Geen herziening van de rioolbelasting Plaatseliik nieuws STR Gemeente Melissant Ouderavond Chr. Nat. School te Stad aan 't Haringvliet Jeugdsolisten- concours te Melissant bou^ ;.W" Nieuweweg en Voorstraat worden herbestraat Aankoop van gronden ten bate van uitbreidings-plannen Streeicvergadering „Top" Jaarvergadering „Het Groene Kruis" te Ooitgensplaat Verkoi inscfi] ^IhJ. Bladz 2 „BTLANDEN-NIBUWS" Vrijdag 26 februari 1965, Tijdens de j.l. vrijdagavond te Melissant gehouden raadsvergadering heeft de voorz. burgemeester H. Bos een uitvoerige beschouwing gewijd aan de a.s. ge meentelijke herindeling. Spr. raadde zich positief te stellen op het nieuwe dat komen gaat en verzekerde dat Melissant in de nieuwe gemeentestructuur een behoorlijke inbreng zal hebben. Daarnaast werkte de raad een vrij lange agenda af. Om. werd behandeld een schrijven van een 64-tal bewoners van gemeente woningen onder wie een raadslid waarin zij verzochten de ri oolbelasting te herzien n.l. voor gemeenterekening te nemen. Er bleek echter geen andere mogelijkheid. De belasting zal door de gebruiker bewoner moeten worden betaald. Wanneer de belasting niet rechtstreeks zou worden geheven zou deze in de huur zijn verdisconteerd. Op het schrijven werd afwij zend beschikt. De samenvoeging N.a.v. de bij de ingekomen stukken gevoegde brief van de Min. van Bin nenlandse Zaken, waarbij ter kennis making werd gezonden een exemplaar van het Wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling hield de voorz. een op dit punt betrekking hebbende beschou wing. Spr. noemde het Wetsontwerp van uitzonderlijk grote betekenis voor het zelfstandig voortbestaan van de ge meente. De vraag of de gemeente al of -niet zelfstandig zal blijven voortbestaan is daarmee in een beslissend stadium gekomen, aldus de voorz. „In dit sta dium van behandeling van deze hoogst ernstige zaak is het voor het gemeen tebestuur niet anders mogelijk dan te volstaan met kennis te nemen van dit wetsontwerp" zo stelde spreker. Spr. herinnerde eraan dat het ge meentebestuur van Melissant alles heeft gedaan wat wettelijk mogelijk was voor het behoud van de gemeentelijke zelf standigheid. De raad heeft zich in over grote meerderheid tegen het ministeri ële voornemen tot gemeentelijke herin deling uitgesproken." De voorz. wees erop dat Min. Toxo- peus begrip heeft voor deze uitspraak van de raad en citeerde de betreffende passage van Z.E. met de toelichting op het Wetsontwerp. 1 „De omstandigheid dat de raden niet i tot de conclusie zijn kunnen komen dat de bestaande gemeenten te klein en te weinig krachtig zijn is gegeven de er varingen een normale zaak. Van een gemeenteraad kan ook in het algemeen bezwaarlijk een andere houding worden verwacht. Het zou immers ongewoon moeten worden genoemd indien een raad die naar beste weten aan het plaatselijk bestuur leiding geeft; die met de gang van zaken in de gemeente bekend, vertrouwd en tevreden is; die wel kan overzien hetgeen met de her indeling voor de plaatselijke gemeen schap verloren gaat, doch ten aanzien van de voordelen van de nieuwe be stuurlijke constellatie geen of onvol doende inzicht heeft, niettemin met op heffing van de eigen zelfstandigheid en de vorming van een groter bestuurlijk geheel zou instemmen. Het is alleszins te begrijpen dat de raad van een met ■opheffing bedreigde kleine gemeente de invoeging van deze gemeente in een nieuwe bestuurseenlheid als een sprong in het duister, wellicht zelfs als een dodensprong ziet en dat bij hem het inzicht ontbreekt dat het algemeen be lang, waartoe ook het belang van de plaatselijke bevolking moet worden ge rekend, met de vorming van krachtiger lokale bestuurs eenheden gebaat is. Tot zover het betoog van Z.E. M,in. Toxo- peus. Burg. Bos stelde dat Melissants raad niet enkel heeft gedaan wat mogelijk was maar ook wat van hem werd ver wacht, ook door de Centrale Overheid, Nu dit verzet niet gebaat heeft, al thans voor zover het betreft het inne men van het definitieve