Ktttde/iAae^e aanvaring in liet Volkerait Sirarijden óp Schouwen SCHAKEN HOG EENS ZWEEDS WITTEBROOD Plantuitjesteelt 1965 Ds. H. Reenders naar Soemba üaad Numansdorp steunt raad van Ooltgensplaat Prijzen landbouwgrond „EIIiANDEN-NIEtrWS' Abonneert U op „Eilanden-nieuws" Voorlichtingsavond Chr. Handels- en Praktijkschool ^^e&uwae wandetlucien Plaatselijk Nieuws Geboren te Ooltgensplaat Vrijdag 5 maart 1965. B\»&t t Beste meisjes ea jongens! Deze week hebben we een eigenaardig raadsel. Het werd me gegeven door een familielid, dat bij mij op bezoek was. get komt er op aan of jullie goed le zen en goed rekenen. Deze twee vak- leen zijn erg belangrijk op school, zoals juUie wel weten. Hier komt dan dat vreemdsoortige raadsel, Het is MAARTRAADSEL 1 Aan een onderwijzer werd gevraagd hoeveel jongens hij in zijn klas had. De onderwijzer liet de vraagsteller het uit rekenen. Hij zei: Neem het aantal zonen van Jacob en vermenigvuldig dat getal met de keren jie de kinderen Israels de laatste dag rondom Jericho trokken. Bij het ver- Icregen getal moeten opgeteld het aan tal maten gerst die Boas aan Ruth gaf. Het dan verkregen getal moet gedeeld worden door het aantal van de zonen van Haman. "Vervolgens moet hier af getrokken worden het aantal reine die ren dat van elk soort in de ark ging. Deze uitkomst moet vermenigvuldigd niet het aantal mannen dat Elia moest zoeken. Hiervan moet afgetrokken de leeftijd van Jozef toen deze voor Farao stond. Hierbij moeten opgeteld het aan tal stenen dat David in zijn herderstas deed toen hij de reus tegemoet ging. Vervolgens wordt daar afgetrokken het aantal stadiën dat Bethanië van Jeru zalem lag. Het getal dat men dan heeft, moet gedeeld worden door het aantal ankers die men uitwierp op het schip viraar Paulus op voer. Tenslotte moeten jullie het aantal mensen in de ark van het getal aftrekken. En dan hebben jul lie het aantal jongens dat bij die mees ter in de klas zat. Dus nogmaals: goed lezen en eekuur rekenen. Als antwoord voor dit raadsel moeten jullie alleen maar het getal zetten. Om op te schrijven is er dus niet veel werk aan. OPLOSSINGEN 1. Hfl geeft sneeuw als wol, Hy strooit de rijm als a& liefelijk, sterren, getal, wolken, wel gevallen, tweesnijdend, majesteit, heerlijkheid, stoute, Sion. 2. SPROKKELMAAND Philadelphia Rechabieten Onesiforus Kamerling Kedemoth E 1 i s e b a Lucius M i 1 k a Aloë Ada N o D 3. Ketura, Ahasveros, Loïs, Elihu, Beasa, Delila, Enos, Zippora, Orpa, Omri, Nahum, Via dolorosa, Abana, Nebo, Jaël, Éliseba, Funon, Uria, Nun, Nebukadnezar, Ela. Kaleb de zoon van Jefunne. 4, Waalhaven, Izak, Laban, Limburg, Enschedé, Middelburg, Valkenjacht, Antiochië, Naïn, Obed, Rusland, Adolf, Nancy, Jeruzalem, Eelde. Willem van Oranje. BRIEVEN Thea N. Dirksland. Welk gedicht heb jij opgezegd? Is het eens per week? Dat is mooi werk, maar je moet het mooi op toon doen. Hoe gaat het met je nichtje Carla? Een mooie naam, hè? E3n is Jorientje al gedoopt? Je vindt dat je weinig geschreven hebt, maar er is heel wat nieuws in die enkele regels. Ineke R. Rotterdam. Dat was een waardige herdenking bij jullie op school! Dat zullen jullie niet gauw ver geten. Hoe gaat het met de tantes? Zijn ze al uit het ziekenhuis? Bertje en An neke zullen nog niet helemaal beter zijn, denk ik. Dat kan heel lang duren, eer de laatste verschijnselen uitblijven. Dan zijn het onrustige nachten en over dag is er ook heel wat mee te stellen. Henny de I* Oude Tonge. Houd je niet van brieven schrijven? Gelukkig maar, want anders zou je niet gauw een