EiuvnPEn-niEuws ;iir. School op Ger. grondslag te Herklngen grondig gerestaureerd Camera's Portretten Brievenbesteller Goedegebour te Melissant gaat met pensioen BiToncliiletten Sir Winsion Churchill opgebaard Fotografie J. Zandsira fGroie belangsielimgbij de heropening Vrijdag 29 januari 1965 No. 3358 BUITENLAND Alle verzekeringen SOI^MELSDIJK KWALITEIT EN SERVICE DE BASIS VAN ONZE ZAAK Stellendam blad Het was dinsdag 26 januari voor het toestuur van de Vereniging Chr. Schoolonderwijs op Geref. Grondslag te Herkingen een blijde dag, nu de ge restaureerde school in gebruik kon worden genomen. Lange tijd had men op diverse plaatsen onderkomen moeten zoeken om het onderwijs door te laten gaan, aan deze „zwerftocht," zoals het hoofd de heer N. Human het noemde, was nu een einde gekomen. De school heeft een grote verbetering ondergaan, (Je oude muffe gang is afgebroken en vernieuwd, er is een prachtige hoof- denkamer aangebouwd, keurig gemeubileerd, een magazijn voor leermidde len; nieuwe W.C.'s met wasbakken zijn aangebracht; de lokalen zijn fraai ge schilderd en door aanbrenging van ramen van meer licht voorzien, de vloe ren zijn verbeterd en met linoleum belegd enz. Er was grote belangstel ling voor deze opening; allereerst het bestuur met hun dames onder wie ds. p. Blok als voorzitter; namens het gem. bestuur burgemeester en mevr. Bos, de beide wethouders met secretaris v. d. Ster; het schoolbestuur van de Herv. School met hun ere-voorzitter ds. B. J. Wiegeraad; ds. G. Mouw van Middel- harnis; ds. H. v. Gilst van Tricht (oud-voorzitter); het vroegere schoolhoofd dhr, V. Hekeze met echtgenote en vertegenwoordigers van Chr. Schoolbestu ren uit het eiland, directeur Techn. dienst, aannemers en verdere genodigden. Het gezelschap werd op het plein ontvangen door de voorz. ds. P. Blok, waar mevr. Bos door Agatha Kardux bloemen werd aangeboden. De burge meester kreeg op een fraai bord van enige leerlingen de sleutel gepresenteerd om de deur te openen. Eerst stond het licht op rood (onveilig) na opening van de deur sprong het op groen, en kon den de leerlingen binnentreden. Deze verzamelden zicli in de gang, waar de burgemeester BoS een toespraak tot hen hield en er op wees hoe keurig de school was geïestaureerd. De moge lijkheid daartoe is geschapen door een goede samenwerking met het gerreen- tebestuur. De burgemeester had alle lof voor de uitvoering en drong er bij de kinderen opaan om de mooie school nu ook zeer netjes te houden. Hij com plimenteerde ook het hoofd en het per soneel die nu op veel prettiger wijze dan voorheen de kinderen les konden geven. Er werd door een tweetal meisjes een fraaie bloembak aangeboden en de kin deren zongen daarna een toepasselijk lied, speciaal over de mooie herbouw de school. Zij kregen voor de rest van, de dag vrijaf, nadat zij eerst waren ge- tracteerd. De overdracht Het gezelschap nam de restauratie in ogenschouw en vervoegde zich daarna in het gemeentelijk Verenigingsgebouw. De voorz. ds. P. Blok verwelkomde het gezelschap, liet zingen Ps. 111 1 en 2, las dezelfde psalm en ging voor in ge bed. Hij gaf daarna direct het woord aan burgemeester Bos, om de geres taureerde school aan het bestuur over te dragen. De burgemeester wees er op dat hij met genoegen de school had heropend; dat dit aan hem opgedragen was, daar uit bleek de waardering van het school bestuur voor de medewerking die de gemeente bij de restauratie had ver leend. Het gebouw is n.l. eigendom van de gemeente; ergens op de muur staat een bord „Gemeenteschool." Uit dit oogpunt dook spreker in de geschiedenis van de school, die in 1860 is gebouwd en dus 105 jaar oud is. In 1880 volgde een uitbreiding met 2 lokalen. De school die Herkingen daar voor bezat was gevestigd in een woning naast de Herv. Kerk, thans bewoond door de familie van Wageningen. Dit huis werd in 1775 aangekocht voor f 100,en voor tweehonderd gulden omgebouwd tot school. In 1860, toen de huidige school klaar was, heeft de Herv. Kerk dit huis aan de gemeente geschonken, wat toen ingericht is