fleXa Gevel kantoor N.V. Brug gesierd met portret van directeur H.K.H. Prinses Margriet verloofde zicli met Pieter van Voilenlioven Samenwerking der politieke partiien VERNIEUW MET KLEUB KLEUREN VERNIEUWEN Meditatie Wij gaan op naar Jeruzalem. 37e jaargang Vrijdag 12 maart 1965 No. 3370 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN hei beste bed ooit gemaakt! 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! Sommelsdijk Grappenmakers hadden succes Fruitmanden en Fruitbakjes .^De ^ruitcentrale" Grote vreugde in het hart van ons volk IViidcielliarnis iVielissant PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 •- MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNKMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tuieemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Op bet ogenblik, dat wre dit artikel gaan schrijven, is de afloop van de ka binetscrisis nog niet bekend, maar het is niet onmogelijk, dat ze bij het ver schijnen van dit nummer al is opgelost of althans op een goede weg naar een bevredigende oplossing. Het onderwerp, dat we nu gaan behandelen, hangt uiteraard wel zeer nauw samen met het omroepprobleem, maar feitelijk is het vraagstuk van samenwerking tussen de grote partijen permanent actueel, niet alleen wanneer er een kabinet moet worden gevormd of „gerepareerd," maar ook bij de behandeling van allerlei wetsontwerpen in het parlement. Het lijkt dus wel de moeite waard er eens nader bij stil te staan. De partijvorming heeft zich in ons land voltrokken langs principiële lij nen en ze hangt ten dele zeer nauw samen met religieuze beginselen. Zo ontstonden hier in hoofdzaak vier groe pen: de Prot. Christelijke, de Rooms- Katholieke, de liberale en de socialis tische, waarvan de eerste is gesplitst in de A.R.P. en de C.H.U. Geen enkele van deze vijf partijen heeft de volstrek te meerderheid: de K.V.P. heeft 50 van de 150 zetels in de Tweede Kamer, dus precies een derde, de P.v.d.A. 43, de V.V.D. 16, de A.R.P. en de C.H.U. ieder 13, totaal 135. De andere 15 zetels zijn verdeeld onder de kleinste partijen n.l. 4 P.S.P., 4 Communisten, 3 S.G.P., 3 Boerenpartij en 1 G.P.V. Deze laatste spelen uiteraard geen rol bij een kabi netsformatie. Voor de vorming van een kabinet is nodig, dat het steunen kan op een be hoorlijke meerderheid in het parle ment. Deze kan alleen gerealiseerd wor den door samenwerking van twee of meer partijen. Daar elke partij behalve een groter of kleiner aantal gemeen schappelijke beginselen of verlangens ook specifiek eigene heeft, welke laat ste uiteraard dikwijls het zwaarst we gen, omdat ze van principiële aard worden geacht, is het vinden van een akkoord van samenwerking meestal een zeer moeizame arbeid. In landen als Engeland en de Verenigde Staten ligt dit eenvoudiger, want daar is het con servatief óf labour en democratisch of republikeins. In de 19e eeuw is er bij ons ook zo'n gemakkelijke periode ge weest, n.l. toen de liberalen de abso lute meerderheid hadden. Maar niemand behalve hun huidige geestverwanten zal naar zulk een situatie terug verlangen. Nu is het zo, dat de partijen in de loop der jaren in sterke mate naar el kaar toe zijn gegroeid. Kwesties, die vroeger felle strijd veroorzaakten, zo als die van het onderwijs en het kies recht, zijn opgelost. En op sociaal-eco nomisch terrein liggen thans de verhou dingen veel soepeler. Het socialisme heeft de klassenstrijd opgegeven terwijl de rechtse partijen zo „sociaal" gewor den zijn, dat er niet veel verschil meer te