Fusie Centr. Veiling met Z.H.E. belangrijl( voor Deltagebied histoRische schetsen r------------------ Groiere afzeimogelijkheden Schouwen-Duiveland kan ook worden ingeschakeld Kraak je Leidt uw bankzaken Vertoningen van de film over Dirksland Prijswinners puzzelrit voor bedrijfswagens Diekhuusnieuws POL vo Landbo| Tuinboi Plaatselijk Nieuws N.V. SLflVENBURG'SBaNK N.V. ^C^iH^imrUoebie X in o de GR voor uw oud GEZ. vl Westdyk a Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Vrijdag 22 januari 1965, Onlangs hebben we melding gennaakt van de fusie tussen de Centrale Veiling Middelharnis en de Coöperatieve Tuin bouwveiling der Z. Holl. eilanden af gekort Z.H.E. te Rotterdam. Het besluit hiertoe is genomen in een buitenge wone ledenvergadering, gehouden op 19 nov. j.I., waar de meerderheid vara de aanwezige leden akkoord ging met het bestuursvoórstel, om de vereniging per 1 jan. 1965 te ontbinden en de activa over te dragen aan de Coöp. veiling Z.H.E. te Rotterdam. Uit reacties op dit bericht is ons gebleken, dat er bij som migen een verkeerd begrip is ontstaan, als zou de Centrale Veiling te Middel harnis geheel worden opgeheven. Niets is minder waar. Wij hebben ons licht eens opigestoken bij de directie en de secretaris van de veiling Goeree Over- flakkee, die ons uitdrukkelijk hebben verklaard dat de veiling gewoon door gaat; de fi^ie betreft alleen een bundeling van krachten om voor Flakkeese afzet van land-, tuinbouw- en ooftproducten een vlotte afzet te vinden en de afleveringen te vergemakkelijken. Een van de faktoren waarom men tot het beslmt is gekomen om een fusie met de Coöp. Tuinbouwveiling Z.H.E. te Rot terdam aan te gaan is de toenemende fruitteelt op Goeree-Overflakkee. Om een fruitveiling rendabel té maken is een jaarlijkse omzet nodig van min stens 15 miljoen kg. fruit (500 bulder) Momenteel wordt in onze omgeving 200 bunder fruit geteeld. Om een der gelijke veiling goed te laten funktione- ren is een investering nodig van een paar miljoen, t.w. voor een sorteerin- richting, een pakloods, een koelhuis enz. Het op Flakkee geteelde fruit moet toch ergens naar een veiling en nu maakt het bestuur het de teler erg ge makkelijk dat de leden van de veiling bij de Z.H.E. kunnen veilen tegen de zelfde rechten die ze te Middelharnis hebben voor wat betreft fruit, sorteer- faciliteiten, veiling- en opslagkosten, wat een voordeel van 20*/o betekent. De leden van de Middelhamisse Veiling, die reeds lid zijn van de Z.H.E. krijgen bovendien, ■wanneer de fusie door gang vindt, zelfs de 200,die ge stort moest worden voor hun lidmaat schap, weer terug. Om de fusie te realiseren moet nog wel aan één voorwaarde voldaan worden, n.l. dat op 1 maart a.s. een aantal van de leden dat in de jaren 1961-1962 en 1962-1963 80*/» of meer van de ledenomzet voor zijn rekening nam, als lid van de Z.H.E. zijn toe getreden. In concrete cijfers betekent dit het volgende. In genoemde boek jaren bedroeg de omzet van de leden totaal rond 2,1 miljoen gulden. 