GEWELDIGE T.V.-KOOPJES BIJ MODERN Ded twee verpleeghulpen KOUSEN AUTOMAAT Firma Wed. G. BOENDER TUHi Te koop gevraagd Antiquair Jac. de Baat Te koop: Vishandel Nunspeet: Telers gevraagd wasmachines Rolschaatsen E. V. d. Bok Voorlichting fluoridering Wijziging gemeentegren zen Ooitgensiiiaat- Numansdorp Dlekhuusnieuws 37e jaarl I^ITTE:: WINKEL C. MATSINGER Adverteert in Eilanden-nieuws Ring 27 - Tel. 2348 - Sommelsdijk KI. Aleman Zn. W. OVERBEEKE J. Keuvelaar Ettense Veemarkt Plaatselijk Nieuws 3e blad „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 26, februari ANTIEKE MEUBELEN, Klokken, Kabinetten, Koperwerk, Porselein, Gouden en zilveren sieraden Munten, Kralen en Schilderijen, etc. Taxatie van inboedels Tel. (01640) 53 34 p/a P. S. KRIJGSMAN Eendrachtstraat 30 MIDDELHARNIS (Z.H.) Ook voor SLOOPGOUD: Krullen, Spelden, Doosjes, Broches, etc. geven wij de hoogste prij- Nu of nooit! WASMACHINES Langzaamwassers 165,— Snelwassers 95, De nieuwste Wascombina- ties 295,—. WAANDERS Ruilstraat 4'6-8 - R'dan Telef. 55826 Elastieken kousen - Buik- en Breukbanden Putsèlaan 14, Rotterdam t.'o. stoomtramhalte '-Ü-" Hillesluis Zeer binnenkort kunnen er in ons modern inge richt zeer dicht bij het station gelegen Prot. Chr. Bejaardencentrum op de ziekenafdeling van 18 patiënten weer worden geplaatst. Ook zij, die nog geen ervaring hebben, doch wel voor dit werk voelen, komen in aanmerking. Op kosten van het Centrum kan e.v. een cursus bejaardenverzorgster worden gevolgd. Goede dienst plqs vakantieregeling. Salariëring volgens Federatie Bejaardenzorg. Vier procent vakantietoeslag. Zondagdiensten worden extra gehonoreerd. Brieven aan de directrice Bejaardencentrum „'t Oude Landt", Oudelandseweg 49 te Woerden, Telefoon (03480) 3141. TE DIRKSLAND. stationsweg 8 - Dirksland - Telefoon 2 75 Profiteer nu van deze extra aanbieding inge ruilde T.V.-toestellen Zij zijn door onze tech nische dienst grondig gecontroleerd en zij wor den dan ook gegarandeerd goed afgeleverd. Alle apparaten zyn geschikt voor ombouw 2e net. NORA-T.V. 115,— PEYE-T.V. 125,— ERRBS-T.V. 150,— PHILIPS-T.V. vanaf 175,— PHILIPS-T.V. Universeel 198,— Diverse meubels ARISTONA - GRUNDIG en PHILIPS vanaf 245,—. Voor de liefhebbersdiverse snel- en lang zaam-wassers van ERRES en SIEMENS vanaf 50,— SIEMENS wasautomaat - als nieuw 425', en nog vele andere koopjes! OOK PER MAAND OF PER WEEK TE BETALEN Chr. Jeugd Vakantie-oord „De Duiventil". Uitstekend gel. in een ideale omg. Moderne accommodatie, 4- en 6- pers. kamers. Prettige sportieve sfeer. Pr. ver zorging. Vr. uitgebr. prospectus, Tel. 03412-2352. Hoogstraat 62-64 - Rotterdam - Tel. 13 47 00 EEN LADDER en... de winkels gesloten? Gauw even naar onze Twee gulden in de gleuf (5 et. terug in 't pakje) en dan trekt U de bekende Vasana kousen voor 1.95! Loop even naar voor 1965 voor STUTTGARTER PLANTUITJES. *l Riesen. Voor een grote firma,inet een verrassing. Inlichtingen toij: TELEFOON (01878) 3 47 OUDDORP j Vol en halfautomatische en ZIG-ZAG NAAIMACHINES. Hoogste inruilwaarde voor uw oude machine, Ook T.V. en RADIO alle merken. Voorstraat 25 en Molendijk 25 - Telefoon 3 88 OOLTGENSPLAAT VOOR DE JEUGD driewielers, autopeds> kinsderfietsen Verkrijgbaar bij Rijwiel- en bromfietshaodel BROEKWEG 7 OUDDORP „Behalve het onderzoek in Tiel