iscussie over fluoridering in raad te Sommelsdijk UITNODIGING ontwikkelingsavonden Waag wordt afgebroken leuterschool wordt niet herbouwd N.V. Holland's Bloembollenli üis Vervolg raad Goedereede ilnderkcekie J. Keuvelaar Herkingen LISSE Ui\ op 'I gebied van de bloembollenteelt te ^uorin-' Jaarvergadering Verbond voor Veiiig Verlceer afdeiing Oude Tonge Ijjag 19 februari 1965. „EILAND EN-NIEUWS" Bladz. 3 j£ Orga. I* Werk aarlijk. laar zal pn D.v. 3er za.! It, Vre- |rs, Ge. pi; Ds. bemene kelische J''oorzit- Iganisa- lecreta- Ëd, voor let. |iet the- wijl ds. jen om- |-30 uur „voor- |ldwijd( ^risten- onver- lomis in pen met Ire lan jstellin' |ad van lemeen- Ierland- ICCC- Ik straat, ran ihet moge- op de lens gfi- Jerbete- Istaande rbreden I te ver- Dok dit It in te- Istaande rtoe be- 1 s-tellen, pgroting ge- luwrijpe |e bren- a- daar boven- |ekening iet plan Irszijden Je kerk- of af- Icht. De 1 de weg |n keik- vond Ite gaan |ad. Het de na- Ineer er re kerk- Beste meisjes en jongens! jffst laat ik de prijswinners volgen, ejn prijs hebben behaald voor het jiiariwerk. Hier zijn ze: ;e en Elias Groeneveld, Middelhamis jjjp van den Boogert, Den Bommel en Adriaan den Boer, Kerkingen. Jenny de Leeuw, Oude Tonge. ie Keijzer, Rotterdam. volgen, er voor het februariwerk? j Veten jullie niet en ik evenmin, li hopen we in het vervolg wel te j. Weten jullie wie geen prijs kan tvangen? Hij of zij die niets inzendt. (torn geregeld inzenden! u het nieuwe raadsel, FEBRUABI-RAADSEL 3 Tweede vrouw van Abraham; 2. van koningin Ester; 3. Grootmoe- jvan Timotheus; 4. Vriend van Job; Goddeloze koning van Tsraël; 6. ouff die Simson verlokte; 7. Zoon aSeth; 8. Vrouw van Mozes; 9. jioondocditer van Naomi; 10. Klein- I van Benjamin (1 Kxon.). 11. Eén Ideine profeten; 12. Latijnse verta- ij voor „lijdensweg"; deruk aan de a die Christus moest gaan naar Gol- 13. Eén van de rivieren van Da- sltus; 14. Berg waarop Mozes stierf; Vrouw die Sisera doodde (Richteren) Vrouw van Aaron; 17. Legerplaats Israëlieten (Numeri 33); 18, Man iBathseba; 19. Vader van Jozua, de jlsman van Israël; 20. Overste van de ivacht van Nebukadnezar (Jerem. 40) Koning van Israël, door Zimri ver- igen. De beginletters van de gevraagde lorden vormen de naam van één der (spieders, gevolgd door nog vier p-den. Er worden dus 5 woorden ge- igd. Dit raadsel werd ingezonden idr Tineke en Jan Drooger, Stad aan Haringvliet. BRIEVEN begin weer met een nieuweling en it is Rien de G. Dirksland. Hartelijk eltom, Rien! Goed, dat je nog inzond it je had van het januariwerk. Nu ri je wachten met inzenden van de jmari-oplossingen totdat ik het be- maak. Heb je ze allemaal al? Eh ineen briefje er bij; dat is leuk! P. Den Bommel. Dat was al vroeg in het nieuwe jaar dat jullie be schuit met muisjes kregen, Ja, dat wis selt geregeld af: blijdschap en droef heid. De vader van die tweeling is in de kracht van zijn leven weggenomen. Die meisjes hebben lange tijd meegedaan met de raadsels. Ik merk dat je het hele kinderhoekje leest. Natuurlijk, wie doet dat van de kinderen nu niet! Maar ook de hele krant! Adri N. Melissant. Dat duurt dus niet lang meer of jullie hebben verkeers- examen. Sta je er nogal goed voor? Vind je het moeilijk? Dus voor de l.t.s. moet je ook al huiswerk maken! Ja, er moet veel geleerd worden in het leven. Is AU een zusje van je? Heeft ze dat zelf geschreven? Matty en Kees de V. Middelburg. Nu is er een lange brief bij. Als je zo lang logeert in de vakantie, kan er van schrijven niet veel komen. Wie denkt dan aan brieven schrijven! Jij gaat dus ook al meer de woorden zoeken. Kees. Dat