BLACK DECKER LELY Een tweede koudegolf (je) allround monteur medewerker (ster) Marnix van Si Aldegonde Een broederlijk getuigenis DE VALK Van Rumpt n.v. Plaatselijk nieuws BOSLAND Zelfbediening a. adspirant kookster b. hulp in de huishouding c. hulp voor wasserij/ linnenkamer Diekhuusnieuws NIEUW! tt Aannemersbedrijf Fa. GEBR. DEVOS UIENZAAD Stuttgarter Jb. KEUR - DIRKSLAND „Kies uw vakantie 1965 vanaf het witte doek" Reisbureau DE VOOGD Adverteert in Eilanden-nieuws Welke eisen U ook stelt aan een kunstmeststrooier... strooier voldoet eraan! Vraagt inlichtingen bij STAD AAN 'T HARINGVLIET, Telefoon 01871-202 (3 lijnen) ^^e&uwóe loandeltncfen WEERPRAATJE J. Keuvelaar Herkingen Stille omgang naar massa* begraafplaats met 13 hulpstukken in solide Iiouten gereedschapkist. D 400 - 6 mm. 89,50 D 500 - 8 mm. 119,— GEREEDSCHAPPEN - IJZERWAREN X TELEFOON (01870) 22 94 X SCHOOLSTRAAT 36 MIDDELHARNIS TELEFOON (01870) 22 94 150 gram Berliner 65 et. 150 gram Boterhamworst 65 et. Zak tutti frutti 79 et. 2 blikjes soepballen 120 et. 1 blikje abrikozen en 1 blikje perziken 165 et. TELEFOON 371 OUDDORP GtEVRAAGD een voor dragline-bulldozer en scrapers in on- derhouddienst. Inlichtingen bij: stationsweg 27 - Oude Tonge - Tel. (01874) 4 57 Het zendingscentrum: van de Gereformeer de Kerken in Nederland zoekt een op de afdeling financiële administratie. Gevraagd: tenminste Mulo en praktijkdiploma boekhouden M.B.A.-diploma strekt tot aanbeveling. Leeftijd 23-27 jaar. Geboden: een aantrekkelijke funktie op een dy namisch kantoor, waarbij de werkzaam heden zullen liggen in het vlak van de pe riodieke verslaggeving. Sollicitaties te richten aan de Directeur van het Zendingscentrum, Wilhelminalaan 3, Baarn. Het Hervormde centrum voor bejaarden „DE VIJVERHOF" te Capelle a.d. IJssel, uitgaande van de „Stichting Hervormd Rusthuis", roept sol licitanten op voor de funkties van: Salarissen volgens regeling; goede sociale voor zieningen; voor intern personeel zit-slaapkamer beschikbaar. Capelle aan den IJssel is een sterk groeiende ge meente in de onmiddellijke omgeving van Rot terdam. Sollicitaties en inlichtingen bij de direktrice van het rusthuis, Reigerlaan 251, Capelle aan den IJssel. (tel. 01804-3755). DE FIRMA C. ARKENBOVT Zaadteelt en zaadhandel Zwündrecht heeft te koop: RIESEN (N.A.K.G.) geplombeerd) Aanvragen worden ingewacht door de vertegen woordiger Burg. C. Zaaqerlaan 17 - Tel. (01877) 3 74 FILMDIENST NEDERLANDSE CHRISTELIJKE REISVERENIGING presenteert voor leden en belangstellenden op donderdag 4 febr. in de Jeugdhaven, Kerkepad, Middelharnis. Dit geheel nieuwe kleurenfilmprogranmia is een fleurig voorproefje van uw vakantie in 1965. Het neemt u mee op reis naar: DUITSLAND Hamburg, Bremen, de Harz, Keulen, de Rijn, Heidelberg, München, het Zwarte Woud en Beieren. OOSTENRIJK Vorarlberg met o.a. Bludenz, Bregenz en het meer van Konstanz. FRANKRIJK de Alpen met o.a. Grenoble en Briancon. Badplaatsen aan de Cöte d' Azur. JOEGOSLAVIË Dubrovnik, Srebreno, Mlini, Trebinje, Svati Stefan, baai van Kotor. ZUID AFRIKA Kaapstad, Johannesburg, Pre toria, Durban, Oudtshoorn, Kruger Wild park. Toegangsprijs 1,per pers. Aanvang 20 uur. Kaartverkoop bij: Voorstraat 24 - Middelharnis en aan de