De dood op de weg Wekelijks koopje Herv. Nieuwe Tonge krijgt weer eigen predikant Philicorda-avond De heer E. Ottink ten grave gedragen Plaatselijk nieuws OPEL Begrafenis van dhr. 1. n. Struyk Van Weze!& Zonen Opening nieuwe lunchroom te Sommelsdijk 1?* 37e jaargang Dinsdag 2 maart 1965 No. 3367 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Tricot nvlon weekenders BERNARD ZOON PHILIPS - EINDHOVEN Garage Knöjps Prinses Beatrix op Curasao CENTRALE VEILING Middelharnis 4 tari 1965. ssing. JORP 3 88 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het onderwerp, dat we in dit artikel gaan behandelen, is niet erg opwek kend, maar het moet helaas aan de orde komen. Heel veel is en wordt erover gesproken en geschreven. De politie, de scholen, de Vereniging voor Veilig Ver keer enz. zijn voortdurend in de weer met voorlichting en waarschuwing, maar de verkeersmoloch gaat voort zijn duizenden te verslinden. Terecht spreekt men van een Moloch. Dit was een Assy- rische afgod, die ook bij de oude Israë lieten bekend was en aan wie mensen offers moesten worden gebracht. In fi guurlijke zin kan men nu spreken van het verkeer als de Moloch van deze eeuw. Cijfers zijn dor, maar hier spre ken ze een verschrikkelijke taal. Wie zich tegenwoordig buitenshuis begeeft, riskeert zijn leven, zijn validiteit en zijn gezondheid, ook al is het risico in steden en dorpen, op de grote autosnel wegen en op 'het platteland verschillend En ieder jaar stijgt het aantal slachtof fers met het toenemen van de ver- keersintensiviteit. Van land tot land varieert het wel in verband met de be volkingsdichtheid, de verkeersintensi teit en andere factoren, maar uiteinde lijk vormt het een vreselijk en luguber facet van onze moderne „beschaving". Ofschoon wij ons weinig of niets voor stellen vande uitwerking van de waar- sohuwing, die van dit artikel kan uit gaan, willen we toch onze stem voegen in het koor dergenen, die op deze nood lottige ontwikkeling wijzen. We kunnen dit doen met beschou wingen, maar ook met cijfers. Misschien gaat van de laatste een duidelijker spra ke uit. In 1964 bedroeg het aantal ver keersdoden in' ons land 2058. Daarbij zijn dan degenen, die ter plaatse van het ongeval overlijden, dat is ongeveer de helft, èn zij, die binnen 30 dagen aan hun verwondingen sterven. Dit bete kent dus een dodencijfer per jaar van 1 op de 6000. Ieder weet of kan zich voor stellen wat een verdriet en wanneer het de kostwinner betreft ook materiële consequenties zulk een plotselinge gezinstragedie met zich brengt. Gemid deld vallen er dus in Nederland onge veer 6 mensen per dag ten offer aan het verkeer. We beschikken over een specificatie van dit dodencijfer over 1963. Toen be droeg het aantal 1969. Daarvan waren 1156 bestuurders van motorvoertuigen, 499 voetgangers, die het slachtoffer werden van een aanrijding en 314 pas sagiers, waarvan 2.26 in personenauto's. Wat de bestuurders betreft was de on derverdeling als volgt (naar vervoer middel) I in 1964 in ons land ongeveer 240.000 verkeersongevallen d.i. 'bijna 660 per dag. Dit is veel, maar wie in onze grote steden en op onze autowegen eens ge durende enige tijd het verkeer gade slaat, speciaal op de spitsuren, die ver wondert er zich over, dat het aantal nog niet veel groter is. Hij komt dan ener zijds tot de conclusie, dat de'overgrote meerderheid der automobilisten tot de goede of de bekwame rijders behoort, maar anderzijds, dat het juist de kleine minderheid is, die de stukken maakt. Behalve de 2056 doden toracht 1964 ook nog 52.000 gewonden, van wie 32.000 ernstig en 20.000 licht gewond waren. Het aantal zwaargewonden overheerst dus sterk n.l. 62 tegen 38)°/o. Dit bete kent, dat een groot aantal Nederlanders telkenjare invalide wordt of in elk ge val dikwijls blijvend gehandicapt is op één of andere wijze. We moeten dus niet eenzijdig op het dodencijfer letten, maar ook dat der zwaargewonden brengt een zee van