bespeuren is met de P.v.d.A. Er zijn tal van vraagstukken, waaromtrent on der alle grote partijen vrijwel eenstem migheid bestaat. Maar toch blijkt tel kens weer, dat er desniettegenstaande ook nog een voldoend aantal kwesties is, dat tot conflicten kan leiden of sa menwerking onmogelijk kan maken. De eerste vraag, waarvoor sedert 1959 de kabinetsformateur kwam te staan, was deze: zullen de confessionele par tijtjes samenwerken met de P.v.d.A. of met de V.V.D. De keuze viel zowel in 1959 als in 1963 op de laatste en daar door zit de P.v.d.A. nu al zes jaar in de oppositie. Men mene niet, dat die keuze hen gemakkelijk valt. Velen in de K.V.P. en in de A.R.P. hebben een voorkeur voor de P.v.d.A. en ook in de C.H.U. ontbreken ze niet. De libe ralen, ofschoon deze ook al erg sociaal geworden zijn in de loop der tijden, zijn in de ogen van vele progressieven in de confessionele partijen toch te oon- servatief. Het zijn met name de man nen van de vakbonden, die meer op de P.v.d.A. zijn georiënteerd en voorts andere kopstulïken, speciaal van de A.R.P. zoals Dr. Bruins Slot en Dr. Berghuis, die zich links-sociaal noemen. Deze heren zouden heel graag zien, dat het kabinet-Marijnen over de omroep- kwestie struikelde, waardoor de weg vrijlcwam voor een nieuwe coalitie met de P.v.d.A. Dr. Bruins Slot, de hoofdre- Verkrijgbaar bij: A. Akershoek, Molenblok 2, Oud- dorp, Telef. (01874) 3 57 J. Driece, Sommelsdijk, Markt- veld 4, Telef. (01870) 27 06 G. A. de Koning, Middelhamis, Hobbemastraat 31 Telef. (01870) 26 27 J. Neels, Ooltgensplaat, Voor straat 28, Telef. (01873) 3 48 A. J. J. van Peer, Hobbycentrum, Oude Tonge, Voorstraat 27, Telef. (01874)3 57 Zie, het Lam Gods. (Johannes 1 29m) I. De eerste lijdenszondagen van het jaar 1965 vallen in de lentemaanden. Horen dan lijden en leven bij elkander? De lentemaand spreekt van nieuw le ven en het lijden van de dood, hoe is dat te verenigen? De Heere Jezus heeft gezegd: „Indien het tarwegraan in de aarde niet valt, en sterft, zo blijft het zelve alleen, maar indien het sterft, zo brengt het veel vrucht voort." Hier horen lijden en leven bij elkaar. Laat ik nu eens een wens mogen uit spreken. Wij noemen de 7 vóór Pasen liggende weken: de lijdensweken. Ik hoop en wens, dat wij, dominees en ge- j meenteleden, veel mogen lijden in deze weken. Of, w^at zou u denken, lezers, is het alleen de bedoeling, dat wij met een onbewogen hart toezien, hoe de Heere Jezus lijdt? Dat zullen we niet denken. Is het dan de bedoeling dat wij met een medelijdend hart staan toe te zien bij de lijdensweg van de Zone Gods? Dat zal toch ook wel niet. Want de Heiland heeft zelf gezegd: „Ween niet over ïnij, maar ween over uzelf." Dan hoop ik, dat wij allen veel mogen wenen over ons zelf. Als dat niet ge beurt zouden het dan wel goede lijdens weken kunnen zijn? Jawel, hoor ik een lezer zeggen. Verleden jaar heb ik de Mattheüs-Passion gehoord en dat was een goede avond, maar ik heb niet ge weend over mijzelf. Ik was ontroerd door de zang en door het lijden van Je zus. Dan hebben wij een verschil mijn lezer. U bedoelt met goed, dat u ge niet. Een goede avond is een avond waarop u genoten hebt, waarop u ont roerd bent geworden. Maar ik bedoel met een goede lijdenstijd, dat er vrucht uit deze tijd geoogst wordt. U hebt om Jezus geweend vanwege uw ontroe ring. Maar leest u dan nog eens het woord, dat de lijdende Borg richtte tot de dochters van Jeruzalem. Maar wat is de vrucht van uw ontroering ge weest? Hebt u bitter geleden vanwege de oorzaak van