is goed en je zal zien, op de duur vind je het niet moeilijk meer. Wan neer schrijf jij weer eens briefje? Gesa K. Middelhamis. Jij hebt ge daan wat papa aan je vroeg: een beetje langere brief. Nou, dat is dan gebeurd. Nog gefeliciteerd met de jarigen. Dat was erg, hè, van oma, dat ze zo viel. Is zij nu weer goed? Wat zal jij al veel van de aardrijkskunde weten. Bij mij is het lang geleden dat ik de werelddelen moest leren. Jij zal er meer van weten dan ik, want ik ben veel vergeten, Cof N. Melissant. Nog gefeliciteerd met je verjaardag. Ook Adri hartelijk gelukgewenst! Ik heib hem daareven vergeten,maar ik doe het nu nog maar. Ja, bij ons lag er ook een aardig laagje, maar het duurde niet lang. Ga je graag naar de catechisatie bij de dominee? Luister je goed? Adiriana P. Middelburg. Wat heb je veel gesichreven! Je had er eens echt zin in, denk ik. Je hebt een hele daginde ling gemaakt. Dat moet wel als je zo veel onder handen hebt. Ik vind het fiJn, dat ik niet vergeten wordt bij al je bezigheden. Die naam zie ik ook wel eens staan onder een gedicht. Plet van K. Ouddorp. Ja, juUie waren niet bij de eersten, maar toch nog wel op tijd. Heb je nog hoop dat er ijs zal komen? Het is niet uitgesloten, maar zachtjesaan schieten we toch hard op naar de lente. Klim je de moeilijke woorden in de raadsels nogal de baas? Corrie S. Nieuwe Tonge. Heeft de griep lang geduurd? En zijn er nog meer zieken gevolgd Ondeugend kim je Jan niet noemen; zo moet hij dat le- reni, nietwaar? Alvast hartelijk gefeli citeerd met je verjaardag. Fijn zeg, dat iiet gaat er vast- |ijd geen gehoor erlangen wijziging ajn" al- Iwel be- Itsgevoe- jhet uit- I ontslui- I de aan- moeten ■van een |zijn. al jaren aan de laatste Ischil in lp kerk- Iverdwe- Ir Kievit lof al 50 terd ge- ten voor ander- In en de tlan mo- jvan een lafdoend. 3f al na |e dat er jehoefde hebben ^nde dat anderin, Irv. kerk Vond hij werd R.T.M ernstig de R-T- regelingj )usdienst allen. Ve 19.48 uit helemaal gekomen ïijksver- R.T.M. is )orzitter- schrille van de ting van :t op dat otterdam niet er- i nieuwe protest- nstanties In de maandag gehouden raadszitting Sommelsdijk was bij de ingekomen lukken ook de brief van het raadslid lieer P. Grinwis betreffende de fluo- iicring van drinkwater. De heer Grinwis vroeg of op de voor- Ètitigsavond ook de tegenpartij het zal kunnen krijgen. De heer Hoogzand zei een geisprek te (bben gehad met Grinwis, waarbij hij ld gezegd zijn standpunt te zullen her- m als het nadeel bewezen en ver- iirilckelijke gevolgen een feit zijn. De a Grinwis heeft nu „brand" geroe- en wij' als raadsleden hebben uit kijken of er te blussen valt, aldus iteker. De heer Peekstok nam aan, dat het 'H op die avond vrij zal zijn. De voorzitter antwoordde dat de heer iriiiwis de fluor in a nutshell heeft be- indeld. De toevoeging van fluor is niet een hoek geschied; de raden hebben kun stem aan gegeven. De opzet van TOorlichtingsavond is dat de kinder- 'b dr. van LoO' de vorderingen en re- toten zal uiteenzetten. Ook dr. Gest- lau de schoolarts zal daarbij aanwezig k en dhr. Bakker-Dirks die het sy- lïfna in Tiel regelt en de directeur van Provinciale Gezondheidsraad. B kunt aldus de voorzitter vra- ffl stellen, al is het niet de bedoeling Sn de bestuurlijke maatregel in te ian. Dan zou er voor die vragen een *Mn moeten zijn. Het gaat nu om de sultaten van de 3 achterliggende ja- De heer Grinwis: Maar het mag toch '8l van twee zijden worden belicht? >De maatregel is er" repliceerde de Mrcitter. We kan worden teruggenomen" Wnde de heer Grinwis. öe voorzitter; Toen de