Huib van Oostende naar zijn laatste rustplaats gebracht Geld voor hypotheken beschikbaar a.s. donderdag Diamanten huwelijk te Ooitgenspiaat Iheorie en praktijk der democratie Beëdiging diir. van Bodegraven tot gem.-secr. Sommelsdijli Foto Blankers Middelfiarnis opent i W. Duim-Neels 60 jaar getrouwd Geref. Gemeente Poortvliet krijgt eigen predllont 37e jaargang Dinsdag 2 februari 1965 No. 3359 issa- CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Indrukwekkende plechtigheid in Verenigingsgebouw en op begraafplaats Geen onkosten onzerzijds Billijke rente Aanvragen worden vlot afgev/erkt. I Opgericht 1849 Voorstraat 36 Tel. (01870)20 12 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ Plaatselijk Nieuws P 1965 IIJK |an het leiike lik van lend en laat I steeds clubs, luziek- liag 20 |ir. Zo en ko- fsingen vorden Ons ei- |ig met prin- [lers te acti- J week- Ik gaat tr mil ls er 's wed- bne la- |jn dan vorden nieu- I er be- oep op lur. De leden te wil- Ip vor- Ikomen /at de ve nog |v6 af- luziek- tiog; te br. een liouden rs van bt bus- jitussen voor Isdag 2 liUS. lassa- |e ver velen bren is lot het Ills vo- k ver- Islacht- an te lebouw po uur. wens leelna- Irmede Is eren pn. vanaf pn. ker- 3uden: 16 uur. lo uur cavond PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. We stellen ons voor tussen de noodza- Itelijke artikelen van actuele en urgente aard weer eens een serie te schrijven over een onderwerp dat naast grote praktische betekenis toch ook in hoge mate een principiële en theoretische grondslag heeft. Het probleem van de democratie is zo oud als onze bescha ving, maar niettemin blijft het altijd in discussie, niet alleen omdat de demo cratie in al haar facetten voortdurend door haar praktische toepassing in ons staats- en maatschappij leven allerlei vraagstukken opwerpt, maar ook door dat ze in de loop der eeuwen en ook nu nog steeds bedreigd werd en wordt door anti-democratische ideolo gieën, zodat bezinning op de waarde er van zonder twijfel nuttig en gewenst is. Het beginsel der democratie is van zulk een hoge importantie in het bestaan van de staatsgemaeenschap en ook van iedere staatsburger individueel, dat ieder daarvan op de hoogte dient te zijn en er een goed begrip van moet hebben. Wij Nederlanders hebben het voorrecht in zulk een democratie te leven. We heb- l)en daardoor allerlei rechten, die vele andere volken missen, maar tot goede functionering ervan dienen we ook de plichten te kennen die daartegenover staan en van welker nakoming de goede werking ervan in hoge mate afhankelijk is. Het is uiteraard ondoenlijk in een aantal krantenartikelen het onderwerp volledig te behandelen, want de stof zou een boekdeel gemakkelijk kunnen vul len. We stellen ons daarom voor alleen in grote lijnen te werken, maar hopen toch de voornaamste aspecten ervan in het licht te stellen. We gaan daarbij uit van het woord zelf. De term democratie hebben we letter lijk uit het Frans overgenomen (demo cratie), maar ze is daarin terechtgeko men vanuit het Grieks: demokratia. Dit is afgeleid van „demos", dat volk bete kent en van het werkwoord „kratein" d.i. heersen. Het betekent dus heer schappij van het volk of anders gezegd volksregering. Eigenlijk verstonden de oude Grieken onder demos het lagere volk, maar ook bij hen kreeg de demo cratie al spoedig de betekenis van rege ring door de volksgemeenschap in haar geheel. Omdat we in verband imet dit onderwerp ook nog andere regerings vormen aan de orde moeten stellen, me moreren we hier alvast een aantal woorden, die eveneens vrijwel