prijs hebben. De prijzen zijn voor de oplossingen van de raadsels; de brief jes zijn er maar voor aardigheid bij. De ze keer bracht je inzending veel op, nietwaar? Heleen den B. Herkingen. De eerste keer ging het erg leuk op de proefklas. Is dat sindsdien zo gebleven? Behalve rekenen en taal zijn er toch nog wel meer vakken bijgekomen? Je best maar doen en proberen het bij te houden. En hoe gaat het met de orgellessen? Ina de R. Dirksland. Hartelijk wel kom, Ina! Wat heb ik je lang laten wachten, hè? Dat is niet aardig van me. Ik had op de enveloppe het woord „nieuweling" moeten zetten; dan had ik je brief eerst genomen. Leuk zeg, om bij je oma en opa te zitten schrijven. Wonen ze niet ver van jullie af? Wat zullen zij al uitgekeken hebben of je naam in de krant stond en dan telkens mis. Maar nu sta je er in, hoor! Ik hoop van nog vele keren. Annie K. Rotterdam. Nee, op je pen kauwen moet je maar niet doen. Jij kan tóch wel een behoorlijke brief schrijven. Hoe gaat het met de parkieten? Het zijn prachtige vogels, maar het krijsen vind ik niet bepaald mooi. Jij wel? Hebben de huisgenoten geen last van het krijsen? Is het de vorige keer mee gevallen met de prijs? Adriaan den B. Kei-kingen; Ben je nog elke dag aan het rolschaatsen? Dat moet wel, hè, als er geen ijs is. Zie je dat het huiswerk je wel wat vooruit helpt? Elke keer een tien voor rekenen kan niet, maar je kan toch wel maken, dat er geen viertjes meer komen. Ik weet ook wel, dat een dictee niet mee valt, maar als je goed oplet, kan je daar MEDEDEWNGEN VAN DE STICHTING NEDERLANDSE TJIEN-FEDERATIE Oniknüdbesitryding in 2e jaars plantuien Voor de bestrijding van het onkruid in plantuien langs'chemische weg kan gebruik worden gemaakt van chloor- IPC. Binnen een week na het planten moet van dit middel, afhankelijk van de zwaarte van de grond, 4-6 1. in 500 1. water per ha. worden aangewend. Op lichte gronden bedraagt de dosering 4 1. en op zwaardere gronden 6 1. per ha. Een bespuiting moet bij voorkeur wor den uitgevoerd op vochtige grond. Naar mate de temperatuur hoger is neemt de werkingsduur van ohloor-IFC af. Daar over het algemeen op het tijdstip van planten de omstandigheden gunstig zijn (lage bodemtemperatuur en voldoende vochtigheid van de grond), mag van een vroege bespuiting een behoorlijk resul taat worden verwacht. Ben herhaling van de behandeling is toegestaan mits deze plaats vindt vóór haU mei. Aan de gestelde termijn moet strikt de hand worden gehouden, daar bij latere toepasising voor de volksge zondheid schadelijke restanten van het middel in het produkt kunnen achter- Wijven. Ook dient rekening te worden gehouden met het feit dat verschilende gewassen, waaronder vlas, blauwmaan- zaad, bloeiende grassen en granen, au gurken en komkommers, zeer gevoelig zijn voor chloor-IPC. Als binnen een af stand van 200 m. een gevoelig gewas wordt verbouwd moet beslist geen chloor-IPC worden gebruikt. Zelfs de dampvorm waarin dit middel tot ge ruime tijd na het spuiten overgaat is fu nest voor een gevoelig gewas. 