De Kabinets crisis Ds. G. C. Muniingh mei emeriiaai Meditatie r^.C.KORTEMEGsZOON flap op huwelijksdag (Gerei. Predikant te Middelharnis) 37e jaargang Vrijdag 5 maart 1965 No. 3368 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Gods zorg en liefde voor Zijn instellingen. Fruitmanden en Fruitbai(|es .^De 4-rultcentreile" BUITENLAND Zondagsdienst artsen Plaatselijk Nieuws PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zoals in politieke kringen al sinds de kabinetsformatie in 1963 werd gevreesd, is het ministerie-Marijnen thans ge vallen over 'het zo moeilijke vraagstuk van de nieuwe regeling van het televi- siebestel in Nederland. Dit aftreden w^as niet het gevolg van een conflict met het parlement, maar van interne me ningsverschillen. Velen zullen wellicht niet goed begrijpen waarom het nu eigenlijk precies gaat, allereerst omdat minister-president Marijnen er in de Tweede Kamer niets van wilde vertel len en voorts omdat de kwestie tame lijk ingewikkeld is en er daarom slechts betrekkelijk weinigen zijn, die een be hoorlijk inzicht hebben in dit thans zo actuele probleem. Hoewel Dr. Vonde ling deed alsof hij vrijwel niets wist van datgene, wat zich binnen het ka binet heeft afgespeeld, kunnen we wel aannemen, dat dit in grote lijnen bij de politici, ook die van de oppositie, be kend is. Wij zien althans wel kans, daarvan een overzicht te geven, geput uit diverse bronnen. Toen in de zomer van 1963 een nieuw kabinet moest worden gevormd, werd dit zoals men weet gebaseerd op het z.g. Akkoord van Wassenaar van 4 juli 1963. Op die grondslag gingen de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. met el kaar in zee. Bij de onderhandelingen bleek, dat men het over het televisie- beleid niet eens kon worden. Omdat de hele formatie daarop dreigde af te springen, hebben de fractieleiders toen besloten de kwestie te omzeilen door af te spreken, dat er een z.g. Pacifica tie-commissie zou worden gevormd, die een wettelijke regeling moest voorbe reiden en daarover uiterlijk 30 juni 1965 rapport zou uitbrengen. De term „pa cificatie" (bevrediging) was destijds ook gebruikt bij de oplossing van de school- kwestie in 1917 en de bedoeling was dus, op deze wijze ook de strijd om de televisie tot een bevredigend einde te brengen. We zullen de paragraaf uit het Ak koord van Wassenaar, die hierover han delt, niet citeren, want daarvoor is ze te lang. Ze komt hierop neer, dat de commissie zou bestaan uit vertegen woordigers van de vijf grote fracties (Dr. Vondeling heeft er echter voor be dankt), van de bestaande omroepver enigingen en van de nieuwe kandidaat concessionarissen. Het gaat voorname lijk om de bezetting van het tweede net. Toen dit verleden jaar beschikbaar kwam, werd een overgangsregeling ge troffen van een voorlopig karakter en werd het bezet door de huidige om roepverenigingen. De commissie moest dus een systeem zien te ontwerpen, waarbij zoveel mogelijk aan de bezwa ren tegen het huidige stelsel werd te gemoet gekomen. Door de verschijning van de R.E.M. (Reclame Exploitatie Miaatschappij) op het t.v.-eiland bij Noordwijk in de Noordzee, dat door Verolme gebouwd was, werd echter de t..v.-kwestie urgen ter dan men in 1963 dacht. Het moest een illegale zender zijn, want ze kreeg geen concessie voor de normale uitzen dingen. Toch werd ze tamelijk popu lair, met name bij hen, die niet zo prin cipieel denken. Toen de regering een wettelijke regeling aankondigde, die de R.E.M, onmogelijk moest maken, ging men propaganda maken voor de nieu we t.v.