Wethoudersverkiezing Sommelsdijk Herkingen protesteert tegen dienstregeling liscu r (leute Dhr. B. n. de Gast gekozen in vacature wijlen diir. J.Je Comte Herindeling gemeenten Jonge ümerikanen naar Nederland Leidt uw bankzaken N.V.SLflVENBURG'SBW Eiland ontsloten; Herkingen in verkeerde hoek. Nog geen douches in woningen aan de Nieuwstraat. JAARVERGADERING I.C.C.C. Bladz. 2 „BILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 19 februari ■Hdag 19 In ons vorig nuimner hebben wij met een korte trek reeds melding gemaakt van de min of meer bewogen en span nende zitting van de gemeenteraad te Sommelsdijk. Voor de wethoudersver kiezing waren drie stemmingen nodig, met als uitslag dat het pas benoemde S.G.P. raadslid de heer B. A. de Gast in de vacature wijlen de heer J. Ie Comte, tot wethouder werd gekozen. Verder was er spanning over de toe- kenninig van een gemeentelijke bijdrage aan de Oranjevereniging, welks bestuur activiteiten ontwikkelt om te komen tot een feestelijke herdenking van het 500- jarig bestaan van Sommelsdijk. Het voorstel luidde 1,— per inwoner, wat neerkwam op plm. 3400,Met bij dragen uit de burgerij, waarvoor door burgemeester Hordijk een beroep werd gedaan dat flink in de zak zou worden getast, kon er een groot en waardig feest worden opgezet. Er werd nogal een en ander over gezegd: de S.G.P.-fraotie I stelde zich by voorbaat tegen, hoofdza kelijk dat men het geen tyd achtte om feest te vieren ini deze bewogen tijden en ook omdat de zelfstandigheid van Sommelsdijk toch verloren zal gaan. Ook de heer Hloogfzand hield namens de P.v.d.A. een oratie, die zich tegen deze gevoelens stelde en nu de S.G.P. niet mee deed, worstelde om uitbundig feest te vieren, ook op zaterdag 26 juni, tot de zondag toe en het feest niet omi 11 uur 's avonds reeds af te sluiten. De burgemeester behield (terecht) dit recht aan zichzelf; de P.v.d.A. verbomd daar zijn stem aan, zodat men bij de stem ming kreeg te zien dat het voorstel werd verworpen met 6-5, daar de s.g.p. en de p.v.d.a.-fractie tegen stemde. Op de pu blieke tribune was grote belangstelling voor de voorstellen die aan de orde wa- Na opening met gebed werd de heer Vroegindeweij (a.t.s.) aangewezen als notulist van de vergaderingen. Daarna volgde beëdiging van het nieuwe raads lid de heer B. A. de Gast in de vakature van wijlen de heer J. Ie Comte. Hij leg de de beide eden in handen van de voorzitter af, die hem daarna geluk wenste met de benoeming. De burge meester wees er op, dat zijn voorganger wijlen de heer Ie Comte een jarenlange bestuurlijke ervaring had, wat voor de heer de Gast nog vreemd terrein is. Toch behoefde dit geen bezwaar te zijn, met inspanning kan men zich spoedig inwerken. Het verheugde spreker dat Kralingen als onderdeel van Sommels dijk nu ook vertegenwoordigd was. Wel deed de heer de Gast op een merkwaar dig tijdstip zijn intrede, nu de herin deling voor de deur staat. Spreker hoop te dat er een prettige samenwerking zal zijn tot welzijn van de ingezetenen. Wethoudersverkiezing Alvorens de voorzitter tot de wet houdersverkiezing over ging, gaf hij ge- legenlieid om vooraf het woord te voe ren. Hiervan werd door 'meerdere le den gebruik gemaakt. Allereerst de heer Hoogzand fractie-voorzitter van de p.v.d.a. uit wiens betoog wij een uittrek sel geven; Laatste analyse De heer Hoogzand gaf een „laatste analyse" inzake de wethoudersverkie zing te Sommelsdijk namens de fraktie der P.v.d.A. Het werd een breedvoerig betoog, waaruit we enkele punten aan stippen. Hij gaf een overzicht van de stemverhoudingen der partijen vanaf 1939; rechts-links was toen in zeteltal 6 5 nu 7 4. De stemverhouding was in 1962: rechts-links 1193 - 844 en voor de fractie A.R. 736; P.v.d.A. 633; S.G.P. 457 en V.V.D. 211. Aan de hand van de cijfers betoogde hij dat de P.v.d.A. vèr aan de kop ligt en kwam tot, de con clusie, dat men na de laatste wereldoor log de P.v.d.A. letterlijk en figuurlijk voor het dagelijks bestuur links heeft laten liggen. Niettemin zei de heer Ede- waard eens zeer vriendelijk dat er bij de P.v.d.A. „veel ten