standpunt door de verantwoordelijke Minister, meende de voorz, het goed zich op de juiste manier te gaan inleven in de nieuwe situatie en zich daartegenover positief te gaan instellen om op die manier hoe ongewoon dit nu ook mocht lijken reeds werkzaam te zijn in het belang niet enkel van het eigen genveente on derdeel maar van de gehele nieuwe ge meente. Spr. deelde mee dat op zijn aandringen bestuurlijke maatregelen zijn genomen om het specifieke eigen dorpsbezit veilig te stellen, zoals ge meentewoningen en maatschappelijk vermogen. „Het is thans tijd zich te gaan bera den en instellen op het nieuwe dat komt, op de nieuwe gemeente struc tuur, waarvoor in het wetsontwerp de fundamenten zijn gelegd" aldus de voor zitter. Spr. verzekerde dat Melissant in de nieuwe gemeente een behoorlijke in breng zal hebben, een inbreng van reeds voltooide gemeentelijke voorzieningen en een inbreng van in voorbereiding zijnde voorzieningen. Spr. doelde hier bij o.m. op het uitbreidingsplan dat on der welke gemeentebestuurlijke con stellatie dan ook eenmaal tot uitvoering zal komen. Spr. meende dat mede door deze inbreng Melissant een waardevol le bijdrage kunnen leveren in het tot stand komen en tot bloei brengen van een grotere gemeentebestuurlijke een heid, waarin naar spr. overtuiging Me lissant geen onbetekenende maar een medebepalende rol zal spelen. „Sdhenke de Allerhoogste, in Wiens naam wij onze gemeente bestuurlijke arbeid steeds weer aanvangen, dat de ze verwachting rijkelijk in vervulling moge gaan, zodat uit het nieuwe dat komt ook voor Melissant iets goeds geboren moge worden" zo besloot de voorzitter. Rioolbelasting Bij het verzoek van een 64-tal bewo ners van gemeentewoningen tot herzie ning van de rioolbelasting gaven b. en w. het volgend uitvoerig prae-advies. Op 20 januari 1965 is een brief inge komen van een 64-tal bewoners van gemeentewoningen waarin wordt ver zocht de rioolbelasting te herzien. Ken nelijk wordt bedoeld een wijziging van de belastingverordening in dien zin, dat in plaats van de gebruiker, de eigena ren als belastingplichtigen worden aan gewezen. De adressanten voeren aan, dat, naar zij „uit betrouwbare bron" hebben ver nomen, de belasting niet op de huurder mag drukken doch voor rekening van de verhuurder behoort te komen. B. en w. merken op, dat deze mening niet juist is. De wet geeft niet aan wie de belastingplichtige is. De belastingver ordening wijst in artikel 2 de eigenaar- gebruiker, de huurder-gebruiker of de vruchtgebruiker als zodanig aan. De verordening is bij koninldijk besluit van 21 februari 1964, nummer 42, goed gekeurd. Bij het ontwerpen van de belasting verordening hebben b. en w. zorgvul dig overwogen wie als belastingplichti ge diende te worden aangewezen. In het algemeen hebben zij zich daarbij op ihet standpunt gesteld,„dat, evenals bij de aanleg van electriciteit en water leiding, de kosten van de aanleg voor rekening van de eigenaar behoren te komen en dat de uitgaven die verband houden met het gebruik of verbruik door de huurder dienen te worden vol daan. De uitvoering van het rioleringsplan heeft voor de gemeente geen kosten medegebracht die in principe door de eigenaren behoren te worden gedragen, zodat er ook geen aanleiding bestaat de belasting geheel of gedeeltelijk op die eigenaren af te wentelen. De gebrui kers daarentegen zijn door de riole ringsaanleg in ieder opzicht gebaat. Niet alleen profiteren zij dagelijks van een moderne, perfect werkende rioolwaterafvoer, doch daarnaast zijn zij verlost van verschillende ongemak ken, zoals de aanwezigheid van kwalijk reikende afvoersloten met de daarbij behorende rattenplaag en het ledigen van septie-tanks. (Bovendien heeft de demping van de sloten voor verschei dene gebruikers van woningen nog een (gratis) uitbreiding van de beteelbare oppervlakte van hun tuinen ten ge volge gehad). B. en w. zien dan ook geen enkele aanleiding de belasting verordening te wijzigen in de door de adressanten gewenste zin waarom