-kandidaat via de T.R.O.S en deze kreeg, naar beweerd wordt, onge veer 250.000 leden. Met name de V.V.D. ging op spoed aandringen inzake een nieuw bestel en zo moest Minister Bot van O.K.W. zich intensief met deze materie gaan bezig houden. Hij werkte voorstellen uit, die de laatste weken in het kabinet uitvoerig werden be sproken, maar tenslotte bleek, dat daar over onder de ministers geen eenstem migheid bestond. Het kabinet zag geen kans een unaniem standpunt inzake het t.v.-beleid te formuleren en besloot toen tot aftreden. De vraag is gesteld of de t.v.-kwestie wel zo belangrijk is, dat daarvoor een kabinetscrisis moest worden aanvaard. Wij menen beslist van niet. Het pro bleem zal vroeg of laat wel moeten worden opgelost, maar het was hele- niaal niet nodig dit nu te forceren. Er zijn heel wat belangrijker dingen aan de orde. Het zijn echter speciaal de li beralen geweest, die blijkbaar niet lan ger konden wachten. Ze zien er poli tiek voordeel in als propagandisten te fungeren voor het nieuwe bestel, om dat ze weten, dat er inderdaad in de bestaande omroepverenigingen velen zijn, die het niet meer eens zijn met het exclusieve standpunt, dat deze inne men. Het is een feit, dat van de vijf omroepverenigingen er in 1964 vier gro te aantallen leden verloren hebben. De V.A.R.A. verloor er 35.000, de K.R.O. ook zoveel, de A.V.R.O. 31.000 en de V.P.R.O. 6000, in totaal meer dan 100.000. Alleen de N.C.R.V. zag kans nog iets in ledental omhoog te gaan. De V.V.D. hoopt derhalve bij eventuele ver vroegde verluezingen een flink aantal zetels te winnen, een hoop, die wel niet in vervulling zal gaan, omdat de an dere partijen zulke verkiezingen wel zullen weten te verhinderen. Intussen is het jammer, dat dit kabi net over de t.v.-kwestie gestruikeld is. Onze lezers weten, dat wij het zeker niet in alle opzichten met zijn beleid eens waren. Het was naar onze mening ondanks de aanwezigheid van V.V.D.- ministers al te „socialerig" georiën teerd, speciaal Dr. Veldkamp en we ....en mijn. ogen en mijn hart zullen daar zijn te allen dage. (1 Koningen 9 3b). II Zijn ogen en Zijn hart zullen' daar zijn te allen dage. Zijn ogen om in zijn voorzienigheid Zijn gemeente bewa ren, te schragen en te regeren, ziende alle hun moeiten, hun vijanden, hun verdrukkers en wat verder hen deren kan, zo zuUen ze ook ervaren, dat Zijn hart daar is. Het hart is de zetel van de liefde en de erbarming. Gods hart is de aanduiding van de deugden van Zijn goddelijke liefde en Goddelijke ontferming. Daar zal Gods hart zijn, be tekent dan ook: Daar zal ik Mijn lief de betonen aan Mijn volk en aan Mijn gunstgenoten. Wat een onuitsprekelij ke waarde zal dan Gods kind in het Woord Gods en in het huis des Heeren vinden, wanneer Hij daarin Gods hart vindt, n.l. die vrije, eenzijdige, alles- gevende, verzoenende, vertroostende en souvereine liefde. Alles, dat voorheen in de tempel was predikte, dat hart Gods. God heeft Zijn hart geopend in de zending en de offerande vah Zijn Zoon en dat laat de Hteere in Zijn heilige tem pel aan Zijn volk zien en ervaren. Zo vindt de Nieuw Testamentische ge meente in het Woord Gods het geopen de hart des Heeren en dat doet ze vs(n dat Woord zeggen: Toen ik Uw Woord gevonden heb, heb ik het opgegeten en het is mij zoeter geweest dan honig en honigzeem. Als we dat hart des Heeren vinden mogen is het Woord Gods als een zoe te fontein van levend water. Maar als dat hart ons verborgen