en Culemborg is in Nederland geen enkel wetenschappelijk onderzoek over de werking van fluor gedaan" beweerde dhr. Grinwis verder. Hij wees erop dat het fluorgehalte in het natuurlijke wa ter niet constant is en dus geen norm kan zijn voor een gewenst percentage in het drinkwater en noemde het snoe pen en verkeerde voeding de oorzaken van de slechte toestand van de gebitten. Spr. beweerde dat de Amerikaan Dean in een bepaald gebied de concentratie van 1,1 mg per liter heeft verlaagd tot 0,7 mg. omdat dit hem veiliger leek." Intussen is men bij een zeer dubieuze proefopstelling tussen Tiel en Culem borg na 6% jaar tot de conclusie geko men dat fluoridering aanbeveling ver dient, terwijl de proef 15 jaar zou du ren. Spr. wees op het welvaartsverschil tussen beide gemeenten en het verschil in hardheid van het water waardoor een verminderde carie frequentie zou ont staan. In andere landen is na een en thousiasme de belangstelling ook gaan tanen. Als de ouders eraan meewerken hun kinderen vanaf hun 3e jaar naar de tandarts te sturen zal slechts een eenvoudige behandeling nodig zijn. Doen ouders dit niet dan gaat het gebit ondanks de fluoridering ten gronde, zo betoogde dhr. Grinwis. Hij wist dat in Rusland, Frankrijk, Finland en Zweden de autoriteiten afwijzend tegenover de fluoridering staan, wegens de giftigheid en het grote verschil in drinkgewoon ten. Ook het Zweedse Hooggerechtshof verbood fluor proeven, omdat de rech ten van de mens daardoor geweld wor den aangedaan. Spr. noemde verder de waarschuwing van prof. dr. Steyn dat het gevaarlijk is dat zwangere vrouwen fluor gebruiken i.v.m. mogelijke misvormingen; waarna hij een uitvoerige beschouwing gaf over de opname van fluoride in het bloed en meende dat de gehele stofwisseling ontredderd kan worden met beschadi ging van vele organen. De fluoride wordt voornamelijk afgezet in de been deren en in het gebit en spr. noemde een groot aantal organen en klieren als de schildklier waarop fluoride zou inwerken. Spr. beweerde dat proefon dervindelijk is komen vast te staan dat opname van fluor schadelijk op de beenderen inwerkt en gaf een beschrij ving van de symptomen van een chro nische fluorvergiftiging. Bij het voort schrijden der ziekte ontwikkelde zich bewegingsonmacht en maskergezichten, totdat volledige verlamming volgt, be geleid door een groot aantal ziektever schijnselen. Spr. haalde hierbij enkele gevallen aan uit de praktijk van dokter Waldbolt uit Amerika waarin het ziek teverloop van een 38-jarige secretaresse wordt beschreven. De behandelend arts schreef haar geen medicijnen voor, wel het drinken van minder gefluorideerd water (0,1 mg). De genezing trad na enkele dagen in. Toen de vrouw zon der haar medeweten weer sterker ge fluorideerd water te drinken kreeg kwamen de ziekteverschijnselen terug. Ook verhaalde dhr. Grinwis het ziek teverloop van een 41-jarige man. De krampachtige pijnen die de patiënt leed verdwenen op de vijfde dag nadat hij gedistilleerd water dronk en het eten van fluorhoudende voedingsmid delen vermeed. Tden hem bij wijze van proef fluor werd toegediend kwamen de pijnen terug. Verontschuldiging Verder bracht dhr. Grinwis ter spra ke dat een Amerikaanse medicus, te vens dir. van een gezondheidsdienst op Rhode Island (U.A.) die tot fluoride ring had