GAAS Een voorjaar met nachtvorsten Raad Ooitgensplaat becritiseerile dienstregeling R.T.M. Witlofzaden Wat springt ze hoog Wat wordt ze grootL, „en moeder helpt met kerngezojhde Bl|fe Band Blue Band-mmm.»en kerngezond Friese staartkick 10e veiling van landbouw- werktuigen Butagaskachel Mededelingen van de Stichting Nederlandse Uienfederatie Land- en Tuinbouw Hopeloze reisgelegenheid op het eiland Discussie over fluoridering TELERS voor plantuitjes WistU.... Bïue Band! Vitamme A en D... energierijke grondstoffen. Dat wat Uw kinderen nodig hebden om jong en blij te zijn. Hn die ge zonde levenslust begint bij gezonde eetlust Trek in een boterham met Blue Band. Trek in een warme maaltijd. Trek in altes wat met gezonde Blue Band zo smakelijk bereidt., 's morgens, 's middags, 's avonds ACHT UUR Nóg een? Best hoor. Biue Band erop. Smul maar. Dan kun je er teger^, straks, op schooi. HALF EEN Eerst eten, dan spelen. Smeer je 'm zelf? Toe rnaar, 't is Blue Band... met vitamine A en D. Kijk die jus, zo heerlijk goud bruin. Het werk van moeder, dte Blue Band gebruikt. WEERPRAATJE pinsdag 2 maart 1&6S. ,4Br LAND EN-NIEUWS" Bladi 8 I>e gemeenteraad van Ooitgensplaat kwam vrgdagavond bijeen. Afwezig met ieraasgeving de heer Hokke en de heer van Rossum> de laatste was op reis naar Israël. De agenda bevatte geen voor stellen tot belangrijke besluiten maar toch werd over bepaalde punten tame lijk gediscussieerd. Zo werd de R.T.M. sterk bekritiseerd dat de dienstregeling voor passagiersvervoer van dit eiland niet voldeed aan de behoefte; b. en w. bleken hierop reeds te hebben geatten deerd. De fluoridering en de Alg. Bij standswet kwamen ook ter sprake en er werd een voorlopig plani tot onteigening goedgekeurd voor bebouwing langs de 2,0,-zijde van de Molendijk. Na opening door burgemeester W. M V. d. Harst werden de notulen vastge steld en de ingekomen stukken behan deld. De heer P. v. d. Vliet (p.v.d.a.) had bij de stukken een schrijven van de R T.M. gezien betreffende de dienstrege ling. Hij merkte op dat men vanuit O- plaat het eiland in reizend een half uur moet wachten, aan de Sohaapsweg er te Middelhamis soms twee uur op de verdere verbinding naar Dirksland Spreker noemde dit voor deze moderne tijd meer dan erg. De verbinding naar Rotterdam gaat wel maar de diensten op het eiland zijn slecht. Hij vroeg b en w. hieraan iets te doen. De heer Leijdens (s.g.p.) die de woor den van V. d. Vliet onderstreepte, zag ir het schrijven van de R.T.M, een ant woord aan b. en w. en hij prees de voortvarendheid die werd betracht. Hij noemde het ongehoord dat men vanui Ooitgensplaat naar Oude Tonge eers' over Middelhamis moet. De ziekenhuis verbinding deugde ook niet en hij wees op de noodzaak dat de dienstregeling ir overeenstemming werd gebracht met de belioefte van de bevolking. De voorzitter anwoordde dat het col lege zich reeds in verbinding had ge steld met de R.T.M, en pogingen wer den aangewend tot verbetering. Voor heen nam de directie van de R.T.M contact op met de gemeentebesturen over de dienstregeling, wat men nu ook niet had gedaan. Men heeft preferentie gegeven aan de lijn Rotterdam, ten kos te van de lijn op ons eiland. Fluoridering De heer Leijdens (s.g.p.) ging verder in op de brief van de heer Grinwis over de fluoridering. Op de voorlichtings avond was hij niet geweest. Tegen fluo ridering van het water had spreker zich al meer uitgesproken; al lag het besluit er moest dit z.i. toch ongedaan kun nen worden