öe QRienöuil GRiSP: RJ.M. verwacht over 1964 een klein verlies Tauüus 17 M in va» Siet jaar Provinciale voorronde in Peulvruciitenwedstriid Garantieregeling pootaardappeien Regering geeft subsidie voor dmk wan bijbels Rente en aflossing nu bindend DHjes en Daijes Kruisingen grootste gevaar voorÉlj||||G bromfietsen k Onzin over ons voedsel gevaarlijke belager van onze gezondheid I i^ UÏT DE KERKEN i!- -i^ i^ Bladz. 2 KI! Ar^fDKN-WTTTirws- Dinsdag 9 februari 198sB.„sdag 9 fel In de woensdagmiddag in Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, heeft de voor zitter van de raad van commissarissen, drs. D J. Wansink, meegedeeld dat de loonexplosie de resultaten over 1964 on gunstig heeft beïnvloed en wel zo dat over 1964 een klein verlies te verwach ten is. De veerboten, zullen worden afge stoten omdat de veren tussen de ei landen w^orden opgeheven. Het nieu we schip „Minister Lely" wordt niet afgestoten; het zal als toeristenboot rondvaarten blijven maken en aldus hopelijk exploitabel zqn, aldus de voorzitter. De raad van commissarissen blijft op het standpunt staan dat de trams ver vangen moeten worden' door autobus sen. Aan de minister is een voorstel van deze strekking gedaan. Deze heeft er echter nog geen beslissing over geno men, aldus lazen wij in een verslag in de Nieuwe Rott. Courant. „Oud zeer" De vergadering was bijeengeroepen om, zoals een aandeelhouder het uit drukte „een oud zeer uit de wereld te helpen". Het bestuur legde aan de ver gadering een voorstel voor betreffende een wijziging van de regering voor af lossing 3'/2 procent obligaties en aflos sing-rentebetaling restantbewijzen. Het voorstel werd als volgt toege licht: „In de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van 4 dec. 1959 is beslo ten aan houders van restantbewijzen 2'/2 pet. rente per jaar te vergoeden, als mede om voor inlïoop resp. uitloting a- pari, van deze ^stantbewijzen jaarlijks 20.000 en voor inkoop, resp. uitloting a pari, van 3V2 pet. obligaties jaarlijks 45.000 ter beschikking te stellen, een en ander onder de uitdrukkelijke voor waarde: „voorzover en zolang de liqui diteit van de N.V. dit naar het oordeel van de raad van commissarissen toe laat". Voorgesteld wordt deze voor waarde te doen vervallen, aangezien deze norm, zoals in de praktijk is geble ken, slecht hanteerbaar is, aldus de toe lichting. Bovengenoemde voorwaarde is nu ver vallen. Aandeelhouders verklaarden zich van harte akkoord met het voor stel. Het bestuur verklaarde dat de norm van de liquiditeit in de praktijk ongeschikt is gebleken om tot een ob jectief oordeel te komen. In de aandeelhoudersvergaderingen Deelneemster uit Middelharnis is mevr. A. Hüpscher Onder alle Nederlandse huisvrouwen en leerlingen van Huishoudscholen is in de achter ons liggende maanden door de Huishoudbeurs in samenwerking met de Peulvruchten Studie Combinatie en het Voorlichtingsbureau voor dé Voe ding een wedstrijd gehouden in het sa menstellen van een volledige maaltijd, waarin peulvruchten het hoofdbestand deel vormen. Er kwamen vele honder den inzendingen biniien, die door een deskimdige jury nauwkeurig werden bekeken. De meest originele menu's zul len nu per provincie door de samen stelsters worden voorgekookt. De win naressen der voorrondes zullen eind maart opnieuw achter het fornuis moe ten verschijnen tijdens een landelijke fi nale in Amsterdam. Zij, die dan zege viert, zal met haar echtgenoot een Cen- touri-vliegreis kunnen maken, naar keuze naar Majorca of Zuid-Slavië. De voor de eindstrijd bereide maaltijden zullen te zien zijn op de 20e Internatio nale Huishoudbeurs in het RAI-com- plex te Amsterdam, van 2 t.m. 11 april a.s. Vooreerst blijft echter de vraag wie zich de geraffineerdste keukenprinses in deze provincie mag noemen. Dat zal worden uitgemaakt op: dinsdag 9 febr. a.s. 