1 iD. HOOEK Nieuwe weg en grens-correcties. De raad van Numansdorp kon zich verenigen om het besluit van de ge meenteraad van Ooltgensplaat te onder steunen, waarby aan de Minister yan Verkeer en Waterstaat verzocht werd om de aanleg van een rechtstreekse ver binding tussen Ooltgensplaat en het Hellegatsplein op korte termijn te wil len bewerkstelligen, zulks uit overwe ging, dat dit ook voor de gemeente Nu mansdorp voor het behouden en verste- vigren van de streekfunctie van belang is. De thans bestaande weg naar Oolt gensplaat van Numansdorp, die nu nog 18 km. is, zal dan kimnen worden ver kort tot 7 a 8 km. In verband met de aanleg van de Haringvlietbrug ging de raad akkoord om een verzoek aan H.M. de Koningin te richten, om correctie van de grens van de gemeenten Numansdorp en Oolt- gensplaat_, evenwel in die zin, dat de ge hele Haringvlietbrug op het grondge bied van Numansdorp zal blijven liggen. Voor de competitie van de Rotter damse schaakbond speelde de schaak vereniging „De Zwarte Pion" vrijdag 26 februari zijn voorlaatste ronde tegen Unilever I. De uitslag werd 6V23% in het voordeel van „De Zwarte Pion". De uitslagen'waren als volgt (eerste kolom spelers van „De Zwarte Pion" en 2e kolom spelers van „Unilever I". G. de Jager D. E. Bosselaar 1-0 J. Koster Ir. R. Bakker 0-1 W. I. Peeman H. Ploeg 1-0 J. Boeter Chr. N. Mol 1-0 J. de Jager Ir. A. A. Pastuur V2-% M. H. Koese T. Haagberg 1-0 C. Littel D. van Dorp 0-1 C. Poortvliet B. Joppe l%-V2 A. Jansen J. G. Panhuis .%-% P. Lesuis J. B. Benner 1-0 Hieronder volgt een partij van de 10e bordspelers tussen P. Lesuis (wit) en J. B. Benner (zwart). Eten sterk gespeelde partij van onze reserve speler P. Lesuis. 1. d2—d4, dT—d5; 2. c2—c4, Pg8—f6; 3. c4xd5, PfBxdS; 4. Pgl—f3, e7—e6; 5. a2—a3, Pb8—c6; 6. e2—e4, Pd5—b6; 7. Pbl—c3, a7—a6; 8. Lel—e3, Pb6—d7; zwart heeft nu al enkele malen met dit paard gespeeld, beter zou zijn de lopers in het spel te brengen. 9. e4—e5, b7—b6; 10. Lfl—d3, Lf8—e7; 11. Ddl—C2, h7—h6; 12. Pc3—e4, Lc8— b7; 13. 0—0, Pd7—f8? weer een zet met dit paard, die de rocade nog verhinderd ook. 14. Pe4-.g3, Le7—h4; 15. Pg3—h5, g7— g6; 16. Ph5—g7t, Ke8—d7; 17. b2r-b4, Pc6—a7, 18. Ld3—e4, Lb7xe4; 19. Dc2x e4, Lh4—e7; 20. d4^d5, Dd8—b8; 21. d5 xe6, f7xe6; 22. Tal—dit, Kd7—c8; 23. De4—c4, Pa7-Jb5; J. B. Benner (zwart) wMm miM, ^J| P. Lesuis (wit) 24. Dc4c6, Pb5xa3? verliest een loper. 25. Dc6—e8t, Kc8—b7; 26. De8xe7, Pa3 c2; 27. Le3—f4, DibS—c8; 28. Tdl—d3, a6a5; 29. b4xa5, Ta8xa5? verliest de dame, maar de zwarte stelling is toch al hopeloos. 30. Td3—d8 en zwart gaf het op. ANT. VISSER Vooretraat 37, Middelharnis ook wel voldoendes voor halen. Je best maar doen, Adriaan! Piet van S. Sommelsdqk; Van jou heb ik twee brieven. Dat mag natuurlijk wel, maar het is niet nodig. De oplos singen van de raadsels van een hele maand sturen we gelijk op. De antwoor den van de maartraadsels moet je dus nu maar goed bewaren en dan kan al les tegelijk in een brief worden ver zonden. 'Welk plantje heeft je moeder van je gekregen? 'VVas ze er blij :aee? Je schrijft zoveel, dat ik haast op alles .niet kan antwoorden. Is de hut nog niet ingestort? Met het vlot kun je geen on gelukken meer krijgen alvast. Wat woont je oma ver weg, hè? Een mooi reisje in de zomervakantie! Jan de B. Geldermalsen. Best dat je me geschreven hebt. Ja, door drukke omstandigheden kan het raadselen wel eens in het gedrang komen. Deze maand dan maar beter oppassen, hè? Efen Sim- ca is een mooie wagen. Kan je tante zelf rijden? Heb je er al ingezeten? Vindt juffrouw B. dat je je best doet met het blokfluiten? Dan zal je wel vorderingen maken. Die les over spiimen was net iets voor jou, zeg! En maar goed het hekje dicht doen, want anders komt er weer een klein ongelukje op de trap. Allemaal. Volgende week hoop ik aan de nieuwe voorraad brieven te begin nen. Nu zijn ze van de februarimaand op. En ik weet zeker, dat ik niemand heb vergeten. Als dat zo is, dan moet dat meisje of die jongen de vinger maar opsteken. Dat zie ik lekker toch