80"/» daarvan is afgerond 1.700.000,Als dus op 1 maart 1965 een aantal leden van de Centrale Veiling te Middel harnis, die in genoemde jaren samen minstens voor 1.700.000,hebben igeveUd, als lid zijn toegetreden, dan zal de fusie definitief doorgang vin den. Het bestuur heeft het vertrouwen dat dit voor elkaar komt, want begin jan. was het nodige omzetcijfer van leden die zijn toegetreden, reeds meer dan éénmiljoen gulden overschreden. In het veilingwezen is een algemene tendenz gaande om te fuseren. In het Westland zijn 17 veilingen, die men poogt tot 4 terug te brengen. Met gro tere eenheden valt efficiënter en veel voordeliger te werken. De aardappelafzet organisatiese o.m. de COFA zoekt in aansluiting met 5 andere regionale coöperaties zijn kracht om een grotere afzet te krijigen tegen een bepaalde prijs en zo zouden er meer voorbeelden zijn te noemen.. Voor de Centrale Veiling te Middel harnis liggen er door deze fusie grote mogelijkheden. In samenwerking met de Z.H.E. kan er midden in de Delta een 'krachtige veiling ontwikkeld worden. Neem alleen maar de veiling van vroege aardappelen; de aanschaf van fust is duur, want de kisten komen op 3,50 per stuk. Middelharnis kan nu 3 a 4000 kisten vroege aardappelen veilen. Bij fusie kan dit tot 7 a 8000 kisten per veiling worden opgevoerd. Een belangrijk punt is hierbij, dat bij het .gereedkomen van de Grevelingen- dam ook vandaar vroege aardappelen en uien van Schouwen Duiveland kun nen worden aangevoerd. Op het gena- buurde eUand is geen veiling, het mees te wordt uit de hand verkocht. De af stand is straks zeer gering en de land en tuinbouwprodukten kunnen vlug en met geringe kosten naar hier worden getransporteerd. Bij fusie is dé Z.H.E. met de Centrale te Middelharnis één veiling en kunnen de in de omgeving geteelde produkten naar Middelharnis worden gedirigeerd. Begrijpelijk zullen daarvoor uitbreidin gen noodzakelijk zijn, b.v. bouw van opslag- en koelruimte enz. wat door een groter lichaam gemakkelijk kan worden gerealiseerd. De direkteur van de Centrale veiling de heer S. v. d. Valk Het Centraal bureau voor veilingen dringt er steeds op aan de soorten jong fruit die o.m. van dit eiland komen niet te versnipperen, maar in grote kwantums te leveren, om daardoor een betere prijs te krijgen. Dit jonge fruit zou dus t.z.t. ook op deze veiling kun nen worden aangevoerd. Herzelfde geldt voor aanvoer van witlof, uien e.a. pro dukten. Er kan op deze wijze een reëele markt worden geschapen en de kopers komen dan wel, te meer, omdat zij voor grote kwantums op één veiling terecht kunnen. Het opheffen van de zelfstandigheid van de Centrale Veiling te Middelhar nis door het aangaan van een fusie met de Z.H.E. te Rotterdam is dus geheel ten gunste van de 420 leden, die er geen enkel risico bij lopen, maar er alleen voordeel bij hebben. De overeenkomst is n.l. zo dat tot 1974 de veilingpercen tages 20*/o lager blijven dan bij de Z. H.E. Treedt men echter niet als lid toe, en de fusie gaat toch door, wordt men als niet-lid beschouwd en zal men een hoger percentage veUingkosten moeten betalen. Het is daarom, dat we deze kor te uiteenzetting hebben gegeven, wat verhelderend kan werken. Met mede werking van de leden kan er door deze fusie midden in het Deltagebied een veiling van grote betekenis ontstaan, waarmee de telers en de handel zeer zullen zijn gebaat. Maar dan moet er ook volledige medewerking zijn. DIRKSLAND Dam- en Scha-akclub. Dammen Ie 5 jan. 1965. Th. GrinwisJ. Non 0—2; Joh. Polder—Kr. Wolfert 2—0. .Schaken 5 jan. '65: J. TroostA. Luch- tenburg O1; L. BalC. Brooshoofd 0—1; J. Troost—H. de Zout 0—1; A. v. 