goede" was ver anderd. De heer J. Blok was ook de kroon op 2ajn werk onthouden. En dat was een der allerbeste raadsleden uit de streek, die nu nog aan vele raadsleden college geven kan. De heer Blok is als fractie voorzitter nooit zelfs niet zijdelings bij de samenstelling van het dage lijks bestuur betro'kken geweest. Wel heeft de heer Edewaard bij de laatste wethoudersverkiezing gezegd, dat het college van b. en w. homogeen van con structie diende te zijn. Naar de opvat ting van de heer E. verlangt homogeen in Kramer's of van Dale's w^oordenboek een andere plaats en betekenis. Spreker was de V.V.D. dankbaar voor de toegezegde steun bij- de laatste ver kiezing. Het zal de V.V.D. geen stemmen kosten, waarvoor de A.R. een kwellende gedachte hebben, als gevolg van het sa- m.engaan van A.R. met P.v.d.A. te Mid- delharnis. Het devies is: bescherm uzelf Men pronkt wel met „westerse demo cratie" als het gaat om onze positie in wereldverhoudingen, maar in de ge meentepolitiek laat -men de democratie (wat het volk wil) niet tot uiting ko men. Spreker voerde nog meer zaken aan, maar hij had niet de illusie dat de laat ste kans voor een gezonde democratie in het dagelijks bestuur van de gemeen te Sommelsdijk benut zal worden. Als fractievoorzitter van de P.v.d.A. her innerde hij de heer Edewaard dat over leg was overgelaten aan de grootste partij; wel had hij een op verzoek van ir. Mijs (V.V.D.) een vertrouwelijk en zakelijk gesprek gehad. Het antwoord van de heer Edewaard moest hij dagen later zelf vragen. Verder moest het van zijn hart dat de heer Edewaard onlangs te zijnen huize kwam soebatten over een ander soort oppositie, naar het mo del van de A.R. Ik voer .oppositie (dat moet van rechts want tot samengaan zijn we van onze kant al zo lang bereid) ik voer oppositie, misschien wel niet met een mattenklopper, maar zeker niet, nooit en nergens met 2024,— dure kleverige stroop!" aldus dhr. Hoogzand. „Doavied Hoagzand had het noe wel magge worre (wethouder) rnar hie heit zoa lelijk tegen Edewaerd gedaen" gaat thans het gerucht als een verscliansing door Sommelsdijk". Maar zo ging de heer Hoogzand verder de centrale fi guur, de heer Edewaard, was zo netjes, dat hij de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg moest verlaten. Spreker betoogde dat uit zijn analyse duidelijk naar voren kwam, dat het de heer Edewaard en zijn partijgenoten er nooit om begonnen is de lijstaanvoer der van de P.v.d.A. in het college van b. en w. op te nemen. ChristeUjke po litiek berust op macht met macht kun je zo lekker anderen de kans tot verrichting van primaire gemeensohaps- daden onthouden. Wanneer de P.v.d.A. in het college komt, zou men beïnvloed kunnen worden door socialistische ideeën, om h.v. de gemeentebode de Gans na 33 jaar trouwe dienst bij het afscheid wat méér mee te geven dan het ontslagbriefje alleen. Ziüks kan m^en niet zeggen bij het afscheid van ge meentesecretaris Knape. Geen P.v.d.A.-wethouder, al snapte spreker niet, waaro^m de chr. raadsleden de P.v.d.A. wel stemt in allerlei alge mene besturen. Laat dat in het vervolg ook! riep hij de rechtsen toe. Spreker noemde de bestuursvorm te Sommels dijk een confessionele democratie en zei dat de P.v.d.A. door rechts wordt ge haat. Voor de P.v.d.A. was het erg ge voelig, met een gestaag groeiende aan hang, het op Goeree-Overflakkee zon der socialistische burgemeester te moe ten stellen. Tot slot haalde hij enige citaten aan van zijn partijgenoot wijlen de heer P. C. Tijl (Nieuwe Tönge) o.m. „dat rechts over het begrip democratie, beter een ouwe z.ak kan hangen! Voor deze tussentijdse wethouders verkiezing zal de P.v.d.A. op haar voor zitter stemmen zo zei hij en besloot met de woorden: Straks slaat de Sommels- dijkse 'klok de laatste twaalf, zullen ze zuiver klinken. Stemmen op de heer Knape De heer de Wit (a.r.) merkte op, dat het eigenlijk voor de hand lag, dat in de plaats van overleden wethouder Ie Comte weer een lid van de s.g.p. als wethouder zal worden gekozen. Hij nam echter in overweging dat de capacitei- tea, de leeftijd, politieke geschooldheid enz. voor hem van" essentieel belang waren. Door een lid van de S.G.P.