ins ter I.V. Theorie en praktijk der democratie DRIOS Goeree-Over- flakkee over de berindeling BEDFORD Sempre Crescendo Icreeg nieuw vaandel Plaatselijk nieuws Wekelijk^^ Gezinsverzorgsier irouwde vanuiiUhei Iniernaai Diir. II. Braber overleden Van Wezel i Zonen Mm 37e jaargang Dinsdag 23 februari 1965 No. 3365 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ings- J dag en lar. Brief gericht aan alle gemeentebesturen Garage Knöps Centrale Veiling Middelharnis Grote dag voor mej. L. A. van^Oostende uit Ooltgensplaat Nylon heren anklets Jari 191 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IWordt ^en afgele- ld in boven- ptaande Irpakking. i'oering buwtijd leld in 3t aan- Irichten IINGEN - 79 55 object lo) 26 97 sten, faam- ke len door B77) 5 52 12 95 35 rapport leningen nauw- uiten e n deren. ij V i n g \jfanneer we in dit artikel iets schrij- I ven over de geschiedenis van de demo- Icratie, kunnen we dat uiteraard slechts summier doen. Deze staatsvorm is I het eerst toegepast in het oude Grieken land, waar ze omstreeks 500 v. C. haar intrede deed in de meeste stad-staten (de polis, waarvan ons woord „politiek" is afgeleid). In de hoofdstad Athene be reikte ze haar zuiverste vorm in de tijd I van de beroemde Pericles. De volksver- ring 'had er de hoogste macht. I Daarbij bedenke men echter, dat de sla- |ven volkomen uitgesloten waren. Zij I werden, niet tot het volk gerekend, om- I dat ze grotendeels gerecruteerd werden uit gevangengenomen soldaten en bur- I gers uit vreemde landen, waarmee men I oorlog had gevoerd. Dit was ook in het I oude Rome het geval. Rome heeft echter noch in de koningstijd nog tijdens de I republiek, noch in de dagen der keizers I een eigenlijke democratie uitgemaakt. In onze streken kenden de Middel- I eeuwen evenmin de democratie. Ze kwam pas tot ontplooiing, althans tot op I zekere hoogte, met de opkomst van het Protestantisipe. Het Calvinisme met na- |me heeft ongetwijfeld democratische Itendenzen, vooral doordat het het ver- Izetsrecht der burgers erkende tegen de it, wanneer deze de consciëntievrij- I held niet eerbiedigde. Deze tendenties 1 waren vooral te bespeuren bij de Franse [Hugenoten in hun strijd tegen deRoom- koningen en bij de Hollandse Calvi- I nisten in de opstand tegen Spanje. Ze j waren er ook bij de Engelse Puriteinen |van Cromwell en bij de revolutie van waarin onze stadhouder Willem III I zulk een grote rol speelde. Voorts speel- I den ze ook een rol in de Amerikaanse I vrijheidsoorlog van George Washington, I ofschoon wel, wat vermengd met de Franse revolutie-denkbeelden. Omge keerd stimuleerde die oorlog (ook weer de grote revolutie van 1789 in Frank rijk. Men zou deze ook een democrati sche omwenteling kuimen noemen, om dat ze tenslotte de z.g. derde stand heeft vrijgemaakt van de heerschappij van adel en geestelijkheid en van het abso lutisme der koningen. Deze beruchte re volutie berustte echter op valse begin selen, n.l. die van de Engelsman Loöke en van de Franse schrijvers Montes quieu, Rousseau e.a. die het gezag ba seerden op de theorie van de volks- souvereiniteit. Dit kon dan ook geen stand houden en na tien jaren van bloedvergieten en verwarring ging deze democratische vrijheid over in de Napo- I leontische dictatuur. Toen de keizer in 1815 bij Waterloo verslagen was trad I in Europa de reactie in. De 19e eeuw zag een doorlopende strijd tussen voor- I uitstrevende