gemaakt, omdat het een gevaar was voor de volksgezondheid. Wethouder de Vos (p.v.d.a.) deelde mee dat de doktoren op die vergadering aanwezig hadden verklaard, dat er niel het minste gevaar voor vergiftiging be stond, gezien het kleine percentage fluor dat aan het water wordt toegevoegd Hij had het volle vertrouwen in de dok toren, als je naar het ziekenhuis moet win je ook advies in bij een dokter en niet bij Jas de Vos! Spreker had in het begin vooroordelen gehad, die nu waren weg genomen. Hij wilde er geen hals zaak van maken. Weth. van Es (a.r.) vulde aan, dat ook hij was gerustgesteld na de voorlich ting van Bakker Dirks, dr. van Loo en dr. Gestman. Het speet hem dat er zo weinig raadsleden aanwezig waren. Dhr. van Dam (s.g.p.) die ook niet op deze bijeenkomst geweest was, vond he' een eenzijdige voorlichting (van voor standers) die er is gegeven. Resultaten van 3 jaar vond hij niet betrouwbaar daar moest minstens een tijdslimiet van 10 jaar over heen gaan om de resul taten te kunnen controleren. Zijn groot ste bezwaar was dat allerlei medica menten aan het water werden toege voegd. De heer P. v. d. Vliet was het met de beide wethouders eens. Fluoridering is goed voor de gebitten. Slechte gebit ten oefenen invloed op het gehele li chaam, aldus spreker. De heer Jacobs (r.k.) had als niet-des- kimdige de doktoren gevraagd, die het algemeen gunstig en bevorderlijk voor de gezondheid achten. „In drinkwater zit reeds fluor, het is slechts een kleine aanvulling" aldus weth. de Vos. De bijeenkomst was een voorlichtingsavond; over het voor of te gen ging het niet, zo zei hij. Over de fluoridering merkte de voor zitter op, als er over de Stichting Wa terleiding vragen rijzen, dat het voor de hand ligt om een voorlichtende verga dering te beleggen. Het speet hem daf de heren er niet geweest waren zelf kon hij er ook niet zijn en spreker achtte het niet juist om nu over na te praten. Alle verontrustiijg die er is, had men daar naar voren moeten brengen. Algemene Bijstandswet Vaststelling reglement voor de instel ling sociaal culturele zorg-maatschap- pelijke culturele zorg te Ooitgensplaat. De heer Leijdens verzocht aanteke ning tegen te zijn, gezien hij destijds had verklaard het niet eens te zijn met de totstandkoming Alg. Bijstandwet. De voorzitter: Volgens uw afgelegde eed hebt u gezworen de grondwet en de wetten des rijks voor te staan en te be vorderen. De heer Leijdens: Ik heb mij met een eed verbonden de belangen der gemeen te te behartigen. Ik wil dit doen naar eis van Gods Woord. Als dat in het ge drang komt ben ik er tegen. „Wetten des Rijks zijn wetten des ryks antwoordde de voorzitter. De heer Leijdens: Ik neem de vrijheid om tegen te zijn. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Leijdens tegen. Besloten werd tot uitgifte van een stukje gron'd in erfpacht aan de heer M. Korteweg, tegen 38 et. per m^ Pensioen wethouders Reeds in een groot aantal gemeenten is een uitkerings- en pensioenregeling voor wethouders van kracht. Deze houdt in dat een wethouder wanneer hij voor zijn 65-jarige leeftijd ophoudt weth. te zijn, recht heeft op een uitkering, welke een aflopend karakter draagt. De duur van de uitkering is gelijk aan het tijdvak van wethouderschap met een minimum van 2 jaar en een maximum van 6 jaar. Het eerste jaar bedraagt de uitkering 80»/o, het 2e jaar 65»/o en ver volgens 50»/o van de aan het ambt ver bonden wedde. De uitkering eindigt bij: a. het bereiken van de 