het lijden van Jezus? De zonde, die gij zo liefhebt en die gij eiken dag met vreugde bedrijft, hebt gij die betreurd, zodat er een zwaard voor uw ziel ging en u een walg van uzelf kreeg? Wij gaan niet de lijdensweken in om ontroerend aangedaan te worden door het lijden van de Zoon van God. Dan is onze lijdenstijd, als er niet meer is, nutteloos en waardeloos. Neen, ik wens u toe, dat u veel mocht lijden. En nu ik toch zo met u aan de praat ben, heb ik nug wat. Hebt u vaak geleden om en door uw zonde! De beenderen van David kreunden. Petrus weende bitterlijk. Is de zonde u bitter gewor den? Ik bedoel niet, dat ge geschrokken zijt van de straf, maar ik bedoel, dat ge de zonde zelf als een verdriet zijt gaan zien. Ik wens u veel leed, zei ik. Maar dat toch niet alleen. Johannes de Do per zag de Heere Jezus tot zich ko men. Toen sprak hij de woorden: „Zie, het Lam Gods." Ik wens u, mijn lezer, daarom niet minder toe, dat gij veel vreugde moogt hebben om Jezus Chris tus. Wij gaan de lijdensweken door. De voorgangers mogen telkens weer pre ken over Gethsemané en Golgotha en over alles wat over het lijden en sterven van de Borg en Middelaar geschreven staat. Nu mocht er een volk op de eilanden wonen, dat gebogen gaat on der hun schuld en vervloeking, 't Zal wat wezen om te gaan sterven en dan God te ontmoeten met een onbetaal de schuld en met een verdorven hart. Dan is 't voor eeuwig kwijt. Wij moe ten naar het helse vuur, dat de duivel en zijn engelen bereid is. En wat kim- nen wij er tegen doen? Israël heeft heel veel schappen en varren geofferd, maar zij deden niet af. „Brandofferen noch offer voor de schuld. Voldeden aan iiw eis noch eer." (Wordt vervolgd) Delft. Ds. L. Vroegindeweij. BINNENVERING HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. dacteur van „Trouw" heeft dit dezer dagen wel zeer duidelijk uitgesproken. Het is dus op zichzelf al moeilijk een enigszins homogene partij constellatie te scheppen, dit wordt echter nog be zwaarlijker, doordat in de confessionele partijen zelf geen eensgezindheid be staat. Het is bekend, dat er in de A.R.P. in dit opzicht scherpe controversen be staan en in de K.V.P. niet zoveel min der. Dit alles maakt, dat kabinetsforma ties bij ons een moeizaam verloop heb ben. Samenwerking van minderheden, die samen een meerderheid vormen, heeft cils voorwaarde het aanvaarden van allerlei compromissen. Zonder de ze is regeren in ons land onmogelijk. Wanneer er dan na vele jaren van uit stel plotseling een oplossing van het omroepprobleem moet worden gefor ceerd, worden de samenwerkende par tijen op een zware proef gesteld. Wan ne^ de V.V.D. voor 100 "/o op haar standpunt blijft staan, zal ze buiten de regering geraken en wanneer de A.R.P. hetzelfde doet, valt eveneens het kabinet-Marijnen definitief, waarmee de weg geopend is naar deelname van de P.v.d.A. aan een nieuw kabinet. De omroepkwestie zal dan wel gemakkelij ker op te lossen zijn, want tei-wille van de V.A.R.A. staat de P.v.d.A. aan de kant van de andere „zullen," maar dan zullen er daarna weer andere problemen rijzen, die de nieuwe formatie bedrei gen. We hebben hier slechts enkele grote lijnen aangegeven. In feite is de zaak nog veel ingewikkelder, omdat vele fac toren een rol spelen in de samenwer king van de partijen. Een redacteur van de r.k. „Volkskrant" heeft eens nage gaan welke mogelijkheden er zoal zijn om tot een meerderheidscombinatie te komen. Gaat men daarbij alleen op ge tallen af, dan is de zaak vrij eenvoudig. Maar men zal ook de praktische moge lijkheden in ogenschouw moeten ne men. We zullen ze hier voor de aardig heid eens opsommen, maar men be denke, dat hier theorie en praktijk door elkaar heenlopen. 