niet. De hartelijke groeten en tot volgende week, OOM KO. MEER IMMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA In de eerste elf maanden van 1964 kwamen er 37.095 immigranten naar Z. Afrika 6.178 meer dan in dezelfde pe riode van 1963. De meeste immigranten 11.623 kwamen uit Brittannië. Verder kwamen er 895 uit Nederland, 6.347 uit Zuid- Rhodesië; 4.463 uit Zambia; 2.737 uit Duitsland; 1.616 uit Griekenland; 1.014 uit Kenia; 956 uit Mozambique en 849 uit Portugal. De Republiek kreeg 49 immigranten uit Israël, terwijl er 93 mensen uit Z. Afrika naar Israël emigreerden. {African Express) CULTURELE COMMISSIE MELISSANT Op zaterdag 6 maart a.s. zal ds. A. Jonkers van Oude Tonge voor de Cul turele Commissie te Melissant, in de grote zaal van het gebouw „Melishof" een lezing houden over: „Het Christen dom temidden van de Wereldgodsdien sten". Na de lezing gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 8 uur. In de Zuid 'Vlij e, een gedeelte van het Volkerak, ongeveer op dezelfde plaats waar een dag te voren de Acora werd aangevaren had maandag een aanvaring plaats tussen het motorschip IJzermot uit Bergen op Zoom en het motorschip Corma uit Ouderkerk aan de Ussel. De Corma, schipper de Waard kon op eigen kracht de 'Vluchthaven te Zijpe bereiken, maar de IJzermot, die geladen was met piekijzer is daarbij gezonken. De opvarenden van de IJzermot zijn op de Corma overgestapt en de aanvaring was het gevolg van de maandagmorgen plotseling opkomende mist. Het schip zal bij inschrijving worden geborgen. Tot uiteriyk 1 mei a.s. kunnen perce len plantultjes bij de N.A.K.G. voor keuring worden aangemeld. De beno digde aangifte-formulieren worden op aanvraag toegezonden. Voor eventuele kwalificatie als „vrij van stengelaaltjes" is voorafgaand grondonderzoek per 20 are vereist. Voor de keuring worden slechts die teelten geaccepteerd, waarbij is uitgegaan van door de N.A.K.G. ge plombeerd zaad. Ter vermijding van vi rusbesmetting is het gewenst een af stand van tenminste 50 m. t.o.v, uien- zaad of 2e jaars planuitjes in acht te nemen. Voor nadere inlichtingen om trent de uitvoering van de keuring, wende men zich tot de N.A.K.G., Laan Copes van Cattenburch 56 te Den Haag. Op maandag 8 maart a.s. zal in „Jeugdhaven" te Middelharnis een voor lichtingsavond worden gehouden voor de Chr. Lagere Handels- en Praktijk school l.e.a.o. De spreker voor deze avond is de heer G. van Klaveren, hoofdbestuurslid van de groep V.G.L.O. L.A.A.O. en P.C.D.V. In de betreffende uitnodiging worden de ouders opgewekt naar deze bijeen komst te komen omdat er voor de jon gens en meisjes, wanneer ze de zesde klas doorlopen hebben een reeks on vermoede mogelijkheden liggen, vooral nu deze school zich ontwikkelt in de richting van het economisch en admi nistratief onderwijs. Bezoekers worden per speciale B.T.M.-bus kosteloos ge haald en weer terug gebracht. Aanvang 7.30 .uur. Na afloop worden de bezoekers per bus naar het schoolgebouw vervoerd om een kopje koffie te gebruiken en het schoolgebouw met praktijklokalen, keu ken e.a. lokalen te bezichtigen. Ter herinnering aan de uitreiking van Zweeds wittebrood, 20 jaar geleden, heeft de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, woensdagmiddag een wittebrood overhandigd aan de Secretaris-Generaal van het Zweedse Rode Kruis, Olaf Stroh (R.). De plechtigheid, die plaats vond op de stoep van het Utrechtse stadhuis, stond in het teken van de Zweedse en Nederlandse Rode Kruis verenigingen. Foto; Links de Zweedse ambassadeur in ons