65-jarige leef tijd; b. bij herbenoeming tot wethouder en c. bij overlijden, in welk geval de we duwe een uitkering krijgt, gelijk staande met de uitkering welke de overledene laatstelijk genoot over een tijdvak van 6 weken. Houdt echter een wethouder op deze functie te vervullen op of na 65-jarige leeftijd, dan heeft hij recht op pensioen. Hetzelfde geldt bij overlijden voor zijn eventuele weduwe en wezen. Het pen sioen bedraagt S'/o voor elk dienstjaar van de laatstelijk genoten wedde met een maximum van 20 dienstjaren. In verband met de aanpassingsregeling pensioen (waardevastheid) wordt de al dus verkregen uitkomst vermenigvul digd met een periodiek bij K.B. te be palen getal (thans 1,3642). Het verhaal bedraagt Wo van de jaarwedde. Het pensioen eindigt: a. bij herbenoeming tot wethouder; b. bij overlijden, in welk geval pen sioen aan weduwen en wezen moet worden uitgekeerd. Evenals bij andere pensioenen vindt ook op de wethouderspensioenen een korting i.v.m. de A.O.W. plaats. Ten slotte zij nog opgemerkt dat diensttijd boven 65 jaar niet meetelt. Een verordening hiervoor werd vast gesteld. Met de Bank van Nederl. gemeenten werd een geldlening aangegaan groot 300.000,Hiermee zal het stratenplan te Achthuizen worden gefinancierd, het bungalowpark en voorzieningen aan de Molendijk. Aan de pi. toijz. scholen werden voor schotten verleend volgens art. 103 L.O wet 1920. Biimenihof iTit de stukken bleek dat het Rijk niet bereid is voor de beschutte werk plaats over de jaren 1959-'60 aO^/o subsi die te verstrekken. Wel over de jaren 1961-1963. De heer Leijdens vond dit onbegrijpe lijk; de heer v. d. Vliet vroeg naar de reden en de heer van Dam hoopte dat de ministers deze subsidie alsnog zou verstrekken. De voorzitter antwoordde dat de mi nister de reden niet heeft bekend ge maakt. Er is al veel over te doen ge weest. Het ontwerp-toesluit werd aan vaard. Onteigeningsbesluit Na vaststelling wijziging salarisver ordening en alg. ambtenarenreglement werd een onteigeningsbesluit voorge steld voor het plan „regeling bebouwde kom". Een gedeelte van de Molendijk zal krachtens ex art. 43 der woningwe. worden gesaneerd. Hiervan maakt o.a. deel uit het pand in eigendom toebe horende, volgens kadaster, aan Krijn Buth en Maria Buth, plaatselijk bekend Molendijk 20 (schuur). Molendijk 22 (woonhuis) en Molendijk 24 (slagerij). Daar dit pand niet bij minnelijke overeenkomst van laatstgenoemde per sonen (eigenaren) kan worden aange kocht is in de onteigeningswet de mo gelijkheid geopend tot onteigening over te gaan. In dit geval geschiedt de ontei gening overeenkomstig de art. 80 e.v. der onteigeningswet. De heer Leijdens was huiverig van onteigening gezien de konsekwenties die er uit voortvloeien. Hij was tegen de sanering geweest omdat hij er de ver antwoording niet voor wilde dragen. Toch wilde hij er iets over zeggen, n.l. dat algehele schadevergoeding werd verstrekt om het bedrijf voort te zetten. In dit geval heeft men niet alleen met de eigenaars maar ook met de huurder te maken, die de dupe kan worden. De voorzitter antwoordde dat in de laatste instantie tot onteigening wordt overgegaan, n.l. als aUe onderhandelin gen zijn mislukt. Spreker zei dat uiterste soepelheid is betracht, de taxatie-com missie is ingeschakeld en wij willen het volle pond geven maar niet ander half pond! aldus spreker. Toen zelfs IV2 pond niet acceptabel was, werd verder overleg afgesneden. Er zit niet anders op dan te onteigenen; er