Oud-Middelharnisser slaagde voor doctoraal examen pedagogiek Schoorsteenbrand in het Ziekenhuis te Oirhsland Iheorie en praktijk der democratie Drs il. Beversluis OPEL Plaatselijk nieuws Statenlid burg. fl. v. Dijk bezorgd over verkeer op de eilanden Jaarvergadering C.B.T.B. 3Te jaargang Dinsdag 9 februari 1965 No. 3361 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Prachtig succes voor directeur Chr. Kweek school te Ede Garage Knölps Aandelenbezit R.T.M. Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Goeree-Overflakkee" QUICK DISPATCH PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Onafscheidelijk aan de democratische regeringsvorm verbonden is zoals we jagen het parlement of volksvertegen woordiging. Daarmee bedoelen we dan niet een schijnparlement, zoals dat vóór (Je oorlog in Nazi-Duitsland en in het Italië van Mussolini bestond, waar al leen geestverwanten van Führer en Duce lid van mochten zijn. Zulk een parlement is slechts een caricatuur van een echte volksvertegenwoordiging. De leden ervan mochten alleen ja zeggen, de oud-Romeinse groet brengen en de partijliederen zingen, zodat ze wel het mannenkoor werden genoemd. Een echt parlement moet via vrije en geheime verkiezingen tot stand gekomen zijn, in vrijheid kunnen beraadslagen en stem men en eventueel de zittende regering kunnen dwingen tot heengaan. Ook het systeem van De Gaulle kan men dus geen democratie noemen. Er wordt in Frankrijk nog wel vrij gestemd, maar praktisch heeft De Gaulle alle macht in handen door een geraffineerd in elkaar zittend kiesstelsel en doordat de be voegdheden van het parlement ten zeer zijn beperkt. De ministers zijn slechts de uitvoerders van de wil van het staatshoofd. Dat het in dit land met zijn zo democratische tradities men denke aan de Franse revolutie zover Iton komen is voornamelijk toe te schrijven aan de verwording, de dege neratie van de democratie. De Fransen zijn verstokte individualisten en raak ten verdeeld in zulk een groot aantal partijen met zo uiteenlopende ideeën, dat de vorming van een stabiele rege ring onmogelijk werd. Een kabinet had er geen langere levensduur dan gemid deld een half jaar. Bovendien dreigde steeds het Communistisch gevaar, daar een vierde van het Franse volk op de Comm. Partij stemt. Frankrijk heeft daardoor duidelijk gedemonstreerd, dat een democratie, die zich niet aan haar eigen spelregels houdt, de kiemen in zich draagt van de dictatuur. Een volk, welks democratie ontaardt in een ban deloos en verstandeloos gevecht van el kaar beconcurrerende partijen, die niet het algemeen, maar alleen het groeps belang op het oog hebben, geeft blijk er niet rijp voor te zijn. Het moet dan de gevolgen daarvan dragen in de vorm van verlies van meer of minder politie ke vrijheid. Nu is een essentieel element in een de mocratie de aanweziglieid van diverse politieke partijen. Het is nu emnaal in elke volksgemeenschap zo, dat er geen eenstem-migheid bestaat over alle politieke problemen en beginselen. Se dert de opkomst van deze staatsvorm hebben zich systemen ontwikkeld, ge baseerd op staatsrechtelijke, godsdien stige, economische en sociale principes, die de burgers in hun staatkundige op vattingen doen uiteengaan. Liberalisme, socialisme, communisme, calvinisme, katholicisme hebben ieder een eigen staatssysteem ontwikkeld. Conservatie ven en progressieven leggen ieder hun eigen accenten. Zo is het vanzelfspre kend, dat er partijen ontstaan, die hun eigen program willen uitvoeren. Om echter een regering te kunnen vormen op democratische basis d.w.z. steunen de op een meerderheid in 'het parle ment, is vrijwel in alle landen samen werking nodig van twee of meer par tijen. Het is nu eenmaal niet overal zo als in de Verenigde Staten, waar