Oud-huipprediker T. Vetter te Ooitgensplaat overleden Kö'Ü^Dampo r Het Fluor-probleem Meditatie F^.C. KORTEWEG a ZOON Vijfhonderd siuks\vee naar Indonesië 37e jaargang Vrijdag 19 februari 1695 No. 3364 CHR. STRBEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ier! lijke vnr „Ik heb gezondigd" Hij diende Ooitgensplaat, Langstraat en Middeiharnis Fruitmanden en Fruitbakjes «,^De ^ruitcetttrale" BUITENLAND KERKNIEUWS PRINS HENDRIKSTRA.AT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 63 62 64 64 60 67 63 63 56 56 ARMS m ons dienst- an de an een riende- -er bc- sollici- -ectrice 2. Na de behandeling van ons principi- (le bezwaar tegen de fluoridering, dat zichzelf reeds voor ons een afdoend argument is om ertegen te zijn, v/illen ite nu nog één en ander zeggen over andere bezwaren, speciaal die wel- je liggen in het medische vlak. Daar ji) geen medicus of chemicus zijn, moe ien we daarbij afgaan op de publicaties van deskundigen, dus op de over dit onderwerp bestaande literatuur. Daar aan is geen gebrek, zodat we argumen ten genoeg konden verzamelen. We willen uit hoofde van de objec tiviteit nog eens vooropstellen, dat de activiteiten, welke de vereniging van tandartsen onder aanvoering van dhr. Bakker Dirks en ook het ministerie van Sec. Zaken en Volksgezondheid jntwikkelen om de tandcariës bij de jeugd te bestrijden en op zichzelf ge- lien de hulp, die de waterleidingbedrij ven daarbij willen 'bieden, geapprecieerd itioeten worden. Het tandbederf heeft zulk een omvang aangenomen, dat het met alle daartoe geëigende middelen bestreden moet worden. Dit is dus niet in het geding. Ook kan uit de voorlo pige experimenten met het fluor (Tiel- Culemborg) geconcludeerd worden, dat fluoridering inderdaad een gunstige in vloed heeft op het tandbederf. Maar daarmee zijn we er niet. Het gaat er in laatste instantie om of het fluor om andere redenen toch ongeschikt moet lïoiiden geacht om als anticariogeen middel te worden gebruikt via het Jrinkwater. Dit nu is naar onze mening inderdaad het geval. Vindt men deze bewering Ie sterk, dan zouden we subsidiair ook nog willen stellen, dat het gebruik er van tot dit doel in ieder geval een du bieuze zaak is èn zolang het dit is, mag men het evenmin invoeren of be stendigen. Wat de praktische bezwaren betreft zouden we willen wijzen op de volgende punten. De fluoridering werkt alleen voor de jeugd; bij ouderen helpt ze niet en voor hen is ze dus niet nodig. Ons drinkwater wordt, landelijk ge rekend, slechts voor 5 */o voor consump tie gebruikt, de rest gaat naar de in dustrie of wordt gebezigd voor allerlei andere doeleinden zoals wassen, baden etc. Noch de industrie, noch de huis- lioudens hebben fluor nodig. Van de 5"/ü voor consumptie doet ten hoogste het percentage jeugd uit de to tale bevolking van de erbij betrokken leeftijd dienst in de strijd tegen de caries. Ergo: slechts l^/o van de totale mterhoeveelheid dient tot het gestelde We vinden dit een zeer onecono misch handelen. Voorts is het zo, dat de tandcariës er wel voor ongeveer de helft door wordt tegengegaan, maar dat ook weer niet afdoende, want ze wordt slechts drie jaar afgereond. Met fluor zijn de kinderen dus op hun 15e jaar even ver als zonder fluor op hun 12e. En verder is geconstateerd, dat het tandwisselen hor fluor één a anderhalf jaar wordt opgehouden. Het