is in het Woord, dan kunnen we de kracht van dat Woord niet kennen, dan is het als een gesloten boek, dat voor ons geen waar de heeft, dan is onze kerkgang ons zo ijdel, dan kunnen we in ons gebed geen pleitrede meer vinden, want als we dat hart Gods niet kennen als een voor ons geopend hart, dan mist de ziel de vrij moedigheid om tot de Heere te gera ken. Gelukkig zijn degenen, die de weg tot het hart Gods gevonden hebben en die door de Geest des Heeren geleid worden tot het heiligdom der waar heid, om daarin het geopenbaarde hart Gods in Christus te vinden. Als we zon der die Geest des Heeren tot dat heir ligdom geraken, blijven wij in onze be schouwingen slechts wel de schoonheid van 'het heiligdom, gelijk als de Joden menigmaal de tempel enkel als een schoon gebouw hebben aangemerkt, ja zelfs de heiden ook, en gelijk velen in onze dagen, die het Woord des Heeren enkel kennen als een boek van schoon heid, maar die daarin nooit de heerlijk heid van het geopende hart hebben ge vonden. Mijn hart zal daar zijn, heeft de Hee re gezegd. Lezer, hebt gij dat wel eens gevonden in het Woord des Heeren, toen de stroom van Zijn in Christus, ge openbaarde liefde Uw hart ook vervul len ging? Zo niet, dan zijt ge mischien als die Jood, die wel de tempel bewonderde, wel de instellingen Gods waarnam maar nooit in die weg Zijner instellingen tot Zijn hart gebracht zijt. Smeek de Heere om Zijn Heilige Geest opdat die u leide tot het heiligdom van de eeuwige waarheid des Heeren; u in de rechte gestalte van een verootmoe digde voor de Heere brenge; u tot de kennis der liefde Gods in Christus voe ren en zo uw hart met een volheerlijk- te vreugde vervulle. Lezer, misschien acht ge die instel lingen Gods van een geringe waarde en meent ge, dat buiten die instellin gen de Heere u ook wel Zijn gunst kan doen ervaren, buiten Zijn Woord en de bediening ervan om; weet ge dat het niet dan een ijdel waan is, want in de weg door de Heere verordineerd toont Hij Zijn hart. Hebt toch die instellingen lief; acht ze toch hoog om des Heeren wil; zet uw voeten in Zijn wegen en maakt het door genade ook uw keus: Eén ding heb ik van de Heere begeerd, dat zal ik zoeken; dat ik al de dagen van mijn leven mag wonen in het huis des Hee ren, om de liefelijkheid des Heeren te aanschouwen en te doorzoeken in Zijn tempel. Mïisschien zijn er, die de vorige tijden beter achten dan nu. Onderzoek eens hoe ge misschien in die vorige tijden opging met een hongerig hart en een dorstige ziel en hoe ge nu misschien zonder hetzelfde opgaat, zonder behoef te en zonder vraag. Weet, des Heeren hart is er nog, maar ge vindt het mis schien niet, omdat ge langs andere we gen, dan de verordineerde het ont moeten wil; misschien zonder de Geest des Heeren er komen wil. Dat we met David mogen zeggen: Och, schonk bij mij de hulp van Uwen geest, opdat ik in Uw heiligdom tot Uw hart kome. Rotterdam Ds. A. Vergunst Speciaal In het opmai^en van B. T. d. VEER Telefaon 2682 Westdtik 36 MIDDELHARNIS hadden gaarne gezien, dat het meer rekening gehouden had met finanti- ële en economische mogelijkheden. Maar het lag toch in elk geval meer in onze lijn dan een kabinet met de P.v.d.A. er in. Het kabinet-Marijnen bestond uit een aantal jonge en zeer bekwame mi nisters met uitblinkers als Luns, Bies heuvel, Andriessen, De Jong en Bogaers. Behalve het t.v.