ellende met zich. Met de toeneming van de verkeersin tensiteit neemt vanzelfsprekend het aantal slachtoffers toe. In 1954 gebeur den er 100.000 ongevallen, waarvan 1520 doden, 1700O zwaar en 13000 lichtge wonden. We moeten deze verkeersin tensiteit (dichtheid) natuurlijk verdis conteren in het beoordelen van het ge tal der slachtoffers. Stelt men het aan tal ongevallen voor 1955 op 100 en de verkeersintensiteit ook, dan blijken de ze indexcijfers voor 1963 gestegen te zijn resp. tot 201 en 191, beide dus onge veer verdubbeld. Om een objectieve in dicatie van de verk6ers-(on)veiligheid te verkrijgen en een vergelijkingsmaatstaf met voorgaande jaren heeft het V.v.V.V. het begrip „verkeersveiligheidscompo- nent" ingevoerd. Dit indexcijfer wordt verkregen door dat van het totale aan tal ongevallen te delen door dat van de verkeersintensiteit en het quotient met 100 te vermenigvuldigen. Men komt dan voor 1963 op 105 Het ligt dus hoger dan in 1955 doordat het aantal ongevallen meer steeg dan de intensiteit van het verkeer. Nu mene men niet, dat het verkeer redelijk „veilig" ware gebleven, wanneer de v.v.c. ook 100 was geweest, want dit zou slechts betekenen, dat het alleen maar even onveilig was gebleven als in 1955! Deze component zou naar beneden moeten tot nul toe! Maar dit is natuurlijk een utopie. Om e,en indruk te geven van de toe neming van het aantal motorvoertuigen de volgende cijfers, het eerste van 1957 het laatste van 1963. 386 fiets 379 bromfiets 64 motorrijwiel 25 scooter 236 pers. auto 50 vrachtauto 16 andere (bakfiets, handkar) Er zijn landen, waar verhoudingsge wijs het dodental nog groter is. In de Verenigde Staten van Amerika bedroeg het in 1964 ongeveer 48.000 d.i. één per 400O inwoners. Als men nu weet, dat in de hele Koreaanse oorlog (1950-1954) 25.000 Amerikaanse soldaten zijn ge sneuveld, moet de conclusie zijn, dat er in 1964 tweemaal zoveel Amerikanen op de weg sneuvelden als in de hele Koreaanse oorlog! Dat is toch wel een verschrikkelijk aantal. In Engeland val len er thans jaarlijks ongeveer 6500 slachtoffers d.i. 1 per 8000 inwoners, dus gunstiger dan bij ons; in Frankrijk 11.000 of 1 per 4000, in West-Duitsland 15.500 of eveneens 1 per 4000 inw. Dit hangt natuurlijk ook samen met de ver keersintensiteit. In Nederland heeft thans 1 op de 12 inwoners een auto, in Amerika 1 op de 2 a 3. Daar bezit vrij wel elk gezin 2 of 3 auto's. Wij komen in dit opzicht een eind achter bij andere te vergelijken landen. België, Denemar ken, West-Duitsland, Engeland, Luxem burg, Noorwegen en Zweden hebben er naar verhouding van het inwonertal veel meer en Frankrijk spant in Europa de kroon: Uit een specificatie van de dodelijke ongevallen naar de leeftijd valt ook veel te leren. Het gaat hierbij dan voor namelijk om de voetgangers. We heb ben daarvan de cijfers over 1963. In de eerste kolom vindt u de leeftijdsgroe pen, in de tweede het totale aantal slachtoffers uit elke groep en in de der de het aantal voetgangers daaruit. 0— 4 10'2 90 5—14 242 114 15—24 35'3 28 25-^ 418 31 45—64 423 61 65—74 229 66 75 e.o. 202 109 Nemen we de eerste twee groepen die van de kinderen dus bij elkaar dan Wijkt, dat deze 28»/o van de totale bevolking uitmaken, maar 410/0 van de gedode voetgangers. En als we de twee oudste groepen samenvoegen boven de 65 dan vormen deze nog geen 10"/o der bevolking, maar ze leveren 35"/o van de voegangers-slachtoffers! Kinderen en bejaarden zijn dus in het verkeer het Ripest kwetsbaar, hetgeen ook voor de band ligt. Ze moeten derhalve speciaal beschermd en ontzien worden, niet al leen door bijzonder onderricht, maar ook door de gemotoriseerde wegge bruikers. Bij de niiddengroep van 15 tot ^1 zijn de cijfers juist omgekeerd: ze vormt 62»/o van de bevolking, maar „le vert" slechts 23<'/o van de dodelijke on gevallen onder de voetgangers. De ver klaring hiervan is duidelijk voor ieder. Tot dusver'hadden we het alleen over net