maatregel ge- *eri is, is er gewikt en gewogen. Als tuet goed zou blijken te zijn, is er i de plicht eni het recht om het te- te nemen. Toch moest z.i. niet ver sten worden, dat Gezondheidszorg, fóering, medici en specialisten er hun aan gegeven hebben. In een gezin e dokter ook de vertrouwensman; deskundigen gaan niet over een '"iit ijs. Er zijn altijd weer medici die Woneren; gezien de adviezen is het '"Sevaarlijk en volledig verantwoord goede resultaten. Als leek kunnen «over al die aspecten toch geen oor- W vellen. i'^ag ik toch een deskundige mee- "Wgen" vroeg de heer Grinwis. iDan wordt het een forum" antwoord- de voorzitter. Het is openbaar, de «fs mag er ook bij zijn. Als een des- Jjtdige u vragen toespeelt, zal daar *n bezwaren tegen zijn, Öe heer Hoogzand tot Grinwis: Zijn ^'gegevens afkomstig van medici? Oe heer Grinwis antwoordde beves- '?end. voorzitter voerde nog aan dat in jJSeland over invoering van fluor in jJiKwater hele processen zijn gevoerd. ?*ij is gebleken dat het ongevaar- ,K IS. Op hoog wetenschappelijk niveau M uitgespeeld en de Engelse rege- gaf zijn fiat. In Zweden was men er eerst tegen en later ook voor. Van dit punt werd afgestapt. Waag wordt afgebroken B. en w. deelden de raadi mede, dat de „Waag" zich in een zeer slechte toe stand bevindt. Herstel is niet meer mo gelijk. Zou restauratie plaats vinden, dan zou dit inhouden, dat het bestaande geibouwtje geheel moet worden gesloopt en opnieuw opgebouwd. Daar gevaar voor instorten aanwezig is, geven b. en w. de raad in overwe ging tot sloop over te gaan. Na de sloop kan bezien worden of opbouw in oude stijl gewenst is. Eerst na afbraak kan volledig en duideUjk beoordeeld worden wat ter plaatse het beste kan geschie den. Na de sloop volgt nader beraad. Bij de beoordeling kunnen dan mede be trokken worden de over de „Waag" van de Kerkvoogdij der Herv. Gemeente en van het bestuur van de Vereniging Streekmuseum ontvangen brieven. De heer Grinwis wees er op, dat bij afbraak ook de e.v. schade aan de kerk hersteld wordt. De heer Peekstok verheugde zich over de afbraak, maar was voorstander de Waag in oude stijl te herstellen. De heer Hoogzand vond dat ook nodig omdat er anders een inbreuk werd ge daan op de lengte van het mooie Kerk- st'raatje. Verbouwd men niet, werd het volgens hem afzichtelijk. De heer van Zielst zei een vriend van het streekmuseum te zijn, maar meen de dat herbouw veel zou kosten. De voorzitter antwoordde dat de si tuatie van heden fotografisch is vast gelegd. Later komt er een voorstel al dan niet herbouwen. Dit werd goedge vonden. Kleuters cbool Volgens hun belofte hebben b. en w. een rapport ingewonnen van de direc teur van de technische dienst omtrent de verbouwing van de voormalige kleu terschool tot vergaderlocaliteit. Daarbij zijn de cijfers, welke het raadslid de heer Knape heeft verstrekt, bestudeerd. Het is wel zo, dat voor het door de heer Knape geraam.de bedrag voorlopige voorzieningen kimnen worden getrof fen, zodat het pand weer bruikbaar is. Die bruikbaarheid zal echter van niet langen duur kuimen zijn. Dit impliceert, dat er binnen enkele jaren opnieuw uitgaven voor het gebouw moeten wor den gedaan. En met dit al blijft het een hoogst primitief gevaï. B. en w. zien dan ook vooralsnog geen kans om voor stellen te doen met betrekking tot de verbouwing van de voormalige kleuter school. Ter geruststelling werd gezegd, dat er voor de mannenzangvereniging „Ons Koos" een oplossing is gevonden. Aan deze Vereniging kan onder zekere voorwaarden een lokaal van de nieuwe kleuterschool in gebruik worden gege ven. De