1. Alle vijf grote partijen doen sa men. Ze hebben dan 135 zetels en de oppositie (de kleine partijtjes) samen 15. Dan zouden echter P.v.d.A. en V.V.D. in één regering moeten zitten en dit lijkt ons van weerszijden uitge sloten. 2. Een combinatie van P.v.d.A., V.V.D., A.R.F. en C.H.U. Hierbij zou de K.V.P. buitengesloten zijn tegen haar zin, want zij voelt zich in elke combi natie thuis. Bovendien zijn P.v.d.A. en V.V.D. water en vuur. In dit geval zou den 85 zetels staan tegen 65 van de op positie. Een ondenkbare situatie. 3. De P.v.d.A.. valt uit. Dan is er een kabinet zoals dat van prof. De Quay en mr. Marijnen. Ofschoon ook in deze combinatie verschilpunten kunnen rij zen (1960 wonngbouw, 1965 omroepbe stel) lijkt ons deze het meest voor de hand liggend. De verhouding is dan 92 tegen 58. 4. De V.V.D. staat buiten spel. Dit is vóór 1959 een aantal jaren het geval geweest bij enkele ministeries-Drees. Hier zou de verhouding thans zijn 119 tegen 31. 5. A.R.P. en/of C.H.U. doen niet mee. Er is dan een regeringsblok van 109. Dit is vóór 1952 (oplossing Indonesische kwestie) met de A.R. het geval geweest. In het Kerkstraatje te Sommelsdijk, recht tegenover het Streekmuseum, wordt mcmienteel gewerkt aan de af bouw van het kantoor van de N.V. Brug, van welke N.V. de ex-gemeente secretaris Jan Knape Mzn. directeur is. Het kantoor wordt ondergebracht in een der gerestaureerde huisjes en de heer Knape sal het kantoor strak& be-^ trekken. De bouw is een of meerdere grappen- makkers kennelijk niet vlug of mis schien niet mooi genoeg gegaan, want zij vonden een versiering van de voor gevel alleszins gewenst. Zij vonden die in een zeer geslaagde tekening van de heer Knape, inclusief de brU op het voorhoofd. Dhr. Knape schijnt dit „in strument" alleen in noodgevallen op de neus te drukken. De prent werd be vestigd in de nis boven de nooddeur van het kantoor. Het gehele week-end keek dhr. Knape vanuit zijn hoge positie neer. 's Zondags waren het de kerk gangers die vreemd naar hem opkeken. Hij bleef ondank.'s deze blikken goed gemutst. Maandagmorgen is het por tret door een gemeentewerkman weg gehaald en op het gemeentehuis ge bracht. De heer Knape heeft 'har telijk om de grap gelachten. Hij be- Speciaal in het opmaKen van B. V. d. VEER Telefoon ,2682 WestdQk 36 MIDDELHARNIS Thans lijkt dit weinig waarschijnlijk meer. 6.' K.V.P. met A.RJ'. en C.H.U., dus een oude rechtse coalitie. Die heeft slechts 76 zetels tegenover een opposi tie van 74, dus is zij praktisch onuit voerbaar. 7. K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. Dit zou een omroep-coalitie zijn ter bescher ming van K.R.O., V.A.R.A. en N.C.R.V., een echt radio-t.v.-zuilen-kabinet! Aan tal zetels 106 met als oppositie V.V.D. en C.H.U. plus de splinterpartijen, sa men 44. Dit zou slechts een gelegen- heidsregering zijn, die spoedig uiteen zou liggen. Vermoedelijk het ideaal van Dr. Bruins Slot en Dr. Berghuis. 8. K.V.P., C.H.U. en V.V.D, samen 79 tegenover 71. De meerderheid is ook te klein. Bovendien zou de K.V..P zich aan deze combinatie nooit wagen. 