gebruik ervan neemt -dat is duidelijk de oorzaak van de tandcariës niet weg, doch werkt slechts remmend. Het is in elk geval slechts een zeer relatief werkend profilactium. Beter is het dus naar methoden te streven, die de zaak in de kern gezond- maken. Het is algemeen bekend, dat de tariës alleen afdoende kan worden te- Sengegaan door een suikerarm dieet. Men heeft, naar we menen in Amster dam, eens een oud kerkhof van vóór 1600 opgegraven en daarbij bleek, dat te gebitten alle prima in orde waren voor wat het tandbederf betreft. Daar na begon zich dit te vertonen. Oor zaak: omstreeks die tijd deed de suiker Bit de veroverde koloniën in Europa ^Öti intrede. En deze werkt nu een maal funest op de gebitten vooral van kinderen. Wil men dus een radicale op- e nieuwJ lossing van het probleem, dan moet in die richting gewerkt worden. Dat is l^^ter dan te manipuleren met gevaar lijke lapmiddelen. De voorstanders beweren, dat er in ^6t grondwater al wat fluor zit en dat "en het in de waterleiding slechts aan- 'ult tot een 'gunstig gehalte. Dit „na- t te Del tuuriijke" fluor komt er dus vanzelf g en verj il evenals b.v. radio-actieve sporen. Wij Jebben altijd geleerd, dat de scheikun- 'fi formule voor water Ha O is. AI het herige is er dus vreemd aan. Het is isheid die natuurlijk aanwezige «olfen nog procentueel te gaan verho- Sfn, temeer omdat het reeds aanwezige uüor een zeer variabel percentage uit maakt, zodat heel gemakkelijk overdo- ^^ting kan voorkomen met alle gevol- "^n daarvan. Vele schrijvers over dit onderwerp, "16 tegen fluoridering zijn, wijzen er- dat de veiligheidsmarge te klein is. par we menen neemt men in Neder- '5nd daarvoor 2 lag per liter. In Ame- '*a is dit 1,5. Nu treden er blijkens J'sekproeven in de leidingen schomme- 0) 221.") grafenis at de ter j.l. dins' te DirkS' jarige hee; dienst ge ^s. T. vai verschil 5. ezigen eer n op d< door d< rsonen di stormwint raafplaats allereers' Harst en, rken wel] laat heef in genao! Hij de fa- t hij. Na- "e heer L an de op en hulp- enmerkte -n zwager oord: wel d nogeeni _t afscheid overleden gedragen' post. Ge- ankte voo Onder dekte was '">gen op tussen 0,4 en 1,4, welk laat ^'6 cijfer gevaarlijk dicht het maximum "adert. Hierop wees o.a. de Zuidafri- «aanse farmacoloog (geneesmiddelen- 'eskundige) en toxicioloog (vergift- ?'"}dige) prof. steyn, die na een drie- '""■'ge studie van dit onderwerp con- lUdeerde, dat fluortoevoeging niet kan ^rden aanbevolen o.a. omdat de ge- jenste concentratie gevaarlijk dicht bij concentratie ligt, die chronische flu- fosis (fluorvergiftiging) veroorzaakt. -waarschuwt er speciaal voor dat Wangere vrouwen zelfs niet de ge- rJJSste hoeveelheid fluor gebruiken, ^wdat dit zuurstofgebrek bij de vrucht derhalve misvormingen kan veroor- (Lukas 15 18) Dit is wel een zalige belijdenis. De belijdenis van de zoon, die verloren scheen, maar tot zich is gekomen in dat verre, -vreemde land. Hij is weggegaan uit een liefelijk huis en van een vriendelijke vader. Hij heeft zijn erfdeel opgevraagd en gekregen, om 't daarna in overdaad en zonde door te brengen. Niets, maar dan ook niets heeft hij overgehouden. En dan dan wordt hij door Gods Geest aan zioh zelf ontdekt. Dan is hij niet lan ger toornig op de omstandigheden, maar op zich zelf. „Ik heb gezondigd." Wat een smart komt ,er in z'n ziel om 't leed z'n