- fractie was hem indertijd al eens gezegd „als er iets gaat gebeuren hebben we voor wethouder geen geschikte 'kandi daat". Nu blijken die bezwaren er niet te zijn: al eist men nu dit recht op meende hij in dit punt niet op de s.g.p te kunnen stemmen. Om een linkse ■wethouder te 'kiezen, was voor hem, bestuurlijk gezien, on aanvaardbaar. De fraktievoorzitter van de p.v.d.a. had zich voor een ■wethou derszetel volkomen onmogelij'k ge maakt. Hij wilde daarover niet alles op halen. Ook aan de V.V.D. de grote verliezer bij de gemeenteraadsverkiezingen, kon hij aan de politieke eenling zijn stem niet geven. Hij motiveerde dit, omreden ir. Mijs zijn wethoudersschap onmoge lijk kon comibineren met het voorz. schap van de polders, van de Dijkring enz. waarmee tegenstrijdige belangen in het geding zijn. Hij kwam tot de slot som dat hij zijn stem uit zou brengen op zijn a.r. fractiegenoot de heer A. Knape. Ander a.r.-standpunt Wethouder Edewaard motiveerde zijn te geven stem als een deel van de A.R.- fractie en zei, dat het politiek fatsoen eiste om. in de vakature wijlen weth. Ie Comte weer een s.g.p.-wethouder te stemmen. Wel waren er bedenkingen tegen de heer de Gast dat hij bestuur lijk gezien nog geen ervaring had, maar hij v^as toch zakenman en kon zich in werken met 'behulp van de rest van het college. Als de gemeentelijke herinde ling zijn beslag krij'gt, ligt dit voor alle wethouders gelijk. Ministerszetels wor den ook wel bezet door advocaten e.d. Het alternatief met a.r.-wethouders zou zijn dat de s.g.p. in de oppositie komt. Al stond hij met somimige van zijn frac tieleden niet op hetzelfde standpunt, wat 'hij 'betreurde, kon hij toch voor hun mening begrip hebben. S.G.P. stemt nooit links De 'heer J. P. C. van Zielst (s.g.p.) 'bracht naar voren, dat er tussen s.g.p. en a.r, altijd een goede samenwerking is geweest. Dat kwam ook uit in de wethoudersverkiezing. Door beide par tijen wordt onderschreven dat de over heid Gods - dienaresse is: het dageUj'ks bestuur streefde er naar de richtlijnen aan te houden neergelegd in 'Gods Woord. Met alle respect voor het werk van de linkse raadsleden kon hij daar aan zijn stem niet geven. Dat zou een slag zijn in het aangezicht van de Ide- zers. Hij memoreerde nog eens de 17- jarige goede samenwerking met weth. J. Ie Comte en hoopte dat die zou blij ven voortbestaan. Door de a.r. was door twee leden steun toegezegd, hij hoopte dat de heer de Gast tot wethouder zal worden ge kozen. Wie rekening houdt met Gods Woord zal nooit op links ste^mmeni al had de a.r. daar in enkele gevallen aan toegegeven, wat hem speet. De heer Grin-wls s.g.p. onderschreef deze woorden. „Laat de a.r. niet denken dat ze de wijsheid in pacht hebben" voegde hij er aan toe. De heer Hoogzand (p.v.d.a.) merkte nog op, dat de standpunten van de A.R. tamelij'k onduidelijk liggen. De heer de Wit opponeert wel dat de fractievoor zitter van de p.v.d.a. zich onmogelijk heeft gemaakt voor wethouder, maar de heer Blok stemde men in het verle den ook niet! Hij hoopte dat in de grote raad van Middelharnis anders zal ko men te liggen. Rechts moet leren erlcen- nen) dat er van de p.v.d.a. ook een be paalde kracht uitgaat en bovenal ka rakter. Stenuning Dan volgde stemming. Bij de eerste vrije stemming verkreeg de heer Hoog zand 4 stemmen; de heer de Gast kreeg er 5 en de heer A. Knape 2 stem'men. Daar er geen volstrekte meerderheid was volgde een tweede vrije stemming met dezelfde uitslag. Daarna moest ge stemd tussen de personen met de mees te stemmen t.w. tussen de heren Hoog zand en de Gast. De heer de Gast ver kreeg 6 stemmen, Hoogzand 4 en blanco 1 stem. Wethouder B. A. de Gast werd ver zocht de zetel van ■wijlen de heer Ie Comte in te nemen. De voorzitter complimenteerde hem als lid van het dagelijks bestuur en gaf een korte omschrijving van de taak die hem wacht. Er is veel voorbereidend werk toe nodig, de funktie is 'boeiend maar legt veel beslag op de tijd. De uitvoering van de bes'luiten van de raad zijn niet