't Geloof—P. V. Oostenbrugge 0—1; P. V. OostenbruggeA. v. 't Geloof 10; L. Bal—J. Breur 1—0. Dammen Ie 12 jan. 1965: J. Non Joh. Polder 0—2; KL de Jong—A. Pol der 1—1. Schaken 12 jan. 1965: A. Luchtenburg L. Bal 0—1; A. van 't Geloof—H. de Zout afgebr.; H. de ZoutC. Broos hoofd 1—0; H. de Zout—J. Treur 1—0. OOLTGENSPLAAT Loop der bevolking in 1964. Vijf in woners meer. Op 1 januari 1964 be droeg het aantal ingezetenen 1515 man nen en 1442 vrouwen, totaal 2957 per sonen; er werden geboren 34 mannen en 18 vrouwen, totaal 52; er overleden 15 mannen en 9 vrouwen, totaal 24; er vestigen zich 31 mannen en 40 vrou wen, totaal 71 personen; er vertrok ken 47 mannen en 47 vrouwen, totaal 94 personen. Op 1 januari 1965 was het aantal inwoners 1518 mannen en 1444 vrouwen, totaal 2962 personen. De be volking vermeerderde dus met 5 per sonen. Hoofdstuk 112 OP DE RONDUXJTE Vroeger schoöte ze mit spreekwoor den in Menheerse, in m'n had zoe 'n bienaem te pakken. M'n kon mar pasjes 'n verkeerde vienger in de pap steeke of ze hadde d'r wat op gevonde. D'n Rooien of d'n Blaauwen, de Neuze of de Lippe. „Beter road hair as heêlemael gien hair", repliceerde een matroos, die een beetje rossig was, toen een ander, enigszins kaalhoofdig, vanwege de kleur van zijn haar, hem lastig viel. Ze zeië mekoare de waerheid mar, al meenden ze 't zoe kwaed niet. Praesmaekers mozze ze niks van haauwe, „wat 'n groóze stienkert is dat, ,;hie is oak mar op 'n vazze (graszode) an komme drie- ve", alzo werd een al te grote branie schopper raak getypeerd. Een goedsul, die soms niet al te vlug was werd ge karakteriseerd met, „Joosje is wel goed, mar Joosje is mar doad". „Ze stiere je mar van bieboord nae balDboord", zei Goof de Knobbel, die voor 'n oortje thuus lag". „Joe wint het, mar ik haau we geliek", was het stopwoord van d'n Toaien". Inderdaad, men schudde de spreek woorden uit de mouw, en over het alge meen geno-men leefde m,en dicht bij de Bijbel. O zeker, er waren toen ook al heel wat zogenaamde onkerkelijken, maar vrijzinnigheid en otterdoks (or thodox) en zelfs de soosj^listen hadden nog de goede gewoonte in stand gehou den om na de maaltijd de Bijbel te le zen. Als vader er niet was, deed moeder het of ook wel een van de kinderen, dat ging van ouds af aan. „Wanneer mag ik noe 's leeze", jengelde er wel eentje, die pas in de tweede klas zat op schoole. De psalmen van 1773 stonden goed in de pas, ieder had z'n eigen vaersje. „Laete m'n joe versje noe mar 's zienge". „God heerst als Opperheer, dat elk Hem jui chend eer. Gij aarde, zee'en eUand, ver heugt u in uw Heiland. Hem dekt met majesteit, der wolken donkerheid. Hij vestigt Zijnen troon, op heil'ge rijksge- boon, vol recht en wijs beleid". Flakkee, enkele streken in Zeeland, de Alblasserwaard, een deel van de Ve- luwe, en misschien nog wel meer stre ken in ons Vaderland staan bekend voor „zwaar" orthodoks te zijn. Wanneer men het minder fraaie etiket „zwaar" verwijderd, dan blijft deze godsdienst zin over, uit welk beginsel de maat schappij en de kerk mede gebouwd kunnen worden. Men had in bet alge meen veel eerbied voor het Heilige, meer dan in de stad, waar het leven meer prozaisch, nuchter opgenomen