I In kom der gemeente - Dirkdoensweg hoek Dorpsweg Raadsleden werden voorgelicht over de fluoridering Ver. van Contract- telers te Melissant vergaderde Tien winkeleenheden met tien bovengelegen maisonettes If indje veKkouden Proiesi futi color De heer Grinwis protesteert tegen de eenzijdigheid Forum weerlegde argumeriién van iegensianders Lari ig^jl 3e blad Vrijdag 26 februari 1965 No. 3366 p^ m ■■■■■■I 19 dannefalsbij nm ^JBA Vader en Moeder UA PHI W Rondgaande eigen straat Ruim parkeerterrein Trottoirs met luifel. overdekking toveren mèt verf die u bij de vakman haalt Bruinisse Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten EiuvtiDEii-tiiEws Plannen voor groot Winkel- L De vereniging van contraotelers voar bloemzaden te Melissant hield vrgdag- avond haar jaarvergadering in gebouw Melishof. Enige tijd nadat het aan- \mgsvinr verstreken was, opende voor- atter C. Hoekman deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwe zigen en in het bijzonder de heer Ver biest zoals bekend de vertrouwensman van de Federatie van contracttelers op Goeree-Oveirflakkee, de afgevaardigden van de zustersvereniging uit Sonunels- dfll£, alsmede de heer de Wit uit dezelf de plaats, welke na de vergadering zfl'n kleurendia's zou vertonen. Wat het afgelopen teelt jaar betreft, kon de voorzitter voor wat de violen- teelt betreft op een voorspoedig jaar terug zien, hetgeen echter voor de teelt van zaaibloemzaden niet gezegd kon worden. Spreker hoopte op een nuttige vergadering waarin de moeilijkheden besproken konden worden. Dan gaf hij het woord aan secretaris Nagtegaal, welke eerst de notulen voorlas van de vorige vergadering, waarin het kiem- percentage weer een grote rol gespeeld had. Uit het jaarverslag bleek dat de verenigingen weer een actief jaar achter de rug had. Zo werd aan alle leden een boekje toegezonden met de Algemene Telersvoorwaarden (A.T.V.) alsmede enige circulaires met adviezen voor de leden. Vervolgens deed penningmees ter v. d. Ree verslag van de inkomsten en uitgaven der vereniging, met ver melding dat de vereniging thans 215 leden telt. Er was een batig saldo van 312,16, hetgeen een achteruitgang be tekende. Deze werd mede veroorzaakt door de uitreiking der A.T.V.'s welke 75 et. per stuk gekost hadden. Namens de commissie van controle verklaarde de heer C. v. d. Mast dat alles in orde be vonden was. De heer D. Leijdens werd aangezocht om de commissie te comple teren. Het punt bestuursverkiezing vermeld de de periodieke aftreding van de he ren C. Hoekman en C. Grootenboer, welke zich echter herkiesbaar stelde en dan ook met algemene stenunen herko zen werden. Hiermede was men aan de rondvraag genaderd, waarin het kie- mingspercentage der zaden weer uit voerig besproken werd, dit naar aan leiding van de vraag of het niet moge lijk was, de uitbetaling van zaaibloem zaden op dezelfde wijze te behandelen als dit reeds enige jaren geschiedt voor vioolzaden. De laatste zaden hebben al leen een weigeringsgrens voor kiem- kracht, zonder korting. Eén enkele fir ma zou dit reeds doen en deze zou ook voor Nemisia reeds 5»/o onder de eisen der A.T.V. liggen. Algemeen was men van oordeel dat de kiemkrachteisen voor zaaibloemen vrij hoog liggen. In het bijzonder voor Flox (80*/o) en Nemi sia (75«/o) is dit zeker 5fh te hoog. De heer Verbiest wilde dit graag met de betreffende handel bespreken, maar dan moesten de leden ook bewijzen leveren, welke hij kon tonen. Voor dit doel was de agenda voorzien van een formulier. Verder werd nog uitvoerig stUgestaan bij het dorsen der verschillende zaden, daar dit nogal wat moeilijkheden geeft. De handel klaagt er n.l. over dat door het gebruik van de grote combines nog al eens vermenging van