zaal. Van het Roomse België zou men het niet verwacht hebben dat ze verleden jaar drie postzegels hebben uitgegeven van Protestanten: Jacob Jordaens was een schilder uit de eerste helft van de 17e eeuw, een tijdgenoot van de bekende Rubens. Rooms opgevoed en getrouwd heeft hij later de kerk verlaten en is lid geworden van de kleine reformatori sche gemeente in Antwerpen. Idelette van Buren is in Luik uit een Lutherse familie geboren. Later is het gezin vanwege het dreigen van de In quisitie verhuisd naar Straatsburg, waar ze (toen weduwe) Calvijn leerde ken nen en met hem getrouwd is. Tenslotte Marnix van St. Aldegonde, die verschei dene jaren in Zeeland heeft gewoond en daarom wil ik een en ander over zijn leven vertellen. Zijn veranderinig in Geneve Hij heette eigenlijk Filips van Marnix en was heer van St. Aldegonde, in Hte- negouwen gelegen, een bezitting die hij van zijn moeder geërfd had. In 1540 was hij te Brussel geboren Met zijn broer Jan van Toulouse maakte hij grote reizen, zoals in die da gen de gewoonte was van welgestelde jongelui. Niet slechts voor plezier, maar ook voor hun ontwikkeling en studie. Ze studeren aan de universiteiten van Leuven en Parijs, bezoeken Italië en gaan dan naar de hogeschool van Ge neve. Daar leren ze Beza en Calvijn kennen en sluiten zioh bij de hervor ming aan. Als overtuigde Calvinisten keren ze in 1561 naar de Nederlanden terug. In 1565 trouwt Filips van Marnix met Filippotte de Bailleul, die hem 1 zoon en 3 dochters heeft geschonken. Het ge zin gaat dan naar Breda wonen, ook de woonplaats van Prins Willem van Oranje. Deze twee mannen hebben innig sa mengewerkt in het verzet tegen de Spaanse dwingelandij, tegen de tirannie van Alva en de geloofsvervolgingen van de Inquisitie. Het lag in de bedoeling van Marnix om zich geheel aan de stu die te wijden. Dit ideaal heeft hij ech ter in deze rumoerige tijden niet kun nen verwezenlijken. Monument van Marnix jfi te West-Souburg. Marnix van St. Aldegonde Bij Alva's komst in 1567 vlucht hij evenals Prins Willem en zovele dui zenden goede vaderlanders het land uit. Hij gaat naar Einden, een toevluchts oord der vluchtelingen. Zijn goederen worden verbeurd verklaard, de waarde ervan wordt geschat op 100.000,Vijf jaar heeft hij in ballingschap doorge bracht. Burgemeester van Antwerpen Na zijn terugkeer komt er van stu deren niets terecht. Hij hanteert het zwaard tegen de Spanjaarden, maar een eohte krijgsman was hij niet. Hij wordt zelfs gevangen genomen, maar later uit gewisseld. Dan breken er enkele rus tige jaren voor hem en zijn gezin aan: hij gaat naar Zeeland. Daar koopt hij in 1578 het „slot te Souburch". Het was niet meer het mooie kasteel uit vorige eeuwen, het had vooral de laatste jaren tijdens de troebelen op Walcheren veel geleden, was zelfs uitgebrand, maar nu weer voor een deel enigszins bewoon baar gemaakt. Hier schrijft en dicht hij, maakt een nieuwe psalmberijming en houdt zich bezig met jagen en tuinieren. Het rustige leven heeft maar enkele jaren geduurd: in 1583 roept de Prins hem als burgemeester van Antwerpen. Hij had die benoeming veel liever niet gekregen, maar terwille van de goede zaak wil hij niet weigeren. Moeilijke dagen breken er voor hem aan als