vader aangedaan. Hij wil thans naar Hem toe, maar hij deugt niet. Hij kan zich immers op geen enkele manier verontschuldigen. Er blijft niets anders over dan te belij den: „Ik heb gezondigd." Ik ben niet meer waard om Uw Zoon genaam dte worden. Als hij als één van de huurlingen zou beihandeld worden, zou hem dat reeds het grootste wonder zijn. Wat een verrassing wordt het: Zijn Vader ontvangt hem met alle liefde. Zijn ogen, zijn voeten, zijn armen, zijn kussen, zijn wonden, het is alles barmhartigheid. Zulk een ontvangst wil de Heere aan verloren zonen en dochteren bereiden. Wanneer slechts dat éne beleden wordt: „Ik heb gezondigd." Zijt ge er reeds toe gekomen? Het is nodig mijn lezer! De mens begint niet bij Jezus, maar 'bij de geheiligde, door Gods Geest ge werkte kennis, dat hij tegen de Vader gezondigd heeft. We zullen, evenals deze zoon, moe ten leren dat we ons in een „vergele gen land" bevinden. Ver, van Vader! Daar is een scheiding tussen God en onze ziel en dat is onze schuld. Niet de Vader heeft tegen de zoon gezegd: Zoek je fortuin maar in de vreemde; je moet zijn huis uit, maar de zoon heeft tegen de Vader gezegd: „Ik heb er ge noeg van bij U te zijn. Ik wil de we reld in. Daarom blijft er niets anders over dan 't: „Ik heb gezondigd". En wat valt het dan wonderlijk mee. Dan wordt ervaren: Milde handen en vriendelijk' ogen zijn bij U van eeuwig heid. Wat blijkt het dat de Heere heeft uit gezien naar die wederkeer. Wat opent Hij Zijn armen wijd voor zulke niets verwachtende zondaars. Hoe wil Hij het betonen dat niets Hem te veel is om dezulken weer een vaderlijk tehuis en een plaats als zoon te bereiden. Daartoe laat Hij het offer slachten. Geeft Hij de ring aan de vinger, de nieuwe mantel der gerechtigheid om de schouder, de schoenen aan de voe ten. Dan schalt het feestgedruis op: „Deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden. Hij was verloren en is ge vonden." Wat een zalige belijdenis blijkt het te zijn, wanneer we zo mogen zeggen: „Ik heb gezondigd." Neen, hier wordt geen restrictie geno men, alsof uw zonden slechts een be paalde graad of afmeting mochten hebben. Ge behoeft nooit te bedenken: „Mlijn zonden zijn te groot, teveel, te verschrikkelijk." Daar is nooit een zonde zo groot, of de gerechtigheid van Christus is meer der, zodat deze zonden verzoend kan worden. Zoals ge zijt, hoe snood het zij Voor zondaars, snood en hard als gij Voor goddelozen bloedde Hij Ellendig zondaar, kom.' Zoals ge zijt, daar is gend Gekocht voor U op Golgotha. O, 'belijdt het dan maar: „Ik heb ge zondigd." Dirksland. C. J. Resting. zaken. Bovendien wrijst hij erop, dat met name het calciumgehalte van het water van invloed is op de giftige wer king van fluor. Hij noemt fluor „het gevaarlijkse vergif voorzover het chro nische vergiftiging betreft." Zijn eind conclusie is deze: „Het is hoogst onwe tenschappelijk, niet raadzaam en ge vaarlijk vele miljoenen mensen, onaf hankelijk van leeftijd, geslacht, beroep, gevoeligheid, klimaat, ziekte en voe- dings- en drinkgewoO'nten, water met eenzelfde fluorconcentratie te laten ge bruiken; het schijnt, dat het tandbederf er tijdelijk door kan worden tegenge gaan, maar dat het na enkele jaren tandbederf verhoogt en op latere leef tijd ziekten van de tandkas kan veroor zaken; er bestaat geen eenstemmigheid onder de deskundigen