zaden voor komt, terwijl de leden er over klagen dat het zo duin: is. .Teneinde dit pro bleem op te lossen is men bij fa. Gebr. Sluijs-Vis bezig een kleine com.bine te ontwikkelen, die demontabel is en ui termate geschikt zou moeten zijn voor dit doel, zodat zaadvermenging voor komen zou worden en men ook minder zaadverlies zou hebben. Nadat de voor zitter de huishoudelijke vergadering ge sloten had, vertoonde de heer de Wit zijn prachtige serie kleurendia's, meest I op Flakkee gemaakt, waaronder ook enkele van Melissant, avond besloten werd. waarmee de RLTMHN VAN TIJMEN Herkingen heeft nu al, Druk geprotesteerd, 't Heeft van de ontslmting, Niet geprofiteerd. Men zit daar na jaren. Nog geïsoleerd. De R.T.M. die doet het, Weder glad verkeerd. Is me dat een toestand, 't Lijkt wel d' oude tijd, Als geen bus één keertje, Naar Herkingen rijdt. Als men paard en wagen, Voor 't vervoer gebruikt. En men geen benzine. Op de wegen ruikt. Herkenezen hebben, Aan het kortste eind. Daar een tweetal diensten, Hier voor goed verdwijnt, d' Eerste en de laatste, Komen niet meer voor. Herkinezen hebben, 't Zaakje grondig door. Men beschouwt dat plekje, Als een negorij. Service hoort er inMners, Nu niet langer bij. En de benenwagen, Neemt geen Herkenees. Want men spaart tenslotte Graag ajn eigen vlees. Tij men. centrum te Ouddorn Het Bouwbedrijf de Blok Tieleman Stellendiam-Melissant heeft in samen werking met het Architectenbureau R. G. M. v. d. Valk te Zwyndreoht een plan ontworpen, voor de bouw van een groot Winkelcentrum ini de kom der ge meente, n.l. aan de Dirkdoensweg heek Dorpsweg. Firma de Blok Tiele man verkeren n.l. in de gelukkige omstandigheid dat zg op dit mooie puni (vlak achter de Gereformeerde Kerk) een groot stuk grond bezitten miet een opper vlakte van 3500 m direct igelegen langs de Dirkdoensweg. Onderstaande perspectief-tekening geeft een beeld hóedit winkelcentrum met de 10 vijfkamer woningen er boven zal komen uit te zien. Aan de voorzijde zijn brede trot toirs ontworpen (gedeelteiyk overdekt door een luifel) en een eigen parkeer plaats, alléén bestemd voor bezoekers. Het ontwerp is ruim van opzet, en modem van aanzien. Bg realisering zal deze nieuwe winkelwijk de gemeente Ouddorp zeer verfraaien. De kop van ons eiland Goeree-Over- flakkee en inzonderheid Ouddorp als badplaats trekt ieder zomerseizoen weer meer recreërenden en dit jaar, nu de Haringvlietbrug gereed is en i)in- nenkort ook de Grevelingendam vol tooid zal zijn, zal het aantal vakantie gangers ongetwijfeld een nog hogere vlucht nemen. Door de vele zomerhui zen en vakantiebungalows die ver warmd kunnen worden is het zelfs zo, dat er in de voor- en nazomer reeds vele gasten zijn. Nu zegt een spreekwoord: „Waar het volk is, is de nering", zodat het begrij pelijk is dat er te Ouddorp de laatste tijd meerdere winkels zijn verbouwd en enkele nieuwe zijn bijgekomen. In de meeste badplaatsen breidt de midden stand zich sterk uit en dat is ook te Ouddorp het geval. Het bouwbedrijf de Blok Tieleman heeft, gezien het toenemende behoefte element, dezer dagen bij het gemeente bestuur te Ouddorp een prachtig plan ingediend voor een groot winkelcentrum in de kern der gemeente, geheel op mo derne leest geschoeid, waar in verschil lende branches zaken gevestigd kunnen worden. De winkels De ontworpen tien winkeleenheden hebben een gezamenlijke oppervlakte van 1275 m^. De vsrinkels hebben een af meting van 6 X 16 m. Over de volle breedte komt een glazen pui met borst wering, portiek met intree. De luifels aan de voorzijde krijgen een breedte van 2V2 meter buiten de etalage. Het project is zó ingedeeld, dat de winkels langs een achtergelegen z.g. in dustriestraat, die 8 meter breed