-probleem, dat als een zwaard van Damocles 19 maanden er boven gehangen heeft, waren er nog tal van andere vraagstukken, warvoor het stond en die het tot dusver op kra nige wijze behandeld heeft. M|en denke aan de loonexplosie, die onze hele eco nomie in de war had kunnen schoppen, maar die de ministers Witteveen en Andriessen goed wisten op te vangen door passende maatregelen. De A.O.W. en A.W.W. werden verhoogd, de belas tingen met ruim een miljard verlaagd (per 1 juli a.s.), het landbouw- en vis serijbeleid van Min. Biesheuvel kreeg nieuwe impulsen, in de E.E.G. speelde Nederland krachtiger mee dan ooit, Bogaers pakte de woningbouw ener giek aan en Van Aartsen heeft een versneld wegenplan op stapel staan. En in de Irene-kwestie heeft dit kabinet ons land grote diensten bewezen. Mi nister-president Marijnen is wel geen spectaculaire figuur hij is te be scheiden maar een dominerende pre mier zoals in andere landen past niet bij ons regeringssysteena. Trouwens Dr. Drees en Prof. De Quay waren en zijn eveneens bescheiden mensen en ze heb ben het toch goed gedaan in ihun func tie. Natuurlijk zijn er ook fouten en on handigheden begaan. De ministers heb ben zich wel eens verkeken op de haal baarheid van hun voorstellen in de Tweede Kamer. Om een herhaling daarvan te voorkomen, heeft het kabi net zich nu juist intern ernstig beraden over het t.v.-bestel, doch struikelde daarover helaas. Alles bijeengenomen kunnen we echter vaststellen, dat de balans van dit kabinet beslist zeer po sitief moet worden genoemd. En dit wordt ook wel bewezen door het gerin ge effect, dat de oppositie van de P.v. d.A., hoewel deze zeer knap gevoerd werd door de bekwame fractievoorzitter Dr. Vondeling, heeft opgeleverd. Alvorens in een volgend artikel na der in te gaan op de t.v.-kwestie zelf, willen we de vraag onder de ogen zien, hoe de kabinetscrisis zou kunnen wor den opgelost. Van V.V.D.-zijde hoopt men op tussentijdse verkiezingen, maar afgezien van het feit, dat de andere par tijen dit wel zullen weten te verhinde ren geloven we niet, dat deze een op lossing zouden bieden. Het is wel waar schijnlijk, dat ze enkele verschuivingen zouden opleveren. De V.V.D. zou onge twijfeld enkele zetels winnen en de C.H.U. zou er vermoedelijk ook wel ga ren bij spinnen; de P.v.d.A. zou waar schijnlijk wat teruglopen, omdat ook daar voorstanders zijn van een ander omroepbestel; wellicht ging de K.V.P. ten hoogste één zetel achteruit en zou de A.R.P. gezien de grote interne moei lijkheden in die partij eveneens stem men veriiezen, maar deze verschuivin gen zouden geen noemenswaardige ver andering brengen in de partijconstella tie en in elk geval te klein zijn om een oplossing te brengen in de moeUijldie- den. Een stembusstrijd zou dus naar Vietnam De regering van de Verenigde Staten heeft aan de leden van de Veiligheids raad een witboek gezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van de oorlog in Vietnam. Het witboek moet niet worden gezien als een politiek docu ment, daar het standpunt van Amerika ten aanzien van Vietnam reeds door minister Rusk is weergegeven op een persconferentie. Washington beschuldigt Noord-Viet- nam van heimelijke agressie tegen ht.,* Zuiden, een agressie, die even werke lijk is als de activiteit van een invasie leger. Er worden in het rapport enke le harde feiten opgesomd, die ondubbel zinnig aantonen dat het Noord-Vietnam te doen is om verovering van een buur land, en dat het conflict veel grotere af metingen heeft dan die van een bin nenlandse opstand. Van de zijde van communistisch Chi na en Rusland is vrijwel onmiddellijk op de publicatie