aUe aan 'het Grieks ontleend zijn en die op de zelfde wijze zijn gevormd. Zo spreekt men ook van aristocratie (aristos de beste) dus de regering van de besten, de aanzienlijken, de patriciërs, de notabe len, eventueel de adel. Was er een rege ring van adel en volk tezamen, wat slechts weinig is voorgekomen) soms in Oud-Athene dan sprak men van een aristodemocratie. Dan is er voorts ntonocratie (monos één) welk Woord echter vrijwel altijd wordt ver vangen door de term monarchie (archein heersen), dus een alleen- lieersohappij. Dit is de oorspronkelijke betekenis uit de tijd, dat de vorsten nog praktisch waarlijk alleenheersers wa ren Het woord wordt nu nog steeds ge bruikt al is de letterlijke betekenis Seheel verloren gegaan voor een niet een vorst aan het hoofd, dus «n koninkrijk of keizerrijk. Van een itttocratie (autos zelf) spreekt men in en onbeperkte alleenheerschappij van ién man, zodat het synoniem is met dic- atuur. De ontaarding van een monarchie of lutocratie is natuurlijk een tirannie. Die fan de aristocratie wordt een oligardhie 'f oligocratie genoemd (oligos wei nig), een regering van enkelen^ van een diek; en die van de democratie wordt lat tot ochlocratie d.i. de regering van iet gepeupel (ochlos gepeupel). Wan- leer er een regeringsvorm zou bestaan, faarbij de macht in handen is van de Ijken, noemt men die een plutocratie ploetos rijkdom). De nazi's hadden iet destijds altijd over de Amerikaanse !n Engelse plutocraten. Dan is er ook log de bureaucratie, de heerschappij er ambtenaren, waarop we later nog 'el terugkomen. En tenslotte memore ren we nog de woorden donünocratie 'an Lat. dominus heer), waarmee 'en de domineesregering in de kerk anduidt en de hiërocratie of heer- 'nappij van de geestelijkheid (hiëros *ilig), ook wel genoemd hiërardhie, "aar dit laatste woord heeft een wat [ewijzigde betekenis gekregen. Ziehier een aantal termen, die met de aats. en kerkregering te maken heb- -n. We hebben ze gereleveerd, omdat ,et nuttig kan zijn deze begrippen te Feilen naast of tegenover dat der de- "eratie. Gaan we nu over tot de be- 'reking van dit laatste begrip, dan zal [et allereerst duidelijk zijn, dat een de- ™cratie in de letterlijke zin van het oord niet bestaat en niet kan bestaan. "^1 .volksregering waarin het hele volk 'S ieder burger individueel, deelneemt jeder facet van het bewind is een aktische onmogelijkheid. Het volk als ,'™iteit kan niet regeren Dit is van- ege de massaliteit én vanwege de on- f™S3inheid van het gros der burgers l Y realiseren. Het begrip democra- heeft dus slechts een relatieve be zems. Men bdu het kunnen definiëren •s de regeringsvorm met rechtstreekse jKSinvloed, de staatsvorm, waarbij via zijn vertegenwoordigers zichzelf regeert. In een democratie hebben de burgers de mogelijkheid door middel van geheime verkiezingen de richting van het staatsbestuur te bepalen en een onwelgevallig bewind weg te stemmen. De uitoefening van het gezag is in een democratie gebonden aan een Grondwet en andere wetten, die alleen tot stand kunnen komen via het parlenaent, dat de representanten van het volk bevat en daardoor is dus een bewind tegen de uitdrukkelijke volkswil in onmogelijk. Vorst(in) en ministers kunnen en mogen alleen regeren binnen het kader van de landswetten, die alleen veranderd kunnen worden met instemming van de door het volk gekozen Staten-Generaal. Het volk (de demos) als zodanig re geert dus niet in directe zin. Het kiest zelfs niet rechtstreeks zijn eigen rege ring, alleen zijn parlementaire verte genwoordigers, die na elke