Aanklacht tegen Technische Dienst en i.B.-afileling et Fluor-probleem Zaak grondverkoop te Steliendam geseponeerd De nieuwe Herv. predikant van Ooitgensplaat VAUXHALL Nieuwe wetliouder te Sommelsdijk DE 18e VERJAARDAG VANWRIN5ES CHRISTINA Wekelijk^^ Van Wezel Zonen Gemeenieraad Goedereede k jaargang Dinsdag 16 februari 1965 No. 3363 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Garage Khöps CENTRALE VEILING Middelharnis De heer B. A. de Gast na 3 stemmingen benoemd Stiptheid is de beleefdheid der Vorsten. COCTAIL SCHORTJES Nooit één schip door de schutsluis! Goeree-Havenhoofd krijgt een Blauwe Distelstraat PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- én vrijdagavond Op gevaar af ons wederom de toorn de iials te halen van de directeur jn het waterleidingbedrijf op Goeree i, Overflalcltee dhr. Geerling lïunnen het niet nalaten ons te mengen in actie, die door het Sommelsdijkse iadsKd dhr. Grinwis is begonnen in- jke de reeds jaren geleden (1961) in- Evoerde fluoridering van het drinlcwa- (F, Nadat deze in het bestuur van het laterleidingbedrijf was aanvaard op jstigatie van de directeui-, die er een ervent voorstander van is en blijlibaar jaag daardoor de primeur voor Ne- lerland wilde hebben, is het voorstel iilc in de raden zonder slag of stoot jangenomen. Men was nog onbelcend jet deze zaait; ze werd als een zuiver jaktische kwestie beschouwd, die men pust aan de technici kon overlaten. Én daar ook de artsen en tandartsen (jn Flakkee gunstig adviseerden heeft liemand erbij stilgestaan, dat hier een probleem ligt van veel groter impor- lantle dan men dacht. Wij hebben kort iaarna helaas was de zaak ons ont- [aan er een artikel over geschreven, iiaarin wij principiële bezwaren naar oren brachten. Daarna hebben we ons jens uitvoerig georiënteerd omtrent de jiidere aspecten ervan en kwamen toen lot de conclusie, dat men op Flakkee [eer luchtig over al deze bedenkingen sas heengehuppeld. We hebben ze ta- jelijk uitvoerig aan de hand van de tleratur over dit onderwerp uiteenge- ;et, maar de zaak bleef zoals ze was. Nu behoeft een waterleidingbestuur lich uiteraard niet aan de pers te sto- [tn. Deze heeft echter een voorlichten- ie taak en dient dus ook ontwikkelin- (en te signaleren, die naar haar mening n de verkeerde richting gaan. In dit geval was ons gebleken, dat deze kwes- iie overal controversen oproept en tot tegenstrijdige standpunten leidt: in Imerika, Zwitserland, Zweden, West- Biütsland etc. en ook in andere delen ran ons land. Er zijn gemeenten en itreken, waar men de fluoridering voet- itoots aanvaard heeft, andere waar een meerderheid ze doordreef, zoals in Am sterdam, waar ze werd aangenomen met M tegen 10 stemmen en zelfs de P.S.P. legenstemde, maar er zijn ook steden loals Den Haag en streken zoals Fries land, waar men er niet van wil we ten. Hieruit èn uit de literatuur, die «ver dit vraagstuk bestaat, blijkt dus wel, dat de fluoridering nog helemaal geen uitgemaakte zaak is en dat men Flakkee veel te hard van stapel is gelopen. Mien zal begrijpen, dat we daarom het initiatief van dhr. Grinwis ten zeerste waarderen. Hij is raadslid en kan dus zaak officieel aan de orde stellen, wat wij niet kunnen. 