eenvoudig, mede door de rem mende financiële situatie. De raad treft daarvan geen ver'wijt, de finan ciële verhoudingswet vormt het grote beletsel. Spr. hoopte dat in goede har monie de 'belangen der gemeente zul len worden behartigd. Weth. B. A. de Gast dankte de burge meester voor de gesproken woorden en geuitte wensen. Met een zekere schroom had 'hij allereerst zijn raadslidmaat schap aanvaard, nu hij de plaats had in genomen van weth. Ie Comte voelde hij zich wel erg klein en meende slechts van verre zijn voetstappen te kunnen volgen. Met de geringe gaven die God hem geschonken heeft hoopte hij de be langen van de gemeente te dienen, zoals hij straks Ibij ede beloofd had. Daarbij hoopte hij de beginselen van de partij die hem lief was, voor te staan. via Middelharnis - Sommelsdyb Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Persoonlijke behandeling van al uw belangen. Bij de inge'k'omen stukken was de 'brief van de minister van binnenlandse zalien, waarbij was toegezonden het ontwerp van wet tot gemeentelijke her indeling van het eiland Goeree Over- flakkee. De heer Hoo'gzand (p.v.d.a.) zei dat men over de 'herindeling gemeenten kan spreken in positieve zin, n.l. dat het in vele delen van het land met succes is toegepast. In negatieve zin 'kan ook iets goeds worden 'opgemerkt in de zin van: „Bommelaers wille we bluve" of „Som- merdiek nooit bie Meneerse!" In de volksmond zullen de namen blijven; het opgaan in een grotere eenheid is voor alle burgers; aanvaardbaar om er in te leven. De voorstanders verdeelde spreker in 3 groepen: de jongeren die geen banden hebben met het verleden; de mensen die hier van elders zijn gekomen en de groep van de autochtone bevolking die het nieuwe een kans willen geven. Met de tegenstanders lag het volgens spreker zo, dat velen geen tegenstand meer bieden en het belang van herin deling wordt ingezien. Er is in al die jaren maar één protestvergadering ge weest (te Dlrksland) en die viel nog te gen. De nadelen werden z.i. ook wel door de sympathieke minister Toxo- peus onderkend; de groei moet nog ko men. Spreker gaf voorbeelden van hetgeen door een 'grotere gemeensdhap bereikt kan worden en noem.de restauratie van het Kekstraatje waar immers het Streekmuseum is gevesigd. Er zijn gren zen nodig van boven naar beneden; naar beneden heeft het al jaren gemankeerd. Spreiker ging dan in op het wetsont werp 'blz. 11 over de meningen van de raden. Naast de geimeenteraad van Mid delharnis zou men op het eiland niet zo positief zijn geweest, hij wees daarbij op Oude Ttonge en Sommelsdijk waar toch 5 maal tegen 6 maal vóór klonk! Verder noemde hij de interviews van de burgemeesters Hordijk en v. d. Harst van grote betekenis en merkte op, dat men op Flakkee niet gelooft dat het wetsontwerp in de Tweede Kamer in ongenade zal vallen. De behoefte noem de spreker dringend en hij was er van overtuigd dat het na de herindeling de raadsleden niet gemakkelijk zal vallen om 'de burgers de weg te wijzen in de verstrengelde financiële positie. Ook voor de niet financieel deskimdigen staat heel wat werk te ■wachten! En dat komt allemaal doordat we niet voldoen de zijn voorbereid. Feitelij'k is de ge- meenteUj'ke herindeling, zelfs nog in zijn nieuwe actualiteit een obsessie al dus eindigde spreker en hij besloot met de vraag: „Komt ze nu werkelijk?" Het stuk werd voorts voor kennisge ving aanvaard. Herkingen gemeenteraad heeft in de vergadering van j.l. dinsdagavond lang en breed gepraat over het voorstel van b. en w. douches te bouwen in de 8 woningwetwoningen in de Nieuwstraat, waarvan er 3 door raadsleden worden bewoond! Er werden bezwaren gemaakt van zowel praktische als financiële aard die b. en w. deden besluiten het voor stel ter nadere bestudering terug te ne men. De voorzitter burgemeester Bos stak aan de vooravond van de gemeen telijke herindeling de raad een hart on der de riem. Hij verzekerde dat Herkin gen gezien zijn toekomst een zeer belangrijk onderdeel zal zijn van de nieuw te vormen gemeente. Aan het eind van de vergadering richtte de voorzitter een fel