slechts twee partijen zijn, die elkaar kunnen aflossen. In ons land hebben we vijf grote partijen die kunnen meedoen aan kabinetsformaties. Uit deze vijf moet dus een combinatie gevormd woraen, die over een behoorlijke meerderheid beschikt. De beslissingen omtrent de re gering van het land worden in een de mocratie beheerst door het meerder heidsprincipe: de helft plus één be slist. Dit systeem maakt dus in een land als 'het onze compromissen noodzakelijk en dat is een moeizaam en onbevredi gend karwei. Democratisch handelen is een relativistische bezigheid. Men kan daarbij uitgaan van de gedachte, dat de meerderheid niet automatisch het gelijk aan haar kant heeft en de minderheid evenmin. Nochtans heerst er in het par lementaire stelsel altijd een soort machtsstrijd. Elke partij probeert zo veel mogelijk haar politieke verlangens ia het regeringsprogram te doen opne men en haar aantal ministers op te voe ren. Vandaar bij elke kabinetsformatie een langdurige touwtrekkerij en einde loze onderhandelingen. Het is dus wel •'eslist noodzakelijk, dat de partijen, speciaal haar leiders, over een echt de mocratische mentaliteit beschikken. Wie m min of meer dictatoriale categorieën 'lenkt, is niet geschikt voor dit politieke spel. Toegegeven moet worden, dat zulk een koehandel van de partijen allesbe halve verheffend is, maar wat wil men? Het alternatief is een soort dictatuur en ^ie Wenst niemand. Trouwens, wanneer we hier ook slechts twee partijen hadden, dan zou de meer derheidspartij beslist niet kunnen re geren alsof er geen minderheid bestond. "6 strijd tussen beide is geen strijd op jeven en dood zoals in een dictatuur. Die oeschouwt de minderheid als tegen stander, als vijand, als oimiondige en Poogt haar zelfs te liquideren. Dit is in strijd met goede democratische begin- ^5|en. In een echte democratie heeft de minderheid,' waartoe vanzelfsprekend "ok alle kleine partijtjes behoren, even- ^6ns een funktie. Deze bestaat voorna- "^filijk uit het uitoefenen van kritiek. Deze kan natuurlijk overdreven of on juist zijn, maar ze is nodig om te ver hoeden, dat de regering en de haar steu nende partijen een al te eenzijdig be wind gaan voeren, waarbij geen reke ning wordt gehouden met dlssidlente volksgroepen. De positie van de min derheden dient zoveel mogelijk geres pecteerd te worden. Zij moeten bij het overleg betrokken worden en tot op ze kere hoogte ook invloed kunnen uit oefenen. Ze moeten propaganda kunnen voeren in alle vrijheid met alleen deze beperking, dat ze loyaal zijn, dus geen revolutionaire methoden gebruiken. Er mag dus geen meerderheidsdictatuur ontstaan. Elke minderheid moet langs legale weg zelf meerderheid kunnen worden. De democratische staatsvorm zou men, levensbeschouwelijk bezien, dus met recht een relativistisch systeem kunnen noemen. Hij is blijkbaar gebaseerd op de ge dachte, dat geen enkele partij de enig goede en absolute „ideologie" bezit. Dit lijkt echter maar zo. Principieel gezien beschouwt elke partij haar beginselen als de beste en de enig juiste, maar voor de praktische politiek in een gemengde volksgemeenschap is het noodzakelijk, dat geen enkele partij voor honderd procent haar systeem kan doorzetten en opleggen, want dan vervalt men in dic tatuur. Het enig bruikbare alternatief voor zo'n dictatuur is nu eenmaal de de mocratie in één of andere vorm. Ze is dus een bepaalde methode van regeren. Het ligt voor de hand, dat ook zij baar bezwaren beeft. De grootste en voor naamste liggen in de functionering van het partijwezen. Partijen hebben de nei ging hun volksdeel als de kern van de staatsgemeenschap te zien en lopen dik wijls gevaar het algemeen belang achter te stellen bij het groepsbelang. Ze voe ren een permanente onderlinge