van het witboek ge reageerd. Amerika zou de aandacht wil len afleiden van de agressie die het zelf pleegt en daarom allerlei verzinsels de wereld insturen. Niemand zal wel zo naïef zijn, enige waarde aan dit ma teriaal toe te kennen, aldus de Sowjet Unie. De Russische premier Kosygin, die dezer dagen in Leipzig was inverband met de jaarbeurs, heeft ook door zijn visie ten beste gegeven op het Ameri kaanse optreden in Zuid-Vietnam. Ame rika moet er vooral niet op rekenen, dat de agressie tegen Noord-Vietnam onbeantwoord zal blijven. Door de „ge vaarlijke provocaties" van de Verenig de Staten is in dat land een buitenge woon kritieke situatie ontstaan. Waar nemers vonden echter de toon van Ko- sygin's rede opvallend gematigd en leidden daaruit af, dat Rusland het voorlopig wel bij de dreigementen zal laten. In het land zelf lijkt de toestand iets minder gespannen, nu de afgezette ge neraal Nguyen Khau het land heeft verlaten om reizend ambassadeur te worden. Er wordt van velerlei zijde op Amerika druk uitgeoefend om aan de conferentietafel te gaan zitten, maar Amerika stelt de eis, dat de Noord-Viet- namezen eerst hun infiltraties staken. President Johnson heeft niemand ge- VOOR BETER NAAR DE MIDDELHflRNIS-TEL:2328 onze vaste overtuiging beslist weinig zin hebben. De oplossing van dit pro bleem zou na een verkiezing ook niet gevonden worden wanneer de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R.P. samen een ka binet gingen vormen. Dit zou zoveel an dere consequenties hebben, dat het hele politieke bestel in Nederland erdoor zou veranderen in een onzes inziens falikant verkeerde richting. De enige manier om een oplossing te vinden zou zijn, dat de twee groepen, die in dit conflict tegenover elkaar staan, beide wat water in de wijn doen ten einde op deze wijze tot een compromis te ko men. Geen van beide is onder de hui dige omstandigheden in staat en het is ook niet gewenst zijn eigen wil door te zetten. Een handige informa teur, door H.M. de Koningin aangewe zen, zal o.i. een reconstructie van het kabinet-Marijnen tot stand moeten brengen. Van zaterdag 6 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 8 maart v.m,. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter Voogd, tel 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 7 mrt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter Renes, tel. 01667-400, Oud Vosse meer. machtigd contact op te nemen over de mogelijkheden tot onderhandeling. An derzijds echter eisen ook Rusland en China, dat de Verenigde Staten zich vóór de onderhandelingen uit Zuid- Vietnam zullen terugtrekken. Amerika lijkt niet van plan zich veel van de Russische dreigementen aan te trekken. Herhaalde malen hebben Ame rikaanse en Zuid-Vietnamese bommen werpers bommen en raketten geworpen op doelen in Noord-Vietnam. Dit is ge beurd nadat opnieuw massale hoeveel heden wapens en munitie waren ont dekt, die uit Noord-Vietnamese havens Zuid-Vietnam waren binnen gesmok keld. De politieke koers van president Johnson staat momenteel nogal bloot aan kritiek uit eigen kring. Hij zou be zig zijn, zo suggereren sommige dagbla den, een groot conflict uit te lokken en daartoe te grote risico's nemen. Er wordt ook op gewezen dat dezer da gen een contingent Amerikaanse mari niers naar Vietnam zal worden over gebracht, zogenaamd om de Ameri kaanse installaties aldaar te helpen be waken. Oostenrijk De president van Oostenrijk, dr. Adolf Scharf, is na een kortstondige ziekte