verwijt tot de R.T.M, die met de nieuwe dienstregeling de vroegere eerste en laatste busdienst liet vervallen. Herkingens toekomst De voorzitter wees erop dat de ophef fing van de zelfstandigheid van Herkin- gen in een beslissend stadium is geko men. Bij' de ingekomen stiikken was een brief van 'het Ministerie van Binnen landse Zaken houdende een es;em.plaar van het betreffende wetsontwerp tot ge meentelijke herindeling, waarvan werd voorgesteld dit voor kennisgeving aan te nemen. „Dit" zo stelde de voorzitter „be tekent zeker niet dat de zaak van on dergeschikt belang zou zijn maar ge meentebestuurlijk kan tegen het wets ontwerp niets meer worden onderno men. Met de Minister zei ook spreker begrip te hebben voor de gemengde ge voelens van de verschillende raadsleden, „Verzet heeft echter niet gebaat en de voorzitter vond het daarom juist zich positief in te stellen in het belang van de gehele nieuwe gemeente. Spreker verzekerde dat Herkingen gezien zijn toekomst niet een ondergeschikte maar integendeel een zeer belangrijke plaats zal irmemen in de nieuwe ge meente. „Moge de Allerhoogste geven dat uit het nieuwe dat komt voor Her kingen iets goeds geboren moge wor den" zo besloot de voorzitter. Subsidie Nuts-kleuterleidster- O'pleiding. Het voorstel tot verlening van een subsidie a 0,22 cent per inwoner aan de stichting Nuts Kleuterleidster oplei ding voor het cursusjaar 1965-1966 werd met 4-3 aangenomen. In de vorige ver gadering staakten de stemmen over dit voorstel door afwezigheid van de heer HogerwerfDeze stemde thans voor met de heren weth. Witvliet, Kalle en v. d. Wende. Wijziging statuten van de „Stichting Verenigingsgebouw". Uit een gesprek met een vertegen woordiger van het Min. van Maatschap- pelij'k Opbouwwerk is gebleken dat in de kosten van het inrichten van een gym. zaal in „Ons Huis" en de bijbouw van een kleinere vergaderzaal, geen rij'fcssubsidie en slechts lO'Vo Prov. sub sidie kan worden verkregen. Bij over dracht van „Ons Huis" door de gemeen te aan de Stichting Ver. gebouw zal 25»/o Rij'ks- en IS^/o Prov. subsidie wor den verleend. Mede met het oo'g op de a.s. samenvoeging stelden b. en w. voor tot deze overdracht te besluiten, waar mee het Stichtingsbestuur accoord gaat. B. en w. vonden het gewenst dat de bin ding met de gemeente 'groter ■wordt door het benoemingsrecht van 2 bestuurs leden (thans één) aan de raad toe te kennen, terwijl het aantal bestuursle den van 7 of 5 personen werd gebracht. De statuten werden als volgt ge-wijzigd: „De stichting wordt bestuurd door een een bestuur, bestaande uit vijf per sonen, waarvan drie pei-sonen worden benoemd door de na te noemen verga dering van afgevaardigden en twee le den door de raad van de gemeente Her kingen". „In 'geval van vakature van de be stuursleden die door de raad van de ge meente Herkingen moeten worden be noemd is een dergelijke voordracht niet vereist". De raad ging akkoord. Aanschaffing Gym. toestellen Tot nog toe werd het Ver. gebouw „Ons Huis" door de leerlingen van de lagere scholen gebruikt als gymnastiek- zaal. Aangezien geen werktuigen aan wezig zijn worden uitsluitend grondoe- feningen gehouden. Gezien de- wense- lij'kheid het gym onderwijs meer tot zijn recht te laten komen stelden b. en w. voor enige gym. toestellen van gemeen tewege aan te schaffen n.l. 1 klim- en klauterraam; 6 klimtouwen; 2 zweedse banken; 2 tummatten; 1 trektouw en 1 springtouw. De kosten zijn begroot op 3000,Deze toestellen 'kunnen plaats vinden in het huidige gebouw en -met deze ap'paraten 'kan aan de 'beginselen van het gym-onderwijs worden voldaan. De raad ging akkoord. Binnenhof In de ontstane vertrouwenscrisis tus sen de bestuurscommissie van „Binnen hof" en de Minister van Soc. Zaken en Onder auspiciën van de American Field Service zullen gedurende de ko mende zomer wederom enige tiental len jeugdige Amerikanen in Nederland verblijven om kennis te maken met het dagelijks leven in ons land. De American Field Service doet daartoe een beroep op de hoUandse gastvrijheid en zij hoopt voorts 10 a 15 gezinnen bereid te vinden