9. K.V.P. plus P.v.d.A. Totaal 93 ze tels tegen 57. Deze combinatie was er van 1945 tot 1948. Ze voldeed echter de K.V.P. niet en het ziet er niet naar uit, dat zij dit experiment nog ooit zal herhalen. Ziehier de constructies, die met een paar andere, die we maar lie ten schieten mogelijk zijn. In de hui dige constellatie gaat het echter slechts erom of met de z.g. Chr. Democratische partijen (K.V.P., A.R.P. en C.H.U.), die men graag één lijn Iaat trekken, óf de V.V.D. óf de P.v.d.A. zal samenwerken. Hoewel de combinatie ook allesbehalve ideaal is dat is geen enkele, maar toet land moet toch geregeerd worden prefereren wij de eerste. Wij aclxten het socialisme met zijn dirigistische opvat tingen en zijn eenzijdig sociaal gerichte politiek een groot gevaar. En daarom hopen we, dat het kabinet-Marijnen straks zijn werk weer zal kunnen voort zetten. waart de tekening als een curiositeit. Naar we vernemen komt er in de nis een steen met als afbeeldingeen koeienkop! Mogelijk hadden de dader(s) hiertegen bezwaren. Een gemeentewerkman haalde het portret maandagm,orgen af. VOORBETEB g .- ------ NflflR DE Ouderavond. Op donderdag 18 maart a.s. zal in het gebouw „Jeugdhaven" alhier door het bestuur van de Groen van Prinstererschool ouderavond wor den gehouden. Aanvang 7.30 uur. Ds. C. V. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te Gorinchem hoopt een referaat te hou den getiteld: „Tolle Lege." Voor de jeugd van Melissant. Door de Coöp. Faiffeisenbank „Melissant" te JVCelissant werd onlangs een spaarte goed bereikt van f 2.000.000,—. Ter gelegenheid van dit feit zal de schoolgaande jeugd uit deze gemeente worden getrakteerd. Te midden van de activiteiten van de politieke partijen in verband met de kabinetscrisis, beleven wij opeens een grote verrassing. Een blijde verrassing, waaraan zelfs geen geruchten zijn voor af gegaan. Op woensdag 10 maart, des nam. 13.15 uur, hebben Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H, de Prins der Nederlanden of ficieel de verloving bekend gemaakt van hun dochter H.K.H. Prinses Mar griet Francisca, met de Heer Pieter van Vollenhoven, student in de rechten, aan de Universiteit te Leiden, wonende te Schiedam. Vele malen waren in het verleden namen van toekomstige bruidegoms ge noemd, maar niemand had kunnen ver moeden dat Prinses Margriet haar aan staande echtgenoot zo kort bij huis had gezocht. De verloving tussen een jonge man en een jonge vrouw is van grote bete kenis, al geeft men zich daarvan in de regjel niet voldoende rekenschap. Ver loven is niet zo maar een voorlopige verbintenis, waarbij men elkander een verlovingscadeau geeft en een verlo- vingsfeest houdt, en die meermalen na kortere of langere tijd weer even ge makkelijk verbroken wordt; neen, ver loven wil zeggen, dat twee jonge men sen elkander gevonden hebben, om na enige tijd van vertrouwelijke omgang straks in het huwelijk lief en leed el kander te delen. En die sympathie voor wie voorne mens zijn in het huwelijk te treden leeft in ons menselijk hart zo onuitroei baar, dat die dubbele blijde gewaar wording altoos weer van zelf in ons opwaakt, hoe telkens en telkens de uit komst ook door 's levens wederwaar digheden onze beste hope teleur stellen. En hoe kan het dan anders of die vreugdevolle gewaarwording moest heel ons volk overmeesteren, nu het de ver loving geldt van H.K.H. Prinses Mar griet Francisca. Haar gelukkig te weten zal de ver hoging van levensgenot voor heel ons volk zijn en van haar vorstelijk huwelijk zal straks een verheffende glans afstra len op elk Nederlands huisgezin. Wie telt de harten, waaruit de dank- toon opstijgt, hetzij in de stilte der eenzaamheid, dan wel onder de jube lende feestvreugde, waarvan het land in deze week overvol is. 