overleden. Hij is bijna 75 jaar geworden en was sinds 5 mei 1957 pre sident van Oostenrijk. Scharf was één van de voormannen van het internationale socialisme. Hij heeft de hele overgang van de klas senstrijd naar de moderne economie niet alleen bewust meegemaakt, maar ook helpen leiden. Gering van afkomst werkte hij zich omhoog via jeugdbe weging en partij. In de oorlog nam hij actief deel aan het verzet. Geen ori ginele geest was Scharf, geen oorspron kelijk denker, maar wel een werlizaam en nauwgezet man. Ook een bescheiden mens, want hij heeft nooit een ambts woning willen hebben. Als president woonde hij in een eigen flatje! Vier jaar geleden nog bracht hij een bezoek aan Nederland en een jaar later waren de Koningin en de Prins zijn gasten in Oostenrijk. Volgens de Oostenrijkse grondwet moet zes weken na de dood van de president een nieuw staatshoofd wor den gekozen. Gedurende die tijd neemt de vice-president, Klaus, de lopende zaken waar. Rykdommen zijn nooit hen, die er op vertrouwden^ trouw geweest. Op 28 februari is ds. G. C. Muntingh, predikant bij de Gereformeerde kerk te Middelharnis 65 jaar geworden en mede om die en ook om gezondheidsrede nen heeft liij emeritaat aangevraagd en verkregen. Niet, dat dit op 65-jarige leeftyd in de Geref. Kerken verplicht is gesteld, de leeftijd geldt thans nog tot 70 jaar al ligt het in de bedoeling op de e.k. Synode te besluiten liet emeritaat van predilcanten op 65 jaar te brengen. Ds. Muntingh was liever nog wat aan gebleven, maar in het belang van de gemeente achtte hq het beter dat een jongere predikant zijn plaats zal üuie- men. Momenteel staat ds. G. v. d. Burg van Lexmond en Amelde onder beroep. Voorlopig blijft de predikant met zijn gezin te Middelharnis wonen en hij hoopt catechisaties en ziekenbezoek nog enige tijd te blijven waarnemen. Ds. Muntingh, die in zijn jonge tijd technisch adviseur was van de Lak- en Verffabriek Premier te Loosduinen had reeds vroeg roeping tot het predikambt. Hij bewoog zich veel, op het gebied van Evangelisatie en was ook straatprediker te Delft onder ds. T. J. Hage. Later is hij naar Amsterdam gegaan, waar hij samenwerkte met de bekende straatpre diker N. Baas. Hij was aldaar ouder ling in een van de Geref. Kerken. Na zijn studie, waarbij hij veel steun had aan dr. Kunst en zelfs van zijn directie te Loosduinen Vh jaar studie verlof kreeg, werd hij door de classis Amsterdam tot het predikambt in de volle bediening van Woord en Sacra ment toegelaten op artikel 8 van de Dordtse Kerkordening. Als kandidaat kreeg hij tal van beroepen; hij zag er naar uit een gemeente te kiezen, die werkelijk nood had. Deze gemeente bleek Bergentheim te zijn, waarvan hij het beroep aannam. In de gemeente Bergentheim had een scheuring plaats gehad; de Vrijgemaakten hadden kerk en pastorie in bezit. In 1948 werd hij er bevestigd en deed hij zijn intrede. Bij gebrek aan een kerk werd in een schuur gepreekt, later is er een nieuwe kerk en pastorie gebouwd. Het ledenaantal van SOMMELSDIJK Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" van maandag 1 maart j.l. Afd. I: F. Kleingeld-L. Bruggeman 2—0; C. Zoon—F. Noordijk 2—0. Afd. II: Na competitie. A. v. d. Sluijs- H. Noordijk 2—0; S. Hoogzand—P. Noordijk 20; A. KrijgsmanB. Roet- man 1—1; A. KnapeC. Polder O2. Afd. III: H. V. Es—I. Koese 2—0; W. WesthoeveWagner O2; L. Schelle- visL. V. d. Veer 2—0; C. SpeeM. Breeman O2; J, Verhoeckx^v. d. Broeke 0—2; L. Schellevis—W. v. Don gen 0—2. DIRKSLAND