besloten aan de bevolking zijn verontschuldigingen heeft aangeboden over zijn misstap. Deze medicus zou tot de conclusie zijn gekomen dat het con sumeren van fluoridehoudend water tot chronische fluoridevergiftiging kan lei den. Hij was zich zeer duidelijk be wust van de grote gevaren die meer dan opwegen tegen de mogelijke voor delen die eruit verkregen zouden kun nen worden. Spr. verwees naar zijn indertijd gepubliceerde ingezonden stukken en de hoofdartikelen die „Ei landen-nieuws" over de fluoridering schreef. „Het kan nu algemeen bekend zijn dat we aan de grote gevaren van chronische fluorvergiftiging blootstaan" zo betoogde dhr. Grinwis. „Wij als be stuurders van de gemeenten dragen een grote verantwoordelijkheid, maar ze ker ook de gezondheidsraad en allen die er bij betrokken zijn. Het is juist uit die verantwoordelijkheid dat ik deze moeilijke strijd heb aangebonden" aldus spreker. „In de politiestaat Rusland wil men niet van fluoridering weten en in ons land dat dan democratisch moet heten?" vroeg dhr. Grinwis. Hij voerde artikelen uit de Waterleidingwet aan waarin de wetgever terecht een waar borg voor de goede kwaliteit van het drinkwater geeft. Spr. meende dat de Overheid handelt in strijd met de be doeling van de waterleidingwet, en zelfs al zou het voor een vermeend algemeen nut zijn dan nog blijft de handeling ontoelaatbaar" aldus dhr. Grinwis. „Er wordt gehandeld in strijd met de ethiek door dwangmatig het in dividu via de waterleiding fluoride toe te dienen". Met het aantasten van de zuiverheid van het drinkwater, is de Overheid op de verkeerde weg. Het is onbehoorlijk en in strijd met de hoge ethiek" betoogde dhr. Grinwis. Hij haalde een uitspraak van Mr. van Hattum, burgemeester van Beverwijk waarin deze zegt: „Moge de mensheid bewaard blijven voor de dictatuur van de wetenschap. Wij weten dat de ech te dictatuur begint wanneer de vrij heid in het gezin, de vrijheid van de gedachten uiting en de vrijheid van de beschikking over het eigen lichaam wordt aangetast." Fluoridering is anti democratisch en in strijd met de staat kunde van aUe partijen" zo betoogde dhr. Grinwis. „Fluoridering is een zeer groot gevaar voor de gezondheid van ons volk. Wij willen en eisen vrijheid. Wij behoren baas te zijn over ons eigen lichaam. Geen Over'heid mag ons dat beletten. En daarom aan allen die met de fluoridering te maken hebben zeg ik: Weg inet de fluoridering, liever van daag dan morgen!" zo betoogde spr. Teleurgesteld Dhr. Grinwis sprak er zijn teleur stelling en bevreemding over uit dat hij geen toestemming had gekregen een tegenstander van de fluoridering, dr. Jansma uit Hilversum, naar de ver gadering te brengen. Hij had toestem ming gevraagd aan burgemeester Hor dijk tijdens de jongste raadsvergade ring te Sommelsdijk. Verder nam hij de redactie van de Flakkeese Nieuws bode op de korrel die zijn ingezon den stukken hadden bekort en gewij zigd om zich tenslotte tegen hem te keren. „Dat zal wel onder druk ge schied zijn" verwachtte spr. Hij zei ge noemde redactie tot een open gesprek in de krant te hebben uitgedaagd maar men deed het zwijgen toe. Ook zei spr. een onderhoud te hebben gehad met een vertegenwoordiger van het Alge meen Dagblad maar spr. meende dat ook deze krant onder druk heeft ge zwegen. Spr. zei te weten