'Hij heeft zich !oed in de materie ingewerkt en kreeg iistemming in verschillende andere ra den. De kwestie is dus weer actueel geworden en de autoriteiten hebben licit genoodzaakt gezien de actie seri eus te nemen en daarom is, naar we vernemen, tegen 23 februari a.s. een- vergadering van alle Flakkeese raads leden belegd om hen over deze zaak centraal voor te lichten. We verheugen ons hierover. Alleen zij het ons ver gund de opmerking te maken, dat deze voorlichting niet eenzijdig behoort te lijn, maar dat ook een deskundige te genstander er aan het woord zal moe ien komen b.v. een bestuurslid van de in 1962 opgerichte „Vereniging tot be- scheTminp van het drinkwater." Men zou daartoe b.v. kunnen uitnodigen Dr. J- R. Jansma, tandarts te Hilversum 's Gravelandseweg 39) of Jhr. E. C. Storm van 's Gravesande, directeur van Intercommunale Waterleiding te I*euwarden, beiden bestuurslid van ge noemde vereniging en dus tegenstan- fers van fluoridering. Men heeft dan in elk geval objectieve voorlichting, want wie kan men daar beter voor ne llen dan een tandarts en een waterlei- fiingdeskundige! Ons zusterstreekblad de „Flakkeese Nieuwsbode" heeft zich blijkens een fftiliel geëergerd aan de actie van dhr. Grinwis. Daajrin wordt betoogd, dat in een democratisch bestel een eenmaal Snomen besluit door alle partijen ge ëerbiedigd moet worden. Inderdaad, dal spreekt vanzelf. Maar geen enkele Wet en geen enkel raadsbesluit is in ons iand een wet van Meden en Perzen. Wanneer het besluit op even wettige wijze als het destijds genomen is weer «'ordt ingetrokken, dan kan niemand •■ier iets tegen inbrengen. Actie tegen •'s fluoridering, nu achteraf blijkt, dat daartegen allerlei principiële en prak tische bezwaren rijzen, mag men geen 'Sitatie noemen, zoals de Fl. N. doet. 'e zullen hier eens het verhaal laten Jolgen van een stad in Amerika, waar "6 J;luoridering was ingevoerd, maar *aar men er later op terugkwam. h Wilmington (Massachusetts, V.S.) 'Sin 1955 op voorstel van de hoofdinge nieur van het waterleidingbedrijf na- ''iumfluoride aan het drinkwater toege- ^''egd. In 1962 werd echter door het- ^elfde gemeentebestuur met ruim twee- ^tde meerderheid besloten de fluori- ^fing te staken, zulks op voorstel "'1dezelfde directeur! Deze was tot de conclusie gekomen, dat de luorideringsinstallatie in het pompsta- '">a herhaaldelijk uitviel als gevolg van torro.qie (wegroesten) van metalen on derdelen, een verschijnsel, dat ook in hele stad viel waar te nemen. Bo- '^ndien wees hij erop, dat het onmo gelijk was gebleken de aanbevolen con centratie van* 1 mg. per liter aan te «uden. Steekproeven in de leidingen "'den uitgewezen, dat schommelin- optraden tussen 0,4 en 1,4 m.g., het geen gevaarlijk dicht nadert tot de ma ximaal toelaatbare grens van 1,5 mg., die de „U.S. Public Health Services" (publieke gezondheidsdiensten) stellen en waarboven het water niet meer vei lig wordt geacht. Hij eindigde zijn brief aan het gemeentebestuur aldus: „Het is mijn persoonlijke overtuiging, dat het waterleidingsysteem alleen moet werden gebruikt voor het verstrekken van zuiver water en dat het toedienen van het natriumfluoride en andere me dicamenten moet worden overgelaten aan daartoe meer geëigende methoden." Deze directeur lijkt ons een verstandig man, die bovendien bereid was te er kennen, dat zijn eerste standpunt fou tief was. Wat nu de bezwaren betreft tegen de fluoridering, deze zijn van tweeërlei aard. Voor ons is het eerste, voornaam ste en op zichzelf reeds beslissende het principiële bezwaar, dat dus ook door slaggevend zou zijn wanneer er geen enkele bedenking van praktische of technische aard tegen aan te voeren zou zijn. Dit principiële bezwaar hebben we destijds als volgt geformuleerd, „de overheid heeft niet het recht