zij voorstelde afwijzend op het verzoek te beschikken. In het verzoekschrift wordt nog vermeld: „Voorts dient het college toch ook te weten dat zij de lasten van het rijk terug kunnen ontvangen." B. en w. kunnen verzekeren dat het hun bekend is, dat in bepaalde geval len de rioolbelasting in aanmerking kan worden genomen bij de vaststelling van de jaarlijkse bijdragen in het exploi tatietekort van woningwetwoningen. Wanneer echter, zoals in onze gemeen te het geval is, de belasting wordt ge heven van de gebruikers is het niet mo gelijk de belasting te verdisconteren in de rijksbijdragen. Opgemerkt zij nog, dat wanneer wo ningeigenaren in de belasting werden betrokken de particuliere woningeige naren zeker gebruik zouden maken van de mogelijkheid tot huurverhoging die het Besluit bijzondere huurprijzen 1954 biedt. In dat geval zou de gemeente ten einde de huurders van de woning wetwoningen niet in een ongemotiveer de gunstige uitzonderingspositie te plaatsen ten opzichte van de huurders der overige gemeentewoningen en van de huurders van particuliere woningen eenzelfde maatregel dienen te ne- De voorz. nam het het raadslid dhr. Hakkenbrak (p.v.d.a.) niet aanwe zig kwalijk dat hij de lijst mede ondertekend had. Voor een raadslid zijn er wel andere wegen om zijn wensen en bezwaren kenbaar te maken" vond de voorz. De heer Prins (p.v.d.a.) meende dat de brief niet precies naar de letter moet worden gelezen, maar dat de bedoeling in grote lijnen moet worden gezien. „Men weet er niet de juiste vorm aan te geven maar men heeft gehoord dat er een mogelijkheid bestaat de riool- belasting door de eigenaar te laten be talen", zette spr. uiteen en hij meende dat het college de mensen nu tegemoet kan komen. Wanneer zijn fractiegenoot, dhr. Hakkenbrak aanwezig was geweest zou dhr. Prins voorgesteld hebben aan het college als gevraagd de rioolbe lasting te herzien. De voorz. wees erop, dat de verorde ning indertijd unaniem is aangenomen. Spr. meende dat de mensen „lekker" zijn gemaakt met een totaal verkeerd idee dat ook de raad leek in te nemen. „Er is een verwachting gewekt die niet voor honorering in aanmerking komt" zo stelde de voorz. De bewoner zal de belasting-moeten betalen of in de vorm van een huurverhoging of als nu, als een belasting. „Hoe komt het dan dat er gemeenten zijn die het wel voor eigen rekening nemen?" vroeg dhr. Prins. „Die stellen een hogere huur" ant woordde de voorz. De heer D. Leijdens wist dat dit ook in Stellendam wordt toegepast, men betaalt daar 30 cent per week bij de huur. „Je betaalt het daar in 52 keer, dat is misschien wel wat gemakkelij ker". Hij vond het echter lood om oud ijzer. Spr. vertelde dat de mensen onidertekenaars die hij gesproken het direct begrepen hadden. Ze zeiden: „We hebben maar getekend, het mocht eens lukken!" Spr. vond het toch maar onbegrijpe lijk dat de mensen klakkeloos teke nen. De gemeente is geen huusjesmel- ker die van zijn huizen vet wordt, er wordt geen cent winst gemaakt." „Je snapt het niet, we moesten 8 ton lenen" vond weth. Keijzer. Ook dhr. Struijk zag geen enkele re den op het schrijven in te gaan. Spr. wist dat in de landbouw b.v. de Dijk- ringlasten in de pacht worden bere kend. „Er is wel overwogen besloten dat deze belasting op de bewoner zou druk ken" wist ook dhr. P. A. Leijdens. Nogmaals wees de voorz. erop dat deze belasting die betrekking heeft op verbetering van het woongerief ten laste van de bewoner dient te ko men. De heer D. Leijdens wees er nog eens op dat het over 52 weken uitgesmeerd misschien wat lichter valt." Wie tegen de huidige regeling is kan het ook in een spaarpotje stoppen" vond hij. Op het verzoek werd afwijzend beschikt. Bezwaar hrandweerlielasting Door dhr. C. A. A. Kort, Kraaijerdijk 5 alhier was binnen de gestelde termijn een bezwaarschrift ingediend tegen de hem opgelegde aanslag in de brand weerbelasting over 1964 ten bedrage van f 27,28. Dhr. Kort voerde aan dat in de nabijheid van zijn boerderij geen brandkraan