passagiers hew, kennen, staande aan het roer van de „Jannis"j scherp turend over de woelige rivier. Zijn gezicht is gegroefd door weer en wind. Het is zijn verdienste dat in de halve eeuw passagiers-vervoer en het stormde toch ook wel eens! nim,- mer een ongeluk is gebeurd. Dat is een lintje waard! De veerboot „Jannis" verlaat de steiger aan de hoek van St. Jacob. De oude schipper Volaart, die de boot afmeert, kijkt belangstellend toe. Op de achtergrond de Greve- lingendam met een van de pylons van de kabelbaan. De veerboot heeft naast de stuurhut op het dek een cabine voOr de passagiers. Bij na een halve eeuw heeft de boot tussen beide eilanden heen en weer gevaren met de zelfde motor, een „Brons," van de Bronsmotoren- fabriek te Appingedam! De prak tijk heeft bewezen dat dit een scheepsmotor van kwaliteit is! Stuk historie afige^oten Met de opheffing van deze veerdienst wordt weer een stuk historie afgesloten. Want mooi was het om bij prachtig zo merweer dit tochtje te maken en avon tuurlijk, wanneer er een flinke bries stond. Nog een enkele week en ook dit veer behoort tot het verleden zoals er bij gereedkoming van de verdere Del tawerken nog meer zullen worden op geruimd. Gelukkig dat de Deltawet er in voorziet, wanneer door uitvoering der werken bedrijven schade lijden of moe ten worden opgeheven de nodige ver goedingen worden verstrekt. Voor de oester- en mosselkwekerijen is dit ook het geval en hier is sprake van de to tale opheffing van een bedrijf. Bij de betreffende instanties is dit dan ook reeds aanhangig gemaakt. De veerdienst van Gebr. Maas heeft de bewoners van Goeree-Overflakkee jarenlang een grote service verleend, bij het scheiden brengen wij hen daar voor gaarne hulde. Prettig is het te kun nen melden dat in de bijna halve eeuw op dit veer bij de duizenden mensen die zijn overgezet, nimmer ongelukken zijn gebeurd. Bij alle ups and downs die er zijn geweest is dit een aangename her- irmering die overblijft. Speciaal in het opmaxen van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS A.s. zaterdag 20 maart zal in het Groene Kruisgebouw aan de Langewegr te Middelharnis de districtswedstrijd van het Roode Kruis worden gehouden. Aanvang half 3. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. De winnaars van deze wedstrijden zullen het District Zuid-Hollandse eilanden vertegenwoordigen in de Kringwedstrijd, die met 1 mei te Voor burg gehouden zal worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1