komt nu nog een aanbieding en gaat de eigenaar daar niet mee akkoord, moet de rechter uit spraak doen. Spreker was het eens dat er een volledige schadeloosstelling moet volgen. „Ook voor de huurder?" vroeg de heer Leijdens. De voorzitter antwoordde dat er sinds 1962 ook voor de huurders een regeling is voor vergoeding, waaraan stringente bepalingen zijn verbonden. Zover de wet dit toelaat zal er aan worden voldaan zegde de voorzitter toe. Aankoop gromden Achthuizen Een krediet werd uitgetrokken groot 5000,voor het laten taxeren van gronden te Achthuizen nodig voor de uitbreiding aldaar. Drankwet-miaxima Ingevolge de oude drankwet is een maximum gesteld voor uitgifte vergun ningen, wat te Ooitgensplaat is bereikt. Eens in de 5 jaar kan aan de kroon wor den verzocht dit maximum te vergroten Voorgesteld werd om één verzoek ver- Middelvroeg- en late krop. A. DE BONTE Esdoornstraat 40 Ooitgensplaat Telefoon (01873) 313 Gevraagd nog enkele M. VAN ZIELST Nieuwe Tonge Burg. Overdorpstraat 1 Telefoon (01875) 2 47 Te koop gevraagd: of stoeltjesklok. Defect geen bezwaar. Brieven aan: V. d. REE T. J. Troelstralaan 62 Schiedam te Numansdorp op vrijdag 5 maart 1965 des v.m. 10 uur. J. SCHEP Gerechtsdeurwaarder Tèl. (01860) 2537 dat er vele soorten zijn, dat wij vele soorten in voorraad hebben, dat wij u hiermede gaarne van dienst zijn, dat wij het desgewenst thuis bezorgen, dat W. AKERSHOEK te Ouiddorp hiervoor uw handelaar is. TE KOOP: in zeer goede staat. J. VAN DE WETERING Essenlaan 9, Middelhamis Telefoon 29 27 2ESUUB f"[tïi^i>if° Nieuwe middelen tegen de made van de uievlieg Tot voor enkele jaren werd in alle teeltgebieden van uien de bestrijding van de made van de uievlieg uitgevoerd met gechloreerde koolwaterstoffen. He laas is dit insekt in verschillende stre ken van ons land met name ook op Goe- ree-Overflakkee, resistent geworden te gen de koolwaterstoffen. Het met aldrin .dleldrin of heptachloor in de resistente gebieden uitvoeren van een bestrijding heeft geen enkele zin meer, zodat hier een andere weg moet worden ingesla gen. Gelukkig zijn er nieuwe middelen gevonden waarmee de bestrijding ter hand kan worden genomen. Voor toe passing, alleen in de vorm van een grondbehandeling, komen het meest in aanmerking: Basudine 2afh Du Muril 25»/o AAvlitox 2OV0 dosering 30 kg. per ha. dosering 24 kg. per ha. dosering 30 kg. per ha. Birlane 25"'/o - dosering 20 kg. per ha. Het met genoemde middelen in proe ven verkregen bestrijdingseffekt was, met uitzondering van dat van AAvlitox, minder dan voorheen met gechloreerde koolwaterstoffen werd bereikt. De ver kregen resultaten waren echter alles zins aanvaardbaar. De nieuwe middelen, die alle tot de groep van organische fosforverbindin- gen behoren, moeten kort voor het zaaien in 500 1. water per ha. worden verspoten. Om verliezen door vervluch tiging tegen te gaan dienen ze direct na toepassing oppervlakkig te worden in gewerkt. AAvlitox en Birlane zijn slechts be perkt verkrijgbaar. De voor deze midde len verleende ontheffing geldt namelijk nog voor een gelimiteerd areaal. De uietelers op Goeree-Overflakkee worden dringend aangeraden voor de bestrijding van de made van de uie vlieg gebruik te maken van een van ge noemde middelen. lof A aan te vragen. Dit werd goedge vonden. Rondvraag De heer Groenendijk wees op een ver hoogde stoep in de Stoofstraat, wat hij gevaarlijk achtte voor langslopenden. De voorzitter meende dat het eigen grond is, hij zal het laten