de stad in het volgend jaar be legerd wordt. Parma slaat het beleg juist op de dag dat Prins Willem te Delft vermoord wordt (10 juli 1584). Ruim een jaar later moet Marnix de stad overgeven. Het ergste is dat hij de schuld krijgt van Antwerpens val. Be schuldigingen zijn er genoeg: hij was eigenzinnig in militaire zaken, onhandig bij de verdediging, onderhield geheime briefwisseling met Parma, had Ant werpen aan de vijand verkocht, en meer van dat fraais. Wel had hij vredeson derhandelingen aangeknoopt met Par ma, waarbij hij zijn verloren bezittin gen zou terug krijgen, maar dat is geen verraad. Parma zelf heeft gezegd dat Marnix niet om te kopen was, zelfs niet voor veel geld. Hoe het ook zij, de Staten vertrouwen hem niet en verbieden hem naar Zee land te komen. In vertwijfeling roept hij uit: „Dat is dan het loon voor al het doorgestane leed, voor al de trouwe diensten aan mijn medeburgers bewe zen. Ik ga dan van nu aan met mijn zoon buiten het vaderland omzwerven." Hij heeft het plan naar Duitsland of Polen te gaan. Van dat plan is niets ge komen, want hij is vermomd toch naar Zeeland gegaan. Terug ire Souburg Toen hij weer op zijn kasteel terug was, schreven de Staten van Zeeland, dat hij in zijn huis blijven moest en tot nader order met niemand mocht spre ken. Hier schreef hij een verdedigings geschrift en eiste een onpartijdig onder zoek. Hij hoorde echter nergens van en tenslotte is de zaak doodgelopen. La tere geschiedschrijvers hebben al de laster kvmnen weerleggen. Hier woont hij enkele jaren, terwijl hiji zich bezig houdt met het herzien van zijn psalmberijming (zie mijn volgend artikel) en met de bijbelvertaling. Om zich aan dit laatste werk beter te kun nen wijden, gaat hij in 1594 te Leiden wonen. Hij krijgt een salaris van 2800 per jaar en de titel van hoogleraar in de theologie. Bij zijn dood waren er nog geen twee bijbelboeken klaar. Tijdens zijn ballingschap in Oost- Priesland had hij geschreven het be kende boek „De Bijenkorf der heilige Roomse kerk". In scherpe woorden he kelt hij, vaak op ironische wijze, de mis standen in de kerk en spot met de lui heid en domheid der geestelijken. In 1598 is Filips van Marnix, heer van St. Aldegonde te Leiden gestorven. Zijn zinspreuk „Repos ailleurs" (de rust is elders) is nu in vervulling gegaan. Of hij in de St. Pieterskerk te Leiden of in de kerk te West-Squburg is begraven, heeft men niet met zekerheid kunnen uitzoeken. Toen in 1872 in Middelburg een Taai en letterkundig congres werd gehouden, is er op initiatief van enige Antwerpe naren een eenvoudige gedenknaald op gericht te West-Soutaurg op de plaats waar eens de kerk stond. In de Franse tijd was het kasteel zo vervallen, dat men het voor afbraak verkocht en opgeruimd heeft. Vóór de laatste oorlog was de plaats waar het gestaan had nog te vinden, de met riet begroeide plaats van de oude grachten was nog te herkennen. De Duitsers heb ben-daar echter veel gesjouwd en ge rommeld en nu is de plaats van het ou de kasteel een perceel bouwland. Alleen de naam van de boerderij daar vlak bij herinnert nog aan de beroemde bewo ner. Middelburg L. van Wallenburg. Zandpad Mlddeltaami* Moedercursus. Vanwege de Zuid hollandse vereniging Het Groene Kruis