werd (wordt). Verbaezend, wat wazze sormnige maan- sen toch nieuwsgierig, vooral die ouwe maansen van de ronduute, die vrooge je soms het hemde van je lief. Toen kwamme d'r nog niet veul maansen van de overkante in het durp, mar as d'r dan eêne kwam, dan wier 'n bekant heêlemaele uutgeneepe. D'r kwam d'r eens eêne uut Rotterdam in Menbeerse vrieë, in die vroog de weg, omdat 'n z'n anstaende vrouwe nog niet wist te weu- nen. „O', mot joe daer weeze, dan zak joe daer wel 's brienge, dan hoef je niet te dwaelen". Het tabakspruimpje verschoof even in de mond en dan kwam het. Nee, ik stappe wel eventjes mee, 't is mar 'n bortje loape, mar waer kom joe eigenlijk vandaen, zeker van de overkante? Dat doch ik al, dat doch ik al, wat doe joe voor de kost, je heit zeker 'n vaste betrekking, mit 'n pen sioentje d'r an verbonde? Een ange- trouwde achterneef van m'n vrouwe is bie de Post gekomme, in die heit 't noe wel goed, 't is wel gien buttertje tot d'n boom, mar hie heit 'n vasten baes, in d'r is aalken dag wel wat op taefel. Vast weekgeld, vasten aaremoe, zaage ze hier wel 's, mar ze kanne 'm toch nooit meer gedaen geeve. Het mannetje ritste een sliert pruime- sap van tussen de lippen op de keien. „Verdien joe nogal kittigjes? Dat schikt nogal geloaf ik wel, zoe te zieën. Bij joe soms oak bie de Post? O, bie d'n trem, zeker d'n electriesen, dar haauwe 'k oak wel 's ingereeje, mar da's al 'n ienkelt jaertje geleeje, 't gieng aarg hard, mar zonder ongelokken deur die drukke stad. Zoo, zoo, noe bijje d'r, die sigoare doe ik wel zoelange in m'n pet ten, die roake 'k thuus wel op, doet ze de compellementen mar van mien, ze kanne m'n wel". M'n haauwe in Menheerse oak wel geleerd zuunigjes an te doewen. m'n weete ommers heel goed, datte m'n oal- tied „schaarp bie de wind moste zeile." D'r was vroeger oak nog een spreek woord in Menheerse, mar dat had Mad- deleene de Waerd, de solfervrouwe van de Westdiek niet uutgevonde, een van de heêren uut het durp had 's gezeid, een solfertje in vieren, en een lucifer in eens", in toen was dat gezegde oak in eens 'n spreekwoord geworre. Onderlesten hoorden wij ook nog en kele bijzonderheden over de Ronduute vertellen. Tegenover de slagerij van Markestein, op de hoek van het Vis sersdij k, moet er een gebouwtje, een wachthuis je gestaan hebben met een „ofdek" (luifel), waaronder men kon schuilen voor de regen. Misschien is er nog iemand van de oudere Menheerse- naars, die er nog wat meer van weet te vertellen. Allicht, zo dachten wij was dat gebouwtje bestemd voor schuil plaats en wachtgelegenheid ten dienste van de koaiwerkers. Er is rnisschien verband te leggen tussen de verdwenen Ronduute en het nog bestaande Zakken- dragershuisje op Delf shaven, welk his torisch gebouwtje momenteel gerestau reerd wordt. Dergelijke gelegenheden tot aanneming van daggelders of losse arbeiders had (heeft) men in verschil lende plaatsen. In Menheerse is ook dit gebouwtje verdwenen, maar de Ron duute leeft nog voort, al is het alleen maar in de herinnering van enkelen, die bij de ontwikkeling van de dingen, zich toch nog niet helemaal los willen ma ken van het verleden, AEJAiNUS RIJMEN VAN TIJMEN Ook alweer niks rustig, In ons Sommerdiek Nachtelijke rover(s) Zeer bijzonder kwiek Gelden meegenomen