's avonds om 7 uur in de Huishoud school, Laan van Meerdervoort 211, Den Haag. De deelneemsters zijn afkomstig uit: Den Haag (6), Rotterdam (2), Mid delharnis (1) en (Boskoop (1). De deelneemster uit Middelharnis is mevr. A. Hüpscher, V K B V o t. G V K R H A A L door W. SCHIPPERS Copyright J. ,J. Groen Zn. N.V. 48 „Je zult verwonderd zijn, vrouw Kor- hof, als ik zeg dat Andries elke zon dagmorgen naar de kerk gaat en dat hij in zijn vrije tijd zowat niets anders doet dan lezen en leren. En dat komt, door dat hij in een klerk van zijn kantoor een vriend gevonden heeft, die hem meenam naar de kerk en hem onder wijst in vreemde talen en andere we tenschap „Maar waarom komt hij dan toch niet eens naar huis, Rolf, als het hem toch goed gaat kan.hij immers gemakkelijk de onkosten aan de reis verbonden, be talen,. „O zeker, vrouw Korhof, dat kan hij best en dat heb ik hem ook gezegd, doch.hij beweerde er geen tijd voor te hebben kunnen vinden en praatte er -dadelijk overheen". Nog een poosje was Rolf blijven pra ten en toen moest Johanna haar bood schappen doen en de schipper moest toevallig ook naar de winkel om tabak te gaan kopen. van de laatste jaren is steeds weer lang gediscussieerd over de liquiditeit van de vennootschap. Telkens opnieuw kwam de vraag naar voren of er al dan niet ruimte was voor rentebetaling en/ of aflossing. Het bestuur is thans van mening dat een facultatieve verplich ting in dezen ook in het algemeen niet wenselijk is en niet passend voor het aanzien van de vennootschap. Bij regelmatige inkoop van restant bewijzen en 3V2 pet. obligaties voor jaarlijks 20.000,— resp. 45.000 zullen de uitstaande bedragen uiteraard af hankelijk van de koers omstreeks 1985 zijn afgelost, dus ruim binnen de ten aanzien van de SVa pet. obligaties gestelde uiterste termijn (1 jan. 1993). De aandelen R.T.M, zijn op het ogen blik voor 80 pet. in handen van de Ne derlandse Spoorwegen en voor 19,1 pet. in het bezit van de gemeente Rotterdam. De griep, vroeger influenza genoemd, is een niet te onderschatten belager van onze gezondheid. Men spreekt er tegen woordig gemalikelijk over. „Ik ben met een griepje thuis gebleven", zegt men meestal, ook wanneer een doodgewone verkoudheid wordt bedoeld. Wellicht daarom leeft bij velen het besef, dat men voor griep niet meer bang behoeft te zijn in deze tijd van medische won deren. De feiten, aldus een artikel in „Het Beste uit Reader's Digest" van fe bruari liggen anders. Er zijn geen geneesmiddelen, die het griepvirus kunnen vernietigen. Griep veroorzaakt nog steeds een groot aan tal sterfgevallen en komt in regelmatige cycli terug. Deskundigen hebben reeds de sombere verwachting uitgesproken, dat gedurende de winter van 1965-1966 een ernstige griepepidemie zal toeslaan. Sedert 1510 heeft de mensheid de griep als een gevaarlijke belager van mensenlevens leren kennen en sinds die tijd hebben meer dan dertig wereldom vattende epidemieën het mensdom ge teisterd. Het griepvirus is verradelijk en heeft vele variëteiten, ongeveer vijftien honderd, volgens het Centrum voor In fectieziekten van de Dienst voor .de Volksgezondheid van de Verenigde Sta ten. Dr. Frederick L. Dunn, die aan deze organisatie is verbonden, heeft de ge weldige afstand, die de beruchte A- griep (Aziatische griep) heeft afgelegd, te boek gesteld. In februari 1957 name lijk, kondigde de epidemie zich aan in China. In april van het zelfde jaar teis terde deze Honkong, Taiwan en Borneo. Ben maand later had de ziekte Austra lië, de Filippijnen, Malakka en. India bereikt. In juni was Oost-Afrika en in juli het Nabije Oosten aan de beurt, evenals trouwens Europa. In december 1957 was de epidemie voorbij. 