er er zijn goede gronden om ernstig te twijfelen aan de veiligheid ervan voor de menselijke ge zondheid." i De chemicus-bacterioloog van de Haagse Drinkwaterleiding Drs. Drost is eveneens van mening, dat weten schappelijk partijkiezen in de fluor- contro'verse onmogelijk is geworden, mede omdat de hele zaak tot een pres- tigekwestie gemaakt is. De proefresul- taten van de experimenten worden ge- 'interpreteerd naar het aprioristische standpunt, dat men inneemt. Wij gelo ven, dat hij 'hier de spijker op de kop slaat. De hele zaak is inderdaad een prestigekwestie geworden voor hen, die de fluoridering hebben doorgedreven, zowel bij prof. Muntendam en dhr. Bakker Dirks als bij de directeuren, die ze hebben weten door te zetten. Het zal echter voor ieder duidelijk zijn, dat dit prestige moet wijken voor de eisen, die aan de gezondheid van de 'bevolking moeten worden gesteld. Door de on voldoende waarborgen, waarmee de flu oridering is omgeven, is dit hier het geval. Men beroept zich steeds op het experiment-Tiel-Culemborg, maar dit was gepland op 15 jaar, doch reeds na iV2 jaar kon men blijkbaar niet langer meer wachten en werden de co'nclusies vastgesteld. Men werkte dus 'kennelijk naar het gewenste resultaat toe. Zo is er ook verschil van mening over of alleen de concentratie, dus het ge halte aan fluor, doorslaggevend is of de totale hoeveelheid die men b.v. per dag consumeert. Is het laatste het ge val en dat lijkt ons voor de hand te liggen dan is dit een öezwaar te meer. Er bestaat derhalve groot verschil van mening in deze kwestie, niet alleen in Nederland, maar overal. In de Vereen Staten propageert men de fluoridering al lang, maar ze is nog slechts voor 25°/o van de bevolking ingevoerd. In New York is men er beslist tegen. In 60 a 70 bedrijven is ,men er weer mee gestopt. Ook in de Engelse pers wordt er voortdurend pro en contro over ge schreven. In Zwitserland, kanton Bern, verklaarden alle gemeentebesturen zich tegen. In Duitsland verscheen in 1961 een boek over dit onderwerp, geschre ven door vier professoren. Drie van hen achtten bij de 'huidige stand van de we tenschap invoering ongewenst. De vier de was niet persé tegen, maar waar schuwde voor het gevaar dat bepaalde groepen van mensen bedreigt b.v. arbei ders, die in grote hitte moeten werken en patiënten, die lijden aan diabetes insipidus (niet de suikerziekte, .maar een stoornis in de waterhuishouding van het lichaam). Zoals we reeds schreven zijn ook de bedrijfsdirecteuren verdeeld (Den Haag en Leeuwarden b.v. sterk tegen, ande ren vóór), de artsen en tandartsen idem. Hoe moet het als b.v. Amersfoort vóór is en Bimschoten (dezelfde waterlei ding) tegen? Dit kan ook op Flakkee eventueel het geval worden. In elk ge val moet er vrijheid zijn, terneer omdat men via tandpasta, tabletten en keu kenzout desgewenst fluor kan innemen. Onze conclusie blijft daarom: 1. gedwongen consumptie van fluor is in strijd met de persoonlijke vrijheid. 