Stempels van de post. Vraag niet wat zo'n laraakje. Toch al weer niet kost. Ruiten zijn niet veilig. Voor zo'n dieverij. Zulke mensen zijn toch. Wel bijzonder bij Want ze wagen alles Gaat het soms verkeerd? Ja dat moet tenslotte. Even geriskeerd. Sommerdiek geschrokken Zijn wij aan de beurt? Gauw een brandkast kopen. Langer niet gezeurd Waardevolle stukken. Allen in de kluis. Men is heden zelfs niet Baas in eigen huis! Deuren nagekeken. Extra gymnastiek Om ze na te rennen Allen even kwiek. Tij men via Middelharnis - Sommelsdijk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Persoonlgke behandelms van al uw belangen. De op initiatief van de Nederlandse Blindenbond opgenomen plaatselijke film zal op donderdag de 28e jan. 1965 vertoond worden. Zoals voor de opnamen ook reeds werd medegedeeld heeft de film niet de pre tentie een Ininstzinnige documentaire over de plaats te zijn doch, zoals de be doeling was, meer een leuk familie-al bum met levende beelden. Het is begrijpelijk dat elke rechtge aarde inwoner de film zal willen zien O'mdat het een interessante belevenis wordt een rolprent te aanschouwen waarin de inwoners de hoofdrollen heb ben. Koddige momenten zullen dan ook zeker niet ontbreken b.v. hoe „ome WUlem" en „tante Sie" zich gedragen als zij plotseling tot filmsterren gebom bardeerd worden. De initiatiefnemers hebben al met al Bij de j.I. zaterdagmiddag verreden puzzelrit voor bedrijfsauto's kwam de heer G. Mackloet te Middelharnis (links) met als kaartlezer de heer D. Verbrug ge (midden) als winnaar uit de bus. De prijs, een beker en 25,werd hem door de voorz. van de chauffeursvereniging „Flakkee" de heer P. v. d. Gijze (rechts) De route werd uitgestippeld door de heer J. L. Vogelaar te Melissant. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Het Dieldiuus verheugt zich er in een stijging te zien in het aantal bezoekers. De handenarbeidclubs worden goed be zocht en de muziekclubs zeker niet minder. Geen wonder ook want het is gezellig op de verschUende clubs. Morgen staat het Diekhuus weer open voor iedereen die iets verzamelt, b.v. postzegels, suikerzakjes, lucifermerken, speldjes enz. enz. Er is van alles te vin den op de ruilbeurs welke open is van 2-3 uur. Het blijkt wel dat er ook van buiten de twee bekende plaatsen ook nog anderen een langere reis onderne men om naar het Diekhuus te komen. Zo wordt er morgenavond weer ge streden op het groene laken. De prijs- een aardig initiatief genomen waarbij niet vergeten mag worden te memore ren dat de film in latere jaren zeker een historische waarde zal hebben. De Ned. Blindenbond die dit soort films laat vervaardigen, is een organi satie van blinden van alle gezindten, welke geen geldinzamelingen houdt om dat een beroep op de liefdadigheid te gen zijn principes indruist. De bond heeft met het laten opnemen en vertonen van deze films voor om bij de voorstellingen een kort moment aan dacht voor zijn werk te vragen en daar door belangstelling er voor te wekken. winnaar is al bekend van deze biljart- competitie. Het is Arie Faasse gewor den, die met de eerste prijs gaat slepen. Bravo aan de winnaar. Morgenavond wordt er nog gespeeld om de tweede en derde plaats. Hoewel de competitie nu hiermee voorbij is, blijft er nog gelegen heid om te oefenen