bezien. De heer van Dam vroeg toezending van de raadsagenda met prae-adviezen één week te voren, om tijd te hebben de stukken na te zien. De voorzitter antwoordde dat de wet voorschrijft tenminste 2 x 24 uur, spre ker zou bezien of mogelijk alleen de agenda vroeger aan de leden kan wor den gezonden. Daarna besloten zitting. Onkruidbestrijding in sjalotten Voor de bestrijding van het onkruid in sjalotten langs chemische weg komt in de eerste plaat chloor-I.P.C. in aan merking. Hoewel de kans op gewasbe schadiging wat groter is kunnen ook si- mazin en AAkarmex worden gebruikt. Het effekt van deze middelen berust op opname via de wortels van het onkruid. Van kontaktwerking is geen sprake. Voor het verkrijgen van goede resul taten moet worden gespoten op onkruid vrije grond. Toepassing op vochtige grond en enige regen kort na het spui ten komt de werking van deze middelen ten goede. Chloor-I.P.C. Binnen een week na het planten spuiten met 5 1. per ha. Om een goede verdeling van het spuitmiddel te ver krijgen moet minstens 500 1. sproeivloei- stof per ha. worden gebruikt. Herha ling van de bespuiting is toegestaan tot uiterlijk half mei. Verschillende gewassen, waaronder de in Ouddorp en omgeving veel ge teelde augurken, zijn zeer gevoelig voor chloor-I.P.C. Als binen een afstand van 200 m. van de sjalotten een gevoelig ge was wordt geteeld moet beslist geen chloor-I.P.C. worden gebruikt. Zelfs de dampvorm waarin dit middel tot gerui me tijd na het spuiten overgaat is fu nest voor een gevoelig gewas. Simazin en AAkarmex Eveneens kort na het planten kan worden gespoten met 0,5 kg. simazin of 1 kg. AAkarmex in 600 tot 1000 1, water per ha. Deze middelen hebben een zeer lange werkingsduur, waarom slechts een éénmalige bespuiting mogelijk is. Als een tussen- of nateelt wordt toe gepast moet geen simazin of AAkarmex worden gebruikt. D. HOEK (van onze weerkundige medewerker) Alle tekenen wijzen er op, dat de me teorologische winter van 1964-1965 bin nenkort op 1 maart zal kunnen worden gekarakteriseerd als een betrek kelijk zacht seizoen. Er is gedurende en kele perioden wel vorst geweest, maar de schaatsers hebben er nauwelijks van kunnen profiteren. Alleen tijdens de kerstdagen zat het hun glad en het was echt jammer, dat de ijsvloer tussen kerst en oudjaar zo snel weer werd af gebroken. Het is deze winter enkele malen tot onweer gekomen. Vlak na de ingevallen dooi, net voor oudjaar, werd in Noord- West-Friesland een felle ontlading waargenomen (die zelfs een huis raak te) en op zaterdag 13 febr. schoten er uit een orkaanaohtige bui boven weste lijk Friesland opnieuw enkele bliksem stralen (geelrose van kleur), welke wer den gevolgd door harde donderslagen. Speciaal de inwoners van Bolsward werden er door opgeschrikt. Dergehjke onstabiliteitsverschijnselen wijzen gewoonlijk op het voorhanden zijn vanzeer koude luchtstromingen in de hogere niveaus. Een van onze medewerkers, die zich uit liefhebberij bezighoudt met het doen van weersvoorspellingen op lange ter mijn, ziet in dit onweer een aanwijzing voor een koud voorjaar. Door de erva ring is hem bekend geworden, dat een dergelijke hoogtekou de neiging ver toont door te zieken en zijn uitwerking aan de grond nog wel weken en soms maanden daarna te doen gelden. Dezer dagen schreef hij ons een koud voor jaar te verwachten met aanhoudende nachtvorsten, zelfs tot in de eerste week vanjuni. Het is geen bijster hoopgevend pers pectief, waarbij betrekkelijk ook