land, Brynolf Eng, in het midden de Utrechtse burgemeester, rechts de Zweedse Rode-Kruis functionaris Olaf en Stroh In februari begint het weer op Schou wen: het strarijden. Niet overal op het eiland, alleen maar aan de westkust, de streek bij de duinen. Op het overige deel van het eiland weet men nergens van. Zoals men in geen enkele streek van ons land een dergelijk feest houdt, voorzover ik weet. Men vermoedt dat „stra" in dit woord de betekenis heeft van strand. Op som mige plaatsen zegt men hiervoor stran ge; als men nu de laatste neusklank van dit woord een beetje onduidelijk mompelt, blijft er alleen maar iets over, dat wel wat op stra lijkt. Een strandfeest in de winter, dat is een vreemd geval, 's Zomers organiseert iedere badplaats een of meer strndfees- ten. Maar wat is er nu in februari of maart op het Noordzeestrand te bele ven? Toeristen zijn er niet en het kan nog bar koud zijn. Te paard We zullen eens zien hoe strarijden eigenijk toegaat. Renesse is het eerst aan de beurt, op een maandag, acht weken voor Pasen. Dat is dit jaar dus tamelijk laat, pas op het eind van fe bruari. Men kan ook zeggen: een week voor vastenavond, maar voor ons Pro testanten zegt zo'n datering niet veel. Ongeveer een week later volgt Haam stede samen met Burgh. Daarna tel kens met tussenruimten van een week Noordwelle, Serooskerke, Ellemeet, El- kerzee en Scharendijke, de laatstge noemde gemeenten alle op zaterdag. Ik heb de oude dorpsnamen nog gebruikt, die sinds kort de gemeente Westen- schouwen vormen. Aan deze volgorde kan soms wel eens iets veranderd wor den. Zo heeft Haamstede de maandag wel eens moeten veranderen in een za terdag, omdat op maandag de muziek vereniging niet beschikbaar was. Soms in de voormiddag, maar ook wel in de namiddag wordt een ruiterstoet geformeerd. Vroeger werden de paar den netjes gekamd en geborsteld, staart en manen met linten en papieren bloe men versierd. Ik meen dat men aan de- ze versiering de laatste jaren minder zorg besteedt of helemaal .weglaat. Zadels zijn vandaag ongekende ge makken, net als bij het ringrijden rijdt men op ongezadelde paarden. Soms zijn er wel eens een paar kleine jongens en vrouwelijke strarijders bij. Hoe groot het aantal is hangt er van af hoeveel paarden er nog op het dorp beschikbaar zijn. Vroeger waren er soms wel 80 ruiters uit een 'dorp. Maar door de mechanisatie van de landbouw verdwijnen er steeds meer paarden van de boerderijen. Twintig is nu een be hoorlijk aantal, 't Is wel eens gebeurd dat Haamstede een aantal paarden van Dreischor (dat helemaal buiten het ter rein van het strarijden ligt) moest le nen, om niet al te armoedig voor de dag te komen. Eerst gaat het naar het huis van de burgemeester onder de fanfaretonen van het muziekcorps van het dorp. Daar houdt men „parade" en de edelachtba re tracteert zowel de ruiters als de mu zikanten. Naar de zee Dan gaat het in galop het dorp uit. Naar de duinen en er overheen naar de zee. Daar worden de paarden in zee gedreven, een paar zijn er weleens bang, maar de meesten springen onvervaard in de golven. Van hun poten is niet veel meer te zien, tot aan hun buik plassen ze door het water, zoals de in 'Vlissin- gen geboren dichter Bellamy het be schrijft: „Zij plassen en wassen de koten. Hun poten gaan klapperen bij 't dapperen door 't water geklater. De hoeven beproeven het vochtige zand. Een lustige kwant, een vrolijke ruiter zet 't paard om, maar stuit er bij 't stuivende duin." Zo'n vrolijke ruiter durfde uit de saamgestroomde dorpsgenoten wel eens een