op een volgende avonden. Dit kan onderling worden af gesproken. Voor de bepaarden is er op 9 febr. a.s, een extra bejaardenmiddag. De bejaar den van Stad en Nieuwe Tonge zuUen hierbij eveneens uitgenodigd worden. De middag zal verzorgd worden door Verbond voor Veilig Verkeer. Het on derwerp is „de bejaarde in het verkeer" Bijzonder belangrijk voor ieder die aan het verkeer deelneemt. Met dia's wordt deze lezing toegelicht en we verwach ten van deze middag erg veel positieve dingen. Van de afdeling muziek wordt nog bekend gemaakt dat de eerstvolgen. de uitvoering wordt gegeven in maart Er wordt door de muziekleraar hard aan gewerkt. Ook zullen er verrassin gen voor 'die uitvoering niet uitblijven. In het Diekhuus zijn tegenwoordig weer 300 andere boeken voor ouderen en jongeren. Er wordt hard gelezen. Na schooltijd en Dok 's avonds worden de boeken uitgegeven. Tussen deze serie is ook een groot aantal jongens en meis jesboeken. Allen die willen lezen kun nen dus in het vervolg terecht in het Diekhuus. Er is een tijdtekort als het gezellig wordt. -O- Beste jongens en meisjes! Aan de beurt is het derde raadsel in het nieuwe jaar. Hier komt het: JANXJARI-RAADSEL 3 Uit de volgende 40 lettergrepen moe ten 15 woorden worden gezocht. Hier zijn de lettergrepen: ach - alk - bre - da - dam - den - den - der - din - drecht - dor - enk - gen - gen - gen - hoek - hui maar - me - mui - mui - nacht - noor - nij - re - rot - rot - si - slot - te - te - ter - ter - tie - wen - vlaar - wacht - we - ij - zen. En hier komen de omschrijvingen van de gevraagde woorden: I. Grote handelsstad van Nederland; 2. Een bekende haven aan de Zuiderzee in de tijd van de Watergeuzen; 3. Bekend kasteel, waar schilders, dichters en ge leerden in de Gouden Eeuw bij eU?:aar kwamen; 4. Was de eerste stad, die Maurits veroverde; 5. Plaats waar de vorst of de vorstin w^oont; 6. Bekende stad in Noord-Holland; kaasmarkten; 7. Oude stad waar Karel de Grote vaak vertoefde; 8. Stad in Zuid-Holland, be kend om een beroemde synode; 9. Deel van Overijsel; 10. Vissersplaats; haring; II. Deel van Gelderland; 12. Bekend werk van Rembrandt; 13. Watertje waar Rotterdam, naar genoemd wordt; 14 Stad aan het begin van het Noord zeekanaal; 15. Land van de Noren. Als deze woorden goed zijn, dan vor men de beginletters de naam van een beroem^de schilder uit de Gouden Eeuw. BRIEVEN Wij beginnen met een nieuweling en dat is Piet van S. Sommelsdijk. Har telijk welkom, jongen! Je vraagt of je eens mee mag doen. Natuurlijk, maar ik hoop, dat het niet bij eens blijft. Het eerste vak van je rapport mag nog wel een duwtje hebben hè? Naar boven, hoor! Vroor het in Zwolle toen zo hard? Hier gelukkig niet. Ma van 't G. Dirksland. Toen je schreef, leefde opa nog, maar nu heb ik de vele advertenties gelezen. Van harte gecondoleerd en de hele familie ingeslo ten. Uit di advrtentis las ik ook, dat tante K. in Borssele woonde. Ellie en Cora hebben ook meegedaan, toen ze nog in Holland woonden. Zal je vader en moeder de groeten van mij doen? Nu weet ik wie je moeder is. Zij heeft heel wat brieven aan mij geschreven. Annie den B. Herkingen. Ik wist het al wat je kreeg en ik ben blij, dat je met die kou niet op de fiets naar school moest. Toen de school weer be gon, was het heel wat