is, kun nen worden bevoorraad. ledere winke lier krijgt achter de zaak een eigen autobox van 3 x 6 m. De parkeerplaats aan de voorzijde heeft ruimte voor 15 auto's. Dit is een heel belangrijk punt, omdat er in de vakantietijd voor winke lende mensen in de kom van de gemeen te zeer moeilijk een parkeerplaats voor de auto gevonden kan worden. Op de tekening is te zien dat de boekwinkel links, door de uitbouw de grootste is. Nu dit plan al enigszins bekend is geworden, ■was er direct al belangstelling en kwamen er aanvra gen om een van deze panden in' be zit te krijgen. Het Bouwbedrijf de Blok Tieleman zal aan de Oud- dorpse IVIiddenstand de allereerste kans geven om er zich te vestigen. De maisonettes De boven de winkels te bouwen wo ningen zijn z.g.n. zevenbeds-woningen. Ze zijn bereikbaar vanuit de winkel en via een aangebouwd trappenhuis (rechts op de tekening) en achtergelegen galerij. Deze galerij heeft een breedte van 4,75 m. en is voorzien van een hekwerk met droogstellingen. Het worden juwelen van woningen; die men binnenkomt via een ruime hal, die toegang geeft tot woonkamer, keu ken, slaapkamers, douche en toilet. De woonkamer heeft een oppervlakte van plm. 20 m^. Er wordt een mooie betegel de schouw in. aangebracht en vanuit de ze kamer heeft men een prachtzicht op de omgeving. De vier slaapkamers krijgen een op pervlakte van 20, 9,5 en 2 x 6 m^, de vloeren (ook van de woonkamer) wor den alle afgewerkt met 3 cm. estrieh naadloze isolatievloer, waar iedere ver dere bedekking op kan worden aange bracht. Bij de bouw zal geluiddempend materiaal worden gebruikt. Plan ingediend' Het bouwplan is ingediend bij burge meester en wethouders te Ouddorp, die er welwillend tegenover staan en alle medewerking hebben toegezegd. Het wordt nu een wachten op de Rijksgoed- keuring om het object te kunnen ver wezenlijken. Gegadigden, die intussen nadere in lichtingen wensen, kunnen die verkrij gen bij het Bouwbedrijf de Blok Tie leman, Tel. (01879) 2 54 en (01877) 5 52. --------O-------- maakt uw verfkwast tot toverstaf. Alles wordt weer als nieuw. Schildert licht, vloeit prachtig en dekt fan tastisch. Verf waarmee u het zelf inderdaad ineens goed kunt doen. U kunt kiezen uit maar liefst 41 uitgezochte fraaie kleuren. Uw kleur is er ook bij. NIEUWE TONGE: L. v. Brussel, Zuiddijk 34, Telefoon 286 MEUSSANX: A, J. Baart, Voorstraat 9, Telefoon 613 HERKINGEN: Fa. J. Karels, Molendijk 51, Telefoon 2 62 STELLENDAM: J. Bakker, Mr. iman Caustraat 15, Telefoon 3 81 OUDDORP: P. Tanfe, Weststraat 12, Telefoon 346 DEN BOlvnviEl.: Fa. P. J. Bruggeman Zn., Wilhelminastraat 8, Tel. 3 28 OUDE TONGE: Ph. Vijfhuize, Nieuwstraat 54, Telefoon 3 43 Op initiatief van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee, waar van burgemeester P. W. Hordijk'van Mi ddelharnis voorzitter is, zijn j.l. dins dagavond in het Ver. gebouw „Vita Nova" te Somelsdijk de Plakkeese raads leden voorgelicht over de fluoriderinig van het drinkwater. Nadat door de heer P. Grinwis indertijd in de raad te Sommelsdijk fel tegen de fluoridering werd, geprotesteerd waarom hij een schrijven stuurde aan alle gemeentebesturen van het eiland, kwamen in diverse raden hierover de tongen los. Thans, drie jaar nadat het water werd gefluorideerd toonden de hiervoor mede verantwoorde lijke raadsleden door hun opkomst enige interesse om over de gevolgen van de fluoridering te worden voorgelioht. Het forum werd gevormd door enkel voorstanders, waartegen door de heer Grinwis een fel verwijt werd gemaakt. Hij sprak er zijn verontwaardiging over uit dat het hem niet was toegestaan een deskundige tegenstander van de fluoridering ter vergadering uit te nodi gen. Zelf hield hij een lang betoog maar