aanwezig is. B. en w. vin den dit irrelevent voor de heffing van de belasting. De aanslag is derhalve formeel juist. B. en w. stelden voor het bezwaar ongegrond te verklaren. Opgemerkt werd dat de nevelspuit een behoorlijke hoeveelheid water ver voerd. De voorz. vulde aan dat ook uit de waterleiding water kan worden betrok ken. De brandweer kan daar efficient optreden. Het bezwaar werd ongegrond ver klaard. Afkoop recht van erfpacht Voorgesteld werd tot uitbetaling van een bedrag van f 895,10 aan M. Wie laard als verhoging der koopsom van het recht van erfpacht op 1072 m2 grond B. en w. gaven bij dit voorstel de vol gende toelichting: Bij raadsbesluit van 1 december 1961 (door gedeputeerde staten goedgekeurd bij besluit van 7 maart 1962, nummer 141) werden van verschillende perso nen het recht van eeuwigdurende erf pacht gekocht ten aanzien van perce len grond in de omgeving van de te genwoordige Bernhardstraat. Eén der verkopers, namelijk L. W. Mijnders, Julianaweg 62, had bij de onder'handelingen schriftelijk bedon gen, dat indien voor de verkrijging van naburige grond in hetzelfde plan een hogere prijs per m2 zou worden be taald, hij ook die hogere prijs zou ont vangen. B. en w. deden van dit voor behoud mededeling in hun prae-advies van 22 november 1961. Ter nakoming van de gestelde (en geaccepteerde) voorwaarde, werd bij raadsbesluit van 29 juni 1964, de koop som van het van Mijnders gekochte erfpachtsrecht verhoogd in evenredig heid tot het bedrag dat aan de wedu we B. H. Gootjes-Oorbeek en mede eigenaren was vergoed. Daarna (te weten bij brief van 7 de cember 1964) heeft M. Wielaard, Juli anaweg 46, zich tot b. en w. gewend met het verzoek ook hem een hogere prijs te betalen voor het door hem op 23 mei 1962 aan de gemeente verkochte recht van erfpacht op 1072 m2 grond. B. en w. stelden uitdrukkelijk vast, dat Wielaard formeel geen enkele aan spraak kan doen gelden en dat hem nimmer enige belofte of toezegging is gedaan bij de onderhandelingen die aan de koop van zijn recht zijn voorafge gaan. Op grond van billijkheid menen zij echter, dat het gewenst en verantwoord is het verzoek van Wielaard in te wil ligen. Zij stelden mitsdien voor, aan de hand van een bij de stukken ter inzage liggende berekening. Wielaard alsnog een bedrag van f 895,10 uit te betalen. De raad ging ter bespreking van dit punt in gesloten vergadering. Na her opening ging de raad met het voorstel accoord. Aankoop gronden Bij raadsbesluit van 25 mei 1962, nummer 9, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 3 april 1963, nummer 20, werden ten name der gemeente, in het belang der volkshuisvesting, onteigend de noordelijke gedeelten van de perce len kadastraal bekend gemeente Melis sant, sectie A, nummer 1204 tot en met 1209, totaal 0.31.90 ha, eigendom van J. A. Joppe en mede-eigenaren. Nadat was komen vast te staan, dat geen minnelijke overeenkomst ten aan zien van de koopsom zou kunnen wor den bereikt, werd bij raadsbesluit van 26 september 1963, nummer 17, goedge keurd door gedeputeerde staten bij be sluit van 7 oktober 1963, nummer 845, besloten de eigenaren te doen dagvaar den ten einde de onteigening te horen uitspreken en het bedrag der schade loosstelling te horen bepalen. Op 7 oktober 1964 werd door de recht bank en de deskundigen het onderzoek ter plaatse ingesteld, waarna bij be schikking van de president der arron dissementsrechtbank d.d. 27 oktober 1964 aan de gemeente het recht werd verleend de percelen feitelijk in bezit te nemen. Op 16 januari 1965 deed van mr. Den Hollander, die in de procedure als rechtskundige raadsman der gemeente optreedt, de mededeling, dat de eigen aren bereid zijn tot de volgende trans actie: a. de gemeente koopt de gehele per celen sectie A 1204 tot en met 1209 (in totaal 1.20.40 ha) tegen een koopprijs van f 1,50 per m2, in de staat waarin deze zich bevinden, derhalve zonder dat zij vrij van pacht worden opgele verd; b. de gemeente koopt de blote eigen dom van alle in