2. de zaak is wetenschappelijk te dubieus voor realisering. Woensdagmorgen is ten huize van zijn zoon te Ooitgensplaat op ruim 80- jarige leeftijd overleden de oud-gods dienstonderwijzer-hulpprediker T. Vet ter. AI geruime tijd werden zijn krach ten minder en werd het einde ver wacht. Na een goede nachtrust ging hij nog vrij plotseling en in vrede heen. Vanuit Canada bracht zijn dochter hem vorige week nog een bezoek. Op het eiland heeft de overledene zeer veel ambtelijk werk verricht. De heer -Vetter werd op 23 maait 1884 te Dordrecht geboren. Geroepen zijnde het evangelie te bedienen, stu deerde hij voor de acte godsdienston derwijzer. Op 24 maart 1915 werd deze acte behaald en vrij spoedig volgde zijn benoeming als hulprediker te Nieuw Lekkerland. In 1922 werd de heer Vetter door de kerkeraad van de hervormde gemeen-[ te van Ooitgensplaat aangezocht om. ii de buurtschap Langstraat (2e predi-' kantsplaats) te komen arbeiden. Deze benoeming werd door de heer Vetter aanvaard, al ging hij met zijn salaris achteruit. Hij verbond zich aan deze gemeente met de woorden uit 1 Co- rinthe 2:2: „Want ik heb niet voorge nomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus en Dien gekruisigd." Te Langstraat mocht hij zegenrijk werk verrichten en het vergaderlokaal, gesticht door zijn voorganger de heer J. Wielhouwer, bleek spoedig te klein. De heer Wielhouwer was naar Amerika vertrokken om aldaar de Ger. Gemeen ten te dienen. Voor het vergaderlokaal kwam een 'kerkje in de plaats, dat tot op heden nog in gebruik is. Gehoor uit de omtrek De heer Vetter heeft een 'breed ar beidsveld gehad. Hij trok zijn gehoor uit de gdhele omtrek. Zijn preken wa ren schriftuurlijk-bevindelijk. In de vacature-tijden deed 'hij veel werk te Ooitgensplaat. Hij hield er de catechi saties en leidde er veel .begrafenissen. Zieken werden regelmatig door hem bezocht. Ook te Oude Tonge, Den Bom mel en meer andere plaatsen werden door 'de heer Vetter ambtelij'ke werk zaamheden verricht en predikbeurten vervuld. Evacuatie In de oorlog evacueerde de familie Vetter naar Middeiharnis. Dat was in 1944. Een 22jarige arbeid te Langstraat werd hiermede afgesloten. Te Middei harnis kreeg de heer Vetter een benoe ming tot hulpprediker. Hij werkte daar tot 1 juli 1954 en werd toen wegens gevorderde leeftijd eervol ontslag ver leend. In maart 1955 werd tijdens zijn 40'-jarig ambtsjubileum door de heer ■\*:etter in de hervormde kerk te Som- melsdij'k een gedalchtenis-rede uitge sproken. Officieel afscheid van Ooit gensplaat êtiLangstraat nam hij in ju ni 1945 met een predikatie over Ps. 27 vers 4. Deze 'kerkdienst werd in de Geref. Kerk te Ooitgensplaat gehou den, daar de hervormde kerk door het water nog niet in gereedheid was ge bracht. Op die zelfde dag deed 's avonds ds. A. L. Bos zijn intrede als nieuwe gereformeerde predikant van Ooitgens plaat. Tijdens de evacuatie was deze predikant reeds te Dordrecht bevestigd, waar ds. H. A. L. v. d. Linden tevens afscheid nam. Laatste preek Na zijn ontslag als hulpprediker heeft de heer Vetter nog vele keren diverse kansels op ons eiland en ook daar bui ten beklommen. Preken was zijn lust in zijn leven. De laatste preek die hij heeft gehouden was op 24 juni 1962 te Langstraat. Zijn krachten namen toen al af. Als tekst koos hij 2 Koningen 4 6 de laatste regel „En de olie stond stil." Gezien 'de tekstkeuze is het als of de heer Vetter voelde dat het de laat ste keer zou zijn dat hij het Woord Gods toediende. Nadien kon hij niet meer voorgaan en moest dan ook op doktersadvies het preken staken. In 1938 is de heer Vetter odk ernstig ziek geweest, maar de Heere richtte hem op en zijn ambtelijke arbeid kon weetr worden vervuld. Hij mocht steeds roe men van