haar machtspositie te gebruiken om wia een monopolistisch- bedrijf het publiek te divingen medicamenten of profylactica (voorbehoedmiddelen) te gebruiken te gen één of andere ziekte, omdat dit niet tot haar taak behoort." Staats- en ge meentelijke overheid hebben zich te onthouden van ingrijpen in de persoon lijke en gezinssfeer op dit terrein. Haar macht is toch al veel te groot ondanks alle geroep om vrijheid en democratie. Helaas zijn we dat al zo gewoon ge worden, dat een nieuwe uitbreiding er van blijkbaar als vanzelfsprekend wordt beschouwd. Het permanente overheids ingrijpen op allerlei gebieden is men normaal gaan vinden, maar naar onze overtuiging is het een afglijden in de richting van de almachtige staat. De Overheid heeft te zorgen voor zuiver drinkwater en daarmee is de kous af. Het is zoals prof. De Gaay Fortman, A.R. lid van de Eerste Kamer en een zeer progressief man, in dat college enkele jaren geleden over de fluor- kwestie zei: „Ik meen dat iedere bur ger het recht heeft op de inhoud van zijn eigen mond. Als iemand er de voor keur aan geeft rond te lopen met een mond als een kerkhof, vind ik dat zijn zaak; als dat niet ten nadele strekt van anderen en dat doet het niet dan is dit geen zaak voor de overheid. Men moet de mensen de grootst moge lijke verantwoordelijkheid laten voor hun eigen welzijn." De A.R. wethouder Van Renen van Den Haag (straks bur gemeester van Gouda) zei over dit on derwerp in de Raad; „Naar de mening van B. en W. behoort tot gebruik van medicamenten en profylactia tot het terrein, waarop iedere burger in vol ledige vrijheid zelfstandig dient te be slissen. De bestrijding van tandbederf staat een aanslag op de persoonlijke vrijheid niet toe." Krachtens hun beginselen op het punt van de grenzen van het overheidsgezag en van de persoonlijke vrijheid moeten de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P. en de V.V.D. zeer beslist afwijzend staan te genover deze grensoverschrijding. Af gezien van alle andere contra-argumen ten tegen de fluoridering, die we nog nader zullen opsommen, is het boven staande voor ons reeds voldoende om ze te verwerpen. Al die andere kunnen dit standpunt alleen nog maar versterken. De officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam, heeft aan Th. de W., directeur N.V. Eilanden-nieuws te Middelharnis kennis gegeven, dat hij hem inzake de grondverkoop te Stellen- dam buiten vervolging heelt gesteld. Hiermede is deze zaak tegen dhr. Th. de W. voornoemd, waarover destijds in de pers zo'n gerucht is gemaakt, zon der meer beëindigd. KAND. P. VERMAAT VAN BARENDRECHT In ons vorig nummer plaatsen wij een uitvoerig bericht over kand. P. Vermaat van Barendrecht, die het beroep naar de Herv. gemeente te Ooitgensplaat heeft aangenomen. Het cliché van de foto van de nieuwe predikant kwam te laat, om bij het betreffende stukje op te nemen, waarom we de foto in dit nummer plaatsen. De bevestiging en intrede zal vermoedelijk plaats hebben eind maart of begin april, de preciese datum is nog niet bekend. Middelharnis - Telefoon 2043 Vienveiling dinsdag 16 februari 1965 Klasse II: Grove 31,11; Middel 29,— Drielingen 22,49—22,12; Picklers 16,—. Aanvoer 46 ton. OUDDORP Jaarvergadering. De Gereformeerde Jeugdvereniging nodigt ieder uit tot het bijwonen van haar jaarvergadering op vrijdag 19 febr. 1965 in de Ger. Kerk te Ouddorp. Aanvang 8 uur. In de maandagavond gehouden ge meenteraadsvergadering te Sommels dijk is in de vacature van de heer J. Ie