31 miiljoen doden Veel mensen, ouder dan vijfenvijftig jaar, zullen zich tevens de wereldom vattende epidemie van 1918 herinneren. Het virus, dat een einde maakte aan het leven van 21 miljoen mensen, leeft echter nog steeds voort in bepaalde var- kenssoQrten en het is helaas niet on denkbaar, dat het opnieuw mensen zou kunnen besmetten met alle gevolgen van dien. Aangezien het griepvirus aan veranderingen onderhevig is, dient de medische w^etenschap voortdurend aan nieuwe bestrijdingsmiddelen te werken. Over de gehele wereld zijn honderd vijftig laboratoria paraat om elke virus verandering te kunnen registreren en maatregelen te nemen, indien dit nodig mocht zijn. Naast alle sombere geluiden, is er ge lukkig op dit gebied goed nieuws. Ge leerden van Du Pont de Nemours heb ben klinische proeven genomen met een nieuw middel, dat in negenennegentig van de honderd gevallen met sukses te gen het griepvirus kan optreden. Tot dat volkomen zekerheid is verkregen, dient men zelfs de gewone verkoudheid, die later wel eens een „griepje" zou kunnen blijken te zijn, niet te onder schatten. O zeker, er is wel dankbaarheid in het hart van baas Korhof, dankbaar heid aan God, die voor 't ogenblik de kwellende vrees bij hem weggenomen heeft dat zijn enige zoon, daar in die vreemde grote stad, het verderf zou zijn tegemoet gegaan, doch 't blijft inwendig bij hem. knagen en schrijnen dat hij, vader Korhof, de schuld is dat zijn zoon de ouderlijke woning zal blijven ont wijken. Nu zit hij op de bank en zijn ogen staren strak over de effen, stille vloed. Daareven heeft hij geluisterd naar het klokgelui, dat uit de machtige domkerk ver in de omtrek verkondigde dat het uur was aangebroken om de Godshui zen binnen te gaan. Als de laatste klanken zijn verstorven trekt een gestommel aan boord van „De Maasstroom" zijn aandacht en een ogen blik later ziet hij de reuzengestalte van schipper Hotman uit de roef komen en over het dek wandelen. Hij komt de wal op en als hij de man op de bank onder de kanstanjeboom in het oog krijgt, stapt hij er regelrecht naar toe en steekt hem op gulle manier de hand toe. Baas Korhof rijst op en beide mannen drukken elkaar de hand. „Kom even bij mij zitten, schipper, als je wilt", nodigt baas Korhof de va- rensnaan uit. Als deze zich naast hem op de bank neerzet, gaat hij voort: „Mijn vrouw en mijn doditer zijn naar RIJMEN VAN TIJMEN Weer een zekere manie: Eet meer gersten brood. Hier en daar ter plaatse, Is de vraag zeer groot. Het is véél gezonder, Wordt alom beweerd. Het is voor de ratten. Nog niet eens verkeerd. Want ze groeien harder. Alles gaat naar wens. Dus dan is het zeker. Prima voor een mens. Straks zijn roggebroden. Weer heel erg in trek. Prima voor de paarden. Dus is 't lang niet gek. Dat het mensdom even. Overschakelen ga. Leuze: Brood van rogge. Geeft een mens P.K. iV iV iV 'n Heel oud studentje, Zeven en zeventig jaar Werd een spoorstudentje Nooit te oud, nietwaar? Dagelijks dus reizen. Naar 't aloude Delft. En dan telkens denken: Ben 'k al op de helft? Zal ik d'eindstreep halen. Zonder tegenslag? Laten we maar hopen,' Dat het slagen mag. De collegebanken. Zijn toch wel in trek Men neemt op die