gedurende het in sep tember aanvangende schooljaar een Amerikaan(se) op te nemen in de fa miliekring. Beide groepen jongelui ar riveren begin juli in Rotterdam; de deelnemers aan het „zomerprogramma" gaan eind augustus weer huiswaarts. De jongens en meisjes, allen leerling van de hoogste klassen van „high- schools," worden zorgvuldig geselec teerd, zoals dat ook het geval is met de door de AFS naar de Verenigde Staten uitgezonden Nederlanders. De deelne mers aan deze programma's worden na terugltomst meermalen gevraagd le zingen te houden over hun buitenland se belevenissen. Zij hebben een veel juistere indruk van het land dan de tourist. De American Field Service (een par ticuliere Amerikaanse organisatie, thans met vertakkingen in ongeveer 60 lan den) is voortgekomen uit een vrijwilli ge ambulancedienst, die haar op de slagvelden-fields verworven idealeisrae na de tweede wereldoorlog heeft inge zet om door middel van een uitwisse ling de jeugd van vele landen met el kaar in contact te brengen. Deze doelstelling heeft tot gevolg dat de aanwezigheid van een 16- of 17-ja- rige in het Nederlandse gezin eerste vereiste is. Daarnaast wordt de na druk gelegd op het leren kennen van het dagelijks doen en laten, zodat het Volksgezondheid m.b.t, de subsidietoe kenning aan de werkplaats stelde de raad zich unaniem achter het dagelij'ks bestuur van de werkplaats en betuigde adheasie aan het schrijven van de gem. Dirksland. De 'heer Drooger zei zich persoonlijk verplicht te voelen achter het bestuur te staan, hij vond de critiek niet op zijn plaats. Ook de heer Hoogerwerf zei zich voor lOO'/o achter het bestuur te stel len. „Het zou treurig zijn wanneer de werkplaats zou moeten worden geslo ten" zei hij. Douchecellen In 1964 is door enige bewoners van de 8 woningwetwoningen aan de Nieuwstr. verzocht om over te gaan tot het in richten van een douchegelegehheid in deze woningen. Aangezien dergelijke gelegenheden in de tegenwoordige tijd onmisbaar zijn in een woning hebben b. en w. medewerking toegezegd. Door de technische dienst is hiervoor een plan met 'kostenbegroting gemaakt, waaruit blijkt, dat het maken van douchecellen in deze woningen een be drag vergt van ongeveer 1100,per woning. De in rekening te brengen huurverhoging zal 1,10 per woning per week moeten bedragen. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid kan zich verenigen met het aanbrengen van een douchecel in elk der acht wo ningwetwoningen aan de Nieuwstraat, alsmede met de daaraan verbonden kosten a 1100,per woning. Met de voorgestelde huurverhoging a 1,10 per woning per week gaat de Minister eveneens akkoord. B. en w. stelden voor een crediet a 8800,beschikbaar te stellen. De heer Kievit die één der wo ningen bewoont vroeg waar de douches worden gebouwd. De heer v. d. Wende die eveneens een der woningen bewoond verzekerde dat de woningen zich er niet voor lenen. „De meerderheid van de bewoners stelt de voorziening op prijs" wist de voorz. „Het 'mag toch normaal worden ge acht dat elke woning tegenwoordig is voorzien van een douche". Voor de heer v. d. Wende was de huurverhoging a 1,10 een bezwaar. Toch is het goedkoper dan het bad huis" verzekerde de voorzitter. Weth. Struij'k wees erop dat een dou che een groot gemak betekent, hij vond het meer waard dan 1,10. Spreker be greep dat het in de kopwoningen mis schien wat moeilijker zal zijn maar in de middelste woningen zal de voorzie ning gemakkeUjker te treffen zijn. Blij kens de tekening zijn de douches in de eindwoningen gedacht waar thans een kast is en in de tussenwoningen in de ouderslaapkamer, uitkomend op de overloop. De heer v. d. Wende hield vol dat de kopwoningen er niet geschikt voor zijn. „Wat stelt zo'n hokje nou voor" vroeg hij. „Soms is het nodig van de nood een deugd te maken" antwoordde de voor zitter. Hij meende dat de naar voren ge brachte bezwaren aanleiding geven het plan nader te bezien, waarna b. en w. het voorstel terug namen. T.a.v. de eindwoningen zal naar een andere op lossing worden gezocht. Crediet uitbreidingsplan' Voorgesteld werd een crediet