heer Knape was blij dat Ons Koor er repetities in kon houden, maar het zinde hem niet, dat er geen verbouwing plaats kan hebben. Als de samenvoe ging komt, kunnen we het wel af schrijven. Spreker wees op de opberging je een fiets krijgt. Die heb je hard no dig straks. Het is geen speelgoedfiets. Henk van R. Zeisit. Het huiswerk vraagt ook imenig uurtje van jullie en de ene keer zal het wel wat vlotter gaan dan de andere. Maar ik denk, dat je het wel goed kan bijhouden. Straks zal het werk wel meerder en zwaarder worden. Dat zullen we hopen voor je. Krijna van K. Ouddorp. Een grote tuin behoef je niet te hebben om iets van het voorjaar te zien. Kleine tuin tjes zijn soms nog mooier dan grote. Houd je veel van bloemen? Dan zal je straks je hart wel kunnen ophalen, want dan is er overal een uitbundige bloei van de bolplanten. Cobi S. Nieuwe Tonge. Vind je het boek schitterend? Dan heb ik een goed boek uitgezocht. Wou je er nog een ver volg op hebben? Ja, dat willen velen als ze een boek mooi vinden. Ik heb ook liever zomer dan winter, hoor. Nou, dan gaan wij zachtjesaan naar de goede kant. Heleen van R. Zeist. Het is toch een aardige brief geworden, al wist je niet veel. Er zijn kinderen, die op de pen houder bijten en dan komt er nog niets uit. Ik geloof ook niet dat het veel helpt Weet je wat die kinderen moesten doen? Goed uit hun ogen kijken bui ten en goed de oren open zetten. Dan zien ze wel iets en dan horen, ze ook wel wat. Mia B. Middelhamis. Jij moet er 's- morgens al vroeg aan geloven. Dan mag je 's avonds wel op tijd naar bed gaan, anders ben je niet uitgeslapen. En als je niet goed geslapen hebt kun je niet leren. Die vulpen schrijft goed, Mia. Maar het potlood van kleine Leen ook. Dank je wel hoor Leen, voor je groe ten op het papier. Ans S. Nieuwe Tonge. Janmier dat je ziek werd toen je bij je vriendirmetje was. Dat is nooit zo leuk. Nu moet je wel een beetje later naar de bus, maar als ik jou was, ging ik toch op dezelfde tijd uit bed. Dan heb je een overschot je van tijd en dat is heel goed 's morgens. Dan is het geen haasten en vliegen. Gerda N. Middeilhamis. Dat is prach tig papier van de meisjesvereniging, zeg! Leuk, dat je zelf mag uitzoeken wat je wil hebben. Aardig, dat je nog steeds briefwisseling houdt met Letta uit Bodegraven. Dan zal je het op jouw manier druk hebben. Maar de brieven aan mij lijden er niet onder, want nu is het ook wee? een volle brief. Je hebt het geheim niet verklapt. Dat is flink. Adldie K. Dirksland. Nou, nou, dat is een hele drukte geweest op die koperen dag! Hoeveel mensen zaten er wel te eten? Een hele toer om alles voor me kaar te krijgen. Opeten gaat wel, maar er voor- zorgen, dat kost meer moeite. Als je tot half twaalf opblijft, moet je wel slaap gaan krijgen! Els van G. Middelharnls. Ik hoop voor jullie dat het een mooie jaarvergadering zal worden. Als je dit leest, is het mis schien al geweest. Daar lees ik dan wel over. Toos weet mij wel te wonen, maar Toos kan goed een geheim bewaren, zie je. Als Henk dat zegt, zal het wel waar zijn. En Henk kan er ook wel een beetje van af weten. Rineke K. Dirksland. Ik denk dat het een heel gezellige boel is geweest. Eh je hebt er nog een herinnering aan ook. Staat jouw naam ook op het plaatje? Heeft oom Wim mooie platen? En is er veel afwisseling bij? Joke V. Ouddorp. Je hebt een brief met goede berichten. Dat is weer geluk kig, nietwaar? Eh nu nog hartelijk gefe liciteerd met je verjaardag. Ik hoop dat je voet nu gauw helemaal in orde zal zijn. Ook je moeder nog gefelici teerd. Houden jullie de verjaardag op één dag? Het zou