wijze, Zorgen op de nek. Maar toont tevens ook wel, 'n Soort heldenmoed. Zelfs een A.O.W-er Weet wel wat hij doet. O brug van Brienenoord. Nu gaan we sneller voort. Elk gaat er mee akkoord. Bet was ook ongehoord. Men kon soms haast niet voort. De tunnel leek een oord. Daar ging men langzaam voort Vaak wachten aan de poort 't Humeur vaak wreed verstoord 't Stond o zo lang soms stop Voor deze Eüroprop De Maasbrug idem zo Het was gedurig: Ho! Een lange, lange rij. Maar dat is nu voorbij; De Brienenoordsebrug, Verwerkt de zaak heel vlug. En bij de Eüroprop, Haast zelden meer een strop. Tijmen Het bestuur van het Landbouwschap heeft definitief besloten, de aan poot- aardappeltelers opgelegde heffing ten behoeve van de garantieregeling te ver hogen van f 80,tot 150,per ha. Verwacht wordt dat een groot kwan tum pootaardappeien van oogst 1964 ter uitvoering van deze garantieregeling zal moeten worden overgenomen en dat het thans hiervoor beschikbare bedrag van bijna negen miljoen gulden niet voldoende zal zijn. De garantieregeling wordt geheel gefinancierd door het be drijfsleven en wel via de areaalheffin gen bij de telers van het Landbouw schap en de exportheffingen bij de han del van het bedrijfschap voor de groot handel en tussenpersonen in aardappe len. Verwacht wordt, dat het bedrijfs- schap nu ook zijn heffing zal verhogen en wel van 40 tot 75 cent per honderd kg. Het Basoeto-schoolkind kan nu een Bijbel in zijn eigen taal kopen voor vijftien cent vijf en zeventig cent in Nederlands geld) terwijl de eigenlijke prijs vijf en zestig cent 3,25) is. Deze prijsverlaging is mogelijk ge maakt door een speciale regeringssub sidie. De Sesoeto-Bijbel is het dikste boek, dat ooit in Zuid-Afrika gedrukt is. Deze Bijbel, de eerste die in Zuid- Afrika op echt Bijbelpapier gedrukt is, bevat 5.290.000 letters op 1291 bladzij den. Men is in 1959 met het drukken van Bijbels in het Sesoeto begonnen en NED. HERV. KERK Beroepen te Vinkeveen J. H. Cirkel te Huizen; Lopik en Wouterswoude kand. A. Vlietstra te Hoogeveen; Aalst en Zuilichem P. Vermaat, kand. te Ba- rendrecht; Rouveen J. Kamerbeek te Poederooyen. Aangenomen naar Ermelo S. Meijers te Ameide. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJs- sel J. Hovius te Dordrecht; Huizen P. J. Bos te Sprang. Lunteren: Onder grote belangstel ling is de gerestaureerde oude kerk in gebruik genomen door ds. J. Bos met een prediking over Psalm 65 5. De kerk biedt plaats aan 700 personen. Driebergen: Wegens het aanvaarden van een benoeming tot legerpredikant in vaste dienst, nam ds. J. J. Moll, af scheid van de gemeente Driebergen met een preek over 1 Johannes 2 24 en 25. Daarna werd hij door ds. L. Klootwijk, legerpredikant te Ede bevestigd in alg. dienst met Lukas 10 2, waarna ds. MoU intrede deed met Lukas 10 20. Ds. Th. Volleibregt, predikant te Rot terdam-Kralingen (vroeger te Oude Tonge) moet op doktersadvies zes we ken volkomen rust houden. Aan ds. J. J. de Heer te Wilnis is eervol ontslag verleend als predikant. Ds. de Heer is thans studerende en hoopt dit najaar te promoveren tot dok tor in de theologie, waarna hij zich D.V. zal verbinden als lector aan de Theol. School te Makassar in dienst van de G.Z.B. GEREF. KERKEN Beroepen te Souburg D. Kronemeijer te Maastricht; Buitenpost en Drachten P. Meijer te Valthermond; Naarden J. Goumare te Almelo; Vlaardingen P. de Kleer te Scheveningen; Zwijndrecht K. Schuring te Alplien aan de Rijn; Zwol le J. Hengeveld te Gouda; Almelo T. v. d. Beukei te Dinteloord; Andijk en 's- Gravenzande J. C. v. Egmond te Tholen