eeuwigdurende erfpacht uitgegeven percelen die de eigenaren alhier bezitten (in totaal 1.52.80 ha, met een jaarlijkse canon van f 318,35) te gen penning 25; c. de gemeente draagt de kosten van de rechtskundige bijstand die de eige naren hebben gemaakt. „Tegen aankoop van de onder a ge noemde percelen totaal f 18.060,be staat geen enkel bezwaar" zo menen b. en w. doch de gemeente heeft geen be lang bij de aankoop van de blote eigen dom van de onder b bedoelde perce len. Bovendien is de koopsom a f 7.958, 75 vrij hoog. B. en w. hebben er echter begrip dat de niet alhier wonende eigenaren er de voorkeur aan geven hun gehele bezit in deze omgeving over te dragen. De lopende pachtovereenkom sten zullen moeten worden ontbonden. De aan de pachters uit te betalen ver goedingen worden geraamd op f 8.909,60 De kosten van deskundigen, overboe- kingskosten en honoraria van juridi sche adviseurs worden geraamd op f 2500,—. De raad ging met de diverse onder delen volledig akkoord. Herstraten Voorstraat en Nieuweweg De in 1963 geheel gereconstrueerde Nieuweweg en Voorstraat zullen dit jaar moeten worden herstraat. Deze werkzaamheden zijn destijds niet in het bestek opgenomen. De aannemer is be reid de werkzaamheden uit te voeren tegen een bedrag van f 2,per m2. B. en w. stelden voor een bedrag van f 10.000,beschikbaar te stellen voor het herstraten en voor e.v. bijkomende reparaties. De voorz. herinnerde eraan dat in 1963 de Technische Adviseurs raadden de herbestrating niet in het plan op te nemen omdat de kosten zouden kun nen meevallen. „Achterop zouden we het kunnen betreuren" vond de voorz. Hij vond overigens de prijs van f 10.000 toch nog bijzonder gunstig. De heer D. Leijdens hoopte dat er weer niet voortijdig over de weg zal worden gereden. Wanneer het zo gaat als de vorige keer zullen er weer las sen inkomen die het verband niet ten goede komen" waarschuwde hij. De voorz. zegde toe hoedzaam toe te zien opdat de f 10.000,goed zullen worden besteed. Birvnenhof De raad stelde zich achter de door de gemeente Dirksland gedane uit spraak inzake het subisidiebeleid be treffende de Soc. Werkplaats Binnen hof. Daarna sluiting. Donderdag j.l. hield de Chr. School haar jaarlijkse ouderavond welke zeer druk bezocht werd. Spreker was ds. W. H. van Kooten, Herv. predika/nt te Oud Beijerland, die refereerde over het on derwerp „De Zaaier". De voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. van Rumpt, opende de bij eenkomst en liet zingen Ps. 108 1 en 2, waarna h-ij voor ging in gebed. Door Hennie Arensman werd daarna een gedeelte uit de Bergrede opgezegd. In zijn openvngswoord heette de voor zitter allereerst iedereen van harte wel kom, waarbij hij "met name de spreker, ds. van Kooten noemde en verder ds. Van Wakeren en ds. de Valk, resp. Herv. en Geref. predikant te Stad, de burgemeester, de heer Nieuwenhuizen en mevr. van Eek die de declamatie zou verzorgen. Hij bepaalde de aanwezigen bij het doel van deze ouderavonden. Ze zijn nodig om te horen, dat de Chr. school in deze tijd nog wel nodig is. We moe ten, evenals een accu, van tijd tot tijd worden opgeladen. De Chr. Nat. school verdient zijn naam ten volle, gelet op de samenstelling van bestuur en per soneel. Hierna was het de beurt van een blokfluit groepje, dat na afloop een enthousiast applaus ontving. Mevr. van Eek droeg enkele gedich ten voor betrekking hebbend op het thema „het Kind", waarna het weer de beurt was aan een blokfluitgroep. Er was tevens nog een verrassing voor de aanwezigen: Cobie v. d. Sluis uit de tweede klas zong een tweetal liederen en kreeg daarvoor een welverdiend ap plaus. Ds. Van Kooten Ds. Van Kooten begon zijn rede met een uiteenzetting over de aard van zijn ondeinverp. Het zal gericht zijn op het voorrecht, wat u als ouders heeft in het feit dat deze school er is. Een pedagogisch of dogmatisch on derwerp leek spr. niet juist en als van zelf waren zijn gedachten uit gegaan naar de landman, de zaaier. De land man ploegt, zaait enz., maar