verkiezing door overleg der partijen, waarin de be volking is verdeeld, een kabinet vor men van de bekwaamste personen, die men ervoor beschikbaar kan vinden en waarbij met de sterkte van de samen werkende partijen rekening wordt ge houden. De bevolking in zijn totaliteit kan dus slechts indirect invloed uitoe fenen. Het gezag, de regering van het land kan in de praktijk slechts in han den zijn van weinigen. De massa is niet in staat te oordelen over alle proble men., zeker tegenwoordig niet in onze zo gecompliceerd^ maatschappij. Eten directe democratie, waarbij de volks vergadering zelf de hoogste gezagfunc tie heeft, is slechts bestaanbaar in heel kleine gemeenschappen zoals vroeger in de Griekse polis (stadstaatjes) en in en kele Zwitserse kleine kantons zoals Ap- penzell. Bovendien gaat het dan eigen lijk nog alleen om vóór of tegen iets te stemmen, zodat uitvoerende instanties alles moeten voorbereiden en aldus een grote invloed kunnen uitoefenen op de gang van zaken. Daardoor sluipt zelfs in deze gemeenschappen nog een aristo cratisch element birmen, In een grote staatsgemeenschap is dit uiteraard nog veel sterker. In een democratie is een staf van knappe mensen nodig voor de leiding, de voorbereiding en de uit voering van wetten en maatregelen en daarom zitten er ook aristocratische en zelfs monarchale (éénhoofdige) elemen ten in. Zulk een regeringsvorm kan dus slechts meer of minder democratisch zijn; dat hangt af van de mate van volksinvloed. Van een integrale (totale of volledige) democratie is dus nergens sprake. De regeringsvorm is daarom steeds in meerdere of mindere mate gemengd van aard. Dat was zelfs het geval met de vroegere monarchieën. Een vorst als Lodewijk XIV kon ook niet in letter lijke zin alleenheerser zijn. Hij had ad viseurs en uitvoerders nodig en deze beschikten, vooral als ze bekwaam en handig waren, over grote invloed. Bo vendien moest ook hij enigermate reke ning houden met de publieke opinie. Daardoor sloop er zelfs in het systeem der absolute monarchieën een aristocra tisch element binnen. Het was een droeve, en indrukwek kende stoet, die vrijdagmiddag door de straten van Ooltgensplaat trok. De 21- jarige vUegtuigmaker-radio"radar- monteur Ie klas bij de Kon. Marine, Huib van Oostende, waarover de laatste week zoveel is gesproken, werd naar zijn laatste rustplaats gebracht. ISvec jonge levens werden vorige week plot seling afgesneden. „Het is een raadsel", zei de Vlootpredikant „en dat raadsel zal n<ooit worden opgelost". Zowel te Ooltgensplaat als op het Vlieg kamp Valkenburg heeft men met dit droeve gebeuren meegeleefd, inzonder heid met de ouders en de verdere naaste familie. Deze belangstelling bleek ook bij de begrafenis. Vanuit het Vereen, gebouw „Blthato", waar de rouwdienst werd gehouden, vormde zich een onaf zienbare stoet van auto's op weg naar de Nieuwe begraafplaats aan de Dorps dij k. Langs de straten en wegen ston den veel inwoners en andere belangstel lenden te kijken. Zij trotseerden de fel le sneeuwjacht die door de straten en over de polder joeg. Voor de lijkauto liepen ongeveer 20 kameraden van het Esquadron 320 van het Vliegkamp Valkenburg. Htin kom- mandant Kapitein-Luitenant ter Zee Vlieger Van der Kop met de Vlootpre dikant ds. T. Kruijne reden in de stoet mee. Een krans van witte anjers met een rood-wit-blauwlint was namens het Bsquadron 320 (waarbij Huib was inge deeld) en het Marine 'Vliegkamp Val kenburg op de kist gelegd. In .JElthato" De rouwdienst in het Vereen, gebouw „Elthato", werd geleid door ds, T. van 't Veld, hervormd