beschik baar te stellen voor het ma'ken van een aantal ontsluitingen in het uitbreidings plan. In de eerste plaats verbreden van het achterste gedeelte van de Stoofweg langs de schuur van M. den Boer in aansluiting op de Deltastraat. Teneinde de nauwe 'ingang aldaar te verbreden is door de technische dienst een plan ontworpen met 'kostenbegroting. Voor gesteld wordt O'm het gedeelte weg al daar van 3 op 6 meter te brengen met een trottoir van 1,80 m. aansluitende op het trottoir aan de Deltastraat. In de tweede plaats is door 'b. en w. de situatie bekeken om een verbin dingsweg te creëren vanaf de straat langs de pastorie naar de Scharloodijk. De bewoners van de woningen in het uitbreidingsplan moeten thans een grote omweg maken om de Scharloodijk waaraan de Ned. Herv. kerk is gele gen, te 'bereiken. Aanvankelijk was ge dacht aan een voetpad langs de tuin van het bejaardencentrum, doch dit stuit naar 'b. en w. menen op moeilij'kheden. De gedachten zijn toen uitgegaan naar een doortrekking van de straat langs de er niet om gaat dat voortdurend W i i bare uitstapjes worden georganiseetj jZ iHtf»®**' Verdere inlichtingen worden versW door het secretariaat van de APs Nederland, Nieuwe Spiegelstraat Beste me Amsterdam-C. ,4-1, Eerst laat ik g een priJS he nuariwerk. Hi Iiieke en Elias Voor de tiende maal belegt de Org,, nisatie ter bevordering van het w^ji van de ICCC in Nederland een jaarliji(, se vergadering in Utrecht. Dit jaar zal de bijeenkomst worden gehouden D.V op zaterdag 22 mei a.s. in één der n. len van het Jaarbeursrestaurant, Vre. denburg, Utrecht. Sprekers zijn: Ds. D. H. Bergers, Ge- reformeerd predikant te Nijverdal; Ds J. Gravendeel, predikant in algemene dienst van de Belgische Evangelische Zending; Ds. M. Vreugdenhil, voorzit. ter van de Nederlandse ICCC-Organisa. tie; Ds. J. C. Maris, Europees secreta. ris van de ICCC; D. M. Boogaard, voor zitter van het ICCC-Jeugdcontact. Ds. Bergers zal spreken over het tlie. ma „Is Rome veranderd?", terwijl ds. Gravendeel spreekt over „Handen otn^ hoog!!" De vergadering begint om 10.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. De ICCC-Organisatie wil o.a. „voor lichting geven over de wereld-wijdi worsteling tussen waarachtig Christen dom en valse oecumeniciteit; onver moeid waarschuwen voor compromis ii het werk des Heeren; samenwerken met soortgelijke organisaties in andere lan den ter bevordering van de doelstellin gen van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC)". Particulieren en plaatselijke gemeen ten van zeven verschillende Nederland se kerken zijn in de Nederlandse ICCC- Organisatie vertegenwoordigd. Jaap Selee: van den n en Ad pastorie tot aan de z.g. kerkstraat, waardoor de 'bereikbaarheid van centrum van de bebouwde kom moge lijk wordt gemaakt. Met het oog op toekomst komt het b. en w. tevens wenst voor dit kerkstraatje te verbete ren en t.z.t. wanneer de aldaar staande woningen zijn geliquideerd te verbreden en aldus een goede aansluiting te ver 'krijgen -met de Scharloodijk. Ook dit plan is door de technische dienst in te- 'kening gebracht en 'begroot. In verband met het bovenstaande stelden b. en w. voor het daartoe be nodigde krediet beschikbaar te stellen, een en ander volgens plan en begroting van de technische dienst. Tenslotte werd goedkeuring ge vraagd om de grondprijs van bouvfrijpe grond in het uitbreidingsplan te bren gen van 16,O'P 17,per m^ daar in de grondprijsberekening met boven genoemde voorzieningen geen rekening is gehouden. De heer Drooger stemde met het in. Hij wilde echter dat aan weerszijden van de weg die over het oude kerk hof zal komen een plantsoen of at- rastering zal worden aangebracht. De heer Kievit had bezwaren dat de weg over het kerkhof komt, over een kerk hof hoort geen verkeer te gaan" vond hij. Wel zei spreker akkoord te gaan met de aanleg van een voetpad. Het zou aldus de heer Kievit voor de na bestaanden pijnlijk zijn wanneer er straks verkeer over het vroegere kerk hof rijdt. De voorzitter merkte op dat het gaat om het uitvoeren van het eerder vast gestelde