meisje uitpikken en haar vóór zich op 't paard zetten. Kwansuis stribbelt ze tegen en beweert bang te zijn, niet voor hem of voor de rit, maar dat haar kle ren nat zullen worden. Maar als ze een maal door het water rijden, vindt ze het toch wel fijn voorop bij een strarij- der te mogen zitten. Vooral als hij voor- zichtig is voor al te veel waterspetters en als het een speciaal goede kennis van haar is. In het dorp gebeurt het vaker dan aan het strand, dat de rui ters vrouwelijk gezelschap mee te paard nemen. Na een half uurtje vertrekt men weer naar het dorp, waar de muziek de stoet met vrolijke tonen inhaalt. Men rijdt een bepaald aantal (meestal drie) ke ren rond de kerk, in Haamstede galop peert men over de dreef van het oude kasteel van heer Witte van Haamstede. Sommigen gaan naar huis, maar de meesten brengen de dag verder door in de herberg of het dorpshuis. Nog wat muziek, ook uit de moderne juke-box, een film of toneelstuk, wat dansen en drinken 's avonds en het strafeest is weer voorbij. Het is een echte feestdag voor het dorp. De jeugd heeft geen school, de oudere mensen gebruiken deze dag voor familiebezoek. Vroeger kon het er 's avonds soms ruw toegaan. Vooral als men uitsluitend op de herberg aange wezen was. U begrijpt wel: daar werd ook krachtiger spul dan limonade ge dronken! Dan was het een smerige dronkemansavond in het dorp. Nu is dat veel veranderd en ook verbeterd. De bakker en de herbergier hebben intussen een goede dag gehad. Wat betekent dit alles? Ja, wat is de bedoeling van dit alles? zult u zich wel afgevraagd hebben. Dat is niet zo gemakkelijk te verklaren. Het is een eeuwenoud gebruik, mis schien al uit de tijd van het begin on zer jaartelling, toen hier in de duin streek Romeinen waren, van ongeveer 2000 jaar geleden dus. Een heidense gewoonte die gekerstend ^s, zoals dat met meer folkloristische gebruiken het geval is. Een heidens lentefeest, een be groeting van de zon, die na de lange winter weer terugkomt en steeds hoger aan de hemel staat. Bovendien een reinigingsrit, waarbij het zeewater de branderigheid van de paardenpoten moet verdrijven. De die ren hebben de hele winter op stal ge staan, de spieren zijn er wat stram door geworden. Ze hebben kwade stof fen en staldampen opgenomen en die moeten er weer uit. Want voor de paar den breekt zachtjesaan weer de tijd van werken op het land aan. Boze geesten hebben in de donkere winter allicht vat op de beesten ge kregen en die demonen moeten door het zeewater verdreven worden. Zee water heeft immers niet alleen reinigen de, maar ook genezende kracht. Worden er voor deze hoofden geen flessen met vloedwater gehaald? Volgens het bijgeloof sterft een mens bij laag water en is een geboorte bij hoog water gunstig. Een onweersbui komt op met de vloed en trekt af bij eb. Doodgewoon zeewater heeft dus volgens oude overleveringen meer in vloed dan we denken. Daarom menen sommigen dat het woordje „stra" niet afkomstig is van strand, maar van het Latijnse woord lustratio, dat reiniging betekent. Het zeewater als reinigings water voor de uit ds muffe stal ge haalde paarden. Hoe men dit Schouwse gebruik ook moet verklaren, de strarijders hebben er plezier in. En heel het dorp mede, de jonge mensen niet het minst. Al denkt niemand meer over boze geesten en stramme paardenpoten. In 1953 vlak na de ramp heeft men een keer overgeslagen, maar daarna is deze oude traditie weer hersteld. Middelburg. L. van Wallenburg. Omtrent de prijzen van landbouw gronden gedurende het eerste halfjaar 1964, in