zaditer weer. Maar er kan nog genoeg komen! Teuntje van G. Bruinise. Je bent dus op Flakkee geweest? Leuk! En dan nog even naar Den Haag! Dus Maas heeft je gebracht? Hij zal niet veel reisjes meer te varen hebben, denk ik. Volgend jaar zal je, hoop ik, wel over de dam kun nen. Aardig zeg, om een amerikaans krantje te hebben. Zo leer je goed je engels. Maar dat is toch wel in orde, geloof ik. Aja den B. Herkingen. Wat was dat een prettige ontmoeting op Schiphol! Jammer dat het zo mistig was. Wa zal ante blij geweest zijn! Kon ze nog flak- kees spreken? Dat weet ik zeker van wel. Je moedertaal verleer je nooit. Ook al ingnomen "met de prijs? Mooi zo! Johan van G. Bruinisse. Die talen zijn bijzonder, zeg! Dan is het niet zo erg als er een paar zwakke vakken tus sen zitten. Daar zal ej e best ook wel op doen, maar het ene is moeilijker dan het andere. Staan je boeken mooi in het nieuwe rekje? Nu heb je ze maar voor het pakken en voordien was het zoeken. Krijna van K. Ouddorp. Gelukkig dat je er weer bij bent. Het kwam door een verkeerde gedachte en daar kun je ook niets aan doen. Je behoeft altijd niet uit te gaan om het naar je zin te hebben. Op den duur is het thuis het beste nog. Nu kun je alijd op de prijs Idjken. Beijke den B. Herkingen. Sjonge, sjonge, wat een mooi rapport! Jij doet beslist goed je best op school. Kan jij ook al blokfluit-spelen? Of was bet door kinderen van een hogere klas? Het boek over de ramp is spannend, hè? En hoe vind je „Katinga"? Is dat geen zen- dingsboeli? EUy S. Rotterdam. Ja, het was een drukke maand, die laatste van het jaar. Nu gaat alles een hele tijd zonder on derbreking. Dat hopen we tenminste. Hoe kwam het dat die achten zevens zijn geworden? Dat kwam toch niet om dat het moeilijker was? Heb je mis schien een andere meester, die zo gul niet is met hoge cijfers? Dat kan ook best. Piet van K. Ouddorp. Dat boek is juist iets voor jongens, hè? Maar toch zal Krijna het ook wel lezen, denk ik. Als het zo guur buiten is, kun je net mooi een brief voor mij klaarmaken! Dat gaat op jouw leeftijd nog zo gemakke lijk niet. Er komen woorden in voor, die je op school nog niet gehad hebt. Zo leer je nog taal ook als je met mij meedoet. Henk van R. Melissant. Heeft dat or gel een mooie zachte klank? Ik vermoed dat het al oud is, want de nieuwe zijn in de regel zo niet. Zijn jullie nog naar Zeeland geweest? Of ging het niet van de weersomstandigheden? Dan heb je het nog te goed. Nog een poosje en dan is de verbinding heel wat gemakkelij ker geworden. Annie K. Rotterdam. Wat heb je leu ke tekeningetjes gemaakt! Dat was van wege de feestdagen, hè? Heb jij midden in de nacht toen gezongen? Dan heb je diemorgen wel een gat in de dag ge slapen, denk ik. Zing je wel eens met vader samen? Of zijn er nog meerderen in jullie huisgezin, die zingen kunnen Je hebt niet eens de naam genoemd van het neefje, waardoor jij tante werd. Leentje H. Ouddorp. Fijn, dat bet prima gaat op de bijles. Dan zal je het huiswerk ook wel aan kunnen. Leuk, dat omja ook geholpen heeft aan het nieuwe raadsel. Als het hoekje er ge weest was in haar jonge tijd, zou ze wel een ijverige nicht geweest zijn. Aad van D. Zoetermeer. Ja, het was wit op de kerstdagen; dat is niet altijd zo. Zijn jullie nog naar Lenle geweest? Toen