dat Prof. Mluntendam in de oorlog niet meedeed aan het artsenverzet, maar hij was van de artsenkamer. „Er is een groot ver schil tussen medische ambtenaren en praktiserende artsen". „De voorstanders geven eenzijdige voorlichting omdat ze zelf de praktijk niet kennen" vond dhr. Grinwis. „Een zijdige waatheid is een halve waarheid en de halve waarheid is een leugen. Hij wekte de anwezigen op zich hier door niet langer te laten leiden en vroeg geen woorden maar daden. Het woord is aan de gemeenteraden en aan het bestuur van de Drinkwaterleiding. „Tot 1 mei wacht ik hun antwoord af. Na 1 mei zal ik zorgen dat de bevol king beslist. „We laten ons niet langer meer dwingen en vergiftigen" zo ein digde dhr. Grinwis. Bea/atwcording N.a.v. de opmerking van dhr. Grin wis aan het advies van Prof. Munten- dam wees Dr. Bakker-Dirks erop dat waterfluoridering en vaccinatie twee verschillende zaken zijn. Waterfluori dering moet niet worden gezien als een soort verzekering en niet in hetzelfde vlak worden getrokken als de vaccina tie. Spr. vergeleek de fluoridering met het verven van hout, Zonder verf gaat het hout eraan." N.a.v. de opmerking over Dr. Health die zich verontschuldigde wees spr. er op dat inmiddels zeven jaar zijn voorbij gegaan. Thans is 87"/» van Rhode Is land gefluorideerd. Op het gezegde van dhr. Grinwis dat het tandbederf in Tiel zou zijn toegeno men (na de fluoridering) verwees spr. naar de Nieuwjaarsrede van de burge meester van die gemeente, tevens voor zitter van de Schooltandverzorgingsi- dienst, waarin deze meedeelt een spec taculair verschil in vuUings getal te 'hebben geconstateerd. In andere plaat sen was het aantal 3,26"'/o hoger. Verder verzekerde spreker dat Dr. Dean het fluorgehalte van het water nooit heeft verminderd. Wel wordt in Zuid Amerika i.v.m. het warme kli maat het water minder gefluorideerd. Ernstige zaak Dr. Staverman laakte de wat hij noemde „ernstige beschuldigingen die dhr. Grinwis tegen Regering, Waterlei dingen en Prof. Mimtendam heeft ge uit" en hield ze, voor rekening van dhr. Grinwis. N.a.v. het door dhr. Grinwis ter spra ke gebrachte onderzoek van dhr. Wal- both wees dr. Staverman erop dat dit geen wetenschappelijk onderzoek be treft. Dhr. Walboth stuurde n.l. een vragenlijst rond, waarop uiteraard re acties kwamen. Ook in Duitsland (niet geflorideerd) werd eenzelfde vragen lijst rondgestuurd waarop soortgelijke reacties kwamen. „Er zouden hier door de fluoridering maagzweren, misvor mingen e.d. voorkomen, het is niet zo, hier niet en nergens niet" zo betoogde de spreker. „Ik ben een voorstander van fluori dering" gaf weth. Gebraad uit Oude Tonge te kennen. Hij informeerde naar de motieven waarom in Amerika zo als de geruchten willen doen geloven waterleiding maatschappijen op hun besluit tot fluoridering terug komen. Dr. Bakker-Dirks antwoordde dat tot 1960 96 bedrijven met fluoridering stop ten. Inmiddels kwamen 26 maatschap pijen hierop weer terug. Naar spr. be weerde daarom omdat de directeuren op eigen houtje de fluoridering invoer den waarna de gemeenteraad soms an ders besliste. In 1963 voerden 202 ge meenten de fluoridering in. Spr. betoog de dat het onjuist is te stellen dat meer dere maatschappijen erop terugkomen, dit bericht dateert uit 1956." Dr. van Loo, kinderarts, verzekerde