Comte tot. raadslid beëdigd de heer B. A. de Gast (s.g.p.) van Kralingen. Er waren drie stemmingen voor nodig. Vooraf werd door iedere fractie ge motiveerd hoe zou worden gestemd; door dhr. D. Hoogzand die oreerde dat de p.v.d.a. steeds door rechts wordt verdrongen; door dhr. de Wit (a.r.) dat de s.g.p. wel recht had op een zetel maar de kandidaten of te oud, niet ge schikt en de nieuweling nog geen er varing had; dat de linkse groep niet aanvaardbaar was; door wethouder Edewaard, (minderheid a.r.) die het in strijd vond met politiek fatsoen om niet op de s.g.p. te stemmen en door dhr. v. Zielst (s.g.p.) die bepleitte dat het een slag in het aangezicht van de kiezers zou zijn om op de p.v.d.a. te stemmen; dat de s.g.p. steeds in goede verstand houding met de a.r. had samengewerkt en nu ook hoopte dat de a.r. zou mede helpen dat er in de vacature wijlen Ie Comte weer een s.g.p. wethouder kwam Bij de Ie stemming had dhr. Hoog zand (p.v.d.a.) 4 stemmen; de heer de Gast eveneens 4 en dhr. A. Knape 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming was de uitslag gelijk aan de eerste. Daarna moest een stemming volgen tus sen de personen met de meeste stem men; t.w. Hoogzand en de Gast. De heer Hoogzand had toen 4 en dhr. B. A. de Gast 6 stemmen. Er was 1 blan co stem. Dhr. de Gast was dus met meerderheid tot wethouder gekozen. Wij brengen daar nader verslag van. Geme.enteliike bijdrage aan Oran jevereniging voor feest 500-jarig bestaan afgestemd. In 't kort maken we melding van de wel zeer bijzondere uitslag van de stemming over het verstrekken van een gemeentelijke bijdrage voor de Oranje vereniging, in verband met de viering van het 500-jarig bestaan van de ge meente Sommelsdijk. Er werd breed voerig over gesproken; het voorstel was f 1,per inwoner, wat neerkomt op ca. f 3400,—. De S.G.P. stemde van meetaf tegen om principiële redenen. Weth. van Zielst zei: Sommelsdijk ligt op sterven (samenvoeging) en aan een stervens- sponde ga je niet feesten! De P.v.d.A. bij monde van de heer Hoogzand be klemtoonde, nu de S.G.P. afviel, dat dan het feest ruimer zou worden op gezet en niet zaterdags om 11 uur zou ophouden. Hij wilde het programma weten voor de zaterdag en tot de zon dag doorhouden en verbond daar zijn stem aan. De voorz. antwoordde dat hij als burgemeester en als hoofd der politie daarover alleen te beslissen had en dit niet in discussie wilde brengen. Bij de stemming stemde ook de p.v.d.a. tegen, zodat 'het voorstel met 65 stem men was verworpen. Er was grote belangstelling op de tri bune van personen van diverse poli tieke partijen en van bestuurszijde van de Oranje-vereniging, die over de uit slag van de laatste stemming zeer ver baasd was. Feest gaat niet door Nader vernemen wij dat vijf perso nen uit het bestuur van de Oranje-ver eniging, die zich hadden belast met de organisatie van het herdenkingsfeest, na deze uitslag van verdere activitei ten hebben afgezien. Het feest zal dus niet doorgaan. 