tot gemeentehuis. Tot 1896 is het als zo danig in gebruik geweest, waarna het huidige gemeentehuis is betrokken. In oude kronieken is te lezen dat in 1695 de eerste schoolmeester was een zekere Kastelein. Burgemeester Bos releveerde dat het jaar 1920 bij de invoering van de L.O. wet (gelijkstelling openbaar en chr. on derwijs) voor Herkingen belangrijk werd en de school in gebruik kon wor den gegeven aan het Chr. Schoolbe stuur. Spreker stelde de vraag of het nu wel verantwoord is zo'n oude school te restaureren? Niet de gemeente maakt de huisvesting uit maar het Rijk; in 1957 kwam de ministriële maatregel De school heeft ook een prachtig handwerklokaal, loaar de dames een kijkje in namen. Rechts mevr. Bos met de bloemen die haar werden aangeboden. dat vervangingsbouw alleen mogelijk is bij bevolkings uitbreiding. Er schoot dus niet anders over dan restauratie, waartoe de raad op 23 dec. 1963 een besluit nam tot een krediet van f 35000,— wat wel f 50.000,— is ge worden. Spreker had alle lof voor de uitvoering; de hoofdaannemer was fa. V, d. Veer, loodgieterswerk en sani tair fa. Klem; elektriciteit v. Putten; schilderwerk fa. v. Brussel en vloer verzorging fa. Witvliet. De burgemeester had ook waardering voor het personeel die tijdelijk ergens anders de kinderen moesten onder brengen en ook voor architect Vreug- denhil en zijn staf. Liever had men een nieuwe school gehad maar het uitein delijke resultaat was toch zeer bevre digend. Spr. complimenteerde het be stuur en het personeel met de nieuwe huisvesting en met een handdruk aan de voorzitter ds. Blok gaf hij de school in gebruik bij het bestuur. Ds. P. Blok dankte namens bet school bestuur het gemeentebestuur, die de plannen had helpen verwezenlijken. Met de wensen, inzonderheid van het hoofd de heer Human, is rekening ge houden. Hij dankte ook de Techn. dienst met name de gemeentearchitect Vreug- denhil voor de medewerking; het Herv. Schoolbestuur voor het afstaan van lo kaliteit, alsmede voor het gebruik van de brandweerkazerne en de kleuter school. De schoolschoonhqudsters kre gen veel lof voor hun werk als ook de onderwijzers, die er niet tegen op zagen om voor sjouwerman te spelen. Ds. Blok stond daarna een ogenblik stil bij de Ule psalm, inzonderheid bij de woorden: „De werken des Heeren zijn groot". Die komen ook uit in het schoolleven; er mag nog in vrijheid les gegeven worden rondom de kande laar van Gods Woord. Van Overheids wege wordt er nog steun aan verleend, er is een onderlinge band en een goede verhouding met het college van b. en w. alsook met de Herv. School. Ds. Blok besloot met de wens dat dit bestendingd zal worden en de Heere de arbeid op de school bekronen zal met Zijn zegen. Ds. H. V. Gilst, die zes jaar voorzit ter van het schoolbestuur is geweest, bracht zijn gelukwensen over aan het bestuur, het personeel en inzonderheid aan het hoofd de heer Human, die er veel „hoofd"-brekens aan heeft gehad. Op een Chr. School moet het Bijbels onderwijs domineren in alle vakken; de kinderen dienen er op gewezen te wor den dat zij moeten wedergeboren wor den. Spr. hoopte dat de vruchten er van openbaar zullen worden en het per soneel in hun mooie school hun taak onder biddend opzien zullen verrich ten. Ds. B. J. Wiegeraad, Herv. predt. complimenteerde namens het bestuur van de Herv. School en prees, dat er tussen beide besturen en het personeel een groeiend vertrouwen is ontstaan. Het geboortecijfer te Herkingen be droeg slechts 20 per jaar en hij vroeg Churchill De grote Engelse staatsman Sir Wins ton Spencer Churchill is zondagmor gen om 9 uur op ruim 90-jarige leef tijd overleden. Was reeds tijdens zijn laatste ziekte, die meer dan een week heeft geduurd, het meeleven groot, na zijn sterven zijn talloze blijken van deelneming uit de gehele wereld bin nengekomen. Allerwegen werd het be richt van Churchills dood met grote ontroering ontvangen, maar overheer send was het gevoel van dankbaarheid over de verdiensten van Churchill als staatsman, met name gedurende de Tweede Wereldoorlog. Hoewel