dat hij bij de jonge kleuters een heel duidelijke verbetering van het gebit heeft waargenomen. „Vroeger juichtte ik bij het zien van een goed gebit maar nu vind ik het heel gewoon" zo stelde hij. Spr. vond de wijze waarop die ac ties tegen de fluoridering worden ge voerd op zijn zachtst gezegd: „Merk waardig." Er worden zeer zeer ernsti ge beschuldigingen geuit die voor hen. die wetenschappelijk werk verrichten een gruwel moeten zijn. Zij, die in alle eerlijkheid werken worden hierdoor in een hoek getrapt. Spr. wees erop dat het aantal tegenstanders onder de artsen bijzonder klein is. Zelfs de Wereldge zondheidsorganisatie heeft zich achter de fluoridering gesteld, na een weten schappelijk onderzoek dat zijn weerga niet kent. Verder wees dokter van Loo erop dat de door dhr, Grinwis aange voerde ziektegevallen zeer ernstige ver- giftigingsgevallen zijn, waarbij hij zich afvroeg wat er zou gebeuren wanneer men per dag 50 asperines slikt. Spr. verzekerde dat door de wetenschap el ke mogelijkheid van e.v. schadelijkheid is onderzocht. Hij betreurde het daar om ten zeerste dat deze werkers met één pennestreek op de mesthoop wor den gegooid. De schoolarts, dr. Gestman gaf aan de hand van de jaarlijks door hem op gestelde jaarverslagen een overzicht van de gesteldheid van de gebitten bij de schooljeugd. In 1959 toen het water nog niet was gefluorideerd had dr. Gestman de gebitten als volgt gekwa lificeerd: 20/0 goed, SQo/o matig en 18»/o slecht. In 1964 waren deze cijfers resp. 22»/»; 70'»/o en 8%! Aan dhr. Grinwis vroeg hij wat hij ■bedoelde met de opmerking: „Dubieu ze Proefopstelling." De heer Grinwis antwoordde hierop dat hij bedoelde een niet volledige proefopstelling en wees er in dit ver band op dat het Hooggerechtshof in Zweden deze proeven had verboden. Dr. Bakker-Dirks repliceerde echter dat de proef, nadat de juridische zaak was afgehandeld weer gewoon was doorgegaan. Dhr. Grinwis vroeg of in Tiel de kin deren werden onderzocht zonder me deweten van de ouders. Hij meende te weten dat de kinderen te dikwijls met röntgenstralen worden doorgelicht. Dr. Bakker-Dirks hechtte geen geloof aan het laatste. „Wanneer dat inder daad zo zou zijn zou ik het als een der eersten weten" zei hij. Spr. wees er verder op dat ook de schoolarts geen toestemming voor een onderzoek van het kind op school vraagt. „Dat is in strijd met de democratie" vond de heer Grinwis. „Wat zou er voor bezwaar tegen het onderzoek zijn" vroeg dr. Bakker-Dirks. „Röntgenstralen" antwoordde de heer Grinwis. „Dat heeft niets met fluor te maken" repliceerde dr. Bakker-Dirks. „We gaan het hier klakkeloos invoe ren, waarom is hier de bevolking niet onderzocht" verweet dhr. Grinwis. „U hebt wel erg slecht naar de in leiding van dr. Bakker-Dirks geluis terd" antwoordde hem dokter van Loo. Er zijn elders jaren aan diverse on derzoekingen besteed. Burgemeester Bos (Dirksland) vroeg of iemand die veel drinkt (water wel te verstaan) niet overmatig veel fluoride binnenkrijgt. Dokter van Loo antwoord de dat e.v. nadelen in de proefgebie den zouden zijn geconstateerd. .Wan neer iemand buitensporig veel gaat drinken moet hij zich tot een dokter wenden, niet om de hoeveelheid fluori de maar om zijn ongewone dorst" aldus dokter van Loo. De heer Peekstok te Sommelsdijk vroeg of er