predikant te Den Bommel en consulent van Ooltgensplaat Hierbij waren ook de kommandant, de vlootpredikant de officieren en de man schappen van genoemd Esquadron te genwoordig. Ds. van 't Veld sprak eerst een woord van oprechte deelneming na mens de kerkeraad van de hervormde gemeente ter plaatse en namens hem zelf. Vervolgens sprak hij over ver schillende teksten uit Jesaja 40, dat door hem was voorgelezen. Israël was in zeer droeve omstandigheden tijdens de ballingsdhap, aldus de predikant. Al les was even donker en droef. Doch dan komt God met zijn troost en rijke be loften. Zo komt Hij ook thans tot de bedroefde familie en verloofde. Ook hun leven lijkt thans geknakt en zonder toe komst. Het gras is verdort, de bloem af gevallen. Doch Gods Woord houdt stand in eeuwigheid. Dat woord zegt: „Zie hier is uw God". Hij is bij ons in onze rouw en ellende. Hij wil ons troos ten en sterken, bovenal ook schenken genade en vergeving. Inzonderheid alle ellendigen en beproefden wil Hij dragen als lammeren en hen zachtkens leiden. Alle vragen bij dit sterven worden niet beantwoord, ons is niets beter dan de Heere te houden aan Zijn beloften. Im mers de jongelingen zullen gewisselijk vallen; het is ook hier weer droevig be waarheid, doch die de Heere verwach ten, niet afwachten, doch met spaiming uitzien naar Zijn hulp en redding, zul len zeker gesterkt worden om weer voort te gaan. God zal hen het nodige zeker schenken voor dit- en het toeko mende leven, aldus besloot ds. van 't Veld zijn ernstige maar ook troostvolle toespraak. Hij droeg de familie op in gebed. Hierna werd de stoet geformeerd. De aula kon slechts de familie, de ma rinemensen en de genodigden bevat ten. Een grote schare stond buiten de deuren, die niet werden gesloten. Be dienaar A. Mans gaf hier het woord aan de Vlootpredikant ds. T. Kruijne. Ds. Kruijne sprak als volgt: „Na ongeveer 1 week staan wij dan aan zijn baar: Hüib van Oostende. Hij heeft gefaald en dat is een groot raad sel voor u die hem zo goed kennen, voor mij en voor duizenden in het hele land. Het is een raadsel, dat mensen die ge woon en goed werken tot zulke daden komen. Wat ging er niet in ons om in die nacht na het gebeurde en toen Uc in het donker hier bij u in Ooltgensplaat kwam. De hoogste chefs, de manschap pen en wij weten er geen raad mee. Eén ding weet ik heel persoonlijk, het maakt ons bijzonder nederig. Hoe on verklaarbaar en onnaspeurlijk zijn de wegen van een mens, ook van u en mij. Wie van ons kan het diepste van zijn hart doorzien. Daarom dat wij als men sen onnaspeurlijk en onverklaarbaar zij daarom is Jezus Christus in de we reld gekomen. Omdat in ons hart zo'n onbegrijpelijke verdeeldheid is, daarom heeft God een begin gemaakt om u en mij een nieuw leven te geven. Met het Kind van Bethlehem kwana er een bruggenhoofd in deze wereld. Er was een geheim tussen God en Huib van Oostende. Wat dat is, dat moeten wij respecteren. Hij heeft hem gekend tot in zijn laatste minuten en die zijn misschien zeer moeilijk geweest en voor ons verborgen gebleven. Laten wij geloven, aldus ds. Kruijne tot de aanwezigen, dat er voor ons een nieuw- begin gemaakt is, opdat er zal zijn een nieuwe hemel en een nieuwe aarde". De vlootpredikant besloot zijn indruk wekkende toespraak met het lied: ,,Neem, Heer, mijn beide handen en leid uw kind, tot ik aan d' eeuwige stranden de ruste vind". Naar het graf Hierna ging de stoet naar het graf. Toen de kist was neergelaten sprak ds. Van 't Veld de Apostolische Geloofsbe lijdenis uit. Eten broer van de overle dene, de heer