wel gemakkelijk zijn. Het is fijn dat je geregeld huiswerk hebt gehad, anders zou je een stuk ach ter zijn op school. Allemaal de brieven kan ik onmoge lijk behandelen deze week. Ik móet nu ophouden. De hartelijke groeten en tot volgende week bij leven en welzijn. OOM KO. Zandpad Middelharnla Ledenvergadering Herv. Gem. Op vrijdag 26 febr. des avonds om acht uur hoopt de Herv. Gemeente een leden vergadering te houden, waarin o.m. ver kiezing zal plaats hebben van een no tabel, aftredend is de heer J. L. Coen- radie (herkiesbaar). fiSf.'f ^i^-'c: tot bgwoning van de OUDDORP in het verenigingsgebouw, dinsdag 23 februari 's avonds pin, ".,-r half acht. agenda: 1. causerie door dhr. F. Limburg oud directeur van de keu ringsdienst over: „Mogelijkheden en moeilijkheden van de irissenteelt". 2. Causerie door de heer P. G. Balkenende cultuurtechnisch adviseur over: „Mechanisatie bij de gladiolenteelt" 3. Causerie door de heer J. Tanis hoofdvertegenwoordiger over: „Verwachtingen voor de gladiolenteelt". niiahf^wt NIEUWE TONGE in café Osseweijer, woensdag 24 februari 's avonds om,,. .- half acht. agenda: 1. Causerie door de heer F. Limburg over „Kwaliteitseisen bij gladiolen" 2. Causerie door de heer P. G. Balkenende over: „Verwil- dering en verfijning biji tulpen" i.; 3. Causerie door de heer J. Tanis over: „Heeft het nog zin om gladiolen te kweken" OOLTGENSPLAAT hotel „Hobbel" donderdag 25 februari 's avonds om half acht. agenda: 1. Causerie door de heer F. Limburg over: „Mógelijfcheden en moeilij'kheden van andere bloembollenteelten". 2. Causerie door de heer P. G. Balkenende over: „Kraam- samenstelling bij tulpen". 3. Causerie door de heer J. W. Plug, veilingmeester van N.V. Holland's BloemboUenhuis, over: „De handel in tulpen". OUDE TONGE café van Vliet op vrijdag 26 februari a.s. 's aVonds om half acht. agenda: 1. Causerie door de heer F. Limburg over: „Kiwaliteitseisen bij gladiolen". 2. Causerie door de heer P. G. Balkenende over: „Schuurtoe- handeling van tulpen". 3. Causerie door de heer J. W. Plug over: „De handel in' tulpen". Na alle onderwerpen zal er ruim gelegenheid worden gegeven om van gedachten te wisselen. 7. ,j -jov Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. ïjiöSO fcïlSO GRATIS TOEGANG. 8 nsv atxiq sb loov )tnoA [iW s?/ 'iOff Ury) - 'ii"f .^J^i<i^2£l&.,iJi.-'.i'> iOO'dIO) SDoWio van het tentenmateriaal wat moeilijk heden gaf met een verhoogde vloer. Het laden en lossen in de straat was gevaar lijk voor het verkeer. Hij wilde het ma teriaal opslaan in het voormalige ge bouwtje van mej. Joppe. Alsnog drong hij aan middelen aan te wenden om te komen tot een waardig verenigingsge bouw. De heer Peekstok vond de kleuter school een onding. Hij wilde het verko pen voor winkelpand. Er waren volgens hem gegadigden bm er een confectie- zaak te creëren. „Stuur ze naar het college!" zei de voorzitter. Het voorstel werd daarna aanvaard. Aan de Oranjevereniging werd een lokaal in bruikleen gegeven voor 5,per jaar. Voor „Ons Koor" een lokaliteit voor 3,perw eek. De heer Hoogzand zei over het laat ste slechts één woord: Eindelijk! De heer Mijs wilde die 3,per week niet aanvaarden maar als subsidie zien. De heer Hoogzand voelde daar ook voor Sempre krijgt wel f 600,subsidie. De voorzitter: De prijs is laag en er zit al subsidie in. Ons Koor gaat er vol ledig mee akkoord. De raad keurde het gped. De brief met de bijlagen van de be stuurscommissie Sociale Werkplaats Birm.enhof werd ter tafel gebracht. De heer Koote zei geen enkel wantrou wen te hebben in het bestuursbeleid. Ook de heren Grinwis en de Wit stelden