verschil bestaat in fluo ridegehalte tussen gekookt en onge kookt water. Dr. Bakker-Dirks antwoordde hierop dat 1 a 2''/o van de hoeveelheid in het keteltje zal achterblijven. Hij meende dat dit te verwaarlozen is. De heer Hoogzand Sommelsdijk vroeg naar de mogelijkheid dat de fluoride zich in de leiding vastzet waarna dit loslaat waardoor dus plaatselijk een te grote dosis door de kraan zou komen. De heer Geerling antwoordde dat steeds op diverse plaatsen op het eiland metingen worden gedaan. De verschil len zijn te verwaarlozen. De heer de Wit Sommelsdijk vroeg of men bij het consumeren van met ge fluorideerd water bevochtigde groenten meer fluoriden binnenkrijgt. Dr. 'pakker-Dife-ks antwoorddle dat| m.b.t. deze vraag enkel kon worden ge dacht aan groenten die in de kas wor den gekweekt. In die planten is geen hogere fluorideconcentratie dan in het water. De planten bleken zelfs bij proefnemingen geen hoger fluorgehalte op te nemen. De koe neemt relatief veel fluoride op n.l. 100 a 150 mg. per dag. De koe zou pas last krijgen bij 1000 mg. Bij neerslaan van fluoridehoudende rook op het gras nemt een koe soms 5000 mg. per dag op. Ze worden dan vergiftigd. De heer v. d. Ketterij Middelhamis vroeg of de persoonlijke vrijheid niet in gevaar wordt gebracht. Verder vroeg spr. of de fluoridering medisch verantwoord is en zo ja waarom er dan nog bedrijven zijn die niet tot fluoride ring over gingen. De voorz. burgemeester Hordijk wees op het standpunt van de medici dé vertrouwensmensen dat door verho ging van het fluoridegehalte de volks gezondheid bij uitnemendheid is ge diend. De kwaliteit van het water wordt er zeker niet door aangetast. Spreker maande het leed dat door een slecht gebit wordt geleden niet te onderschat ten. Ook het economisch element moet hierin worden bezien en spr. noemde de fluoridering geen principiële aan tasting van de vrijheid. Hij herinnerde aan de bezettingsjaren toen de Duitsers probeerden ook de medici te knechten. Zij pleegden echter verzet en bloc te staken. Zij stelden hun taakvervulling t.a.v. de patiënten no. 1. Spr. wees er op dat zij ook vandaag deze verant woordelijkheid niet ontlopen. De fluo ridering van Goeree en Overflakkee is daarom door de medici aanhangig ge maakt in het belang van jong en oud. „Als bestuurders gaan wij af op de technische adviezen en het is een kwes tie van vertrouwen. Het rapport van de gezondheidsdienst e.a. komt tot de positieve conclusie dat dient te worden gefluorideerd." Hier past één ant woord, „Positief" zo besloot dhr. Hor dijk. De heer Grinwis uitte nogmaals zijn bezwaar dat deze avond alleen de voor standers aan het woord kwamen. Hij vroeg een avond te beleggen waar de tegenstanders worden gehoord. Spre ker verweet tevens dat er geen uit- wijkmogelijkheid is. Ook zei hij zich te verwonderen over de positieve houding van de voorz. (A.R.) terwijl het A.R. kamerlid Algera tegenstander is. „Gelukkig is er nog de vrijheid van meningsuiting" vond dhr. Hordijk. De heer Geerling vroeg de doktoren naar de gevolgen van een slecht gebit. Dokter van Loo gaf een reeks van mogelijke gevolgen. O.m. wordt de bac- terieën groei in de mond uit zijn even wicht gebracht en kunnen ontstekin gen in de kaak ontstaan. Het kind gaat minder eten en kauwt het eten slech ter waarvan een