en conservatieve stromin gen. De eerste helft van die eeuw werd I nog beheerst door min of meer verlichte autocraten, waarvan onze koning Wil lem I er één was. De overgang naar de huidige parlementair-constitutionele re geringsvorm geschiedde slechts lang zaam. Het jaar 1848 bracht een sterke stroomversnelling door nieuwe revolu ties. In ons land kwam toen een ingrij pende Grondwetsherziening tot stand, waarbij de macht van de koning aan zienlijk werd beknot en die van de volksvertegenwoordiging zeer werd ver- I sterkt. Toch heeft het nog tot de 20e eeuw geduurd alvorens het gehele volk deel kreeg aan de democratische rechten en vrijheden via het algemeen kiesrecht, waardoor een eind kwam aan de be voorrechte positie der hogere standen. In ons land is de democratie hecht ver ankerd, maar in andere Westeuropese landen liet en laat dat veel te wensen over. Bij volken met een overwegend autocratisch verleden zoals de Duitsers en Russen was zij niet bestand tegen het opkomende agressieve nationalisme en het dictatoriale communisme. Zo werd 2e in 1917, voorzover het tenminste al liestond onder Kerenski in Rusland ver- Moord door het bolsjewisme, bezweek fe democratische republiek van Weimar 'n Duitsland in 1933 onder het Natio- naal-socialisme en kon Mussolini in 1922 in Italië het fascisme invoeren. Pas na Wereldoorlog II ontwaakte opnieuw net democratische vrijheidsbewustzijn. was echter een zeer zware tol voor Met de stichting van de Verenigde «aties in 1945 kreeg de politieke demo- *atie nieuwe kansen. Krachtens de Preambule van het Handvest verplich ten alle leden zich tot „geloof in de fun- tementele menselijke rechten en in de Waardigheid en de waarde van de men selijke persoon". In de „Universele ver garing van de rechten van de mens", mtgegeven in 1948, werd gesproken van 'njheid van meningsuiting en van ge- Mol, vrij van vrees en gebrek, sociale ywruitgang en hogere levensstandaard grotere vrijheid, recht op vrijheid, le ven en onschendbaarheid van zijn per- f<ion, verbod van slavernij, gelijkheid Voor de wet etc. Het zijn allemaal heel "Wie woorden, maar de praktijk in verreweg de meeste van de 114 leden aer Verenigde Naties is er in flagrante strijd mee. Het blijkt dat de volkeren [^"■Azië, Afrika en Zuid-Amerika er de verste verte nog niet rijp voor ^Jn, zodat hele of halve dictators er spel hebben. Het zijn praktisch al- een, de Wester^ landen met enkele waere zoals Israël en Zuid-Afrika, die l.^porigne ook Westers zijn, die wer- I eiijlc democratisch geregeerd worden. Zo kwam dus na een langdurig pro ces de huidige Westerse democratie tot stand. De gevolgen waren velerlei. In menig land werd de monarchie ten val gebracht en werden republieken gebo ren. In andere zoals Nederland, Enge land en België handhaafde zich het ko ningschap, maar dit verloor praktisch alle macht. Alle burgers zonder onder scheid van stand, inkomen, bezit, gods dienst of levensbeschouwing kregen stemrecht en konden invloed uitoefenen op de regering van land, provincie en gemeente, al is deze invloed uiteraard slechts klein. Het partijwezen ontstond met al zijn goede en kwade kanten. Al le mogelijke vrijheden zijn door de wet gegarandeerd. Alles bijeengenomen is deze democratie op zichzelf te beschou wen als een kostbaar goed. Er is wel veel kritiek op te leveren, maar bij het uitoefenen daarvan zal men toch steeds moeten bedenken hoe de toestanden