18 jaar geleden was het feest in Ne derland, omdat er weer een nieuwe loot aan de bloeiende Oranjeboom was gekomen. De radio had de blijde tijding door heel het land verspreid, maar ook keurig geklede herauten op mooie paar den, kwamen het ons meedelen, dat er een prinses geboren was. Wij hebben prinses ChWstina zien opgroeien als een echt Nederlands meis je. Een meisje, dat met een zware boe kentas op de fiets door weer en wind naar school gaat; dat veel school- en huiswerk heeft te maken; dat zich ver heugt op vakantie, en dat ook houdt van pretjes en zich uitstekend kan amuseren met haar zusters en vrien dinnen, maar dat zich bovenal gelukkig gevoelt in de intieme sfeer van het ge zin. De kinderjaren van prinses Christi na gingen voorbij en plotseling reali seren wij ons dat ook het vierde prin senkind groot geworden is; dat het ons niet langer past over „Christina" te spreken en te schrijven, maar dat wij haar met verschuldigde eerbied H.K.H. Prinses Christina behoren te noemen. Want prinses Christina wordt don derdag 18 februari a.s. 18 jaar. Zij staat dan in het volle leven, dat zoveel te bieden heeft. Zij is geen kind meer en toch nog geen vrouw. Maar zij heeft nu toch een leeftijd bereikt waarop zij representatieve plichten kan vervullen. Zij zal op de derde dinsdag van septem ber a.s. voor de eerste keer tegenwoor dig zijn in de Ridderzaal, wanneer haar Moeder de Troonrede uitspreekt. Wij zijn al eens geneigd te zeggen van een meisje, dat kan leven in weel de en rijkdom, dat zij een leven heeft als een prinses. Maar dan is dat toch zeker niet een leven als een prinses uit ons Koninklijk Huis, misschien wel een leven als een prinses Buppha Devi van Cambodja, een beroemde danseres. Onze prinsessen zijn van kindsaf ge leerd om te werken en alles stipt en op tijd te doen. Er is niemand die de waarde van deze deugd zal betwijfe len. Men is in het paleis Soestdijk er ijch terdege van bewust dat gebrek aan stiptheid de kinderen ernstige schade in het leven kan berokkenen. De geschiedenis vermeldt voorbeelden waarin het verliezen van een veldslag aan vijf minuten vertraging afhing. En wij durven niet zeggen hoeveel mensen hun toekomst benadeeld hebben door altoos te laat of op het uiterste nip pertje te komen. Lodewijk XIV is de vader van het gezegde dat „Stiptheid de beleefdheid der Vorsten is." Wan neer wij iemand zien, die goed op zijn tijd past wekt dat aanstonds vertrou wen, en vat de gedachte post, dat men zich op zo iemand in alle dingen gerust verlaten kan. In het tegenover gestelde geval wordt de laatkomer al spoedig als onbruikbaar ter zijde geschoven. Men kent het antwoord dat Washington aan zijn secretaris gaf, toen deze te laat kwam en de schuld op zijn horloge wierp: „Is dat het geval, dan dient gij U een ander horloge, of ik mij een andere secretaris aan te schaffen". Ons koninklijk gezin is er om bekend dat in alle dingen zoveel mogelijk stipt heid wordt betracht. Als regel wordt in het paleis te Soestdijk alles op vaste tij den gedaan. Niet in deze zin natuurlijk, dat men een slaaf is van de gewoonte, en zelfs dringende zaken zouden moe ten wachten omdat het juist etenstijd is. Automaten zijn de leden van de ko ninklijke familie heus niet, maar er wordt wel naar gestreefd om niets in de normale loop aan luim of toeval over te laten. Prinses Christina heeft met haar ouders de zomervakantie doorgebracht en bij die gelegenheid, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling: „The Orange and the Rose," in het Victoria- en Albertmuseum te Londen. De ten toonstelling gaf een beeld van de we derzijdse beïnvloeding van kunst en cultuur tussen Groot-Brittanië en Ne derland tijdens de periode van 1600 en 1750. De jarige prinses heeft in een peri ode tijdens de jaarwisseling 1964/65 de wintersportvakantie doorgebracht in een kamp van de Nederlandse Chris- (Foto Max Koot) tenstudentenvereniging in Mülbach in Oostenrijk, samen met 29 jongeren tus sen 16 en 20 jaar. Voor prinses Christina was het de eerste