Bedankt. Ds. P. Blok bedankte voor de beroepen naar de gemeenten Aal burg, Kootwijkerbroek en ontving een beroep naar de gemeente Capelle a.d. ÏJssel. Studie-vereniging S.G.P. Maandag 8 maart zal de Studie-vereniging weer bijeen komen in de zaal achter het kerk gebouw der Gtïr. Gemeente. Inleider A. ten Home met het onderwerp „Jeugd problemen." Ds. G. C. Muntingh ziet er ondanks zijn 65-jarige leeftijd nog zeer vitaal uit. 230 leden nam onder zijn bediening weer toe tot 330 leden. Kort voor de Februari-ramp 1953 kreeg ds. Muntingh een beroep naar Middel harnis in de vacature ds. P. A. Zeilstra, wat door hem werd aangenomen. Het was weer een gemeente die in nood was, want bijna alle leden waren geëva cueerd. In mei 1953 volgde de beves tiging en intrede. Te Middelharnis heeft ds. G. C. Mun tingh zich altijd goed thuis gevoeld. De straatprediking, die nog altijd de liefde van zijn hart had om mensen tot Chris tus te trekken, werd te Middelharnis door hem ingevoerd. Vele malen is hij in de muziektent opgetreden, naar later bleek niet zonder vrucht. Het door hem opgerichte Gereformeerde Evangelisa tiekoor, directeur v. d. Heuvel (waarin „Ons Koortje" was opgenomen) gaf daarbij medewerking. In 1962 is ds. Muntingh ernstig ziek geweest en in wel drie ziekenhuizen op genomen, n.l. te Dirksland, in Eudo- kia en het academisch ziekenhuis te Leiden. Vooral zijn gezichtsverm.ogen heeft veel geleden. Ds. en mevr. Muntingh hebben zes kinderen; de oudste dochter is gehuwd met ds. A. J. Aaftink, Geref. predikant te Maassluis. De oudste zoon studeert economie te Amsterdam, twee zoons gaan op de H.B.S., een andere zoon is auto-monteur en een dochter onder wijzeres op de Geref. School. Woensdagavond heeft ds. Muntingh in een speciale dienst afscheid genomen van zijn gemeente, waarvan we elders in ons blad verslag hebben gegeven. Het echtpaar G. N. Boom, Blussé- straat 71 te Amsterdam, dat op 1 maart j.l. 12% jaar was getrouwd, heeft deze dag gevierd met een bezoek aan Ouwe- hands Dierenpark. En deze dag zal het gelukkige paar lang heugen. Want toen zij nog maar even binnen waren liep mevrouw Boom al met een levensgrote gibbon in haar armen. Of de aap haar wilde feliciteren is niet bekend. Het kwam allemaal zo. In het dierenpark op de Grebbeberg heeft men al de hele winter een drietal jonge gibbons in quarantaine zitten. De gibbon is een langarmige aap. Deze jonge dieren wer den maandag voer het eerst los gelaten op hun open speelterrein, dat door een vijver wordt gescheiden van het pu bliek. Eén van de apen heeft kans ge zien die speelruimte te verlaten. Hij zat vlakbij in een boom. Op datzelfde mo ment wandelde het echtpaar Boom langs. Mevrouw Boom riep de gibbon, misschien wel niet met de gedachte dat het beest op haar af zou komen. Maar dat gebeurde wel. De gibbon spitste zijn oren en was met een paar grote „zwie pers" van tak op tak het echtpaar uit Amsterdam bliksemsnel genaderd en voor dat mevrouw Boom er erg in had, zat de gibbon in haar armen. Zij be dacht zich geen ogenblik en wandelde met de ontvluchtte aap naar het direc tiekantoor. Daar kon bedrijfsleider Ra- dema de „vangst" overnemen. Het dier, dat alleen maar wat hardhandig in de handschoen van mevrouw had gebeten, maar geen wond had veroorzaakt in haar hand, ging daarop gedwee met de heer Radema mee naar zijn zo vertrouw de omgeving. Het was voor het kope ren echtpaar uit Amsterdam toch wel een bijzondere belevenis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1