Hillegom W. Pauwels te Nunspeet; Goes B. de Boer, kand. te Meppel; Siegers- woude K. Arwert, kand. te Amsterdam; Krommenie P. Koster te Roodeschool. Aangenomen naar: Geesteren R. Ha- nenberg, kand. te Amsterdam; 's-Gra- venhage-Oost S. v. Bekkum te Monster; Noord-Scharwoude B. Borreman te Am sterdam; Grootegast Th. Boersma te Zuidhorn. Bedankt voor Krommenie J. C. van Egmond te Tholen; Erica en Terzool R. Hanenberg, kand. te Amsterdam; Blok zijl, 's Gravenmoer en Moordrecht B. Borreman, kand. te Amsterdam; Vee- nendaal H. Dercksen te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Steenwijk K. Boersma te Onstwedde en J. Geels te Haarlem; Hil versum J. Rebel te Haarlem en B. v. Smeden te Amsterdam. Beroepen te 's Gravenhage-W. J. Keuning te Veenendaal; Urk J. v. Zon neveld te Bennekom; Arnhem J. Brons te Bunschoten. Bedankt voor Zierikzee B. v. Smeden te Amsterdam; Vlaardingen M. Tanis te Barendrecht; Meppel J. Kieviet te Noor- deloos. Haarlem-N. ontving een legaat van 20.000,—. Nieuw-Amsterdam: Na bevestiging door ds. H. Erland te Amersfoort met 2 Cor. 5 14, verbond ds. J. W. de Bruin zich aan deze gemeente met 2 Cor. 5 20. Theol. Hogeschool: Voor het prop. examen slaagde de heer P. Beekhuis; Toegelaten tot de studie werd de heer A. Bakker. GEREF. GEMEENTEN Beroiepeni te Amsterdam en Arnhem H. Ligtenberg te Oudemirdum; Tholen G. Schipaanboord te Apeldoorn; Slik kerveer W. Hage te Klaaswaal; St. An- naland A. Hofman te Zeist. In Canada heeft zich een scheuring voltrokken, die ruim 700O leden betreft in 23 gemeenten. Zij zoeken aansluiting bij de Geref. Gemeenten in Nederland. Ds. Malan te Veenendaal heeft alle mo gelijke steun toegezegd en overweegt om, voor enkele maanden naar Canada te gaan. nu zijn er reeds 50.000 Basoeto's in het bezit van de Bijbel in de eigen taal, al dus de. secretaris van de Nederduits Ge reformeerde Zendingskerken, dr. B. J. Odendaal. Hij deelde mede dat de Zen- dingspers ook een heel aantal Nieuwe Testamenten en losse Bijbelboeken ge drukt heeft. (African Express) Nederland telt in de loop van dit jaar de 1% miljoenste bromfietser. Volgens cijfers van de Nederlandse Maatschap pij voor Handel en Nijverheid wordt dit aantal voor 1970 op 1,9 miljoen geschat. De introduktie van de bromfiets in 1948 luidde een nieuwe stormachtige ontwikkeling in van het leef- en ver- keerspatroon in Nederland. Betekent het bezit van een bromfiets voor 'n grote bevolkingsgroep een dui delijke sociale vooruitgang, waardoor men zich bijvoorbeeld sneller dan met een openbaar vervoermiddel naar werk of school kan begeven (een recent on derzoek toont aan dat de bromfiets door 58Vo van de eigenaars als zodanig wordt gebruikt), er is ook een schaduwzijde. Met de verschijning van dit massa vervoermiddel deed een nieuwe groep weggebruikers z'n intrede in het ver keer, hetgeen echter naast een nieuw type ongevallen tevens 'n stijging van het aantal verkeersongelukken tot ge volg had. Enige cijfers: In 1962 waren bijna 46.000 bromfiets bestuurders betrokken bij een ongeval; in hetzelfde jaar kwamen 412 brom fietsers om het leven. De indexcijfers van de toename van het aantal brom fietsbestuurders dat betrokken is ge weest bij verkeersongevallen, bedroeg voor de jaren 1958 t.m 1962 respectieve lijk 100, 114, 142, 162 en 165. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek becijferde verder dat 46,5''/o van de dodelijke ongelukken bij de bromfiet sers plaats vindt met kruisend verkeer. „Twee punten", aldus het C.B.S., „spe len hierbij een rol: de bromfietser, die met bravour een kruising neemt en/of over onvoldoende rij-ervaring beschikt" Op grond van bovenstaande punten en naar aanleiding van een aantal veel voorkomende fouten op kruispunten, lanceert het Verbond voor Veilig Ver keer onder het motto „Kalm aan Goed zo" een actie voor correct wegge bruik door bromfietsers, vooral waar het het oversteken van kruisingen be treft. Worteltjes zijn goed voor de ogen; biefstukken, liefst rauw, maken een mens sterk en yoghurt houdt ons jong, zijn een aantal verzinsels, waaraan i sinds generaties veel waarde wordt ge- j hecht. Dergelijke vastgeroeste ideeën zijn doorgaans maar half waar, want worteltjes bevatten vitamine A., doch alleen wanneer men lijdt aan een tekort aan deze vitamine, kan men dus baat hebben bij het eten van worteltjes. Worden wij dan sterk door het eten van rauwe biefstuk? Ook dat is twijfelachtig want eieren, vis en zelfs lang gebra den biefstukken bevatten proteïnen, welke men eveneens aantreft in tal van graanprodukten en groenten, zo schrijft de arts P. J. Stare, voedingsexpert van de Harvard Universiteit in het februari nummer van „Het Beste uit Reader's Digest". Hoe ontstaan de bovengenoemde ver haaltjes? In de eerste plaats interpreteren de meeste mensen de adviezen van medici op hun eigen, meestal verkeerde, ma nier. Daarnaast hecht men in de prak tijk overdreven veel waarde aan de re clameboodschappen in dagbladen en tijdschriften of, zoals in Amerika en en kele Europese landen, aan de commer ciële televisie- ea radio-uitzendingen. Niet voor niets waarschuwen medici te gen ondeskundig samengestelde verma- geringsdiëten. Op een totaal verkeerde manier experimenteren tallozen met hun dagelijks voedsel zich onbewust van het feit, dat, wanneer het lichaam beur telings in gewicht af- en weer toeneemt, een mogelijk aderverkalkingsprofces wordt versneld. Juist in deze periode van internatio nale welvaart, lijden velen aan een te groot lichaamsgewicht. Het volgen van een kuur lijkt dan een gemakkelijke methode om snel en zonder veel moei te van die extra ponden af te komen. Dit heeft slechts tot gevolg, dat fabri kanten van vermageringspillen en -poeders er warmpjes bij komen te zit ten. Aan het feit, dat alleen een arts voor ieder mens afzonderlijk kan be oordelen of een dieet mogelijk is en waaruit dit zal moeten bestaan, wordt weinig aandacht besteed. Zelf experi- inenteren is dus veelal niet alleen ge- vaarlijli, maar zelfs zinloos, aangezien het aantal calorieën bepalend is voor het sukses van een dieet. Weinig men sen zijn er van op de hoogte, dat bier evenveel calorieën bevat als biefstuk. Het heeft dus weinig zin om de bief stuk af te zweren, terwijl men daar naast regelmatig een biertje drinkt. Een Zweedse jury, bestaande uit vooraanstaande auto journalisten, ver tegenwoordigers van de automobiel- clubs eri wetenschappelijke medewer kers van het Zweedse Staats-Test-In- stituut heeft de Taunus 17M met al gemene stemmen tot „Auto van het jaar" gekozen. Kortgeleden overhandigde de heer P. Hasselgaerde namens de jury een zil veren plaquette aan de heer J. S. An drews, directeur van Ford Keulen. An dere leden van de Zweedse jury, die naar Keulen reisden waren de heer Bertil Bjoerkman, technisch directeur van ,.M", de grootste Zweedse automo- bielclub en de heer Georg Beverloo, automobieljournalist en voorzitter van de jury. Bij de beoordeling werd o.m. gelet op de volgende eigenschappen: afmetin gen, comfort, wegligging, topsnelheid, remvermogen en benzineverbruik. Vorm geving, instrumentenopstelling, be- trouwbaarlieid en afwerking werden ook