wat doet hij verder voor de oogst? Een tijdlang doet hij niets anders dan onkruid be strijden en verder wacht hij af en ziet hoe het groeit. Hij bidt om de wasdom; aan de zegen Gods is alles gelegen. Ten slotte komt hij nog één keer in actie om. de oogst binnen te halen. Maar het zwaarste werk wordt voor hem gedaan. De landman gaat in geloof aan de oogst zijn weg en doet zijn werk. Ons, aldus ds. Van Kooten, is ook zaad geschonken en is een akker toe vertrouwd. Het zaad is n.l. het Woord van God en de akker is uw kind. U als ouder hebt de roeping van de landman evengoed. U heeft uw belofte gegeven in het ja-woord bij de doop van uw kind. De school mag bij dat zaaien helpen. Juist de Chr. lagere school kan daarbij zo uitnemend schoon helpen. Daar wordt de Bijbel en de praktijk als een heid voorgesteld. Heel het leven moet immers doortrokken zijn van het Woord van God. Het hart van de jegd is het meest ontvankelijk voor het Evange- liezaad. De Schrift gebruikt niet voor niets het kind als voorbeeld. Daarom moet het kinderhart bezaaid worden met het goede zaad. Het is niet vol doende als men uit de Bijbel leest thuis en 's zondags min of meer geregeld naar de kerk gaat. Heel het leven moet ervan doordrongen zijn. Het is evenmin voldoende als er op school aUeen maar onderwijs in de al gemene vakken wordt gegeven plus nog Bijbelse geschiedenis. Maar heel het onderwijs moet ervan doortrokken zijn. Het geloof moet woord én daad zijn; ook in de school! Dan alleen wordt het zaad goed ge strooid. Het moet ons wat waard wezen het goede zaad uit te mogen strooien, om dat we door onze eenvoudige medewer king mogen meearbeiden aan de uit breiding van Gods koninkrijk. Wij bid den toch ook: Uw Koninkrijk kome. Wie minder wil doen dan zaaien, schiet schromelijk tekort. Wie meer wil doen, zal teleurstelling oogsten. Wat zal er terecht komen van de kinderen, als ze de moderne wereld ingaan? Het kinderhart is ook zo ont vankelijk voor de spot van de wereld. Wat is de chr. opvoeding, de chr. school dan een voorrecht! Deze kinderen zijn dan- geen onbezaaide akkers, waar al leen maar onkruid kan opschieten, maar waar het goede zaad wasdom ontvangt en goede vrudhten voortbrengt door het werk van Gods Geest. Wat is toch het nut van de chr. school? De Heere weet het en de dag der dagen zal het doen zien. Dat is de troost voor de Chr. school in de bran ding van de hedendaagse wereld. God geeft ook nu nog toebereide aar de en de zaaier moet getuigen: Ik weet zelf niet hoe. Na de pauze zong men eerst Ps. 118 vers 4, waarna een zevental leerlingen uit de hoogste klassen declameerden en zongen over: De Scheppingsdagen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan de spreker werd zo goed als geen gebruik gemaakt. Spreker was blijkbaar, aldus de voorzitter zo duidelijk geweest, dat er geen vragen overbleven. Nog eens konden de aanwezigen daar na genieten van de declamatie van mevr. van Eek, terwijl tenslotte een aantal dia's werden vertoond over het schoolreisje, Koninginnedag en de ope ning van de Haringvlietbrug. De „Top" van Ned. Herv. verenigin gen op Goeree-Overflakkee hield op 17 febr. j.l. een buitengewoon goed be zochte streekvergadering in het gebouw „Onder de Wiek" te Dirksland. Na opening door de voorzitter, de eerw. heer C. J. Kesting, werd eerst het woord verleend aan ds. J. Gravendeel (ex-priester) van Genk (België). Ds. Gravendeel is verbonden aan de Belgi sche Zendingskerk en de stichting „In de Rechte straat". Op een. boeiend en indringende wijze nam hij het talrijke gehoor mee op een tocht door Europa in het licht van de Bijbel en liet frappante staaltjes zien van de hedendaagse beel- dendienst in de Roomse kerk. Eerst ver telde hij van de grote evangelisatie ac ties die momenteel in België worden ge houden. Spreker wees op de ernst der tijden en het komende wereldgericht en wekte het gehoor op om te doen als Abraham voor Sodom en Gomorra n.l. in overgave aan God te bidden voor de millioenen Roomsen in