was er van de sneeuw niets meer te zien. Je rapport is best en voor ge drag is het zeker een mooi cijfer. Als ik meester was, zou ik jou wel in de klas willen hebben! Jantje H. Ouddorp. Gelukkig niet één onvoldoende. Dat mag ik graag zien. Enkele cijfers mogen nog wel wat heb ben, maar ik geloof dat je toch je best wel doet. Ik snap niet dat er nog cij fers staan met een minnetje er bij. Wat betekent nu zo'n streepje? Ned van D. Zoetermeer. Fijn, hè, dat Sjaak zo lang thuis mocht blijven. Heb ben jullie nog een antwoord uit de krant aan hem van veertien jaar terug? Dat is aardig, maar wat gaat de tijd toch snel voorbij. Heel bes, dat rapport. Jij kan met glans naar de u.l.o., als he zo ver is en als je gezond mag zijn. Prima! Heleen van R. Zeist. In geschiedenis ben je een uitblinker, hoor! Van dat vak zal je wel veel houden. Maar de rest mag er ook zijn! Het gaat met jou wel net zo goed als met Henk, toen die in jouw klas zat. Tineke D. Sad aan 't Haringvliet. Ik denk ook, dat je die twee vakken wel wat kan ophalen. Er is nog heel wat tijd voor. Als je gezond bent en je er voor zet, is er heel wat te bereiken. Het is een volle brief geworden. Met het slot ben ik he goed eens. Wil je opa bedan ken voor zijn kaarje En je vader en moeder ook natuurlijk. Is opa bij jullie inwonend? Marqke van D. Zoetermeer. Nee, ik blijf met die dagen meestal maar thuis. De kinderen en kleinkinderen willen graag naar ons komen, dus dan doe je dat, nietwaar? In Zeeland is het op de meeste plaatsen drie keer kerk op de zondag; in de rest van het land hoofd zakelijk tweemaal. Jouw rapport zit er niet bij, maar ik weet toch wel, dat het goed is. Ik onthoud dat wel van een vo rige keer. Henk van R. Zeist. Bedankt voor de hartelijke wensen en wederkerig het zelfde, Henk. Het is raar, dat er deze keer geen brief bij is. Maar jij kan ge rust wel eens een keer of wat overslaan want wat heb jij al niet geschreven! Toch was er iets belangrijks bij, je rap port! En dat mag er zijn! Henny de J. Middelburg. Ik ben be nieuwd hoe het afgelopen is met het roodvonk. Het zal waarschijnlijk niet bij die drie gebleven zijn. Was het kwaadaardig? In de winter is het op passen met naar buiten gaan als je be ter bent. Je rapport is best, Henny! René van D. Zoetermeer. Bedankt voor je briefje, hoor! Nu gaat het al, hè? Weet je nog dat je niets anders kon dan krabbetjes maken op het papier? En heb jij die tekening ook gemaakt? Wat schijnt de zon heerlijk op dat huis! Is dat jullie huis misscliien? Annie. Zal je je moeder bedanken voor de moeite die ze deed om voor jou te schrijven? Ik merk wel, dat het geen moeite was, want zij kent de klappen, van de zweep nog. Het is lang geleden dat ze als nichtje aan mij schreef. Ik denk, dat ze de tijd wele en beetje te rug zou wiUen zetten, als het kon. Allemjaal de hartelijke groeten van OOM. KO Er i funct dus Wij In d pijpl Bela op te van z hier so N N f Deze opstu' Perso heeft bew komsten U dere gron< meer dr tare gemakk( heid - mi en is daai boven de^ rassen. Een proef I Het zaad geleverd ken met v kweker en Verkrijgba handelaar. Prijs I P.kilo Bel op: VAÏ voor de cent per kd iedere we^ Telefoon I Onmisbaar! «n tuinboul We hebben I BOEKHAN Zandpad 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6