verminderde opname van de voedingsbestanddelen het gevolg is. „De bevordering van een goed gebit geeft een ongelooflijke verbetering van de volksgezondheid. Men vindt het thans nog normaal dat men reeds op jongere leeftiid een kunstgebit heeft. Dit normaal vinden is een gevaarlijk verschijnsel" aldus spreker. De heer Joh. Tanis te Ouddorp stel de de vraag wat het best is: of het ge bit goed onderhouden zonder gebruik van flour of niet onderhouden met fluo- ridegebruik. Dr. Bakker-Dirks stelde dat het is en fluoride en een goed onderhoud en controle van het gebit. Dan is men in staat zijn gebit in een goede staat te houden. Bij een slecht gebit met vul lingen heeft een kind van 15 jaar soms al plm. 15 gram kwik in de mond" al dus spreker. Weth. de Gast vroeg een antwoord of ook de tegenstanders zullen worden gehoord. Burgemeester meende dat dhr. Grin wis als tegenstander het volle pond heeft gehad. Hij had zijn bezwaren drie jaar geleden reeds kenbaar moeten ma ken. De uitvoering van het fluoride- ringsbesluit is immers niet in een hoek je gebeurd. De voorz. besloot daarna de bijeen komst. „Dus de tegenstanders worden niet gehoord" betreurde de heer Grinwis. Zandpad Middelhamla 24 februari 1965. Op de veemarkt van woensdag, 24 febr. 1965 werden aangevoerd 156 run deren, 1 paard en 58 stuks kleinvee. Het aanbod van runderen was ruimer, de handel kalm en de prijzen onveranderd. Het aanbod van slachtvee was korter, de handel flauw met vooral geen hogere prijzen. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900^1250; guste koeien 700—950; kalf- vaarzen 850'—1150; pinken 450^-625; graskalveren 300—450; biggen 5065; lopers 7090; paarden 8001000; vette koeien 3.60^-3,90 per kilo geslacht. DIRKSLAND 25 jaar tuinder. De heer A. Klem zal op maandag 1 maart a.s. 25 jaar als tuinder in dienst zijn bij de heer J. M. M. den Baars. OUDE TONGE Het vierde Prinsenkind. Door de leerlingen van de Chr. Lagere School alhier werd een kleine bijdrage nveege- bracht voor de Stichting „Het vierde Prinsenkind". Dit ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Chris tina. Aan de stichting kan daardoor de bedrag van 25,worden overge maakt. De gemeenteraad van Numansdoip wordt In verband met het tot standko- men van het deltaplan voorgesteld de gemeentegrens met Ooltgensplaat te wijzigen, evenwel in die zin, dat it gehele Haringvlieibrug op het grondge bied der gemeente Numansdorp zal blij ven liggen. Ook in het kader van het deltaplan ligt het voorstel van burgemeester en wethouders om te ondersteunen het be sluit van de raad van Ooltgensplaat aan de minister van Verkeer en Waterstaai te verzoeken de aanleg van een rechts- streekse verbinding tussen Ooltgens plaat en het Hellegatsplein op korte ter- rnijn te bewerkstelligen, met de overwe ging, dat dit ook voor de gemeente Nu- mansdorp voor het behouden en verste vigen van de streekfunctie van belang is. In deze vergadering zal het uitbrei dingsplan „Streekvoorzieningen" ter vaststelling worden aangeboden. „Wil Numansdorp in verschillende opzichten een streekverzorgende functie blijven behouden, dan is het noodzakelijk, dat dit plan wordt vastgesteld, waarin op de Middelsluis ruimte voor scholen e.d. zal worden geschapen" aldus b. en w. parte modellen verlovings Op graveren kan worden gewacht 