Europa, die de Bijbel nog niet aan de buitenkant ken nen. Daadwerkelijk kunt ge dat doen door het steunen van het blad „In de Rechte Straat", dat nu reeds in een oplaag van 23.000 maandelijks ver schijnt en waaruit ook „De Wartburg" een opvangcentrum voor ex-priesters gefinancierd wordt. De laatste jaren vonden daar niet minder dan ruim 50 voormalige geestelijken een ankerplaats van waaruit zij weer een positie in maatschappij of kerk konden bereiken. In de pauze werden de aanwezigen onthaald op koffie. De collecte die ge houden werd, bracht 117,op, ter wijl ds. Gravendeel enkele tientallen nieuwe abonnees kon boeken. Na de pauze vertelde ds. G. J. H. Gijmink van Rotterdam aan de hand van prachtige dia's iets over Zuid- Afrika. In zijn betoog nam hij positief steling tegen alle propaganda die ook in ons land gevoerd wordt tegen het bewind van de regering Verwoerd en toonde aan de hand van allerlei cijfer materiaal aan, dat de kleurlingen en Bantoes het nergens zo goed hebben als juist in Z. Afrika, omdat de regering zich bewust is, hier een taak en roeping te hebben vanuit het Woord Gods. Het was een prachtige en leerzame avond en de aanwezigen keerden om plm. 10.30 uur voldaan met de extra bussen huiswaarts. De heer Van Rumpt bedankte daarna alle aanwezigen, medewerkers zowel als belangstellenden, waarbij hij in het bijzonder mevr. Van Eek noemde aan wie hij een blijk van dank overhandig de en ds. van Kooten. Na het zingen van de avondzang! verzocht hij ds. Van Kooten de avond te sluiten. Het bestuur en personeel kunnen te rug zien op een in alle opzichten ge slaagde ouderavond. Het eerste vrtniweiyke bestuurslid gekozen. De afdeling Ooitgensplaat van de Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis" heeft thans haar eerste vrouwe lijk bestuurslid. In de vacature wijlen de heer Jac. Buscop deed mevr. N. Kamp-de Vos haar intrede. Maandag. avond had in het vereen, gebouw „'t- Centrimi" de jaarvergadering plaats on derleiding van de voorzitter, de heer Joh. Korteweg. Hij sprak een woord van welkom tot de 35 aanwezige leden, maar tevens ook zijn teleurstelling dat er zo weinig belangstelling was. Een bijzon der woord richtte hij tot de waarne mend voorzitter, de heer Adr. de Vos en de secretaris, de heer P. Bom, die hem tijdens zijn ziekte op voortreffelijke wij- ze vervangen hebben. Het overleden be. stuurslid Jac. Buscop en het oud-be- stuurslid W. M. de Vos werden in en kele gevoelvolle woorden herdacht, waarna de vergadering een minuut stil te in acht nam. Goed jaar 1964, voorzicihtig in 1965 Het jaar 1964 in voor Het Groene Kruis niet slecht geweest, maar laten we voorzichtig zijn in 1965, aldus de voorzitter.want dan wachten verschil lende werken, waaronder ook het her stellen van de zoutschade aan het Wijk- gebouw. Hierna volgden verslagen van de wijkzuster, penningmeester en secre taris. De wijkverpleegster zr. A. Ver- hoeff verrichtte in 1964 in totaal 2301 handelingen, zij bracht 1852 verpleegbe- zoeken. Voor bestraling verleende zij 137 keer bemiddeling. Het consultatie bureau werd door 74 zuigelingen be zocht met 467 consulten. Op doktersad vies werden uit het magazijn 250 arti kelen uitgeleend. De kascommissie bracht bij monde van de heer C. de Vos Lzn. verslag uit. Onder dankzegging aan de penning meester deelde hij mede dat alles prima in orde was bevonden. De penningmees ter de heer Adr. de Vos deed daarna verslag van zijn beheer. Hij deelde mede dat bij het 60-jarig bestaan van de af deling een gift was ontvangen, groot 526,van de Coöp. Boerenleenbank ter plaatse. Voor dit geld is aangekocht een electrificeerapparaat. De boerenleen bank werd voor deze geste zeer harte lijk dankgezegd, door de aankoop van dit apparaat is in een grote behoefte voorzien. Bestuursverkiezing Als leden voor de kascommissie 1965 werden benoemd, de heren K. v. d. Vel de, A. de Vos Azn. en J. Brinkman (re serve). Na de pauze had de bestuurs verkiezing plaats. Herkozen werden de heren Adr. de Vos Jzn. en