strijd om de meeste invloed en macht en bij verkiezingen voert dit dikwijls tot een weerzinwekkende demagogie, waarbij ze met allerlei schone beloften het kie zersvolk probreren te paaien. Ook bij benoemingen van burgemeesters b.v. pogen ze steeds aan het langste eind te trekken. Het is nog begrijpelijk ook, want het systeem brengt dit mee. En dan is er nog de touwtrekkerij en de druk van allerlei progressiegroepen, die veel te veel eenzijdige invloed uitoefe nen op partijen en regering. Zo zouden we nog wel enige tijd door kunnen gaan met kritiek op de democratie. Maar aangezien geen enkel regeersysteem volmaakt is in onze verre van volmaak te mensenwereld is het maar het beste de zwakheden en bezwaren van de de mocratie op de koop toe te nemen. Per slot van rekening verzinken ze in het niet bij de ellende van een dictatuur. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde vorige week maandag voor het doctoraal examen in de pedago giek de heer A. Beversluis (geboren te Middelhamis) thans directeur aan de Christeiyke Kweekschool te Ede. Dit is een prestatie die zeker het vermelden waard Is, te meer omdat de heer Be"irer- sluit slechtS' enkele jaren van zijn pen sioen verwijderd is. De heer A. Beversluis is 7 mei 1903 geboren te Middelharnis en is dus 61 jaar oud. Na zijn onderwijzersakte be haald te hebben, werd hij onderwijzer aan een Chr. school te Ouderkerk aan de IJssel, en vervolgens aan de School met de Bijbel te Sommelsdijk. Hij be haalde intussen de akten l.o. Frans, Duits en Elngels en werd leraar aan de Chr. U.L.O. te Middelharnis. Van 1937 -195Ö was hij hoofd van de Chr. Mulo te Bodegraven en slaagde, intussen voor de examens M.O.-A en B. pedagogiek en zijn candidaats. In de studie der geestes wetenschappen heeft hij steeds bevredi-. ging gezocht en ook gevonden. Het mag een geweldige prestatie wor den genoemd dat hij thans geslaagd is voor het doctoraal-examen gezien zijn drukke werkzaamheden als directeur aan de Chr. Kweekschool te Ede, die nu ongeveer 375 leerlingen telt. Met het behaalde succes mocht drs. en mevr. Beversluis-v. d. Wende (zijn Het lid van de Prov. Staten burge meester A. van.' Dflk van Poortugaal (voorheen burgemeester te Oude Tonge) heeft in de verleden donderdag gehou den begrotingszittinig van de Staten zijn bezorgdheid uitgesproken over de slech te verkeers- en vervoersmogelijkheden op de eilanden Voorne en Putten en Goeree-Overflakkee. Voor wat het eUand Goeree-Overflak kee betreft zei burgemeester Van Dijk, dat er 's avonds na 9 uur niemand meer per veerboot van het eiland af kan ko men. Dan moet dit per sé over de Ha- ringvlietbrug. De burgemeester wees erop, dat het niet over grote aantallen mensen gaat, die 's avonds met dit veer mee moeten maar er diende z.i. toch gelegenheid voor te bestaan. Bijvoorbeeld 's avonds om 9 uur een bus uit Ouddorp, die dan om 10 uur aansluiting zou geven op de veerboot naar Hellevoetsluis. Spreker wees er op, dat door deze slechte veer- verbinding tussen Goeree-Overflakkee en Voome Putten, eerstgenoemd eiland in feite nog steeds in een isolement ligt. Over het vervoer op Voorne en Put ten was burgemeester Van Dijk ook niet al te best te spreken. Hij betoogde dat de tramverbinding van Rotterdam naar Oostvoorne werd opgeheven, naar Hel levoetsluis blijft het trammetje voorlo pig intact, met dien verstande dat het eindpunt Rotterdam naar Hoogvliet wordt verlegd. Spreker zag met zorg, te gemoet dat er autobussen komen, omdat het wegenstelsel op Voorne en Putten totaal onvoldoende is. Met klem vroeg burg. van Dijk bij het Prov. bestuur aandacht voor dit probleem. echtgenote is eveneens te Middelharnis geboren) vee! belangstelling ondervin den en tal van felicitaties ontvangen. Op de bekroonde