'WINKELCENTRUM.BINNENWEG 45 TELEE 11.66.15- ROTTSRDAIVI, MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De activiteiten hebben helaas enkele dagen stilgelegen in verband met sterf geval van een der rnedewerkers. Vol gende week gaan alle activiteiten weer volop door. We hebben de indruk dat mede door de komende muziekuitvoe ring er erg veel werk is te verzetten. De nxilbeurs welke door omstandig heden ook is uitgesteld wordt volgende week zaterdag gehouden. Het Diekhuus staat dan weeropen van 2-3 uiu: voor ieder die maar komen wil. Intussen zijn er ook weer nieuwe ruilartikelen bijge komen. Dan rest verder nog een mededeling aangaande het biljarten op zaterdag. Volgende week zaterdag wordt er defi nitief uitgespeeld. Allen die hierin zijn betrokken kunnen dus tijdig hiermee rekening houden. Dan nog een mede deling voor de bejaarden. Er is intus sen contact opgenomen met de heren gebr. Boomsma, die bereid zijn in maart een voorstelling te verzorgen in het Diekhuus. Wanneer er een datum be kend is geven we dit direct door. ■Op de tafeltermisgroep op donderdag zijn nog plaatsen vrij. Het tafeltennis wordt gecombineerd met biljart en hier en daar wordt er voor afwisseling ge zorgd. Ieder van 15 jaar en ouder is welkom om deel te nemen aan deze nieuwe activiteit. Het clubwerk in het Diekhuus ver loopt nog steedsin stijgende lijn. Hier en daar komen nieuwe aanmeldingen- Zij die nog wiUen ingedeeld worden bü de een of andere groep kunnen zich aan het Diekhuus vervoegen. Jongeren en ouderen kunnen beslist wel een plaatsje vinden om gezellig met anderen bezig te zijn. De lege tijd hoeft zodoende niet langer meer leeg te blijven. Zij die an dere interesses hebben kunnen dat ge rust kenbaar maken bij de leiding. OUDDORP Collecte „Draagt elkanders lasten". De collecte t.b.v. het Soc. fonds „draagt elkanders lasten" heeft opgebracht 293,16. Gevers en geefsters hartelijK dank. PRIN9 Redact Tel. (oT Het onij gaan beh kend, nr-- komen, gesproker scholen, keer enz.| tnet voor maar de duizender men van rische af^ lieten bei offers me guur lij kei het verkd eeuw. Cijl ken ze el zich tege^ riskeert zijn gezoil steden eni wegen en| En ieder fers met] keersintei[ varieert volkingsc teit en lijk vorm^ facet var Ofschoon I stellen v£ sohuwingJ gaan, will in het ko(j lottige We kui| wingen, gaat vaii ke uit. keersdode zijn dan het ongev de helft, hun ver 'kent op de 600d stellen wq het de consequer gezinstrag deld valk veer 6 het verkeJ We besl van dit d(f droeg het| 1156 499 voetg werden sagiers, Wat de bd derverdelil middel) 386 fiets 379 bror 64 motol 25 scoot Er zijn wijs het Verenigde het in 196 4000 inwo de hele 25.000 An sneuveld, in 1964 t op de we Koreaanse verschrik] len er th slachtoffe gunstiger ll.OOO of 15.500 of hangt nati keersinten thans 1 01 Amerika wel elk g( in dit opzi te vergelij ken, West' burg, Noo naar verl veel meer de kroon: Uit een ongevallei veel te Ier namelijk ben daarv eerste kol pen, in di slachtoffe] de het aai 0- 5- 15- 25- 45- 65— 75 Nemen die van i dan bMjk bevolking gedode vc oudste gr de èS d der bevol de voegan bejaarden «leest k-w hand ligt. bescherm^ leen door ook door bruikers, 64 zijn vormt vert" slee gevallen klaring Tot het dode moeten 62»/ dus

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10