zijn po litieke rol op het wereldtoneel reeds geruime tijd uitgespeeld was, willen ook wij in deze rubriek bij zijn heen gaan stilstaan, omdat hij ook voor de bevrijding van het Westen en van ons eigen land in het bijzonder zoveel heeft betekend. Zijn levensloop behoeven we niet tot in bijzonderheden te beschrijven. Hij heeft het zelf uitvoerig gedaan en wie er belangstelling voor heeft, kan te recht in zijn „Mémoires". Bovendien is er in een hoofdartikel van ons blad de aandacht op gevestigd. Churchill Hoestdrank in+abletvorm.95ct was geboren te Bladon in het landschap Blenheim' op 30 november 1874. Toen hij als jongeman van 26 jaar zijn intrede deed in het Lagerhuis, had hij reeds een carrière achter zich: Stu dent, militair, oorlogscorrespondent. Zijn politieke loopbaan duurde tot 1914, toen begon hij naam te maken als strateeg. In het oorlogsjaar 1940 werd hij premier van het Gemeenebest, tot dat hij in 1946 als conservatief het veld moest ruimen voor de socialistische Attlee. Maar ook daarna heetf hij zijn partij en zijn land nog grote diensten bewezen, want na de val van Labour in 1950 werd hij opnieuw premier. In 1965 heeft hij het roer definitief overgedragen aan Sir Anthony Eden, en daarmee (op 81-jarige leeftijd) de politiek vaarwel gezegd. Churchill was een man van ongeken de allure: parlementariër en politicus, staatsman en strateeg, schrijver, schil der, redenaar, journalist. Maar vooral en bovenal was hij mens, met een groot gevoel voor humor, tot op hoge leef tijd vitaal en beschikkend over een enorme werkkracht en vastberadenheid. Hij heeft de eerste helft van onze eeuw diep beïnvloed, hij sloot ook deze pe riode af, want de dood van Churchill betekent niet minder dan het einde van een tijdperk in de wereldgeschiedenis. Ook Churchill, een groot, veelzijdig en sympathiclc mens moest gaan de weg van alle vlees. We mogen echter dank baar zijn dat God hem heeft willen ge bruiken als een goed instrument in de strijd tegen de satanische machten van „het derde rijk" en voor de uiteindelij ke triomf van het recht en de vrede. Johnson Grillig is de hand, die de geschiede nis schrijft. Het ene geslacht gaat, het andere geslacht komt. De ene staats man gaat heen, de andere komt. De ene ster verbleekt en dooft uit, de andere verschijnt. Vlak voor het overlijden Hypotheken op huizen en lander^en tot 90'/». Financiering van uw auto, motor, machines etc. Vlugge discrete behandeling. JOH. KNAPE - Tel. 231 - Ouddorp tv:^:^5>^:^3ï:^^^S;^s:^:^^^:^^:^Sï^;^^^^ zich af of het nu nodig was dat er twee christelijke scholen waren, al was hij blij, dat er geen openbare school was. Toch zag hij als ideaal één school, om als broeders van hetzelfde huis samen te wonen. Spr. besloot zijn toespraak met de wens dat de school een geze gende toekomst mag tegemoet gaan en medewerkers en kinderen onder de be arbeiding van Gods Geest tot zegen zullen zijn. Mej. Markusse, directrice van de Chr. Huishoudschool te Dirksland feliciteer de eveneens en dankte de heer Human voor de wijze waarop hij de lessen had waargenomen. De heer A. A. Jansen, hoofd van de Chr. School herinnerde aan een gezeg de van Inspecteur Molenaar, dat in een goede school slecht les kan worden ge geven en omgekeerd in een minder ge schikt gebouw goed onderwijs. Hij had ervaring dat het in een goed geoutil leerde school prettig les geven is, wat van invloed is op de kinderen. Hij was overtuigd dat dit hier ook zou zijn. Bovenal moet het onderwijs gericht zijn op God om van Hem alles te ver wachten. Hij wenste het hoofd en het personeel een prettige tijd toe. Tenslotte sprak de heer N. Hwman het hoofd van de school, die een resu mé gaf van de oude toestand, van de „zwerftochten" die door het dorp zijn gemaakt en uitte zijn blijdschap voor wat nu was tot stand gekomen. Hij richtte woorden van dank tot het ge meentebestuur, die rekening had ge houden met allerlei wensen; tot het bestuur van de Herv. School voor hun gastvrijheid en tot ds. Blok, die hen met raad en daad had bijgestaan. Na mens het personeel