dodencijfer, maar ook de andere moeten genoemd worden. Er gebeurden Personenauto's vrachtauto's Autobussen Motorrijwielen 380.000 126.000 7.800 168.000 870.000 194.000 9.500 156.000 Thans wordt het aantal personen auto's geschat op 1 miljoen en voor 1970 op 2 miljoen. Over de oorzaken van de vele onge lukken zullen we het thans niet hebben. Daarover is al zoveel geschreven, dat iedereen het wel weet. Alkohol, ver keerde mentaliteit, snelheidsmanie en onbetrouwbare voertuigen zijn de voor naamste. Laat men toch denken aan het zesde gebod, dat op grote schaal over treden wordt:Gij zult niet doden! SPECIALE PRIJS in effen, wijnrood f Q 7'ï en blauw I w»f U Geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS Zaterdagavond laat kwam het bericht binnen bij de kerkeraad van de Ned. Herv. kerk te Nieuwe Tonge, dat ds. J. P. Verkade van Gameren (U.) het op 'hem uitgebrachte beroep had aangeno men. Dit verblijdende bericht kon zon dag in de kerkdiensten worden bekend gemaakt. Er zijn sinds het vertrek van ds. B. J. Zaal op 29 maart 1964 door de kerke- raad zeven beroepen uitgebracht dit achtste beroep werd tot grote vreugde van Hervormd Nieuwe Tonge door ds. J. P. Verkade aangenomen. Ds. J. P. Verkade is 14 nov. 1921 ge boren te Stolwijk en is dus 43 jaar oud. Hij is gehuwd, zijn echtgenote komt uit Ouderkerk aan de IJssel. Het echtpaar heeft 5 kinderen 3 meisjes en 2 jongens de jongste is plm. 1 jaar oud. De vader van ds. Verkade was land- 'bouwer-veehouder, welk beroep hij als jongeman ook heeft uitgeoefend. Op de Ook u bent van harte welkom op onze woensdag 3 maart 8 uur in Jeugd- haven te Middelharnis. Vrije toe gang. In de St. Joris Doelstraat te Som melsdijk is vrijdagmiddag de nieuwe lunchroom geopend van de heer L. P. Osseweijer, voorheen de patatzaak van de heer Helleman. Deze zaak is ge heel verbouwd en naar eis des tijds ingericht. Moesten de klanten voorheen buiten aan 'het loket patate frite, cro- quetten, ijs e.d. aan het loket ont vangen, thans kan men plaats nemen in een keurige lunchroom om de con sumpties te nuttigen. Het bedrijf is geheel betimmerd met prachtig hout, er is een keurige ver lichting en er zijn gemakkelijke zitjes. Ook de voormalige bakkerij is ver bouwd tot een grote keuken, waar de ingrediënten voor de verkoop worden gereed gemaakt. Braadkuikens worden voorgegrild, er wordt: ijs bereid enz. In de zaal zelf is een 3-pans-fri- tuurover aangebracht, een van de groot ste op Flakkee, met een prima afvoer. Het geheel is verbouwd door de aan nemers V. d. Welle en Kroon, de ver lichting is van fa. Meijer en het schil derwerk van A. Knape. Het meubilair is van fa. Seton. Direct na de opening was het een grote drukte; op de foto de heer en mevr. Osseweijer in aktie om jeugdi ge klanten te helpen. Rechts mej. Hel leman, die voorheen bij haar vader in ■de zaak bediende. Ruim 35 jaar heeft de heer HoUe- man er zijn zaak gedreven, het moge ook voor de nieuwe ondernemers een succes worden. leeftijd van 25 jaar kreeg hij roeping tot het wondere ambt, hij is dus op la tere leeftijd gaan studeren. In juni 1954 legde hij examen af op het gymnasium te Gouda en liep daarna college van 1954•1959 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1959 verwierf hij zijn kan didaats na vicaris te zijn geweest te Schoonhoven. Op 1 sept. 1960 deed ds. Verkade zijn intrede te Gameren; maandag 1 maart j.l. was dit precies 4V2 jaar geleden. Bracht dit bericht grote genoegdoe ning te Nieuwe Tonge dat in de vaca ture van ds. Zaal weer is voorzien, te Gameren viel de mededeling als een bom in de gemeente. De predikant is daar n.l. zeer bemind en persoonlijk voelde hij zich er uitstekend thuis. Het bleek hem echter onmogelijk het be roep af te wijzen. Het tijdstip dat de nieuwe, predikant zich aan de gemeente zal verbinden is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal dit eerst in de maand jimi zijn. DIRKSLAND Onder grote belangstelling