plan, waartegen indertijd geen bezwaren zijn gerezen. Wanneer gehoor zou worden gegeven aan het verlangen van de heer Kievit zou een wijziginj van het uitbreidingsplan nodig zijn" al dus de voorzitter. Spreker zei wel be grip te hebben voor de -piëteitsgevoe- lens van de heer Kieviet maar het uit breidingsplan is mede op deze ontslui ting gebaseerd. De heer Kievit meende dat 'bij de aan leg van een weg het kerkhof zal moeten verd^wijnen wat 'bij de aanleg van een voetpad z.i. niet het geval zou zijn, „U wilt dus na een x aantal jaren een weg?" vroeg de voorzitter aan de heer Kievit. „Dat zeg ik niet" hield de laatste voet bij stuk. Weth. Struijk zag geen verschil in een weg of voetpad. „Het begrip kerk hof zal bij aanleg van beiden verdwe nen zijn" meende hij. De voorzitter maande de heer Kievit zidh te realiseren dat -het kerkhof al 50 jaar geleden buiten gebruik werd ge stel-d. Spreker zei begrip te hebben voor de gevoelens van piëteit maar ander zijds moet men consequent zijn en de uitvoering van het uitbreidingsplan mo- geUjk maken. 'De heer Kalle vond aanleg van een weg het meest aannemelijk en afdoend- Hij wees er op dat het kerlchof al na de bevrijding is geroerd. De heer v. d. Wende meende dat er over dit onderwerp niet langer behoefde te worden gepraat. Het besluit hebben we reeds lang genomen". Ook de heer Hogerwerf meende dat er zo spoedig mogelijk verandering dient te 'komen. „Achter de Herv. keffi is het een desolate toestand" vond Wj- Met meerderheid van stemmen werd het voorstel daarna aanvaard. genny de Lei Annie Keijzei ^ie volgen er jt wreten juUi t hopen we g^ Weten jul itvangen? Hij aarom geregel n nu het nieuv FEBRVA j Tweede vi [an van konini gj. van Timoth Goddeloze k ,5UW die Sim jn Seth; 8. Ohoondochter ,on van Benja 3r kleine profe ng voor „lijd( die Ohristi ji'a; 13. Eén raskus; 14. Bei VïovlW die S ■Vrouw van i Israëlieten an Bathseba; ■idsman van Is jfwacht van N LKoning van agen. De beginlette -oorden vorme erspieders, ge loorden. Er wo raagd. Dit ra» oor Tineke en Haringvliet. B Ik begin wee at is Rien de welkom, Rien! ,at je had va oet je wachte abruari-oploss end maak. He an een briefje Magda P. 1>( Verwyt aan R.T.M De voorzitter meende dat een ernstig protest dient uit te gaan tegen de R-T- M. n.a.v. de nieuwe dienstregeling, waardoor de eerste en laatste busdienst naar en van Herkingen is vervallen, De laatste bus vertrekt thans te 19.48 ui Herkingen. „Herkingen is nu helemaal in een verkeerde 'hoek terechtgekomen en een ernstig protest naar de Rijksver keersinspectie, Ged. Staten en R.T.M. is zeker op zijn plaats" vond de voorzitter- Spreker zag een en ander in schni'e tegenstelling met de opening van de Haringvlietbrug die een ontsluiting van het eiland beoogde. Hij wees er op dai anno 1965 de reis Herldngen-Rotteraan) nog 3 uur duurt. De gemeente is niet er kend in 'het samenstellen van de nieu'W regeling. Besloten werd een protest- schrijven aan bovengenoemde instantie te richten. Daarna sluiting. In de maand e Somm.elsdijl tukken ook d e heer P. Grir idering van di De heer Grii ichtingsavond poord zal kun De heer Hoo lebben gehad lad geze'gd ziji ien als het ichrikkelijke leer Grinwis len en ■wij al e kij'ken of ipreker. De heer Pee lebat op die a De voorzitte trinwis de flu andeld. De to tt een hoek g( T hun stem a Ie voorlichtini irts dr. van iultaten zal ui nan de school ;iin en dhr. iteeni in Tiel ie Provinciale U kunt a !en steUen, al ■egen de best faan. Dan zoi ■orum moeten 'esultaten var 'en. De heer Gri '^'el van twee De maatre roorzitter. "Die kan "leende de h De voorzitte lomen is, is let niet goed :elfs de plich ^g te nemen ïeten wordei regering, med pat aan gege 'S de dokter lie deskundig lacht ijs. Er opponeren; g '>ngevaarlij'k "ist goede re *e over al di aeel vellen. "Mag ik t( "rengen" vroe ..Dan wordt 8e de voorzi Pers mag er '^^dige u v Seen bezware ^e heer H ''^gegevens „Oe heer G ''gend. De voorziti Engeland ov. wwkwater h ^«frbij is ge 'J« is. Op .ho< dit uitge&i "ïtg gaf zijn

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6