zich achter het schrijVen in Dirksland. Uitritten Een schrijven was ingekomen van B. J. de Bakker, Dorpsweg 73 en van P. van Dam, Dorpsweg 67 d.d. 10 dec. 1964 en 4 dec. 1964, waarin zij verzoeken een bredere uitrit aan te leggen vanaf hrm woningen naar de openbare weg zulks in verband met de uitoefening van hun beroepen als handelaar in land- bouwpro diikten. Door de directeur van de Technische Dienst „Middelharnis-Sommelsdijk" te Middelharnis is over deze aangelegen heid gerapporteerd bij schrijven van 18 dec. 1964. Deze adviseert geen uitrit van af de woning van verzoekers naar de opeabare weg toe te staan. Een moge lijke oplossing kan worden gevonden door aan verzoekers een strookje grond zoals op een situatietekening nader was aangegeven, van de aan te leggen groenstrook te verhuren tegen 1, per jaar met een mogelijkheid tot op zegging van de zijde der gemeente. De veilharding van deze strook ware ten laste van de huurders te brengen. B. en w. kunnen zich met het gegeven advies in zoverre verenigen, dat in plaats van vetihuring van een strook grond aan verzoekers gesteld! wordt, dat aan hen een strook grond van de aan te leggen groenstrook in gebruik zal worden gegeven tegen een jaarlijkse recognitie ad 1,per jaar, en voorts op de geadviseerde voorwaarden. In verband met het bovenstaande stelden b. en w. voor aan B. J. de Bak ker en- P. van Dam, beiden alhier, een strook grond in gebruik te geven van de aan te leggen groenstrook gelegen langs de zuidelijke grens van het uitbrei dingsplan „West", tegen een recognitie van ƒ1,perp ersoon per jaar onder voorwaarden, dat de ingebruikgegeven grond ten alle tijde door de gemeente kan worden beëindigd en dat de kosten van verharding van deze strook voor rekening van de gebruikers komen. De heer Grinwis ging er niet mee ak koord. De mensen zitten vlak langs de straat; als van Dam met aardappelen weg moet, moet hij achteruit de weg op, wat gevaarlijk is voor het verkeer. De heer van Zielst zag er ook gevaar Verkoop bouwterrein Aan de heer K. Tanis Jac.zn. burge meester Breenstraat, Goeree Haven hoofd werd een perceel grond verkocht •ter grootte van 350 ca. tegen 15, in; de heer Knape gaf ongeveer een zelfde visie alsook de heer de Wit. Ir. Mijs vroeg een nader rapport. De voorzitter antwoordde dat het met de adressanten was besproken die het goedkeurden. Een tweede uitpad brengt overwegende bezwaren op zo'n kruis punt. De Dorpsweg krijgt een ander as pect, die niet bezwaard kan worden met 2 servituten. Blijkt het in de toekomst noodzakelijk kan het altijd nog aldus de voorzitter. De heer de Wit was het er niet mee eens. Er zijn nu eenmaal bedrijven in een gemeenschap en het wordt daar geen autosnelweg zo zei hij. De voorzitter bracht het in stemming. Het voorstel werd verworpen met 7-4 stemmen. Tegen waren de heren de Wit Grinwis, de Gast en Kïiape. De heer Grinwis tot de heer van Zielst Je hebt je vergist man, je moest tegen stemmen! (vrolijkheid). Voorbeeldbedirijf Ook in deze raad kijam het voorstel tot het verlenen van financiële mede werking aan de Stichting Bevordering Tuinbouw Goeree-Overflakkee, voor de stichting van een voorbeeldbedrijf te Sommelsdijk. De heer Hoogzand juichte het toe, aan de Stichtingskosten wilde hij zijn fiat geven, maar als het exploitatietekort door de gemieenten óók betaald wordt, zou het z.i. een gemeentelijke stichting worden. De heer Grinwis merkte op dat het land beter diende te worden onder houden. Het is alles onkruid'. De heer de Wit vond het geen „voor beeldbedrijf" en stemde met Grinwis in. De heer Peekstok was er voor, als al