afd. Herkingen zal een moedercursus worden gehouden in het wijkgebouw, Kaaidijk 27 te Herkingen. De cursus zal aanvangen op donderdag 4 febr. a.s. en bestaat uit 6 wekelijkse bijeenkom sten op donderdag. De kosten bedra gen f 1,per deelneemster. De cursus zal staan onder leiding van mej. T. T. Zwaai, districtsverpleegster voor de kinderhygiëne van de Zuid-Hollandse vereniging. i (Van onze weerkundige medewerker) In winters met een zonnevlekkenmi- nimum komen vaak een of meer vorst perioden voor. Ook de Engelse weer kundigen in Bracknell hebben deze voor dit seizoen aangekondigd, onafhanke lijk van de omstandigheid, dat de win ter als totaliteit vermoedelijk iets „te zacht" zal uitvallen. In het begin van deze week zag het er naar uit, dat de natuur zich aan dit schema zou houden. Boven Skandina- vië en Finland installeerde zich een krachtig hogedrukgebied van meer dan 1030 millibar. Langs de zuidzijde bier een kleine depressie van lOOö millibar van ontwikkelde zich een koude noord oostelijke luchtstroming, waaraan ook boven Noordwest-Duitsland een steen tje bijdroeg. In eerste aanleg stroomde nog niet zo veel koudere lucht naar onze contreien, waardoor de temperatuurdaling slechts zeer langzaam plaats had. Dit hield ver band met de omstandigheid, dat er in Zuid-Skandinavië, Noord-Duitsland en Polen geen bijzonder lage temperaturen voorkwamen. In Zuid-Skandinavië en Polen heerste licht vriezend weer met maandag j.l. geen lagere temperaturen dan 4 gr. C. Deze waarde werd be halve 's nachts ook 's middags om vier uur in Warchau gemeten. Belangrijk koudere lucht hield zich in het begin van deze week op in Moskou en omge ving, waar het 's nachts 10 tot 20 gra den vroor. Moskou meldde maandag middag 9. Het is te verwachten, dat in vrijwel geheel Europa een periode met vorst zal heersen, die vermoedelijk op het moment, waarop de lezers deze regels onder ogen krijgen, al in.volle ontplooiing zal zijn. Transport Anders dan eerder in dit seizoen is er nu sprake van een koudetransport (Een stralingswinter, zoals wij die in het sei zoen 1964-1965 meemaakten, is door gaans veel onstabieler. Het abrupte verdwijnen van sneeuw en ijs tussen kerst en oudjaar vormde hier een dui delijke aanwijzing voor). Bij transportkou ig veelal ook de tem peratuur in de hogere luchtlagen lager. We zien dan, dat de regen overgaat in (natte) sneeuw. Dit verschijnsel deed zich ook in het begin van deze week voor. In de laatste twee eeuwen is het veertien malen voorgevallen, dat febr. en maart gemiddeld kouder waren dan de er aan voorafgaande zachte januari. In 1853 is het gebeurd, dat een januari vrijwel zonder vorst (en na een veel te zachte december) door felle kou in febr. en .maart gevolgd werd. Dit jaar behoeft het deze kant niet uit te gaan. Na de koude inzinking van dit ogenblik' zal de Westelijke circulatie zich vermoedelijk vrij snel herstellen. Dit is ook de gedachte van de in de aan vang genoemde Engelse weerkundigen, die tot half febr. overwegend Westelijke winden verwachten, eind januari tijde lijk onderbroken door een koude en rus tige periode. (Nadruk verboden) Toen, nu wijlen ds. H. Lichtenberg in 1934 door het curatorium beroepbaar werd verklaard, werd er door een 23-tal gemeenten