't Is niet al te veel gezegd, indien wij het een explo sie van feestelijke blijdschap noemen. Ons volk is bekend om zijn nuchtere zin, het breekt gewoonlijk niet door de grenzen heen, gesteld door die nuch terheid. Maar reeds in deze week werd het cordon der ingetogenheid doorbro ken, zoals het oudtijds alleen in de allergrootste momenten der Vaderland se historie gezien is, en dan was Oran je er steeds de oorzaak van: 't' waren de momenten, waarop één der helden van dit roemrijke geslacht het zinken de volk met reddende hand aangreep en uit zeer veel bange nood verloste. Ruimte, ruimte moest er dan zijn voor de dankbare blijdschap: de muren der conventie en der statigheid sitortten neer, het prikkeldraad der standen ver dween, en als bij toverslag werd het een algemene verbroedering van hoog en laag, van de ongenaakbaren en de massa, het hele volk had maar één Het verloofde Paar; Prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven, student in de rechten te Leiden. (Foto Max Koot) hart, waaruit het Oranje-boven op klonk in de daverende vreugde. Dit enthousiasme is nu herleefd. We der in verband met één der Oranjes. Geen wonder, want het aanstaande Vorstelijk huwelijk behoort voor het nationale besef eveneens tot de Grote data in onze volkshistorie. H.K.H. Prin ses Margriet Francisca is toch een loot der gezegende Dynastie, waaraan ons volk onnoemelijk veel te danken heeft. Wij zijn blijde met de verloving van deze Prinses, ongetwijfeld ook om haar persoonlijk geluk, waarvan men Haar een geschudde, gedrukte en overvloei ende maat toebidt. Maar de wens van verloving en huwelijk van onze Prin sessen wordt toch ook gekoesterd met het oog op de toekomst der Dynastie. Er bestaat weder redelijk hoop dat de Oranje-dynastie in de toekomst zal blijven voortbestaan, en dat de gulden lijn, die door de vaderlandse historie loopt, door Gods goedheid doorgetrok ken zal worden. In de geest schaart het gehele volk zich rondom het jonge verloofde Paar. In Holland staat een Huis----- 't Is het Hoogste Huis in. het ganse land, en daardoor het middelpunt van 't ganse volk, dat er naar opziet en meeleeft met aUes wat er in aan vreugde ge smaakt en aan leeid geleden wordt. Naar dat Huis gaan onze harten uit. Uit de korte toespraak waarin de verloving door de Koningin en de Prins der Nederlanden werd bekend gemaakt, hebben wij het verstaan dat de ko ninklijke ouders het lot van hun doch ter. Prinses Margriet Francisca met een vast vertrouwen in die sterke, jonge handen hebben gelegd, wetende dat Zij een ware zoon naast hun dochter ont vangen, waardoor ook hun leven ver rijkt zal worden. Zij zouden dit vaste vertrouwen niet kunnen voeden, indien zij niet wisten, dat het verloofde Paar door een warme liefde, die een groe- ende liefde zal blijken, aan elkander verbonden waren. Wat zal er een vreugde zijn in de harten van de Nederlanders wanneer straks uit dat Huis het jonge Paar de deur uitgaat, om zich in het huwelijk met elkander te laten verbinden, totdat de dood hen scheidt. Dit verloofde Paar, overschaduwd door de liefde hun ouders, rijden straks onder het wapperend dimdoek met de drie symbolische kleuren. Maar wij zien naar Hoger op dan de wapperende vlaggentooi en wij vragen of God Zijn onmisbare zegen wil schen ken over de verloving van H.K.H. Prin ses Margriet en Francisca met det Heer Pieter van Vollenhoven. Ooltgensplaat, 10 maart 1965. De Landelijk Vertegenwoordi ger van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland, P. BOM.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1