zijn in dictatoriaal geregeerde landen. Dat is tenslotte het alternatief. We wezen er reeds terloops op, dat de democratie maar een tere plant is. Ze kan gemakkelijk in haar tegendeel ver keren, waim.eer het volk zo verdeeld wordt in zichzelf, dat het gezag teloor gaat en slechts een soort dictator dit kan hersellen. Ze stelt dus hoge eisen aan de staatsburgers. Ook op andere wijze kan ze bedreigd worden. We zien, dat de ontwikkeling der geesten steeds meer gaat in een overaccentuering van het sociale aspect der samenleving, waardoor een overorganisatie ontstaat en de vrijheid in het gedrang komt. Ih de 19e eeuw hadden we de z.g. nacbt- wakersstaat van het liberalisme. De overheid bemoeide zich vrijwel alleen met de handhaving der orde. Dit werd anders met de opkomst van het socia lisme en het „progressivisme der clir. partijen, waardoor het accent meer kwam te liggen op staatsbemoeienis met het economische, sociale en culturele leven. De inzichten inzake de taak van de staat zijn radicaal veranderd met het gevolg, dat er nu een bemoeienis is van de wieg tot het graf met letterlijk alles. Dat is de tol die we moeten betalen voor het genot van onze welvaartsstaat, waarin alles van bovenaf geregeld wordt en waardoor de vrijheid gevaar loopt in vele opzichten te verdwijnen. De democratie wordt daardoor in sterke mate gedevalueerd. Het is daarom wel nodig deze demo cratie te beschermen, allereerst tegen haar eigen overspanning en voorts te gen vijandige machten, waarvan het communisme thans wel de grootste is. Staatsfunctionarissen zullen dus politiek betrouwbaar moeten zijn. Een geheime dienst kan niet worden gemist. Commu nisten moeten buiten radio en t.v. iblij- ven. Wel moeten we meer vertrouwen hebben in de kracht der argumenten dan in wettelijke verboden, maar een volksgroep die zelf uit principe onde mocratisch is, mag niet rekenen op vrij spel. In een slotartikel hopen we nog te handelen over het calvinistisch principe inzake de democratie. De Arjos Goeree-Overflakkee heeft aan de gemeentebesturen een schrijven gericht over de herindeling gemeenten op ons eiland, waarin het wetsontwerp van de minister „gezien de huidige si tuatie noodzakelijk en bevorderlijk voor het algemeen belang" wordt geacht. Als jongeren dringen zij er Ibij de gemeen tebesturen op aan de paarden niet achter maar vóór de wagen te spannen (dit ge zegde komt tweemaal voor in de brief) zij moeten dat lijdzaam afwachten, geen actief of passief verzet op zijn plaats is. In onderstaande punten worden aan de raadsleden de volgende tips gegeven: 1. De nieuwe raad zij waakzaam, dat de gemeentebelangen prevaleren boven de dorpsbelangen. De nieuwe raad kent geen dorpsverte genwoordigers, maar gemeenteverte genwoordigers. 2. Vanwege hun centrale ligging lijken ons als administratieve centra de na volgende plaatsen geschikt: Dirksland, Goeree, Middeüiarnis, Ooltgensplaat. 3. Het verdient aanbeveling de nade lige gevolgen van de centralisatie enigs zins op te vangen, door in de andere plaatsen als onder no. 2 bedoeld, een hulpsecretarie te vestigen, die enkele uren per week geopend is. 4. De bestaande ontwikkelingsplannen zullen geïntegreerd moeten worden tot één gemeenteplan, zodat ook voor een doelmatige uitvoering zorg kan worden gedragen. 