bood hij daarna een Bijbel aan voor de bestuurskamer. Door dat Woord zal èn het bestuur èn het personeel zich moeten laten leiden. Hij besloot met de wens dat het on derwijs voor de jeugd van Herkingen niet alleen zal dienstbaar zijn om hen op te voeden tot goede burgers in de maatschappij, maar bovenal tot burgers van het Hemels' Koninkrijk. Ds. P. Blok besloot de bijeenkomst met dankzegging. Er waren vele bloemstukken van aannemers en anderen en tal van schriftelijke gelukwensen o.m. van de Inspecteur, van dhr. Kuit, dir. kweek school Gouda, mej. Vermeulen, ds. Zwerus, A. Riedijk, dhr. Neels (oud- hoofd) en van diverse Chr. Schoolbe sturen uit het eiland. Het stoffelijk overschot van Sir Winston Churchill ligt thans opgebaard in de Westminster Hall. De eerste erewacht werd woensdagavond gevormd door vier officieren van de Britse Marine en twee vrouwelijke politieagenten. Gedu rende drie dagen kunnen de Britten de overleden Staatsman eerbewijzen door langs de Katafalk te defileren. vCN750|:^>CX5<5S>C^G>CS^^ HERKINGEN Jaarvergaderingen. Op 27 febr. a.s. in Ons Huis, aanvang 19.30 uur alge mene ledenvergadering van de voetbal vereniging Herkingen; 3 febr. a.s. al gemene ledenvergadering in Ons Huis aanvang 20.00 uur van de stichting Ver enigingsgebouw Ons Huis; 17 febr. a.s. algemene ledenvergadering van het verbond voor veilig verkeer, afdeling Herkingen in. Ons Huis, aanvang 19.45 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Jeugdvereniging. De Herv. Jeugd vereniging op G.G, „Jong Leven" zal vanaf 2 febr. a.s. weer iedere dinsdag avond om half acht bijeenkomen in het Verenigingsgebouw aan de Voorstraat. Het bestuur rekent op trouwe opkomst van de leden en verder is iedere be langstellende van harte welkom. van Churchill werd Lyndon B. John son beëdigd als president van de Ver enigde Staten. Opzienbarend was deze gebeurtenis niet. Aan Johnson als op volger van de op 22 nov. 1963 vermoor de Kermedy, waren we weeral enigs zins gewend geraakt. Na een jaar waar nemend nresident te zijn geweest, werd hij met een verpletterende meerderheid gekozen voor een periode van vier jaar, op 4 nov. 1964. Nu, ruim twee maanden later, heeft hij de ambtseed afgelegd en de inaugurele rede gehouden. Deze toespraak heeft over het algemeen een gunstige indruk gemaakt. Johnson is geen man van grote woorden, maar een man, die betrekkelijk rustig zijn taak aanvat en daarbij toch bewonde ring afdwingt. Als kritische noot werd van verschillende zijden gehoord, dat de rede teveel nadruk legde op de bin nenlandse politiek van Amerika en te weinig aandacht had voor de grote in ternationale vraagstukken. Ook in de begroting die dezer dagen aan het Con gres werd aangeboden, ligt het accent op sociale maatregelen, terwijl de uit gaven voor defensie verminderd zijn. PenAë De premier van Ferzië, Hassan AU Mansoer, is overleden als gevolg van de moordaanslag, die vorige week op hem werd gepleegd. Hij werd bij de ingang van het parlement beeschoten door dire jongemannen en door twee kogels geraakt. De dader is waarschijnlijk iemand van „rechtse" zijde, behorend tot een reli gieuze groep, waarvan de leider om vroegere wandaden naar Turkije is verbannen. Deze probeert nu vanuit zijn verbanningsoord zijn haat jegens de sjah en diens regering te luchten. De rechtse groeperingen verwijten de sjah dat hij te ver gaat met zijn hervor mingsplannen. Van „links" echter krijgt hij voortdurend het verwijt te horen dat hij onder één hoedje speelt met de grote industrie. Er dreigt dus van weerszijden gevaar. Het aantal vijan den van de sjah neemt voortdurend toe in binnen- en buitenland (denk aan Nasser) en de onrust in Perzië wordt met de dag groter. STEEDS MEEB MOTORVOERTUIGEN IN WEST-EUROPA De motoriisering van het verkeer in West-Europa schijnt geen grenzen te kennen. In het eerste halfjaar van 1964 werden in dit deel van de wereld niet minder dan 3.1 miljoen nieuwe voertui gen geregistreerd en dat was 300.000 meer dan In het eerste halfjaar 1963. Htet grootste aantal nieuwe registraties