bij de beoordeling betrokken, terwijl al le bovengenoemde factoren tevens in verband werden gebracht met de ver- koopsprijs. Het oordeel van de jury werd door het Zweedse blad „Teknikens Vaerld" samengevat inet de woorden: „Ford Werke A.G. heeft in de Taunus liM een uitstekende, technisch vooruitstre vende auto, die voor een relatief lage prijs op de markt kan worden gebracht. Wij feliciteren Ford Keulen met een dergelijk produkt." \g Bevord t, Rijkstuinl J ontworpen bUkelinS va 1 in het k [IR een tu' brden gestii financiel Ie Jl- Isvergade dit VOO hrijven zet stichting -T medewf het zie ■ji"ste en tij( I en aflossir in te gane 5j, het fin! larlijkse ex ad. a. Me ■ijf is een loeid hiervc ■n geldlenii =n De gele ini'ng te ver intie kan w ing tot de b ►ssing. Naar ;n bedrag lerd moeten en een lar wordt h cende jaarlij 26.600,—. V drag zullen dienen te st ■otaal aanta ?an 33.000 k( ran in maxi ad. b. He ovenvermel 3.000,— per ikort is zov :olland als ;n bijdrage t medewer ;r provincie g gedurent ibsidie van aar vermo es ook een ijft er de jrt niet geh t eventueli iep gedaan Dit meerdi an het besti to van he imeenten Daar de s ij een goed m de tuinl a. in san ïmeenten irant te ste an rente ei ichting ter jn te gane e wordt be per inwo b. te ver ilang van in uitkerin ordt ontva pe bereid etekort bij 1 vastgest( m het aai verflakkee it wannee m het eilai werking t ■eft op de Al zei de principe srenigen, szwaren het de middagkerk, dus ik ben op het ogen blik alleen thuis en ik geloof dat er op „De Maasstroom" ook niet veel van je mensen meer aan boord zijn, 't is er dunkt mij zo stil." De schipper lacht even. „Ik veronder stel dat we in 't zelfde geval verkeren, baas Korhof, mijn volk is de wal op en Rolf wilde naar de kerk, wat hij anders op zondagmiddag maar zelden doet". „Je bent wel gelukkig, schipper, dat je je jongen bij je aan boord hebt kun nen houden; mijn Andries wilde niet op „De Grienduil" blijven, hij had het bij mij nooit naar de zin, en.mis schien lag daarvan voor een groot deel de schuld wel bij mij". De schipper kent baas Korhof lang genoeg o-m niet op te merken dat er iets is wat hem neerdrukt en wat hem oud maakt vóór zijn tijd. Schipper Hotman heeft de eerlijke molenaar met zijn stroef, moeilijk karakter, altijd een goed hart toegedragen. Gaarne zou hij hem wat bemoedigen, want hij begrijpt dat diens sombere stemming in verband staat met wat hij daar van zijn zoon zegt. „'t Zou mij zwaar vallen, Korhof, als Rolf bij mij van boord ging, maar daar zal ik toch voor komen te staan, want vandaag of morgen komt er een jonge vrouw in 't spel en dan laat Rolf „De Maasstroom" en zijn vader in de steek om voor eigen rekening te gaan varen. Baas Korhof knikt. „Ja zeker, Hot man, dat is zo, maar dat is de natuur- lijlte weg en het is naar Gods wijs be stel, maar bij mij is dat andersmijn jongen had hier op „De Grienduil" een behoorlijke toekomst kunnen hebben en dat hij dat niet gewild heeft, viel mij zwaar, doch ik heb bij zijn vertrek woorden gesproken, die ik niet had moeten zeggen, Hotman; en -die hij niet gemakkelijk zal vergeten of vergeven; dat is het wat mij het zwaarste drukt." Met treurige blik kijkt de molenaar de schipper in de ogen, want zonder dat hij het eigenlijk zelf weet, heeft hij er naar verlangd eens weer te praten met de man die heim, onbewust, een soort vertrouwen inboezemt, zoals hij het voor niemand ooit gehad heeft, zelfs niet voor de baas van „De Rietvink", die hij zonder leedwezen heeft kunnen loslaten. „Rolf heeft je immers verteld dat hij Andries heeft opgezocht en hoe hij hem heeft gevonden, niet waar, KorhoiÉ?" „Ja zeker, ja zeker, schipper en daar ben ik jouw jongen dankbaar voor. 