5. De gemeenten moeten streven naar verruiming van de werkgelegenheid op Goeree-Overflakkee, zodat die pende laars, die hier willen werken, hier hun werk kunnen vinden. Men denke hier bij ook aan de te verwachten toekom stige structurele werkloosheid, wanneer de waterstaatswerken rondom ons ei land voltooid zijn. 6. We zijn van mening, dat bevorderd moet worden, dat het eiland een groene Ittng blijft, die z'n bestemming vindt in akker en tuinbouw en recreatie. De ge meenten stimuleren deze ontwikkeling met alle haar ten dienste staande mid delen. 7. De gemeenten bevorderen voor zo ver nodig een igoede afvloeiing der ambtenaren. Het lijkt ons noodzakelijk een plan hiervoor op te stellen, zodat zij, die moeten afvloeien of degraderen tij dig hiervan in kennis worden gesteld. Het stuk is getekend door de heren R. L. V. d. Scheer, voorz. en J, G. Arens- man, secr. Middelharnis - Telefoon 2043 Uienveüing van dinsdag 23 febr. 1965 Klasse I: Middel 30,08. Klasse II: Grove 32,50; Middel 29,04; Drielingen 23,29; Picklers 16,48. Aanvoer 22 ton. T.g.v. haar 75-jarig bestaan heeft de Koninklijke muziekver. „Sempre Cres cendo" te Middelharnis van de gemeen tebesturen van Middelharnis en Som melsdijk een nieuw vaandel ten ge schenke gekregen, wat het eerder uit gereikte miniatuur vaandeltje gaat ver vangen. Het vaandel werd j.l. donder dagavond door burgemeester P. W. Hor dijk uitgereikt tijdens het laatste win terconcert dat „Sempre" t.g.v. haar 75- jarig toestaan gaf. Het concert stond onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer G. D. Fokkema te Rotterdam. Burgemeester Hordijk liet de uitrei king van het vaandel vergezeld gaan van een hartelijke toespraak waarin hij het vaandel een onmisbaar element in het corps noemde en herinnerde eraan hoe vroeger de krijgslieden ermee ten strijde trokken. Spr. hoopte dat uit het geschenk mocht blijken dat beide ge meentebesturen met hart en ziel de be langen van „Sempre Crescendo" voor staan. Hij hoopte dat het nieuwe vaan del een extra stimulans mocht zijn tot groei en samenhang van het corps. Het vaandel heeft een groene onder grond. De naam en figuren zijn met gouddraad gestikt. Op de foto wordt het vaandel gesteund door rechts bur gemeester Hordijk en links de voorz. van het corps de heer L. Horseling. Bloemen Mevr. S. van Eek kreeg een prachtig boeket bloemen aangeboden omdat de dirigent, de heer Fokkema vrijdags- avonds wanneer hij op het late uur niet meer naar Rotterdam kan reizen, bij de fam. van Eek een gastvrij onderdak vindt. Ook kreeg mevr. L. van Rossum bloemen omdat zij de prijzen van de verloting heeft verzorgd. Vorige week donderdag 18 febr. trouw de de 24-jarige mej. Leny A. van Oos tende Kd. uit Ooltgensplaat vanuit het Internaat voor Interkerkelijke Oplei ding voor Gezinsverzorgster aan de Rijnsburgerweg 86 te Leiden. Haar echtgenote is de 25-jarige Dirk Schaaij uit Amsterdam. Het is de eerste keer in de geschie denis dat er vanuit het Internaat een gezinsverzorgster in het huwelijksboot je stapte. Mej. Van Oostende ontving hier haar opleiding, als zovele Flakkeese meisjes en vanuit het Internaat heeft zij 4 jaar lang in diverse gezinnen te Leiden de zeer gewaardeerde hulp verleend. Het Groene kerkje Nu het burgerlijk huwelijk op het Raadhuis volgde een kerkelijke bevesti ging in het bekende „Groene kerkje" (officieel Willebrord genoemd) te Oegst- geest. Onder grote belangstelling had deze bevestiging plaats waarbij voor ging de hervormde predikant ds. M. E. Verdonk te Oegstgeest. Hij koos als tekst