het was duidelijk niet overtuigend. In de ongelijke strijdwerd bij nauwelijks gehoord. Gestrand. Het 748 ton grote motor- tanksohip Hentineysee, liep zaterdag morgen bij 'het krieken van de dag op de Vlietplaten in het Volkerak. De pogingen om op eigen kracht vlot te komen werden het schip noodlottig. Het maalde wel een kuil in de harde zand bodem van de zandbank, maar het kwam niet vlot en juist door de eigen kuil die men gedraaid had, kwam het schip op een plaats te zitten, waar het niet overal evenveel steun had en het schip brak (plooide)). De ladling bestaandjï ui,t 638 ton. Cumol en syntetische vloeibare brand stof, was zo brandbaar, dat de radio uitzendingen werden onderbroken voor een extra waarschuwing aan de voorbij varende schippers. Deze brandstof verspreidde ook een netrante onaangename geur, zoals zondag in de Vluchthaven te merken was. De sleepboot Tender, kapitein D. de Koning arriveerde om plm. 11 uur za terdagmiddag bij ihet schip, maar de expert van de inmiddels gewaarschuw de verzekerings mij. verhinderde het afsluiten van een contract. Dit werd later wel aangegaan met de bergingsbedrijven van den Tak uit Rot terdam en Muller uit Dordrecht. Door van den Tak werd het bergings vaartuig Walrus ingezet geassisteeerd door de sleepboot Willem van de fa. Muller. Tegen hoog water om plm. 8 uur za terdagavond slaagden deze schepen er in het tankschip vlot te trekken en in de Vluchthaven te Zijpe binnen te bren gen. De „cumol" werd in een zusterschip van dezelfde mij (B.R.T.R.) een Duitse maatschappij overgeladen, dit schip lag nog onvoltooid bij een scheepswerf. De Hentineysee was op weg van Ant werpen naar Duisburg. In zijn openingswoord heette de voorz. van het dagelijks bestuur van de Drink waterleiding, burgemeester. P. W. Hor dijk de aanwezigen welkom, inzonder heid Dr. Bakker Dirks, lector in de bacteorologie aan de Universiteit te Utrecht; Dr Staverman, directeur van de Prov. raad van Volksgezondheid, de doktoren v. Loo,kinderarts en dokter Gestman, schoolarts. Na een korte in leiding over het doel van de avond gaf spr. het woord aan dr Bakker Dirks. Pm-fluor Dr Bakker Dirks stelde voorop dat toen men in Nederland in 1945 voor het eerst in aanraking kwam met de fluo ridering men zich ook heeft afgevraagd of er geen andere wegen waren. Als basis voor de fluoridering in Ne derland dient niet het experiment te Tiel en Culemborg doch het voorko men van nature fluoridehoudend wa ter (0,7 mg per liter) in Amerika. Een ontdekte daar n.l. minder tandbederf en wanneer dit daar niet was geconsta teerd zou niemand aan fluoridering heb ben gedacht meende spreker. Aan de hand van dia's met grafieken toonde hij de resultaten aan die in gefluori deerde gebieden werden behaald. B.v. bleken in een niet gefluorideerd ge bied bij kinderen tot 12 jaar 15 aange taste elementen voor te komen, terwijl in wel gefluorideerde gebieden slechts 5 aantastingen voorkwamen. In de leeftijd van 30 tot 39 jaar was dit resp. 18 en 12 aangetaste elementen. Spr. ver zekerde derhalve dat het effect van de fluoridering op het gebit zich ook op latere leeftijd voortzet. Uit diep gaande onderhandelingen is gebleken dat geen enkele afwijking wordt ver oorzaakt door fluoride. O.m. werden aan de hand van de statistieken over de doodsoorzaak in de wel- en niet ge fluorideerde gebieden geen verschillen geconstateerd. Spr. wees erop dat in meerdere gebieden fabrieken fluoride houdende rook neerslaan en waar ook fluoride houdende lucht in de fabriek voorkomt. De daar werkende arbeiders nemen van 40 tot 60 mg. fluoride per dag op. Zij werden onderzocht en aan de hand van dat onderzoek kon worden vast gesteld welke organen het eerst schade lijden. Aan de hand