Abr. de Vos W.Mzn. In de plaats van wijlen de heer Jac. Buscop werd gekozen mevr. N. Kamp-de Vos. De voordracht bestond uit mevr. Kamp en de heren C. Buscop en K. v. d. Velde. Door de heer J. J' Brinkman werden tot besluit enkele filmpjes vertoond, waarna de vergade ring, met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling, werd gesloten. OOLTGENSPLAAT Omzet Boerenleerabanjk weer 5 mil joen, meer dan in 1963. De Coöp. Boe renleenbank te Ooitgensplaat heeft in 1964 weer ruim 5 miljoen gulden meer omgezet dan in 1963. In 1964 was het een totaal bedrag van 24.571.158,— en in 1963 19.432.150,—, een méér omzet dus van 5.139.008,—. Het aantal pos ten liep op van 33.111 in 1963 tot 36.091 in 1964, idem spaarrekeningen van 1.760 tot 1.828. Ook het spaargeld gaf een stijging te zien, n.l. van 5.261.779 in 1963 tot 5.776.776,— in 1964. Ook het aantal voorschotten ging omhoog; van 959.330,— in 1963 naar 1.306.069 in 1964. De saldo-winst liep ook enigs zins naar boven, van 7.801,06 in 1963 naar 9.471,62 in 1964. Volgens de ba lans is het reservefonds gestegen van 179.562,36 in 1963 tot 202.378,32 in 1964, De jaarlijkse algemene ledenvergade ring zal gehouden worden op vrijdag 26 febr. des. n.m. 7 uur in Hotel „Hobbel" Na de agenda zal de voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuijzen dia's verto nen van zijn reis door Amerika, die hij de vorige zomer gemaakt heeft. Intrede kandidaat F. Vermaat op 28 maart a.s. Kandidaat P. Vermaat te Ba- rendrecht hoopt op zondag 28 maart a.s. zijn intrede te doen in de hervorm de gemeente, alhier, nadat hij 's mor gens zal zijn bevestigd door ds. J. v. d. Velden van Amersfoort, onder wiens leiding hij vorig jaar 4 maanden vica ris is geweest. Ook dit jaar zal het jeugdsolistencon- cours weer te Melissant gehouden wor den. De Stichting Jeugd en Vreenigings- gebouw en de Culturele Commissie heb ben samen de organisatie weer op zich genomen, waarbij als streefdatum vast gesteld is dit concours te houden op za terdag 15 mei. Het ligt in het voornemen dit jaar het concours te splitsen in zwa re instrumenten, lichte instriunenten en zang, welke in afwijking van vorig jaar dan weer onderling gesplitst zullen worden in een afdeling A. en B. Hier mede wel het organiserend comité een scheiding trachten te krijgen van pas beginnende en meer gevorderde solisten en daarmee de taak der jury enigszins te verlichten. Deelnemers kunnen nu reeds inschrijvingsformulieren aanvra gen bij de concours-secretaris de heer G. Wolfert, Nieuweweg, Melissant. ^rijdag_ van eej *e ouddorp il polder, voorj ouden Oosteï Oostersebos,! ling)> kad- sé gjoot 61 ared gigendom yd Bakelaar Wd ye aanvaard pacht na be" Briefjes in notariskantot reede uiterlil Uart 1965. 1 Betaling koo;! terlijk 5 april ^les breder! schreven. Nadere inlia, tariskantorel seeuw, te Gd Separatie! sneller, bet^ koper' B. DB Dubbell Telef. (O gOMMl VEBMAGEI DRUPPELS volkomen plantaardig op zuiver H<| basis. Flacon voor| 5,— NERVINA ZENUWDRI 0it geneeskJ reid. Verste| vend, gene voor 1V2 mal GENEESKRJ PIJNSTILLF BALSEM Uitzonderlijl heerlijk ver2 king bij rh< spierpijn, knieën etc. Per origin, (plus porto rembours). G. A. REES apotheker, 155518, Soest Soest. Voor al stem L. M. Irene MIDDE UIENZAAD Bolronde Gi oogst, kiemk kende select concurrerenc andere groei beste kwa gunstige co lijst op aan lectiebedrijf Scharwoude, 24 50. Tevens ver gevraagd. Beste Dat wordt bruari en raadsel vooi dan al wat Inzenden! M op het laats lie weten he Het raadsf gezonden do melsdUk. FEBI 1. Vliegvel ste oorlog; van Jacob; van ons lanc te; 6. Hoof dl van Jacoba Paulus bezo reis; 9. Stac opwekte; der machtif van nu. 12. Heiligerlee? de Stoute? 15- Vliegvel I>6 beginl Vormen een derlandse Zoals juli over alles ei denis, vader «unde. Bij op de hoogti Teuntje verjaardage ^Ód. De een aerdoen. He ^en goudvii 1( 'naken, denk ik, Tan En Qernissen d ■van het bee WiUy de Vernieuwde moeken. Nu

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6