aansluit de wetenschappelijk gefundeer de prognose van de Engelse weerkun digen in Bracknell, die tot half maart een gemiddeld onder normale tempera tuur verwachten (maar geen sneeuw en nachtvorsten) welke het gemiddeMe voor de late winter ver zal overschrij den. Maar om tot ons uitgangspunt terug te keren: ook de volksmond zegt zijn zegje over onweer in de winter, waarbij blijkt,, dat onze voorouders hieraan ook een pessimistische gevolgtrekking ver bonden. „Donder in het dorre hout, geeft een voorjaar nat en koud". In Oost-Nederland placht men te zeg gen: „Als de donder rommelt in 't kale holt, blif 't hele veurjaor schraol en kolt". Ook bij onweer in maart is de verdere ontwikkeling niet gunstig: „Wil maart reeds donder, sneeuw is in mei geen wonder". In dit geval zal wel het vroeg-zomerse onweer bedoeld worden. Komt er na één warme dag in de lentemaand vlotweg onweer, dan wijst dit niet op warme, maar op koude bovenstromingen, die als reactie de aangenome voorjaarstempe- ratuur zullen doen verkeren in guur weer met nachtvorst. Omgekeerd heet het echter: „Zoveel Plastic boom/manchetten geven afdoende bescherming Sinds jaren is het een probleem, om jong aangeplante vruchtbomen tegen wildvraat te beschermen. Door een nieuwe vinding is dit pro bleem nu radicaal opgelost, n.l. door het aanbrengen van de plastic boom manchet. Deze manchet dient van onderaf aan het jonge stammetje te worden gesla gen, door de spiraalvorm blijft ze van zelf zitten en behoeft dus niet verder te worden vastgemaakt. Een belangrijk voordeel dus ten op zichte van andere bestrijdingsmiddelen is, dat een zeer belangrijke arbeidsbe sparing wordt verkregen daar de man chet, eenmaal aangebracht, geen verde re zorg of behandeling vereist, dit in tegenstelling tot b.v. chemische mid delen welke steeds opnieuw „aange streken" moeten worden. De manchet is voorzien van perfo raties welke dienen tot toelating van licht, lucht en zon en zij vormt dus geen enkele remmende werking op de natuurlijke groei van het boompje. Een ander middel dat dikwijls wordt toegepast, is het aanbrengen van een afrastering ter bescherming van een perceel. Deze manier is vrij kostbaar en de praktijk heeft wel uitgewezen dat de bestrijding door de vindingrijkheid van hazen en konijnen lang niet afdoende is. Het staat dan ook wel vast, dat het gebruik van de manchet het goedkoop ste en eenvoudigste afweermiddel is. De belangstelling hiervoor richt zich niet alleen tot hen die bescherming voor hun vruchtbomen zoeken, maar ook in de zgn. boscultures wordt de plastic boommanchet met veel suc ces gebruikt. Over de resultaten is men unaniem van mening dat deze vinding de meest afdoende kan worden genoemd. nevels in maart, zoveel onweders in de zomer." Deze „regel" geeft de indruk, dat men aan rustig, ietwat vochtig hogedruk- weer in maart, een warme, maar wel onstabiele zomer koppelde. Ook in an dere landen staat onweer in maart in een slechte reuk. In Vlaanderen: „Don dert het in de maand meert, in meie dekt de sneeuw de eerd." En in Wallonië en BYankrijk: „Quand il tonne en mars, Ie bonhomme dit hé- las." Curieus is, dat onweer in april een betere naam had, althans in de Frans- sprekende landen: „Quand il tonne aux mois d' avril, Ie laboureur se réjouit, mais la moche et Ie mouton, ont beucoup soi:iffrir." (Als het dondert in april, verheugd de landbouwer zich, maar vlieg en schaap hebben veel te lijden.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3