vergelijking met de gemiddel de prijzen over het gehele jaar 1963, zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek voorlopige cijfers gepubli ceerd. De gemiddelde prijzen in de eer ste helft 1964 voor boerderijen, dus in clusief gebouwen, per hectare, waar achter de prijzen in 1963: zeekleigebieden f 7.8720,— (f 6.960,—) rivierklei- gebieden f 10.130,— (f 8.990,—) weidestreken f 7.070,— (f 6.520,—) zandgronden f 7.040,— (f 6.530,—) veenkoloniën f 9.750,— (f 6.920,—) De gemiddelde oppervlakte der ver kochte boerderijen was voor de zee kleigebieden ongeveer 17 hectare, voor de rivierkleigebieden ongeveer 8 hec tare, voor de weidestreken circa 12 hectare, voor de zandgronden ongeveer 7,5 hectare en voor de veenkoloniën circa 12,5 hectare. Voor los bouwland waren de gemiddelde prijzen; zeekleigebieden f 8.300,— (f 7.350,—) rivierklei gebieden f 8.670,— (f 6.630,—) weidestreken f 7.030,— (f 6.320,—) zandgronden f 6.330,— (f 5.090,—) veenkoloniën f 5.540,— (f 4.720.—) voor los weiland: zeekleigebieden f 7.050,— (f 6.010,—) riiverklei- gebieden f 6.920,— (f 5.940,—) weidestreken f 6.020,— (f 5.170,—) zandgronden f 5.990,— (f 5.000,—) veenkoloniën f 5.230,— (f 4.550,—) In het algemeen gaat het bij de omzet om vrij kleine percelen grond. De ge middelde grootte varieert van ongeveer 2 hectare bij los bouwland tot 2,6 hec tare bij los weiland. In het eerste half jaar 1964 werden 24.859 hectare over gedragen, terwijl in het jaar 1963 to taal 47.037 hectare in andere handen overgingen, In Nederland zijn onge veer 2,5 miljoen hectare cultuurgrond. Uit deze voorlopige cijfers valt de stijging van landbouwgrond te consta teren. Men diene daarbij te bedenken dat het gemiddelde prijzen zijn, in on ze omgeving is wel landbouwgrond ver kocht tot en boven de f 12.000,per H.A. In de statitstiek kan niet worden verwerkt wat de motieven waren tot aan- en verkoop. Die spelen bij de prijs ook een factor. OUDE TONGE Biddag. Op woensdag 10 maart a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk des nam. 7.30 uur een biddag worden gehouden, alsdan hoopt voor te gaan ds. A. Jon kers. Jaarvergadering. Op dinsdag 9 mrt. a.s. hoopt de Coop. Landbouwver. Land- bouwbelang in café v. d. Vliet alhier, haar jaarvergadering te houden des nm. 7 uur. Er zal bestuursverkiezing plaats hebben, aftredend dhr. A. Hartog, her kiesbaar. Gev.onden en verloren voorwerpen. Gevonden: Handschoen (bruin rechts) handschoen (blauw, rechts); polshorloge (heren); damesfiets (blauw); handschoen (bruin, rechts); broche (goud). Verloren: 12 SUS-loten; handschoen (dames, blauw); portemonnee (jongens); ketting (bloedkoraal). Inlichtingen groepsbureau der rijks politie te Oude Tonge, Voorstraat 6 te Oude Tonge, Tel. 01874-244. Tussen 09.00 —12.00 en 14.00—18.00 uur. De gereformeerde kerken uit de pro vincies Groningen, Drenthe en Over ijssel en de Alt Reformierte Kirchen van Nedersaksen hebben besloten een zendingsopredikant uit te zenden naar Soemba. Dit besluit viel op de zendings synode die'donderdag werd gehouden. Er werd een beroep uitgebracht op ds. H. Reenders van Alteveer. Deze predikant is 29 jaar en dient de ge meente van Alteveer sinds 8 september 1963. Hij werd 29 deoc. 1935 geboren te Ooltgensplaat, waar zijn vader ds. K. Reenders thans te Bedum, toen predi kant was. Als ds. Reenders, na zijn op leiding in Baarn voltooid te hebben, naar Indonesië zal vertrekken zal de Raad van Kerken op Soemba beslissen welke standplaats deze predikant krijgt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 7