de weldaden des Heeren tot aan zijn laatste levensuur toe. Een ge trouwe dienstknecht ging heen. Na het overlijden van zijn echtgeno te in 1957 kwam de heer Vetter 'bij zijn zoon, de heer J. L. Vetter, Kaai 6 te Ooitgensplaat, "waar hij een zeer goede verzorging en levensavond heeft ge had. Toen hij vorig ja^r 80 jaar werd mocht hij nog zeer veel 'blijken van be langstelling ondervinden. Begrafenis De begrafenis zal plaats hebben a.s. zaterdag 20 februari te 2.30 uur op „Vrederust" te Middeiharnis, waar hij in het graf van zijn vrouw zal worden bijgezet. Vooraf zal er een rouwdienst gehouden worden in de hervormde kerk te Ooitgensplaat te 1 uur nam, waarin zal voorgaan ds. L. Blok, her vormd predikant te Ridderkerk, waar mee de heer Vetter tijdens en na de oorlog te Middeiharnis heeft samenge werkt. Deze rouwdienst is voor een ieder toegankelijk. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdgk 36 MIDDELHARNIS De Romeinen verloren menige veldslag en nochtans werden zij aan het eind overwinnaar in de oorlogen die zij voerden. Zo gaat het ook met hen die God vrezen. Die volharden zal tot het einde zal zalig worden. VLAARDINGEN: Woensdag werden '500 koeien en, stieren aan boord van het Deense schip .,Cimbria" gebracht. Het Nederlandse vee is bestemd voor Indo nesië. 220 dieren zijn afkomstig uit Drente en de kop van Overijsel. De ove rige uit Noord- en Zmd-HoUand, Gelderland en Utrecht. Met de transacite is incl. vrachtverzekering en begeleiding een bedrag van 1% miljoen gulden gemoeid. Duitsland en Egypte De politieke veten tussen de regering van de 'bondsrepubliek en de Egypti sche president Nasser worden op di plomatiek niveau uitgevochten. Het was begonnen met de uitnodiging van Nasser aan de Oostduitse president Ulbricht om een bezoek aan Egypte te 'brengen. De Westduitse regering rea geerde daarop met dreigementen aan het adres van Nasser. De Egyptische president liet zich echter niet uit het veld slaan en dreigde op zijn beurt dat zijn land de diplomatieke betrekkingen met Bonn zou verbreken, indien West- Duitsland de wapenleveranties aan Is raël niet stopzette. De regering in Bonn bond dadelij'k in en 'beloofde Israël niet langer te zullen helpen. Van de Westduitse wapenleveranties aan Israël waren trouwens slechts wei nigen op de hoogte. Ze berustten op een afspraak, die de toenmalige 'bonds kanselier Adenauer en de Israëlische premier Ben Goerion in 1960 in New York 'hadden gemaakt. Slechts Aden auer, later Strauss en enkele deskun digen wisten van de leveringen af. Dat ook Nasser het wist en dit ge heim op het juiste moment prijsgaf, was van zijn standpunt uit gezien een politiek succes! Maar daarmee was de zaak niet af gedaan. De Westduitse regering kan het blijkbaar niet verkroppen dat het Oost duitse staatshoofd op 23 februari een bezoök aan Egypte zal brengen. De bondsregering beschouwt een dergelijk bezoek als een vijandige daad jegens 'de 'bondsrepubliek. Daarom heeft ze bij monde van, haar woordvoerder von Hase meegedeeld, dat ze alle economi sche 'hulp aan Egypte zal staken, indien het bezoek van Ulbricht inderdaad door gaat. De regering in Bonn heeft zich ech ter op deze wijze in een hachelijk avon tuur gestort. Eerst is ze al te 'vlot ge zwicht voor Egyptische dreigementen en daarna is ze weer hevig geschrokken van de mogelijke gevolgen. De dreige