J. P. van Oostende dank te de predikanten, de kommandant en Huibs kameraden en verder alle be langstellenden voor het medeleven dat zijn ouders, broers, zus, verloofde van Huib en grootvader in deze dagen heeft mogen ondervinden en hen gesterkt heeft. Hij besloot met te zeggen: „Moge zijn sterven ons tot wijsheid strekken". De marinemannen, die vertelden een goed kameraad te moeten missen, na men aan het graf ieder persoonlijk af scheid van hun kollega en vriend, door hem een laatste groet te brengen. Alle aanwezigen verlieten diep onder de indruk de begraafplaats. In gebouw „Elthato" werd door ds. Van 't Veld de rouwdienst gesloten. Ook vriend begraven. Zaterdagmorgen had op het St. Bar bara Kerkhof te Treebeek (Limb.) de teraardebestelling plaats van de vriend van Huib, de eveneens 21-jarige vlieg tuigmaker Ie Mas Frans Bolk uit Brun- sum. Ook hierbij waren manschappen van zijn onderdeel en het Marine Vlieg kamp Valkenburg aanwezig. Komman- dant^kapitein ter Zee - 'Vlieger J. C. Petschi hield een grafrede. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gym-uitvoering. De Gymnastiekver eniging D.O.T.O. geeft vrijdagavond 6 en zaterdagavond 7 febr. een uitvoering in het gebouw Het Trefpunt. Aanvang 7.15 uur en 7.00 uur. Het moment dat de heer J. W. van Bodegraven <gem. secretaris te Middelharnis) luistert naar hot voorlezen van de eden om in funktie te treden als (tijdelijk) gemeente-secretaris te Sommelsdijk. Links de scheidende secretaris dhr. Jan Knape Mzn. met zijn echtgenote mevr. Knape-Groen. De kunstfotograaf dhr. Jac. Rotsma te Middelharnis heeft zaterdag 30 jan. een punt gezet achter het drukke za kenleven. Maandag 1 febr. heeft hij zijn bekende fotozaak overgedaan aan zijn opvolger dhr. F. J. Blankers. De thans 66-jarige heer Rotsma heeft aan de Dietinchemseweg te Middelharnis een nieuwe bungalow gebouwd, die hij de zer dagen met zijn echtgenote heeft be trokken. De heer Rotsma is 50 jaar fotograaf geweest. Als jongen van 16 kwam hij •in dienst bij een hof-fotograaf in En schede aan het Hof van Koningin Wil- helmina. Nadat hij zijn opleiding aan de Kunstnijverheidschool te Enschede had voltooid trok dhr. Rotsma het land in en werkte o.m. in Baarn, waardoor hij weer regelmatig aan het Hof ver scheen. In 1922 vestigde hij zich te Middelharnis in het atelier in de Hob- bemastraat waar later het huis werd bijgebouwd. Dhr. Rotsma heeft de ont wikkeling van de fotografie van het be gin af mee gemaakt en heeft een bij zonder interessante loopbaan achter zich. Hij staat op ons eiland bekend als een zeer goed vakman waardoor foto Rotsma hoog staat aangeschreven. De nieuwe eigenaar, dhr. F. J. Blan kers is 28 jaar. Hij werd geboren te Amsterdam en is gehuwd met een dochter van de (thans rustend) land bouwer Izaak Kastelein te Sommels dijk. Dhr. Blankers ging direct van de middelbare school in de fotografie. Hij kreeg een gedegen vakopleiding aan de Fotovakschool te den Haag en De heer F. J. Blankers werkte daarna o.m. bij de zeer beken de portret-fotograaf wijlen Godfried de Groot te Amsterdam en bij de foto graaf Meyboom. Verder genoot de heer Blankers in Antwerpen een speciale cursus kleurenfotografie en w^erkte zes jaar in de praktijk, waarna hij als foto graaf 13 wereldreizen op de onlangs verkochte Willem Ruys maakte op welk schip hij zijn echtgenote leerde kennen die als stewardes voer. Na hun huwelijk, twee jaar geleden bleef dhr. Blankers aan de wal, hij werkte twee jaar bij de bekende fotograaf Rutgers te Deventer. Ook de heer Blankers is dus een all round vakman en daarom een