studie van de oud- Middelharnisser drs. A. Beversluis, voegen wij als redaktie daaraan gaarne onze gelukwensen toe. Middelharnis - Telefoon 2043 Het aandelenbezit van de R.T.M. is op het ogenblik voor SOf/o in handen van de Nederlandse Spoorwegen en voor 19,l"/o in bezit van de gemeente Rotterdam. Het aantal veerboten op het traject Hellevoetsluis-Middelharnis is terugge bracht van drie op één. De afdeling Goeree en Overflakkee van de C.B.T.B. houdt a.s. vrijdag 12 febr. te 2.30 uur in hotel Spee te Som melsdijk haar jaarvergadering. Nadat het huishoudelijk gedeelte is afgewerkt zal door de heer C. Barel te Dordrecht een uiteenzetting worden gegeven over het doel en het nut van een op te rich ten kontracttelersvereniging. Drs. B. Veltman, bedrij f s- en economisch voor lichter van de Ned. C.B.T.B. spreekt over het ontwikkelings- en sanerings fonds. Er wordt gelegenheid gegeven tot bespreking van de onderwerpen. -----o In samenwerking met de tuinbouw- verenigingen, de verenigingen voor bloembollenteelt en de streekverbete- ringscommissie „Grijsoord" organiseert de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Goeree-Overflakkee" een drietal voor lichtingsbijeenkomsten op: woensdag; 10 febr. a.s. te Ooltgensplaat in het ver enigingsgebouw; dinsdag 16 febr. a.s. te Ouddorp in het verenigingsgebouw; donderdag 18 febr. a.s. te Oude Tönge in Café van Vliet. Aanvang van alle bij eenkomsten 's avonds 7 uur. De heer C. J. V. d. Ven, hoofdassistent A. voor de groenteteelt bij het rijkstuinbouwcon- sulentschap te Barendrecht zal spreken over het onderwerp: „Mogelijkheden van tuinbouw op akkerbouwbedrijvenf' Na lezing zal er ruimschoots gelegen heid zijn vragen te stellen, ook voor de „Flakkeese tuinbouwgewassen". Ieder is welkom. Vrijdagmiddag plm. 3 uur, tijdens het bezoekuur, ontstond in de schoorsteen van de verbrandingsoven in het zie kenhuis te Dirksland een lichte schoor steenbrand. De schoorsteen wordt elk jaar geveegd maar de teerafzetting zorg de voor een flinke dosis vette rook, die over het ziekenhuis walmde. Binnen was nauwelijks rook te be speuren, wel hing er een doordringen- De zusters wipten er even uit om de Dirkslandse brandweer aan het werk te zien. de geur. Doktoren en personeel met brandblussers renden energiek naar boven maar konden niets uitrichten. De Dirkslandse brandweer heeft de brand met zout geblust. Als veiligheidsmaat regel was het bezoek gevraagd naar buiten te gaan. Het werd niet nodig ge acht ook de patiënten naar een andere afdeling over te brengen. Wél is het personeel hierop getraind. Tweemaal per jaar wordt een oefening gehouden zodat bij zich voordoende calamiteiten binnen ten hoogste een kwartier het ziekenhuis ontruimd is. DIRKSLAND NED. CHR. VROUWENBOND De N.C.V.B. afd. Dirksland houdt a.s. woensdag 10 febr. haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw „Onder de Wiek", aanvang 19.30 uur. Voor deze jaarvergadering zijn ook de echtgenoten van de leden uitgenodigd. De bekende Afrika-kenner Lode van Gent zal een kleurenfilm over de binnenlanden van Afrika vertonen, getiteld: In het hart van de wildernis. Het programma voor de vergaderingen in de eerstvolgende maanden vermeldt: 3 maart Mevr. Berg- hout-Rozeboom te Rotterdam: Onder werp: Mijn broeder en ik; 8 april: De heer van Itterson van het Bondscen trum „Silvosa" te Bilthoven behandelt een opvoedkundig onderwerp; 12 mei: Bijeenkomst met bejaarden; Meditatie ds. van Hensbergen; echtpaar Olff te Rijswijk met dia's en causerie over Ita lië; 18 mei: Bezoek demonstratie Ploeg- stoffenfabriek in de Chr. Huishoud school te Dirksland; 2 juni Ds. Kore- vaer te Rotterdam over nader bekend te maken onderwerp. HERKINGEN Oudste inwoo'nster jarig De oudste inwoonster van onze ge