't is mij een pak van het hart dat Andries tot nog toe 't verkeerde pad niet is op gegaan, maar toen Rolf hem vroeg waarom hij toch niet eens naar huis ging, naar „De Grienduil", toen praatte hij daaroverheen en datis mijn schuld Hotman, mijn schuld." Toen had baas Korhof alles verteld wat er in zijn huiselijk leven zoal ge passeerd was. Hij had verteld, dat An dries niet meer naar de kerk wilde, dat hij stroopte in de grienden en in de pol der en hoe dat alles zijn huiselijk leven had vergald. De man die altijd alles wat hem be zwaarde, alleen placht te dragen, die niemand een blik vergunde in zijn hart, stortte nu zijn ganse gemoed uit voor schipper Hotman. Als de molenaar ten slotte uitgespro ken is blijft het een poosje stil op de banlc, maar dan keert de schipper zich naar de man naast hem. „'t Komt in orde, Korhof, daar twijfel ik geen ogenblik aan. Je hebt je jongen kort gehouden, misschien voor een knaap met zulk een levendig karakter te kort. Dat hij, nu hij zijn eigen mees ter is, niet het verkeerde pad is opge gaan, is voor mij het bewijs dat het in orde komt. Misschien kom ik voor Pink steren nog wel in Amsterdam en als ik hem te spreken kan krijgen dan. ver zeker ik je, dat de schipper van „De Maasstroom" het hart van Andries zal weten te treffen. Voor je het denkt staat mogelijk je jongen voor je en reikt je de hand. Maar dan moet ook aan jouw kant alles vergeven en vergeten zijn wat de jongen je aandeed Er was een vochtige glans in de grij ze ogen van baas Korhof, toen hij met diepe stem zei: „Dat zal het, Hotman, dat zal het". Hoofdstuk XHI OP „DE MAASSTROOM" Er is de laatste tijd nogal wat veran derd in de levensomstandigheden van Andries Korhof, voornamelijk in zijn positie als vlotter in de Amsterdamse houthaven bij de fa. Brentstra en Zn, 't Was namelijk de ervaren oude op zichter Wardink al spoedig duidelijk ge worden dat de vreemde jongeman, die zich als nieuweling zo vastberaden en onverschrokken tegen -de geduchte sche le Krijn en diens makkers had weten te handhaven, voor hem van meer nut kon zijn dan alleen als vlotter. Zélf had baas Wardink het bij de toe nemende drukte in de haven veel te vol- handig. Al had hij onder zijn volk flin ke kerels genoeg, toch was er geen en kele bij die leiding kon geven. Zo iemand, dan wist baas Wardink hoe moeilijk het was om, met het vaak los bandige volk in de haven te kunnen omgaan en zonder een geschikte man die hem zo nodig kon vervangen, ginS het niet langer, dat had hij al meerma len op het kantoor te kennen gegeven- In Andries Korhof meende baas War- dinli zijn man gevonden te hebben en daar men hem op het kantoor volkomen volmacht had gegeven een man aan te stellen als hij een geschikt persoon l<on vinden, had hij zonder dat Andries het zelf nog was opgevallen deze reeds enigszins daartoe opgeleid. m pla voor het 1 verlener isaties of d t Spreker elling 40.000, ;xploitat on naar c roter word DUW Blijk het VOO' van zijn I V sluit( at zoals vo ee: de hi !eest. nie gestelc leenten Ook eze ge et liet - rijk ïfPloitatieti „Ook ïndab '•v.d. De fees de iel" -v voorz erop oorbeeldbi ormaal 'eende dal emeenten rordt Het al gevr bedr de aanl oorzitter iderwijsin aaide kost ggen. Het 6t Ministe ele lanc roeftuinen sdrijf ligt eeft dus - «rs zich o uiwen be tedewerkii "ter. Spre ■hengsten •^nnen ziel oals in de De heer *steld te i 'Jke bijdrs

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2