waardig opvolger van dhr. Rotsma die zijn zaak in goede handen weet. DIRKSLAND Inval der Rijkspolitie. Bij de land bouwer B., wonende Geldersedijk deed de rijkspolitie een inval op zoek naar vuurwapens. Enkele geweren werden gevonden met bijbehorende munitie plus enkele complete lichtbakken. De landbouwer zal vervolgd worden we gens overtreding van de vuurwapen- wet. NIEUWE TONGE Kerkdienst Ger. Gemeente. Op za terdagavond 6 febr. a.s. hoopt ds. G. Mouw voor te gaan in de Ger. Gem. te Nieuwe Tonge te 7 uur. Donderdag 4 febr. a.s. herdenkt het echtpaar W. Duiiïi en A. Neels de dag dat zij 60 jaar getrouwd zijn. In hun vriendelijke woning aan het Weespad no. 8, zal dit feit in familiekring wor den herdacht. Drukte maken we er niet van zei mevr. Duim. Niet dat het echt paar geen drukte kan verdragen, ze zijn voor hun leeftijd nog zeer vitaal, maar een dag met de kinderen, klein en achterkleinkinderen en de andere naaste familie gaat toch boven een uit gebreide receptie. De heer Duim is 83 jaar, zijn vrouw 81. Het zijn beiden geboren Platenaars. Op 4 febr. 1905 werd hun huwelijk door wethouder A. Hobbel op het gemeen tehuis gesloten. De eerste woning die zij betrokken was in Dubbelzes bij de Openbare School. In 1925 verhuisde men naar het Marktveld, in een huis tegenover de kerk en in 1963 werd hun door de kerkeraad en de woningcom missie Weespad 8 toegewezen. Deze di aconie woningen in het zgn. Doeltje zijn qua ligging zeer in trek en goed inge richt. Veertig jaar bietenweger In ons gesprek komen we vanzelf bij vroeger. De heer Duim vertelde, dat hij in zijn leven van alles heeft gedaan. Een vaste baas had hij niet. Naast een „hoekje" eigen land ging hij als opper man de boer op, hij loste kolen en heeft in 190809 de trambaan helpen aan leggen. Verder heeft hij 40-najaars (van 1912 tot 1952) bietenweger geweest aan de tramhalte Veenweg voor de fabriek te Puttershoek. Dat was een gezellige tijd. Verder had de heer Duim nog wat „bijbaantjes". Hij oefende 15 jaar (van 1928 tot 1943) het bijzondere beroep uit van orgeltrapper in de Herv. Kerk., Toen ds. Sonnenberg kwam is hij er mee opgehouden. Later is ook dit be roep vervallen toen het orgel werd omgebouwd. Ook heeft de heer Duim 15 jaar in het Kiescollege zitting gehad. Ds. J. van Drenth was de laatste pre dikant die door het kiescollege werd beluisterd en in samenwerking met de kerkeraad werd beroepen. Dat was in 1952. M(et de nieuwe kerkorde werd dit kollege opgeheven. Dankbaarheid Mevr. Duim vulde haar man aan. In deze 60 jaar heeft men veel reden tot dankbaarheid. Men heeft samen hard moeten werken, maar gelukkig nooit geen gebrek gehad. Ziekte in het gezin kwam. weinig voor. Dokter Hers en dr. Kramers verdienden enkel maar wat geld met een kiestrekken. Alle kinde ren waren gezond en dat alles is ons alleen door God gegeven, zegt mevr. Duim, wat door haar man wordt onder streept. Het gelukkige echtpaar heeft 6 kinderen, die allen gehuwd zijn, 10 klein- en 4 achterkleinkinderen. Met dit 60-jarige huwelijksfeest wen sen wij de familie Duim van harte ge luk. Ds. A. Kok van Leerdam heeft het beroep naar de Geref. Gemeente alhier aangenomen. De gemeente van Poortvliet is van 1943 tot 1945 bediend geworden door dr. C. Steenblok, die in 1943 in de Ger. Kerk predikant was en toen naar de Geref. Gemeenten is overgegaan. Van 1945—1948 stond er ds. ds. A. C. Visser in vereniging met Scherpenisse. Ds Vis ser is in 1948 overleden. De Ger. Gemeente van Poortvliet telt 162 leden en 113 doopleden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1