menten achteraf zullen op Nasser waar- schijnlij'k niet veel indruk maken. Zou Erihard misschien bang zijn voor verlies bij de aanstaande verkiezingen en daarom zo onhandig tussen de moei lijkheden door manoevreren? Israël, dat door de stopzetting van de leveranties het slachtoffer is geworden, is natuurlijk diep teleurgesteld. In het parlement verklaarde premier Esjkol, dat Israël van West-Duitsland ver wacht dat het z'n verplichtingen jegens Israël nakomt. Met de door West- Duitsland voorgestelde compensatie-re gelingen zal het geen genoegen nemen, ilsraël -vreest, wanneer het lop deze voet voortgaat, een algehele capitulatie voor de Egyptische dictator. Het is begrijpelijk dat Israël zich ge- i nomen voelt, nu de wapenhuip, die con- tractueel was vastgelegd, zO'maar wordt stopgezet voor dreigementen van Nas ser, West-Duitsland wordt terecht ge brandmerkt als een land, dat zijn af- spraken en verplichtingen niet na komt. Voor de bondsrepubliek is dit NAAR DE een gevoelig verlies aan prestige, dat MrDDELHRRNIS-TEL:2328 door niets wordt vergoed, want ondanks dat alles gaat het bezoek van Ulbricht aan Egypte gewoon door! De grootste verliezer in dit diplomatieke geschil zal West-Duitsland zijn, en dat alleen door al te haastige en daardoor onbe zonnen reacties. Vietnam De toestand in Vietnam blijft zeer explosief. De aanvallen van de Vietcong rebellen nemen in hevigheid toe en 'hebben ook nieer succes dan voorheen. De tegenmaatregelen van de Verenigde Staten, die vergeldingsaanvallen onder namen, hebben nogal wat kritiek uit gelokt. De premier van de Sowj et-Unie, Kosigin, heeft na zijn bezoek aan Viet nam ook nog een bezoek gebracht aan Noord-Korea, hetgeen door waarne mers op velerlei manieren is uitgelegd. Temeer toen geruchten de ronde deden als zou er overleg gaande zijn tussen ■Rusland en comimunistisch China ten einde gezamenlijk tegen de Amerikanen op te treden. De Russische regering 'heeft zelfs geelst, dat alle troepen van de Verenigde Staten zich uit Vietnam zouden terugtrekken. Het ligt voor de hand, dat Amerika daar nooit op in zal gaan. Dat echter hieruit een internatio naal gewapend conflict zou voortko men, is niet waarschijnlijk, evenmin de door sommigen gevreesde toestand, dat Vietnam een tweede Korea zou worden. Amerika wil wel onderhandelen, maar dan zou de Vietcong eerst zijn activi teit in Zuid-Vietnam moeten staken. Zolang dat niet gebeurt zijn vergel dingsacties onvermijdelijk. Inmiddels heeft Zuid-Vietnam weer een nieuwe regering, die door alle par tijen wordt erkend, ook door de boed dhisten. Premier is Dr. Quat, de leider van een der grootste partijen. Zijn twee voorgangers waren kort na elkaar ten val gebracht. Dr. E. Venema te Zvnjndrechit heeft zich met zijn gehele kerkeraad en 700 van de lOOÖ leden, losgemaakt van de Ghr. Geref. kerken. Hij had enm'Stige bezwaren tegen het m gebruik geven van de Nieuwe Bij'belvertaling in de kerken; 'de steeds meertoe'nemende ver wereldlijking in de kerk en de vervan ging van de schriftuurlijk-bevindelijke prediking door een voorwerpelij'ke Schriftverklaring, waarin niet m'eer doorklinkt wat de functionering van Christus in 'de christen is. Ook te Hiaarlem-C. is een aantal le den 60) uit de kerk getreden en be legt thans afzonderlijke godsdienstoefe ningen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1