keer dat zij er alleen op uit is geweest. Tot nu toe was zij op haar wintersportvakantie altijd vergezeld geweest van haar ouders, en zij kreeg toen les van een privé-ski-leraar. Maar nu is zij met een en al vuur en gloed, vol geestdrift en enthousiasme met haar leeftijdgenoten met vakantie gegaan. Wij feliciteren H.K.H. Prinses Chris tina met de viering van haar 18e ver jaardag en spreken daarbij de wens uit dat het haar gegeven zal zijn nog lang te genieten van een stralende jeugd, in een wereld van vrede; een jeugd, ge koesterd door de liefde van haar be minde ouders en de aanhankelijkheid van heel het volk. P. BOM Landelijk vertegenwoordiger van de Bond van Chr. Oran jeverenigingen in Nederland. Ooitgensplaat, 16 febr. 1965 EXTRA AANBIEDING: in 6 kleuren van 2,95 f O MC deze week voor fc»**»! Geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS NIEUWE TONGE Betaling zitplaatsengelden. Heden avond is er gelegenheid van half acht tot negen uur om de zitplaatsgelden te betalen in de consistorie van de Ger. Gemeente te Nieuwe Tonge. Ledenvergadering Ger. Gemeente. Op donderdagavond 18 febr. a.s. om half acht zal er ledenvergadering zijn van de manslidmaten der Ger. Gem. te Nieuwe Tonge in de consistorie. OUDDORP De heer G. G. Reus, assistent A van 's Rijks belastingen te Ouddorp, Goeree en SteUendam is per 1 febr. j.l. be noemd tot hoofdassistent dienstge- leider te Vlaardingen. Voor belasting zaken dient men zich thans te wenden tot de dienstgeleider te Middelharnis. In de vacature Ouddorp wordt niet meer voorzien. De stoere visser in Goerees gemeente raad, de heer W. 't Mannetje heeft in de j.l. vrq'dagmiddag gehouden raadsver gadering met een forse armhaal over de raadstafel onderstreept hoe hij denkt over de Deltawerken in het Haringvliet: „Ze hebben er een miljoenenwerk neer gelegd maar je zult nooit beleven dat er één schip door de schutsluis vaart!" Ander commentaar van meer in terne aard kwam van de heer J. Bruiggeman die verzekerde dat de Tech nische dienst voar „geen vijf centen'' toezicht houdt op de in uitvoering zijnde werken in Goedereede, Ook de Be scherming Bevolking kwam er bij de heer Bruggeman bekaaid af. Ze zijn vooiT geen vijfcenten aktief, vre de heer Bruggeman is ook B.B.-er zijn sinds 1957 niet bö elkaar geweest" mop perde hij. Technische Dienst In een fel verwijt verzekerde de heer Bruggeman dat door de Technische Dienst slechts drie uren toezicht was uitgeoefend toen er in de burg. Char- bonstraat voor 55.000,gebouwd is. „Er is daar voor geen cent leiding ge weest" kreet de heer Bruggeman „jullie cijfermateriaal laat me koud. „In de Westerloostraat zijn de huizen geverfd in de regen, de verf is er nu al weer af, het is een hopeloze toestand. „Als er geen mensen zijn dan moet er maar ie mand bijkomen" vond de heer Brugge man. Ik verzoek het college krachtige De heer J. Bruggeman: „Voor geen vijf cent toezicht" maatregelen te nemen" zo besloot hij. „Dus u bent niet tevreden" begreep de voorzitter burgemeester Kleijnen- „Helemaal niet" viel de heer Brugge man uit. „We zullen het in b. en w. bespreken" beloofde de voorzitter. Ook bij de begroting Bescherming Be volking had de heer Bruggeman het nodige verwijt. Voor het laatst is in 1957 een oefening gehouden, sinds is de B.B. niet meer bij elkaar geweest. Laarzen en pakken zijn er, alles is er en ik vraag een onderzoek" bekrach tigde hij. Ook dit zal door b. en w. wor den bezien. (Zie vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1