meente, mevr. wed. Joh. Kievit-Melis sant hoopt op donderdag 11 febr. a.s. haar 97ste verjaardag te vieren. Zij is nog redelijk gezond al gaat haar ge zicht- en gehoorvermogen achteruit. Haar geheugen is nog uitstekend, zij kan veel vemalen uit de oude doos en her innert zich ons voorgeslacht en de om standigheden waaronder zij leefden. Zij geniet een uitstekende verzorging bij haar kleindochter do fam. A. L. van Mourik, Nieuwslraat 15a, Bij de vele gelukwensen die de hoog bejaarde weduwe die dag zal ontvan gen, voegen we gaarne ook de onze. NIEUWE TONGE Kerkdienst Ned. Herv. Kerk. Op donderdagavond 11 febr. a.s. om half acht hoopt ds. S. de Jong uit Houten voor te gaan in het Vereen, gebouw aan de Molendijk. Motorrijder in volle vaart, tegen auto Op de Provinciale weg bij de kruising van de Molendijk te Nieuwe Tonge is de motorrijder K. C. Broere uit ,Mil- delharinis op zaterdagmiddag j.l. om ongeveer half vier in volle vaart op een stilstaande Renault Dauphine gereden. De Renault Dauphine, die bestuurd werd door de heer J. Neels uit Oolt gensplaat kwam uit de richting van ivniddelharnis en wilde links opslaan richting Stad aan 't Haringvliet, Ach ter deze Renault reed nog een perso nenauto en deze passeerde de Dau phine aan de rechterzijde. Hierachter reed de heer Broere, die de Dauphine niet opgemerkt had. De heer Broere had gelukkig slechts lichte hoofdwon den, dank zij zijn valhelm. De Dauphi ne werd beschadigd, terwijl de motor geheel vernield werd. Gevonden: 1 bruine wollen hand schoen; 1 zwarte handschoen; 1 blauwe gebreide want; 1 paar groen/witte kin- derwantjes; 1 bacosleutel; 1 paar schaat sen; 1 zilveren ring; 1 bruine rechter jongensschoen. Verloren; 1 paar beige wollen da meshandschoenen; 1 paar rolschaatsen met bruine riempjes; 1 rechter dames glacé handschoen; 1 schooltas met boe ken. Inlichtingen kan men verkrijgen op het politiebureau te Nieuwe Tonge. DEN BOMMEL Bartimeus-avond A.s. donderdagavond te 7.30 uur zal in het Herv. Vereen, gebouw een sa menkomt worden gehouden uit gaande van het Blindeninstituut Bar- fhimeus te Zeist. Dhr. Overduin zal spreken over het onderwerp: Toch le vensblijheid voor dubbel gehandicap ten. Het gesprokene zal worden toege licht met dia's. Verder wordt de avond gevuld met voordrachten, zang en mu ziek. De avond wordt geopend door ds. In 't Veld en gesloten door ds. Noord hof. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Heden dinsdagavond 7 uur zal voor de Geref. Gemeente voor gaan ds. G. Mouw te Middelhamis. Tuinbouw of akkerbouw. In samen werking met de Tuinbouwverenigingen de Verenigingen voor Bloembollenteelt Stukgoed Stuwadoor LAATSTE NIEUWS op pagina 3. en de Streekverbeteringscommissie „Grijsoord" organiseert de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree Overflakkee" een voorlichtingsbijeen komst op woensdag 10 febr. a.s. des nam. 7 uur in het Vereen, gebouw „'t Centrum", alhier. De heer C. J. v. d. Ven, hoofdassistent A voor groenteteelt bij het Rijkstuinbou'wconsulentschap te Barendrecht zal deze avond spreken over: „Mogelijkheden van Tuinbouw of Akkerbouwbedrijven." Na de lezing zal er ruimschoots gelegenheid zijn vragen te stellen, ook over de „Flakkeese Tuin bouwgewassen." Toegang vrij. PERSCONFERENTIE VAN McNAMARA. De Amerikaanse Minister van De fensie, Robert McNamara, gefotografeerd tijdens de door hem gegeven pers conferentie in Washington, waarin hij mededeelde, dat Amerikaanse vliegtui gen zondag doelen in Noord Vietnam hebben aangevallen, (boven). DE STRIJD IN VIETNAM. Pleikoe, Zuid-Vietnam: Amerikaanse Militaire adviseurs bekijken de restanten van een Hu-Ib helikopter, welke tijdens een aanval van de Vietcong is vernield.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1