een beroep op hem uitge bracht t.w. Lisse, Ridderkerk, Scheve- ningen, Dordrecht, Meliskerke, Bruinis- se, Aagtekerke, Oudemirdum, de Lem mer, Opheusden, Yerseke, Gouda, Gie- sendam, Moerkapelle, Goes, Leiden, 's- Gravenpolder, Benthuizen, Terneuzen, Tholen, Genemuiden, Dinteloord, Mid delharnis en Bodegraven. Over dit groot aantal beroepen werd destijds in verschillende bladen mel ding gemaakt. Doch de wijze waarop, was voor wijlen ds. G. H. Kersten aan leiding om in „De Saambinder" van 9 aug. 1934 het hierna volgende te schrij ven. „In vele bladen werd melding gemaakt van het groot aantal beroepen dat op Cand. Lichtenberg is uitgebracht. De li berale bladen beschouwen dit feit als een bijzonderheid. Sommige neo-geref. konden niet nalaten hun bittere gal uit te spuwen. Ik zal hier niet overnemen wat met name een tweetal kerkbladen schreven, het was in één woord bitter. In de Ger. Gemeenten wordt van het aantal beroepen zozeer geen ophef ge maakt en ik had er waarschijnlijk ge heel van gezwegen ware het niet, dat ik tegen de minderwaardige wijze van en kele neo-gereformeerde predikanten iets wilde opmerken. Dit n.l. dat wanneer de gemeenten mogen geloven, dat God iemand tot Zijn dienst afzondert, zij hem begeren. Velen mogen spotten met de roeping tot het leraarsambt, God heeft getuigenis van het werk Zijner handen. En naarmate dat getuigenis klaar zijn mag, roepen de gemeenten in hope zulk een leraar te mogen ontvan gen en willen zij hem in alle gebreken dragen. De Heere zij met onzen broeder Lich tenberg en stelle hem in Zijn gunst te Lisse tot een rijken zegen". Dat dit „broederlijk getuigenis beves tigd geworden is, is wel gebleken bij' de bevestiging en intrededienst. Woensdag 5 sept. j.l. begaf zich een zeer grote schare naar de Herv. Kerk te Lisse welk gebouw aan de Ger. Gem. aldaar welwillend dien avond was afgestaan ter gelegenheid van de bevestiging van ds. Lichtenberg. Hoewel het gebouw tot in de uiterste hoeken en portalen was volgepropt moesten enkelen honderden teleurgesteld huiswaarts keren, en on der hen mensen die van verre gekomen waren. Donderdagavond deed ds. H. Lichten berg zijn intrede in het kerkgebouw zij ner gemeente. Ook nu was een grote schare opgekomen; geen pad was te zien en aan collecteren onder de dienst viel niet te denken", aldus „De Saam binder" van 13 sept. 1934. Ds. Lichten berg is niet meer. Hij is ingegaan in de vreugde zijns Heeren en dat eindeloos, storeloos, aldus de kerkbode van de kerkbode van de Ger. Gem. te Lisse van 23 jan. 1965. En dit is ook in vervulling gegaan voor zijn mede ambtsbroeder Fraanje, Heikoop en Honkoop die met ds. Lamain aan de handoplegging heb ben deelgenomen. J, Proos Arnem.uid€n ST. ANNALAND Markbericht „Cavetho" 26 jan. 1965. Tarwe rnet weinig aanbod 39,25 leve ring direct; 38,75 maar franco fabriek Brouwgerst kalm gestemd. Balder 33,50 Cambriuns 33,levering febr.-maart Duitse condities. Kippegerst van 30, tot 31,— 75 Maalgerst van 28,50 tot 30,—. 3»/o erwten 40,75; 6»/o erwten 39,50. Op monster van 30,— tot 37,— 3»/o schokkers 53,—. P. A. S. febr.. S^/o schokkers 49,50. Op monster van 50,tot 44,Bruine bonen prima kwaliteit tot 82,mindere kwalitei ten moeilijk te plaatsen. Blauwmaan- zaad 149,export-kwaliteit. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Men schrijft ons: Het is er gezellig in deze tijd van het jaar in het Diekhuus. Het is een leuke oplossing voor velen die er gebruik van maken. De activiteiten zijn variërend en afwisselend. De afdeling muziek laat leuke klanken horen en er komen steeds nieuwe leden op de verschillende clubs, De voorlopige afspraak voor de muziek uitvoering is nu bekend, zaterdag 20 maart a.s. te beginnen om 7.15 uur. Zo als we dat wel meer gezien hebben ko men er op zo'n avond ook verrassingen te voorschijn. In veel gevallen worden er mensen gevraagd van buiten ons ei land. Zo ook nu weer zijn we bezig met een gezelschap uit Rotterdam. In prin cipe komen zij om enkele nummers te spelen op die avond. Morgen zijn er geen bizondere acti viteiten, de leiding heeft een vrij week einde. De muziek zoals gewoonlijk gaat door. Volgende week zaterdag is er ruil beurs van 2-3 uur en verder is er 's avonds gelegenheid om de laatste wed strijden uit te spelen op het groene la ken. De tweede en derde plaats zijn dan bekend en vervolgens zal er worden overgegaan tot prijsuitreiking. Als nieu we activiteit is nog te melden dat er be gonnen is met een tafeltennisgroep op donderdagavond van 7.30 - 8.30 uur. De toegang hiervoor is gesteld op leden welke ouder zijn dan 16 jaar. We wil len op die manier een vaste groep vor men om ook later uit te kunnen komen tegen andere bestaande clubs. Wat de tiener-luisterclub betreft delen we nog mee dat een verdere definitieve af spraak gemaakt wordt via de muziek- clubs. Voor het bejaardenwerk is nog te melden dat er op dinsdag 9 febr. een extra bejaardenmiddag wordt gehouden in het Diekhuus. De deelnemers van Stad en Nieuwe Tonge worden met bus sen vervoerd. Het busgeld is intussen gesteld op 0,75 p.p. De eerstvolgende vergadering voor vrijwilligers is vastgesteld op dinsdag 2 febr. a.s. om 8 uur in het Diekhuus. OUDE TONGE Daar de kranslegging op het massa graf het vorige jaar niet aan de ver wachtingen heeft voldaan en van velen uit de gemeente de wens naar voren is gekomen, weer over te gaan tot het houden van een stille omgang als vo rige jaren, hebben het comité tot ver zorging van de graven der rampslacht offers gemeend aan dit verlangen te voldoen. Er zal maandag, 1 februari a.s. weer een stille omgang worden gehouden naar de graven van de rampslachtoffers 1953 op de Spuidijk. Vertrek vanuit het Vereen, gebouw aan de Schoolstraat des nam. 3.30 uur. Het comité hoopt dat, nu aan de wens van velen wordt voldaan, de deelna me ook groot zal zijn. Juist daarmede immers kan men de nagedachtenis eren van hen, die bij de ramp ontvielen. Zij verzoeken voorts, de vlag vanaf 2 tot 5 uur halfstog uit te hangen. De herdenkingsdiensten in de ker ken zullen als volgt worden gehouden: Ned. Herv. Kerk: Zondagavond 6 uur. R.K. Kerk: Maandagmorgen 9.30 uur Requiemmis. Ger. Gem.: Maandagavond 7 uur. Aller medewerking wordt gevraagd, zelf familieleden, elders woonachtig, van het bovenstaande in kennis te stel len. Vóór 1 febr. a.s. zullen de bloemkel ken worden geplaatst. Verwacht wordt dat er ook dit jaar weer een groot ge bruik van zal worden gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10