hiervan werd een intensief onderzoek ingesteld, waarbij geen enkele schade werd geconstateerd mits men onder 8 mg. fluoride per li ter blijft. Spr. wees erop dat kinderen vanaf de geboorte tot aan het zesde jaar wel gevlekt glazuur kunnen krij gen ook bij gebruik van fluoride hou dend water, doch dat kom.t ook in de ongefluorideerde gebieden voor bij 25 a 30% van de bevolking. Dhr. Bakker Dirks herinnerde aan het door de Volks gezondheid ingestelde onderzoek omdat men pas werkelijk een bewijs kan le veren als men een plaats gaat fluoride ren (Tiel) waar voorheen geen fluor was. In 8% jaar trad bij kinderen van 7 t.m. 15 jaar 36''/o minder tandbederf op terwijl deze tanden al waren aange legd toen er nog geen fluor aan het wa ter was toegevoegd. Na IOV2 was een naar spr. noemde „enorm" verschil te constateren. Vergeleken bij niet geflu orideerde gemeenten trad bij 15-jarigen slechts de helft van het daar gecon stateerde tandbederf op. De beslissing tot fluoridering is genomen op verzoek van de betreffende Minister en de Wa terleidingmaatschappijen. Amerika ging veruit vooraan met 2600 stecfenl en spr. beweerde dat jaarlijks plm. 200 ste den tot fluoridering overgaan. In o.m. Canada en Engeland worden de fluor- installaties door de Overheid gefinan cierd. Europa ligt wat achter maar Ne derland loopt betrekkelijk vooraan. Spr herinnerde aan een in Ierland gevoerd proces, aanhangig gemaakt door een huismoeder die meende dat de fluori dering in strijd w^as met de grondwet. Na 4 maanden proces bepaalden de rechters dat fluoridering verantwoord was. Spr. betreurde het dat met geen andere mogelijkheid het effect van fluoride is te bereiken. De consumptie van fluor tabletten kan niet worden aanbevolen omdat er geen onderzoek aan vooraf ging, zo weet men niet of consumptie van een tablet hetzelfde effect heeft als men de dosis over de gehele dag uitsmeert (d. v. het water). Spr. ver zekerde dat, wil men het effect behou den men zolang men een eigen gebit heeft gefluorideerd water dient te drinken. Contra fluor Toen de voorz. gelegenheid gaf tot vragen stellen gaf het raadslid, dhr. P. Grinwis te Sommelsdijk te kennen geen vragen te willen stellen maar een rede te willen afsteken. „Het is be langrijk dat de zaak van twee kanten wordt gehoord" vond hij. Dhr. Grinwis had zich als een voudig werkman in zijn strijd tegen de fluoridering voor een grote opgaaf geplaatst. Hij resumeerde dat op 7 dec. 1961 te Ouddorp de fluorinstallatie» in bedrijf werd gesteld, waarna op 19 ja nuari van dat jaar door Prof. Munten- dam de officiële ingebruikname werd verricht. „Deze man schijnt bij velen een groot vertrouwen te hebben, maar bij mij totaal niet" aldus dhr. Grinwis die erop wees dat genoemde Prof. nie mand zou willen dwingen ook niet zijn eigen kinderen £ich tegen aller lei ellendige ziekten te laten inenten waarom het spr. verwonderde dat Prof. Muntendam toch een groot voorstander van de fuoridering is. Hij wil ieder dwingen fluor te gebruiken tegen tand bederf dat toch geen besmettelijke ziek te is. Spr. ergerde zich erover dat be zwaren van de tegenstanders opzij worden geschoven en vroeg zich af of Prof. Muntendam nog wel een greintje verantwoordelijkheidsgevoel heeft. Spr. meende dat de fuoridering ons eiland heeft overrompeld en beweerde dat er tot voor kort mensen waren die niet eens wisten dat het water is gefluori deerd. Onze raden weten niets van flu oridering en zij laten zich leiden door éénzijdige voorlichting, het is droevig dat wij fluor moeten drinken terwijl niet eens de moeite wordt genomen tot een bevolkingsonderzoek zo betoogde hij. (Zie vervolg achterzijde van dit blad) ^■S.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9