kwam voor in de Bondsrepubliek 740.000 tegen 698.000 in het eerste half jaar van 1963 en dit betekent, dat eind van dit jaar of begin 1966 daar een aantal van drie miljoen motorvoertui gen zal worden bereikt. Groot-Brittannië was een goede twee de met 684.600 nieuwe registraties: dan volgen Frankrijk met 614.900, Italië met 471.500. In Nederland bedroeg dit aan tal 133.200 en in België en Luxemburg 116.300. Het totaal aantal motorvoertuigen in de landen van de Europese Economi sche Gemeenschap ovérschreedt in het eerste halfjaar de twee miljard en be liep om precies te zijn 2.075.900 wagens. In de landen van het pendant van de E.E.G., de Europese Vrijhandels Asso ciatie (Groot-Brittannië, Zweden, Zwit serland, Denemarken, Noorwegen, Oos tenrijk en Portugal) werd het aantal van één miljard overschreden. Daar waren in het eerste halfjaar 1984 1.021.100 motorvoertuigen. (DIA) Piet Goedegebuur gaat op 1 febr. met pensioen, nadat hij 46 jaar de post in Melissant heeft bezorgd. Maandag is hij 65 jaar geworden en dinsdag be zorgde hij voor de laatste maal de brieven en andere bescheiden. Hij is op 17 november 1918 in dienst gekomen als hulpbesteller en een paar jaar later werd hij besteller en ver leden jaar besteller C eerste klas. Zesenveertig jaar geleden was het bij de post op het eiland heel anders gesteld dan tegenwoordig. Toen was er nog het hulppostkantoortje in Melis sant, waar mej. T. Rooij kantoorhoud ster was. Het gebouw is de tegenwoor dige woning van de gemeentesecretaris. De broer van mej. Rooij was toen sec retaris. Als mej. Rooij ziek was, kwam de heer K. van den Houten, kantoor houder te Stellendam, waarnemen. Elen tiental jaren geleden werd het nieuwe gebouw geplaatst tegenover het ge meentehuis, dat nu onder leiding staat van de heer E. Prins. Zo'n halve eeuw geleden werd de post per tram op de Flakkeese dorpen gebracht. Dat betekende voor de be stellers wachten en nog eens wachten, want de heer Goedegebuur weet nog heel goed, dat de tram nooit op tijd was. Het is wel gebeurd, dat de tram in alle stilte voorbijgegaan was, terwijl de post, het wachten moe, warmte was gaan zoeken in het wachtlokaal van de R.T.M. Dan moest hij wachten tot de tram terug kwam uit Ouddorp. Het is ook gebeurd, dat de conducteur van de tram de post bij nader inzien toch maar afgaf op het volgende station, Stellen- dam. Dan kon Goedegebuur naar Stel lendam en daarna kon het werk pas beginnen. Het was een gemoedelijke tijd, maar zoals alle andere mensen van P.T.T. in de buitendienst op het eiland, prefereert hij de busdiensten, die vrij wel nooit over tijd zijn en bovendien De laatste br^eƒ bezorgde de heer Goedegebuur in zijn eigen brieven bus. Het was een felicitatie van een collega, die thans dienst doet in Katwijk, de post aflevert valk voor het kan toor. Dagelijks of eigenlijk gezegd om de andere dag heeft Goedegebuur 31 km gefietst om de post bij de buiten- boeren te bezorgen. De laatste jaren ging het op de bromfiets, maar inder tijd moest hy onder allerlei omstan digheden de verre reis „trappen." De andere dag kwam de collega aan de beurt. Vrijdag zal er ten zijnen huize, aan de Voorstraat 27, een officieel afscheid van P.T..T zijn. Zijn superieuren zullen hierbij tegenwoordig zijn, evenals zijn collega uit de omringende gemeenten, waarmede men nauw samenwerkt in deze gemeenten, omdat er dikwijls spra ke is van invallen bij vakantie e.d. De heer Goedegebuur gaat in de win ter van zijn verdiende rust genieten, maar in de zomer zal hij zijn 3 geme ten land verzorgen. Hij voelt er weinig voor om nog eens in te vallen bij va kantie van zijn opvolger. Vóór alles wordt hij boer, nadat hij vrijdag offi cieel afscheid heeft genomen. Solistenconcours. Aan belanghebben den wordt medegedeeld, dat het jaar lijkse solistenconcours ditmaal gehou den zal worden in het „Haegse Huus" te Stellendam en wel op zaterdag 34 april. Nadere mededelingen volgen zo spoedig mogelijk in dit blad en door mlddej. van een circulair».

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9