Efeze 5 31 en 32. Op de foto staat het jonge paar tus sen een haag van gezinsverzorgster voor het Internaat. Zoals wij reeds schreven hebben ve le meisjes van ons eiland hier hun op leiding gehad. A.s. zaterdag zullen mej. Janny Groenendijk ld. en mej. Janny V. d. Griend A.d. op dit Internaat hun diploma in ontvangst mogen nemen. Voor de jong gehuwden, die in Kam pen gaan wonen en de nieuw gediplo meerden bij dezen onze hartelijke ge lukwensen. MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 paar wollen wanten; zwart gelakte damesfiets; grijze wollen handschoen; groene wolle want; tolauw damesvest; bruin glacé dameshand schoen; 1 paar herensokken; dolk in etui; zilveren ring met inscriptie „Ger- da"; zilveren kettinkje met sleuteltje; zilveren kettinkje met 5 bedeltjes; plas tic zak met kunstmest; rode kinder- want; autoped; goud ringetje met rode steentjes; wit plastic fietspompje; 2 kinderjasjes met capuchon; klein model zaklantaarn; dekzeil van vrachtauto; autoped (geel met blauw); paar zwarte dameshandschoenen; huissleutel; groen damesrijwiel (sportmodel). Verloren: zwarte portemonnee met inhoud; inhoudsmaat, (2 liter); heren polshorloge, merk „Ohna"; zilveren armband; schooltas; bruine fietstassen; bruine muts met gele rand; zilveren armband met inscriptie; 1 paar blauw nylon handschoenen; zilverkleurig zak mes; beige portemonnee; zak aardappe len; gouden ring; wieldop van Taunus 12 M; zilveren kettinkje naet 1 bedel tje; bankbiljet van f 10,goudkleurig dameshorloge met zwart bandje; licht blauwe kindersjaal; wieldop van Fiat; zilveren halsketting met 2 bedeltjes; goudkleurig dameshorloge met beige bandje; grijze glacé handschoen; legi timatiebewijs van Marine; 3-wielig kinderfietsje; oliebroek met broodtrom meltje; grijs-witte sjaal; rijbewijs; zil veren ketting; kentekenplaat GT-14-36; blauwe autoped; wieldop BMW; grijze handschoen, wol met glacé; gouden ring j met groene steen. Predifcant beroepen.. Door de kerke- raad van de Geref. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op ds. G. J. v. d. Burgh te Lexmond-Ameide. De huidi ge predikant ds. G. C. Muntingh a.s. woensdag 3 mrt. met emeritaat te gaan. DIRKSLAND Uitslag dam- en schaakclub. Dam men 16 febr. A. Polder—C. Zoon 2—0; C. Kardux-W. Kardux 1—1; K. Wolfert J. Polder 0—2; K. de Jong-A. Polder 0—2. Sdhaken 16 febr.: A. van 't Geloof H. de Zout A. Lugtenburg—C. Brooshooft 10; P. v. Oostenbrugge J. Troost Vz—Vz. HERKINGEN Herkozen. Op de jl. gehouden leden vergadering van de Landarbeidersver eniging zijn als bestuursleden herkozen de heren J. Looij en J. Struijk. Vergunning. Door b. en w. is vergun ning verleend aan A. Volaart tot het houwen van een schuur achter zijn wo ning St. Elisabethstraat 29. Jaarvergadering uitgesteld. De jaar vergadering van de Meisjes vereen. Mar tha" welke stond gehouden te worden op j.l. maandagavand 22 febr., is wegens ziekte van ds. Blok tot nadere datum uitgesteld. Biddag. De jaarlijkse biddag in de Ger. Gemeente zal worden gehouden op woensdag 4 maart a.s., in welke dien sten hoopt voor te gaan ds. P. Blok. MELISSANT Kerkdienst gaat niet door. I.v.m. ziekte van de predikant ds. P. Blok gaat de op a.s. woensdagavond bepaalde kerkdienst van de Ger. Gemeente al hier niet door. STELLENDAM Ds. Smit nam beroep aan De Herv. predikant ds. H. J. Smit heeft het beroep naar de gemeente van Oud Alblas aangenomen. Ds. Smit kwam op 1 