le gemeenten iheedoen. „Dat hebben we niet de hand zei de voorzitter. T.o.v. de exploitatie zullen de eerste jaren moeilij'kheden zijn met de aanloopperiode, voorts moet het be drijf zidhz elf moeten bedruipen. Het voorstel werd aanvaard. Presentiegeld college Algemene Bijstandswet. Voorgesteld werd om dit op 17,50 per zitting te stellen. De heer Hoogzandwi 1de dat de be treffende ambtenaar apart werd geho noreerd omdat er veel werk buiten de gewone uren zal zijn. De heer de Wit vond 17,50 hoog en wilde het presentiegeld gelijk stellen als voor de raad. De heer Peekstok dacht wel dat de minister het voorschreef, hij zag liever dat deze een grotere uitkering gaf uit het gemeentefonds. De heer Knape: Als er iedere week vergaderd wordt, 52 x in een jaar wordt het veel. De voorzitter antwoordde dat de amb tenaar veel in eigen diensttijd zal doen. Is het anders kan het worden bekeken. Meer dan 1 x per maand zal er niet vergaderd worden. De heer Hoogzand: Heeft de voorzit ter het recht om in spoedgevallen een beslissing te nemen. De voorzitter: dat is in de wet gere geld. Het voorstel werd aanvaard. per m^. De heer Tanis zal hierop een nieuwe woning bouwen. Besloten werd tot afkoop van pacht- rechten op de grond voor de rioolzuive ringsinstallatie havenhoofd van de he ren Jac. van Heest 0.18.70 ha. en van de heer F. den Eerzamen 0.60.58 ha. Te vens werd besloten tot aankoop van grond voor toegangspad naar de zuive ringsinstallatie havenhoofd. Binnenhof N.a.v. het door de bestuurscommissie van „Birmenhof" verstuurd schrijven, waarin deze een uitspraak vraagt om trent het stanidpimt van de Minister werd door b. en w. het volgende gesteld. De grondslag voor het financieel-eco nomisch beleid zijn de jaarlijkse begro tingen van de bestuurscommissie en omtrent dit beleid wordt eveneens jaar lijks uitvoerig verantwoording afgelegd in de rekeningen van deze commissie. Begrotingen en rekeningen zijn steeds aan de raad ingezonden; deze stukken hebben nooit aanleiding gegeven tot enige opmerking uit uw raad. Geconcludeerd kan hieruit worden, dat uw raad volledig vertrouwen heeft in het financieel-economische beleid van 'de bestuurscommissie. In de nieuwe g.s.w.-regeling van 29 november 1963 is uitdrukkelijk bepaald dat twee of meer gemeen'tebesturen, met goedkeuring van de minister, de uitvoering der regeling gehel of gedeel telijk kurmen overdragen aart een daar toe gevormd rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam, als bedoeld in art. 2 van de wet gemeenschappelijke rege lingen. Blijkens de toelichting op de g.s.w. regeling moet in de tekst van de voor deze samenwerking te ontwerpen gemeenschappelijke regeling tot uit drukking komen, dat er niet alleen van een gezamenlijk beheer en exploitatie van een werkplaats sprake is, maar ook dat de uitvoering van de g.s.w.-regeling door de deelnemende gemeenten aan het rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam wordt 'Overgedragen. De oor spronkelijke gemeenschappelijke rege ling voldoet niet aan deze voorwaarde en daarom heeft de bestuurscommissie bij schrijven van 27 nov. 1963 het ont werp voor een nieuwe gemeenschap pelijke regeling a&n de gemeenten toe gezonden. Deze nieuwe regeling, die wel aan de in de toelichting gestelde eisen voldoet, is 'op 20 dec. 1963 door de raad vastge steld. Deze regeling heeft om te kunnen werken, de goedkeuring nodig van Ged. Staten (art. 6, eerste lid, wet gemeen schappelijke regelingen) en van de Mi nister van sociale zaken (art. 5, eerste lid der g.s.w.-regeling). Zijn deze goed keuringen verleend dan wordt de be stuurscommissie, ingevolge art. 5, twee de lid, der g.s.w.