is maan dagmiddag de heer E. Ottink ten grave gedragen. Om de groeve schaarden zich zijn familie, vrienden en relaties, raadsleden, vertegenwoordigers van verschilflenide verenigingen, afgevaar digden van de afdeling van Het Groene Kruis en de Oranjevereniging, van ker kelijke instanties, het Wetenschappe lijk Genootschap en van N.V. Vulcaan, waar hij bijna 50 jaar is werkzaam ge weest. Burgemeester H. Bos sprak namens de burgerij. Hij typeerde de overlede ne als een geziene persoonlijkheid in Dirksland, maar ook daarbuiten. „De lege plaats die hij nalaat, wordt in Dirksland met weemoed ervaren," zo sprak burgemeester Bos. „Men spreekt nog met erkentelijkheid over de peri ode, dat 'hij waarnemend burgemeester van Dirksland is geweest. Met dank kunnen wij zijn werk terug zien. Dit in verband met zijn voorzitterschap van de afdeling van Het Groene Kruis en van 'de Oranjevereniging," aldus de heer Bos. Mr F. B. s' Jacob, directeur van de N.V. Vulcaan Handel- en transportmij sprak namens de maatschappij. Hij herdacht de heer Ottink als een karak- tervasthoudend mens, die zijn sociale belevenheid liet gepaard gaan met zijn prettige en nuttige omgang als mede werker. Hij verdiepte zich in de pro blemen van het bedrijf, zowel in de directe kring als in de ondernemersraad. Zijn directeur, de heer L. J. Kooman, van Handelmij Vulcaan Dirksland te Dirksland, zei in hem niet alleen een medewerker te zien heengaan, maar tevens een oprecht vriend. MIede na mens zijn gezin bracht hij hem daar voor- posthume hulde. De 'heer J. J. C. la Fleur, dir. van de E.M.G.O. en vriend van de overledene, getuigde van de vriendschap van het gezin Ottink. „Wij blijven om U 'heen- staan, maar wij zijn maar mensen. Wij hopen dat U rijkelijk de steun ontvangt van de Hemelse Vader." Namens het personeel van Vulcaan N.V. te Dirksland sprak de heer Van Oostenbrugge, met wie hij 25 j&ar heeft samengewerkt. Hij herinnerde aan de oorlogstijd, toen de heer Ottink voor het personeel voor ausweisen had ge zorgd. Ten slotte sprak ds. G. C. Muntingh, Geref. predikant te Middelharnis. „De Meester is daar en Hij roept U," ci teerde ds. Muntingh. ..Datzelfde gold voor onze vriend Ottink. Jezus Chris tus was zijn Koning. Hij was daar grondig van overtuigd. De Heere heeft hem veel functies gegeven en wij kun nen daar dankbaar voor zijn. Hij heeft de kerk gediend als diaken en later als MIDDELHARNIS Examens rauziekschool. Na overleg tussen dhr. J. C. Verdonk en vertegen woordigers van de Werkgemeenschap van Accordeon en Mandoline organi saties is een overeenkomst bereikt waar door het mogelijk is geworden de ama teur muziekexamens, welke voorheen overwegend in de grote steden werden gehouden, in Middelharnis te organi seren. Leerlingen der muziekschool behoe ven nu geen grote reis meer te maken om een der diploma's te behalen. Op zaterdag 15 mei komt de examen commissie naar het Diekhuus om de Accordeon, Melodica, Gitaar en Man doline leerlingen te examineren. HERKINGEN Jaarvergadering. Op donderdag 4 maart a.s. hoopt de Herv. Vrouwen vereniging „Niet in eigen Kracht" des avonds om half acht haar jaarvergade- ,ring te houden in het verenigingsge bouw bij de kerk. Verhoging zeedijk. De voorbereiden de werkzaamheden tot verhoging van de zeedijk aan de polder Oud-Herkingen hebben een aanvang genomen. Biddag Op woensdag 10 maart zal er in de Herv. kerk biddag worden ge houden en wel des v.m. 10 en des avonds 7 uur. Op donderdag 4 maart v.m. 10 uur en 's avonds 7 uur in de Geref. Ge^meente waarin ds. P. Blok hoopt voor te gaan. In de avonddienst doopbediening. STELLENDAM Jaarvergadering. A.s. vrijdag 5 maart 's avonds om 8 uur hoopt de Speel tuinvereniging „Onze Jeugd" jaarver gadering te houden in de zaal boven I de brandweergarage. Opbrengst collecte. De collecte die vorige week gehouden is ten bate van het T.B.C, fonds Zonnestraal heeft op gebracht f 266,Gevers en geefsters 'hartelijk dank. Oiiderling en diaken. Bij de gehou den stemming is in de Geref. Kerk ge kozen tot ouderling L. Menheer en tot diaken M. Velthuizen. OUDDORP Schietvereniging „Raak de Roos" Uitlsag serie geweer: 1. W. Moerkerk 221 punten, 2. E. de Jong 218 punten 3. D. de Jong 217 punten. Pistool: A. de Ronde 149 punten. A.s. zaterdag 6 maart geen schieten wegens deelname concours te Ouder kerk a.d. IJssel. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vrouwen Wereldgebedsdag. A.s. vrij dagavond 8 uur zal in de Herv. kerk een Vrouwen Wereldgebedsavond worden gehouden. Vrouwen en meisjes worden verzocht zo veel mogelijk op te komen. Middelharnis Telefoon 2043 ouderling. Hij zocht altijd het recht en was een kracht voor iedereen. We mo gen dankbaar zijn voor de man die ons is gegeven. Ik zeg niet dat hij graag heen wilde gaar, maar hij heeft de mantel der ge rechtigheid ontvangen en daar kunnen we blij om zijn," aldus ds. Muntingh die het gezin Ottink Gods steun toe wenste. Namens familie Ottink sprak de oud ste zoon. Hij dankte voor de overwel digende belangstelling tijdens de ziek te en na het overlijden van zijn vader. Op het sterfhuis sprak ds. Sternen- berg troostende woorden tot de fami lie uit de opstanding van Lazarus. De laatste dag van haar verblijf op Curacao heeft H.K.H. Prinses Beatrix een oogstfeest bijge woond. Een van de Kotta Missies, bood de Prinses een mandje mais- kolven aan. STELLENDAM Maandag 1 maart heeft onder zeer grote belangstelling de begrafenis plaats gehad van de heer J. A. Struyk, hofstede Koornlust te Stellendam. Deze begrafenis werd geleid door een vriend van de familie, ds. W. Hage van Klaaswaal. Ook ds. W. Huisman uit Vlaardingen was aanwezig, de kerke- raad van de Geref. Gemeente te Oud- dorp (waartoe hij behoorde) en verte genwoordigers van de kerkeraad te Dirksland in de persoon van de heer A. L. Bakker. Op het sterfhuis las ds. W. Hage eerst Ps. 90 en bepaalde daarna de fa milie en de aanwezigen bij het Schrift woord uit Jesaja 14 32: „Wat zal men dan antwoorden de boden des volks? Dat de Heere Sion gegrond heeft, op dat de bedrukten Zijns volks een toe vlucht daarin hebben zouden." Deze rouwdienst waar o.a. 120 personen aan wezig waren kon via een versterker door allen worden gevolgd. Het was een grote stoet met een on afzienbare rij auto's die daarna werd geformeerd om het stoffelijk overschot ten grave te brengen. Op de begraafplaats sprak wethou der L. Visser, namens alle instanties, waarin de overledene heeft zitting ge had. Hij was o.m. ook voorzitter van de Vereniging „Nieuw Land" en spr. haalde aan, dat de overledene nu was aangekomen in dat nieuwe land, in die zalige gewesten, om daar eeuwig God de Heere groot te maken. Ds. W. Hage sprak de familie toe en ook de vele aanwezigen, wijzend op dat grote goed, dat weggelegd is voor hen die de Heere vrezen en om zich te haasten en te spoeden om ook dat gro te goed deelachtig te worden. Ds. W. Hage gaf aan het slot op te zingen het laatste vers uit Ps. 17; Maar 't blij vooruitzicht dat mij streelt, Ik zal, ont waakt, uw lof ontvangen, U in gerech tigheid aanschouwen, Verzadigd met uw godd'lijk beeld. De oudste zoon van A. E. Struyk sprak een dankwoord. Het was een zeer indrukwekkende begrafenis. OUDDORP E.H.B.O. Op vrijdag 5 maart wordt de 21e jaarvergadering van de afd. Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. gehouden in het verenigingsgebouw. DEN BOMMEL Kosteloze inenting. B. en w. van den Bommel maken bekend dat gele genheid wordt gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken te den Bommel op: dinsdag 16 maart a.s. des nam. van 4.005.00 uur in het Groene Kruis ge bouw. Te Achthuizen op: donderdag 25 mrt. a.s. des nam. van 3.------4.00 uur in het Wit Gele Kruis gebouw. Uienveiling van dinensdag 2 maart 1965 Klasse I: Grove 32,07, Middel 29,20, Drielingen 19,Picklers 16.47. Aanvoer 15 ton. ik,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1