september 1957 te Stellen- dam nadat hij sinds juni 1950 de ge meente van Genderen had gediend. Ds. Smit werd in 1950 candidaat. Ouderavond. Donderdag 25 febru ari hoopt de Ned. Herv. School te Stel- lendam zijn ouderavond te houden in 't Haegse Huus. Op deze bijeenkomst zouden we graag ouders en belangstel lenden aanwezig willen zien. De avond begint om half acht. Doopaangifte. Op vrijdag 26 febr. sav. 8 uur is er in de consistorie der Ned. Herv. Kerk gelegenheid tot doop aangifte. Doopsbediening zal wordeui gehouden op D.V. zondag 7 maart. Alg. vergadering. De algemene ver gadering van de coöp. Raiffeisenbank „Stellendam en Goedereede" wordt ge houden op vrijdag 26 febr. 1965 om 19.30 uur in hotel Kaashoek te Stellen- dam. OOLTGENSPLAAT Zondagavond 10 uur is op ruim 82- jarige leeftijd na een langdurige ziek te ten zijnen huize Beneden Miolendijk 32 te Ooltgensplaat overleden de heer Adriaan Braber, echtgenoot van P. A. Wielhouwer. De heer Braber die in zijn leven landbouwer is geweest was te vens bedienaar van begrafenissen. Op 7 jan. 1964 w^as het de wed. Kurvink die hij als eerste naar haar laatste rust plaats begeleidde en op 20 febr. 1958 bracht hij als laatste C. Kreeft uit de Langstraat naar het kerkhof. In totaal heeft hij 641 inwoners jong en oud van Ooltgensplaat en Langstraat be graven. Verder is de overledene van 1920 tot 1960 (dus 40 jaar) agent ge weest van het Dhr. Dagblad de Rotter dammer. De begrafenis vindt plaats a.s. donderdagmiddag te 2.00 uur op de nieuwe begraafplaats te Ooltgensplaat. de nieuwste dessins. Prima kwa liteit. deze week f 1 Ql* van 2,45 voor l«0«l Geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS STELLENDAM Bedankt. Cand. Kuypers van Nijme gen heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk van ^Stellendam-Mielissant be dankt. OUDE TONGE Collecte. De gehouden huis aan huis collecte voor „Het Hoogeland" heeft op gebracht de som van f 130, Prijzen der veldvruchten: Gerst 25 27; haver 2326; erwten (schokkers) 35—41; erwten (kl. gr.) 32—37; bruine bonen 5267; kapucijners 3032; maan zaad 120145; karweizaad 80—95. Gevonden voorwerpen, portemonnee (dames); boodschappentas; want (groen) portemonnee (kinder); kindersokje. Verloren voorwerpen; poesie-album; kinderfiets (rood); toromfietshandschoen damesschoen (rechts); kinderfiets (geel) want (rood); Inlichtingen bij de groeps- bureau der Rijkspolitie, Voorstraat 6 alhier, tussen 912 uur v.m. en van 2 6 uur nam. Brandweeravond. Op w^oensdag 24 febr. a.s. hoopt het korps Vrijwillige Brandv/eer haar jaarvergadering te houden des nam. 8 uur in de kazer ne. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Notulen en jaarverslag secretaris; 3. Jaarverslag van de penningmeester. 4. Jaarverslag controlecommissie. 5. Kort verslag inzake jeugdbrandweer; 6. Pau ze. 7. Toespraak en uitreiking van pen ningen voor trouw^e dienst (door de edelachtb. heer burgemeester. 9. Lezing met dia's over hun reizen door de he ren Boomsma. Rekening. De rekening van de dia conie der Ned. Herv. Kerk ligt van 22- 27 febr. a.s. ter inzage bij de heer C. Kamerling. Collecte. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor noodl. kerken en personen heeft opgebracht de som van f 142,32; voor de kerk f 188,33; voor de Intern. Hulpverl. f 113,05, in de Toren zat f 119,61, in de busjes van de kerk telefoon f 193.61.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1