-regeling, als uitvoe rend orgaan beschouwd. Voor zover ons bekend zijn deze goedkeuringen op dit moment nog niet verleend. Bevordering van een spoedige goedkeuring lijkt b. en w. bovenal noodzakelijk. Alle geschil len omtrent de bevoegdheden van de bestuurscommissie zijn dan opgelost. B. en w. adviseerden bij de behande ling van het ingekomen schrijven over deze zaak niet in discussie te treden en bovenstaand schrijven als antwoord op het schrijven van de bestuurscommissie te aanvaarden. Dse raad ging akkoord. straatlantaarns Een bedrag van 2740,werd gevo- teerd voor aankoop van 23 antieke lan taarns uit den Helder. De reeds ge plaatste antieke lantaarns voldoen este- tisch zeer goed in de 'bebouwde kom en als lichtbron bevallen de lantaarns uit stekend. De raad ging akkoord. Op vrijdagavond 12 febr. werd de jasir- üj'kse ledenvergadering van het Ver bond voor Veilig Verkeer afd. Oude Tonge gehouden in het Verenigingsge bouw aan de Söhoolstraat. De voorzitter de heer van Oosten brugge opende met een w^elkomstwoord de vergadering, waarna de sekretaris de heer van Dop overging tot het voorle zen van de notulen welke werden goed gekeurd. Hierna volgde het jaarverslag van de sekretaris, welke een somber geluid deed horen in verband met het steeds verhuizen van de aanwezige ver- keerstafel, wat de vereniging steeds op hoge kosten brengt, en niet bevordelij'k is voor deze tafel. De penningmeester dhr. Wolfert gaf in zijn jaarverslag over het financiële' be leid welke door de aanwezigen met aan dacht werd! aangehoord. In de vakature van de heren Karaber- gen en van Peer werd voorzien door stemming van de aanwezige leden, ge kozen werden de heren C. Volwerk en A. V. d. Tonnekreek. De aftredende he ren A. de Geus en A, Wolfert, werden beidten weer herkozen. De vaststelling van 'het huishoudelij'k reglement had een vlot verloop, waarna de pauze volg de. Na de pauze kwam de rondvraag, wel ke door vele leden werd benut. Er kwa men vele goede suggesties naar voren o.a. door de heer Provilij welke meer publiciteit wilde in de plaatselijke pers wat betreft het verkeer. De heer v. d. Heijden stelde voor in verband met het steeds verfhuizen van de verkeerstafel een eigen gebouw te stichten, b.v. door renteloos voorschot, aannemer en vele vrijwilligers, b.v. zoals de tot stand ko ming van het zwembad, een verkeers tafel is een groot algemeen belang. De heer de Wit drong aan op maximum snelheid op de prov. weg no. 47, er wordt veel te hard gereden langs Oude Tonge, wat een groot gevaar is voor overstekende kinderen en oudere per sonen welke naar en van de bushaltes komen, door b.v. 70 km. snelheid langs Oude Tonge. Al deze suggesties zullen in de eerstvolgende bestuursvergadering in studie worden genomen. Na de rondvraag vertoonde de heer V. d. Scheer van het Verbond voor Vei lig Verkeer te Hilversum enige leerza me veilig-verkeers films, welke m.et aandacht door de aanwezigen werd ge volgd, de wegblijvers kunnen hier zeker spijt van hebben. Het bestuur 'betreurt het dat een vereniging welke plm. 360 leden telt er zo weinig komen, het ver keer vraagt momenteel toch ieders aan dacht, het is toch zeer noodzakelijk dat elke weggebruiker voldoende op de hoogte is van wat wel en wat niet mag op de weg. Ook worden cursussen gegeven, waar 'blijven de leden? Na vertoning van de films sloot de voorzitter de vergadering, waarna hij dank bracht aan de heer van der Scheer voor de films, en verzocht zijn dank aan het Hoofdbestuur over te brengen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 7